Veel kommer en kwel bij tulpenbroei De vrouw heeft weer de broek aan Frisse wind door het huis maandag 4 md 1981 pagina 11 Veilig de vlam in de barbecue Barbecuen Is leuk, maar het het aansteken is (soms) gevaar lijk. Er gebeurt hier en daar nogal eens een ongelukje, vooral als „slimme vogels" op smeulend houtskool nog wat spiritus gieten. Dat kan plastische chirurgie betekenen Nieuw op de Nederlandse markt is de „Barbequick" (ook voor de open haard in de winter), in de vorm van een roestvrij electrisch ele ment van 600 Watt, gezet op een koudgreep. Eraan vast zit een 2 m lang velligheidssnoer met RA-steker. Dit dient totaan het hitteschild tussen de houtskool worden gelegd waarna de barbecue in ca. 10-15 minuten gewenste warmte geeft zonder gebruik van gevaarlijke vloeistoffen. Na gebruik zal het ele ment, dat liever niet met vocht in aanraking moet komen, bin nen 20 minuten zijn afgekoeld. Adviesprijs 60,-. Matige aanvoer, prettige prijzen De CCWS had afgelopen week een aanvoer van totaal 41.306.191 bos of stuks met een opbrengst van 20.773.568,69 tegen vorig jaar in dezelfde week een aanbod van 14.128.095 bos en opbrengst 14.259.018,90. Dat ziet er dus op het eerste gezicht niet slecht uit en is dat in feite ook niet. Geen overdadige aanvoer maar wel prettige prijzen, vooral voor sommige produkten waarop we straks terug komen. De koele weersomstandigheden'werkten remmend op de aanvoer en dat is een gelukkige omstandigheid. Niemand zit op een bloemenstroom te wachten, ook de handel niet. Maar het is niet onwaarschijnlijk dat met Moederdag in zicht, de aanvoer zal aantrekken en dat kan ook de handel wel ten goede ko men! Ondanks dus het frisse weer, toch een groter aanbod dan vo rig jaar, voornamelijk bij de snijbloemen. Daarvan bedroeg het aanbod 38.513.770 bos of stuks, tegen 31.977.678 in dezelfde week van het vorig jaar. Het omzetcijfer lag ruim vijf miljoen gulden hoger. Van de meeste produkten lagen de gemiddelde prijzen hoger, waarvan we er een aantal vermelden, met tus sen haakjes die van vorig jaar. Amerikaanse anjers 46 (33) trosanjers 39 (31) anthurium 1,79 (1,79) snljgroen 23 (19) jaarrond troschrysanten, 79 (47) idem geplozen 83 (67) freesia 32 (19) gerbera 37 (46) lelletakken 71 (47) grote cymbldlum 53 (59) Idem klein 15 (32) grote rozen 47 (50) idem .klein 37 (38) sonia 42 (46) bellnda 35 (37) red gar- nette 33 (33) tulpen 15 (9). In de grote lijn dus beter gemiddelde prijzen. De Importbloe- men bedroegen bijna het dubbele van vorig jaar, vooral wat de statice uit Israël betreft. Daar is nu wel een einde aan ge komen, omdat de import voorlopig is stopgezet van sommige bloemen, zoals de anjers. De freesia-stroom houdt aan, heeft zich afgelopen week zelfs uitgebreid tot bijna 10 miljoen. Desondanks lag de gemiddelde prijs aanzienlijk hoger dan vo rig jaar met een verschil van ruim een dubbeltje. Maar de hoogste prijs, 66 cent, bleef toch onder die van vorig Jaar met 90 cent. De prijs heeft als gevolg van de grote aan voeren, lange tijd sterk onder druk gestaan, zodat er een ver andering ten goede is opgetreden. Hoewel ook de aanvoer van trosanjers hoger was, viel de prijs beslist niet tegen. De aanvoer van grootbloemige chrysanten begint nu te groeien en er was goede belangstelling voor. Opvallend Is dé afname van perkplanten, die het tot dusver vrij goed hebben gedaan. Maar de tuintjes staan kennelijk al in het groenl De potplanten kwamen