Het bedorven kampioenschap van AZ'67 PC Den Haag in het rood PAK SLAAG VOOR FEYENOORD-MET- DE-HOGE-BORST LBERTSEN NA KLAP VAN HET VELD GESTUURD flTERDAM De desillusie bij AZ'67 was groot. De ploog d de wanprestatie van Feyenoord bekwaam uitgebuit en lakte zich op om, zoals een kampioen toekomt, een ere- ndje te lopen in de vijandige Kuip. De poging werd ge- loord in schril gefluit en boegeroep van de onverlaten s zich tooien met roodwitte dassen en petten met Feye- ord erop. Toen de spelers van AZ ten einde raad beslo- i naar de kleedkamer te gaan, werden zij bekogeld met cussens. Met de handen boven zijn hoofd zocht trainer org Kessler dekking. Later vergoelijkte hij de onsportie- houding van (een deel) het Rotterdamse publiek, zij het t wit vertrokken gezicht, met:„Ach, het zijn er maar een k of vijftig". Maar de feeststemming was volkomen ka- i gemaakt. Teleurgestelden in hun ploeg hadden hun «de afgewenteld op het team dat volkomen terecht mpioen was geworden. Zelden zal het zijn voorgekomen een publiek zich zo onsportief heeft gedragen ten op- ;hte van een kampioenselftal, dat niet andera had ge en dan een pak slaag uitdelen aan een lamlendig Feye- ord, dat volop in de problemen zit, wellicht Europees etbal (UEFA Cup) mist maar zich niettemin gedraagt als n stel vedetten. Trainer Jezek was zo kwaad dat hij een llectieve veroordeling uitsprak met:„Het C-team zou het ter gedaan hebben". intreurige was daarenbo- dat de toeschouwers door- Feyenoord zijn plicht ver akte een verloren middag dden en AZ'67 niet in staat rd gesteld een krachtmeting te gaan met een naar ge- waardigheid strevende te- nstander. En dat had Feye- ord kunnen zijn als het op :elfde peil was blijven spe- als het eerste kwartier, i was er inzet, werd er id gespeeld maar kwam het plaatste meerderwaardlg- lgevoel weer boven en Me de Rotterdammers zich de zoveelste keer de wed- jd ontfutselen. Door een ie blunder van Hiele - wie I het vreemd dat de weer isseerde Ton van Engelen lend was - werd-het gelijk pal na de rust kwam AZ op >rsprong. Feyenoord deed niets meer aan, bewoog zich chtmatig met de intentie «at kan het ons ook allemaal schelen" en werd naar een de sastreuze nederlaag van 5-1 gevoerd. Destijds, in Alkmaar, werd met 5-2 verloren maar aanschouwde het publiek een zeer aantrekkelijk duel. Dit maal solde Feyenoord met de toeschouwers en Is de ploeg bezig het eigen voetbalbedrijf de nek om te draalen. Er waren geruchten geweest dat AZ het duel met Feyenoord met ai te serieus zou nemen om een week later op eigen veld het kampioenschap te kunnen vieren. Achteraf bezien had AZ dat maar moeten doen. Maar de ploeg bezat te veel fatsoen om er een potje van te maken. AZ'67 mag dan voetbal spelen waaruit slechts nuchterheid en koelheid straalt en waarin bezieling ver is te zoeken maar het Is en blijft een prestatie om met zulk een enorme voorsprong kampioen te worden. Te hoge borst let een subtiele voetbeweging heeft Pier Tol al Ben Wijnstekers „laten staan". Hij |ntweek ook doelman Joop Hiele en AZ'67 stond op 4-1. Het behalen van die titel uit stellen was een taak geweest voor Feyenoord, dat daaraan ook leek te beginnen, ondanks de handicaps. Behalve de ge blesseerde Nielsen, Troost en Vermeulen moest ook Van Til zich laten vervangen toen za terdags bleek dat de spier In zijn heup, waarvan hij al enige dagen last had, steeds onwilli ger werd. Karei Bouwens is ge