ands op weg naar onsterfelijkheid ,Het touw was voor dat zwartje ieuw Belgisch abinet wankelt Consternatie Spanje na nieuwe politieke moordaanslag Veto Reagan op initiatief Van der Klaauw grafenis g ^erlopen Staking Poolse gevangenis Schmidt verdedigt zich beheerst tegen aanvallen Begin Ookin West-Duitsland verbod publicatie gesprekken Charles Samen aan 't werk Is kiezen voor je gezin minderwaardig^ geworden? ie op genlijl t Pin k\ Voodsi ig ge i Music, p de heran noemt straat ar Bobby Sands w ERAN De Iraanse regering, die gisteren T>zien baarde door een officiële vertegen- diger te sturen naar de begrafenis van iy Sands, heeft besloten een straat in Tehe- in de buurt van de Britse ambassade, naar «verleden IRA-hongerstaker te noemen. Bo- dien hebben Iraanse leiders als president a-Sadr, premier Radjai en vooraanstaande "gelijken in telegrammen hun medeleven goed 4 na^estaan<^en van Sands betuigd. ziekkrï Gemaskerde IRA-soldaten vuren saluutschoten of over de kist van Bobby Sands. 'egoni Del de 50. rverki kaai per st acht begi De fe naar\ lenspt t^ALSTRIJD BREEKPUNT (Van onze correspondent Mare de Koninck) operb ÜSSEL Nauwelijks een maand na rijn eerste optre- 'omeit dreigt het Belgische rooms-rode kabinet Eyskens al- aande f 1® vallen. Het zogenoemde „kern-kabinet" van de voor platste ministers heeft gisteren de gehele dag- in crisis- r vergaderd over wat 's lands politieke tijdbom Is ge- den: de reusachtige staatssteun die nodig is om de ver- erde staalindustrie in Wallonië te redden van de totale astorting. staalvraagstuk heeft na een periode van betrekkelijke rust laakt Vlaams-Waalse verhoudingen opnieuw de twee taaige nschappen tegen elkaar opgezet. De benodigde subsidie (et- te miljarden) voor de Waalse staalbedrijven moet immers het grootste deel door de Nederlandstalige belastingbetalers oreek !t rijkere Vlaanderen worden opgebracht. laags ïanstalige ministers in het kabinet Eyskens zijn vanaf giste- r, VV begonnen aan een boycot van alle andere regeringswerk, meet >t hun Vlaamse collega's met het staalplan hebben inge ef ops d. Schier onoverkomelijk probleem is dat het geld niet ejr aan 's rijks zwaar geteisterde begroting valt te onttrekken, re ka j ingrijpende bezuinigingen worden doorgevoerd. Vooral de Pinkp taffing van het systeem van automatische prijscompensatie Sitt toden aan de dijk kunnen zetten, maar de vakbonden en nogeli al de Waalse socialisten willen daar niet van weten. Het vo- vrajjl kabinet Martens viel eind maart over het voornemen van iet fl remier om die loonindexering te doorbreken. Zijn opvolger 90-18 «ns staat voor hetzelfde struikelblok, dat tijdens de kort- sleu i'ge kabinetsformatie immers niet uit de weg is geruimd. Vlaanderen eist men nu, dat het staalbeleid „geregionali- 'EUL 1" wordt. Dat komt erop neer, dat Wallonië zijn eigen staal- iezen zou moeten dragen. Opk in de grootste regeringspartij, !VP van voorzitter Tindemans en premier Eyskens, verzet brede stroming zich tegen het miljardenplan. De Waalse en imse socialisten bepleiten het behoud van nationale econo- ihe solidariteit en wijzen erop, dat de armlastige industrie ken in Vlaanderen (steenkool, scheepsbouw en confectie) te len méér miljarden aan overheidssteun ontvangen-dan nu staalbekkens van Luik en Charlerloi wordt gevraagd. f in Britse supermarkten 'DEN De nitriet-affaire rond Igloproducten in ons land, t in Groot-Brittannië een crimineel vervolg gekregen. De rmarktketen „Safeway" is te verstaan gegeven dat ver- idene artikelen zijn vergiftigd. Als een bedrag van 2,5 mil- gulden op tafel komt, zal worden gezegd om welke produk- het gaat. Inmiddels heeft de politie in supermarkten in drie "dengelse steden augurken, tomatensap en spaghetti-saus ekt, waarin het giftige paraquat zit. Voor dit gif is geen te- ;if bekend. Generaal Joaquin de Va- lenzuela. MADRID In de Spaanse hoofdstad hebben terroristen gisteren een aanslag gepleegd op een auto van de generale staf. Daarbij werden drie militairen ge dood en een generaal zwaar gewond, en niet zoals eerder werd aangenomen, ge dood. De generaal