afgelopen week aan de markt met ruim 1 1/2 miljoen stuks, tegen een miljoen in dezelfde week van het vorig jaar. De prijs gaf reden tot tevredenheid en de grotere aanvoer kon door de handel worden verwerkt. Ook het buitenland was goed aan de markt. Donderdag 14 mei wordt In de kantine van de CCWS en door de Studieklubs een speciale freesia-avond gehouden, hetgeen vanwege de sterk toegenomen teelt van deze bloem, ongetwij feld interessant zal zijn. Met de aanvoer van trosanjers ging het afgelopen week wat rustiger aan. De tulpen lagen bevredigend in de markt met groter aanvoer dan vorig jaar, maar desondanks toch een gemiddeld hoger Prijs. „Regenton" aan de muur ledereen met „groene vingers" weet dat regenwater beter voor planten is dan leidingwater, omdat het kalkarm en puur naar beneden komt. Een nieuw apparaat: de „Raintainer" zorgt dat er geen spatje hemelwater verloren gaat. Het is een gemakkelijk In de regenpijp te bouwen reservoir met een in houd van dertien liter. Met een kraantje wordt het water voor de varens en de begonia's afgetapt. De specialé constructie zorgt ervoor dat het water steeds wordt ververst. Bovendien is het materiaal vorstbestendig; mocht de inhoud 's winters be vriezen, dan kan regen- of smeltwater toch doorstromen. De Raintainer kan niet aangesloten worden indien meer dan 90 m2 dakoppervlak aanwezig is. Meet dus eerst het dak. Daarna met ijzerzaag bij voorkeur ca 10 cm boven een bevestigings beugel een stuk van 57,5 cm uit de pijp zagen. Schuif de inlaat van de waterverzamelaar schuin over het bovenste pijpeinde. Laat dan de uitlaat in het onderste pijpeinde zakken. Het ap paraat, dat 29,95 kost, is van Curver en geeft na een fikse bui ca 13 liter vers water. In bruin en grijs voor 70 mm en 80 mm doorsnee regenpijp. Bij afwijkende maten kunnen in de handel verloopstukken worden gekocht. Bij de doe-het-zelf- zaak. Broeken en broekjes voor de vrouw deze zomer; dit kledingstuk Is nog lang niet uitgeteld. Alleenhet keurige broekpak is met de noorderzon verdwenen. We dragen opwindende ha rembroeken, Jodhpurs (of rijbroeken), koloniale bermuda's, shorts met T-shlrt of bloes erbij. De ontwerpers hebben zich allen laten Inspireren door het oerwoud en de woestijn. De kleuren lopen van paste! lindegroen, mint en zalm tot limoen en Junglegroen en Indigoblauw, dat ook wel Chinees- of carbonblauw wordt genoemd. LEIDSE COURANT Bretonse tuinders streven aarzelend naar breder sortiment De Bretonse bloemkooltelers sluiten binnenkort een goed sei zoen af. Net zoals hun Hollandse collega's profiteerden zij van de schaarste op de internationale groentemarkt. Het slechte winterwéer in Zuid-Frankrijk en vooral in Italië speelde hen in de kaart. De Bretonners zijn van huis uit traditioneel Ingesteld. Een behoudend volkje dat het oude en vertrouwde graag In ere houdt. Westlanders zouden het in Het Kanaal uitstekende land al lang voor een groot deel volgezet hebben met kassen. Het klimaat is namelijk erg zacht, dankzij de zuidelijke ligging en de warme golfstroom. Zo komt de Zeeuwse winterbloem kool gewoonlijk pas eind maart, begin april op de markt. De Bretonners kunnen dankzij eigen selecties de gehele winter door oogsten. De top valt in februari, maart en april. Na de winterbloemkool plant de Bretonner zijn vroege aardap pelen. Het derde produkt van Internationale betekenis uit deze streek Is de artisjok. Deze „bloemgroente" wordt hl6r in Ne derland