Popmuziek wordt vaak als minderwaardig beschouwd' Fascistische jen niet %omaar Üte verbieden brieven lezers Raadsvragen over incident bij dodenherdenking Opnieuw ravage in zwembad De Zijl 5TAD LODSE COURANT WOENSDAG 6 MEI 1981 PAGINA 3 I. 22.00 q ^Kinderpostzegel - 'onds subsidieert Praktische p ".Si. Pedagogische ÏSTS! Thuishulp" 19.59 P, 4 uPSou ^EIDEN Het Nederlands Ingewihi Jomité Kinderpostzegels I5 Aktv leeft de stichting „Prakti- OOJou che Pedagogische Thuis- julp" 27.500,- subsidie toe- ekend. Met dit bedrag kan Ie stichting deze zomer star en met de opleiding van zo- W renaamde thuishulpen. •-set )e stichting „Praktische Peda- 22, ogische Thuishulp" is een vrij >nge instelling die zich bezig- ïoudt met hulpverlening bij Ie opvoeding thuis van geeste- kirsua E|ijk en lichamelijk gehandicap- *5 Joum e kinderen. Het werkgebied Pr°^an de stichting omvat Lei- Sim! II" len de Bollen- en de Rijn- treek. n de hulpverlening aan gezin- len met een gehandicapt kind Inderflwjs veel veranderd. Vroeger .30 Slq ïadden ouders weinig keus: Ze 3«ltactieJtonden alleen voor de opvoe- moesten het kind in nrichting plaatsen. Te genwoordig zijn er meer voor zieningen waar het kind een gedeelte van de dag kan wor den opgevangen, zodat steeds meer kinderen thuis blijven wonen. Het dagelijks bezig zijn met leen gehandicapt kind, kan bij de ouders vragen oproepen over de juiste aanpak bij bij voorbeeld spelen, eten of naar bed gaan. De stichting „Prak tische Pedagogische Thuis hulp" wil nu medewerksters 20.01 °P gaan leiden die het gezin helpen bij de opvoeding gehandicapte kinderen. En niet alleen door het geven van adviezen. De thuishulp Bewi Ipmt op afgesproken tijden in Plgnahet gezin en is dan samen met - ouders, broertjes en zusjes met het kind bezig. De ouders kun nen met de thuishulp hun pro blemen ten aanzien van de op voeding van het kind bespre ken. De thuishulp kan op zijn- haar beurt andere manie met het kind de^' ling of i u, Soo inr Inderfllij Loten thi Joun Verdere informatie over het Valwerk van de stichting zijn te krijgen bij: Els Leemans, Rijn- .l0-9.iJdijkstraat 61 2313 NH Leiden, tel 071 - 144035 of bij Alka Hoogeveen, tel 01751 - 10542. jwjPais in lhLTJ* Stadsgehoorzaal LEIDEN Minister dr. A. ihooitv. Pais van onderwijs spreekt 19 mei vanaf acht uur in de Leid- |se Stadsgehoorzaal. Dit uiter- choolt*aard in het kader van de ver kiezingscampagne van de 1 VVD. Op 19 mei staat van elf tot twaalf uur 's morgens een zeven meter lange container Medecvan de VVD op de markt op S- het Vijf Mei plein. In die con- ^^tainer staat een decor dat de Tweede Kamer voorstelt. Het is de bedoeling dat publiek in de „groene" bankjes gaat zit- ten om met de aanwezige libe ralen te discussiëren. LEIDEN AAR SWIE TIO VERTEGENWOORDIGT NEDERLAND IN INTERNATIONALE POPQUIZ LEIDEN Wanneer de 25- jarige Swie Tio de deur van zijn woning in de Leidse binnenstad opent, is er geen muziek te horen. Dat blijkt toeval te zijn. „Als ik 's morgens opsta, zet ik mijn pick-up aan en hij gaat pas weer uit, wanneer ik op één oor lig. Het is niet helemaal zo, maar het scheelt niet veel", zegt Swie Tio. „Popmuziek is een groot deel van mijn leven. Het interesseert me boven matig, ik verdien er mijn boterham min of meer mee en ik heb er lol in." Swie Tio weet alles van popmu ziek. Althans, hij is de win naar van*' de Nederlandse voorronde van de EBU-pop- quiz en heeft daarmee een reisje naar Oslo verdiend om Nederland te vertegen woordigen in de eindronde. „Op 9 mei is het zover. Dan moet blijken of ik ook in staat ben op internationaal niveau mee te tellen." The European Musicgame is de officiële naam van de quiz. De quiz wordt georganiseerd door de EBU. „EBU is een af korting van The European Broadcasting Union. Dat is een overkoepelende organisa tie in de omroepwereld. Ne derland, West-Duitsland, En geland, een aantal Scandina vische landen en Spanje zitten er in. Misschien nog wel