Milieu in afgelopen tien jaar verbeterd Mavo-4 getracte op ,Frühmorgenangeberei A Wa terlooplein joodser dan steeds gedach t Den Uyl zet vraagtekens bij financiering van FNV-plan DAF-RSV komt weer met lagere offerte Groot formaat champignons ZETEL VAKBOND URUGUAY IN ROTTERDAM Levering duikboten kan teruggedraaid weer 3INNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 7 MEI 1981 PAGINA 13 et ■Üft p Cameragenda uilt uit JN HAAG Terwijl de •rkiezingssstrijd voort- oedt en in hevigheid toe- semt, dreigt de agenda van Tweede kamer overvoerd raken met onderwerpen c nog vóór 26 mei afgehan- >ld dienen te worden. zijn extra vergaderingen gelast op 12, 13 en 14 mei, ar daarvoor zijn al zó veel ;en aangemeld dat kamer- wrzitter Dolman de kamer- den heeft gevraagd welke iderwerpen in elk geval aan orde dienen te komen en >eveel tijd elke fractie daar in denkt te spenderen. Er onden voor die drie dagen al ven zware kwesties op de ;enda: de voorjaarsnota, het ïisvestingsbeleid, de tarieven an het openbaar vervoer, de migratie naar Suriname, Eu- icontrol, het openbaar biblio- eekwerk en de belastingwet- iving. Daar zijn nu nog der- in onderwerpen bijgekomen. Nederlandse otter in )uitsland pgebracht 1IEL Een Westduitse pa- ouilleboot heeft gisteren de exelse kotter Anna Margare- gedwongen de haven van sum binnen te lopen. Reden oor het opbrengen van de "Iter was dat de Hollanders iden hebben gevist binnen Westduitse twaalf-mijlszö- De Duitsers hebben de net- n en de vangst in beslag ge- omen en de kapitein kan een bete van 9000 mark krijgen. 1AROKKO: ^5top subidie öaan comité olisario DEN HAAG Marokko wil dat minister De Koning Ontwikkelingssamen wer- Ing) de subsidie aan hei ;derlandse Polisario-comi- intrekt of deze groep op- eft. Dat is gisteren door de larokkaanse ambassade in en Haag meegedeeld. )e ambassadeurt heeft De Ko- ing erop gewezen dat zijn re aring de subsidie ziet als een onvriendschappelijke daad." jegens Marokko beschouwt, [nirekking van de subsidie of "ling van het comité belang zijn van de goede «trekkingen tussen Marokko ;n Nederland, zei de ambassa- eur. larokko verwijt het Polisario- omité ondermeer „leugenach- ige propaganda". ^litie nog iets verder iet trein- >eschieting 'IERDEN Bij de politie ebben zich gisteren in de iop van de dag diverse pas- igiers gemeld uit de trein ie zondag tussen Rijsen en rden is beschoten. Ook sagiers uit de trein die t voor de schietpartij uit e tegenovergestelde rich- ing op dit traject reed, heb- eb zich gemeld. ot nu toe echter heeft geen ah hen de politie kunnen elpen bij de oplossing van het ihiet-mysterie. Niemand weet an waar precies is geschoten i' niemand heeft iets ver- aohts op of rond de spoor- aan gezien. Berichten als zou geschoten zijn met Uzi's die vee maanden geleden uit een azerne in Vught zijn gestolen, ireekt de politie tegen. iekentenis in ntvoeringszaak porburger MDHOVEN Een van de Tdachten in de ontvoerings- iak van de 27-jarige Voorbur- r F. van S. heeft bekend. De jarige echtgenote van de 37- 'ige hoofdverdachte P. S. uit ndhoven, heeft het verhaal an Van S. in grote lijnen be- istigd. Zij heeft toegegeven it de Voorburger onder vang uit zijn woonplaats is 'Igenomen naar Eindhoven dat daarbij is geschoten, at de man zou zijn bedreigd et het afhakken van zijn nk, is de vrouw niet bekend, e hele zaak zou te maken hben met de diefstal van de htwagen van de verdach- DIRECTEUR MILIEU ORGANISATIE VAN VN: DEN HAAG Sinds de eerste milieuconfe