Van Agt belooft minima toch een duurtetoeslag Politie houdt vermoedelijke ontvoerders aan „WAAR EEN WIL IS, IS EEN WEG" KIEZEN OPH ELK Directie ontkent Dvername Leonard Lang door Fiat Charitas moet naar oecumenische basis Infrarood-camera fan politie gestolen VOORBURGER ZEGT TE ZIJN BEDREIGD MET MARTELING Hotel wordt vesting voor EG- overleg Kardinaal in brief: Hernieuwing collegialiteit tussen bisschoppen mislukt uueer BISSCHOP SIMONIS VAN ROTTERDAM: Oorzaak uitblijven resultaat synode meervoudig' [NNENLAND LHDSE COURANT/ MAANDAG 4 MEI 1981 PAGINA 7 [Van onze parlementaire re dactie) •EN HAAG De huishou- lens, die van één minimu- inkomen moeten rondko- i, krijgen van de rege- ng toch een duurtetoeslag. it heeft premier Van Agt lit weekeinde in een radio- irogramma gezegd. Deze elofte staat haaks op wat oinister Albeda (sociale za- Kamer had laten (reten, namelijk dat er geen piogelijkheden zijn de koopkracht van deze inko mensgroepen te ontzien. Van Agt erkende dat het ma- Iken van een uitzondering voor de echte minima tech nisch erg moeilijk is. „Maar," zo voegde hij eraan toe, „waar een politieke wil is, is een weg". Hij legde uit dat er al tijd nog de mogelijkheid is van aanmelding. De mensen, die vinden dat ze in aanmer king komen voor zo'n toeslag, moeten zich dan zelf melden. |De overheid kan dan beslis sen of de claim terecht is. „Zo kan het altijd", aldus Van Agt. De minister-president rea geerde op verwijten van CNV-voorzitter Van der Meu- len, die eveneens te gast was in het programma. Deze had de mening uitgesproken dat het kabinet de lasten onrecht vaardig verdeelde. Momenteel tra inleveren, is het zo dat de laagste inko mens er in koopkracht drie procent op achteruit gaan. inkomens, waaronder hij alles boven twee keer modaal bleek te verstaan. Deze kun nen wat hem betreft de ko mende jaren best nog wat ex- Voor de Raad van State was dit aanleiding de regering scherp te kapittelen. Van Agt merkte nog wel op dat slechts een klein deel van die drie procent (0,6 procent) te wijten was aan de extra bezuini gingsmaatregelen. „De rest neeft andere oorzaken". Minister Albeda voerde in zijn notitie aan de Kamer nog een argument aan tegen het maken van een uitzondering voor de echte minima. Hij vreest dat daardoor de afstand tussen het laagste inkomen en het modale inkomen te klein wordt. Voor de radiomicro foon zei Van Agt dit bezwaar te delen. Hij trok daaruit ech ter niet de consequentie dat de duurtetoeslag dit jaar niet zou kunnen worden gegeven. De premier sprak in dit ver band alleen over de hogere Geenloyalisme' meer in het CDA Volgens premier Van Agt zal er de komende kabinetsperi ode in de CDA-fractie geen sprake meer zijn van „loyalis me". Voor de microfoon van de TROS-radio vertelde Van Agt dat dit zo was afgespro ken tijdens „beraadslagingen" met de zogeheten loyalisten. „We móéten het nu met elJ kaar eens worden," aldus de lijsttrekker. Hans de Boer, één van de loy alisten in de huidige fractie, had grote moeite met de uit spraak van de premier. Vol gens hem zal de houding van de loyalisten tegenover het volgende kabinet „er vanaf hangen hoe het programma van dat kabinet er uit ziet". Dr. W.F. de Gaay Fortman, minister van binnenlandse za- door Rik in 't Hout ken in het vorige kabinet, die omdat hij zeventig wordt een punt zet achter zijn politieke carrière, zei dit weekeinde voor de radio dat de loyalisten zijns inziens niets te verwijten is. „Bij het begin van de rit hebben ze zich een zekere vrijheid van handelen voor behouden. En toch hebben ze in veruit de meeste gevallen het kabinet gesteund. Op twee punten is dat bepaald niet ge makkelijk geweest: de plaat sing van de nieuwe atoomra ketten en de olieboycot tegen Zuid-Afrika". Volgens „Gaius", zoals hij aan het Binnenhof bekend staat, zal de zaak van de kernraket ten het grootste probleem van de formatie worden. Hij acht te het mogelijk dat men deze zaak tot een „vrije kwestie" verklaart, waarover elk ka merlid zo zou kunnen stem men als zijn geweten hem in geeft. Dat zou het geval kun nen zijn als PvdA en CDA met elkaar in het kabinet wil len (moeten), aldus De Gaay Fortman sr. Uitnodiging van Zeevalking Ook voorzitter Zeevalking van D'66 heeft het dit week einde over de loyalisten ge had. Voor de VARA-micro- foon noemde hij het zeer goed mogelijk dat deze groep het CDA verlaat als de formatie een andere kant opgaat dan zij wenst. In dat geval zijn de loyalisten welkom in het kamp van de progressieve Een beetje ontroerd neemt PvdA-fractlelelder Den Uyl de bloemenhulde In ontvangst bij het be gin van de verkiezingscampagne van zijn partij, zaterdag In de Rotterdamse Ahoy'-hallen. Hij pleitte bij die gelegenheid voor het aflossen van de wacht en voor een gelijk vakantiegeld voor ledereen. partijen. (Mede) met hun steun zou er dan wellicht een progressief kabinet kunnen worden geformeerd, aldus Zeevalking. Hij vond het ove rigens wel vreemd dat de loy alisten tot de verkiezingen „het nachtslot op de deur heb ben gedaan". „Na die datum mag er kennelijk eventueel wel worden ingebroken in het CDA". CDA-voorzitter Bukman en „loyalist" Hans de Boer heb ben deze suggestie van Zee valking furieus afgewezen. Hans de Boer noemde het „een voorstel met onzedige kanten, waarbij loyalisten overspelig worden gemaakt". Volgens De Boer zijn loyalis ten er niet om anderen aan de macht te helpen maar „om het CDA aan een goede ver kiezingsuitslag te helpen en om het CDA-programma te helpen uitvoeren'Bukman verklaarde dat „alle partijen, ook D'66, eindelijk eens zou den moeten inzien dat het CDA niet te splijten is". Ook hij noemde het voorstel van Zeevalking „hoogst onfat soenlijk". ST. Vituscollege Op het St. Vituscollege in Bussum hebben 224 van de ongeveer duizend leerlingen eigen verkiezingen gehouden. Zeer opvallend was dat PvdA en CDA er zeer slecht afkwa men: met respectievelijk ne gen en zestien zetels. De grote? winst was voor VVD (39), D'66 (40) en PSP (17). Pre mier Van Agt die in een ra dioprogramma met deze uit slag werd geconfronteerd, zei er niets van te snappen. AMSTERDAM De berichten dat Leonard Lang (Neder- 'ands importeur Fiat) op het punt staat overgenomen te rorden door Fiat in Turijn, zijn onjuist Dat heeft de direc- Ie gisteravond meegedeeld. (r zijn wel besprekingen gaande tussen de Italiaanse autofabri- ant en de importeur om te onderzoeken of de „bestaande sa- lenwerking kan worden aangepast aan de onwikkelingen die e laatste tijd zijn opgetreden in de autobranche". Volgens de nporteur zijn de berichten dat Leonard Lang in een zorgwek- fende financiële toestand zou verkeren, van alle grond ontbloot, laar volgens woordvoerder M. Lander van de Upie-BLHP en voorzitter van de ondernemingsraad R. van Zanten is een tillissement onontkoombaar. Het personeel, van Leonard Lang l voor vandaag in protestvergadering bijeengeroepen. ISSCHOP ZWARTKRUIS: ILKMAAR Bisschop Zwartkruis van Haarlem heeft en krachtig pleidooi gehouden voor oecumenische samen- rerking op het gebied van kerk en samenleving. Hij ont- 'ouwde zaterdag in Alkmaar nieuwe beleidslijnen voor de' ,-k. charitatieve verenigingen in zijn bisdom. )eze verenigingen hielden zich vroeger veelal bezig met armen- prg, maar door de vergevorderde sociale wetgeving in ons land ijn zij voor de eigen leden vrijwel overbodig geworden. De bis- phop wees hen erop dat zij hun werkterrein ook moeten verleg den naar hulpverlening veraf, waarbij hij doelde op de missie, naar ook op de protestantse zending. Daarnaast