werd geopereerd en zou niet meer in levensgevaar verkeren. De militaire afdeling van de Baskische af scheidingsbeweging ETA heeft de ver antwoordelijkheid voor de aanslag op geëist. De bomaanslag heeft de politie ke spanningen in Spanje vergroot en de angst voor een militaire staatsgreep weer doen toenemen. De aanslag werd uitgevoerd op het mo ment dat de generaal, Joaquin Maria Va- lenzuela, in een auto van de generale staf naar zijn werk werd gereden. De generaal is een naaste medewerker van koning Juan Carlos. Volgens ooggetuigen kwa men twee mannen mannen op een motor fiets naast de wagen rijden toen deze vaart minderde voor een stoplicht Zij zet ten een plastic tas op het dak van de auto, die even later ontplofte en het dak open reet. Binnen enkele minuten na de aan slag verzamelde zich op de desbetreffende plek een woedende menigte, die vervol gens opmarcheerde naar het militaire hoofdkwartier, waar men leuzen schreeuwde als: „Het leger aan de macht", „Democratie betekent moord" en „Franco, Franco".De vier belangrijkste politieke partijen, de regerende UCD, de socialis ten, conservatieven en communisten heb ben voor vandaag opgeroepen alle activi teiten voor twee minuten te onderbreken uit protest tegen het politieke geweld. Het kabinet kwam in spoedzitting bijeen. Waarnemers vragen zich af wie er werke lijk achter de moordaanslagen zitten op militairen sinds de verijdelde staatsgreep van 27 februari, die meestal zijn opgeëist door leden van de ETA en de revolutio naire beweging GRAPO. WARSCHAU In Zuid west-Polen hebben ge vangenisbewakers een op stand neergeslagen. Dit hebben functionarissen van de onafhankelijke vakbond Solidariteit mee gedeeld. Zestig mensen zouden hierbij gewond zijn geraakt. Leden van Solidariteit organi seerden in de Wronki-gevan- genis een zitstaking om elf ei sen kracht bij te zetten, waar onder de eis tot loonsverho ging, beter voedsel en veelvul- diger bezoek. De gevangenis- bewakers gebruikten de wa penstok om de protesteerdere te verspreiden. Volgens Soli dariteit is de gouverneur van de gevangenis, die meer dan 2000 gevangenen herbergt, ge schorst. Italiaanse staat mag collectie Loren houden ROME De Italiaanse staat mag een geconfisqueer de schilderijen- en beeld houwwerkencollectie van de filmster Sofia Loren houden en te gelde maken. Dit heeft het Italiaanse hooggerechts hof bepaald. De iustitie had de collectie voorlopig in beslag genomen in verband met een proces we gens illegale deviezenuitvoer tegen Lorens echtgenoot, de filmproducent Carlo Ponti. De waarde van de collectie wordt door de Italiaanse pers geschat op meer dan een miljoen gul den. ORKSHIRE RIPPER NA AANHOUDING: (Van onze correspondent Roger Simons) Yorkshire Ripper in Londen terecht- vermoorden". Sutcliffe had zitten wachten door een Trevor Birdsall (32), een oude vriend onbekende overvallen en geslagen was. van Peter Sutcliffe, gaf toe, dat hij in Zij overleefde de aanslag. 'DEN Olivia Reivers (24), Olivia Reivers vertelde gistermiddag in de loop van de jaren erg achterdochtig Birdsalls argwaan groeide, toen in no- fcr van twee kinderen, had het gerechtszaal hoe Sutcliffe die avond geworden was in verband met de ge- vember verleden jaar verband werd Fttende slachtoffer van de ge- gearresteerd werd. Op het politiebu- dragingen van zijn goede vriend. In de gelegd tussen de Ripper en een bruine ''feesde Yorkshire Ripper kunnen r®a" in Sheffield moest hij in aanwe- rosse wijken liet Sutcliffe hem vaak al- Rover. Hij stuurde een anonieme brief Olivia is een bekende prostitu- zigheid van Olivia Reivers zijn zakken leen in de auto achter en bleef dan ge- naar de Rippers-brigade, waarin hij op de Noordengelse stad Sheffield. !eeg maken. Bij de inhoud daarvan was ruime tijd weg in de duisternis. Na zijn Sutcliffe wees: er werd geen aandacht werd ze op vrijdagavond 2 ja- een stevig eind touw. Twee dagen later, terugkeer was hij vaak opgewonden, aan besteed. Uiteindelijk ging hij zelf I omstreeks half acht opgepikt teen hij bekende dat hij en niemand naar de politie, maar weer liet men f