Zoeterwoudse Sint Jan's Fanfare is dringend aan nieuwe uniformen toe Leids studententeam pleitte zich bijkans schor en werd „schriftelijk" toch vierde evrijdingsfeest sombere vertoning in Leidse regio -TAP/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 MEI 1981 PAGINA 5 UITMONSTERING EN FRANJE VAN EEN BIJNA 80-JARIGE KAMPIOEN ZIJN VERSLETEN Het gedegen koperwerk van de aloude (nog tweeëneenhalf jaar en dan heeft het korps de acht kruisjes gehaald) Zoeterwoudse Sint Jan's Fanfare is aan een nieuw jasje toe. Nee, aan een heel nieuw pak. Het oude is zo goed als versleten, en ons moeder mag dat best weten, want de fanfare wil erg graag schallend de toekomst in gaan, ook al omdat het verleden zo succesvol is geweest voor dit blazende, geestdriftige gezelschap. Ik sprak met Sint Jan's Fanfare- voorzitter Jan Straathof, die zo'n beetje 17 jaar lang de touwtjes in handen heeft en bij z'n mensen best een potje kan breken en z'n zegje doen. Ten huize van Tinus Vonk, spelend lid en deeluitmakend van de sinds een paar maanden bestaande U nif ormen-commissie, binnenskamers ook wel „de bende van zes" genoemd. De Vonken zijn trouwens met zes gezinsleden met hart en ziel en blaasvermogen in de fanfare vertegenwoordigd, ook al wonen ze aan de Leidse Hoge Rijndijk. Zonder dat de rafels er nu onmiddellijk bijhangen, mag De fanfare hier in de bijkans versleten uniformen. je toch wel constateren, dat de huidige uniformen hun langste tijd meer dan gehad hebben. Je mag dan als concerterend koper je kwaliteiten hebben, het oog wil ook wat. Dat is een offer meer dan waard. De Sint Jan's Fanfare uit Zoeterwoude-dorp is niet zomaar wat. Men mag het een trotse attitude aanmeten. Opgericht op 19 oktober 1903 heeft het gezelschap, dat wars is van show maar zich uitsluitend toelegt op het geven van verzorgde, gestyleerde concerten, zich allengs ontwikkeld tot een koperkorps (met 54 werkende leden de oudste is 51 jaar lid en tien leerlingen, van wie straks vijf er in de vereniging gaan blazen) dat er wezen mag. Jan Straathof, even van z'n, niet muzikale, dagelijkse hm® Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. mmm werk weggelopen in een groene aandoening, vertelt eenvoudigweg wat hem voor de geest komt: „Ons muzikale peil is hoog. Dat is ook bekend. In de afdeling Uitmuntendheid zijn we i Zuidhollands kampioen en in die afdeling landelijk derde. Al 16 jaar lang staan we onder directie van Jan Meij (van de K.M.K.), die ons in staat stelde om drie keer die Zuidhollandse beker te veroveren. In juni gaan we er weer voor op. En reken maar, dat we heel behoorlijk weer uit de bus zullen komen". Bijna 14 jaar terug kreeg het fanfareorkest de uniformen die het nu nog aan heeft. Tinus Vonk: „We hebben nu te maken met gebreken in voering en maten en in uitmonstering; verkleurende franje, zogezegd. Onze grootste zorg (en die delen we met alle muziekverenigingen) is het onderhoud van die kleding en het eruit groeien van de jonge leden. Je blijft zo in de onkosten zitten, en wat je erbij laat maken is uit de kleur. Een onhoudbare toestand. In tien jaar afschrijven, is normaal voor een muziekuniform. We moeten er wat aan gaan doen. Daarom werd in februari de Uniformen- commissie met zes leden in het leven geroepen. Dat comité wil, in overleg met het bestuur, activiteiten gaan opzetten om aan de benodigde gelden voor een nieuwe outfit te kunnen komen". Jan Straathof vertelt over de opzet: „We willen aan nieuwe uniformen (van modernere snit, meer kostuums zonder tierelantijnen) komen door onze oude te verkopen aan winkeliers en particulieren, tegen een richtprijs van 250 gulden. Vorige week verkochten we ons eerste uniform aan de firma van Hartwijk in Leiden, die er 350 gulden voor gaf, en er was ook een werkend lid dat zijn eigen uniform voor z'n rekening nam. Als tegenprestatie willen we eens in de twee maanden als commissie degenen die een uniform hebben gekocht een advertentie in de krant aanbieden. We denken ongeveer 60 nieuwe uniformen nodig te hebben. Daar is dan 54.000 gulden mee gemoeid: tussen de 615 en 850 gulden per uniform. Dat is een hoop geld; ja, dat weet ik. Maar de Sint Jan's Fanfare is het waard". De vaste acties van de St. Jan's Fanfare zoals de lompen- en oud papier- inzamelingen) zijn tot bijna het nulpunt teruggelopen vanwege allerlei landelijke inzamelingen. Maar de commissie heeft zich schrap gezet en gaat, bijvoorbeeld, in juni elke