zouden zij aan lacht moeten schenken aan een structurele aanpak van de pro- ilemen in eigen omgeving en in een breder, mondiaal verband. Als kerken zijn wij het aan elkaar verplicht op dit terrein geza- oenlijk op te trekken", aldus de bisschop. Brand trein stremt spoorverkeer tussen Haarlem en Amsterdam RECHT Door brand in een rijtuig van de Intercity Heer- en-Zandvoort is het treinverkeer tussen Haarlem en Amster- lam gistermiddag over beide sporen anderhalf uur lang ge- Iremd geweest. De oorzaak van de brand, die ter hoogte van (alfweg in het achterste treinrijtuig ontstond, is nog niet be- lend. In ieder geval deden zich geen persoonlijke ongelukken oor. Het uitgebrande spoo et weghalen bemoeilijkte. f AN DER LOUW: reen aparte toeslag topambtenaren OEN HAAG Rotterdamse topambtenaren hoeven er niet te rekenen dat alleen zij een salaristoeslag krijgen. Het totterdamse gemeentebestuur werkt nu aan voorstellen om sa ristoeslagen op élle niveaus binnen het ambtelijk apparaat mo- ïlijk te maken. Burgemeester Van der Louw heeft dit zaterdag or de radio aangekondigd. De gemeente Rotterdam wil in be- ilde gevallen een loonsverhoging geven om te kunnen con- i met salarissen in het bedrijfsleven. installatie, waarmee rijders e door rood licht rijden wor- n betrapt, was bevestigd aan De camera is door onbekenden gedemonteerd nadat de paal vermoedelijk met behulp van een auto was omgetrokken. De waarde van de camera be draagt ongeveer 35.000 gulden. EINDHOVEN De politie van Eindhoven heeft een echtpaar in die stad aangehouden dat ervan wordt verdacht de 27-jarige F. van de S. uit Voorburg tweemaal te hebben ont voerd. Het slachtoffer is zelf ook aangehou den op verdenking van het uitlokken van diefstal van een vrachtwagen, die eigendom was van zijn ontvoerders. Het beeld dat de Kolitie van de ontvoering heeft is deels ge- aseerd op verklaringen van het slachtoffer; het echtpaar zelf zegt nergens van te weten. De Voorburger zegt in de nacht van 24 op 25 april voor zijn woning te zijn ontvoerd, nadat tijdens een worsteling hem een kogel door het linkerbovenbeen was geschoten. Die wond alle drie handelen in hun vrije tijd in auto's Het slachtoffer is naar zijn zeggen aan handen en voeten geboeid naar Eindhoven overge bracht, waar hem werd verteld dat hij van het stelen van de vrachtwagen werd verdacht. Tij dens zijn gevangenschap is hij naar zijn zeggen meermalen gedreigd met het afsnijden van zijn vingers. Een keer zou geprobeerd zijn een van zijn pinken te amputeren, waartegen hij zich met succes zou hebben verweerd. In de loop van vorige week begonnen de ont voerders te twijfelen aan hun verdenking tegen hun slachtoffer. De man werd door een vriend opgehaald en naar Voorburg teruggebracht. Na een nacht thuis te hebben geslapen dook hij on der in een hotel in Scheveningen. De man zegt niet naar de politie te zijn gegaan uit angst voor represailles. Zaterdagochtend kwam het Eindhovense echt paar hem weer op het spoor. Hij werd opnieuw gedwongen mee te gaan naar een woning in Eindhoven. Daar werd hij op zolder geboeid en met touwen vastgebonden aan een balk. Korte tiid later zag de man kans zich te bevrijden. Hij klom, nog steeds geboeid, op het dak en waar schuwde voorbijgangers die op hun beurt de politie alarmeerden. Tegenover de politie heeft Van de S. bekend zijn ontvoerders. Hij had met een kennis die nog geld tegoed had van de eigenaar over de mogelijkheid van diefstal van de vrachtwa gen gesproken. VENLO De traditionele halfjaarlijkse conferentie van de tien EG-ministers van bui tenlandse zaken en hun echt genotes, wordt op 9 en 10 mei in hotel „De Bovenste Molen" gehouden. Het hotel wordt daarvoor in een vesting her schapen. Het bosgebied aan de Duitse grens waar