£cicUc (Sowuvnt Patiënt krijgt meer rechten tegenover arts MS Ik Overlijden Sands vandaag verwacht BRANDSTOF KAN UIT HUISVUIL WORDEN GEMAAKT Twee doden en twee vermisten bij vergaan van zeiljacht v Minister rijdt te duur WINKELCENTRUM IN DE AS GELEGD DODEN HERDENKING Stillte Tocht Zaterdag 2 mei 1981,7 le jaargang no. 21953 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND J'Uitgave Westerpere, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34, 2312 DD Leiden, Poetbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. I. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl.-BTW) Fl. 0,52 per mm. Telefoontjes Fl. 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal Fl. 49,55; jaar Fl. 106,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). nummers Fl. 0,65 Komische verwikkelingen in 'klucht „Kus van een Rus" (20.00 uur Ned. I). Centrale vraag in documentaire „Fas cisme, tussen slapen en slui meren": Leidt maatschappelij ke matheid tot fascistisch den ken? (morgen 20.10 uur op Ned. II). Enkele buien, mogelijk met hagel of sneeuw. Middagtem- peratuur ongeveer 9 graden. Matige tot krachtige noord westen wind, later afnemend. Morgen zon op: 6.06. Onder: 21.09. Schev. hoogw.: 3.00 en 15.19. Laagw.: 11.20 en 23.41. Aanklacht tegen Reagan WASHINGTON Elf leden van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden hebben president Reagan voor de rechter aange klaagd wegens hulp aan El Sal vador. De aanklacht zegt dat Rea gan tegen de wet gehandeld heeft door het Amerikaanse parlement niet bij zijn besluit tot hulpverle ning te betrekken. De regering- Reagan heeft 56 militaire advi seurs naar El Salvador gezonden en wil de regering van dat land voor 161,5 miljoen dollak* aan eco nomische en militaire hulp verle nen. Voor het komende begro tingsjaar is voor nog eens 101 miljoen dollar voor hulpverle ning aan El Salvador gevraagd. BB -sirenes loeien later DEN HAAG De BB-sirenes zullen niet op maandag 4 mei loeien, maar een week later omstreeks 12 uur. Dat heeft het ministerie van bin nenlandse zaken gis teren meegedeeld. Gebruikelijk is de BB-sirenes op de eer ste maandag van de maand uit te testen, maar uit eerbied voor de dodenher denking heeft men dit nu uitgesteld. BRUSSEL De Belgische vice-premier en minister van begroting, Guy Mathot, is op de vingers getikt door de inspectie van financiën in zijn land, omdat hij zijn eigen richtlijnen inzake de aanschaf van diens twagens heeft overtreden. Het is al de tweede keer dat hij in conflict komt met deze dienst Eerder kreeg hij al eens aanmerkingen op de hoge drankrekeningen van zijn kabinet. in november 1979 stelde de Belgische regering grenzen aan de bedragen die mochten worden uitgegeven voor dienstwagens. Een ministeriële dienstauto mocht zo werd bepaald, niet meer dan 31.500 gulden kosten. De man die dat besluit namens de regering ondertekende was minister Mathot Omdat Mathot twee portefeuil les beheert is hij gerechtigd er twee kabinetten op na te houden met twee chefs voor wie veel te dure auto's werden gekocht. Ze bleken allerlei snufjes te bezitten waardoor ze achtduizend guld hoger in prijs waren dan volgens de richtlijoen toelaatbaar was. W ereldbevolking groeit jaarlijks met 80 miljoen DJAKARTA De wereldbe volking neemt elk jaar toe met zo'n 80 miljoen mensen en deze groei zal tegen het einde van deze eeuw zijn toegenomen tot ongeveer 100 miljoen mensen per jaar. Dit staat in een giste ren in Djakarta uitgegeven ver klaring na afloop van een con ferentie over internationale ge zinsplanning. In de verklaring werd een dringende oproep ge daan aan politieke leiders, reli gieuze groeperingen en functio narissen in de gezondheidszorg over de hele wereld om aan ge boortebeperking te doen. Werklozenmars LIVERPOOL Enige honderden werklozen uit Liverpool hebben zich gisteren te voet naar Londen begeven waar men hoopt aan te komen op 29 mei. De tocht dient als protest tegen het be leid van de regering- Thatcher dat volgens hen verantwoordelijk is voor het stijgen van het aantal werklozen in het Verenigd Koninkrijk tot 2.5 miljoen. De mars van 485 kilome ter naar Londen is geor ganiseerd door het TUC, de overkoepelende fede ratie van vakverenigin gen die in totaal 12 mil joen leden heeft LEIDSCHENDAM Staatssecretaris mevrouw Veder-Smit van Volksgezondheid heeft gisteren plannen aangekondigd om de invloed en mon digheid van de patiënt tegenover de arts en te genover de gevestigde instellingen van de ge zondheidszorg grotere kansen te geven. Op haar begroting heeft mevrouw Veder-Smit gelden ge