rhatchers politiek borgen op hakblok Veel politici vinden de kiezers dom We blijven in de Ka rmf»OSa*. lölfeiei-K-t-s Kwart eeuw protestants- christelijke zorg voor geestelijk gehandicapten ERKIEZINGEN IN BRITSE GRAAFSCHAPPEN [NENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 MEI 1981 PAGINA 17 >Cvitu© war" 5iraEL f. 5&cli<£1-—CON UTRECHT Op 15 maar* ras het 25 jaar geleden, dal Ie vereniging Philadelphia Is „protestants-christelijke vereniging van ouders en tienden van het afwijken- e kind" werd opgericht, 'eel lacunes in de zorg voor iet geestelijk gehandicapte tind waren er aanleiding oe dat ook ouders de han- flen ineen sloegen om sa men te werken aan verbete ring van de zorg. De vereni- L' inmiddels uitge lid tot ruim 20.000 leden, actie om er in dit jubi- imjaar 25.000 te krijgen is mislukt. Het jubileum zal bescheiden op passende wijze worden gevierd. Allereerst zal op de 25ste jaarvergadering, op 16 mei aanstaande in „De Scha bel" in Nijkerk, het startschot borden gegeven voor een fi nanciële actie, ten behoeve van de Nederlandse Antillen. Doel van de actie is, om als ouders van geestelijk gehandi capten in Nederland directe steun te bieden aan gezinnen geestelijk gehandi capt kind op met name de Bo venwindse Eilanden (Saba, Sint Eustatius en Sint Maar ten). In september tot en met november zullen provinciale en in een enkel geval inter provinciale familiedagen wor- den georganiseerd. Op 21 november wordt in het Jaarbeurs Congrescentrum in Utrecht een dank-bezinnings- dag gehouden. Op die dag wil de vereniging niet alleen in dank terugkijken op het vele wat er in de afgelopen 25 jaar tot stand is gebracht. Er zal ook bezinning zijn op rfe taak en de plaats van een protes tants-christelijke oudervere niging anno 1981. Vijfenentwintig jaar ouderve reniging. Geen jaar en geen dag te veel vindt voorzitter G. Verzijde. Want nog steeds is een oudervereniging noodza kelijk waarin de levensbe schouwing een rol speelt in de hulpverlening aan geestelijk gehandicapten en hun ouders. Ook al zijn de sociale ningen nog zo goed, zo n ou dervereniging kan niet wor den gemist. Voorzitter Verzij de: „De verzorging in onze welvaartmaatschappij gaat zo ver, dat men zich weieens af vraagt of er geen sprake is van oververzorging. Er is een nieuw type burger aan het ontstaan: de afhankelijke. Om die reden moeten we als ou dervereniging vragen om te rugkeer naar de basis. Er moet weer meer aan zelfzorg worden gedaan, of, om met prof. Hattinga-Verschure te spreken, aan mantelzorg. De welvaart gaat niet parallel met het welzijn. Als ouders willen we meebepalen wat er met onze kinderen zoal ge beurt. We verwachten veel maatschappelijke veranderin gen. Door de maatschappelij ke veranderingen die er gaan komen zal er veel meer een beroep worden gedaan op de ingezetenen. En zullen er vra gen komen als: „Wat is nu be langrijker. Een voetbalveld voor gezonden, of een projekt voor gehandicapten". We zul len wat meer bereid moeten zijn tot samenwerkingsver banden maar wel met behoud van de eigen protestants- christelijke identiteit. Juist met het oog op die toekomst moeten we bouwen aan een nieuw beleid". Betekent dat dan dat de vere niging niet tevreden is met de huidige sociale zorg? „Laten we zeggen dat er een span ningsveld is", zegt de direc teur van het landelijk bureau van Philadelphia C. M. Wijn beek. „De mantelzorg kan meer zicht geven op de wer kelijke vraag naar hulp". Een jubileum in het Jaar van de Gehandicapten 