Zesde Northsea Jazz Festival nu in, boven en buiten Haags Congresgebouw Bosschepastores schrijven paus over onbehagen kerksituatie Syrië versterkt troepen >ci Stijgende dollar doet PaulAckets hart sneller kloppen 650musici voor 100 concerten met 30 uur jazz ei kerk wereld „Een weg voor samen?" voor hervormden en gereformeerden Raad van Kerken bestudeert „elektronische kerk' KUNST/BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 MEI 1981 PAGINjQRl Airto Moreira Mongo Santamarla' James Brown Scott Hamilton DEN HAAG Paul Acket heeft z'n zin en met hem hopelijk een dertigduizend jazzfans. Want on danks alle financiële zandver stuivingen voordien, gaat het zes de Northsea Jazz Festival in Den Haag gewoon door op de inmid dels vanoudse plek. óp 10, 11 en 12 juli a s. staan tegen de 650 mu sici weer klaar om drie dagen lang per etmaal in zo'n honderd concerten 10 uur jazzmuziek ten gehore te brengen, in negen zalen in het allesomvattende moeder lijf van het Nederlands Congres gebouw. Een - het zij nog eens ge zegd - voor Nederland, Europa en mogelijk de wereld unieke simul taanseance van stijlen die dit maal een budget opslorpt van rond de twee miljoen gulden, waarvan 6,5 procent door de ge meente Den Haag en 7,5 procent door CRM wordt gedragen. De resterende 76 procent zijn het risi co van Paul Acket i.e. de Stich ting Northsea Jazz Festivals die met kloppende harten de dollar stijging van dit moment gades laat Het voortbestaan van het Northsea Jazz Festival, dat in het eerste jaar tegen de negen en in het vijfde jaar tegen de vijfentwintigduizend be zoekers trok, heeft aan een zijden draad gehangen. Nog altijd is de CRM-subsidie niet helemaal zeker zolang de minister van dat departe ment niet uitdrukkelijk heeft laten weten het amendement van de Tweede Kamer op te volgen. Maar wie kan zich voorstellen dat zij dat niet doet? Een aantal hardnekkige zwartkijkers mag zich dan afvragen of het Northsea Jazz Festival wel vernieuwende tendensen in zich heeft, in de Nederlandse praktijk komt elke zogenaamde vernieuwer toch pas aanbod als het publiek zich voor hem meldt Zogeheten ver nieuwende festivals komen even zeer aan de smaak van hun specifie- Lionel Hampton ke publiek tegemoet als welk ander festival ook. Paul Ackets giganti sche gebeuren heeft dan bovendien het voordeel dat de jazz er als een kamerbreed tapijt drie dagen lang ligt uitgestrekt in al z'n schakerin gen: Van bebop tot cool jazz, naar avant garde, big band jazz, soul, mainstream, Dixieland, jazz rock, rhytm blues en salsa. Een door Nederlandse jazzliefhebbers nog al tijd begerig verorberde veelheid. Trouwens niet alleen door Neder landers, want uit het wat uit de los se hand bijgehouden be zoekers boek van Northsea 1980 bleek dat 35 tot 40 procent van de gasten uit het buitenland afkomstig was. Het me rendeel daarvan kwam uit West- Duitsland en met name het Rijn- en Roergebied, tweede bij de jazzfans van over de grenzen staan de Bel gen. Paul Acket wist wat 1981 be treft zelfs te melden dat er bezoe kers uit India verwacht kunnen worden. Het bewijst allemaal nog eens de aantrekkingkracht van deze gigant onder de festivals waarvan gisteren in het Haagse Bel Air-hotel de definitieve aankondiging werd gehouden, terwijl dergelijke pers- Herble Hancock conferenties nog volgen in Brussel en later Parijs. Tent Er zijn weer een aantal hete nieuw tjes wat Northsea Jazz '81 betreft: De tent op het dak van het Neder lands Congresgebouw (vorig jaar ondanks berichten dat het plafond er enkele centimeters zakte een fe nomenaal succes) blijft gehand haafd, bovendien komt er een zeil doeken overkoepeling voor zo'n 3.000 zitplaatsen op het grasveld tus sen het voor de artiesten afgehuur- Superlatief