Ulster vreest uitbarsting geweld bij begrafenis Sands Top-ambtenaar: leer jongeren al autorijden i o voor loe jaar [Ml Het Motorhuisüè FNY WIL 450.000 NIEUWE BANEN Pl l"7 NA OPMERKELIJK RUSTIG ETMAAL Nieuwe basisschool maakt evenwichtig onderwijs mogelijk' ïoos Leiden, Katwijk, voorschoten. Hypotheken opnieuw duurder DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND W Uitgave Westerpers. behorende tot SijlhoH Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bsnk N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. I. Hallewas, Chel-redacteur: Wim Buliteweg. Advertenbes (end. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes 0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal ƒ49.55; jaar 186.70; Loese nummers 0,65 Woensdag6mfc. '981,71e jaargang no. 21956 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Eerste finalewedstrijd Ipswich Town - AZ '67 op Ned. 1 om 20.27 uur. Om 19.25 uur de tul penteelt. Op Ned. II om 18.59 uur ge sprek met jongeren over school en werk, om 19.25 uur „Kenmerk" over zigeuners en om 20.32 uur film „Shampoo". Veel bewolking en enige tijd regen. Hogere temperaturen, oplopend tot ongeveer 14 gra den. Matige zuidwestenwind. Morgen zon op: 5.58. Onder 21.15. Schev. hoogw.: 5.46 en 18.25. Laagw.: 1.44 en 14.10. „j" Charles en aS Diana in - de weer met hengel en haak Prins Charles van Engeland en zijn verloofde lady Dia na zijn allebei, naar het zo schijnt, hartstochtelijke vissers. Zij zijn hier beiden in de weer met hengel en haakje en daaruit zou men kunnen concluderen dat zij elkaar aan de haak hebben ge slagen. Ierland handhaaft doodstraf DUBLIN Het Ierse par lement heeft gisteren een voorstel om de doodstraf af te schaffen met 63 tegen 34 stemmen verworpen. De Ierse minister van jus titie, Gerry Collins, voerde aan, dat het misdaadcijfer de laatste jaren is gestegen en dat de Ierse bevolking niet wenst, dat de maat schappij het moet stellen zonder de doodstraf, die kan worden opgelegd voor verraad en voor moord op een politieman, gevangen bewaarder, diplomaat en leden van de Ierse en bui tenlandse regeringen. HONDERDEN ARBEIDSPLAATSEN VOOR FOKKER YPENBURG SCHIPHOL/YPENBURG Fokker Ypenburg krijgt er enkele honderden arbeidsplaatsen bij. Dit Ls een ge volg van de principe-overeenkomst, die Fokker en het Amerikaanse bedrijf McDonnell-Douglas hebben gete kend voor de produktie van een nieuw straalverkeers- vliegtuig, de MDF-100, een toestel dat weinig afwijkt van de door Fokker ontworpen F-29. De bouw van de MDF-100 zal in Nederland enkele duizen den nieuwe arbeidsplaatsen vergen. Om economisch en ef ficiënt te kunnen werken is spreiding van die arbeidsplaat sen noodzakelijk. Aan het eind van dit jaar valt concreet aan te geven hoeveel daarvan op Ypenburg komen. De reparatie en modificatie van vliegtuigen wordt gecen traliseerd en verhuist van Ypenburg naar Woensdrecht. Hierdoor ontstaat op Ypenburg een overcapaciteit van en kele tientallen arbeidsplaatsen. Die overcapaciteit wordt opgevuld door een eindassemblagelijn voor de F-27 te ver zorgen. Dat gaat mogelijk in '85-'86 gebeuren. VEENENDAAL Organist Een organist uit Veenendaal daagt Xg^aange" kerkbestuur spannen tegen \oOT het bestuur van de hervormde rechter kerk in zijn gemeente om weer op „zijn" kerkorgel te kunnen spelen. De organist werd geschorst na een incident met een ouderling tijdens de dienst op 12 april. Hij zou de ouder ling (tot hilariteit van de kerkgan gers) met zijn orgelspel driemaal het woord hebben ontnomen. Ee ouder ling beschuldigt de organist van op zet, vanwege een ^erschil van me ning over het aanvangslied van de dienst. De organist zegt in het geheel niet te hebben gemerkt dat de ouder ling over deze kwestie het woord tot de kerkgangers wilde richten. Zo maar zin... EINDHOVEN De politie heeft gistermiddag een 26-ja- rige man uit Eindhoven aan gehouden, die ervan wordt verdacht enkele uren eerder een 54-jarige Eindhovense vrouw te hebben willen neersteken. De man kwam volgens verklaringen van de vrouw, die haar hond uitliet, hard op haar toelopen. Bij het passeren maakte hij een stekende beweging met een gekarteld broodmes. De vrouw kon de slag goeddeels afweren met een paraplu. De man verklaarde later tegeno ver de politie „dat hij zo maar zin had om iemand een mep te geven". Biddende vrouwen vorm den gisteren, na het overlij den van Bobby Sands, het straatbeeld In Belfast. BELFAST De bevol king van Noord-Ier land wacht in angst en span ning op wat