wiWLa Teuntje van Delft publiceert dichtbundel 'Eenmensenleven' HAAL HET BIJ OIGRDS REGI0M0UR1NAAL Film over 100 jaar oude etrus- en Pauluskerk Kraakpand Voorstraat Noordwijk mogelijk geen monument meer REGI0U0UR1NAAL MET ILLUSTRATIES VAN JOOP VAN EGMOND PHILIPS KOFFIEZET APPARAAT Zoeterwoudse amateurfotografen willen subsidie - üEGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 MEI 1981 PAGINA 7 €MDE nergie- iesparing in s loeterwouds aadhuis ÏS DETERWOUDE Het inbrengen van thermosta- sche ventielen op de cen- ale verwarming van het Deterwoudse gemeentehuis ruim 10.000 gulden kos- Morgenavond zal de adscommissie openbare erken zich over een voor- el om tot het aanbrengen ervan over te gaan buigen idat de financiële deskun- gen zich vanavond in deze taterie zullen verdiepen. en en ander zal tot een be- I re temperatuursbeheersing Ir) oeten leiden binnen het ge- ouw. Volgens het voorstel reeds in 1981 een ener- jebesparing van circa 5 ruim 1400.- worden ver regen. Jet de huidige c.v.-installatie nordt de temperatuur binnen iet gemeentehuis geregeld een weersafhankelijke nthermostaat. Deze ther- aat is op de meest ongun- plaats aangebracht, otn itige invloeden, zoals zon- [armte te weren. Dit ver- ngssysteem houdt in, lat op de ongunstige plaatsen het gebouw, b.v. de scha- iwzijde aan de gevraagde inentemperatuur wordt vol- i, doch aan de gunstige ge- ilteii (zonzijde) een overca- ïiteit van warmte is en men loende de radiatoren lager de warmte te tem- /ia de ramen moet itileren, om de temperatuur [elijk te maken. Om de ijke (extra) warmte te iperen, zal de huidige c.v.- illatie bijgeregeld moeten dat kan door het m thermostatische itielen op de radiatoren die i op de gewenste warmte- iperatuur kan instellen. Ifoiet alleen wordt op die ma- lier het verwarmingscomfort 'inzienlijk verhoogd doch te ens wordt brandstof be- lipaard. Wel is het zaak op alle diatoren in de (werk)ver- jkken ventielen aan te bren- ;n, daar anders door ongelij- ;e warmte-afgifte der radiato- i, tocht kan ontstaan. RIJNSBURG De dichtbundel „Een men senleven" van Teuntje van Delft draagt in woord en beeld een ver tederende directheid uit. Anders dan de titel wel licht doet vermoeden, betreft het niet de terug blik op het leven van een bezadigde dichteres, maar de emoties en in drukken van een 32-ja- rige vrouw temidden van de vele mensenle vens die haar dierbaar zijn- Een aanstekelijke levenslust en respect voor alle menselijke po gingen liggen ten grond slag aan de gedichten die zonder tussenkomst van Joop van Egmond nooit verder gekomen zouden zijn dan de op- bergmap in de boeken kast. Verder hebben bewoners van de Leidse regio rijkelijk ken nis kunnen nemen van alles dat Teuntje tot nu toe aan het papier toevertrouwde. Ze is niet alleen dagbladcorrespon dent van onder meer deze krant, maar bericht ook uit de Rijnsburgse samenleving voor een aantal weekbladen en het gemeenteblad 'De Klink'. Voorts conserveert Teuntje de verrichtingen van de gemeen teraad voor het nageslacht en verzorgt ze de publicaties van het 'Genootschap Oud Rijns- burg'. „Een jaar of zeven geleden kwam ik via de krant in con tact met Joop van Egmond. Hij is brandweerman in Lei den, maar in Rijnsburg erg bekend als beeldend kunste naar. We werden goede EERSTE EXEMPLAAR VOOR RIJNSBURGSE EREBURGER De Rijnsburgse ereburger dr. E.E. van der Laan heeft gistermiddag het eerste exemplaar van de dichtbundel 'Een mensenleven' in ontvangst genomen. De bun* del die vandaag in een oplage van 1500 exemplaren bij de Rijnsburgse uitgever Noordermeer verschijnt, bevat gedichten van Teuntje van Delft en illustraties naar aquarellen van de kunstschilder Joop van Egmond. De dichtbundel ia in de boekwinkel voor ƒ14,90 