schorst en zo speelde voor het eerst Hans Groenendijk - de beste van de ploeg - een hele wedstrijd. Het verijdelde niet dat Feyenoord de leiding nam. Kaczor stelde Notten In staat om te schieten maar de aan voerder durfde niet, legde de bal terug en zo kon Kaczor, mede omdat Metgod verzuim de In te haken op de buiten- spelval, zijn produktle verho gen: 1-0. Toch een sensatie In de Kuip Wellicht met een ploeg, die zich na een voor sprong niet onverslaanbaar acht maar niet met dit Feye noord dat zichzelf een te hoge borst aanmeet. Uit pure noodzaak had Jezek moeten kiezen voor een defen sie van drie man - Wijnstekers, Stafleu, Brard - die bij vijande lijke aanvallen werden bijge staan door De Leeuw. Met drie aanvallers - Budding, Kaczor en Petursson - hanteerde Fey enoord het recept voor een aantrekkelijk duel. Slechts even want na die 1-0 sloop de gedachte „wat kan ons gebeu ren" snel in de ploeg. Ook toen de kopbal van Spel- bos, na een vrije trap op appèl van Metgod waarop de weinig capabele scheidsrechter Geurds braaf reageerde, via Hlele's hand tegen de lat was gestuit, volhardde Feyenoord in de hautaine glimlach. Maar toen Hiele eerst foutief uittrap te, vervolgens de bal uit een voorzet finaal miste en de irri tant spelende Jan Peters - uit lokken van overtredingen, waarvan Carlo de Leeuw het slachtoffer werd want Geurds Zowel Johnny Metgod (links) als Kurt Welz! kunnen niet profiteren van het feit dat Hiele de bal niet kan berei ken. Stanley Brard ziet het (rechts) met gemengde gevoelens aan. kende prompt elke vrije trap aan de speler van AZ toe - fraai inschoot, was de wed strijd voorbij. Kist, na de rust ingezet voor de falende Welzl die er dan ook woensdag in de eerste confrontatie voor de UEFA Cupfinale met Ipswich Town niet bij zal zijn, zoals Kessler aankondigde, stond geheel vrij na een pass van Spelbos en schoof de bal ach ter Hiele: 1-2. Niets meer heel Van Feyenoord was niets meer heel en AZ speelde de Rotter dammers helemaal kapot. Het speaker van de Kuip heeft de onaangename gewoonte om Iedere speler die gewisseld wordt als geblesseerd aan te dulden. „Stafleu was niet ge blesseerd", zei Jezek later met ingehouden woede. HIJ had, op Groenendijk, Wijnstekers en Van Delnsen na, ledereen kun nen vervangen. De kleine, felle Groenendijk die elk duel met geroutineerde tegenstanders aanging, was twee keer nog dicht bij een doelpunt. Hij bleef bleef steriel spel van de Alk- werken, de rest geloofde het maarders maar wel uiterst ef- wel, daarmee het publiek ver- neerden tot in het net: 1-5. Dat de onzekere Treytel Kaczor een niet te missen kans schonk maar Metgod met gro te Inspanning de bal nog van de doellijn werkte, onder streept dat AZ'67 niets cadeau gaf. een verheugde indruk te ma ken na het schandalige gedrag van een groep Rotterdammers, bevond zich de weduwe van Kees Molenaar. En ze huilde niet alleen omdat haar man, die evenals broer Klaas zo veel voor AZ'67 heeft 'gedaan, dit door onsportieve bezoekers bedorven kampioenschap niet meer heeft mogen beleven. HERMAN VAN BERGEM fectief. Er klopte niets i de defensie van Feyenoord en Nygaard kon via het been van Wijnstekers simpel scoren: 1- achtend. Dat moest doen met de sublieme, subtiele bewe ging waarmee Pier Tol, die zich nauwelijks had laten zien. Een kampioen van allure - al kan het publiek er niet onbe kommerd van genieten en moest in het land der blinden deze eenoog wel koning wor den - die van Feyenoord een Zielig troepje maakte en met Leeuw; Budding, Kaczor, Petursson. 