eidsche Apparaten Fabriek ordt definitief gesloten Weer archeologische vondsten in Breestraat siUlttf-ijtgüKd IvdA opent verkiezingscampagne met aanval op huisvestingbeleid kabinetVanAgt NDuziek jHor Minister Aanrijding op Saffierstraat ÏD WONGEN ONTSLAGEN NIET UITGESLOTEN BOTTEN, RIOLERING EN PINGSDORF AARDEWERK Vijf miljoen voor stadskantoor Welzijn et'ïhd d 1 ngsollsj itwlkkel /llddele] Fragment uit blijspel „Wat doen we met Jenny". LEIDSE COURANT DONDERDAG 7 MEI 1981 PAGINA 3 DEN Met felle kritiek op het ^huisvestingsbeleid van het ka- Van Agt ging de Leidse PvdA jravond haar campagne voor de jfrverkiezingen van 26 mei van Wethouder D. Tesselaar sprak L.een desastreus beleid en pleitte de invoering van een huurbelas- „De bouwmarkt is totaal ingestort. We wilden in de tweede helft van dit jaar in Leiden 500 woningwetwoningen bou wen. We mogen er maar 385 bouwen. Aan de individuele huursubidie wordt geknabbeld. Dat maakt het nog moeilij ker om huurwoningen voor de Leide- naar financieel haalbaar te maken. Het Tesselaar zette zijn grieven op een rijtje: is niet meer mogelijk nieuwbouw te ple gen met huren onder de 450 gulden. De doorstroming is volledig mislukt. De rentestand is enorm hoog, terwijl het kabinet altijd de stelling heeft verde digd, dat via de koopsector naar een op lossing moet worden gezocht. Er zijn nu in Leiden 6000 woningzoekenden, de studenten niet meegerekend. In totaal 4200 jongeren maken deel uit van dit aantal van 6000. Ik kan maar tot één conclusie komen en dat is dat er in Lei den op grote schaal woningen met twee of drie kamers gebouwd moeten wor den. De woningvoorraad in Leiden is overigens de afgelopen vijftien jaar ge stegen met 16.000 tot 36.000. Het aantal inwoners is maar met 7000 gestegen, maar de woningnood is alleen maar toe genomen." De Delftse hoogleraar H. Priemus noemde het kabinetsbeleid „paniek voetbal" en stelde dat vorig jaar 1.000 bouwbedrijven failliet zijn gegaan. Hij gaf aan welke alternatieven de PvdA onder meer ziet: „De institutionele be leggers moeten gedwongen worden in de woningbouw te investeren. De spe culatie moet bestreden worden. Via wo- ningbanken moeten de risico's voor de „kleine" eigen huis bezitters vermin derd worden. De aftrekbaarheid van de hypotheekrente van de inkomstenbelas ting moet ingeperkt worden en de huursubisdies moeten weer op peil wor den gebracht" ;ter Gardeniers CRM genoot middag zlcht- van de ultvoe- van de leerlin- van de Streek- kschool Lei- De kinderen len de bewlnds- gevraagd te mogen laten >n. wat ze zoal Mevrouw ïs joldenlers vond dat 5J uitstekend Idee nodigde de kln- in uit haar te be- et 1. jitken op het ml- fllms 2Jer|e |n Rijswijk. "00'' werd een gezel gebeurtenis, irbij mevrouw leniers haar lot waardering over Initiatief van de Ikale leerlingen onder stoelen of en stak. LEIDEN Een 55-jarige sportinstructeur van de Leidse politie raakte gister middag gewond bij een aan rijding op de kruising Saf fierstraat/Smaragdlaan. Het ongeval gebeurde rond half elf. De sportinstructeur kwam uit de Saffierstraat en wilde de kruising oversteken, maar kreeg geen voorrang van een 53-jarige Leidenaar. De politieman kon de automobilist niet meer ontwijken. Hij botste met zijn auto tegen een boom. Vervolgens kwam hij via een lantarenpaal vlak voor een sloot tot stilstand. De sportin structeur liep twee gekneusde ribben, nierletsel en wat schaafwonden op. Beide auto's werden ernstig beschadigd. Inbraak kantine LEIDEN In de kantine van Leidsche Boys is gisteren voor 300 gulden schade