verkrijgbaar. vjienden. Op een gegeven moment zei Joop: „Zeg, schrijf jij nou nooit 'es wat anders dan die krantenstukken". Ik moest toen natuurlijk beken nen dat ik ook gedichten schreef, maar ik voelde er niet zoveel voor om die aan anderen te laten lezen. Ik heb ze toch een keer met hem meegegeven. Niet veel later kwam hij met het plan om sa men een bundel met gedich ten en illustraties uit te geven. We hebben er veel over ge praat. Het kwam pas echt van de grond toen de kunstenaar Dalnoki Veress de knoop voor ons doorhakte. Hij is gewoon met ons plan naar de uitgever gestapt. Uit mijn map hebben we toen 16 gedichten gekozen. Joop heeft speciaal voor 'Een mensenleven' 18 aquarellen gemaakt." Teuntje is bijna 33 jaar gele den in Zwolle geboren. Na een jaar kon het gezin (terug- )verhuizen naar de oorspron kelijke woonplaats Tiel dat in de oorlpgsjaren grotendeels verwoest werd. Teuntje werk te in de Betuwe als ziekenver- zorgster totdat ze op vakantie in Oostenrijk een aardige kwekersjongen uit Rijnsburg ontmoette, Dick van Delft om precies te zijn. Het echtpaar vestigde zich uiteraard in Rijnsburg waar zich na enige jaren Marianka aan het blij moedige tweetal toevoegde. Teuntje hielp Dick zoveel mo gelijk in het bedrijf en volgde daarnaast een cursus neder- lands. „De doorsnee Rijnsburger heeft een geweldige mentali teit", zo vindt Teuntje die van de verhuizing naar dit dorp nimmer spijt heeft gekregen. „De mensen hebben een posi tieve instelling.Dat zie je al leen al als er op Koninginne dag in de stromende regen duizenden mensen voor het raadhuis staan te zingen. De Rijnsburgers zijn ook erg bij elkaar betrokken. Het gebeurt bijna nooit dat iedereen met de handen in de zakken blijft staan, als er iets fout gaat. Er is ook altijd wel iemand die met de pet rondgaat." Als zondagsdichteres voelt Teuntje van Delft zich sterk aangetrokken tot de klassieke dichters als Cats, Vondel en Huygens. „Die dichters spre ken me persoonlijk veel meer aan dan de modernere. Het is net alsof ze veel meer te zeg gen hebben. Zonder me aan 'echte' dichters te willen spie gelen, maak ik hoofdzakelijk gedichten om emoties van me af te schrijven. Niet omdat ik met niemand over die dingen zou kunnen praten, of zo. Maar bepaalde dingen blijven me toch bezighouden totdat ik het een keer kan opschrijven. Als zoiets blijft hangen, moet je gewoon proberen om het een vaste vorm te geven. Als ik zelf eenmaal zover ben, gaat het schrijven vanzelf. Dan zet ik het in één keer op papier." ED OLIVIER ,EIDSCHENDAM In de loop yan deze ,nd zullen parochianen en andere be langstellenden in Leidschendam de film kunnen zien die vorig jaar over de toen hon derd jaar bestaande Petrus- en Pauluskerk aan de Sluiskant is gemaakt.'De door ama teurs gemaakte parochiefilm is onlangs in „De Witte Kakatoe" aan de Damlaan in pre mière gegaan voor circa honderd genodig den onder wie de oud-burgemeester E. J. M. Kolfschoten, bij de feestelijkheden een van Ie „medespelenden" omdat hij pastoor H. L. federstigt de koninklijke onderscheiding ütreikte. )e film dié met veel toewijding en artisticiteit •gemaakt bevat tal van beelden uit het jubi- eumjaar en geeft een goede weergave van wat zich in het dagelijkse parochieleven afspeelt. Het commentaar bij de film werd ingesproken door (radio)pastoor Raadschelders, oud-kape laan van de parochie. De vijftig minuten du rende film werd gemonteerd door het echtpaar Canters, cineasten waren Ab van Marwijk, Ge rard van Oudheusden, Leo Romeijn en Canters. Behalve een film is nog een dia-serie van twee honderd opnamen, voorzien van geluid, ge maakt en een collectie van vierhonderd foto's. Alle medewerkers kregen van pastoor Neder- stigt een geestrijke attentie. Het