reserveerd („enkele tonnen") voor projecten van patiëntenorganisaties op het gebied van de patiëntenvoorlichting. In een nota constateert de staatssecretaris bij de patiënten „een toenemende behoefte om zich tegenover de terecht of niet terecht aanwezig veronderstelde macht van het ge zondheidszorgsysteem weerbaar te kunnen opstellen". Me vrouw Veder-Smit vindt het nodig dat er tegenwicht wordt geboden tegen de hecht georganiseerde gezondheidszorg die steeds machtiger en veelomvattender wordt. In besturen van ziekenhuizen en andere plaatselijke ge zondheidszorginstellingen dienen de patiënten vertegen woordigd te worden. Op landelijk niveau wil de staatssecre taris de organisaties van patiënten een stem geven bij het beleid. Verder dient er, aldus de staatssecretaris gewerkt te worden aan een verbetering van de rechtspositie van de pa tiënt, maar zij onderkent daarbij wel dat dit juridisch gezien een zeer ingewikkeldee zaak is. De staatssecretaris vindt het verder een belangrijke taak van de overheid goede patiënteninformatie te stimuleren en systematische voorlichting vanuit de gezondheidszorg te be vorderen. Zij wil zich bij voorrang richten op de voorlich ting aan kankerpatiënten, operatiepatiënten en patiënten die invalide worden door chronische aandoeningen. In de naaste toekomst zullen artsen richtlijnen krijgen hoe te. handelen met betrekking tot de voorlichting aan patiënten. Ook wil mevrouw Veder-Smit in de artsenopleiding het in voeren van patiëntenvoorlichting verplicht stellen. Op scholen zal het onderwijs over de opbouw van de gezond heidszorg en over veel voorkomende ziekten worden be vorderd. BESiHiHUHBBflUmHflHI Niet de Schuld, wel de Straf Volgende week dinsdag Is het 36 jaar geleden dat Neder land werd bevrijd van de Duitse overweldiger. Dat de haat tegen de N.S.B.'ers, de S.S.'ers en andere collaborateurs die de vijand uit eigen beweging een handje hielpen bij zijn gruwplpraktljken nog heel groot Is. mag begrijpelijk heten. Maar niet alleen de collaborateurs zelf, ook hun kinderen worden tot op de dag van vandaag gestraft voor de fouten van hun ouders. Terwijl deze kinderen toch onmogelijk eni ge verantwoordelijkheid voor het oorlogsdrama ten laste kan worden gelegd. Verslaggever Willem Scheer schreef een serie van vier verhalen onder het motto „Niet de Schuld, wel de Straf". Op de voorpagina van de Finale haalt Bea (nu 48 jaar) vandaag herinneringen op aan haar h.b.s.-tijd, vlak na de oorlog. „Jij moet vergeten Bea", zei die leraar, „dat je ooit ouders hebt gehad. Jouw ouders hadden ze aan de hoogste boom moeten ophangen". Verder in onze bijlage: Tweehonderd jaar Europese mode en natuur. Muiisch formuleert zijn vi sie op de wereld. Hollywood keert terug naar historie, geweld, bloed en liefde. Planten houden van mensen, maar niet wanneer ze worden opgegeten. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. STEIN Een felle brand heeft gisteravond voor ongeveer twee miljoen gulden schade aangericht in een winkelcen trum in het centrum van het Limburgse plaatsje Stein. Vijf winkels, een modehuis, een fotozaak, een bakkerij, een slage rij en een stomerij werden geheel verwoest. Een aantal win kels liep rook- en waterschade op. De brandweer had het vuur gisteravond tegen elf uur onder controle. De oorzaak van de brand is vermoedelijk een siga ret in een prullenmand in het modehuis. Persoonlijke onge lukken hebben zich niet voorgedaan. ADVERTENTIE Maandag 4 mei a.s. te 19.30 uur in de Marekerk. Aansluitend Schol in Skagerrak opgevist DEN HAAG Vanaf 1 mei is het voor Nederlandse vissers verboden op schol in het Ska gerrak en net Kattegat te vis sen. Minister Braks van land bouw en visserij heeft tot dit verbod besloten omdat de daar aan ons land toegewezen hoe veelheid schol (1087 ton) is op gevist. Vorige week verbood de minister de Nederlandse vi- seers nog langer op tong en, schol in het kanaal van Bristol en de Keltische Zee te vissen, ook daar waren de toegestande hoeveelheden al opgevist.' Hoe verbitterd de sfeer in Belfast momenteel is laat zich aflezen aan dit opschrift in een protestantse wijk van Belfast, waar men geen boodschap heeft aan de hongersta king van Sands. „Laat Bobby Sands sterven". (Van onze speciale verslaggever Bert van Velzen) BELFAST - Owen Carron, de verkie zingsmanager van Bobby Sands tij dens diens geslaagde greep naar de Lagerhuiszetel van Fermanagh heeft gisteren een afscheidsbezoek aan zijn stervende vriend gebracht. Na afloop van zijn bezoek zei hij te verwachten dat Bobby geen etmaal meer te leven heeft. Bobby