aangericht door inbrekers. De dieven kwamen binnen door een raam aan de achterzijde van het gebouwtje in te slaan. De buit bestond uit snoep en fris- dank. Filmhuis Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum vertoont morgen en overmorgen de film „Suspicion" van Alfred Hitchcock. De filmvoorstellingen beginnen om elf uur. Voor dinsdag 12, woensdag 13 en donderdag 14 mei staat de film Calmvan de Poolse regisseur Krzysztof Kies- lowski op het programma. Dit is een van de nieuwste Pool se films, die gaat over een man die op zoek is naar de vre de. De film wordt dinsdag en woensdag vanaf acht uur vertoond. Donderdag zijn er twee voorstellingen en wel om acht uur en kwart over tien. Curiosa-markt De evangelisch-lutherse gemeente in Leiden houdt za terdag een antiek- en curiosamarkt Dit gebeurt op het voorplein van de Evangelisch Lutherse kerk aan de Hooglandse Kerkgracht en duurt van tien tot vier uur. EVP- verkiezingstoer Lijsttrekker Rien Weststrate van de Evangelische Volks partij (EVP) toert vandaag door de Leidse regio. Met twee verkiezingsbusjes rijdt de „karavaan" via Waddinxveen en Alphen naar het winkelcentrum Winkelhof in Leiderdorp (middag) om vervolgens rond vijf uur in de omgeving van mensa De Bak aan de Leidse Kaiserstraat propaganda te maken voor lijst 25. In de Zuiderkerk aan de Lammen- schansweg worden de activiteiten in deze regio vanavond besloten met een bijeenkomst om acht uur waar de lijst trekker als spreker aantreedt. Ria Beckers Lijsttrekster Ria Beckers van de PPR bezoekt morgen Leiden, Zoeterwoude en Oegstgeest. In Zoeterwoude legt zij een eerste steen voor de inrichting Voorgeest en vervolgens bezoekt zij de inrichting Endegeest in Oegstgeest. In het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare in Leiden wordt de verkiezingsdag om acht uur besloten met een bijeenkomst met als thema „vrede en veilgheid". De lijsstrekster zal hier het woord voeren en met belangstellenden discussiëren. De muzikale be geleiding wordt verzorgd door de groep Conjunto Ya- ravi uit het Andes gebergte. Komedie in Schouwburg De komedie Wat doen we met Jenny", van D.R. Wilde is zaterdag 9 mei te zien in de Leidse Schouwburg. Het stuk gaat over de escapades van een vrouw, weduwe, die de strijd tegen de ouderdom aanbindt. Ze heeft twee conser vatieve dochters, is redelijk welgesteld, heeft een eigen huis en wil nu wel eens alles doen wat ze als echtgenote en moeder nooit heeft kunnen doen. De voorstelling begint om kwart over acht. als het machinepark waren ter plaatse volstrekt verouderd. Mede onder druk van de vakorgani saties besloot de moedermaatschappij Gist Bro cades uit Delft in 1976 een geheel nieuw be- drijfscomplex in te richten aan de Hoge Rijn dijk in Zoeterwoude. Men investeerde hierin vele miljoenen. In 1978 vond de verhuizing plaats. De helft van de personeelsleden kon in Zoeterwoude worden ondergebracht. Het was de bedoeling, dat de LAF, die aan de Hoge Rijndijk onder de naam G.B. Technical Pro ducts werd voortgezet, vooral machines zou maken voor het moederbedrijf Gist Brocades. LAF-directeur ir. A.J. van der Wel: „We wil den op het Zoeterwoudse industriegebied ge specialiseerde machines voor Gist Brocades ma ken. Toen het moederbedrijf de activiteiten ging richten op de ontwikkeling van bio-tech- nieken (met Shell) bleek er minder behoefte te bestaan aan de LAF-produkten. Het door ons vervaardigde pakket moest derhalve aan der den worden verkocht. Om dan tot een goed en aantrekkelijk produktenpakket te komen, is een uiterst