1981. Mooier kan het bijna niet. Voorzitter Verzijde: „We heb ben niet staan trappelen om '81 aangewezen te krijgen als Jaar van de Gehandicapten. Desgevraagd hebben we na tuurlijk van harte meege werkt aan de programma's. Maar er is een totale mentali teitsverandering nodig van ons volk en daar is beslist lan ger dan een jaar voor nodig". GERARD CRONÉ DEN HAAG De overgrote meerderheid van de leden van de Eerste en Tweede Ka mer heeft de indruk dat de Nederlandse kiezers weinig of geen benul hebben van wat zich in de politiek afspeelt. Ook zijn deze parlementariërs van mening dat de politieke interesse van de kiezers erg laag is. Dit blijkt uit een onderzoek dat een drietal politicologen eind 1979 en begin 1980 heeft uitgevoerd onder vrijwel alle le den van de beide Kamers der Staten-Gene- raal. Bij het onderzoek, waarvan de resultaten in boekvorm zijn gepubliceerd, zijn tientallen vragen gesteld over het werk van de kamer leden, over de wijze waarop ze tegen dat werk aankijken en over de relatie tussen de kamerleden en de kiezers. Uit het onderzoek is onder meer gebleken, dat de kamerleden niet bepaald een hoge dunk hebben van „de mensen in het land". Van de Tweede-Kamerleden denkt 87 pro cent, dat de kiezers slecht op de hoogte zijn van het politieke gebeuren en 73 procent is ervan overtuigd, dat de meeste burgers maar weinig interesse in de politiek hebben. Bij Eerste-Kamerleden liggen die percentages nog hoger. Ook interessant is, dat blijkens het onderzoek 60 procent van de Tweede-Kamer leden de indruk heeft dat veel kiezers onvol doende geïnformeerd zijn over de politieke idealen van de partij waarop ze stemmen. Te vens is 66 procent van de Tweede-Kamerle den van mening dat veel kiezers er politieke opvattingen op na houden die in strijd zijn met het verkiezingsprogramma van de partij waarop ze stemmen. In het/algemeen is ge bleken, dat VVD- en CDA-kamerleden nega tiever denken over hun kiezers dan kamerle den van progressieve partijen. Het boek, waarin het onderzoek is opgenomen en dat vanaf vandaag verkrijgbaar is, draagt de naam „Leden van de Staten-Generaal". DEN HAAG Hoewel de wortels van de poli tieke partij DS'70 oor spronkelijk in linkse bodem stonden de partij ontstond immers als een afsplitsing van de PvdA is er in po litieke kringen nogal eens de neiging DS'70 tot een rechtse groepe ring te verklaren. Lijst trekker (en kamerlid) Ruud Nijhof is het met geen dezer indelingen eens. „Wij bevinden ons in het dynamische mid den van de Nederland se politiek. Wij hebben geen dogmatische aan pak van de problemen. Daardoor kunnen we nu eens links, dan weer rechts zijn. Zo kun je ons wat betreft milieu zaken, inkomenspoli tiek en medezeggen schap wel links noe» men, maar op het ge bied van buitenlandse politiek en defensie zien we er wat meer rechts uit. In de prak tijk is trouwens geen mens in een hoekje in te delen, zo absoluut zijn de tegenstellingen niet". Direct na de oprichting ver wierf DS'70 bij de verkiezin gen grote aantallen stemmen; het kon zelfs in het kabinet worden opgenomen met een niet geringe positie. Doch in 1977 kwam er de klad in en restte slechts één kamerzetel. „Maar dat was geen typisch DS'70-verlies, het was een kaalslag voor verschillende kleine partijen. Alles concen treerde zich toen op CDA en PvdA, op het competitie-ele ment in de verkiezingen tus sen Den Uyl en Van Agt. Uit de opiniepeilingen blijkt, dat DS'70 zijn dieptepunt heeft gehad en herstellende is. We blijven in de