orkshire Ripper voelde ich door God geroepen BALLADE VOOR BOBBY «Et spreekwoorden n Zegswijzen van Ierland ^1K BEN SCHULDIG LIEFJE. HEB ZE ALLEMAAL VERMOORD" ar NENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 MO 1981 PAGINA 15 an zo i B. onze correspondent Roger Simons) lEN Op 18 januari it jaar, zes dagen na :statie in de rosse van Sheffield, kreeg William Sutcliffe (34), de Yorkshire Ripper, *1 ziekenafdeling van de :nis van Leeds be- van zijn echtgenote So- |J0). Hij werd daar ter itie gehouden, niet hij ziek was maar ge- om zijn gedragingen ten nagaan, bezoek werd bijge- door een cipier van nis. Later meldde aan zijn superieuren, liffe tot zijn vrouw had: „Ik ben schul- iefje. Ik heb ze alle- vermoord. Het zal me jaar kosten, tenzij ik m doen geloven dat ik Innig ben. Dan kom met tien jaar in een uis af'. ir-generaal Sir Mi- IHavers, die in naam van ntse koningin tijdens het w-proces in de Old Bailey .onden optreedt als O- Ministerie, vertelde tanmorgen aan de jury. zijn bij het lot gekozen en afzienbare tijd te of Sutcliffe's daden haal toerekenbaar zijn of IZelf heeft hij zeven po- tn bekend. Zijn dertien in bekent hij ook, even- it het argument, dat het doodslag was, gepleegd ,_.jnd van verminderde jprakelijkheid. lat de twaalf juryleden de hadden afgelegd, een pro- kollega.^e die nauwlettend ge- I werd door de beklaagde gen de aanstelling van van de mannen tekende hij zelfs persoonlijk bezwaren aan, met het gevolg dat deze onmiddellijk werd wegge stuurd en er een andere naam uit de glazen bokaal gevist werd zette Sir Michael Ha vers heel de zaak-Sutcliffe uit eer.. Zo kwam aan het licht, dat de beklaagde in gesprek ken met psychiaters melding had gemaakt van een zending in zijn leven. De Yorkshire Ripper voelde zich namelijk door God geroe pen om prostituees te ver moorden. Hij heeft iets tegen ze omdat tien jaar geleden een vrouw, die het oudste beroep van de wereld beoefende, hem financieel bedrogen had. Daar voor moesten alle prostituees het ontgelden. De artsen, die hem onderzochten, zijn tot de conclusie gekomen dat Sutclif fe een paranoïde schizofreen is (een geesteszieke), bezeten van waanideeën, die evenwel zijn verstandelijke vermogens on aangetast laten. „Hoerenjacht" Maar het Openbaar Ministerie raadde de jury aan, dat oordeel niet zonder meer te accepte ren. Sutcliffe zou weieens ge probeerd kunnen hebben dok ters te bedriegen. Tijdens Sutcliffe's langdurige verhoor door de politie is na melijk aan het licht gekomen, dat hij niet aan de eerste leu gen gebarsten was. Hoewel hij twintig aanslagen gepleegd had, sprak de verdachte tel kens van meer dan veertien moorden en pogingen tot moord. De twee agenten, die hem aanspraken terwijl hij in de rosse buurt van Sheffield met een jonge zwarte prostitu ee in zijn wagen zat, vertelde hij dat die vrouw zijn vriendin was. „Hoe heet ze?", vroeg een van de politiemannen. Maar de verdachte bleek de naam van het meisje niet te kennen. Volgens de psychiaters, die Sutcliffe onderzocht hebben, vond de Yorkshire Ripper het vreselijk, dat hij wegens zijn gevangenhouding niet meer op de „hoerenjacht", zoals hij zijn door God opgelegde taak noemde, kon gaan. „Op straat krioelt het nog steeds van de prostituees", zei Sutcliffe, „en mijn goddelijke zending is nog maar half voltooid". Later gaf hij toe, dat hij allicht nog meer zou moorden, als hij vrijgelaten werd. „De drang om het weer te doen, zou me snel te sterk worden", ver klaarde hij aan