kostbare aangelegenheid. De inves teringen die deze innovatie met zich zou mee brengen, werden niet meer acceptabel geacht. Vandaar, dat Gist Brocades tot afstoting van Technical Products heeft besloten". Op dit moment vervaardigt men aan de Hoge Rijndijk vooral was-, vul- en sluitmachines voor glazen flessen vooral ten behoeve van de farmaceutische industrie. Een deel van het kostbare machinepark verhuist naar Dongen, een ander deel wordt geplaatst bij de moeder vestiging in Delft. Het grootste deel zal echter worden verkocht. Vaklieden De personeelsleden werden gisteren over de op handen zijnde sluiting door directeur Van der Wel geïnformeerd. In Zoeterwoude werken thans 37 en bij de T.B.-vestiging in Delft 25 personeelsleden. De gemiddelde leeftijd is 45 jaar. Het betreft hier vooral zogenaamde „ou derwetse" vaklieden als kotteraars, lassers, bank- en plaatwerkers. Ir. Van der Wel: „Het bericht over de sluiting kwam gistermiddag Jan Blaaser „Bramen zoeken" Het nieuwe cabaretpro gramma van Jan Blaaser, 'Bramen zoeken', wordt donderdag 14 mei ge speeld in de Leidse Schouwburg. Blaaser weet het alledaagse zeer ver fijnd neer te zetten. Zeil zegt hij daarover „Niet hakken, want dat ligt mij niet zo, maar ook niet de kool en de geit sparen. Hoewel, wie spaart er te genwoordig nog de geiten. Kolen schijnt weer een beetje in te raken." Blaa ser wordt op de piano be geleid door Jan Zeijlema- ker. De voorstelling be gint om kwart over acht. Telefonische bespreken van plaatskaarten is mo gelijk via de nummers 141141 en 141200. ^Archeoloog Hallewas brengt met zijn medewerkers de historie van het stukje Lei den in de Breestraat in kaart. hard aan. Natuurlijk waren de moeilijkheden eigenlijk al bij iedereen bekend en wist men ook van de gesprekken met Calumatic. Maar toch... Het is vooral een nare zaak voor de vele oudere werknemers, van wie er velen al jaren lang bij de LAF werken". Gist Brocades heeft gisteren de naderende overname gemeld bij de Commissie voor Fu sieaangelegenheden van de SER, het ministerie van economische zaken en de vakorganisaties. FNV-vakbondsleider Nol de Jong: „Natuurlijk is er hier geen sprake van een fusie. Het is een overname van een klein deel van de activitei ten. Dat kan natuurlijk niet anders, want het bedrijf in Dongen heeft zelf maar een dertigtal mensen in dienst. Dat zou een gekke fusie zijn, nietwaar. Wij stellen als voorwaarde, dat er geen gedwongen ontslagen mogen vallen". Overigens constateert de industriebond FNV, dat Gist Brocades bij de verhuizing in '78 de LAF-mensen wel in een goed huis heeft ge stopt, maar dat in de praktijk is gebleken, dat men er niet in is geslaagd een succesvol pro- dukt op de markt te brengen. JlDEN/ZOETERWOUDE De nrmalige Leidsche Apparaten Fa- lek (LAF) gaat definitief dicht. Een èl van de activiteiten wordt overge- «nen door Calumatic Flessluittech- ]|k b.v. in Dongen. Aan ongeveer jlftien van de ruim zestig personeels- Jen wordt een functie bij het bedrijf Dongen aangeboden. Voor de ove- te personeelsleden wordt vervan- nde werkgelegenheid gezocht bin- het moederbedrijf Gist Brocades Delft. Het wordt niet uitgesloten Scht dat er gedwongen ontslagen len vallen. De opheffing van de AS moet voor het eind van dit jaar heel haar beslag hebben gekregen. ^Leidsche Apparaten Fabriek was enkele ja- Tgeleden nog gehuisvest aan de Os en Paar- ilaan in Leiden. Zowel de bedrijfsgebouwen LEIDEN Een diepe put van een enige tien tallen meters in het vierkant en zeker zes meter diep in de Bree straat ter