niet zo gewaardeerd, omdat je er echt de tijd voor moet nemen. Nederlanders zijn nu eenmaal haastige eters. Een sortiment dat bestaat uit een drietal groenten Is erg smal. Dat hebben de Bretonners ook begrepen en sinds een aantal jaren streven zij naar een zekere sortimentsuitbrelding. Dit proces wordt enerzijds versneld door de toetreding van Span je tot de EG en anderzijds vertraagd door de goede prijzen van de vertrouwde produkten. De gewaskeuze voor de teelt van primeurgroenten in de vollegrond biedt natuurlijk minder mogelijkheden dan de teelt onder glas. Een teeltgarantie voor nieuwe gewassen, zoals die In Nederland op veel plaatsen wordt toegepast, kent men In Bretagne niet. Er bestaan w9l samenwerkingsvormen met exporteurs, onder andere op het gebied van de ijsbergsla. De teelt van wortelen sloeg in Bre tagne goed aan. Het succes Is mede te danken aan het ex portgericht denken van het Bretonse Comité Economique, een overkoepelende producenten-organisatie. Men heeft eerst de verpakking en pallettiserlng volledig georganiseerd en is toen aan het promoten geslagen. De andere groenten waarmee men het sortiment wil uitbreiden zijn onder andere: Chinese kool, spitskool, witlof, sjalot en prei. Bretagne ligt, zo op de kaart gezien, niet bepaald naast de deur. Het Franse wegennet wordt echter met de dag beter. En dat geldt zeker voor Bretagne. «Tul pen broei was dit jaar een schip van bijleggen. De tulpenbroelers hebben een na-oor- logs record gevestigd. Sedert de laatste granaat van World War 2 werd verscho ten, zijn in de eerste zestien weken van het Jaar nog pooit zo veel tulpenbloemen voor de veilingklokken gereden. Maar nog nooit hebben de broelers er zo'n ka ter van overgehouden. De prijzen waren zo miserabel dat het voor velen een com pleet schip van bijleggen is geworden. Wat wilt u?Op de vijf grote bloe menveilingen, waar 94% van de vader landse produktle wordt aangevoerd - precies te zijn: bij de VBA in Aalsmeer, de CCWS In Honselersdijk, Flora In Rijnsburg en verder de veilingen In Ber- kel en Roelofarendsveen - registreerde men een aanbod van tulpenbloemen dat 21% boven het peil van vorig Jaar lag. In getallen uitgedrukt: het aanbod kwam van 368 miljoen stuks op 446 miljoen. Een groei van 21%, maar dat had tot ge volg dat de prijzen fors zakten. De ge middelde tulpenprijs bedroeg in de eer ste vier maanden van 1980 ƒ0.24 per stuk, maar nu moest men zich met 0.19 tevreden stellen. Versluierd Statistieken hebben soms de neiging om bepaalde zaken te versluieren. Dat Is ook nu het geval. Het gaat hier nl. om een vergelijking van de prijs van alle cultl- vars. Nu wil het geval dat de cultlvar Apeldoorn vorig jaar al In prijs was ge zakt, maar dat de wat men In bollenjar- gon de „kleurtjes" noemt, zich toch op een heel redelijk prijsniveau konden handhaven. Daar was nu geen sprake van. Ook de kleurtjes deelden volop In de malaise. Als men het Apeldoorn-effect en de prijsontwikkeling bij de „kleurtjes" op een rijtje zet, dan komt men niet aan een prijsdaling van 21%, maar daar zit men met 30% dichter bij de waarheid. Een catastrofale gang van zaken, die vandaag duidelijk zijn Invloed doet gel den op de bloembollenhandel. Niet dat er sprake is van paniekvoetbal, rpaar wel zijn de broelers wat de bolieninkoop be treft, nijver doende om de boot wat af te houden. Er vinden geen omvangrijke ver kopen plaats van bollen die in juli of au gustus geleverd moeten