Russen waarschuwen Mitterrand legt het af in TV-debat met Giscard besten VS en Sovjet-Unie bemiddelen in Libanon Bonn vreest doorbraak van Alternatieven' in Berlijn >chmidt reageert op kritiek Begin Waarschuwing aan Westduits weekblad Tribunaal: Sovjet-Unie schuldig aan agressie tegen Afghanistan LEIDSE COURANT BUITENLAND WOENSDAG 6 MEI 1981 PAGINA 9 secretaris-generaal Luns van de NAVO wrijft zich vermoeid In het gezicht bij de beantwoording van vragen over het NAVO-besluit In Rome om te gaan onderhandelen met de Russen. !po1 DSKOU, ROME Bij Ijze van antwoord op het Rome genomen NAVO-be- uit (onderhandelen met de vjet-Unie, maar vasthou- ii het moderniserings- sluit van 572 nieuwe mid- llange-af standsraketten het Russische agent- hap Novosti gisteren een ggesprek gepubliceerd larin staat dat Moskou et passief zal blijven „bij pogingen van de NAVO kernwapenevenwicht in iropa te verstoren door de aatsing van nieuwe raket- ling voorlichting van het cen trale comité van de communis tische partij, wordt gewaar schuwd dat als de NAVO nieuwe raketten in Europa op stelt, er „een fundamenteel nieuwe situatie zal ontstaan, die ook een fundamenteel nieuw antwoord vereist. Maar de Sovjet-Unie zal in positieve zin reageren als het Westen bereid is echte en opbouwende onderhandelingen te voeren over de raketten in Europa. Eerder had het persbureau Tass het besluit van de NAVO om te gaan opnderhandelen een manoeuvre genoemd. raaggesprek dat was Falin ontkende dat de Sovjet- tgenomen aan Valentin Fa- Unie superieur is op het ge- adjunct-hoofd van de afde- bied van de middel-lange-af- standsraketten. Volgens hem is uit een recente studie van het Russische ministerie van defensie gebleken dat de NAVO in Europa meer dan duizend raketten en andere 'dragers' van kernkoppen heeft opgesteld die het grond gebied van de Sovjet-Unie kunnen bereiken. Hij verwees daarbij onder meer naar de zo genaamde Amerikaanse voor uitgeschoven wapensystemen en de kernwapens van Enge land en Frankrijk. De Rus verklaarde tenslotte dat het wel heel erg naief was van Washington tegen zijn bondgenoten te zeggen dat het plaatsen van nieuwe wapens in Europa de onderhandelin gen met zijn land vruchtbaar zal maken. President Brezjnev heeft giste ren in een gesprek met secre taris-generaal kurt Waldheim van de Verenigde Naties ver klaard dat „sommige mogend heden" de bewapeningswed loop versnellen, daarbij doe lend op de NAVO-landen. De Amerikaanse minister Haig heeft in Rome na afloop vban het NAVO-overleg ver klaard dat het besluit van de vijftien NAVO-landen om te gaan onderhandelen het mak kelijker zal maken over de Russische propaganda in West- Europa heen te stappen die er juist op gericht is de statione ring van de 572 nieuwe raket ten te voorkomen. BEIROET Zowel de VS als de Sovjet-Unie sturen een af gezant naar het Midden-Oosten om de crisis in Libanon te bespreken. De Russische onderminister van buitenlandse zaken Georgey Korniyenko is vandaag begonnen met een driedaags bezoek aan Syrië. De Amerikaanse afgezant, Philip Habib zou vandaag ook aan een reis door het Midden-Oosten beginnen, waarbij hij Israël, Syrië en Libanon zal aandoen. De vrees dat de gevechten, die verleden maand in Libanon zijn uitgebroken kunnen uitgroeien tot een groter conflict is toege nomen, nadat Syrië luchtdoelraketten in Libanon heeft gestatio neerd, na een beschieting door Israëlische vliegtuigen van Syri sche helikopters in de Bekaa-vallei. Israël, dat de rechtse chris telijke krachten in Libanon steunt, noemt deze plaatsing een provocatie en eist de verwijdering.De Syrische minister van bui tenlandse zaken Khaddam, heeft de Israëlische eis om de SAM-6 en de SAM-2raketten terug te trekken „belachelijk" genoemd. PLO-leider Arafat is gisteren in Koeweit aangekomen. Hij zal daar aandringen op steun voor PLO en Syrië. Hij wil voorts be sprekingen voeren over de „Israëlische bedreiging van Libanon, de Palestijnen en Syrië". Koeweit en Saoedi-Arabië hebben onlangs hun bijdrage in de kosten van de Arabische vredesmacht in Libanon opgeschort. Als reden werd opgegeven, dat het bevel van de vredesmacht tekort was geschoten in het verstrekken van