een man in een donkerbruine andere de Ripper van West-Yorkshire Zo ging het ook op 15 augustus 1975. Sutcliffe lopen. Haar nieuwe klant was Péter was. zei Sutcliffe: „Dat eind touw zou Birdsall las de volgende dag in de krant Het proces tegen de Yorkshire Ripper 1 Sutcliffe (34), die nu als de ik gebruikt hebben om dat zwartje te dat een vrouw in de buurt waar hij op duurt voort. VRIJDAG 8 MEI 1981 PAGINA 1 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van der Klaauw (buitenlandse za ken) heeft tijdens de top van de NAVO-landen, die 4 mei in Rome geëindigd is, tot het laatst toe geprobeerd de Ameri kanen értoe te bewegen, om eerder met de Sovjet-Unie over wapenbeheersing te gaan praten dan komende december. Het voorstel van Van der Klaauw, dat gesteund werd door de Bondsrepubliek, is echter gestrand op een veto van de Amerikaanse president Reagan. Reagan hield vast aan het beginnen met voorbereidende bespre kingen in september en met de eigenlijke gesprekken in decem ber. Dit is uit betrouwbare bron rond Van der Klaauw verno men. Na afloop van de top werd het algemeen als een nadeel gezien dat de Europese landen niet in staat waren geweest de Amerika nen ertoe te bewegen eerder met de Sovjets te gaan praten. Dit omdat de NAVO ook in december een besluit uit 1979 om 572 nieuwe kernraketten te plaatsen als antwoord op Sovjet SS 20 raketten, moet bekrachtigen. De datum van dit besluit werd in 1979 vastgelegd door de NAVO waarbij gesproken werd over in voering van de nieuwe raketten vanaf 1983 en ondertussen on derhandelen met de Sovjets over beperking van de wapens in Europa. Nederland maakte daarbij een voorbehoud ten aanzien van de plaatsing waarbij instemming met het besluit mede afhankelijk werd gesteld van de voortgang in de onderhandelingen met de Sovjets. Dit wordt nu een erg moeilijke voorwaarde aangezien de onderhandelingen dan nog niet eens begonnen zijn en zo dit wel het geval is, er vrijwel zeker nog geen resultaat te melden valt ITTENLAND LODSE COURANT (Van onze correspondent Bert van Velzen) Bobby Sands lag vooraan in van StLucas in het armoedige stad- Twinbrook, waar hij is geboren en Hij lag daar onder de verticale ba- de republikeinse vlag, van links wit en oranje of zoals republikeinen liever zeg- behalve de vlag, geen tekenen die er dat de uitvaart van Bobby de ouver- van een republikeins begrafenisritu- mannen in donkere pakken met en baretten identiek aan de un- (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN - Uiterst beheerst en terughoudend heeft bondskan selier Schmidt gisteren in het parlement gereageerd op de golf van heftige verwijten en ernstige beschuldigingen die de laatste dagen uit Israël tegen Duitsland en de persoon van de bondskanselier te horen zijn geweest Schmidt riep op tot matiging en verantwoordelijkheidsbewust- zijn „ook buiten onze grenzen" en hij wees nog eens op de bij zondere morele en historische kwaliteit van de Duits-Israëlische betrekkingen. Op de 33e verjaardag van de oprichting van de staat Israël, „op deze dag dat Israël zich zijn zelfbeschikkings recht herinnert", herhaalde de bondskanselier zijn wens dat het spoedig tot een echte vrede tussen Israël en de Arabieren komt. De bondskanselier legde voor het parlement een verklaring af over zijn recente reis naar Saoedie Arabie en de Verenigde Emi raten die mede aanleiding voor de Israëlische aanvallen is ge weest In het Bondsdagdebat dat op de verklaring van Schmidt is ge volgd, stelden alle parlementariërs, die het woord hebben ge voerd, zich achter de bondskanselier en bekritseerden de onbe heerste manier, waarop premier Begin van Israël de bondskan selier had aangevallen. NEURENBERG Een Westduitse rechtbank heeft het tijdschrift Die Aktuelle en zijn uitgeverij, Fortu- na Verlag, verbo den de tekst te publiceren van te lefoongesprekken die prins Charles van Engeland vanuit Australië heeft gevoerd met zijn verloofde lady Diana Spen cer en zijn moe der, koningin Eli zabeth. Overtre ding van het von nis zal worden be boet met een half jaar gevangenis straf of een boete van