een paar landen, maar dat is niet zo belangrijk. Die jongens zijn in 1977 met de quiz begonnen en het is nu de vierde keer, dat ik er aan meedoe. De Ne derlandse voorronde had ik nog nooit gewonnen ik kwam niet verder dan de tweede of derde plaats maar nu is het me wel ge lukt", vertelt Swie Tio na ge vraagd te hebben of er bezwa ren bestaan tegen een achter grondmuziekje. Achtereenvol gens worden elpees van UB'40, Blondie en een groep, waar de naam onduidelijk van blijft op de draaitafel ge legd. De quiz zit nogal inge wikkeld in elkaar maar vol gens Swie is de gekozen opzet de beste: „De spanning zit er volop in, aan de kandidaat wordt eigen initiatief overge laten je kan kiezen tussen risico nemen of-op safe spelen en het is nog eerlijk ook. De eerste' prijs is geloof ik een cassettedeck, maar dat vind ik niet het interessantste. Het gaat om de eer." Swie Tio: „Mijn voorkeur gaat uit naar punk en new-wave en daar weet ik dan ook meeste van at." Punten De kandidaten worden gecon fronteerd met vragen die tien, twintig of dertig punten ople veren bij een goed antwoord. Er zijn ronden met vragen, waar vast staat hoeveel pun ten de kandidaat krijgt, maar er zijn ook ronden, waar de kandidaat kan kiezen tussen vragen met tien, twintig of dertig punten. En die ronden brengen de grootste spanning, meent Swie Tio. „Het pro bleem in zo'n ronde is, dat je wel een vraag kan kiezen, die dertig punten aan je totaal kan toevoegen, maar de vraag is ook een stuk moeilijker dan een vraag van tien punten. Je kan dus wel gokken en rede neren, ik sta achter op de con currentie, ik kies maar een dertig puntenvraag, maar de kans is groot, dat je het ant woord niet weet. En als de het antwoord wel weet, zit je al leen maar dieper in de put, omdat je dan nog meer ach terstaat. Maar dat moet je on dervinden. Dit jaar heb ik tij dens de voorronde wat meer op safe gespeeld door veelal vragen van twintig punten te nemen en die tactiek bleek te werken al won ik met een ge ringe voorsprong op nummer twee en nummer drie. De an dere jaren gokte ik wat meer en ging het schip in." Na tot zijn spijt geconcludeerd te hebben, dat de koffiepot leeg is, geeft Swie een paar voorbeelden van vragen waar de modale deelnemer aan de EBU-quiz een antwoord op moet geven: „Hoe heet de huidige drummer van de Who, maar ook: Onder de naam P. Davis schreef Patri cia, de dochter van Ronald Reagan, samen met Bernie Leadon een nummer voor de elpee „One of these Nights" van de Eagels. Welk nummer is dat?" Wie het antwoord binnen een paar seconden kan vertellen, mag het zeg gen. Swie kon het. Ondergewaardeerd Swie Tio studeerde zeven jaar medicijnen aan de Leidse Universiteit. „Daar ben ik me gestopt. Ik was pas in mijn vierde jaar, maar ik had er geen plezier meer in. Sinds een half jaar werk ik als free lance journalist voor Muziek- krant Oor. Naar concerten gaan, recensies schrijven en dergelijke. Daar zit veel tijd in, maar ik kan er niet hele maal van leven. Zo nu en dan stap ik naar een uitzendbu reau om mijn portemonnee weer wat op peil te brengen. Het probleem is dat ik eind van het jaar mijn vervangen de dienst moet gaan vervullen en probeer in die omstandig heden maar eens een vaste baan te krijgen als journalist." Werken bij een popkrant, bij na alles afweten van popmu ziek en meedoen aan een pop quiz, de hele dag muziek aan. Het is duidelijk dat Swie Tio verslingerd is aan popmzuziek en alles wat daarbij komt kij ken. Waarom en wat is pop muziek? „Ik ben me aan het begin van jaren zestig voor popmuziek gaan interesseren, een eerste plaatje kopen en veel naar de radio luisteren. Zo is het begonnen. Ik heb in middels 1256 elpees en 1000 singels, maar zoveel is dat niet. Collega's bij Oor hebben er duizenden. Mijn informatie haal ik meestal uit buiten landse muziektijdschriften en boeken. Maar waarom? Waar om verzamelt iemand postze gels? Ik vind popmuziek iets voor en door de jeugd. Het