rapporten. frankrijk Fabriceert lieuw fvapen PARIJS President Gis- lard d'Estaing van Frank- jijk heeft de Franse krijgs- icht opdracht gegeven, om iw taktiseh kernwa- te maken. Oe aanmaak het ^.tapen, dat de naam „Hades" god van de onderwereld) zal 3 miljard gulden en is bedoeld om op- lende vijandelijke tanks [rote afstand te vernieti- BIJ VERKIEZINGEN IN KOMEND WEEKEINDE Herinnering BONN In de politieke binnenkamers van West- -Berlijn is stratego het geliefdste spelletje van de laatste tijd. Want alles wijst er op dat, als zondaga vond de stembussen worden gesloten, de unieke si tuatie ontstaat dat alleen op grond van eerdere uit spraken geen regering (Senaat) kan worden ge vormd, die een meerderheid van het parlement (Huis van Afgevaardigden) achter zich heeft Hoe deze patstelling moet worden overwonnen, is nog een open vraag. Wel is al de zondebok gevonden: de beschuldigende vingers van CDU, FDP en SDP wijzen naar de „Alternatieve lijst voor democratie en milieubescherming", die volgens de laatste pei lingen erin zal slagen om voor het eerst in het par lement van de Berlijnse deelstaat te komen. Dé „Alternatieve lijst", die linkser heet te zijn dan de te kort. „Grünen", heeft een zeer aktieve, speelse en aantrek kelijke verkiezingscampagne gevoerd en kan waar schijnlijk rekenen op een aanhang van 6 tot 10 procent van de stemmen, voornamelijk afkomstig var die werken in de onderwijs- en welzijnsector. Om de herinnering op te frissen: Berlijn werd begin dit jaar opgeschrikt door een politieke crisis in verband met een omvangrijk bouwschandaal. Er kwam een nieuwe Senaat onder aanvoering van de SPD-er Hans Jochen Vogel, tot dan minister van justitie in Bonn en rechterhand van Bondskanselier Schmidt. Wanneer in januari verkiezingen waren gehouden, zou de CDU zonder meer een meerderheid hebben behaald. Maar Vogel, een integere figuur met een werklust die aan het ongelooflijke grenst (een interview met hem om vijf uur 's morgens is geen uitzondering) verrichtte wonderen. Zou het zondag alleen gaan om een nieuwe burgemeester, dan zou hij met vlag en wimpel winnen. Maar hij sleept de historische last van zijn partij met zich mee en om deze te doen vergeten, wa de drie maanden tot aan de nieuwe verkiezingen De nu alom gevreesde Alternatieven hebben een pro gramma, dat een bonte mengeling is van praktische en utopische verlangens, variërend van meer rechten voor homosexuelen tot de terugtrekking van de geal lieerden uit Oost- en West-Duitsland. De groene egel die de Alternatieven als symbool voeren, is het schrik beeld voor de overige partijen geworden. Het kleine beestje lijkt bij voorbaat in staat iedere toekomstige re geringsvorming in Berlijn te blokkeren. De Alternatie ven willen namelijk met niemand samenwerken. En als zij 10 procent van de stemmen krijgen, betekent het dat nóch de regerende coalitie van de liberale FDP en sociaal-democratische SDP, nóch de CDU een absolute meerderheid verkrijgen. Bovendien hebben SDP en CDU een toekomstige samenwerking al uitgesloten zo dat de slechts de ook al onmogelijk geachte coalitie van CDU en FDP overblijft. Aftreden Er wordt in Berlijn tevens gesproken over de moge lijkheid voor het najaar opnieuw verkiezingen uit te schrijven. In de tussentijd zou de huidige coalitie de lo pende zaken moeten behartigen, in de hoop bij de nieuwe stembusstrijd wel een meerderheid te krijgen. De ontwikkelingen in Berlijn worden door de Bonds regering met argusogen gevolgd. Een uiteenvallen van de al 18 jaar regerende „linkse" coalitie van SPD en FDP zou het door Bonn zo gevreesde domino-effect kunnen sorteren. Zoals indertijd in 1966 de uitslag van de verkiezingen in Noordrijn-Westfalen het begin van het einde voor de regering Erhard in Bonn inluidde, zo zou een wisseling van de wacht in het nog altijd natio naal en internationaal belangrijke Berlijn wel eens soortgelijke gevolgen in andere deelstaten kunnen hebben. Uiteindelijk zou het ook het einde van de combinatie Schimdt-Genscher kunnen betekenen, een samenwerkingsverband, dat toch al niet meer zo soepel functioneert als voorheen. Tot slot: de Franse verkiezingen van zondag zijn poli tiek belangrijker dan een