de Bel Air Hotel en het Congresge- levisie zijn opnieuw present (de laatste voor een uitzending van drie uur ergens in een septembernacht van dit jaar), terwijl de buitenlandse belangstelling blijft groeien. Niet al leen een wereldbefaamd jazzscri- bent als Leonard Feather heeft aan gekondigd te zullen komen, ook de weduwe van Charlie Parker zal present zijn. De prijzen, kondigde Paul Acket wat spijtig aan, moesten lichtelijk hoger worden dan ze wa ren. sartiesten zullen optreden, coopzalen voor Studio 2000 en De Uitkijk (eerder buiten het festival gehouden) zijn bestemd voor het jazzfilmfestival en dat alles houdt in dat er in het Congresgebouw zelf meer ruimte komt. Wanneer het festival op eenzelfde schaal blift doorgroeien als voorheen een loffe lijke zaak. In een wat minder voor concerten geschikt gebleken ruimte als de Variant-zalen wordt nu een Northsea Nigth Club ingericht. Bo vendien worden er weer plaatopna men gemaakt, de Avro-radio en te- Wat de muziek betreft kan er ook bij het zesde Northsea Jazz festival in superlatieven gesproken worden. De keien van de jazz zijn er weer, de noeste werkers in de zijlijn en de ongrijpbare vogels die voor de een wel en voor de ander niet tot het gebied van de jazz behoren. Wat dacht u om te beginnen van een op treden van de Godfather van de soul-muziek, James Brown, gekop peld aan een de vocale capriolen van Al Jarreau, of Mei Tormé met de big band van de Avro, of de whiskey-sound van Jimmy Wither- spoon. En wie manlijke zangers niet zo ziet zitten, kan even makkelijk bij de dames terecht via het wat tere jazzgeluid van Rosemary Clooney (ooit zangeres bij de Ellington-band en befaamde in de vijftiger jaren via haar Botcha me), een swingend croonende Sarah Vaughan, onze ei gen Rita Reys of misschien wel nieuWkoomster Soesja Citroen. Ie der z'n eigen programma, want alles is mogelijk. Van Northsea Jazz '81 valt bijvoorbeeld een puur salsa-ge- beuren te maken met Celia Cruz en Tito Puente's All Star Big Band, Mongo Santamaria, de Airto Morei ra Band, Ray Baretta and his Salsa Orchestra en Eddie Palmieri en zijn orkest. En wie het lijf nog stil kan houden op die midden-Amerikaanse ritmes, kan voor wat eenvoudiger beweegpatronen terecht bij de di verse bluesgrootheden: Lightnin' Hopkins Blues Group, Albert Col lins and the Icebreakers, de Neder landse groepen Flavium en Barrel- house, de Luther Allison Bluesband and Horns, Albert Kings Blues band of in het modderige bluesgebied van McKinley Morganfield alias Muddy Waters. De mogelijkheden zijn talrijk voor Rosemary Clooney Paul Ackets adagium: ieder z'n ei gen festival. Pure jazzmensen zullen misschien zweren bij het ontroeren de geluid van Arnet Cobb, dit keer eindelijk als leider van een eigen kwartet, de altijd interessante pia- nistiek van McCoy Tyner, of de veelzeggende inventiviteit van Ar chie Shepp op zijn tenorsax, of het experiment van de Frans-Italiaanse big band van de Algerijns-Franse piano-virtuoos Martial Solal. En wacht even, natuurlijk zijn pu blieksfavorieten als Oscar Peterson, Herbie Hancock, Dorothy Donegan, Lionel Hampton en een door de grote meester alleen gelaten big band-klas van Basie-musici er ook. En uiteraard zullen er weer jazzlief hebbers zijn die niet uit de Dixie- land-hoek (met Bob Crosby, Trummy Young, Sammy Riming- ton, Claude Luter, Doc Cheatham, de Dutch Swing) zijn weg te bran den. Alles is mogelijk wat iazz betreft op 10, 11 ei) 12 juli a.s. Elke Nederland se jazzfanaat die tijdens die dagen in de zon in Spanje ligt, moet zich bij voorbaat schamen. BERT JANSMA teren 7000 militairen over- tgebracht naar de Bekaaval- lei in Oost-Libanon bene vens een batterij SAM-raket- ten en Israël heeft opnieuw gedreigd om