hoogte van het Stadhuis toont, dat er weer gezocht wordt naar interessante voor werpen op archeolo gisch gebied. Door de aanleg van een nieuwe riolering is de Bree straat voor alle verkeer afgesloten en bestaat de mogelijkheid om de geschiedenis van Lei den aan een nauwkeu rig onderzoek onder werpen. Een rijksarcheoloog is met twee Leidse studenten pre historie volop aan het werk. Als contactpersoon treedt de Leidse mevrouw Suur- mond op, die nog bekend is van de opgravingen in de Breestraat van enige jaren geleden. In de put staat ar cheoloog Daan Hallewas. Plastic afvalzakken worden door hem met bodemmon sters gevuld. Het graafwerk brengt tal van botten aan het daglicht. Veelvuldig wordt de situatie in de put in kaart gebracht. Hallewas is verbonden aan de rijks dienst voor oudheidkundig bodemonderzoek in Amers foort en fungeert als pro vinciaal archeoloog in Zuid- Holland. Hij legt uit waar om juist deze plek in de Breestraat gekozen is om bloot te leggen: „Wanneer je om je heen kijkt, zie je dat je hier op het hoogste punt in Leiden staat. Daar om is het niet toevallig dat we hier graven. Dat hoogste punt is ontstaan door activi teiten van mensen. We den ken dat hier vroeger, en ik praat dan over de elfde en twaalfde eeuw, boerderijtjes hebben gestaan. Het vuil werd op het erf neerge gooid en zo steeg het gron- doppervlakte in de loop der eeuwen." Een blik in de put toont, dat de zwarte kleigrond wordt afgewisseld met grond met een grijze kleur. Stukken van een eeuwen oud riool worden naar bo ven gebracht. Daar onder ligt de evenoude fundering van de riolering. „Deze stukken riool dateren uit de middeleeuwen. Die kleur verschillen zijn onder meer ontstaan door het aanleggen van de riolering", zegt Hal lewas. "Je kan hieruit aflei den, dat hier de huizen van de burgerij stonden. De burgerij was blijkbaar fi nancieel in staat een riole ring te laten installeren." Voorlopig zijn nog geen re sultaten te verwachten. Het materiaal wordt ergens bui ten Leiden nader onder zocht Hallewas wil niet zeggen waar „want dan wordt je maar gestoord met verzoeken om informatie" en dat onderzoek kan nog maanden duren. Eerst moet nog iemand gevonden worden, die het nadere on derzoek gaat verrichten. „Het is zeer precies werk en dat kost tijd. Er is wel wat te vertellen over wat we nu gevonden hebben. Botten van schapen, koeien en varkens. Er zijn hier ook mestkuilen geweest. En aardewerk natuurlijk. Al lerlei scherven wijzen erop, dat in Leiden Pingsdorf aardewerk uit Duitsland gebruikt werd. Dat was om streeks 1300. We zijn op zoek naiar granen. Daar kan je de eetgewoonten uit die tijd uit afleiden. Werd al brood in de stad gebakken of nog niet bijvoorbeeld. We bekijken ook of hier wegen gelopen hebben, maar daar is nog niets over te zeggen. Voor een archeo- looog is dit een interressan- te lokatie", besluit Hallewas en daalt weer af naar het binnenste van Leiden. LEIDEN De Leidse gemeenteraad neemt maan dagavond een beslissing over bet beschikbaarstel len van vijf miljoen gulden voor de bouw van de eerste fase van een stadskantoor aan de Langebrug. In dit kantoor wordt de directie Maatschappelijke Zorg/Gemeentelijke Sociale Dienst gehuisvest. De bouw van het stadskantoor Welzijn aan de Langebrug zou een definitieve oplossing betekenen voor de slechte huisvesting van de gemeentelijke dienst MZ/GSD aan de Steenschuur. Ove rigens zal de dienst na het verhuizen naar de Langebrug een dependance houden in Leiden Zuid-West.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3