maximaal een half miljoen mark. Die Aktuelle had optie genomen op het exclusieve pu blicatierecht van de bandopnamen. Het tijdschrift zou vanmorgen beslis sen of het de ge sprekken in zijn maandagnummer zou afdrukken. Die Aktuelle is een vrouwenblad dat in München wordt gedrukt, twee jaar geleden is opge richt en een oplage heeft van 600.000 exemplaren. Prins Charles en lady Diana kregen woensdag al een publicatieverbod voor Engeland toe gewezen van het High Court in Lon den. Advocaten van Erins Charles en idy Diana Spen cer hebben giste ren in Londen ge zegd dat een trans criptie van twee vermeende tele foongesprekken tussen hun cliënten een vervalsing is. De advocaten zei den dat het paar een afschrift had gezien van wat een transcriptie van twee gesprekken heette te zijn en dat deze 'gesprek ken in het geheel niet waren ge voerd. De zaak was nu in handen gege ven van de politie, aldus de advocaten. Bij de WD tellen vrouwen die werken in hun gezin niet minder mee dan vrouwen die buitenshuis werkea Integendeel. We moeten er de komende jaren wel voor zorgen dat vrouwen en mannen echt gelijkwaardig worden als het gaat om het krijgen van een baan. Maar we willen niemand iets opdringea Bent u het hiermee eens, stem.dan op 26 mei WD, lijst 3, H. Wiegel. Antwoordnummer 1877,2500 WB Den Haag, tel. 070-614121. formen van de vroegere Zwarte Pantere in de Amerikaanse ghetto's schoten afvuurden bo ven het geopende graf. In de kerk van Lucas had de pastor Liam Mullan in zijn sermoen be zworen: Houdt in Godsnaam op met dit geweld. Behalve Mullan vroeg aan het open graf van Bobby Sands ook Gerry Adams, vice-voorzitter van de Sinn Fein (de politieke legale oveijas van de verboden IRA) om kalmte en om af te zien van het geweld. Bobby werd donderdag in de dood vergezeld door de 33-jarige poilitieman Philip Charles Ellis, vader van drie kinderen, die op de rand van het katholieke ghetto New Lodge door een sluipschutter werd doodgescho ten. Op de dodenakker Milltown in „Andy Town" (zoals Andereonstown door katholieken wordt genoemd) komt Bobby Sands te rusten naast vijf republikeinen aan zijn rechterzijde onder wie Laura Crawford, een jong slachtoffer van een onstabiele bom. Zo zou men gisteren ook Belfast kunnen typeren: een onstabiele bom. Bij de requiem voor Bobby Sands zaten zijn broer, zijn vader, moeder Rossaleen en zuster Marcella achter de kist, die voorin de kerk stond. Het epistel werd gelezen door een nichtje van Bobby, een non in de orde van de Zustere van Barmhartigheid. Tijdens de tocht van Bobby Sands naar de onsterflkijkheid in de zui delijke zoom van Andytown, lieten politie en soldaten zich niet in de buurt van het kerkhof en de route van de rouwstoet zien. Alleen een kleine protestantse enclave in een katholieke buurt werd verdedigd met een grote macht van politie en militairen. Terwijl zo de militaire republikeinse begrafenis werd ingezet, waarbij geweren werden afge vuurd als een laatste saluut boven het graf van Bobby Sands, was er een grote menigte samen gestroomd rond het roemruchte stadhuis van Belfast, dat een historische rol heeft gespeeld in ondernemingen van de loyalisten. Daar ver scheen dominee, volksmenner, politicus en eer waarde terrorist van het woord, Ian Paisley om er eer te bewijzen aan de slachtoffers van het geweld die dit niet, zoals Bobby Sands, zelf ge kozen hadden. t fAST De stromende regen en de niet ikflde oproepen van katholieke leiders urimte zijn er mogelijk de oorzaak van, de golf van geweld die werd gevreesd na egrafenis van Bobby Sands, gisteren ig, is uitgebleven. Er deden zich spora- i Incidenten voor. lelfast werd hier en daar met brandbom- gegooid en op Britse soldaten geschoten, tand liep verwondingen op. Vannacht ten aan de Ierse grens soldaten in gevecht gewapende mannen, waarschijnlijk IRA- ingere. In het Europees Parlement is een as aangenomen, waarin afschuw wordt uit roken over het geweld in Noord-Ierland en G wordt gevraagd een bijdrage te leveren het oplossen van de problemen in Ulster.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15