Kamer". DS'70 verloochent zijn af komst weliswaar niet, maar wil die toch ook niet meer dan een historische betekenis toekennen. Nijhof: „Een af- splintering neemt slechts zel den de funktie van de moe derpartij over. Dat zie je ook bij PPR en PSP. Vrij snel krijgt zo'n afscheiding een ei gen identiteit, een eigen be staansrecht, geen afgeleide". Referendum DS'70 heeft als zeer aanspre kend punt het referendum in het verkiezingsprogram op genomen, een consultatief re ferendum onder de burgerij, niet een beslissend. De filoso fie daarachter: Er is sprake van vervreemding tussen de burgers en de politiek, er is zelfs een kloof tussen partijen en eigen kiezers. Te vaak wordt uit het oog verloren, dat kamerleden volksverte genwoordigers zijn, hoewel die vertegenwoordiging toch de essentie van de democra tie is. Daarom moet over be langrijke zaken tussentijds de mening van de bevolking worden gevraagd. Want doorgaans uiten zich vanuit die bevolking slechts de ac tiegroepen, de gepassioneerde minderheid, zoals DS'70 ze noemt. Daarom zou de meer derheid eveneens ook haar mening moeten kunnen ge ven. In andere landen ge beurt dat ook. Volgens Nijhof zou de brede maatschappelij ke discussie over de (kern)e- nergievoorziening met zo'n referendum afgerond kun nen worden. Algemene verkiezingsleuze van DS'70 is: „Morgen is nu", een samenvatting van de we tenschap, dat wat nu wordt besloten doorgaans v^n ver strekkende betekenis is voor de toekomst. DS'70 vindt dat er te veel op korte termijn wordt gedacht, waarbij men zich baseert op de actualiteit, zoals op het gebied van ener gie, bevolking en werkgele genheid. „Neem het aard gas", zegt Nijhof. „Daar komt niets bij, dat raakt gaande weg op. Maar veertien pro- Nijhof: „Over belangrijke zaken moet door middel van een referendum tussentijds de mening van de bevol king worden gevraagd. Want doorgaans uiten zich vanuit die bevolking slechts de actiegroepen, de ge passioneerde minderheid. Daarom zou de meerder heid eveneens ook haar mening moeten kunnen ge ven". J RUUD NIJHOF (DS'70): (Van onze correspondent Roger Simons) DEN Het regeringsbe- van de Britse premier Mar- it Thatcher, die nu twee aan het bewind is, wordt gen op het hakblok gelegd, stemgerechtigden van Enge- jd en Wales zullen het daar ken met het kapmes van verkiezingen van nieuwe Fschapsradcn, die om de jaar plaats hebben. Schot- doet dit jaar niet mee en Ierland gaat pas over ien dagen naar de stem- igezien ook nieuwe ra- kozen worden voor grote lên, zoals Londen, Birming- p, Manchester en Liverpool, Iben deze verkiezingen een rk gemeentelijk karakter. Or de bevolking van Enge- en Wales zijn ze de eerste nheid om zich uit te spre- over het conservatieve be- sinds de algemene verkie- iverwinning van Marga- [ïhatcher op 3 mei 1979. Chemische WÊtfanval op Ihmsf" van graffiti INDAM Iggy *80 groet fp '80, Zombie, Angel was l SS, Doctor Spod, Flash, Rock pst war, Kiss. Dergelijke kre- beheersen de laatste jaren in emende mate het straatbeeld. Ir met de vloeistof „Anti Pos- Coating" lijken besmeurde ge- is en schuttingen verleden tijd worden. ïoonmaakbedrijven, de gemeente van Bodegraven, Alphen de Rijn, Leeuwarden en Sneek e Nederlandse Spoorwegen heb- het Duitse produkt, een licht erige, kleurloze vloeistof, al met es beproefd. Door graffiti „ver- Ie" gevels, houten schuttingen, celpuien en dergelijke, zijn na met het nieuwe middel wel te bekladden, maar verf en lift hechten minder. Aanplakbil- kunnen er met één ruk af. heer