Amsterdamse toestanden op Leidse kabeltelevisie Informatie van vreemdelingen politie ook naar stadhuis PPR wil een grotere fietsenstalling bij NS-station Ars-leden exposeren in De Waag BURGERRAADSLIEDEN: Op heterdaad betrapt „Gouden vijver rimpelloos (MP Sensationeel optreden van Hongaars koor Bewoners Oude Rijn in beroep tegen aanleg voetgangersbrug Nummer bord als visitekaartje 'STAD LEIDSE COURANT MAANDAG 4 MEI 1981 PAGINA 3 I Sport suterse- i Regio- Vater. Tekerv 19.00 19.17 17 Tol,' 19.45 20.15 *4To! 19.55 Carrie. LEIDEN De Leidse kabeltelevi sie is een gewild speelterrein ge worden voor etherpiraten. Sinds enkele weken is het bijna dringen geblazen voor de televisiepiraten om een kanaal te vinden. Het Leidse kabelnet begint overeen komsten te vertonen met dat van Amsterdam, waar al meer dan tien illegale televisiestations da gelijks de huiskamers binnendrin gen. In de afgelopen dagen waren twee piratenzenders actief: ITV donderdagavond en op vrijdaga vond TV Noordzee. Vooralsnog lijkt een prille etherverdeling zich af te tekenen: ITV op Duits land 2 op de donderdagavond, PTV 2 (harde porno) op België op de vrijdagavond, PTV 1 op de za terdagavond op Duitsland 3 en Rans tad Televisie lijkt te kiezen voor de zondagavond op Neder- Het Leidse kabelnet telt thans zeker vijf televisiepiraten. De bekendste daarvan is de PTV (Piraten Televi sie Leiden). Deze piraat was één der eersten iri Nederland en brengt mo menteel onder twee noemers pro- famma's op de buis: PTV 1 en PTV PTV 1 zendt doorgaans uit na af loop van de programma's op Duits land 3 en bevat tekenfilms, fragmen ten popmuziek en een speelfilm. Deze zender is hard op weg naar de 25-ste uitzending. PTV 2 brengt por nofilms in de ether. De programma's van beide zenders worden rijkelijk gelardeerd met reclame-boodschap pen. De adverteerders betalen hier- De drijvende kracht achter deze Leidse televisiepiraat is de filmver huurder Pen uit de Onyxhof in het Morskwartier. Overigens is de PTV niet ontstaan uit een initiatief van de filmverhuurder. Hij was destijds slechts de leverancier van de films aan drie Leidenaars. Nadat de drie begin vorig jaar met hun uitzendin- portie porno. Één en ander afge- gen stopten na onenigheid met de wisseld met reclame-boodschap- filmverhuurder, ging deze laatste na een adempauze van enkele maanden Leiden gelijk aan die van de hoofdstad: veel tekenfilms, vaak recente bioscoopfilms en een fikse onder de naam PTL en wat later weer als PTV zelf uitzendingen ver zorgen, met thans als resultaat uit zendingen op twee netten elk met zelfs al een wekelijkse frequentie. Maar de PTV is al geruime tijd niet meer alleen. Een goede tweede was „Nederland 3", een bundeling van hobbyisten, die de ether bestookten vanuit het ideele motief de bestaan de omroepzuilen uiteen te doen spat ten. Woordvoerder Verstraete wist zijn produkt op een hoogdravende wijze te verkopen, haalde enkele malen zelfs de landelijke omroepen. Maar al geruime tijd is deze piraat in de eigen woordenbrij blijven steken: na enkele uitzendingen is Nederland 3 verstomd. Voorts waren op de buis beelden te zien van Space 2000 en Televisie Noordzee. De eerste beelden werden verstuurd door een over-enthou- siaste radio-amateur vanuit een zol derkamertje aan de Javastraat. De jongeman had echter pech. Al tijdens zijn eerste uitzending werd hij ge grepen. Van Televisie Noordzee valt weinig te melden, afgezien dan van het feit, dat het testbeeld van het REM-eiland vergezeld gaat van tekst die erop zou duiden, dat de