het probleem van de Syrische SAM-stel- lingen in Libanon met geweld op te lossen. Intussen worden de pogingen om het conflict met vreedzame middelen op te lossen met kracht voortgezet, waarbij de Sovjet-Unie felle kritiek heeft op de Amerikaanse interven tiepogingen. Nieuwe Syrische troepen be vinden zich vlak bij de zoge- staat, volgens ooggetuigen, een eigen houtje getrokken heef en die door de Syrische troe pen niet ongestraft overschre- man in de Bekaavallei'. In de bergen rond de vallei hoofdstad. De kwestie van de plaatsing van deze, door de Sovjet-Unie geleverde SAM- stellingen is de oorzaak van het conflict tussen Syrië en Is raël: Israël voelt zich door deze zeer moderne luchtaf weer ernstig bedreigd. De Amerikaanse onderhande laar, Philip Habib bevindt zich momenteel in Damascus. Hij zal onder meer een gesprek hebben met president Assad van Syrië. Ook een Russjpche onderhandelaar, Kornijenko, is ter plaatse. iiiiiiuiiiiiuniiiiimiiiiiuiuiiiuiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiuiiiuiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiii Peter Huchel overleden HAMBURG - De Duitse dichter Peter Huchel Is op 78-jarige leeftijd te Staufen bij Freiburg in de Westduit- se deelstaat Baden-Württem- berg overleden. De in Berlijn geboren Huchel studeerde literatuurweten schap en filosofie in Berlijn, Freiburg en Wenen. Sinds het begin van de jaren '20 publi- ceerde hij gedichten in het tijdschrift „Literarische Welt". Huchel kreeg in en buiten Duitsland bekendheid door zijn dichtbundels „Die Stern- reuse", „Chausseen, Chaus- seen", „Gezëhlte Tage" én an dere lyrische publikaties. Jarvileidt NOS- dirigenten- HILVERSUM De uit) land afkomstige en in A rika wonende dirigent J me J£rvi zal de 28e into tionale dirigentencursus i de NOS, die van 3 tot eni 29 augustus wordt gehot* leiden. Jirvi neemt plaats in van de onlangj Amsterdam overleden j sische dirigent Kyrill jj drasj in. De vroegere Estlander na Kondrasjins dood oo! een concert van het Am damse Concertgebouwen geleid. Voor de cursus, die maal het symfonische re toire behandelt, hebben tientallen belangstellenden alle delen van de wereld gemeld. Uit hen zullen 25 didaten voor een toelati g]g examen worden geselecte^n er Daaruit komen tenslotte tj acht deelnemers voor de genlijke cursus, waarbij de vallers" als toehoorders wezig mogen zijn. [PEN - Nedei jl een ichtin IBB) wij wensen u een heel fijne landelijke fietsdag. !|Jes. si dej^rachf aant Ra e Vel roor mis, d aan d ger re ding litkon verwa zo h< >ercen roor zi óm d •nners terd 2 issie k ik mei Bontk van. lit hel Folkloristisch Danstheater tien jaar professioneel AMSTERDAM Het I nationaal Folklorist: Danstheater in Amsten viert 10 mei het tien-jarig i. bileum als professh dansgroep. Bovendien den twintig jaar gelede amateur dansgroepen I theater Internaionaal Terpsichore opgericht, i uit het I.F.D is voortg Het jublileum wordt ge' met een dansfestival v« ieugd met binnen- en landse dansen Waaraan kil ren uit die landen deelnenjjr Onder deze landen zijn 1 kenland. Polen, Italië en tugal. Hoogtepunt van hel bileum is een voorstellii de Stadsschouwburg met namelijk dansen uit de kan. Een afsluitend wordt gehouden in de Studio in Amsterdam. Rcoir Ho; t van heeft e van kerkei it Dt iQuen 199 Kelly 9 (Bel). 