Regering tevreden over effect van investeringspremies Strop van zes miljoen voor Deli Minder werklozen in West-Duitland Goudvoorraad van Nederlandse Bank 2,6miljard duurder ran wil olie-uitvoer verdubbelen Beurs van Amsterdam •CONOMIE m LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 MEI 1981 PAGINA 11 Dollar weer duurder dan rijksdaalder NDEN/AMSTER- [DAM De Ameri- nse dollar is na de lontoverhoging van ndag begonnen aan schijnbaar onge- mde koersvlucht. Gis- ren kwam de munt op de Amsterdame wis selmarkt boven de rijksdaalder (ƒ2,5225 gulden), ruim drie cent meer dan de slotkoers maandag. Op de valuta markt in Londen, steeg de koers ten opzichte van de laatste notering op vrijdag met ruim zes pfennig tot 2,2680 mark bij het slot. In de Franse hoofdstad be- 'reikte de dollar zelfs hoogste koersni- veau sedert januari 1974. De Amerikaanse munt opende bij be scheiden handel op 5,31 frank na het slot van 5,2385 op donderdag jl. De forse winst wordt toe geschreven aan de stij ging van de rentetarie ven in de VS. De „prime rate", de rente die de j meest kredietwaardige klanten van ,een bank betalen, is dinsdag opge lopen tot negentien pro cent. Bovendien heeft het stelsel van centrale banken in de VS het offi ciële bankdisconto ver hoogd van dertien tot procent. In reactie op de koersstij ging van de dollar is het goud gisteren belangrijk goedkoper geworden. De goudprijs sloot in Londen op 477,50 dollar per oun ce (31,1 gram), ruim tien dollar lager dan de slot- prijs van 488 dollar op vrijdag. Frankrijk heeft inmid dels maatregelen geno men om de koers van de frank ten opzichte van de andere valuta te steu nen. Met ingang van vandaag wordt het tarief waartegen de Franse centrale bank het schat kistpapier verdisconteert, verhoogd van 12,5 tot 13,5 procent. I Drukke handel op de Westduitse wisselmarkt, i I waar de dollar boven de 12,26 DM klom; de hoog ste koers sinds 1977. NEURENBERG Het aantal werklozen In de Bond»- arbeidsbureau bekendgemaakt In maart waren er 1,21 miljoen mensen zonder werk, 5.2 procent van de be roepsbevolking. De directeur van het arbeidsbureau, Josef Stingl, is echter niet tevreden over de ontwikkelingen op de Westduitse ar beidsmarkt. De vermindering van de werkloosheid is vol gens hem alleen een gevolg van seizoensinvloeden en een verbetering zit er voorlopig niet in. Er werden in april 125.600 vacatures aangemeld, 23 procent minder dan in april vorig jaar. De economische vooruitzichten voor West-Duitsland zijn er de laatste tijd niet beter op geworden. In maart werd een tekort geboekt op de handelsbalans na een overschoi in februari. Deskundigen hebben al verklaard dat het te kort op de betalingsbalans dit jaar niet kleiner wordt dar vorig jaar, toen er een tekort was van 29,1 miljard mark Ze schrijven de verslechtering van de handel toe aan d< stijging van de dollarkoers ten opzichte van de mark. AMSTERDAM De Nederlandse Bank van Jelle Zijl- stra is gisteren in één klap 2,6 miljard gulden rijker geworden door een andere waardering van de goud voorraden. Tot gisteren stond het goud voor 7500,- per kilo op de balans; dit is deze week 9400 gulden per kilo geworden. Het edelmetaal dat in de kluizen van de Bank is opgeslagen (bijna 1400 ton) is nu voor 12,8 miljard gulden in de boeken opgenomen. De prijs van het Nederlandse goud wordt eens in de drie jaar vastgesteld, op basis van een uiterst voorzichtige bere kening. Over de drie jaar wordt het laagste jaargemiddelde van de marktprijs genomen, minus dertig procent. Zo kan het gebeuren dat de waarde die de Nederlandse Bank zijn goudvoorraden thans toekent nog ruim beneden de werke lijke waarde ligt. Die is feitelijk 38.000 gulden per kilo, meer dan driemaal zoveel. UITBREIDING „WIR" WORDT OVERWOGEN (van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Iedere gul den die de overheid het be drijfsleven schenkt in het kader van de subsidierege ling WIR (Wet Investerings Rekening) lokt een investe ring van ƒ1,50 uit. Daardoor is via de verstrekte WIR-gel- den (tot nu toe totaal 5 miljard) voor 7,5 miljard