Strubbe, stafmedewerker ;ntatie NS: „We hebben vorig het Amstelstation afgegrendeld, ongemaakt en met het nieuwe lel behandeld. Natuurlijk zijn er eer leuzen op de muren ge- even, maar die zijn er nu met een spons vlug en makke- af te halen. Dat scheelt aanzien de schoonmaakkosten. Wat betreft is de proef geslaagd, we er dan ook mee door", behandeling met het nieuwe lel kost ongeveer vijf gulden per tante meter, terwijl gemeenten edrijven al jarenlang schoonma- aan het werk zetten voor ge leld vijftien gulden per vierkan- eter. het kunstglas van bijvoorbeeld 5 (tram- en bushuisjes), is het i-leuzen"-middel niet aan te be- n. De (milieuvriendelijke) vloei- tast het kunstglas aan. Een an- soortgelijk middel, dat wel voor Êtstoffen valt te gebruiken, is in naak. C verkiezingen geweest, waarvan de uit slagen als politieke barometers be schouwd konden worden. Maar er was wel een grote scheuring in de Labour- partij, gevolgd door de stichting van de SDP. Deze laatste neemt echter niet of ficieel deel aan de graafschapsraadsver kiezingen van donderdag. Algemeen wordt verwacht, dat het oor deel van de kiezers over het beleid van premier Margaret Thatcher niet mals zal zijn. De hoofdprijs in de verkiezingen van morgen is Groot-Londen, waar Labour in 1977 letterlijk verpletterd werd. De socialisten veroverden toen maar 28 ze tels van dè Londense graafschapsraad, terwijl de conservatieven er 64 in de wacht sleepten. Labour hoopt, dat mor gen de rollen omgekeerd zullen wor den. Een dergelijke overwinning zal de ge scheurde Britse socialistische partij nieuwe hoop geven voor de toekomst. Omdat de raadsleden van Groot-Lon- den gekozen worden uit de 92 parle mentaire kiesdistricten van de Britse hoofdstad, is het resultaat uiterst be langrijk. Politieke waarnemers beschouwen Bet als een betrouwbare voorspelling van de uitslag van latere nationale verkie zingen voor het parlement. Tot nu toe hebben zij zich nog nooit vergist De partij, die overwonnen had in de graaf- schapsraadverkiezingen van Groot- Londen, is telkens in de eerstvolgende algemene verkiezingen nationaal aan Margaret Thatcher. het bewind gekomen. De betrouwbaarheid van die Londense aanwijzing is vooral merkwaardig om dat de doorsnee Londenaar zich meest al weinig aantrekt van de raadsverkie zingen. De campagne die eraan vooraf gaat, is nooit erg intens. Ook nu wordt verwacht dat minder dan vier van elke tien Londenaren donderdag een kruisje zal gaan plaatsen achter de naam van de kandidaat aan wie hij zijn stem wil schenken. Sinds mei 1979 heeft de regering That cher bepaalde subsidies ingetrokken of verminderd. Het directe gevolg is ab normaal hoge stijgingen van de ge meentebelastingen- geweest. Vier jaar conservatief bestuur in Groot-Londen hebben geleid tot zes forse verhogingen van de ondergrondse en autobustarie ven. In het totaal ging het om een op slag van niet minder dan 111 procent. Groot-Londen kreeg bovendien 112.000 werklozen meer, terwijl het chronische probleem van de woningnood opnieuw ernstiger werd. De conservatieven heb ben practisch geen huizen gebouwd. Labour belooft nu een verlaging van 25 procent van alle bus- en metrotarieven, die daarna bevroren zouden worden. De Britse Spoorwegen zullen 100 mil joen pond krijgen om hun erbarmelijke diensten voor de Londense forensen te verbeteren. Om de uitvoering van Labours politie ke beloften mogelijk te maken, zullen natuurlijk nieuwe pijnlijke verhogin gen van de gemeentebelastingen nood zakelijk