gaat gebeu ren tijdens en na de be grafenis, morgenmiddag, van de gisterenochtend overleden IRA-honger- staker Bobby Sands. Na het veel rustiger dan verwacht verlopen et maal sinds het overlij den van Sands alleen in Belfast werd stevig gevochten vreest men dat de begrafenis, waar bij duizenden mensen worden verwacht, zal uitlopen op een hevige confrontatie tussen ka tholieken en de Britse veiligheidstroepen. De dood van Bobby Sands heeft over de hele we reld tot reacties geleid, die in een aantal geval len uitliepen op anti- Britse betogingen. Algemeen wordt aangenomen dat, naast de niet aflatende op roepen van katholieke en pro testante leiders de kalmte te bewaren, ook van het zeer slechte weer in Noord-Ierland een matigende invloed is uit gegaan. Alleen in de ochten duren werden in de straten van de katholieke wijken van Belfast auto's en gebouwen in brand gestoken, barricaden opgericht en gevechten gele verd met de politie en militai ren. Volgens de politie deden zich later op de dag en van nacht nog slechts sporadisch rellen voor. In totaal zijn 24 mensen gewond geraakt. Bobby Sands ligt opgebaard in het huis van zijn moeder, in de wijk Twinbrook in Belfast. Sinds gisterenmiddag zijn dui zenden katholieken langs de baar van hun martelaar ge trokken. Vanavond wordt Sands overgebracht naar de nabijgelegen St. Lucaskerk. waar hij morgenmiddag met militaire IRA-eer wordt begra ven. Van katholieke zijde is voor morgen een dag van na tionale rouw afgekondigd en bedrijven, winkels en kanto ren zijn opgeroepen gesloten te blijven. Van de reacties in het buiten land op het overlijden van Bobby Sands Was die van de vakbond van Amerikaanse ha venarbeiders het opmerke lijkst. Onder druk van de Amerikaanse Ieren (het zijn er in totaal meer dan 13 miljoen) is besloten in de havens aan de oostkust 24 uur lang geen Brit se schepen af te handelen. Amerikaanse politieke en reli gieuze leidejrs gaven van hun bezorgdheid blijk. Ook in Noorwegen, Griekenland, Au stralië en Amsterdam kwam» het tot ant-Britse acties en be togingen. In Oslo riepen tien tallen betogers verwensingen naar koningin Elizabeth, die daar op staatsbezoek is. Een zakje met een ketchup-achtigc vloeistof dat naar haar were gegooid, miste de vorstin net. Bombrief voor prins Charles LONDEN Op een Lon- dens postkantoor is gisteren een bombrief ontdekt, die geadresseerd was aan prins Charles van Engeland. De bom is onschadelijk ge maakt. Een postsorteerder kreeg argwaan toen hij de „gecapitoneerde" enveloppe vond. Men verdenkt de IRA van het versturen van de brief en wel uit wraak voor de dood van Bobby Sands. UTRECHT Jongeren moeten in de gelegenheid worden gesteld al vóór hun 18e jaar te leren autorij den. De rijopleiding zelf zou grotendeels gekoppeld moeten worden aan de scholen voor het „gewone" onderwijs. Deze suggesties heeft drs. P. Allewijn, di recteur van de directie ver keersveiligheid van het mi nisterie van verkeer en wa terstaat vandaag in Utrecht naar voren ge bracht tijdens de studiedag „Jongeren in het Verkeer*. jongeren zich, meer dan nu net geval is, de tijd gunnen om de rijopleiding te voltooien. Volgens hem staat in de huidi ge situatie de rij-instructie veel te veel in het teken van van het zo snel mogelijk behalen van het examen tegen zo ge ring mogelijke kosten. De hui dige leeftijdsgrens van 18 jaar die geldt voor het afleggen van het rij-examen, moet vol gens de top-ambtenaar ge handhaafd blijven. In de op vatting van drs. Allewijn zou de rijopleiding groepsgewijs moeten gebeuren. Er zou een leerlingenkaart moeten wor den ingevoerd waarop de tus sentijdse resultaten worden bijgehouden en het theoretisch gedeelte zou moeten worden uitgebreid. Het ongevallenpercentage van jonge automobilisten ligt drie viermaal zo hoog dan het ge middelde percentage. DEN HAAG De wet op het basisonderwijs maakt een nieuwe school met gezond en evenwich tig onderwijs mogelijk. Thans krijgen niet alle mo gelijkheden van het kind de vereiste aandacht Evenwichtig en gezond onderwijs houdt in dat naast denkvaardigheden ook muzische, expressieve en motorische vaardigheden worden ontwikkeld, en niet alleen als franje. Het gaat daarbij om leren dansen, zingen, muziek maken, handwerken, to neelspelen, gymnastiek, zwemmen en spelen. Aldus de werkgroep van verontruste leerkrachten, die eind augustus op alle basisscholen een voorbeeld- week wil houden. De werkgroep is er niet gerust op dat de wet op het basisonder wijs, die