het hotel ligt, wordt daags voor het be zoek hermetisch afgegrendeld. Door het dertig hectare grote bosgebied wordt een prikkel draadversperring gelegd en rond het hotel zullen honder den politiemensen van de ME een kordon Vrouw dood aangetroffen ROTTERDAM In de Van Speijkstraat in Rotterdam is gistermiddag een 30-jarige vrouw in haar woning dood aangetroffen door haar va der en zuster. De vrouw was de hals doorgesneden en- baadde in het bloed. De Rotterdamse politie heeft gisteren de 32-jarige man ver hoort met wie de vrouw al twee jaar samenleefde. De man verklaarde dat hij sinds vrijdagmiddag niet meer in de woning is geweest en niets met de dood van de vrouw heeft te maken. In de loop van van daag is op het lichi sectie (Vervolg van de voorpagi na) UTRECHT „Wij wa ren onderling verdeeld in onze visie op de ver nieuwing van de Kerk en in onze beoordeling van de situatie in Neder land. Bij meerdere gele genheden kwam deze verdeeldheid naar bui ten." Daarom, zegt Wil- lebrands in zijn brief, hebben we die synode gehouden. „Wij wilden in collegiale geest aan de gemeenschap in het geloof die ons verbindt ook uitdrukking geven in ons bestuurlijk optre den." Dit is, constateert de kardinaal nu, niet ge lukt. „Naarmate de maanden voorbij gingen is deze verwachting de bodem ingeslagen. Ner gens bleek ware commu- nio, echte gemeenschap." Vervolgens probeert Wil- lebrands de vraag te beantwoorden waarom de bijzondere synode in Ne derland zo negatief ont vangen is. Als een van de oorzaken ziet hij de onvol doende voorlichting door het Vaticaanse persbu reau. Dit heeft, zegt hij, de tegenstellingen en span ningen tussen de bis schoppen tijdens de zittin gen toegedekt Ook de pu- blikatie van een zakelijke besluitenlijst in plaats van een theologisch uitge werkt en samenvattend document heeft verkeerde reacties opgeroepen. Er mag best kritiek zijn op au toritair of onherderlijk optre den, zegt de kardinaal, „maar het wordt heel anders wan neer men deze sacramentele structuur van de kerk niet meer ziet, en een nieuwe kerk preekt waarin de plaats en het ambt van de bisschop, en daar mee het ambt van de priester,- worden verkleind", opdat men die niet meer erkent en komt tot een democratische kerk vorm. Het gezegde „Wij zijn samen de kerk vraagt vol gens hem aanvulling met een ander gezegde: „Waar de bis schop is, daar is de kerk." Ook bij het actuele vraagstuk van de herindeling van de Ne derlandse bisdommen stelt Willebrands als vraag: Hoe ziet men de figuur van een bisschop? Hebben wij bij de pastorale dienst niet meer bis schoppen nodig in ons land, juist in deze tijd van toene mende internationale ver plichtingen van het episco paat? De kwestie van meer bisschoppen of hulpbisschop pen zou ook in dit licht beke ken moeten worden. Kardinaal Willebrands geeft toe dat hij slechts ten dele de oorzaken van de huidige im passe heeft genoemd. De bis schoppen zouden na de synode „de problemen tegemoet tre den in echte collegialiteit, ef fectief en affectief". Maar „hun gemeenschap in het ge loof vindt geen uitdrukking in hun beleid." En heel voorzich tig suggereert hij de reden daarvan, wanneer hij het woord van Paulus aanhaalt: „wanneer één lid van het li chaam ziek is, lijdt het hele li chaam daaronder." Dit gebrek aan eensgezindheid brengt hem tot de vraag: „Hebben alle bisschoppen daar pijn aan?" en tot de conclusie: „De pijn zou een begin van diagno se en van genezing kunnen zijn." Wisselend bewolkt DE BILT - In de afgelopen nacht viel op veel plaatsen tus sen de tien en vijftien millime ter regen. Dit werd veroor zaakt door een neerslagzone horende bij een depressie af komstig van Schotland. De de pressiekern lag vanochtend dicht bij het Waddengebied en zal dinsdag waarschijnlijk