zijn. De kiezers van Londen gaan evenwel uit van het standpunt; dat dergelijke opslagen, hoe dan ook, door geen enkele partij vermeden kun nen worden. Zij verliezen uit het oog, dat de conservatieve regering Thatcher beslist heeft, haar subsidies aan Groot- Londen te verminderen naarmate de graafschapsraad van de Britse hoofd stad meer uitgeeft. Thatchers bood schap aan de Londenaren is: wie voor de socialisten stemt, zal dat duur beta len. cent van de rijksbegroting steunt op de aardgasop brengst. We moeten de op brengst dan ook niet consu meren, maar gebruiken voor investeren, voor structuur verbetering en vernieuwing van onze economie. Het be leid van de kabinetten-Den Uyl en -Van Agt zal dan ook een historische blunder blij ken te zijn". Bevolkingspolitiek DS'70 vindt, dat er eigenlijk nooit een bewuste bevol kingspolitiek is gevoerd. Heeft men zich bijvoorbeeld wel verdiept in de proble men, die de vergrijzing van de bevolking oproept, op het gebied van uitkeringen en huisvesting om maar wat te noemen? En welk beleid is er gevoerd met betrekking tot de immigratiegolf, waarvoor in Nederland toch de ruimte ontbreekt? En als je daarbij aan Suriname denkt: door de uittocht is dat land aan de rand van de afgrond beland, want veertig procent is weg getrokken.. Welvaartsvluch telingen noemt Nijhof hen, want het ging de Surinamers niet in de eerste plaats om werkgelegenheid, zoals bij de gastarbeiders het geval was, maar om de goede voorzie ningen in Nederland. Het ka binet-Van Agt had volgens hem een actieve(re) remigra- tiepolitiek moeten voeren. Uit een enquête is immers gebleken, dat zestig procent van de hier verblijvende Su rinamers wel terug wil. „Maar als je er in de Kamer over wilt beginnen is er nau welijks belangstelling", ver zucht Nijhof. Hij zou best de ontwikkelingshulp aan Suri name willen koppelen aan de omvang van de bevolking om dat land een prikkel te geven voor de opvang van terugge keerden. „Nu sturen we het geld naar Suriname, maar bijna de helft van de bevol king zit hier". En wat de werkgelegenheid betreft: Het streven is vol gens DS'70 steeds gericht ge weest op consumeren, opma ken. Daardoor bleef er on voldoende over om te inves teren. De arbeidskosten zul len omlaag moeten, ook door middel van het verlagen van belastingen en premies, die nu 67 procent van elke in Nederland verdiende gulden opslokken. De overheidsuit gaven zullen terug moeten, vooral de subsidies. „Er ge beuren toch de vreemdste dingen", betoogt Nijhof. „Het bedrijfsleven ontvangt meer aan subsidies dan het aan be lasting opbrengt. Er wordt 18 procent btw op de bouw ge heven en vervolgens moet die bouw weer worden ge subsidieerd omdat ze duur is. Er zijn tal van maatregelen, waarvan juist de beter be taalden profiteren. De bewe ring, dat subsidies per defini tie bij de laagst betaalden te recht komen, is flauwekul". DS'70 is dan ook voor globale overheidsmaatregelen - „je kunt niet helemaal zonder" en wil overigens het be drijfsleven en de mensen ruimte laten. „Laat de men sen zelf beslissen, help ze als het ware in de vorm van contanten. Anders hou je de situatie, dat we met zijn allen moeten betalen voor zaken, waarvan deelgroepen profite ren. Beslissen, genieten, beta len horen bij elkaar. De hui dige aanpak leidt tot ver vreemding en parasitisme, tot het vrij meerijden", aldus de nieuwe omschrijving van het profijtbeginsel, dat DS'70 al tijd sterk heeft gepropageerd. JO SMITS

Leidse Courant | 1981 | | pagina 17