filmcomité had op zijn beurt voor de pastoor een zilveren ca mera die, gevuld met bloemen, als altaarstuk kan dienen. Film, dia's en foto's worden op na der aan te kondigen data aan het publiek ge toond. Vutsspaarbank ..eidschendam >eroofd van :achtig mille iEIDSCHENDAM Twee eugdige bankovervallers ebben gistermorgen bij een verval op de Nutsspaar- ank aan de Prins Frederi- laan in Leidschendam 0.000 gulden in bankbiljet- en buitgemaakt. )e twee overvallers, vermoe- ilijk ongeveer 18 19 jaar wachtten de beheerder op de achteringang. Toen de •jarige beheerder, de heer .-.and, omstreeks tien over ieht arriveerde, werd hij door !t tweetal onder bedreiging :en lang mes gedwongen binnen te gaan en de te openen. Nadat de buit linnen was, werd de man in en kast opgesloten. Na vijf linuten werd hij bevrijd door iet personeel van een naast de ank gelegen winkel, dat hem p de muur hoorde slaan. Dé Vervallers waren toen al ver en. Het is niet bekend welk vervoermiddel zij :h hebben verplaatst. Omdat it duo zogenaamde integraal- ilmen droeg, is ook geen dui- ilijk signalement bekend. lotsing op smal viaduct pfOUBRUGGE Een achtauto en een personen- iuto zijn gistermiddag fron- aal op elkaar gebotst op de Woudsedijk op de grens van Woubrugge en Rijnsater- ^oude. De bestuurder van e vrachtauto reed met hoge telheid uit de richting Lan- iraar het smalle viaduct af t zag te laat dat er van de adere kant een personenau- I to naderde. goed voor 10 tot 12 kopjes koffie NEEM MEE-BIJ ONS Katwijk aan Zee - Sassenheim - Noordwijk - Leiden Oude Wetering - EN BINNENKORT OOK IN: LEIDERDORP EN WASSENAAR Het kraakpand aan de Voorstraat. NOORDWIJK Ambtenaren van de ge meente Noordwijk hebben een onderzoek gedaan naar de bewoonbaarheid van het in november 1979 gekraakte pand Voorstraat 111. Inmiddels is er aan burgemeester en wethouders van deze gemeente een advies uitgebracht. De afdeling bouw- en woning toezicht van de provincie Zuid-Holland heeft hetzelfde onderzoek ingesteld. Het ad vies is gevraagd door de eigenaar, de bouw combinatie De Raad-Noorlander. Indien de beide adviezen negatief zouden uitvallen, zou dit volgens een gemeente-ambtenaar ■kunnen betekenen dat het zeventiende-eeuw- se pand van de monumentenlijst af wordt gehaald zodat het gesloopt zou kunnen wor den. De heer De Raad ontkent desgevraagd het pand van de monumentenlijst af te willen ha len om het te kunnen slopen. De Raad: „Wij hebben slechts geconstateerd dat het huis in een bijzonder slechte staat verkeert, met name het-dak en de achtergevel. We hebben de ge meente gevraagd een kijkje te nemen, over de provincie hebben we het niet gehad." De eigenaar heeft nog geen nieuwe plannen. Ongeveer een jaar geleden is hij in onderhan deling geweest met de provincie om het pand te restaureren. Hij wil dit echter niet doen zonder opdrachtgever. Er bleken geen subsidiemoge lijkheden. De Raad: „Het pand wordt nu bewoond door zes mensen en wij kunnen als eigenaars geen verantwoordelijkheid dfagen voor hun veilig heid. Zij zijn er per slot van rekening zonder onze toestemming ingetrokken". Gemeentese cretaris Van Sprang wilde nog geen enkele me dedeling doen over de strekking van het uitge brachte advies, omdat het een intern stuk is en er nog geen besluit genomen is. Een woordvoerder van de bewoners van het fiand deelde desgevraagd mee dat men zich re- iseert dat het pand in een niet al te beste staat verkeert. „Maar", aldus de woordvoerder, „als inderdaad besloten zou worden tot sloop over te gaan zullen we bekijken wat de mogelijkheden voor een beroep zijn". Kraken (1) De Noordwijkse Woningbouwvereniging heeft als haar vertegenwoordiger in de raadscommissie voor de ver- deling van de woonruimte André