rentie, die in 1972 in Stockholm werd gehou den, is het milieu aanmerkelijk verbeterd. Dat is de mening van dr. J. Tolba, de uit Nairobi afkomstige directeur van de milieu organisatie van de Verenigde Naties (UNEP). Milieubescherming wordt in de meeste landen krachtig aangepakt, terwijl de wetgeving op dit terrein sterk is uitge breid. „Bovendien", aldus de heer Tolba, „beschikken we over veel betere technische middelen om de vervuiling te bestrijden. Ook is de wereld zich veel meer bewust van de gevolgen van allerlei activiteiten voor het milieu". Als gevolg daar van zijn de overheden, het bedrijfsleven, ande re instanties en ook particulieren steeds meer bereid geld uit te trekken voor de bescherming van het milieu. Tien jaar geleden werd slechts een fractie besteed aan de financiële middelen die nu voor milieubescherming zijn bestemd. Dat de verscheidene landen steeds meer doen aan de bescherming van het milieu, moge vol gens dr. Tolba blijken uit het feit dat tien jaar geleden slechts drie landen in de wereld, waar onder Nederland, over een minister voor mi lieuzaken beschikken. Nu zijn er 84 ministers met een dergelijke portefeuille. Vooral de kwaliteit van lucht en water ziin in die tien jaar verbeterd, meent Tolba, die "alles graag van de positieve kant bekijkt. „De men sen die bijvoorbeeld zeggen dat de kwaliteit van de Middellandse Zee nog steeds achteruit gaat, moeten niet vergeten dat alle maatregelen die sinds 1972 zijn genomen, hebben voorko men dat de zee het leven verloor. Als deze in spanningen niet waren verricht, zou de Middel landse Zee al lang dood geweest zijn". Opnieuw Turken in kerk OLDENZAAL Het aantal kerken dat onderdak biedt aan met uitzetting bedreigde Tur- ken blijft toenemen. Op uitncP diging van het kerkbestuur is gisteravond een groep van zes tien Turken, onder wie acht kinderen, in de kerk van Ol- denzaal getrokken. Zij weten zich gesteund door een grotè groep vrijwilligers, die bereid zijn hen te begeleiden. In to taal verblijven er momenteel bijna tweehonderd Syrisch Or* thodoxe Turken in Nederland se kerken. Illllllllllllll UNIEKE OPGRAVINGEN AMSTERDAM In de omgeving van het Am sterdamse Waterjoop- lein hebben altijd veel meer joden gewoond dan steeds is gedacht. Dat blijkt uit unieke ar cheologische opgravin gen in deze woonwijk, die in 1625 werd gebouwd en die een tijd geleden werd gesloopt voor de bouw van het stadhuis/operacomplex. Dozen vol materiaal worden door de archeologen naar bo ven gehaald. Het. gaat vooral om huishoudelijke artikelen afkomstig uit de afval- en wa terputten van de opgegraven woningen. In zeven van de tien afvalputten zijn talloze vleesloodjes gevonden die de joden indertijd aan het vlees knoopten als het kosjer was geslacht. Daarnaast blijkt ook dat het nu zo zeldzame Delfts wit aardewerk in die tijd een gewoon alledaags gebruiks- Een klein deel van de enorme hoeveelheid opgegraven potten in en om het Water- looplein. voorwerp was. De archeolo- volledig blootgelegd. Om het sterdams Historisch Museum gen, die nu een maand aan publiek van het verloop van doorlopend kleine exposities het graven zijn, hebben in- de opgravingen op de hoogte ingericht van het gevonden middels vijftien huishoudens te houden worden in het Am- materiaal. Op een tuinbouwshow in de Westduitse Kassei heeft men gisteren een champignonsoort gepresenteerd die vele malen groter is dan de gangbare. Volgens de kwe ker zijn ze uitzonderlijk goed van smaak. De enorme