Yorkshire Ripper al veel langer verdacht 'Nieuw Westers plan roor Namibië Begin zeer fel over Schmidt en Giscard OPTREDEN SOVJET-UNIE IN AFGHANISTAN IN STOCKHOLM SCHERP GELAAKT 'aisley: Sands kunstmatig tn leven gehouden lWeerstand in SPD tegen rakettenbesluit Derde geheim van Fatima probleem voor pausen "TJITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 4 MEI 1981 PAGINA 9 Hel alleen In Noord-lerland, ook In de Ierse republiek geeft de hongerstaking van Bobby Sands aanleiding tot betogingen en demonstraties. Zo'n 200 aanhangers van de IRA raakten In Dublin slaags met de politie, i 1ELFAST Bobby Sands gisterenmorgen, op de 64e jig van zijn hongerstaking, ni een coma geraakt. Hij Jas, zo werd door het infor matiecentrum van de Noor- jTse katholieken medege- jield, zaterdag blind gewor- lin. De vader en de broer Miljoenenfraude ,met vliegtickets pOMO De politie in een "~*oot aantal Westeuropese nden heeft veertien leden in een internationale nde gearresteerd, die han- elde in gestolen vliegtic- ets. Volgens de politie zijn arrestaties verricht in talie, Zwitserland, Enge*, pnd en Oostenrijk. |e leden van de bende hebben afgelopen twee jaar blanco egtickets gestolen in ver skillende Westeuropese ste len. Ze verkochten die dan veer op de zwarte markt of tregen er geld mee terug van uchtvaartmaatschappijen als Ie KLM, Alitalia, de Lufthan- Pan American, Swissair, France, SAS, British Air- trays en Air Canada. van Bobby Sands zijn de hele nacht aan zijn sterfbed geweest. De militante domi nee Paisley verklaarde gis teren echter, dat Sands hele maal niet op sterven ligt, maar kunstmatig wordt ge voed. Gisterenavond transpireerde Bobby Sands hevig volgens zijn familie. Dat kan duiden op een snel naderende dood. Van de zijde van dokters en ver pleegsters in de gevangenis zijn geen uitspraken gedaan over de vraag hoelang Bobby nog kan leven. De sfeer in Noord-lerland was gisteren nerveus en veront waardigd. Op de protestante Shankill Road zeiden de men sen dat ze de Union Jack hij sen wanneer Bobby Sands, die zichzelf en de wereld heeft ge terroriseerd, de geest geeft. In de republikeinse getto's van de Lower Falls, van Ardoyne, Andersonstown en Short Strand was sjprake van diep verdriet en 'bloeddorst. Er werd aan beide kanten van de frontlijnen een sinister spel opgevoerd van psychologische oorlogsvoering. Met name do minee Ian Paisley wierp zich opnieuw op als de voornaam ste opjutter van sektarische sentimenten. Hij beweert dat Bobby Sands met glucose in het leven wordt gehouden. Toen de burgemeester van Cork, die stierf na een honge ractie van 74 dagen in de ge vangenis van Brixtone, in geen tien weken had gegeten, werd door protestanten gezegd dat een priester voedsel bin nensmokkelde, verborgen in een reusachtige zwarte baard. Als er na de dood van Bobby Sands ongeregeldheden uitbre ken dan zal de regering, geweldcyclus var twaalf jaar wijzer gewoi niet onmiddellijk het leger in de slag brengen, maar de handhaving van de openbare orde voorlopig overlaten aan de Royal Ulster Constabulary. De bepaling dat de politie ie mand mag doodschieten die een molotov-cocktail werpt, is voorlopig opgeschort Er mag alleen geschoten worden wan neer er sprake is van onmid dellijk levensgevaar en dan nog na goedkeuring van een hogere politiebeambte. (Vervolg van voorpagina) lOME BONN Ministers van buitenlandse zaken van Ie Westeuropese NAVO-landen hebben bij hun gesprekken net de Amerikaanse minister Haig gewezen op het gevaar, lat het uitblijven van gesprekken tussen Oost en West over Ie kernraketten anti-nucleaire groeperingen zal sterken in un protest. Behalve Nederland en België wordt in dit ver and vooral West-Duitsland genoemd, waar de afdeling Ba- én-Würtenberg van de regerende SPD op een congres met rote meerderheid een motie heeft aangenomen, waarin fop wordt aangedrongen om dubbele tot stationering van Je nieuwe NAVO-atoomraketten opnieuw