uitzen ding vanaf het REM-eiland wordt verzorgd. Volgens deskundigen is dit laatste echter onmogelijk. Afgelopen vrijdagavond bracht TV Noordzee een programma van een matige beeldkwaliteit. In de afgelopen weken hebben zich weer twee nieuwkomers gemeld: Il legale Televisie Verzorging (ITV) en Ran(d)stad Televisie uit Rijnsburg. Beide piraten met films en reclames. De eerste op de donderdagavond en de tweede heeft gekozen voor de zondagavond. Lauwe reacties De activiteiten van de televisiepira ten laten de kijkers overigens zo goed als koud. Dat kan althans afge leid worden uit het ontbreken van reacties. De PTV heeft al enkele ma len getracht reacties aan de kijkers te ontlokken, bijvoorbeeld door een oproep aan de kijkers om een me ning over de uitzending te ventile ren in een ingezonden brief aan de regionale kranten. Er kwam niet één brief bij de redacties. Een striptease- wedstrijd voor huisvrouwen bleef in het idee steken en de ledenwerfactie van de PTV lijkt eveneens nauwe lijks een succes. Ook de Leidse poli tie krijgt weinig reacties. De enige instantie die momenteel wel op de piratenuitzendingen reageert, is de Nederlandse Bioscoopbond, die de uitzendingen van recente speelfilms als een duidelijke bedreiging er vaart. En dan is er natuurlijk ook de Op sporingsdienst van de PTT. Na de succesvolle vangst van Space 2000 en het ontdekken van een steunzender- tje van de PTV nabij de centrale ontvangstmast in Oegstgeest zijn de activiteiten tot op heden niet succes vol geweest. Niet dat men met de speuracties is gestopt, maar de tele visiepiraten schieten in het land als paddestoelen uit de grond en de Op sporingsdienst heeit onvoldoende mankracht om adequaat op te tre den. Geld voor onderwijs in ziekenh uizen leen rende de behandeling onder wijs wordt gegeven, ontvan gen op 6 mei een cheque van de Stichting Nederlands In stituut voor Audio-visuele Media (voorheen: Stichting Nederlandse Onderwijs Film). Het ter beschikking gestelde bedrag moet be-, steed worden aan audio-vi suele middelen. Tot die zie kenhuizen behoort het Aca demisch Ziekenhuis Leiden. De cheques worden uitgereikt ter gelegenheid van het veer tigjarig bestaan van de stich ting, die zich vooral bezig houdt met de produktie en di stributie van film-, video- en geluidsdiaprogramma's voor het kleuter- tot en met voort gezet onderwijs. LEIDEN Het PPR-raads- lid Frits van Oosten vraagt het gemeentebestuur in con tact te treden met de Neder landse Spoorwegen om de fietsenstalling bij het sta tion uit te breiden. Het raadslid constateert daarbij» dat de stallingsruimte mo menteel te klein van om vang is om aan de vraag te voldoen. De heer Van Oosten heeft van de NS begrepen, dat deze orga nisatie de stalling graag wil uitbreiden. Probleem daarbij is echter het ontbreken van de beschikbare ruimte. De ge meente zou ruimte kunnen creëren door wat parkeer plaatsen voor auto's op te hef fen. Honderd fietsen hebben immers evenveel ruimte nodig als tien auto's, stelt het raads lid. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Laurentia Hendrica, d.v. C. Imthorn en H. G. M. Damen; Nicoline Bregje, d.v. P. Varkevisser en J. A. van der Plas; Jack Gustav, z.v. J. G. M. Scho- baus en W. G. A. M. van der hagen; Wilei ien, d.v. W. i Brink i A. A. M. •en; Or- i M. Zi nir en D. Ozdemi G. F. Ringler Middelkoop; Arr van der Ploeg er han, z.v. R. Ozder Christian Gabriël, M. Lighthart; Bianca, d. en L. J. Jagel; Eva Maria, Tsnabrug- van Holf i N. Lok; Cornelia Hendrika Maria, P. de Jong en C. S. H. Haasnoot; der Pul d.v. J. Snel en K. M. ge; Lena Cornelia, d.v Vincent Laurens, z.v. J. J. L. Br en L. G. M. Kolk; Frank, z.v. J. B. de Graaf en M. J. Verstraate; Martijn, z.v. D. H. de Mooij en C. E. de Mooii; Apollonia, d.v. A. Harteveld en Z. Zonnenberg; Jon, z.v. S. Aleksijovski' tting; Yuri i W. H. M. Devilee; Johannes Cornelis, *.v. J. F. de Kluijver en J. H. Glas bergen; Maarten Richard. z.v. G. van i J. Maagdelijn. der Plas e.. Overleden: W. P. Pont. geb. 8-2-1921, in; M. Diggele, geb. 20-11-1897, gew. met J. Dijkstra; J. Nagtegaal, geb. 8-10-1902, man; IJ. van Rijn. geb. 11-7-1897, man; P. D. van Lith, gïb. 23-4-1922, man; Jannigje de ruijn, geb. 16-1-1893, vrl. geh. gew.' met L. J. Ravesloot; D. Visker, geb. 26-1-1924, man; W. Passchier, geb. 19-7-1951, man; Th. A. P. Duivesteijn, De heer J. Timmers, nieuwbak ken voorzitter van het Leidse kunstenaarsgenootschap „Ars Aemula Natura" opende zater dag de jaarlijkse ledententoon stelling in De Waag aan de Aalmarkt. In zijn openings woord sprak Timmers de wens uit dat tijdens deze expositie een discussie over „het idee achter het werk" ontstaat tus sen kunstenaar en bezoeker. De expositie toont uiteenlo pend werk van de ruim zestig leden van Ars. Onder hen be vinden zich Gerard de Wit, Leny Noyen, Plet Herfst en Slerk Schröder, maar ook min der bekende kunstenaars ex poseren hun werk. De ledenex positie in De Waag duurt tot en met 15 mei en Is dagelijks geo pend van 12.00 tot 16.00 uur en tijdens koopavonden van 19.00 tot 21.00 uur. Aanslui tend op de ledenexpositie stel len van 16 tot en met 22 mei de ongeveer driehonderd cur sisten die Ars rijk is hun wer ken tentoon. Op de foto: Er bestond veel belangstelling voor de opening van de expo sitie in het Waaggebouw. LEIDEN De vreemdelingendienst van de Leidse gemeen tepolitie zou de bij haar berustende persoonlijke gegevens van vreemdelingen moeten doorspelen naar de directie bur gerzaken van het stadhuis. Daardoor zou die afdeling over completere gegevens beschikken en geen enkele gemeente lijke dienst zou meer een bijdrage behoeven te leveren aan de opsporing van illegale vreemdelingen. Dit laatste kan bijvoorbeeld gebeuren als informatie omtrent het verstrek ken van een woonvergunning wordt getoetst bij de vreem delingenpolitie. Een en ander stelt het Instituut Burgerraadslieden in een brief aan het college van Leiden. Men is tot deze aanbeveling geko men na een uitgebreide briefwisseling en behandeling in diverse commissies over het doorspelen van gegevens van buitenlanders aan de politie. Dit zou naar de mening van het instituut niet mo gen gebeuren, omdat voorkomen dient te worden dat gemeente lijke diensten bijdragen aan de opsporing van illegale vreemde lingen. In het thans door de burgerraadslieden gedane voorstel, zouden de buitenlanders op dezelfde wijze behandeld worden als. Nederlanders. Ook meent het Instituut, dat de aanvraagformulieren voor woonvergunning en registratie in de daarvoor meest in aanmer king komende vreemde talen vertaald dienen te worden. In elk geval zou voorlopig ook de tekst moeten worden voorzien van de mededeling, dat de vreemdelingendienst van de politie wordt ingeschakeld. LEIDEN Twee jeugdige Leidenaars zijn gisteravond door de politie op heterdaad betrapt bij een inbraak in een winkel aan het Dia- mantpleÜL Het gaat om een" 14-jarigé en een 16-jarige Leidenaar. De politie werd gewaarschuwd door het automatisch alarm. Hoe de jongens binnen zijn ge komen is nog onduidelijk. da jrootita ifaecuudyud Inuidi- an