de dokters. Sutcliffe was er kennelijk van overtuigd, dat prostituees om het leven brengen zijn levens doel was. Op een gegeven ment beweerde hij, dat de oor zaak hiervan gezocht moest worden in het feit, dat zijn vrouw een minnaar had. De kleine, zwartharige vrachtwa genchauffeur uit Bradford had helemaal geen spijt over zijn sadistische misdrijven. Wat Sutcliffe op 8 januari zei tot zijn echtgenote Sonia, in de ziekenafdeling van de gevan- "genis van Leeds, was volgens het Openbaar Ministerie bij zonder betekenisvol. Enkele weken later vertrouwde de Yorkshire Ripper zijn vrouw toe, dat hij bijzonder veel bin nenpret had, omdat de dokters hem als een gek beschouwden. „En toch ben ik helemaal nor maal", grinnikte hij. Hamerslagen De leeftijd van de slachtoffers van Peter William Sutcliffe schommelde tussen de 16 en 47 jaar. De laatste zes waren geen prostituees. Twee van hen werden door Sutcliffe ge wurgd omdat hij zich wilde verlossen van de bijnaam Yorkshire Ripper. De moorde naar viel zijn slachtoffers altijd in de rug aan. Prostituees ver zocht hij meestal plaats te ne men op de achterbank van zijn wagen. Terwijl zij zich bukten om in te stappen, gaf hij hen met een hamer een paar harde klappen op het hoofd. Vervol gens diende hij zijn slachtof fers een groot aantal messte ken toe. Andere slachtoffers volgde hij op schoenen met zachte zolen. Die vrouwen hoorden hem niet eens naderen. Ook in die gevallen sloeg hij hard en zelf verzekerd toe met hamers, waarna hij zijn slachtoffers af maakte met een vlijmscherp mes. Soms maakte hij ook ge bruik van een schroeve- draaier. Zijn laatste slachtof fers stak hij bij voorkeur in de keel, de longen of de hart streek. „Omdat ze dan vlugger dood waren". Emily Jackson (42), moeder van drie kinde ren, die in januari 1976 ver moord aangetroffen werd in een straat van Leeds, vertoon de niet minder dan 52 steek wonden. In datzelfde jaar ont snapte een andere prostituee, Marcella Claxton, op het nip pertje aan de dood. De Yorks hire Ripper sloeg haar met een hamer bewusteloos in een park van Leeds. Nadat ze weer bijgekomen was, telefo neerde ze de ambulancedienst op. Ondertussen keerde haar aanvaller terug om haar te zoeken, maar hij slaagde er niet in haar te vinden. Dwaalspoor Sir Michael Havers gaf toe, dat de jacht van de blunderende politie op de vrouwenmoorde naar van Noord-Engeland, een operatie die vijf jaar geduurd had en vier miljoen pond ge kost heeft, volkomen in de war gebracht werd door drie brieven en een cassettebandje, afkomstig van iemand die be weerde, dat hij de Yorkshire Ripper was. In werkelijkheid had de auteur van deze on smakelijke grappen niets uit te staan met de hele zaak. Hij bracht de politie op een dwaal spoor, dat minstens drie vrou wen het leven heeft gekost. Volgens het Openbaar Minis terie hebben agenten van de speciale Ripper-brigade van Leeds Peter Sutcliffe negen maal ondervraagd, voor hij letterlijk bij toeval gearres teerd werd in Sheffield. Sut cliffe werd drie maal verhoord in verband met de moord, in de herfst van 1977, op Jean Bernadette Jordan (21), een prostituee te Manchester, die ook naar de naam Jean Royle luisterde en twee kinderen had. Haar stoffelijk overschot werd ontdekt in een volkstuintje. Het verkeerde al in staat van ontbinding. De moordenaar had geprobeerd het hoofd van de romp te hakken. De bijl, die hij daarvoor gebruikte, werd gisteren op het Ripper-proces door Sir Michael Havers ge toond. Hij vertelde