Mulder voorgedra gen. Daarmee wordt het aantal leden van deze commis sie van zes op zeven gebracht Niet ledereen is even blij met deze voordracht De Noordwijkse VVD vindt deze tussentijdse benoeming overbodig omdat er vol gend jaar gemeenteraadsverkiezingen zijn en er dan toch een nieuwe commissie moet worden benoemd. De commissie beschikt op het moment over voldoende mankracht, aldus de VVD want er valt toch bijna niets aan woonruimte te verdelen dit jaar. Kraken (2) De VVD heeft bij monde van de heer Rubingh ook nog bezwaar tegen de kandidaat zelf. André Mulder zou zeer actief zijn geweest in de Noordwijkse kraakbeweging en deze notoire kraker zou zich dan nu met de verdeling van dezelfde panden moeten gaan bezighouden waar hij zich aanvankelijk op illegale wijze toegang tot verschafte. On aanvaardbaar, meent de Noordwijkse VVD. Veel steun voor hun standpunt hebben de liberalen overigens niet on dervonden. Het CDA heeft er begrip voor maar is de me ning toegedaan dat het voordragen van een kandidaat een democratisch recht is waaraan niet getornd mag worden. Kraken (3) De Noordwijkse PvdA en PPR staan vierkant achter de benoeming van André Mulder. Volgens Schelvis, de woordvoerder ifon de radicalen verbergt de VVD een benepen mentaliteit achter een formaliteit, het tussen tijds benoemen van een commissielid. De VVD heeft zich inmiddels bij de mening van de meerderheid in de gemeenteraad van Noordwijk neergelegd. Volgens de heer Rubing is het niet de bedoeling van de VVD om na te trappen. „Als blijkt dat de bekering van de zon daar echt is zal ik niet nalaten mijn ongelijk te beken nen", aldus het gas terugnemende VVD-raadslid. Seringenberg Evenals in voorgaande iaren worden de Koninklijke Land goederen „De Horstenin Wassenaar tot en met donderdag 28 mei weer opengesteld. Naar verwachting zal afhankelijk van de weersomstandigheden de Seringenberg weer in bloei staan. De ingang is aan de Papeweg in Wassenaar. Honden worden op het terrein niet toegelaten. Jaarvergadering Tijdens de jaarvergadering van de VVD-afdeling Wou brugge werd opnieuw gepleit om voor een herverde ling van de winsten van het Energiebedrijf Rijnland. De winsten zouden terug moeten vloeien naar de alge mene potten van de deelnemende gemeenten, zo vindt men. De afdeling Leiderdorp van de liberale partij voert momenteel een actie om te komen tot een derge lijke herziening. Tijdens de jaarvergadering werd de heer J. W. Meijer herkozen als voorzitter terwijl W. van Heemskerck-Düker de penningen gaat beheren. Voorts werd mevrouw A.E. Nooter-van der Hoeve gekozen als bestuurslid. Damesvoetbal In de THB-hal in Lisse wordt op Tweede Pinksterdag, maandag 8 juni een dameszaalvoetbaltoernooi gehouden waaraan maximaal tien teams kunnen deelnemen. De or ganisatie is in handen van John de Kooker, die voor wat betreft nadere inlichtingen en opgeven voor deelname is te bereiken onder nummer 02521-12944 of bij de THB-hal, 02521-10855. Inschrijven dient spoedig te geschieden. Feestmarkt De Noordwijkse marktkooplieden organiseren mor gen, 14 en 21 mei weer hun traditionele feestmarkt op het parkeerterrein bij de Northgo-sporthal. Voor de be zoekers zijn vele fraaie prijzen beschikbaar, waaron der een aantal fietsen. Op 7 en 14 mei zijn bij de marktkramen gratis loten verkrijgbaar, waarop naam en adres moeten worden ingevuld en die vervolgens in de op de markt staande bussen moeten worden ge gooid. Op 21 mei worden de prijzen op de markt uitge reikt „Kunst en Volhardingr Het Lissese muziekgezelschap „Kunst en Volharding" geeft morgen en overmorgen zijn jaarlijkse uitvoering. In het Fioretti-college brengt K. en V. de operette „lm weis zen Rossl" op de planken. Beide voorstellingen beginnen om acht uur. Kaarten voor de uitvoeringen zijn verkrijg baar aan de zaal en in de voorverkoop bij B. Mastenbroek, Heereweg 212 in Lisse (telefoon 02521-13598), of E. Wes- terink, Schaepmanlaan 41 in Hillegom (telefoon 02520- 21225). Overigens kan men op dezelfde adressen kaarten krijgen voor de voorstelling van 22 mei in Hotel Florat in Hillegom. Dat de K. en V. 