hoort bij het leven. Het is een ongewaardeerde cultuurvorm. Er wordt vaak minderwaar dig over gesproken, maar aan de andere kant is het hele maal in de maatschappij opge nomen, omdat er veel geld mee verdiend kan worden. Daarom waardeer ik punk en new-wave ook zo. Dat zet zich af. Toen ik nog in de Leidse Dummy's speelde, maakten we ook punk. Ik zong en speelde een beetje gitaar. Te gelijkertijd zingen en spelen, ging me wat minder af, maar inmiddels is de band opgehe ven. Ik wil wel weer een band beginnen, maar dat is toekomstmuziek." Over de vaderlandse popzen der heeft Swie een uitgespro ken mening: „Hilversum drie vind ik een slechte zender. Van die zenderkleuring is niets terechtgekomen, omdat elke omroep zelf bepaalt wat pop is. Zo komt de EO met psalmen en heeft de Vara het de hele dag over politiek. Ik vind dat Nederland recht heeft op een echte popzender zonder geleuter." de quiz De eindronde v wordt vrijdag 15 versum drie uitgezonden van zeven uur 's avonds tot acht uur in plaats van de „Rock en Roll Methode". Dan wordt duidelijk welke plaats Swie Tio in Oslo bereikt heeft. „Het zou leuk zijn als ik ook daar eerste word, maar of dal lukt? Ik wacht maar af. Ik ga nog wel een beetje studeren en vooral op de periode 1955- 1963. Ömdat ik dat tijdperk niet bewust meegemaakt hebt is dat nodig. En dan er hei beste maar van hopen." MARCEL GELAUFF FORUMDISCUSSIE OP LEIDSE JNIVERSITEIT: Lawaai) s LEIDEN „In een nog niet zo oude troonrede zei de konin gin dat de democratie nog wel een „stootje" kon hebben. Dat verkleinwoord gaf al aan dat het geen flinke stoot [meer kan zijn. Laten we hopen dat de democratie toch sterk il kunnen blijven". Met deze woorden besloot voorzitter of. dr. H. Berkhof gistermiddag laat de forumbijeen- imst die zich boog over de vraag of fascistische organisa ties moeten worden verboden in Nederland. De bijeenkomst vas onderdeel van de vijf mei viering op de Leidse univer- iteit, georganiseerd in samenwerking met het Vijf Mei Co mité. De opmerking van de professor wees er al op dat de forumleden in het plechtige Groot Auditorium van het Academiegebouw aan het Rapenburg niet tot een eensluidend oordeel waren geko men. De evenzeer plechtige discussie moest telkens stranden op het feit dat er in ons land geen voorwaarden zijn waaraan poli tieke partijen moeten voldoen om te mogen bestaan. „Gelukkig niet", zo meende forumlid Schelto Patijn, Tweede Kamerlid voor de PvdA, „en bovendien is het onmogelijk om tot algemene omschrijvingen te komen van de inhoud van een partij. Het eni ge dat we concreet wél kunnen doen is de afzonderlijke racisten en fascisten vervolgen en streng straffen". Daarnaast wees de heer Patijn op de noodzaak van herziening van de Kieswet om dat nu blijkt dat bijvoorbeeld de fascistische Nederlandse Volks Unie en de Centrum Partij in sommige districten wel en in an dere niet zijn toegelaten op de lijst voor de aanstaande kamer verkiezingen. Volgens de heer Patijn zou één centraal orgaan moeten gaan beslissen over toelating in welk district dan ook. De heer mr. F.Kappeyne van de Coppello (VVD) gaf er de voor keur aan de rechter per geval te laten uitmaken welke organisa tie eventueel in strijd is met de openbare orde. CDA-Tweede Kamerlid mr. G.C. van Dam was tegen verbod van fascistische partijen „op dit moment". Hij verbond aan deze uitspraak de uit drukkelijke voorwaarde dat .justitie alert moet zijn op de ver werpelijke activiteiten van deze organisaties" en dat de overheid een anti-discriminatiebeleid dient te voeren en zoveel mogelijk moet doen om woningnood en werkloosheid tegen te gaan, im mers voedingsbodems bij uitstek voor fascistische gevoelens. Vóór een verbod van fascistische organisaties waren mr. T. Boekman, advocaat en sprekend namens de CPN en drs. H. v.d. Berg, van het comité op de Vrije Universiteit van Amsterdam tegen racisme en fascisme. De heer Van de Berg waarschuwde dat het gevaar van racisme niet onderschat moet worden, vooral niet door de politieke partijen. Op het dringend verzoek uit de zaal aan alle politieke partijen in Nederland om in het verkie zingsprogramma het punt „bestrijding van fascisme" op te ne men werd door het forum opvallend genoeg niet ingegaan, uit gezonderd door de CPN. 