in overweging te I 1 lemen. Deze oproep is gedaan aan het komende congres van de SPD >egin volgend jaar in München. Aan de stemming was een lang durige, verhitte discussie vooraf gegaan. Overigens is het besluit, lat op felle kritiek van coalitiepartner FDP is gestoten, voor 5 teerdere interpretaties vatbaar. lartij-voorzitter Willy Brandt hield zich in zijn toespraak buiten je actuele discussie over dit onderwerp. Wel uitte hij felle kri- Jek op het beleid van de nieuwe Reagan-regering en met name p de houding van diens minister van defensie Weinberger, die Jilangs in Bonn zeo dat de Bondsrepubliek er beter aan doet teer geld aan bewapening en minder aan sociale voorzieningen r „i ït te geven. DME De vijf Westerse landen, die samenwerken in de Contactgroep voor Namibië" gaan nieuwe voorstellen op- [ellen, die de onafhankelijkheid van Namibië moeten be- oedigen. Vertegenwoordigers van de VS, Engeland, ^ankrijk, West-Duitsland en Canada zullen eind mei bij- 0 kom en om zich over een nieuw compromis te buigen. itgangspunt bij de nieuwe voorstellen blijft de resolutie 435 1 an de Veiligheidsraad over Namibië, maar volgens de contact- oep zijn de hierin voorgestelde maatregelen niet voldoende, j name niet wat de gedemilitairiseerde zones betreft. et gisteren gepubliceerde communiqué treedt niet in bijzonder- 1 ;den over de nieuwe compromisvoorstellen. Wel spreken de nden hun bezprgdheid uit over de mislukking van de confe- intie over Namibië, die begin dit jaar in Genève gehouden is. 1 U,'d-Afrika weigerde toen om een datum voor onafhankelijk- g ïid vast te stellen en beschuldigde de VN van „partijdigheid". I, ok betreuren de vijf de gang van zaken bij het debat in de 1. eiligheidsraad over sancties tegen Zuid-Afrika. De drie perma- Jj ente Westerse leden spraken toen hun veto uit, waarop de frikaanse landen aankondigden dat zij de boycotkwestie zullen oorleggen aan de algemene vergadering. AGENT KREEG NA 18 MAANDEN GELUK (Van onze correspondent Roger Simons) dan de Yorkshire Ripper in een psy chiatrische instelling van de Britse femerkt in de rosse buurten van iradford, Manchester en Leeds. Tij- a w dens het gesprek met Sutcliffe werd Peter SutclTffe"gearresteerd had,*werd slachtoffer, twee vrouwen overleef den een aanslag. Pas toen de politie agent Laptew volkomen duidelijk, het voor de nieuwe chefs van de Rip- alles wat de politie wist over de per-brigade duidelijk dat het fameuze LONDEN In de Londense Old Bailey begint te bepalen; Sutcliffe kan de rest van dat r__ morgen het echte proces tegen de zijn leven doorbrengen in een derge- Ripper op deze verdachte v^n toepas- cassettebandje Yorkshire Ripper. Ongeveer twee lijke inrichting of na verloop van tijd U"J J1*J* weken later zullen twaalf juryle- en gunstige doktersrapporten, in vrij den moeten beslissen of Peter Sut- heid gesteld worden door het Britse cliffe (34), die woensdag bekende ministerie van binnenlandse zaken en in de afgelopen vijf jaar dertien vrouwen te hebben vermoord, even wel zonder voorbedachte rade, vol- haar oordeel vellen op grond van ge- ledig aansprakelijk kan worden ge- tuigenissen, afgelegd door hoge amb- hij donker van uiterlijk ld voor die misdaden. Sutcliffe, tenaren van de politie, psychiaters en kleine voeten. De belangrijkste steli sing was. Sutcliffe had dezelfde ge- grap was geweest, stalte als de man, beschreven door twee vrouwen die een moordaanslag De familie van de Ripper hadden overleefd. Bo vendien had hij een baard en een snoi van hetzelfde model als de massa moordenaar. Net zoals de Ripper en had ad hij die er door een agent al 18 maan den voor zijn aanhouding van werd vroeger i verdacht de Yorkshire Ripper te besteed worden i zijn (zijn superieuren geloofden bruik van dezi hem niet) spreekt over doodslag, waaronder diverse hamers, Als de jury deze verdediging accep- een eind touw en een zaag. Hoewel 'ijzing [ebit eer die Satchffe gekend