In Amerikaanse huiskamer in Columbus nu al toekomst-tv TERUGBLIK Film Voyage of the damned" propagandastunt van Goebbels TELEVISIE VANAVOND r- TELEVISIE DINSDAG RADIO VANAVOND RADIO DINSDAG RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT MAANDAG 4 MEI 1981 PAGINA 2 -ST Hebben sterren succes dan wordt dit op aller lei manieren commerciëel uitgebuit in film, tv, boek, stickers etc., zoals ook John Travolta en Olivia Newton-John overkwam. Voor wie wil weten hoe de tv in de huis kamer er binnen tien jaar uit zal zien kan het voorbeeld uit Columbus (Ohio) die nen, een stad in de Amerikaanse Mid- West, waar momenteel wordt geëxperi menteerd met tv voor de naaste toekomst. De Amerikaanse amusementsreus Warner Communications heeft daar samen met American Express (van de traveller cheques) een combinatie van kabel en computer de huiskamer binnengevoerd. Men heeft daar voorts het systeem „Qube" toegepast. Dit houdt in, dat de kijker op tien kanalen kan kiezen uit nationaal pro gramma-aanbod en nog eens over tien ka nalen beschikt om allerhand regionale uit zendingen te ontvangen. Tegen extra beta ling worden voorts over tien kanalen voorstellingen van lopende theaterpro gramma's aangeboden op het gebied van toneel, musical, show, ballet etc. De com puter registreert nauwkeurig welke kana len gedurende hoe lange tijd worden ge bruikt en maakt aan de hand daarvan be rekeningen op. In de praktijk blijkt dit neer te komen op twee tientjes per maand aan gemiddelde kijkkosten. De kijker be schikt daarnaast over vijf knoppen af standsbediening, door middel waarvan hij een oordeel kan geven over een bepaald programma, andere wensen kenbaar kan maken en bovendien aan adverterende za ken een boodschappenbrief je door kan ge ven. Dit stimuleert de progressieve ver koop en impulsieve aankoop van aller hande goederen aanzienlijk en daar is het de commerciële tv-makers precies om te doen. We lezen dit in het boek „Media in Neder land", twee pillen van paperbacks, waarin Jo Bardoel en Jan Bierhoff samen met een aan tal deskundigen op diverse terreinen heden, verleden en toekomst uitrafelen van de mo derne media als daar zijn pers, boeken, infor matie, reclame, film, radio en tv. Op deze plaats beperken we ons tot de laatste twee verschijnselen, die diepgravend aan de orde worden gesteld in het eerste deel van dit van Gennep-boek uit Amsterdam. In de inleiding op beide boeken wordt er op gewezen, dat dit dubbelboek is ontstaan uit een behoefte. Het wil een scholing bieden aan zelfbewuste gebruikers van de informatie- en verstrooiïngsmedia, die in de laatste tien jaar enorme ontwikkelingen hebben doorge maakt. Deze vormen volgens de schrijvers nog slechts een begin van wat er komen moet. Want zelfs in het boven beschreven Columbus gaat men er niet van uit op tv-ge- bied tien jaar vooruit te leven. Er zouden nog meer onvoorziene, ingrijpende vernieuwin gen zich kunnen voordoen. In Columbus heeft men het gevoel een model te hanteren van wat de toekomst mogelijk zou kunnen brengen. Om daar enigszins redelijk op te kunnen reageren lijkt het nuttig het verle den, maar zeker ook het heden goed te ken nen. Maar het wil perse geen leerboek zijn. Het is geschreven als een leesboek, waarin van hoofdstuk tot hoofdstuk wordt gespron gen naar resp. dingen die we achter de rug hebben, ons boven het hoofd hangen dan wel ons voor ogen worden gehouden als lokhazen in een race voor hazewindhonden. Nadat de schrijvers eerst een duik in het ver leden hebben gemaakt en in een relaas over het in zuilen, godsdiensten en partijen opge deelde Nederland het ontstaan van het hipr voorkomende omroepwezen hebben belicht, nemen zij vervolgens de draad op bij de jaren '60, toen op de vleugels van een nieuwe om roepwet het zogenaamde open bestel zich aandiende. In