'ft lil Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor mgezon- Incident Maandagavond 4 mei hebben twee mensen uit onze groep weer eens ervaren hoe het met het zogenaamde recht op vrije meningsuiting in ons land is gesteld. Zij waren aanwezig bij de dodenherdenking met een spandoek met de tekst „Her denk ook de slachtofers van het neo-fascisme" met daaron der de namen van vrouwen en mannen, die in Duitse en Brit se gevangenissen zijn ver moord, Mensen die vrijheids strijders waren, evenals diege nen die voor '45 tegen het fas cisme en voor vrijheid streden. Onderdrukking van deze mensen in West-Europa is niet geïndigd in '45. Het is blijven bestaan op een- subtielere en gevaarlijker manier. Het feit dat het bewuste pandoek in beslag werd genomen, geeft te denken... Waarom werd een volkomen legale manier van demonstreren verhinderd? Zijn de dienaren van de staat ergens bang voor? Zit er dan misschien iets fundamenteel verkeerd in deze maatschap pij? Het willekeurig verbieden van deze demonstratie, beves tigt opnieuw onze indruk dat we leven in een schijndemo- cratie, waar mensenrechten (en zeker het recht op vrije meningsuiting) slechts een far ce zijn. Judith en Jan, namens het anti-fascistisch aktiekollectief Leiden. Friese klokken gestolen LEIDEN Twee antieke Friese staartklokken en een tafelkleed zijn in de nacht van maandag op dinsdag gestolen uit een woning aan de Nachte gaallaan. De klokken verte genwoordigen een waarde van ongeveer 15.000 gulden. De in braak werd gepleegd, nadat een raam aan de achterzijde was opengebroken. LEIDEN De gemeenteraadsfractie van de PSP heeft bur gemeester mr. C.H. Goekoop vragen gesteld over een inci dent tijdens de dodenherdenking. De politie nam een span doek in beslag, dat twee mensen uitrolden tijdens de plech tigheid bij het monument aan de Molenwerf. Op het span doek stond vermeld „Herdenk ook de slachtoffers van het neo-fascisme" met daarbij de namen van een aantal in ge vangenissen omgekomen leden van de Baader/Meinhof groep en de IRA. De PSP constateert, dat de demonstranten geen deel uitmaakten van de optocht naar het monument en plaats hadden genomen tegenover het monument aan de overkant van het water aan de Rijnsburgersingel. De raadsfractie meent, dat de demonstranten zich niet wanordelijk gedroegen. De politie heeft wellicht pre ventief ingegrepen, maar de PSP twijfelt aan de rechtsgrond van dit ingrijpen. Voorts noemt de PSP het strijdig met uitspra ken van minister De Ruiter (Justitie) dat de demonstranten voorafgaande aan het politionele ingrijpen door een politie-func- tionaris werden gefotografeerd. Tenslotte vragen de pacifisten de burgemeester naar de richtlijnen die worden gehanteerd bij het al dan niet toelaatbaar achten van teksten op spandoeken. LEIDEN Voor de tweede maal binnen enkele weken is ingebroken in zwembad De Zijl. Evenals vorige keer werden vernielingen aange richt in het restaurant. De inbraak werd gepleegd na het openbreken van een deur aan de achterzijde van het zwembad. Het kantoorgedeelte van het bad werd doorzocht. Uit een geldkistje werd een bedrag van 170 gulden gesto len en een koffiepotje met bij na veertig gulden werd ge leegd. In het restaurant deden de inbrekers zich tegoed aan etenswaren en drank. Vervol gens werd de inventaris ver nield. Veiligheidsbeleid De jongerenafdelingen van CDA en WD houden woensdag 13 mei een forumdiscussie over het Veilig' heidsbeleid". Een en ander uiteraard met het oog op de forum hebben zitting de defensiespecialisten drie grootste partijen in ons land T. Frinking (CDA), A. Ploeg (VVD) en S. Patijn (PvdA). Het