in de omgeving van Berlijn aan gekomen zijn. Dit betekent voor ons land een bevrijdings dag met een wisselende bewol king en ook enkele buien. Veel zon wordt niet verwacht en de middagtemperatuur blijft nog steeds aan de lage kant: ongeveer tien graden. De wind zal noordwest zijn, matig tot krachtig. Na morgen komt een volgende oceaandepressie naderbij, zodat de regenkansen dan weer wat toenemen. Wel kan ons dan wat minder kou de lucht bereiken. Vooruitzichten voor woensdag: Wisselend bewolkt met enkele buien. Later weer regen. Min der koud. Weersvooruitzichten in cijfers: voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min. temp.: omstreeks 8 gra den. Max. temp.: omstreeks 13 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden. Weersgesteldheid van gister Vllsslngen regent). Z -Limburg regen Aberdeen regenb. Berlijn iw.bew. Bordeaux regenb. Genöve regen Casablanca Hoger dividend bij Calvé Delft DELFT Beleggingsmaat schappij Calvé Delft gaat voor stellen het dividend op de ge wone aandelen vast te stellen op 17,52 (vorig jaar 15,48) en op de zes procent cumulatie preferente aandelen op 141,60 (vorig jaar 131,40). Dit op grond van de medede ling van Unilever, dat een slotdividend van 6,96 (vorig jaar 6,32), zal worden voorge steld. ROTTERDAM Bisschop Simonis van Rotter dam noemt de visie van kardinaal Willebrands in zijn brief aan de pastores van het aartsbis dom niet pessimistisch maar realistisch. „Dat realisme deel ik wel. Ik maak echter op twee punten een kanttekening. Ik distantieer mij uit drukkelijk van interpretaties van bepaalde pas sages uit de brief van de kardinaal, als zouden deze slaan op een bepaalde bisschop of bepaalde bisschoppen. Op de tweede plaats meen ik de kardinaal zo te begrijpen: hij zegt niet dat de synode mislukt is maar tot nu toe niet tot het resultaat heeft geleid, dat wij bisschoppen bij het einde van de synode allen verhoopten". De oorzaak daarvan is, volgens bisschop Simo nis meervoudig. „Er is veel weerstand tegen de besluiten van de synode. Er is onder de bi- schoppen onenigheid over de vraag hoe men deze weerstand moet zien te overwinnen. Som migen hebben dat door die weerstand krachtig te lijf te gaan, anderen willen dat meer langs de weg van de geleidelijkheid en zoveel mogelijk meegaandheid. Aan de ondergrond van de cri sis in de Nederlandse kerkprovincie ligt iets veel diepers waar de kardinaal ook op wijst. Nogal een aantal gelovigen weet het gezagheb bende ambt van de bisschop in hun geloof nog maar moeilijk te plaatsen. Er is natuurlijk het. probleem van de dubbele vastenactie en andere zaken. Maar in deze problemen concretiseert zich eigenlijk een ernstige geloofscrisis ten aan zien van het katholieke van het geloof, zoals dat uiteindelijk toch door paus en bisschoppen in het licht van de hele traditie verwoord wordt. Daar ligt de eigenlijke term van de pro blematiek waarvoor wij staan. De vraag waar de bisschoppen al jarenlang mee worstelen is hoelang men het onverzoenlijke met elkaar kap blijven proberen te verzoenen. Daarbij komt dan nog dat wij in ons land voor een groot onbegrip staan van wat het Tweede Vati caanse Concilie nu wel en niet bedoeld heeft. In veel opzichten moeten wij in ons land nog met de uitvoering van Vaticanum II beginnen. Het is dus heel goed te begrijpen, dat de uitvoe ring van de synodebesluiten helemaal veel tijd en vooral veel geloof en begrip vragen. Overi gens ben ik blij, dat ik over een paar uur met de nationale bedevaart naar Lourdes vertrek. Ik zal daar de belangen van de Nederlandse kerkprovincie, van de gelovigen en van ons bisdom bij Maria, de Moeder van de Kerk aan bevelen", aldus bisschop Simonis van Rotter dam.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7