die wet werden ledentallen en hoeveelheid zendtijd aan elkaar gekoppeld. Langs die weg kwamen TROS en Veronica het bestel binnen. In een reactie daarop later gevolgd door de Ev. Omroep. Uitbreiding van het ledental dreef de beide eerste omroepen tot popularisering van het programma, ten slotte zelfs tot het direct tegemoet komen aan de publieke smaak, die men leerde kennen door marktonderzoeken. Concurrentie dreef de al bestaande omroepen ertoe zich op het zelfde pad te begeven: zoveel mogelijk pro bleemloze pret voor een groot publiek in het hart van de avond eri aan het slot van de avond v"oor geïnteresseerde opblijvers de meer zwaardere programma's van politiek en documentair gehalte. Hierbij voegde zich de toename van de wel vaart. In 1955 waren er nog maar 35.000 tv- toestellen. Tien jaar later 2.113.000. Meer kijkgeld leidde tot meer zendtijd. Er kwam een tweede net, maar ondanks aandrang van het zakenleven kreeg commerciële tv niet meer kans dan nauwlettend in de gaten ge houden infiltratie. In dit boek wordt opgemerkt, dat de TROS wordt gezien als de veroorzaker van de ver trossing. De vervlakking speelde al veel eer der. De TROS heeft er alleen op ingespeeld, omdat zij als nieuwkomer direct op het getal mikte. Op de tv werd de vervlakking zicht baar in de vorm van vermenging van infor matie en amusement. Te laat ontdekten ver schillende omroepen in Hilversum, dat er niet selectief gekeken wordt, nl. dat men niet het toestel voor een bepaald programma in schakelt en het nadien weer uitzet. In het merendeel van de gevallen staat het toestel de gehele avond aan en zet los van de „zwa re" kijkers iedereen zich afzonderlijk een uurtje neer voor zijn favoriete programma. Hierop speelde men in Hilversum weer in door kijkers aan zich te binden met een zorg vuldig samengesteld sandwich-programma, d.w.z. tussen de informatie door stevige brok ken show. Dat is goedkoop te krijgen in het buitenland voor gemiddeld 5.000 gulden per uur. Ontvangen de omroepen voor elk zen duur uit de kijkgeld- en STER-pot per uur een 30.000 gulden, dan levert de winst daaruit een bedrag op, waarmee eigen kostbare pro- dukties gemaakt kunnen worden, temeer waar er ook geld wordt overgehouden aan de relatief goedkope kwisprogramma's, waar voor vrijwel alle ideeën worden overgeno men van de Amerikaanse tv, die bol staat van de quizzen. De tv heeft zich daar van stonde af ontwik keld als een commerciële industrie, waarin keiharde reclameprincipes worden toegepast. Zij heeft daar minder te maken met commu nicatie dan met het uitleveren van mensen aan adverteerders. Mensen vormen de han delswaar, niet het vertoonde. Shows dienen alleen als lokaas voor zakenlieden die wat te koop hebben. De reclameman koopt als het ware tv-kijkers, zoals een boer zich op de markt vee aanschaft. Schrijvers van tv-series krijgen handleidingen over met welke ónder- werpen zij bepaalde doelgroepen het gemak kelijkst kunnen aanspreken. Deze doelgroe pen dienen te fungeren als potentiële kopers van bepaalde produkten. De algemene kijk cijfers interesseren de commerciële tv in mindere mate. Belangwekkend wordt het te weten hoeveel vertegenwoordigers van een zekere doelgroep door een bepaald program ma worden bereikt, bijv. de huisvrouwen. Se ries op de tv worden zo geschreven, dat zij vijf keer per uur direct voor of direct na, een hoogtepunt kunnèn worden afgebroken om een stuk reclame te lanceren. De passief inge stelde kijker moet onmiddellijk gepakt wor den door de opbouw van een tv-spel in vier of vijf dramatische momenten. Men kan dat ook in de buitenlandse series op de Ned. tv met het blote oog waarnemen, ook al ont breekt hier de tussengeschoven reclame. Ge wend evenwel aan dergelijke Amerikaanse series, die de kijkers van het ene hoogtepunt naar het andere