forum wordt geleid door F. van Schaik, voorzitter van de JOVD-Lei- den. De discussie wordt gehouden in café „In den Bier- deghel aan de Leidse Ves testraat en begint om kwart over acht. El Cid-bestuur De Leidse Commissie Introductie Dagen (El Cid) start bin nenkort wederom haar voorbereidingen voor de verwelko ming van eerstejaarsstudenten in Leiden. De commissie be staat dit jaar uit: Peter Lingmont (praeses), Maarten Jansen (ab-actis). Hans Geluk (quaestor), Marja van der Ploeg (commissaris mentoren), Karen Golterman (commissaris publiciteit) en Marcel Boumans (commissaris deelnemer- sadministra tie). Avondprestatieloop De stichting Meerburg houdt disndag 12 mei een pres- tatieloop voor alle buurtbewoners. Gestart wordt om half zeven bij clubhuis „Klein Matilo", Zaanstraat 126. Inschrijven is mogelijk vanaf half zes. Voor de jeugd is een parcours van anderhalve kilometer uitgezet. Ou deren hebben de keus tussen twee, vier, zes, acht en tien kilometer. Het inschrijfgeld bedraagt een gulden vijftig voor kinderen tot en met negen jaar en drie gul den vijftig voor ouderen. De Verzamelaar De Nederlandse vereniging „De Verzamelaar" houdt don derdagavond 14 mei vanaf half 'acht een ruilbeurs in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. De toegangsprijs be draagt een gulden vijftig, kinderen tot twaalf jaar vijftig cent en leden gratis. „Piek" Theatergroep „Piek" uit Utrecht speelt donderdag 14 mei in het LAK-theater aan het Levendaal 150 in Lei den. Zij brengt dan het toneelstuk „Het gevangenis dagboek van Albie Sachs" van de Engelse schrijver David Adgar. Het stuk is een dramatisering van het authentieke dagboek van de Zuidafrikaanse blanke advocaat, die stijd voert tegen de apartheid en vormt een pleidooi voor de mensenrechten in het algemeen. De voorstelling begint om negen uur. Ankerplaats Na jarenlange voorbereiding wordt vrijdag 15 mei het nieuwe nieuwe onderkomen van het gezinsvervangend te huis „De Ankerplaats" officieel in gebruik genomen. De o- pening vindt Stadsbouwhuis aa Tweede Kamer vt drie uur tot vijf l poort open huis. plaats in de kantine i de Langegracht 72 door het lid voor de n de VVD, Erica Verkerk-Terpstra. Van ir is er in de Ankerplaats aan de Klok- ,Vluchtbavens, Vest. De éénakters hebben duidelijke overeenkomsten en verbindingen; de man-vrouw relatie bijvoorbeeld. Vluchthavens gaat over alledaagse herkenbare situa ties en het in verdrukking raken van emoties. De voor stelling begint om kwart over acht Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij het bureau van K&Ö aan de Oude Vest. Telefonisch bespreken van plaatskaarten is mo gelijk via de nummers 141141 en 141200. Stadsvernieuwing Graafmachines. Een diepe geul voor de riolering. Dichtgespijkerde ramen. Een hei-installatie. Onbewoonde straten met al gedeeltelijk gesloopte huizen. Maar ook: een paar wonin gen met de was buiten en planten voor de ramen. De stadsvernieuwing in de Kooi is in volle gang. Tussen de Parkstaat, de Ringkade, de Atjeh- straat en de Kooilaan is het momen teel een puinhoop. De gemeente is hard bezig met het slopen van 196 huizen, die zozeer door de tand des tijds waren aangetast, dat renovatie (economisch) niet haalbaar meer was. De paar nog bewoonde wonin gen worden binnenkort ook ontruimd door de bewoners om vrij baan te maken voor de slopers. Volgens de bouwplannen worden in dit gebied 125 huizen voor gezinnen gebouwd en 32 voor één- en tweepersoons huishoudens. De huizen zijn in eerste instantie bestemd voor degenen, die hun huizen moesten ontruimen. Met de eigenlijke bouw wordt in septem ber begonnen. De lente van 1983 noemt de gemeente als opleverings datum. De kosten van het project be dragen 16 miljoen gulden. Getracht wordt om de huren onder de vijfhon derd gulden te houden. Opdrachtge ver is de woningbouwvereniging „tot bevordering van de bouw van werk manswoningen".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3