inmiddels door de Twede Kamer is aanvaard, goed wordt uitgewerkt en ingevuld, als er niet op meer veranderin gen wordt aangedrongen. Men vreest ook de bezuinigingen, waardoor gemeenten op vakonderwijs gaan besnoeien. Juist de vakleerkrachten kunnen op de basisschool de andere leerkrach ten helpen het onderwijs gezond en evenwichtig te maken. Nu dreigen de doe-vakken nog meer in de knel te raken, want een onderwijzer is geen duizendpoot. De werkgroep omvat enkele tientallen leerkrachten en weet zich gesteund door veel onderwijsgevenden, ouders, schoolbestu ren en deskundigen, van wie er meer dan honderd een comité van aanbeveling Rebben gevormd. en organist, die een ouderling net zijn spel driemaal „in de ede viel"... fc boze organist heeft nu een kort geding tegen het kerkbe stuur aangespannnen. sr Opel draait de voordeelkraan wijd open. Een voorbeeld: de Ascona Sport is tijdelijk 2.437,- goedkoper! „Da s mooi van Opel zegt Het Motorhuis: „als de importeur wil inleveren, dan doen wij mee. Dan maken wij het nóg aantrekkelijker om deze week over de aanschaf van een nieuwe Opel te komen praten." Daarom krijgt u nu bij Het Motorhuis: •Minimaal 1000,- korting op Alle voorradige Opeis Manta en Ascona. •Een uitzonderlijk hoge inruilprijs voor uw auto, ongeacht net merk! Alle uitvoeringen staan voor u klaar. En over de afleverdatum worden we het beslist wel eens. Dus... als u dit jaar nog met uw splinternieuwe Opel Manta of Ascona op vakantie wilt, dan kunt u deze week uw vakantiegeld terugverdienen! s 8 miljard gulden DEN HAAG Er moet een einde komen aan de snoeipolitiek die vier jaar lang voor minder in plaats van meer werk heeft ge zorgd. Tot 1985 moeten er 450.000 nieuwe banen bij komen, zodat de werkloosheid aan het eind van de nieuwe regeerperiode tot 200.000 zou zijn teruggebracht Dat staat in de beleidsnota „Aan de slag", die de FNV vanochtend in Amster dam heeft gepresenteerd. De kosten van het plan schat de FNV op 7 tot 8 miljard gulden. Dat geld zou onder meer gehaald kunnen worden uit de opbrengst van het versneld in zetten van ons aardgas (1,5 miljard), het weghalen van meer winst bij Shell en Esso (1 miljard), het halveren van de investeringspremies en het wijzigen van het subsidiébeleid (2 miljard), het bestrijden van het zwartgeldcircuit en de belastingontduiking (1 miljard) en het toepassen van lagere rentetarieven in de bouw (1 miljard). De nieuwe werkgelegenheid denkt de FNV te scheppen in de bouw en energiebespa rende industrie (inclusief uitstraling 72.000 banen), vernieuwing van het be drijfsleven (100 tot 125.000), innovatie en regionaal beleid (13.000), de collec tieve sector (14.000) en via arbeidstijd verkorting. Benzinetank springt: hoofdstraat blank NIEUWLEUSEN De bevolking van het Overijsselse Nieuwleusen heeft gis teren enkele angstige momenten doorge maakt toen honderden liters benzine door de hoofdstraat van het plaatsje stroomden. Een tankwagen had bij het vullen van een ondergrondse tank waarschijnlijk teveel ben zine overgepompt waarna de tank barstte en de benzine door het wegdek omhoog werd geperst. Een deel van de benzine werd opge pompt, terwijl de rest, verdund met water, in het riool is gespoten. Dit zal uiteindelijk in de Vecht terechtkomen. Volgens de brandweer heeft dit geen gevolgen voor het milieu, maar de Overijsselse milieu-inspectie zal toch een onderzoek instellen. De brandweercomman dant noemde het voorval het zoveelste bewijs dat gemeenten het controleren van tanks die vijf jaar of langer geleden zijn geplaatst, ern stig moeten nemen. Deze tank zat er al twin tig jaar en was nooit getest. RENTE NAAR 12,6 PROCENT AMSTERDAM Een hypotheek is giste ren bij de hypotheekbanken in Nederland (Westland Utrecht, de Friesch- Groningse en de bouwfondsen) 03 procent duurder geworden. Een hypotheek zonder gemeen tegarantie komt daardoor op het recordta rief van 12,6 procent, met garantie kost een hypotheek bij Westland Utrecht nu 12,4 procent De verhoging van de hypotheekrentes houdt verband met de stijgende tarieven op de Ne derlandse geldmarkt. De hyptoheekbanken verwachten dat de handelsbanken binnen kort ook zullen besluiten tot een verhoging van de hypotheekrentes, zij het met een iets gematigder percentage. Gisteren heeft overi gens de Amrobank, na de ABN, besloten op het „rood staan" een opslagrente te bereke nen van 0,5 procent Het debettarief bij de Amrobank komt daardoor op 12,5 procent.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1