hebben, tal veel aandacht zijn geregeld ge- zijn (zijn superieuren geloofden bruik van dezelfde moordwapens, Yorkshire Ripper was dit laatste ook J J' *- het geval. De politie kon dat telkens teert, krijgt hij niet automatisch le- Peter Satcliffe pas op 2 januari S' iar bij toeval gearresteerd werd in et Noordengelse Sheffield, was hij 18 maanden tevoren al een hoofdver- Bovendien zullen Sutcliffe's advoca- dachte. In juli 1979 maakte politiea- de Yorkshire Ripper, vooral zijn vrouw Sonia en haar ou ders, worden door bepaalde Londense kranten overstroomd met royale aan biedingen voor exclusieve verhalen over de vrouwenmoordenaar van Noord-Engeland. De ordinaire zon dagskrant „News of the World", uit de stal van de Australische Times-ei- genaar Rupert Murdoch, heeft Sonia Satcliffe naar verluid een contract van 110.000 pond voorgesteld. Hoewel aan de sporen, die de zij vooralsnog weigert te tekenen, zijn de moordenaar achterlie- de bloedhonden van de „News of the mening dat zij nog het sensationele evenwel, dat Sutcliffe's opvallende gaping vertoon de tussen de voortanden. Bij de duidelijk dit tanden v in ten op de plaats waar hij zijn slachtof- World" vast va fers gebeten had. Agent Laptew no- vóór het einde teerde alles zorgvuldig in zijri rapport, moordproces in Londen succes zullen hebben. Mevr. Jacqueline Hill, ten alles in het werk stellen om de gent Andrew Laptew (nu 30), die Pe- De chefs van de speciale Kipper-bn- der van meisjesstudente Jacqueline jury, die morgenochtend wordt mengesteld en beëdigd, te overtuigen vraagd had, zijn superieuren"erop at- van de verminderde toerekeningsvat- tent, dat dit vermoedelijk de man baarheid van hun cliënt. Als hun spanningen met succes worden be kroond, zal er voor rechter Boreham leden van de speciale vermoedelijk niets anders opzitten Sutcliffe's auto vele malen baddeiT op- ter Sutcliffe thuis langdurig onder- gade sloegen de aanwijzingen in de Hill (19), het laatste slachtoffer wind. Zij geloofden niet dat Sutcliffe Ripper, heeft inmiddels voorgesteld de Ripper kon zijn, omdat zijn stem die zij sinds 1975 zochten. Agent Lap- niet overeenkwam met die op een Sutcliffe gegaan omdat bandje, waarop een verklaring stond -brigade van een man, die de Ripper zou zijn. Sutcliffe maakte vervolgens nog drie tew R,PF „al dat bloedgeld" te schenken „de 25 wezen, die Peter Sutcliffe ge maakt heeft". Een van de slachtoffers van de Yorkshire Ripper was moeder van zeven kinderen. Smartegeld van achttien miljoen CHICAGO Een 46-jarige Amerikaanse die naar het ziekenhuis ging om cosmetische chirurgie aan haar neus te ondergaan en er invalide uitkwam, heeft een schadevergoeding toegewezen gekregen van 9 miljoen dollar. Mevrouw Eileen Tannebaum had een ziekenhuis in Chica go gedagvaard, nadat tijdens de operatie in 1975 zuurstof was onthouden aan haar hersenen. De eiseres verscheen plat op haar rug gelegen in de rechts zaal. Hoewel beroofd van haar spraak, kon zij zwakke ge luiden maken die voor de jury van zes mannen en zes vrouwen werden vertaald. Op zeker ogenblik tijdens de hoorzittingen, die 57 dagen duurden, werd mevrouw Tan nebaum gevraagd wat zij voor de toekomst wilde. Met be hulp van een geluidsapparaat en een therapeut antwoordde zij: „pijn stillen". Prins Charles geen gouverneur-generaal van Australië LONDEN Prins Charles van Engeland ziet af van het idee gouverneur-generaal van Au stralië te worden, vanwege dc oppositie hiertegen van de Au stralische arbeiderspartij. Dit heeft het Engelse dagblad The Times gemeld. Premier Malcolm Fraser van Au stralië en zijn regering zijn wel voor een benoeming van de prins tot gouverneur-generaal en heb ben al beloofd er voor zorg te dragen dat prins Charles in die functie niet met „de politiek" te maken zou krijgen. Verkleedpartij in dierentuin DÜSSELDORF De dierentuin van Krcfeld in de Westduitse deelstaat Noordrijn-West falen zoekt naar afgedankte kledings