verkiezing in een grote Eu ropese stad. Maar Berlijn is niet zomaar een stad. Het is de plaats waar veranderingen in de Oost-Westverhou dingen het duidelijkst hun weerslag vinden. Verder komt het nergens anders in Europa voor, dat een rege ring zich in een gemeentelijke verkiezingsstrijd in een aangrenzend land mengt: de DDR waarschuwt voort durend voor een CDU-bewind in West-Berlijn. De twee voornaamste lijstaanvoerders, Weitzsëcker voor de CDU en Vogel voor de SPD, zijn zich van deze posi tie van hun stad terdege bewust. Zij realiseren zich dat partijpolitiek in deze stad weliswaar belangrijk, maar toch van ondergeschikte betekenis zal blijven. ADRID Een groot aantal mensen, onder Zij betuigden hun sympathie voor de de leider ie veel vrouwen. lebben gisteren in Madrid van de mislukte staatsgreep in Spanje, overste ijetoogd na de rouwdienst voor een maandag Tejero en riepen, dat het leger de macht in de generaal en drie politiemannen. Spanje in handen moesten nemen. TmO' igerofficleren dragen het stoffelijk overschot van de maandag vermoorde generaal JdresGonzales de Suso uit de kerk na een rouwdienst In Madrid. Na de rouw- lenst hadden betogingen ten gunste van het leger plaats. etoging na rouwdienst voor Spaanse generaal ONN De Westduitse •ndskanselier, Hemut ihmidt, heeft in Bonn de rsoonlijke kritiek van emier Begin van Israël hand gewezen. gin had Schmidt en ook president Giscard d'Estaing verweten slechts te denken aan zoveel mogelijk wapens aan de Arabieren te verkopen en zo goedkoop mogelijke olie te krijgen. Begin heeft ook ge zegd, dat Schmidt in het leger zat „dat steden omsingelde tot dat SS-troepen hun werk te- Schmidt bevestigde in zijn ant woord zijn standpunt over het recht van zelfbeschikking van de Palestijnen en noemde Be gins aanvallen „vals en beledi gend". ,01 d Vic gaat sluiten LONDEN The Old Vic, het voormalige Britse nationale theater, beroemd om zijn Shkaspeareopvoeringen, gaat 16 mei, wegens geldgebrek dicht. Het aan het theater ver bonden gezelschap zal uiteen gaan na de zesweekse toernee langs zeven Europese landen, waarbij ook Den Haag wordt aangedaan, met de „Koopman van Venetië". Cardin koopt deel Maxim's PARIJS Het vermaarde Parijse eethuis Maxim's is „voor het grootste deel" ver kocht aan de modemagnaat Pierre Cardin. Hoe groot het aandeel van Cardin is, is niet bekend gemaakt. Maxim's is in bezit geweest van de familie Vaudables se dert 1930. De laatste eigenaar, die thans 78 is, wil het wat kalmer aandoen, maar zal nog even blijven om een nieuwe directeur in te werken. Hogere lonen in Duitse metaal FRANKFORT De 1,1 mil joen arbeiders in de metaalin dustrie in de Westduitse deel staat Noordrijn-Westfalen krij gen een loonsverhoging van 4,9 procent. Onder Noordrijn- Westfalen valt met name het Roergebied. Tevens is over eengekomen dat 120.000 arbei ders van Volkswagen ook een loonsverhoging van 4,9 pet zullen krijgen. ^FLUISTERSCHANDAAL PRINS CHARLES ONN De Westduitse Raad voor de heeft gisteren een ernstige waar- thuwing gegeven aan het tijdschrift i Aktuelle", tegen een eventuele pu- atie van in Australië afgeluisterde Q opgenomen telefoongesprekken tus- ■n prins Charles van Engeland en zijn ttloofde Diana Spencer. „Die Aktuel- zou deze bandjes ook in bezit heb- Buckingham Palace heeft de Britse pers verzocht om niet tot publicatie over te gaan, maar Simon Regan, de free-lance- journalist, die zegt, dat hij de copieën op zak heeft, meent, dat deze copieën „au thentieke nieuwswaarde" hebben. Vol gens hem is het aftappen gebeurd via het schakelpaneel in Governement House in Sydney, toen prins Charles op de farm van een vriend was. „Het enige dat ik kan zeggen is, dat de persoon, die de gesprek ken heeft afgetapt, dit heeft gedaan met een koptelefoon. Ik zeg niet hoe hij toe gang tot de lijn heeft gehad", aldus Regan. Volgens hem hadden de bandjes uitgewe zen dat Charles zeer boos was over zijn bezoek aan de universiteit van Melbour ne, waar een betoging plaats had, en dat hij vond dat het bezoek aan Australië niet voldoende was voorbereid. STOCKHOLM De Sovjet-Unie heeft zich schuldig gemaakt aan agressie te gen Afghanistan, hetgeen in strijd is