sleuren, komen de oorspron kelijk Nederlandse spelen over het algemeen als te traag over. Dat komt niet, omdat onze schrijvers tekort schieten, wel omdat zij het Amerikaanse systeem (nog) niet (hoeven) toe (te) passen, het wellicht ook onvoldoende in de vingers hebben. In ons land is de commercie het verst doorge drongen op Hilverum 3, een popzender waar op al die plaatjes moeten komen, die de gra- mofoonplatenmaatschappijen bij tientallen te gelijk wekelijks op de markt werpen. Men noemt dit het meedeinen met de muziekindu strie, die ook inwerkt op een bepaald leefpa troon, waar tevens de mode op mikt. Disco sound en vlotte tienerkleding grijpen in el kaar. Telkens wisselende smaken maken van de disco wegwerpmuziek. Spelen ook in op de belevingswereld van de tiener, die in de be staande schoolsystemen te weinig kans krijgt zich uit te leven, waartoe de pop juist aanzet. Onderzoeken onder jeugdigen tonen aan, dat jongeren in de leeftijd van zes tot negentien jaar het draaien van platen, het bekijken van popprogramma's en het lezen van poptijd schriften als hun favoriete tijdverdrijf zien. Sport komt pas op de vijfde plaats. De plate nindustrie fungeert hierbij als de grote aange ver. Jaarlijks gaat voor 600 tot 700 miljoen over de toonbank aan platen en cassettes. Alle platenmaatschappijen hébben in Hilver sum hun pluggers rondlopen, enige tientallen, tot wier taak het behoort zoveel mogelijk pro dukten in de uitzending te krijgen. Dat aan deze commerciële smaakmakerij voorlopig geen einde komt, blijkt uit het jaarverslag van een platenmaatschappij, waarin wordt gesteld, dat om zoveel mogelijk rendement uit een project te halen tegelijkertijd ook an dere media moeten worden benut. Succes op de tv moet direct ook leiden tot boek of film, stickers of t-shirts. Zie John Travolta. Hoe zullen de media aan het eind van de ja ren '80 er uitzien? Ook hierop zoekt dit boek een antwoord. In de meeste huizen zullen dan twee of meer tv-toestellen staan. Men heeft de keus via kabel en/of satelliet uit wel twintig programma's uit alle delen van de wereld. Via de tv komt alle denkbare infor matie, ook de krant, binnen, alsmede een gro te hoeveelheid verstrooiing. De huiskamer gaat fungeren als een electronische super markt. Lezen hoeft niet meer. We zetten ge woon even een beeldplaat op, al of niet ver vaardigd naar een beroemde roman. In Ame rika liggen de winkels er al vol mee. Neder landse uitgevers hebben die dingen al in de maak. Het aan deze toekomst gewijde hoofdstuk kreeg als titel mee: „Horen en zien vergaan". Het lijkt niet eens meer op een voorspelling te zeggen, dat een vloedgolf van nieuwe mo gelijkheden voor de deur staat. De appara tuur bestaat nl. allemaal al. Het is op dit mo ment echter nog niet verkrijgbaar in de win kel om de hoek. Eerder al hebben psycholo gen de vrees geuit, dat door het als volk geza menlijk kijken naar en ondergaan van een en hetzelfde tv-aanbod als vanzelf de massamens zal ontstaan, die ook als massa zal reageren en goede zaken zal kunnen ontregelen. De laatste geluiden hierover komen optimis tischer over. Juist door de overvloedige toe voer van informatie en beelden zal ieder het zijne kiezen en door die keuze zich blijvend onderscheiden van de ander. Hoe meer aan bod aan tv-beelden, in hoe mindere mate men zal kunnen spreken van massa-media. Met de toekomstige overvloed aan informatie en vermaak zal het individu in zijn persoon lijke wensen meer worden aangesproken dan als brokje massa. Scène uit de Amerikaanse speelfilm „Voyage of the damned", met in de hoofdrollen o.a. Faye Du- naway en Orson Welles. „Voyage of the damned", de film van vanavond, is geba seerd op het gelijknamige boek van Gordon Thomas en Max Morgan-Witts en berust voor een groot deel op waar heid. Het verhaal heeft als