tukken, waarmee de chimpan sees verkleedpartijen kunnen houden. Klauteren alleen vol doet de apen blijkbaar niet meer, hoewel zij met oerwoudbomen en een kunstmatige beek in hun tropische reuzenverblijf bewe gingsvrijheid genoeg hebben. De directie van de dierentuin heeft de indruk dat de dieren afwisse ling wensen en dat verkleden welkom zou zijn. Jutezakken voor zaklopen worden ook dank baar aanvaard. VLIEGTUIGKAPING VESTIGT OPNIEUW AANDACHT OP DILEMMA VATICAAN PARIJS De vliegtuigkaping in Le Tourquet aan de Fran se Kanaalkust, waaraan een speciale brigade van de Franse gendarmerie zaterdagavond een einde maakte, heeft weer wereldwijd de aandacht gevestigd op het grote dilemma waarmee het Vaticaan sinds 1960 kampt: het al dan niet penbaar maken van het derde geheim van Fatima. Fatima is het bedevaartsoord in Portugal, waar de Heilige Maagd Maria in 1917 enkele malen aan drie kinderen, herderin netjes, zou zijn verschenen. Zij vertelde de kinderen drie gehei men, die deze op hun beurt aan de paus overbrachten. Twee van de geheimen (de aankondiging van de Tweede Wereldoorlog en de uiteindelijke bekering van de Sovjet Unie tot het Christen dom) zijn openbaar gemaakt, het derde geheim evenwel nooit, hoewel de paus daartoe, volgens de boodschap aan de kinderen, in 1960 gerechtigd zou zijn. Twee pausen hebben achtereenvol gens deze zaak aan hun opvolger doorgeschoven. En het Vati caan zwijgt nog steeds. Sommige gelovigen beschouwen dit als een ongehoorzaamheid aan de Moeder Gods, anderen zijn ervan overtuigd dat het derde geheim een gedetailleerde profetie is van een nieuwe wereldoorlog of van het einde van de wereld. Van de drie kinderen is alleen Lucia dos Santos nog in leven, die in een klooster is getreden. De twee anderen overleden kort na de verschijning, zoals Maria hun had voorspeld. De taak zit erop, de vliegtulgkaper is overmeesterd en de leden van de speciale anti-terreureenheid laten zich de maaltijd goed smaken. De kaper van de Boeing 737 van de Ierse maatschappij Air Lin- gus, de Australiër Laurence James Downey, een gewezen mon nik die geestelijk gestoord zou zijn, wilde met zijn daad bereiken dat het derde geheim van Fatima openbaar werd gemaakt. Tien uur na de landing in Le Tourquet aan de Franse Kanaalkust, drongen zes leden van de speciale brigade de Boeing binnen, na dat Downey een ambulance had geëist voor de evacuering van enkele passagiers. De kaper bleek ongewapend. Wel had hij een paar liter benzine bij zich. Volgens de passagiers had de gewezen monnik zich enkele malen met benzine overgoten en had hij ge dreigd zichzelf en het toestel in brand te zullen steken. Downey had enige tijd als Trappistenmonnik in een klooster in Italië geleefd, maar als gevolg van voortschrijdende geestelijke verwarring verliet hij dat. Later werd hij door de Australische politie gezocht wegens oplichting, waarop hij zijn vrouw en vijf kinderen achterliet en naar Ierland uitweek. Gijzeling in Bolivia beëindigd LA PAZ Het Boliviaanse le ger heeft vannacht een einde ge maakt aan de gijzeling in een olieraffinaderij bij Santa Cruz in Bolivia, zo heeft de Boli viaanse regering meegedeeld. Over de manier waarop dit is gebeurd, werd niets gezegd. Een uiterst rechtse commando groep hield sinds zaterdag 52 werknemers van de Amerikaanse olieraffinaderij bij Santa Cruz ge gijzeld. De groep eiste het aftreden van de Boliviaanse president Luis Garcia Meza en dreigde de raffina derij op te blazen als de eis niet werd ingewilligd. TEL AVIV De Israëlische premier Begin heeft de Franse president Giscard d'Estaing en de bondskanse lier Schmidt uitgemaakt voor najagers van geldelijk gewin, die bereid zijn Israëls voortbestaan daaraan op de offeren. „In Frankrijk zijn ze de leuzen van de revolutie - vrijheid, gelijkheid en broederschap - vergeten en in Duitsland zijn ze de misdaad tegen ons volk vergeten. Ze hebben slechts twee zaken voor ogen: hoe wapens duur