dat Sutclif fe nog twee maal teruggekeerd was naar het volkstuintje, waar hij probeerde het lijk te verleggen. De moordenaar zocht een bankbiljet van vijf pond, dat hij aan de prostituee gegeven had. Sutcliffe slaagde er niet in dat geld te vinden. Later ontdekte de politie het in de handtas van de vermoorde vrouw. De tas lag niet ver van het lijk. Voor de politie was dat de eer ste grote doorbraak. Het nieu we bankbiljet was namelijk af komstig uit een filiaalbank van Bradford, de woonplaats van Sutcliffe. Nadien werden zesduizend mensen onder vraagd, die dat biljet in hun loonzakje gekregen konden hebben. Peter William Sutclif fe was één van hen. Die opera tie van de politie nam 27.000 uren in beslag. Sutcliffe luisterde gisteren doorlopend zonder blikken of blozen toe. Zijn sensationele proces is vandaag voortgezet. inden fan onze speciale verslaggever in Belfast, Bert van Velzen) ELF AST Van Brigid, een vrouwtje met een hazelip jde boekhandel van de Sinn Fein op de Falls Road van heje ruggegraat van een droef katholiek getto in Belfast, *ar heel wat afgevochten is heb ik een boekje ge- ^Pijcht: „Spreekwoorden en Zegswijzen van Ierland" voor rClvna de helft van de prijs, omdat het omslag geleden left als gevolg van een bomaanslag op het winkeltje, 11 jt bijna alles heeft wat er zonder kritiek over de IRA I beschreven. „De dood komt nooit zonder reden", staat in. En ook: „De man op zee kan terugkomen, maar let de man op het kerkhof". >er voor Francis Hughes, die veertien dagen na Bobby |nds aan zijn hongerstaking is begonnen en die op de dag lt Bobby stierf 52 dagen had gevast, enige hoop? Het zou totaal niet verbazen wanneer de IRA, via de legale poïi- ke arm van het leger, de Sinn Fein, een dezer dagen te F H rstaan zou geven dat Francis Hughes, Raymond McCreesh Patsy O'Hara, gezien de onbuigzaamheid van de Britse re- Bring, met hun hongerdood geen nuttig doel meer zouden innen dienen. De IRA-top deed dat ook toen Sean McSieo- ■W'/ in werd teruggehaald van de rand van zijn graf, toen er ft diens hongerdood enkele jaren geleden niets te verdie- n leek aan strategisch voordeel in de oorlog tegen de Brit- t precedent is er. maar het is altijd mogelijk dat er nu be lten wordt het lijden te prolongeren en daarmee de schan- die neerdaalt op de hoofden van weinig creatieve politici geestelijke leiders, die in de Ierse crisis een zware schuld agen. het boekje van Brigid staat ook: „Wijn is beter dan bloed", it is Brendan McFarlane, de commandant van de IRA-ge- ngenen in Long Cesh, die in eerste instantie bevel kan ge- n dat Hughes, McCreesh en O'Hara terugkeren naar het ad der levenden. let paard dat de oren spitst verdient vergevensgezindheid", aar het paard van de Britse regering heeft gisteren op orspelbare wijze gereageerd op het sterven van Bobby 1 nds en de straatrellen, die voornamelijk tot de Noordierse lofdstad Belfast beperkt bleven. Aan terreur, zo was de lor de Labour-leider Michael Foot onderschreven leuze dat geen concessies kunnen worden gedaan en het Britse La- rnuis gedroeg zich dinsdag stoer onder een Blitz van nega te wereldopinie, die zich niet concentreert op de vraag of rreur al dan niet aanvaardbaar zou zijn, maar op het feit it Ierland één behoord te zijn. dag van het sterven van Bobby Sands, van zijn bevrijding de terreur van zijn zelfverkozen hongerdood, was begon- in onder een warme zon en eindigde in gure regen. Het as anti-oproer-weer. Er waren zwiepende regenvlagen toen »bby