met het Handvest van de Verenigde Naties. De argumenten, die de Sovjet- Unie voor het ingrijpen naar voren heeft gebracht, kunnen niet worden ge rechtvaardigd. Dit heeft de jury van het „Permanente Volkerentribünaal" in haar zitting over Afghanistan, gisteren in Stockholm, vast gesteld. De jury, bestaande uit veertien in ternationaal bekende personen, vond de getuigenverklaringen van grove schen dingen van de humaniteit zeer ernstig. De jury besloot daarom een onderzoekscom missie in te stellen, die in Afghanistan en in andere landen verder informatie moet inwinnen over de bombardementen op bevolkingscentra, de executies van gevan genen en de vernietiging van oogsten en veestapels. Het tribunaal deed zijn uit spraak nadat het van vrijdag tot zondag getuigen en deskundigen had gehoord over het Sovjetingrijpen in Afghanistan. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Het grote tv-debat van de Franse presidentsverkiezingen tussen president Giscard d'Estaing en zijn socia listische tegenstrever Franfois Mitterrand had gisteravond de straten leeggeveegd en naar schatting volgden 30 tot 35 miljoen televisiekij kers een tweekamp, die hun echter weinig nieuws geleerd heeft. Zoals verwacht was de aftredende president briljanter en slagvaardi ger dan Mitterrand, en kele malen ook overtui gender. Mitterrand gaf onvermijdelijk blijk van zijn zwakheid inzake de benoeming van communis tische ministers waarover hij in het vage bleef. Giscard do mineerde het debat tot Mitter rand hem tegen het einde lich telijk in het defensief dreef in zake de Franse politiek in het Nabije Oosten. Beide kandida ten ontzagen elkaar bijna zorg vuldig; het kwam praktisch niet tot scherpe woorden, maar de figuur van de nao- -Gaullist Jacques Chirac bleef als een onheilspellende scha duw boven beide duellisten hangen. Giscard slaagde erin aan te to nen dat er na Mitterrands eventuele verkiezing een poli tieke vaagheid zal bestaan rond de hem gewenste Kamer verkiezingen en Mitterrand maakte luid duidelijk dat hij op een sociaal-communistische Aftredend president Giscard d'Estaing komt aan bij de tv-stu- dio om deel te nemen aan het debat met Mitterrand. Een groot aantal persfotografen heeft uit protest „tegen de slech te werkomstandigheden van die avond" er mocht niet wor-" den gefotografeerd, noch aan het begin noch tijdens het de bat hun fototoestellen op de grond gelegd. meerderheid rekent Eveneens seren van ruim de helft van de erkende hij, voor het eerst Franse industrie ten gevolge openlijk dat zijn nationalise ringsprogramma het nationali- zal hebben. Het is moeilijk te voorspellen in hoeverre dit debat dat soms te technisch en zelfs af en toe vervelend was, van invloed zal zijn op de verkiezingen van aanstaande zondag. Het lijkt evenmin erg waarschijnlijk dat het debatzoals dat het ge val was in 1974, tot de zege van de een en de nederlaag van de ander op belangrijke wijze zal bijdragen. De organisatie van het debat had heel wat voeten in de aar de gehad en tot maandagmid dag had het er-op geleken dat het niet zou kunnen doorgaan. President Giscard had op twee televisieduels met Mitterrand aangedrongen: een over de so-t ciaal-economische en binnen-1 landse politiek, een over het buitenlands beleid. De presi dent, die zich bewust is van zijn superioriteit in het debat teren, op bijna verbazingwek kende manier zijn dossiers en feiten beheerst, en over een uitmuntend geheugen be schikt, was er namelijk van overtuigd met vlag en wimpel de zege te behalen. In 1974 had hij Mitterrand al in een televisiedebat zeer duidelijk de loef afgestoken, hetgeen toen vermoedelijk bijdroeg tot zijn overwinning. Mitterrand be dacht zich dagenlang of hij al dan niet op het voorstel van Giscard zou ingaan, maar het was duidelijk dat hij moeilijk verstek kon laten gaan, temeer daar de president verklaard had dinsdagavond om half ne gen in een televisiestudio te gaan wachten op Mitterrand. Diens wegblijven zou aan een soort bekentenis van onver mogen geweest zijn. Uiteinde lijk stemde Mitterrand toe in een enkel debat, dat geleid werd door twee onafhankelij ke journalisten.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9