aan investeringen uitgelokt. Een en ander bewijst, dat de WIR goed aan zijn doelstel ling beantwoordt; namelijk het stimuleren van de inves teringen bij het bedrijfsle ven. Uit een onderzoek van het Centraal Plan Bureau (CPB) dat recentelijk is afgerond, blijkt dat de WIR minstens zc effectief is,als de investerings aftrek Voor de belastingen, waarvoor de WIR in 1978 in de plaats kwam. Op het mo ment valt ongeveer 25 procent van de bedrijfsinvesteringen onder de WIR. Gezien het succes van de WIR heeft de regering onlangs be sloten de WIR-toeslag van tien procent op investeringen in bedrijfsuitrusting, de zoge noemde „outillagepremie" per manent te maken. De nood zaak daartoe is des te groter, zo schreef de regering gisteren aan de Kamer, omdat de be drijfsinvesteringen tot 1985 naar verwachting slechts met één procent zullen toenemen. Zoals bekend ziet de overheid in het stimuleren van de in vesteringen een middel om meer werkgelegenheid te scheppen. De outillage-inves- teringen zullen overigens tot 1985 met gemiddeld twee pro cent toenemen. De regering laat de Kamer weten te overwegen de WIR- Eremies verder te willen ver ogen als de economische situ atie daar aanleiding toe geeft en de staatsfinanciën dit toela ten. Deze verhoging zou nog in de tweede helft van dit jaar moeten plaatsvinden. Daarbij tekent de overheid aan, dat een verhoging met twee pro cent van bijvoorbeeld de in vesteringspremie voor gebou wen 220 miljoen gulden zal fian kosten. en aanzien van de WIR-toe slag voor grote projecten, die bij de EEG wegens concurren tievervalsing nogal op bezwa ren is gestuit, ziet het kabinet af van het aandringen bij de EEG op snelle besluitvorming. Dit kennelijk om mogelijke ir ritatie te voorkomen. Wel ver wacht men binnenkort het EEG-standpunt over de inno vatie-stimuleringsregeling, ge richt op het tot stand brengen van industriële vernieuwing. ^osta Rica dl oud eerkopen AN JOSE Costa Rica wil ijn in de VS gedeponeerde oudreserve verkopen om iet de opbrengst ervan de wisselmarkt in goede banen te leiden, zo heeft de Costari- caanse minister van finan ciën en economische zaken, Jose Miguel Alfaro, ver klaard. Er zijn besprekingen over de verkoop aan de gang met de VS. De goudvoorraad heeft een waarde van veer tig a vijftig miljoen dollar. Met de opbrengst moet specu latie op de wisselmarkt wor den tegengegaan en de koers van de munteenheid, de colon, worden gesteund. Vorig jaar december besloot de regering van Costa Rica de koers van de colon vrij te laten zweven. Er trad toen direct een daling op van 8,57 naar ongeveer 21 colon per dollar. EHERAN Iran ver- In de olie-industrie schat men egt lijn olie-uitvoer te dat Iran op het ogenblik 1.3 dubbelen, maar het Is de miljoen vaten per dag uitvoert, raag ol dat mogelijk is zo- Iran heeft dringend de op ing de oorlog met Irak brengsten uit zijn olie-export oortduurt. zo is in het nodig om de begroting in raanse parlement meege- evenwicht te krijgen en om «ld. Op de begroting van' een reserve van buitenlandse J biljoen rial (ongeveer 110 valuta's op te bouwen. De iiljard gulden) is voorzien Iraanse buitenlandse reserves een exporthoeveelheid bedroegen eind maart onge- l 2,5 miljoen vaten (van veer vier miljard dollar tegen 59 liter) per dag in het jaar tien miljard dollar een jaar ot en met maart 1982. daarvoor. EUROPARLEMENTARIËR: „Ford Amsterdam heeft nog een redelijke kans" AMSTERDAM „Naar mijn gevoel is er een redelijke kans dat Ford Amsterdam open kan blijven. We mogen ech ter geen overhaaste stappen nemen". Dit zei de Nederlandse europarlementariër Bouke Beumer (CDA) gisteren na af loop van een gesprek met de directeur van Ford-Europa, de Belg Paul Chaumont. Bouke Beumer en de socialist Wim Albers trokken gisteren op eigen initiatief naar Straatsburg, om te bezien wat voor moge lijkheden er nog zijn voor de met sluiting bedreigde Ford-fa briek in Amsterdam (1750 werknemers). In de strijd om het voortbestaan van de sterk verliesgevende vestiging speelt de Eu ropese Ford-directie een essentiële rol, omdat alleen een andere