dinsdagmiddag werd thuisgebracht, in een zuidelijke ijk van Belfast, waar twee priesters zijn uitgemergeld lli- taam in ontvangst namen. ren, die gisteravond binnen bleven, hebben wellicht naar i televisie gekeken of ze zetten een plaat op van Cathleen hompson, de Amalia Rodrigues van Ierland, die twee jaar kleden aan kanker stierf en die liederen op haar program ma had staan als „De Stervende Rebel", „de Boys van Oude rigade" en het „Lied van de Dageraad". Andere, minder aaitionele stemmen, zongen de verzetsliederen van de IRA: iet Helicopterlied", „Mijn Kleine Armalite" (geweer), „De lllade van Long Cesh" en „De Geweren van de IRA". Honderden mensen verzamelden zich gisteren bij het huis van de ouders van Bobby Sands, die daar gisteren na zijn overlijden werd opgebaard. BELFAST Bobby Sands is nu on sterfelijk. Zijn lichaam ligt dood en uitgemergeld te wachten op het graf, maar hij is opgenomen in het Panthe on van republikeinse heiligen en mar telaren, die, dertien in getal, in deze eeuw de hongerdood kozen voor een eeuwenoude droom. Het Ierse geweld, dat acht eeuwen heeft gestormd in een orkaan binnen een bol van glas, zo insulair, zo op af stand van de rest van de wereld en bezien, als een insect in plastic, zal zijn pathologische kanten hebben, maar het kent in ieder geval een die pe romantiek. De romantiek van het geweld is door Ieren bezongen in een taal, die doet denken aan de fado's van Portugal. Smartlappen, maar vol heimwee en tranen. Ik schrijf dit terwijl er schoten vallen in een onwezenlijk ritme. Het maakt me droevig, want er kunnen jonge mensen, in een korter lijden dan Bobby Sands gekozen heeft, de dood vinden in Belfast. Belfast, het kleine Vietnam, de bittere hel. De zon scheen dinsdag in Belfast in de ochtend en in de middag sloeg het weer om naar kille en gure regen en harde windstoten. Dat is waar. Vol gende week presenteert de Opera hier „Hansel and Gretel" (Hans en Griet je). Ook dat Is waar. Dat is voor de ge wone burger, maar in de getto's die katholiek zijn wordt in grote woede gehuild. Moeders bidden aan rozen kransen en de kinderen vullen de melkflessen met benzine. En de zan gers van de rebellie tegen de Brit, ook wel genaamd The Buil, zijn begonnen aan een ballade voor Bobby Sands. De dichters overleven altijd. Als ze sterven is het alleen maar van armoe de, maar zij hebben geschreven met tranen en bevende hand, toen Michael Gaughan de zelfgekozen hongerdood stierf in het kille Parkhurst op het ei land Wight en daarna dwars door Ier land werd gedragen naar een eregraf in Ballina in het ruige land van Mayo. In het liedboek van de IRA „Songs of Resistance" lees ik de Ballade van Mi chael Gaughan, die alweer vijf jaar - „Neem me naar huis, naar Mayo Over de Ierse Zee Naar huis, naar het lieve oude Mayo Waar ik in vrijheid heb gespeeld. Neem me naar huis, naar Mayo en laai Mijn lichaam rusten Eindelijk, thuis in Mayo Onder de Ierse luchten.... Zo gaat het door. En zo zal er een bal lade geschreven worden voor Bobby Sands, die in de vroege ochtend van de 5e mei in het jaar 1981 onsterfelijk is geworden in de ziel van Ierland. Bluyssen: Bisschoppen nog voor dezelfde vragen „We komen als bisschoppen voor dezelfde vragen te staan als voor de bijzondere synode van januari 1980. We zijn er ook nu nog niet uitge komen". Zo reageert de bis schop van Den Bosch, mgr. J. Bluyssen, op de brief waarin kardinaal Wille- brands erkent dat het her stel van de eensgezindheid onder de bisschoppen