9. Poi (Ned). ?ev tig L oor aakt indië De I ier i tfcerlan lal! (Zu (Ita) o (WE 10. Be I0.00.5i Mr. Schelfhout onderscheiden Mr. C. E. Schelfhout, die tot 1 januari van dit jaar voor zitter was van de bisschop pelijke vastenactie, is on derscheiden als comman deur in de Orde van de Hei lige Gregorius. Gisteravond reikte mgr. dr. R. Staverman hem in Bunnik (U.) namens de Nederlandse bisschoppen de versierselen uit, behorende bij deze pause lijke onderscheiding. Mr. Schelfhout (63) heeft de on derscheiding gekregen van wege zijn werk voor de lan delijke vastenactie, waarvna hij vanaf 1974 vice-voorzitter en vanaf 1977 voorzitter was. Mr. Schelfhout was staatsse cretaris van onderwijs in het kabinet-Biesheuvel 1971 tot 1973 en is op dit moment on der meer raadsadviseur bij het ministerie van onderwijs. Hij was al officier in de Orde van Oranje Nassau en ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Werenfried van Straaten naar pau selijke missiewer ken Pater Werenfried van Straat- en, stichter en moderator van Kerk in Nood/Oostpriester- hulp, is benoemd tot consul-* tor van de centrale van pau selijke missiewerken in Rome. De benoeming geldt voor de tiid van vijf jaar. In een brief aan pater Van Straaten schrijft de voorzitter van de Romeinse centrale, mgr. Simon Lourdusamy, dat de „rijke ervaring" van pater Werenfried van „groot nut kan zijn voor de pauselijke missiewerken". Het beraad van priesters en pastorale wer kers in het bisdom 's-Hertogenbosch laat de paus per brief weten dat er in dat bisdom groot ongenoegen heerst over de situatie van de kerk in ons land. Dit ongenoegen vindt een hoogtepunt in de dreigende opde ling van het bisdom. Tot het sturen van de brief is met overgrote meerderheid beslist op een vergadering van het beraad, woensdag in Den Bosch, in aanwe zigheid van mgr. J. Bluyssen. Ter tafel lag het ontwerp van een groep uit het beraad. De brief aan „broeder Johannes Paulus" zal bekend ge maakt worden als de paus hem ontvangen heeft. De Franse tekst zal worden afgegeven- bij het secretariaat van de paus. Het beraad besloot de tekst te sturen naar alle priesters en pastorale werk(st)ers in het bis dom en de vertegenwoordigende organen, niet alleen van het bisdom maar ook daarbuiten (diocesane pastorale raden, priesterraden, ka pittels, dekensvergaderingen e.d.). Ook de bis schoppen zullen de brief ontvangen. Het is de bedoeling dat over „het grote ongenoegen" voorts gesprekken tussen vertegenwoordigers van alle priesters in ons land gehouden wor den. In de brief aan de paus willen de leden van het beraad van Den Bosch hun vertrouwen tot uiting laten komen in de ontwikkelingen, wel ke na het Tweede Vaticaans Concilie op gebied van geloofsvernieuwing in ons land hebben plaatsgevonden. Verder wijzen zij erop dat bis schoppen bruggebouwers moeten zijn tussen verschillende groeperingen in de geloofsge meenschap. Een bisschop mag geen uitgespro ken figuur zijn van één bepaalde groep, zov werd opgemerkt. Op de vorige vergadering van het beraad was al gezegd dat de grens van het onbehagen over de kerksituatie was bereikt. Nieuwe ontwikke lingen en visies in de kerk van Nederland ziin of worden afgeremd, verdacht gemaakt of heb ben geen genade gevonden bij bepaalde groe peringen en instanties in Nederland en in Rome, aldus eerdere discussies in het beraad. Dit beraad is een vertegenwoordiging van alle priesters en pastorale werk(st)ers in het bis dom Den Bosch. „Plaatselijk zijn de beide kerkeraden de eerst verantwoordelijken om leiding te ge ven aan het samengaan van een hervormde gemeente en een gereformeerde kerk. Het gevaar bestaat dat kerkeraden het beleid op oecumenisch terrein (waar de hervormd- ge reform eerde samenwerking een onder deel van is) teveel aan het toeval overlaten. Nu zal niemand ontkennen dat de agenda's van de kerkeraden overvol zijn en dat vele aspecten van kerkelijk werk om aandacht vragen. Maar de interkelijke samenwer king is één van die aspecten en behoort re gelmatig op de agenda van de kerkeraden voor te komen". Dit schrijft ds. B. J. Aalbers, secretaris van de raad van deputaten samen op weg in het boek je „Een