uitgangspunt: de p dastunt die nazi Goebbels in mei 1939 be dacht om de internationale stemming ten aanzien van het antisemitisme in het Derde Rijk te verbeteren. Goebbels liet toen 937 Duitse joden met de St. Louis, een luxueus oceaanschip van de Hamburg-Amerika-lijn, naar Havanna varen. De Joodse vluchtelingen wisten niet beter of ze zouden in Cuba aan land mogen. De Duitse kapitein, de felle anti-nazi Gustav Schroeder, was daar trouwens ook van overtuigd. Goebbels had ech ter wat anders met de passa giers vóór en slaagde erin om op Cuba een antisemiti sche hetze te ontketenen. Bij aankomst krijgt kapitein Schroeder dan ook te horen, dat de vluchtelingen geen toestemming zullen krijgen aan land te gaan. „Voyage of the damned" werd in 1977 door Stuart Ro senberg geregisseerd. De be langrijkste rollen worden o.m. vertolkt door Fay Du- naway, Orson Welles, Max von Sydow en Lee Grant. Ned. II 20.30 uur. Van grijpen tot begrijpen Natuurfilmer Piet Windmeyer volgde met de vierde klas van de Johannesschool in Utrecht Ned. 118.50 uur. Vliegers niet langer vermist Documentaire over de hon derdveertig vliegtuigwrakken die de Koninklijke Nederland se Luchtmacht sinds de droog legging van de IJsselmeerpol- ders kon identificeren. Ned. I 19.25 uur. Jessie Speelfilm van Bryan Forbess over een zekere Jessie, die als dienstmeisje werkt bij het En- hou t1 het lJ scherm in het oog gelse echtpaar Edmonds. Jes sie merkt dat Peter, het stom me zoontje van de Edmonds, verwaarloosd wordt, terwijl het pasgeboren baby'tje alle aandacht krijgt. Zij besluit zich over Peter te ontfermen. Ned. I 20.10 uur. Kinderen uit de Holocaust Zoals we eerder schreven een gruwelijke, commerciële film naar Amerikaanse snit over Joodse jongeren die de Twee de Wereldoorlog overleefden. Ned. I 21.45 uur. De ronde van '43 Film naar een verhaal van Henri Knap over een dertien jarig Joods meisje, dat in oor logstijd op zoek naar een on derduikadres gaat. Ned. II 19.05 uur. Mendelssohn O^l.v. de bekende Argentijnse violist Alberto Lysy speelt het naar hem genoemde ensemble het vioolconcert in d, van Fe lix Mendelssohn-Bartholdy. Ned. II 19.30 uur. NEDERLAND 1 18.25 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 Jeugdjournaal 18.36 Sesamstraat 18.50 Van grijpen tot begrijpen AVRO 19.00 Heidi NOS 19.25 Sommige van onze vliegers worden niet langer vermist 19.50 reportage van de dodenherdenking op de Waalsdorpervlakte AVRO 20.10 Jessie NOS 21.40 Journaal AVRO 21.45 Kinderen uit de Holocaust NOS 22.45 Journaal 22.50 Nieuws voor doven en slechthorenden NEDERLAND2 TELEAC 18.27 Fotograferen en filmen NOS 18.57 Journaal TROS 18.59 Woody Woodpecker 19.05 De ronde van'43 NOS 19.30 Camerata Lysy speelt Mendelssohn 19.52 Reportage van de dodenherdenking op de Waalsdorpervlakte 20.10 Journaal TROS 20.30 Voyage of the damned 23.10 AktuaTV NOS 23.45 Journaal 23.50 Nieuws voor doven en slechthorenden TROS 23.55 TROS Sport extra (Regionaal progr. NOR 18.00 Spoi 18.30 Aktualitelten. 18.45 Kleuters rie. 18.55 Achtung Zoll. 19.25 Regli naai magazine. 19.59 Programmat». er Valer, tung Zoll. ïformatiel Ï.15 Exil.; 19.15 Aktualitelten. 19.45 Informatl progr.). 20.00 Journaal. 20. Aansluitend Bekendmaking van dc weekwinnaar. 21.15 Reportage. 22.(X| Licht progr. 22.30 Aktualitelten. 23.00 Das fruchtbare Land. 0.55 Journaal 18.20 I.O.B. Spezlalauftrag tv-eerle, 19.00 Journaal. 19.30 Amusements show. 20.15 Informatieve serie. 21.00 aktualitelten. 21.20 Der Fall Woyzeck 22.50 Korte film. 23.35 Journaal. DUITSLAND WDR 3 3 die Bosen totet. 23.05 Journaal. Jeugdprogr. 19.10 Korte film. 19. Uitzending door derden. 19.37 Tot, mededelingen en morgen. 19.45 21.50 Informatief progr. 22.30 Jour- 'rogramma 19.24 Tol naai. 19.55 flfi P.nrrlo 18.15 Spelprogr. 18.30 Programmi voor ouderen. 