paddestoel achter het meisje is uiteraard slechts een trekpleister. (Van onze parlementaire redactie) OOSTERHOUT PvdA-lijsttrekker Den Uyl zet vraagtekens bij de financiering van het werkgele genheidsplan dat de FNV gisteren heeft gepubli ceerd. Hij liet dat gisteravond blijken op een ver- keizingsbijeenkomst in Oosterhout. Den Uyl zei wel blij te zijn met de steun van de FNV voor het ver hogen van het aardgasverbruik met de opbrengst waarvan de industrie versterkt moet worden. ,.Het is bijzonder verheugend dat het FNV-plan durft te kiezen voor een economische groei van 2,5 procent", aldus Den Uyl. De PvdA is volgens hem iets bescheidener, maar denkt dat een groei van 2,5 procent zeker haalbaar is. Den Uyl is verder blij met de keuze van de FNV voor het inves- teringsloon. Nu zowel CNV als FNV bereid zijn inkomensoffers te brengen als daar de zekerheid van nieuwe werkgelegenheid en het behoud van het stelsel van sociale voorzieningen tegeno ver staan, zal de eerste taak voor een nieuw kabinet een plan matige aanpak van de werkloosheid in deze zin moeten zijn, al dus Den Uyl. EINDHOVEN Het DAF- RSV-consortium heeft giste ren voor de tweede maal een lagere offerte uitgebraeht voor de levering van 841 pantservoertuigen voor het Nederlandse leger. Dit heeft Ger van Os van de Unie- BLHP gisteren in Eindho ven meegedeeld. Volgens Van Os is het consor tium met ongeveer vijftig mil joen gulden in prijs gedaald; dit kan nog meer worden. Het verschil met de offerte van het Amerikaanse bedrijf FMC is daarmee teruggebracht tot 120 miljoen gulden, iets meer dan vijftien procent van het totale Staatsecretaris van Eekelen (Defensie) had al eerder laten weten dat het verschil niet groter mocht zijn dan vijftien procent, wilde het Nederland se consortium voor de order in aanmerking komen. Overigens is bij de berekening van het verschil uitgegaan van een dollarkoers van 2,10. Inmid dels is die koers opgelopen tot rond de rijksdaalder, hetgeen voor het consortium ook weer een voordeel betekent. Van Os gaat er van uit dat de regering de order aan DAF-RSV zal gunnen. De vakbonden en de ondernemingsraad van DAF- Trucks hebben er bij de raad van bestuur van het consorti um op aangedrongen alles in het werk te stellen om de prijs nogmaals te drukken. Het ka binet bespreekt de levering in het overleg van morgen. ROTTERDAM Het buitenlandcomité van de overkoepe lende illegale Uruguese vakbond CNT heeft gisteren in Rot terdam zijn wereldhoofdkantoor in gebruik genomen. Vanuit dit kantoor wil de vakbond zijn interlandelijke acties voeren tegen de dictatuur in Uruguay. De voedingsbond FNV verhuurt de kantoorruimte tegen een symbolisyh bedrag. In no vember hoopt de CNT in Nederland de eerste grote bijeenkomst te houden. Volgens schattingen van het CNT wonen er van de drie miljoen Uruguezen een half miljoen in het buitenland als politiek of economisch vluchteling. De CNT (Convencion nacio- nal de trabajadores) werd opgericht in 1966. Sinds de staatsgreep in 1973 werkt de bond voor een groot deel ondergronds. Nieuwe baas voor Nederlandse Unifil-militairen DEN HAAG Luitenant- kolonel E.P.B. Tomasso (44) uit Apeldoorn wordt de nieuwe commandant van het Nederlandse Unifilbtala- jon in zuid-Libanon. Hij volgt op 20 mei de huidige commandant, luitenant-kolo nel L. van den Heuvel op, die dan zijn halfjaarlijkse periode in het Unifil-gebied erop heeft zitten. Tomasso is momenteel hoofd operatiën bij de staf van de eerste divisie in Schaars- bergen. Wat