zondagavond „disco" draaien in Het Centrum aan de Schenkelweg. Dan is er de jaarlijkse muzikale rondgang door het dorp, met als van oudsher het rondgaan met „het bakkie", in een huis- aan-huis-collecte. Straathof: „We willen ook cassettebandjes gaan samenstellen met muziek van de vereniging: modern, klassiek en marsmuziek. En er is ook nog een dans- bingo-avond in voorbereiding. Laten we ook zeker niet onze steevaste oliebollenactie met Oudejaar vergeten; ach, we hebben genoeg te doen". Jan Straathof en de zes Vonken en al die andere enthousiaste leden die de Sint Jan's Fanfare naar een nieuwe, aangeklede toekomst willen blazen, verdienen niet het lot, dat de keizer van China was toegemeten toen hij dacht dat ie iets nieuws en moois aan had en in feite in minder dan zijn singletje liep. Zo'n ervaring mag je het schallend en concerterend koper van Sint Jan, in een bloeiende beleving van plaatselijke cultuur en ontspanning, nooit toewensen. Wie veel met die uitnemende vereniging op heeft, late de Sint Jan's Fanfare van z'n leven niet in haar hemd staan. ui/üiv Het ontbrak gisteren tij de viering van de bevrijding, die 1945 nieuwe perspectieven bood, aan vorm van uitbundigheid. Het werd op geringe hoogte af ge- door een grauwe wolkenbrij, ter- de regen met enkele tussenpozen in Leiden maar ook el- in de Leidse regio gisteren niet kbt werd gevierd. ?e eerste activiteiten, die voor Bevrij dingsdag 1981 op het programma stonden, gisteren om twaalf uur onder de overkapping van de Korenbeursbrug ten toon gespreid. Zweeds wittebrood en kof fie werd geserveerd ter nagedachtenis aan de magere tijden van vlak na de oorlog, toen vanuit geallieerde vliegtuigen het 'manna' boven hongerig Nederland werd gedropt. Ook gisteren verdrongen Leide- naars zich dit keer echter weldoorvoed voor de uitdeelposten op de Koren beursbrug. Het fanatisme waarmee enke len probeerden hun portie te bemachti gen, deed vermoeden, dat het wittebrood en de koffie gisteren wederom werkelijk redding brachten. Onder degenen, die in het feest participeerden, bevonden zich burgers, die niet schroomden om zich met nog malende kaken van een tweede ot zelfs derde portie te voorzien. Niet zelden verdwenen boterhammen in plastic zak ken of in een ruime zak van een regenjas, waarna de feestvierders zich ruim verza digd uit de voeten maakten... Dat het voer zo rijkelijk van de hand ging, had mis schien iets te maken met de wetenschap, dat er geen kosten aan verbonden waren. Vorig jaar kon koffie en wittebrood slechts verkregen worden óp vertoon van een bon. Zodoende werd er niet geham sterd, maar kreeg een ieder het deel waar hij of zij recht op had. Een enkele hond en vele meeuwen deelden gisteren in de 'feestvreugde': afgekloven boterhammen en plakken worst, die te pas en te onpas op het plaveisel werden gedeponeerd, wa ren hun deel. De Old Black Horse Saloon Band bracht het broodnodige leven in de brouwerij door swingende en vrolijke me lodieën de ether in de sturen. Al van ver re waren de aanlokkende tonen van de band hoorbaar. Na het festijn op de Korenbeursbrug werd het toneel verlegd naar het aangrenzende. Stadhuisplein. Gedurende twee uren pa radeerde de majorettengroep 'Cormula' uit Waddinxveen over het Stadhuisplein. De kortgerokte dames lieten zich niet door storm en regen ontmoedigen. De mu zikale begeleiding werd eveneens door da mes verzorgd: 'De Zwervers' uit Bever wijk. Passanten stonden in rijen om het plein, terwijl de muzikanten en majorettes eveneens vanaf het dichtbevolkte bordes belangstellend werden gadegeslagen. Dan was er nog de avond. Op de Koren beursbrug speelde het Zigeunerorkest Lautari. De meeste Leidenaars hadden zich toen echter al met pantoffels aan de voeten rond de centrale verwarming en de beeldbuis geschaard. Maar de fascine rende muziek van Lautari noopte de toe vallige passanten om op de brug enige tijd te blijven luisteren. Van de tafeltjes en stoeltjes werd echter nauwelijks gebruik gemaakt. Nu was het weer de voornaam ste oorzaak, want hoewel de regen achter wege bleef, was de temperatuur verre van aangenaam. In Ter Aar werd Bevrijdingsdag aange grepen voor het houden van een interna tionale motorcross waarvan elders in deze krant verslag wordt gedaan. In de meeste gemeenten in de Leidse regio zocht men zijn toevlucht tot club- en buurthuizen om de op touw gezette spelletjes toch door te kunnen laten,gaan. geschil tussen New Togo en New