19.00 Sport, en weerbericht. 19.30 Journaal. Operation. 48.81.00. 20.05 Carrle,r BELGIE FRANS 2. vè Sand, Jean Lefèvre 19.00 Zie Net 1. 20.05 Théètre Wal- lon: Paulln eyet ses gners, Komedie van Jean-Plerre Lorand, opgevoerd door het gezelschap Pour l'Art et pour Ie Peuple van Chatellneau. TV- regie: Andrè Gevrey. Met: Marie Loui se Cunche, Paulln Collart, Patricia Vanerck e.a. 21.30-22.00 Landbouw- kronlek, gepresenteerd door Albert NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden DUITSLAND 1 10.00 Journ. en aktual. 10.23 Korte film. 11.10 Amus. show. 11.55 Re gion. mag. 12.10 Rep. 12.55 Perso- verz. 13.00 Journ. 13.20 Sport. 16.10 Journ. 16.15 Fllmportret. 17.00 Kln- derprogr. 17.50 Journ. (Region, progr.: NDR: 9.25 Kleuterprogr. WDR: Kleuterprogr.). 17.00-17.30 Schooltv. BELGIE NED.2 Van 14.00-18.00 Zie NET 1. BELGIE FRANS 14.00 Schooltv. 17.00 Meded. Schooltv. 17.45 Tekenfilms. 3 (S) Aktua. 17.25 (S) De verhalen van llus van Tuil. 18.30 (S) De Kinderplaten- i. 18.38 (S) Prometheus XIII, sclencep- in. 19.02 (S) Trls-country. 19.30 (S) Oor- 10-45. 20.07 (S) Voorzichtig breekbaar. 3 (3) Peekei. 21.00 (S) Getoetst en ac- d bevonden. 22.02 (S Akta Sportcafe. noriam Herdeking In woon 5 Bond zonder Naam. NOS 2 3 Open School Tijd. NCRV 2 herdenklngstljd. 19. lang Candlelight. 20.02 (S H AVRÓ's Swlngtime. Bij de NOS werd gisteravond een documentaire vertoond getiteld „Fascisme, tussen sla pen en sluimeren". Bedoeling ervan was kennelijk een (waarschuwende) parallel tus sen de situatie van de dertiger crisisjaren, toen de desastreuze misverstanden van de autori taire systemen inderdaad dras tisch wortel schoten met alle onpeilbare ellende van dien en die van nu, waarin de econo mische regressie duidelijk om zich heen grijpt en waarin on getwijfeld wel weer tendensen zijn waar te nemen van een herlevend fascisme. Dat laatste is overigens, geloof ik, in alle tijden wel het geval geweest en dat zal, vrees ik, ook altijd wel zo blijven. Maar in ieder geval ging het hier om een on getwijfeld boeiend dat echter op een flutterige manier aa werd gesteld. En mei veelomvattende kwestie na tuurlijk niet in een half uurtje afdoen met groot vertoon van wat vergelijkende beelden en wat losse kreten daar tussen door. Het merkwaardige daar bij was dat die kreten in hoofdzaak afkomstig waren van mensen als prof.Nagel (J.B.Charles), Algra, Laurens probleem bijzonder i de orde kan zo'n DUITSLAND 2 10.00 Journ. en aktual. 10.23 Korte film. 11.10 Amus.show. 11.55 Region, mag. 12.10 Rep. 12.55 Persoverz. 13.00 Journ. 16.30 Progr. voor oude ren. 17.00 Journ. 17.10 filmrep. 17.40 Gevar. progr. ten Cate en Jan Rogier. De VPRO vergastte ons op een „Extra" met een summier ver slag van het debat, dat de voortrekkers van de linkse partijen vrijdag gehouden heb ben, waarvan wij niet veel wijzer werden en Joop van Tijn had in „Vals plat" drie defensiespecialisten (Frin- "king (CDA), Stemerdink (PvdA) en Ploeg (VVD) te zamen gebracht om over kern- politieke problemen te discus siëren. Het werd een nogal warrig debat, dat de kern van de zaak (iemand gebruikte die term en besefte kennelijk niet hoe dubbelzinnig hij was) hoofdzakelijk ontweek. Dat was trouwens zaterdaga vond toch ook wel het geval toen Ruud Lubbers en prof. Schillebeeckx elkaar onder leiding van Ad Langebent min of meer in de haren zaten over het nut van evangelische, of althans christelijke, partijvor ming. Het had alles wel iets van een stukje spiegelgevecht en als u mij nu vraagt hoe ik aan zo'n idiote uitdrukking kom, moet ik u antwoorden, dat Lubbers het vóór mij al had over resp. een stuk hel derheid, een stuk zinvolheid, een stuk verantwoordelijk heidsbesef, een stuk span ningskracht, een stuk elan en over een stuk opkomen voor elkaar. HOFHUIZEN

Leidse Courant | 1981 | | pagina 2