produktieverdeling binnen Ford-Europa deze fabriek uit de mi sère lijkt te kunnen halen. Bouke Beumer was niet «ontevreden over het gesprek met de Ford-topman Chaumont. „We zijn overeengekomen dat we over twee k drie weken opnieuw bijeenkomen. Dat zal in Brussel zijn. De heer Chaumont heeft ons toegezegd dat hij eerst overleg zal plegen met de directeur van Ford in Amsterdam, Lorant. Ik op mijn beurt ga met minister Van Aardenne praten", aldus een vporzichtig optimistische Bouke Beumer. AMSTERDAM De NV Deli-Maatschappij (hout, ta bak), heeft vorig jaar een strop geleden van zes mil joen gulden door al te specu latieve opdrachten in de handel in sojabonen en pin da's aan te nemen. De hier voor verantwoordelijke me dewerkers op het kantoor in Londen zijn ontslagen. De verliezen zijn weggewerkt, aldus president-directeur mr. A.T. Laverge in een toe lichting op het jaarverslag. De marktsituatie voor de hout sector, ruwweg een derde van het concern, is verslechterd. De marges stonden onder zwa re druk. Toch heeft de Neder landse dochtermaatschappij Jongeneel het volgend mr. La verge nog relatief goed ge daan. Groter waren de verlie zen echter bij het houtbedrijf in het Verre Oosten. Boven dien brachten te grote en te dure importen uit dit gebied het houtbedrijf in Texas in de rode cijfers. Deze fabriek wordt gesloten en vervangen door een nieuwe. De hiermee gemoeide investering bedraagt 6 min dollar. De tabaksector leverde een goede bijdrage aan de winst. Het bedrijfsresultaat bedroeg 27 'min en zal naar verwachting dit jaar tussen ƒ20 en ƒ25 min komen te lig gen. Vernieuwingen en uit breidingen in alle sectoren van het concern brengen flinke in vesteringen met zich mee. Voor dit jaar wordt een inves teringsniveau van circa 40 min verwacht. AMFAS De Amfas Groep (verzekeringen) is bezorgd over de produktie van nieuwe verzekeringen die vooral op leven-gebied matig tot vrij slecht is, wat trouwens voor alle collega's geldt Op de col lectieve markt is een duidelij ke verzadiging bereikt maar voor individuele verzekerin gen zijn nog duidelijke kansen aanwezig. Dit zei mr. J. van Someren, voorzitter van de* raad van bestuur van Amfas, bij de presentatie van het jaar verslag. Hij voegde hieraan toe dat voor 1981 een winst wordt verwacht die niet lager zal zijn dan die over 1980. BOEING Boeing Company verwacht dat de omzet dit jaar tussen de 9,4 en 9,5 miljard dollar bedraagt en voorziet voor 1982 hetzelfde. .Het afge lopen jaar zette de onderne ming voor 9,43 miljard dollar om, waaruit een winst voort vloeide van 600 miljoen dollar, zo heeft Boeing laten weten. Boeing liet verder weten dat haar nieuwe 767 volgens sche ma in augustus klaar zal zijn. Een jaar later kan dit toestel worden geleverd. De assem blagewerkzaamheden aan de 757 zijn begonnen. De eerste zal begin volgend jaar klaar zijn en in 1983 leverbaar zijn. NIJVERDAL-TEN CATE Hoewel de economische voor uitzichten voor de naaste toe komst niet gunstig lijken is de Raad van Bestuur van het tex- tielconcem Nijverdal-ten Cate niet pessimistisch ten aanzien van mogelijkheden tot herstel van de rentabiliteit. Het con cern heeft een moeilijk jaar achter de rug waarin een ver lies van 16,2 min werd gele den. Dit verlies werd in be langrijke mate beïnvloed door een toevoeging van ƒ11 min aan de voorziening voor con- juctuurrisico's en reconstruc ties die verbonden zijn aande ingrijpende herstructurering van het concern. De totale concernomzet bedroeg vorig jaar 458 min. Fokker niet te stuiten AMSTERDAM De Am sterdamse effectenbeurs ver keerde op bevrijdingsdag niet in een hoerastemming. Over een breed front moes ten de koersen terug. De Amerikaanse beurs had al een slecht voorbeeld gege ven met een zeer flauwe stemming. Toch was de dol lar weer bijna 2 cent hoger op 2,52, maar dit gaf blijk baar toch te weinig tegen wicht. Een uitschieter was ditmaal te vinden op de lo kale markt. Fokker, op het moment in het middelpunt van de belangstelling, werd op 55 geadviseerd en dit was ƒ3,50 hoger dan maan dag. Van de internationale aande len wist alleen