moeten mavo-4-kandidaten aan met zo'n echt Duits aaneengebreid woord als „Frühmorgenangeberei", zelfs als zij wetën dat het over bloemen gaat? Op deze en nog meer dergelijke ingewikkelde termen werden zij gister middag getracteerd bij de meerkeuze- 'toets voor Duits. Elk jaar weer wordt naar de betekenis van bepaalde woor den gevraagd zonder dat het iets te ma ken heeft met tekstverklaring, mopper de onze leraar-zegsman. Hij noemde het hele examen Duits voor mavo-4 pittig, vooral de tweede en der de tekst over „Schrebergarten", resp. het museum in Zürich. Ook bij mavo-3 Duits waren de tweede en dercje tekst over de karper Eugen en de strafge- vangenen in Australië de pittigste. Dat oordeel stemt overeen met de geluiden uit het lager beroepsonderwijs, dat deze twee teksten ook voorgeschoteld kreeg. Bij het meerkeuzewerk scheikunde voor mavo-4 tekende onze zegsman aan, dat de opgavencommissie er toch weer in geslaagd is de vragen iets an ders te stellen dan in voorgaande jaren. Het werk was voor de gemiddelde leer ling goed te maken. Het open werk scheikunde voor mavo-4 was volgens onze leraar van het geijkte patroon. Voor leerlingen met voldoende oefe ning hoefde het geen zware problemen op te leveren. Vwo en havo Voor de vwo-kandidaten die scheikun de in hun pakket hebben, waren de op gaven, met uitzondering van twee zeer moeilijke onderdelen, van redelijk ni veau en goed te maken. De vwo'ers kregen over het algemeen moeilijke teksten te verwerken bij het examen Engels. Dat begon al direct met de tekst over de economische situatie bij de Engelse kranten. Wat gemakke lijker was tekst twee over de berech ting van de Nazi-oorlogsmisdadigers in Neurenberg. Maar tamelijk pittig wa ren weer de derde en vierde tekst over Europa sinds 1870 resp. het Britse par lement. Overigens waren de vragen bij deze teksten minder moeilijk dan de teksten zelf, zo merkte onze commenta tor op. Bij het havo hoefden gisteren alleen de kandidaten op te draven die scheikun de in hun pakket hadden. Bij de open vragen leverden de opgaven 1 en 4 geen grote problemen op, zo werd ons te verstaan gegeven. Maar de tweede opgave zal voor de meeste leerlingen een nogal vreemdsoortig „titratie"-pro- bleem hebben bezorgd. Niet al te moei lijk, wel pittig en berekend op wat men noemt gezond verstand. De derde opga ve was lastig. Ze ging over een pro bleem, dat leerlingen altijd moeilijk vinden. Het meerkeuzewerk bij schei kunde havo werd door onze zegsman goed werk genoemd; een mengeling van gemakkelijke en moeilijke vragen. Lbo Na de vrije vijfde mei en nog een och tendje om op verhaal te komen moch ten de lbo-leerlingen zich gistermiddag bezighouden met Duits (meerkeuze- toets). In totaal dienden zij vijftig vra gen te beantwoorden met betrekking tot vier teksten. De eerste ging over een hond, die zijn, bij een ongeluk gewond geraakte bazin tot in het ziekenhuis volgt. Deze tekst leverde nauwelijks moeilijkheden voor de kandidaten op. Hetzelfde kan ge zegd worden van de derde tekst over strafgevangenen in Australië en de vierde met als titel: „Bobby als Fuss- ballstar". De enige tekst, die een echt eindexamenniveau had, was de tweede over de karper Eugen. Zowel het woordgebruik als de inhoud waren pit tiger dan de drie andere teksten. Al bij al was het een gemakkelijk examen, waar de meesten slechts vijf van de acht kwartier voor nodig hadden. De leerlingen oordeelden dan ook: „ge makkelijk". Onze woordvoerende le raar vraagt zich af