avondmoda in Akdatland Haarlemmerstraat 42 Leiden Tel.071131204 LEIDEN In eerste instan tie is er met „Gouden vij ver" van Ernest Thompson, zaterdagavond in de Schouwburg niets aan de hand. Een eenvoudig toneel stuk met een sterbezetting - Mary Dresselhuys, Jan Re- tèl, Rudv Falkenhagen, Manfred de Graaf, Carola Gijsbers van Wijk en Evert Stuiver - in een sterregie van grote oude dame Elise Hoomans. Thompsons stuk toont in vijf scènes een zomer van het hoogbejaarde maar deson danks nog tamelijk vitale echt paar Thayer op hun buiten „Gouden vijver". Norman Thayer is wat narrig omdat hij denkt snel te zullen sterven. Even dreigt dat ook te gebeu ren als hij zich in de laatste scène vertilt aan serviesgoed, de enige rimpeling in deze verder rimpelloze plas. Jan Retèl spreekt in het pro gramma over romantiek die weer een kans moet krijgen, daarmee bewust of onbewust romantiek met sentimentali teit verwarrend. „Gouden vij ver" is sentimenteel toneel in een goede zin des woords; het bestaat uit allemaal couleur lo cale, het is alleen maar sfeer tekening aan één stuk, het is Tsjechov zonder diepte, het suggereert meer dan het is. Zo is het stuk geënsceneerd, zo wordt het stuk ook gespeeld en zo wordt het in het uiterst nietszeggende programma ook begeleid: vooral veel sfeer, veel suggestie en veel ja, zo is het leven". Wie daar gevoelig voor is, die beleefde zaterdag de avond van ziin of haar leven. Mij is dat allemaal te mager. Voor mii is toneel meer dan ja, zo is het". Ik houd niet van sui kerspin; geef mij maar een kop krachtige bouillon. PAUL VAN DER PLANK Herman van Veen De cabaretier/zanger Herman van Veen treedt zater dag 16 mei om kwart over acht nog eenmaal in dit sei zoen op In Leiden. Al eerder dit jaar trad Van Veen drie maal in de Stadsgehoorzaal op voor uitverkochte zalen. Het programma dat dit keer wordt gebracht Is in de eerste plaats muzikaal. Gitarist Harry Sacksioni en pianist Erik van der Wurff zorgen voor de begelei ding. De toegangsprijs bedraagt 17,50 gulden. Voor re serveringen: K&O, tel 141141. Affaire Ries Na afloop van de traditionele kranslegging zal Hans van Weel vanavond in de ruimte van de Leidse Werkgroep Homosexualiteit (LWH) aan de Ceaciliastraat een voor dracht houden over de affaire Ries. Dit was een zeden- schandaal in Den Haag in het voorjaar 1936, waarbij enke le hooggeplaatste functionarissen een rol speelden. De LWH organiseert deze bijeenkomst om te herinneren aan de dood van zeker tweehonderdduizend homosexuelen in Duitse concentratiekampen. Aanvang: half negen. Films van Godard Ia bet Kijkbuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat wor den deze week drie films van de Franse cineast Jean- Luc Godard vertoond. Vanavond .^Alphaville" met Eddy Constantine als Lemmy Caution. Donderdag 7 mei „Le petit soldatover de Algerijnse vrijheidsoor log. Vrijdag 8 en zaterdag 9 mei „Sauve qui peut), de nieuwste film van Godard met in de hoofdrollen Nat halie Baye, Jacques Dutronc en Isa belle Huppert Op elke dag zijn er twee voorstellingen, te weten om acht uur en kwart over tien. Cursus Nederlands Voor Turkse en Marokkaanse jongeren houdt het buurt huis Groenoord van donderdag 14 mei een cursus Neder lands, elke donderdagavond van acht tot tien uur. De ken nismakingsavond wordt gehouden op donderdag 7 mei. Be langstellenden die les willen geven zijn komende donder dag welkom. Voor inlichtingen: tel. 149730. Actie El Salvador De inzamelingsactie onder personeel en studenten van de Leidse universiteit voor de