is uit gebleven. Bluyssen is van mening dat Willebrands de situatie van de R.K. Kerk in ons land „zo eer lijk mogelijk heeft weergege ven". Hij voelt zich daardoor bevestigd in wat hij zelf in de afgelopen maanden over de uitwerking van de synode heeft gezegd. Bisschop Bluyssen heeft nu geen commentaar gegeven op de passage uit de brief, waar Willebrands - sprekend over „het actuele vraagstuk van de herindeling van de Nederland se bisdommen" - zich afvraagt of er „bij de pastorale dienst niet meer bisschoppen in ons land nodig zijn, juist in deze tijd van toenemende interna tionale verplichtingen van het episcopaat". Nieuwe voorschriften voor priesterkleding verwacht In Vaticaanse kringen wordt verwacht, dat de cu rie-congregatie voor de gees telijkheid binnen afzienbare tijd nieuwe voorschriften zal uitvaardigen voor de herkenbaarheid van de priester aan zijn kleding. Een voorstel daartoe is ge daan in het maandelijkse overleg van de Romeinse cu rie-congregaties. Volgens welingelichte Vati caanse prelaten wordt de kwestie van de priesterkleding in het Vaticaan tamelijk be langrijk geacht, ofschoon de belangrijkheid ervan „niet overdreven zou mogen wor den". In de curie zou wel een stemmigheid erover zijn, dat een priester in zijn pastorale werk niet alleen herkenbaar mag zijn aan het kruisje op de revers. De herkenbaarheid moet groter zijn. Het voorstel voor de priester kleding is bij de paus inge diend, die beslist of hij het voorstel overneemt en be krachtigt. De paus zou bij de curie er voorts op aangedrongen heb ben om meer stootkracht te geven aan de commissie voor het gezin, die tot taak heeft om vanuit de pastorale hoek de geestelijke, morele en maat schappelijke problemen van het gezin te bestuderen. Deze commissie heeft een belangrij ke rol gespeeld in de voorbe reiding van de algemene bis schoppensynode eind vorig jaar over het gezin. De commissie beschikt thans over een kleine staf van vier man onder voorzitterschap van de Braziliaanse kardinaal Opilio Rossi, die tevens presi dent is van de lekenraad in het Vaticaan. Volgens Vaticaanse prelaten wil de paus deze commissie losser maken van de leken raad en meer invloed geven in de curie. Hij zou hiermee niet lang willen wachten en nog voor einde mei hierover een beslissing willen nemen. Deken Gelissen trekt hoger beroep in Deken Gelissen van Gennep heeft „uit gehoorzaamheid aan de bisschop" het hoger beroep ingetrokken tegen het vonnis van de rechtbank te Roermond in de zaak van de Rotterdamse Calama- groep. In overleg met bis schop Gijsen en „ook om de rust en de vrede in de Neder landse kerkprovincie te be waren", is de deken tot dit besluit gekomen. Bisschop Gijsen had ruim een week geleden vanuit Rome aan de deken de wens te ken nen gegeven af te zien van het hoger beroep. De deken wilde een beslissing pas nemen na met de bisschop gesproken te hebben. Dit gesprek heeft vrij dag j.L, direct na terugkeer van mgr. Gijsen uit Rome, plaatsgevonden, zo deelde de ken Gelissen gisteren het ANP mede. Deken Gelissen had in de fol der „Waarom twee vastenak- ties?' de Rotterdamse Calama- groep aangeduid als „zo'n groep van priesters en ex- priesters die de marxistische uitgangspunten ondertekenen en als hun evangelie zien". De rechtbank noemde deze aan duiding een onrechtmatige daad. Een bisschop kan volgens het kerkelijk recht een priester verbieden een burgerlijke rechtszaak aan te spannen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15