35.734. FEYENOORD: Hiele; Wijnstekers, Stafleu (Peters), Brard; Groenendijk, Notten (Jacobsen), Van Deinsen, De een monsterzege de kroon op az'67: Treijtei; het werk zette. Metgod, Van r Temidden vari Alkmaarse club- notabelen, die poogden toch -.J.Meer, Spelbos, Metgod, Van Rijnsoever; Arntz, Pe ters, Nygaard, Jonker; Welzl (Kist). Tol. (gele kaart voor Arntz, zijn der- ILBURG - FC Den Haag stond gisteren eer eens in het rood. Dit keer betrof het et de financiën, maar was het (on)sport- ve element in het geding. Twintig minu- in voor het einde van de uiteindelijk met 1 verloren ontmoeting tegen Willem II erd het waas voor de ogen van Roger Ibertsen verkleurd door de rode kaart scheidsrechter Van der Laar hem >orhield. Voor de zoveelste keer was de oor in zijn voetballoopbaan over de hreef gegaan, ditmaal door een tegen- ander, André Broeks, een klap toe te enen en de reactie van Van der Laar as volkomen correct. Albertsen, die aan et begin van dit seizoen werd terugge- aald om FC Den Haag een portie agres- e te bezagen, vertaalde deze handelwij- van zijn huidige club gisteren wel erg tterlijk. Het betekent dat de waarschijn- k nooit wijzer wordende Scandinavier zijn twee series van drie gele kaarten, aardoor hij deze competitie in totaal tot isver al zo'n kleine tien wedstrijden re- ementair buitenspel stond, de slotfase in dit seizoen niet meer zal meemaken, 'aarmee hij niet alleen zichzelf dupeer- e, maar tevens zijn club die hem con- actueel nog twee seizoenen in huis moet ouden en die door de nederlaag van gis- ren toch al weer volop in de degradatie- >rgen is beland. n* uen Haag moest dus door de onbezonnen iad van Albertsen de laatste twintig minuten met tien man trachten de achterstand van 2-1 nog teniet te doen. En het merkwaardige was dat de ploeg van trainer Martin van Vianen nog alle kans heeft gehad om nog tenminste een re mise uit het Tilburgse sportpark weg te slepen. Wel geteld vijf riante mogelijkheden kreeg het Haagse tiental nog om de 2-2 te realiseren, maar de een na de andere werd om zeep geholpen. Achtereenvolgens Van Leeuwen, Van Delft, Me- lis(2x) en Korevaar verschenen In droompositle voor doelman Adjanski, maar de Tilburgse doel man bleef - hoewel tweemaal geassisteerd door het raamwerk van zijn kooi - meester van de si tuatie. Het betekende wel een slotfase om van te smullen in het voor het overige matige duel, dat daardoor wel In amusementswaarde bijzonder groeide, maar toch voor wat betreft de Haagse kant volledig werd overschaduwd door de rode kaart van Albertsen. Die er zich niet van bewust was dat hij voor een misschien wel uniek incident had gezorgd. Trainer Bert Jacobs van Willem II: „Dit is al de derde keer dat ik met een ploeg tegen tien man van FC Den Haag moet spelen. Bij Roda JC (waar Jacobs werk te voor hij naar Tilburg kwam; red.) overkwam me dat nadat Bres en Kila een rode kaart hadden ge kregen. En in één van die gevallen (de nu bij FC Twente spelende Kila; red.) was Broeks er ook bij betrokken". Broeks, die zich vrij snel na het onver kwikkelijke voorval afmeldde met een dikke knie, en Albertsen waren bij een stevig duel beiden te gen het gras gegaan, waarna de bal was wegge speeld. Scheidsrechter Van der Laar, die de wed strijd voortreffelijk leidde, hield echter belde spe lers in het oog en