te verkopen en olie goedkoop te kopen. De rest kan hen niet schelen", al dus Begin op een bijeenkomst van zijn Heroet-partij. Vooral Schmidt, die na zijn bezoek aan Saoedi-Arabië ver klaarde dat Bonn het morele recht van het Palestijnse volk op zelfbeschikking erkent, moest het ontgelden. Schmidt ziet zich nog in de generatie van de genocide verplicht de moordenaarsorganisatie van Arafat te steunen, ook als Is raël tenonder gaat. Hij heeft al eenmaal gezien hoe het volk van Israël tenonder ging. „Hij was ook in het leger, het leger dat de steden omsingelde totdat de SS-eenheden die joden oppakten voor transport naar de concer kampen hun werk hadden voltooid", aldus Begin deels ironisch, deels emotionele rede. STOCKHOLM Heeft de Sovjet- Unie de territoriale integriteit en soevereiniteit van Afghanistan ge schonden en is zij verantwoordelijk voor overtreding van internationale rechtsregels over de menselijkheid in de oorlog in Afghanistan? Dit zijn in het kort de twee vragen waarover de jury van het Afghanis- tantribunaal in Stockholm morgen uitspraak moet doen, nadat gisteren het getuigen- en deskundigenverhoor is afgesloten. De meeste getuyigen hebben het Sovje toptreden veelvuldig gelaakt en het merendeel van de deskundigen heeft zich in negatieve zin uitgelaten over de Sovjetinvasie in Afghanistan, de bedoe lingen van het Kremlin en de aard van de in het land gepleegde gruweldaden. Verscheidene getuigen brachten kleine mijnen mee van plastic, die de Sovjets op grote schaal uit de vliegtuigen gooien en die door kinderen vaak aan gezien worden als speelgoed. gen Zweedse deskundigen verklaarde dat de mijnen van Russisch fabrikaat wa ren en kunnen worden omschreven als „anti-personnel weapons". Wapens dus bedoeld om mensen te doden of te ver- Tsjechen vliegen vrijheid tegemoet Het gezin van de Tsjech Vaclav Otahal is gisteren letterlijk de vrijheid tege moet gevlogen. De 34-Jari- ge Otahal, piloot van een vliegtuigje van een land bouwbedrijf, zag ondanks de zware (radar)grensbe- waking kans om onopge merkt met zijn vrouw en 7- jarige zoon naar Oostenrijk te vliegen. Het toestel landde In een klaverweide ten noorden van Wenen. Na asiel te hebben aange vraagd werd het gezin overgebracht naar het vluchtelingenkamp Trals- kkchen. wonden. Een aantal Afghanen deed verslag van uitroeiing van dorpen, ver nietiging van oogst en veestapel en ver giftiging van het drinkwater. Inmiddels gaat de strijd in Afghjanistan voort. Sovjettroepen hebben zaterdag na dagen van zware beschietingen Kandahar, Afghanistans tweede stad, ingenomen. De stad was tot dusverre in handen van vrijheidsstrijders. Israel: zonodig geweld tegen raketten in Libanon JERUZALEM Premier Begin van Israël en oppositielei der Peres hebben gisteren eensgezind verklaard dat zonodig geweld zal worden gebruikt omn de Syrische SAM-raketten uit Libanon te verwijderen als diplomatieke middelen te kort schieten. Beiden zijn het er over eens, dat deze raketten de veiligheid van Israël bedreigen en dat Israël gerechtigd is alle noodzakelijke maatregelen te nemen om de Bekaavallei te zuiveren van SAM- raketten. Maar beiden zijn het er ook over eens dat dit doel eerst met diplomatieke middelen moet worden nagestreefd, hoewel Peres betwijfelt of de Syriërs daarvoor zullen zwichten. Daarom kan gebruik van geweld niet zonder meer uitgesloten worden. Het Israëlische kabinet heeft besloten om premier Begin meer tijd te gunnen voor deze diplomatieke inspanningen. Vandaag zijn in Beiroet besprekingen begonn lijke oplossing van de crisis in Libanon. De Beurs van Amsterdam Hoogovens Nedltoyd Or. Nedl Gr. (div. '81 Ogem Holding at) Naaktloper DELFT Een 25-jarige ver dachte uit Delft is vrijge sproken van „al of niet op zettelijke schennis van de eerbaarheid". Hij bevond zich geheel ontkleed op een balkon en daar had een overbuurman zich aan geër gerd

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9