Kon. Olie een vooruitgang te boeken. Met een winstje van twintig cent op 92,10 werd de dalende lijn van de afgelopen dagen enig zins doorbroken. Akzo moest tachtig cent prijsgeven op ƒ23,20 en KLM zakte 1,50 op 119. De andere internationals daalden rond de drie dubbel- Bij de banken moest de ABN de winst van maandag weer geheel inleveren. Het aandeel kwam ƒ3 lager uit op ƒ281. NMB liet ƒ2 liggen op ƒ161. De hyoptheekbanken hadden te lijden van de rentestijging. Zo raakte Westland-Utrecht 2 kwijt op ƒ168 en Friesch- -Groningsche ƒ1,40 op ƒ55,60. Ook de verzekeraars moesten omlaag. Zo verloor Ennia ƒ1,50 op ƒ145. De grote groei is er ook een beetje uit, zo bleek uit de uitlatingen van de verschillende directies op persconferenties. De bouwers konden zich dins dag redelijk handhaven. De rest van de markt brokkelde langzaam af. De staatsfondsen waren op nieuw lager en wel circa 0,2 tot 0,3 punt. De rente is ook langzaam maar zeker weer aan het stijgen. Dit bleek ook uit de inmiddels weer inge voerde renteopslag door de banken. Fokker lijkt op het moment niet meer te stuiten. Vraag stuwde de koers zodanig op, dat de afwijking te groot werd en pas in de tweede periode een gedane koers opgemaakt mocht worden. In de Fokker- -hoek werd een prijs genoemd van ƒ57 en dit betekende een stijging van maar liefst ƒ5,50 ten opzichte van maandag. Voor het overige was de ani mo om te handelen op de loka le markt niet om over naar huis te schrijven. Ook hier la gen de verzekeraars niet goed in de markt. Stad Rotterdam moest 1,90 prijsgeven op ƒ70,50 en Amfas tachtig cent op ƒ102,20. RSV was 1 in reactie op 43,90. Holec ver loor ƒ1,50 op 75 en CSM raakte f 1 kwijt op 63,50. Ce- teco belandde op een 2 lagere koers van 165 en Deli op een lagere koers van ƒ83. An dere fondsen die het er bij lie ten zitten waren Audet, Sla venburg, Pont en Bredero. Voor andere fondsen viel een opgewekter beeld te bespeu ren. Kiene, die maar liefst 14 duurder werd op ƒ294. Vere nigde Glas vervolgde de weg omhoog met een winst van 4,50 op ƒ113. Van Berkel klom ƒ1 op ƒ49,30 en HVA nog eens 2 op ƒ57. Ballast Nedam tenslotte haalde het verlies van maandag weer he lemaal in met een verbetering van 2 op ƒ90. Tijdens beurstijd kwam er aanbod los in Kon. Olie, wat de koers omlaag drukte naar ƒ91,60. KLM ging daarentegen omhoog naar 120,40. Voor de rest bleven de verschillen be perkt, al waren in de obligatie- sector hier en daar wat aan passingen naar beneden. Op de Europese optiebeurs was het vrij rustig met een omzet van 1335 contracten op het middaguur. Goudopties stonden behoorlijk in de belangstelling en namen 152 contracten voor hun rekening. Bij de aandelenopties was Akzo actief. MARKTEN VEEMARKT LEIOEN, S mei: LEIDEN - Aanvoer totaal 4349; weekaa 347; 58r^#l|ach,run^en 225^ flobruiksvi i. 1e en 2e kw i (reap. 1e en 2 1.25-2.00; slachtzeugen 2,60-2,70; kalikoeten 1750-3125; vare 1100-2450; pinken rood bont'250-430. 3 oen 85-105; echapen 200-270; 180-220; overhouders 225-325; runderen, kalikoeten, melkkoeien. a hoger; ponnlos. varkens en biggen 100™"'"^ redelli'k Prilzeo in Ouldens per 13,25-13.50; 55-56 gram 14.05; 60-61 gram 15,35-15,10 en van 65-66 gram 17,40-17.20. KAASMARKT BODEGRAVEN BODEGRAVEN - Aanvoer 6 partijen. PrIJen In guldens per kg: 1e soort 6.30-6,80; extra hoefdfondsen 6,70 Ogem Holding Dordtsche petr 230,71 Elsevier-NDU 138.5 A30 244,20 7i50 147.30 overige aandelen beurs 4-5 koers 5-4 ACF ^«.00 163 00e 103i0O JSff Blydenst C Boer Druk Borauml) W 25.10 25.20 I. Sprlngst. 4380.00 4380,0 330.00 330.0 125.50 120.00 43.20 43.00 k-Myen eert 55,0i 8.60 8.60 127,00 viking obligaties d 79-89 86!20 85!50 3.2 d 7196 82 20 8l'90 0< beurs van New York Bethl. Steel Boeing Chrysler Citicorp Cons. Edison Du Pont 7 1/4 Shell C 8 South. 5 7/8 St. Bra 13/4 Unlroyal 8 1/2 Un. Techn. 3 3/4 Un. Brands 0 Westing house 7 3/4 Woolworth 25 3/8 36 5/8 86 7/8 9 1/8 57 1/8 buitenlands geld (Prt|a In gulden*) n (100) 43.25 46^25 Griekse drachme (100 4.30 r- (10°) 12O!SO 123.50

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11