weg voor samen?" In het boekje wordt aangegeven dat het samengaan van gerefor meerden en hervormden niet vanzelf gaat Aan zo'n proces moet leiding gegeven worden. Op welke manieren dat kan gebeuren en op welke weerstanden die samenwerking kan stuiten, wordt uitgebreid in het boekie weerge geven. Met talrijke voorbeelden uit de praktijk wordt geïllustreerd hoe sociaal-psychologische factoren de voortgang van de samenwerking kunnen verhinderen. Vooral gemeenten die zich nog aan het begin van de samenwerking bevinden of die op deze weg al een stukje gevorderd zijn, zullen profijt kunnen hebben van de ervaringen en aanbe velingen die in dit boekje neergeschreven zijn. Met name kerkeraden en commissies voor sa menwerking zullen dit boekje kunnen gebrui ken om het proces van het samengaan te sti muleren. „Een weg voor samen?" Is verschenen als deel V in de serie .Handreiking ten dienste van de samenwerking van Hervormde Gemeenten en Gereformeerde Kerken". „ElectronicChurch" vormt het onderwerp van de twee de studiedag van het oecu menisch missionair beraad van de Raad van Kerken In Nederland. De studiedag zal worden gehouden op 24 september in Driebergen. Van het oecumenisch missio nair beraad zijn twintig ker ken en kerkelijke organisa ties lid. Zij hebben elkaar voor het eerst gevonden in het oecumenische projekt „Zending in Nederland". De daaruit voortgekomen vraag, nl. waar in de Raad van Ker ken het missionaire denken en handelen specifiek aan dacht krijgt, heeft niet geleid tot een aparte „missionaire" of „evangelisatorische" sec tie, maar tot dit beraad, in de vorm van een driejarig expe riment. De eerste studiedag in 1980 had als thema: „de vreemdeling in missionair perspectiefr. Dit jaar is geko zen voor de elektronische kerk. Met dit begrip worden in Amerika commerciële orga nisaties aangeduid die zich bezig houden met het produ ceren van religieuze uitzen dingen en die meestal be schikken over eigen radio- en televisiestations. Via satel lieten en kabelsystemen zal de boodschap van de elektro nische kerk ongetwijfeld ook geëxporteerd worden naar landen buiten de Verenigde Staten. Dit vormt voor de Kerken in Nederland de aan leiding zich vroegtijdig te be zinnen op de technologische ontwikkelingen binnen de audiovisuele media. Boven dien stelt de elektronische kerk ook vragen naar het ei gen mediabeleid en de visie op evangelisatie van de chris telijke kerken, aangesloten bij de raad van kerken. Ter voorbereiding van de studiedag komt het tijdschrift Kosmos Oekumene in au gustus uit met een thema nummer over de elektroni sche kerk (1981 nr. 7). De or ganisatie van de studiedag zal dit keer geschieden door de St Willibrord-vereniging, adviesorgaan voor oecumene en evangelisatie in de R.-K. kerkprovincie. „Geëngageerd" heid van (Bel) o religieuzen niet veroordelen"! Het is onrechtvaardig on de geëngageerde houdinf van de religieuzen in Min den-Amerika te veroor' len. Dat heeft Eduardo Pironio, hoofd van de Vaticaanse cong gatie voor de religieu verklaard in een vraaggi sprek met het Madrileen blad „ABC". Pironio meent dat „de situaj tie der religieuzen special aandacht verdient en dat pijnlijke spanning waarin i leven in ogenschouw ma worden genomen". Volgenj de kardinaal zijn er in tijns-Amerika mannen vrouwen die „met een gevo< van broederschap werkeliil op zoek zijn naar eenf gebed". In een vraaggesprek met he# Madrileense blad „Ya" heeff aartsbisschop Alfonso Lop Trujillo, voorzitter van Latijns-Amerikaanse 1 schoppenconferentie juist uitgesproken tégen „e* marxistisch geïnspireerde 1 vrijdingstheologie 1 klaagde over „radicaliserin| in bepaalde kerkelijke I gen in El Salvador".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 16