worden. Ook al kan men vandaag tal van cultivars voor zeer acceptabele - om niet te zeggen: lage - prijzen kopen. Grote drie Kijken we naar de aanvoercljfers van „de grote drie" op de bloemenveilingen, dan blijkt duidelijk dat de tulp een zeer domi nerende positie Inneemt. Geen enkele andere bloem die er qua aanvoer aan kan tippen. Want tegen 446 miljoen tul pen stonden 236 miljoen rozen en 233 miljoen freesia's. Narcissen nemen een vierde plaats In en zijn dus nog wel dege lijk een artikel dat meetelt. In de eerste vier maanden van vorig Jaar bedroeg het aanbod narcisbloemen 131 miljoen stuks en dit Jaar 112 miljoen. Een vermindering van 14%, maar niettemin lag de prijs nu 2% lager. Irissen De telers van irisbloemen zullen dit sei zoen ook niet aan de balk schrijven. Ook zij kregen hun portie van de „baisse" in de bolbloemen. Stellig speelt het sterk gegroeide aanbod ook bij dit artikel een rol. Vorig jaar ruim 72 miljoen stuks en nu bijna 91 miljoen. Die sprong voor waarts Is duidelijk te groot geweest. Kreeg men vorig jaar gemiddeld ƒ0.28 per stuk, nu hield het met ƒ0.18 al op. Een aanbod van 25% meer resulteerde dus in een prijsdaling van maar liefst 36%. Een bolgewas dat zich qua prijs van een fors groeiend aanbod maar heel weinig aantrok, was het artikel Nerlne dat een zeer lang vaasleven heeft. Het aanbod kwam van 899.000 stuks op 1.200.000, een groei van pakweg 33%. De prijsda ling bedroeg slechts 3% (vorig jaar ge middeld ƒ1.- per stuk en nu 0.97). Lelies Bij de taklelles liep de aanvoer van de bekende oranje Enchantment vrij aan zienlijk terug: van 15 naar 11 miljoen stuks. De prijs steeg met 12%. De aan voer van de overige taklelles zat sterk in de lift en ging van 5 naar ruim 9 miljoen takken. Een groei dus van 70%, maar de prijs steeg met 12%. Is het bij de tulpen en de Irissen dus bar en boos geweest met de prijzen, hele maal kommer en kwel was het bij de (niet-Jaar-rond) troschrysanten. De pro ducenten deden het aanbod stijgen van 5.800.000 stuks naar ruim 13 miljoen. Een toename van 131%! Nu, dat heeft men geweten. De prijs daalde met 45%. In guldens uitgedrukt: van 0.55 naar 0.30 per tak. Tel uit Je winst. De sluier ontbreekt er nog maar aan: Haremsuits van katoenen crêpe met geborduurd lijfje (links). Rechts: Suit met rimpeltaille. Bij beide modellen zijn katoenen shawls rond het middel gewikkeld. Platte touwschoenen completeren deze hoogzomerse mode. Foto: Foxy Fashion. [AND EN TUINBOUW/VAN HUIS UIT agin; 11 Met de lentebries waait er vaak een nieuwe wind ook door het huis: er moet in de kamers eens Iets ge beuren. Men wil de omgeving veranderen, verhuizen binnenshuis. De commercie speelt daar ieder seizoen meesterlijk op in en komt met een stort vloed van „nleuwma- kertjes": gordijnen, vloerbedekkingen, stofferingen, vitrage. De trend 1981 Is: alles in één kleurgamma. Kiezen we voor de bei ges, dan worden bij voorbeeld de gordij nen In nuances van beige tot bruin, de vloerbedekking écru of roomkleurig, de kus sens (fluweel) beige- grijsbruin tot taupe. Alle onderdelen met verschillend dessin, van verschillende stof, maar duidelijk op el kaar afgestemd als le den van één familie. Uit Engeland komt de nieuwe tegel met relief, niet van echt te onder scheiden door de groeven tussen de vierkan ten, maar ze zijn van Novilon. Ze horen thuis in de Amtico-serie en worden in de alleenver koop geïmporteerd door Deja, Rotterdam. De tegels zijn