Ghana aangaande de afbakening van het continentaal plat. Een fictief geschil, maar de omstandigheden waren levensecht. We zouden ons mannetje wel staan; we hadden immers onze Utrechtse concurrenten in de voorronde in Den Haag verslagen. Om met het einde te beginnen: nummer één in de finale tegen de winnaar van de Amerikaanse Divisie werd Australië, de winnaar van de Internationale Divisie. Eindelijk ging de beker weer eens naar een niet- Amerikaans team. Even hadden we zelf het gevoel, van Chili en de Philippijnen gewonnen te hebben, maar ons wachtte een onaangename verrassing: Australië eerste, Singapore tweede. Wel ontvingen wij voor onze schriftelijke stukken de vierde prijs. Eigenlijk nog netjes, als je nagaat dat 16 landen deelnamen". Ton van Tielraden en consorten hadden een enerverende week achter de rug; niet alleen vanwege het pleitconcours, maar het was ook het eerste bezoek aan Amerika. En dit land maakte „wel indruk". „De eindeloze stroom eieren die bij het ontbijt geconsumeerd werden; het gechloreerde drinkwater, waardoor je ijsblokjes naar chloor smaakten en waardoor ook je cola naar chloor smaakte. Zoiets imponeert. Maar ook de enorme vriendelijkheid van de mensen is voor ons Nederlanders een ongewone ervaring geweest", aldus Van Tielraden. Vier keer pleiten op één dag. „In voorgaande jaren was dit altijd over meer dagen verspreid. Het betekende, dat we de avond tevoren alle schriftelijke stukken van onze tegenstanders moesten lezen en onze pleidooien aanpasssen. Wel, dat was geen feest. Bij de voorronde in Nederland hadden we hier tien dagen voor, zodat er dit keer wel van enige tijdnood sprake was". Een uitspraak die duidelijk maakt, dat Van Tielraden het understatement al aardig onder de knie heeft. En dan pleiten in een hotelkamer. De voorronde eindigde in het Haagse Vredespaleis, in een zaal met 150 man publiek: „heel wat spannender dan zo'n kamer waar je buiten rechters en pleiters hooguit 10 man zou kunnen proppen. Als je staat te pleiten, sta je vlak voor de tafel van de rechters. Rechts van je zit een juffrouw die aan een tafeltje de tijd bijhoudt. Regelmatig houdt ze een bordje onder je neus met daarop het aantal minuten dat je nog mag spreken. Is het bordje rood, kun je weer gaan zitten, want je tijd is dan op: 45 minuten". Teddy en Theo pleitten voor New Ghana, Tom en Ton voor New Togo; het eerste koppel had tegen West- Duitsland en Chili geloot, het tweede tegen de Philippijnen en Nieuw- Zeeland. „Om half negen 's morgens begon het eerste pleidooi; 's avonds om zeven uur waren we klaar. Helemaal fris waren we toen allang niet meer. De rechters deden flink hun best vervelende vragen te stellen. Dat lukte ze ook aardig, moet ik zeggen. Een lid van het Philippijnse team hield op een gegeven ogenblik vérbouwereerd zelfs anderhalve minuut z'n mond. Een aantal rechters leverde na afloop nog commentaar. Ze waren allemaal vol lof over ons enthousiasme en het feit, dat we in het Engels moesten pleiten. Of ze het ook goed vonden gaan werd niet duidelijk: de einduitslag leerde ons De finale tussen het Amerikaanse team en de winnende Australische groep was fenomenaal, volgens Van Tielraden: „die eindstrijd liet zien hoe het echt moest. Ongelooflijk gemakkelijk verdedigden de pleiters zich tegen het spervuur van vragen. Ga zo maar eens een winnaar aanwijzen, dat was lang niet eenvoudig. Ik ben nu aan het bijkomen; in Leiden zien we over enige tijd wel weer verder..." 'afzetgebied' voor koffie en wittebrood was bepaald groot te noemen. Spelletjes In het Warmondse Trefpunt. De middagactiviteiten op het Stadhuisplein. npm. ENERVERENDE WEEK /N WASHINGTON ROND DEJESSUPLAWCUP dooüng Je kunt aan het handschrift zien, dat hij er nog schor van is. Ton H. P. M. van Tielraden houdt even rust in de States, maar hij schreef me alvast een brief over het resultaat van zijn mondelinge strijd in Washington D.C. Die strijd, het juridische steekspel rond The Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition, waaraan meer dan honderd gevorderde rechtenstudenten uit de hele wereld deelnamen, werd vorige week beëindigd. Het Leidse rechtskundige team van vier liet een veer, maar hield er een kostelijke ervaring aan over. Van Tielraden vertelt er meer van. „Uitstekend geprepareerd vertrokken we Teddy van der Burg, Theo Daams, Tom Kok en ik naar Amerika om ons te storten op het

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5