's uitvoering een bezoek waard is, bewees de onlangs als generale repetitie gehouden voor stelling voor bejaarden in Bennebroek. „Nieuw Dak Het „Actiecomité Nieuw Dak" houdt zaterdag 16 mei vanaf tien uur 's morgens een antiek/rommelmarkt en een bazaar op het Hazerswoudse Raadhuisplein. De op brengst van de markt is bestemd voor de restauratie van het dak van de Nederlands hervormde kerk. De restauratie kost, zoals bekend, ongeveer een half mil joen. Tot nu toe heeft men geld binnengehaald door een grootscheepse verkoop van handdoeken met daar op de afbeelding van het oudste monumentale kerkge bouw in Hazerswoude: de Nederlands hervormde kerk. Er zullen nog vele acties moeten volgen, alvorens vol doende geld bijeen is gebracht Plantenmarkt De jaarlijkse plantenmarkt ten bate van bet onderhóuds- fonds van de dorpskerk in Zoeterwoude wordt zaterdag 9 mei gehouden bij verenigingsgebouw „Ons Huis". Vanaf negen uur zijn tegen normale prijzen allerlei soorten perk- planten, kleine heesters, geraniums voor tuin en balkon, pot- en tuingrond en compost te koop. ZOETERWOUDE Het ziet er niet naar uit dat de amateurfotoclub „De Kiekendief", gevestigd aan de Hoge Rijndijk te Zoeterwoude en gehuis vest in de Eendenkooi subsidie zal ontvangen. Volgens het college van B en W is de amateurfotografie geen zodanige hobby, dat daarvoor door de gemeente een subsidie zou moeten worden verleend. Soortgelijke vere nigingen, zoals volkstuinvereniging „Oud Raadwijk" en de postduiven vereniging „De Kerkduif" ontvan gen ook geen subsidie. Inwilliging van het verzoek van amateurfoto grafen zou een precedentwerking kunnen hebben. De raadscommissie financiën zal vana vond een advies aan het college moeten uitbrengen over het subsidieverzoek. „De Kiekendief" is ontstaan uit de ak- tiviteitencommissie van de Eendenkooi en is sedert 28 januari 1980 een zelf standige vereniging met rechtspersoon lijkheid. De uitgaven geven een bedrag aan van 1.312.50 (zijnde huur van de doka en zaalhuur) terwijl aan kontribu- ties 1.125.- binnenkomt. Derhalve een tekort van 187.50. De fotoclub stelt bij haar verzoek echter, dat zij een bloeiende vereniging wil worden en dat zij voornemens is gelden te gaan re serveren voor aktiviteiten, sprekers, voorstellingen en apparatuur van blij vende aard, zoals een diaprojektor met scherm, verlichtingssets enz. Ook wil de vereniging lid worden van de Ne derlandse Bond van Amateurfotogra fen Verenigingen, Om een en ander te realiseren zijn de inkomsten onvol doende. „De Kiekendief" telt 15, louter volwassen, leden. Het ziet er naar uit de werkgroep „Wouw" wel in aanmerking komt voor subsidie. De raad heeft vorig jaar al be sloten dat „Wouw" voor het seizoen 1980-1981 een subsidie van 4.115.- zal ontvangen onder voorwaarde dat voor genoemd bedrag zes kindertheatervoor stellingen worden gegeven. Inmiddels zijn reeds vier voorstellingen achter de rug. In de toekomst zal de werkgroep „Wouw" het boekjaar laten gelijk lopen met het kalenderjaar. Dat betekent dat thans een verzoek is gericht aan het ge meentebestuur voor de periode augus tus 1981 t/m december 1981 in welke periode drie kindervoorstellingen zijn geprogrammeerd. De commissie finan ciën zal een oordeel moeten geven over het verzoek voor die periode een subsi die van 2.120.- beschikbaar te stellen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7