er in imitatie-mozaïek, Renaissan- ce-marmer en in de kleuren van Siena, de Ita liaanse stad Italiaanse stad, beroemd om zijn prachtige mozaïeken. High Tech is de tegenhanger en speciaal ge schikt voor tienerkamers. De benaming duidt op alles wat met de industrie te maken heeft, zoals fabriekslampen, industrievloeren, labo ratoriumglas. „Anders dan anders" is een rood-witte ruit als in draadglas waarbij dan weer bijvoorbeeld rood-witte gordijnen in een motief van gestapelde blokken. Er wordt een beetje gespeeld met het rechtlijnige rultdes- sin, het komt steeds weer terug. Het onro- mantlsche High Tech- motlef komt ook voor In sterk afgezwakte tinten, bijna pastels. Apart zijn de gordijnen met blezen matten- dessin, aardig bijvoor beeld bij de gloednieu we Nocilon-vloerbe- dekklng in houten- planken-motief, ver krijgbaar in „echt" vu renhout, noten of ei ken onder het motto: „Koop je planken aan de rol". „Triptiek" (Deja) van 86 pet. katoen en 14 pet. linnen, in zes kleuren. Het dessin lijkt op dakpansgewijs over elkaar gelegde •chelpen. 13,95 per meter. Er zijn ook marme rachtige vloerbedek kingen (travertln-struc- tuur) v/aar je nauwe lijks vlekken op ziet. Verschillende dessins in éénzelfde kleur gamma. Dat is de nieuwe woningtextiel- mode. Het aantal stoffen van Urgé Paris, 's werelds grootste satijnwever, is bij Deja (alleenverkoper) met 27 kwaliteiten uitgebreid. Ze maken de de ruim te groter omdat ze geen dessin hebben. Noppentegels kan men nu óók op de rol krij gen, zodat ze makke lijk te leggen zijn zon der lijmvingers te krij gen. Tapijt komt er op nieuw weer in. Uit De nemarken bijvoorbeeld het „Egetaepen", 400 m breed, 80 pet. wol, 20 pet. nylon met breedtewerking voor gangen en smalle ruimten. De duidelijk afgetekende strepen lopen horizontaal van muur tot muur. Erg mooi In oud-rose- zwart. Nieuw is een ta pijt dat .geweven is als cocos, door een nieu we weefwljze of met een soort panamabin ding. Dit cocostapijt is te koop in vele kleur- varlanten, die echter alle draalen rond het tyulnig-beige, hoewel hét ook verkrijgbaar is in groen-beige en brons-bruin. Moderne katoenen en andere tapijten met zacht ver ende schuimrug kosten vaak minder dan be hang en Isoleren tegelijk. Speciale garens voor de nieuwe generatie vloerbedekking hebben een vuilverbergend of -afstotend ver mogen en blijven er langer fris uitzien dan wol. Overal is tegenwoordig ook het prachtig en kleurrijk Scotchgard-tapijt te koop, dat een keuken door de schitterende kleuren van een echte Schotse kilt gezellig en Intiem maakt. Deze modestof (McGregor) heeft dan een speciale vuilwerende finish gekregen, zodat het jaren mee kan. Voor het portaal Is een goedkoper soort ny lontapijt te krijgen, dat stof en vuil van de schoenen lijkt „af te zuigen". Daarvoor m zor9t de statische WÊWÈÊÊÊÊ electrlclteit. Nylon- matten of -lopers, die op een rubber onder grond zijn gezet, heb ben extra statische af weer tegen vuil. Zulke „walk-off" lopers wor den In scholen, kanto ren en andere grote gebouwen gebruikt, maar ze rijn er ook in woonhuismaten. Dlcht- geweven velours-kwa- lltelten (Fine gauge), kunnen ook voorzien zijn van een anti-vuil- flnlsh en ze zijn te koop in een rijk kleu rengamma. De 100 procent katoenen ve lours Doree In 20 flu welige tinten („Ma- net") kost maar 29,95 per meter TINY FRANCIS Bloemkoolaanvoer in St. Pol da Léon.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11