het ontging hem dan ook niet dat Albertsen terwijl hij nog met Broeks op de grond lag volkomen onnodig met zijn hand uithaalde. De rode kaart was dan ook volledig op zijn plaats. Maar betekende tevens een negatieve uitschieter In een grotendeels sportief verlopende wedstrijd, waarin wel de nodige overtredinkjes werden ge maakt, maar die nooit uit de hand liep. Die FC Den Haag echter ook nooit uit handen had behoeven te geven. De Hagenaars domineerden In de eerste helft, doordat Willem II te lauw acteerde en namen dan ook terecht een voorsprong. Daarvoor verantwoor delijk was Henk van Leeuwen, vier minuten voor zijn treffer in het veld gebracht voor Lex Schoen maker. die zich volgens Van Vianen niet aan zijn opdracht had gehouden. „Hij gaf Calderwood te veel vrijheid", verklaarde Van Vianen later. „We moesten spelen vanuit de organisatie, waarbij ik Calderwood op zijn eigen helft gewoon liet lopen. Als Van Vianen het daar niet mee eens was had hij me dat toch kunnen zeggen?", reageerde een ver ongelijkte Schoenmaker die nogal demonstratief, hoofdschuddend het veld verliet. Dat zijn vervanger, Van Leeuwen, wel vrijwel met een scoorde moet Van Vianen voldoening hebben gegeven. Aanzienlijk meer In leder geval dan de wijze waarop Albertsen de grasmat verliet na zijn rode kaart. De Noor, die al bij zijn komst van Feye noord een ge ie kaart op zak had. had eerst een blessure voorgewend bij de botsing met Broeks en wandelde vervolgens op een ergernisgevende wijze naar de zijlijn. Reden voor Van Vianen om hem te gemoet te gaan en met driftige armgebaren aan te sporen door te lopen. Waarmee hij zijn onvrede be paald niet onder stoelen of banken stak. Overigens werd Albertsen, die na afloop een totaal verwezen Indruk maakte, opgevangen door de ijlings van de tribune afgedaalde voorzitter Den Duik, die daar mee trachtte erger onheil te voorkomen. Met zijn arm om de stevig - onder meer op Van Vianen - scheldende Albertsen heen begeleidde Den Duik de Noor naar de kleedkamer. „Deze zaak zal nog een vervolg krijgen", deelde Van Vianen na afloop mee om er aan toe te voegen „we hebben het In de eerste helft al laten liggen. Ik had In de rust bovendien nog zo gewaarschuwd om strak in de dekking te spelen". Dat advies sloeg FC Den Haag in de wind. Het na de pauze aanzienlijk gretiger operende Willem II toonde dat al na twee minuten aan. Jan van Gestel kon zo maar, volledig ongehinderd vele tientallen meters doorlopen en zijn inzet trof doel. Tien minuten later was FC Den Haag helemaal de sigaar. Ditmaal kon Calderwood volledig ongestoord aanleggen voor een schot dat de voorsprong betekende. Met De Vroedt voor de geblesseerd geraakte Wickel eerst nog als elftal, na het wegzenden van Albertsen als tiental kreeg FC Den Haag daarna - zoals gezegd - nog volop kan sen om .tegen te scoren. Het kwam er niet van. Waarmee FC Den Haag met komend weekeinde FC Utrecht te gast in het Zuiderpark (op)nieuw onheil over zich afriep. FRANK WERKMAN scoreverloop: 28. Van Leeuwen 0-1; 47. Van Gestel 1-1; 60. Calderwood 2-1; scheidsrechter: Van der Laar; toeschouwers: 4500; rode kaart: Albertsen. gele kaart Treling (beiden FC Den Haag). Willem II; Adjanski; Broeks(Coslc), Roemgens. Huybregts. Ha- vermans; Bastiaanse, Calderwood. Van Gestel; Broeken. Rae- ven, Van Mierlo. FC Den Haag: Havenaar; Korevaar. Mansveld, Wickel (De

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13