studentenpers in El Sal vador beeft tot op heden een bedrag van vijfduizend gulden opgebracht Dit bedrag is voldoende voor de aanschaf van een stencilmachine. De studentenpers vervult een belangrijke rol in de ondergrondse pers van de brede volksbeweging in dit Zuid-Amerikaanse land. LEIDEN Op uitnodiging van Collegium Musicum gaf het Hongaars universiteits koor en -orkest „Béla Bar- tok" een aantal concerten in Nederland. Als laatste was Leiden aan de beurt dat gis teren merendeels moderne Hongaarse muziek te horen kreeg. Het aandeel van Col legium Musicum dat in ok tober te gast is in Boedapest, was gewijd aan Brahms en Purcell. Niet alleen de hoge onder scheidingen en titels, maar ook het feit dat „Béla Bartók" Hongarije in het buitenland mag vertegenwoordigen, ge ven aan dat het ensemble tot de beste in haar land behoort Uit haar wijze van optreden bleek dat deze positie met veel ambitie en discipline wordt verdedigd. Het strijkorkest produceerde een uiterst gedrongen klank die zowel in Bachs „Kunst der Fuge"als in Vivaldi's solocon cert („verhongariseerd" met twee cymbalen) zeer vitale tot intense effecten bereikte. Een vergelijkbaar kunnen demon streerde het koor in de rit misch en melodisch uiterst in gewikkelde stukken van Szö- kolay, al leek eerder de sa menzang dan de afzonderlijke stemkwaliteit, op die van een enkele solostem na, de muzi kaliteit te scheppen. Kéllai Kettós, een dubbeldans van Kodély voor koor en or kest, bracht de enige muzikale smet. Wat als meeslepend be sluit opgezet werd, dat ovatio neel applaus ontlokte, verloor door dat effectbejag groten deels zijn doorzichtigheid. Verrassend genuanceerd in de meerstemmigheid en sterk doorvoeld liet het C.M.koor zich in Brahms' motet horen. Purcells ode aan „Queen Mary" miste, met name bij een aantal zangsolisten, een pak kende spanning, hetgeen door de lengte van het werk hin derlijk ging werken. Het ker- nactiger gebrachte slotkoor be tekende echter een muzikaal herstel. DIRK VOOREN LEIDEN Dertien bewo ners van de Oude Rijn en Donkerssteeg hebben bij de Kroon beroep aangetekend tegen de plannen van de ge-, meente om een voetgangers brug aan te leggen over de Oude Rijn. Zij zijn van me ning, dat de brug overbodig is. De brug is opgenomen in het bestemmingsplan Maredorp. Gedeputeerde Staten keurden dit plan op 24 maart 1981 goed. GS verwierpen toen de bezwa ren van de bewoners tegen de brug, nadat de gemeente dat al eeder had gedaan. GS zijn van mening dat de brug een goede zaak is, omdat via een looppad langs het Burchtcomplex met de loopbrug over de Nieuwe Rijn een goede verbinding zou zijn verkregen met de Bree- straat. De groep vindt dit on zin. Met GS stellen zij, dat er een kortere route is, namelijk via de Hooglandsekerkgracht en dat GS dus argumenten aandragen tégen aanleg van de brug. Zij stellen in hun be roepschrift, dat aanleggen van de brug geldverspilling is en dat de gemeente Leiden door blijft gaan met het aanleggen van „onnodige bruggen". LEIDEN Een 24-jarige Leidenaar is vannacht even na één uur door de politie in zijn woning aangehouden, omdat hij was doorgereden na een aanrijding. Bij het ongeluk was de man, die onder invloed van alcohol verkeerde, een nummerbord van zijn auto verloren. De po litie had hem dan ook binnen enkele minuten opgespoord. De Leidenaar reed om kwart voor één met zijn auto vanaf de Haagse Schouwweg linksaf de Rijndijk op. Hij vloog uit de bocht en ramde een lantaarn paal en een lichtmast

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3