Sands was enigszins ver ward geweest, zo gaf Owen Carron te verstaan. Hij zei dat Sands bijna blind was. Owen luid Bobby vaarwel gekust en hij was er bijna zeker van dat Bobby Sands vandaag de geest zou ge ven na precies negen weken vasten. sloten te sterven, tenzij hun eis om politieke status voor de IRA- gevangenen in Long Kesh wordt ingewilligd. Sands heeft Owen Carron gezegd dat Francis Hughes, die aan de achtste week van zijn hongerstaking begint, hem in de dood zal volgen en vervolgens Raymond McCrlsh en Patsy O'Hara, die vandaag 42 da gen aan het vasten zijn. Bobby Sands kreeg gisteren ook bezoek van zijn moeder en zijn zuster Marcella en van een lid van het schaduwkabinet van de Britse La- bourpartij, Don Concannon, die in Noordierse aangelegenheden optreedt als partijwoordvoer der. Concannon, een felle politieke tegenstan der van Sands en een man die de Britse crimi- naliseringspolitiek met betrekking tot terroris ten volledig onderschrijft, zei dat hij een poli tiek debat met Sands had gevoerd. In tegenstel ling met de opmerking van Owen Carron zei Concannon dat Bobby Sands helder van geest Bobby Sands en zijn drie lotgenoten zijn vastbe- Pag. 7: Belfast bang voor geweld. (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE Huishoudelijk afval kan uit stekend dienen om brandstof uit te fabrice ren. Verwijder de ontbrandbare materie uit het afval en het produkt ligt klaar dat als bron van energie kan dienen. Het nieuwe type brandstof, dat inmiddels de naam EDF (Refuse Derived Fuel) kreeg, is vermengd met kolen een uitstekende energiebron voor de stoomketels van electriciteitscentrales. Volgens TNO-onderzoeker F.J. Colon is de kans aanzienlijk dat de RDF-produktie binnen niet al te lange tijd in ons land kan concurreren met vuilverwijderingsmethoden als verbranden en storten. „De verbranding van afval is in haar geheel erg duur en ook het storten van het afval wordt in ons land steeds kostbaarder", gaf Colon deze week aan tijdens een symposium te En schede over het opnieuw gebruiken van mate rialen. Ten aanzien van de Nederlandse situatie merkte Colon op, dat het huisvuil een relatief hoog percentage waterrijke materialen als voed- selresten en tuinafval bevat. Het papiergehalte is bovendien aanzienlijk minder dan in landen als Groot Brittannië en de Verenigde Staten. Het percentage papier in het Nederlandse huis vuil bedraagt circa 20 procent, terwijl de Britten en de Amerikanen respectievelijk percentages voeren van 35 en 50 procent. Om de produktie van RDF rendabel te maken in Nederland, zal waarschijnlijk eerst een dure droogstof in het proces moeten worden ingebouwd. Maar al is in Nederland de uitgangssituatie minder gunstig dan in het buitenland, toch ziet de aan de hoofd afdeling maatschappelijke technologie verbon den TNO-man Colon ook in ons land gunstige perspectieven voor brandstof uit huisvuil. DRAMA OP ZEE BU TERSCHELLING Een redder die zeezeilers bij Terschelling te hulp wilde komen, wordt levenloos aan de wal gebracht, nadat de reddingsboot was omgeslagen. TERSCHELLING Twee man nen zijn gisteren verdronken en twee worden er vermist nadat gisteren op zee bij Terschelling een zeiljacht is vergaan. Een van de slachtoffers was de stuurman van de reddingboot Nicolaas Ma- rius, de 46-jarige J. Ruyg uit Midsland. Het andere slachtoffer en de twee vermisten waren op varenden van het zeiljacht Het jacht kwam gistermiddag in grond- zeeën terecht. Daardoor sloegen drie mannen overboord. De vierde man heeft nog geprobeerd de drie anderen te redden, maar omdat het schip aan de grond liep, waardoor hij zelf ook over boord sloeg, lukte dat niet. Wel kon hij zelf het strand bereiken. Aan de zoekactie naar de drie vermis ten nam onder meer de Nicolaas Marius deel. Dit schip sloeg om in de branding waarbij de stuurman onder de boot te recht kwam en verdronk. De overige vijf opvarenden konden worden gered. Verder werd naar de vermisten gezocht door helikopters van marine, lucht macht en rijkspolitie en door de Duitse marine. Volgens een voorlichter van de marinevoorlichtingsdienst werd een van de gemisten gevonden, maar de be manning van de helicopter slaagde er door de zware branding (windkracht 7) niet in hem aan boord te krijgen. Wel. kon worden vastgesteld dat de man' dood was. Het lichaam van de verdron ken stuurman kon wel worden gebor gen. De zoekactie naar de twee andere vermisten werd gisteren om zeven uur gestaakt omdat niemand meer in leven kon zijn. AW; si? i r SM//// >W/w///A i f-i

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1