of een dergelijk exa menniveau nog wel als graadmeter kan dienen bij het beoordelen van tekstbe grip in de Duitse taal. De detailhandelsscholen hadden giste ren als specifieke vakkén handelsken nis en Nederlands. Wat het eerste vak betreft; de opgaven bevatten geen on oplosbare moeilijkheden. Zij boden vol doende ruimte voor de leerlingen om kwijt te kunnen wat zij geleerd hadden. Het Nederlands dictee bestond voor deze tak van het lager beroepsonder wijs uit een relatief gemakkelijke tekst. Midden in de roos was voor deze kan didaten de tekst „De markthandel bloeit als nooit tevoren", waarin uit eengezet werd dat de ambulante handel een steeds belangrijker plaats gaat in nemen tegenover de gevestigde handel. De doorsnee-leerling zal met deze tekst weinig moeite hebben gehad. In het derde deel van dit Nederlands examen werd een beroep gedaan op de creativi teit van de kandidaat; hij of zij moest een brief schrijven aan een bemidde lingsbureau voor stages in het buiten land. CHINESE KRANT: PEKING De vriendschappelijke betrekkingen tussen China en Nederland kunnen worden hersteld, als de Neder landse regering de goedkeuring voor levering van twee on derzeeboten aan Taiwan alsnog intrekt. Dat stond gisteren te lezen in een commentaar in het dagblad van de Chinese communistische partij. De krant schreef verder dat China nog steeds vriendschappelij ke gevoelens koestert ten opzichte van het Nederlandse volk en de vroegere steun aan het Chinese volk niet zal vergeten. „Door vast te houden aan een onjuiste koers", schreef het dag blad, „heeft de Nederlandse regering niet alleen de belangen ge schaad van het Chinese volk maar ook die van het Nederlandse volk, hetgeen ten koste gaat van de anti-hegemonistische strijd van de wereldbevolking. Vrij warm DE BILT - Het is vrij warm voor de tijd van het jaar, drie weken lang was de tempera tuur elke dag te laag, dikwijls was het 's middags meer dan vijf graden te koud. Die perio de is nu afgesloten. Vandaag zal de temperatuur vooral in het zuiden van het land tot ruim twintig graden oplopen. Dit vrij warme weer houden we voorlopig, daarbij is het niet altijd zo zonnig als van daag. Morgen is de kans op een regen- of onweersbui zelfs vrij groot. Een depressie breidt via de Golf van Biscaje haar invloed naar onze omgeving uit. In een zuidelijke stroming wordt morgen onstabiele lucht uit Frankrijk naar het noor den getransporteerd. Ook in het weekeinde zal het vrij warm zijn, de neerslagkansen nemen dan ook af. Vooruitzichten voor vrijdag: Zonnige perioden en kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Bollen en bloesem: 'Van Lei den tot aan het Noordzeeka naal en in de kop van Noord- Holland bloeien volop tulpen en hier en daar wat hyacinten. De Keukenhof is nog steeds prachtig met tulpen, en bloeiende bomen en heesters als rododendron en Japanse kers. In Flevoland staan de koolzaadvelden in volle bloei. Over de speciaal uitgezette koolzaadroute tel. 03200-99111. In de rest van het land (Betu we, Wijk bij Duurstede, Goes, Zuid-Limburg) is hier en daar nog wat roze appelbloesem te zien. Weersgesteldheid van gisteren Eelde mist 14 Eindhoven onbew. 15 Den Helder mist 14 Lh. R'dam l.bew. 15 Twente onbew. 15 Aberdeen Barcelona Helsinki Innsbruck Klagen furt Kopenhagen Londen 16 10 02 - h.bew. 23 13 Stockholm onbew. 14 Wenen h.bew. 15 Zurich mist 16 Casablanca zw.bew. 21 Istanboel n.ontv. Las Palmas onbew. 21

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13