Tranen voor Belfast, het domein van de duivel Ripper heeft in rechtszaal reinig weg van lustmoordenaar sraël opnieuw jictief boven Libanon Berlijnse ex-verslaafde verdient miljoenen aan eigen levensverhaal lUTCLIFFE BEKENT DOODSLAG, GEEN MOORD Warm voor de winter \gin4UITENLAND LEIDSE COURANT/ DONDERDAG 30 APRIL 1981 PAGINA 5 (Van onze correspondent 1 Roger Simons) DNDEN Hij was •urig net gekleed in in grijs pak en blauw tmd; zijn lang haar ^vuldig gekamd en orsteld, de donkere deskundig ge- dpt. Zo te zien een ichtwagenchauffeur zijn paasbest, een van wie je niet ht, dat hij de nacht |d doorgebracht in de uchte gevangenis van Zuidlondense Brix- Ook niet iemand, 5 je zo direct voor een ik the Ripper houdt, outineerd in het be- van lustmoor- en op prostituées, huis- rouwen en meisjesstu- mten. kar vaak bedriegt de schijn, t keurig geklede heer in het ffi ijs, die in gerechtszaal num- 1 W fer I in de Londense Bailey fcsen de kogelvrije glazen ïnden van de beklaagden- k aan'mte stontL was niemand ge en|nc^er ^an Engelands nieuw- ran del vrouwenmoordenaar, Peter Sutcliffe (34), bijge- De!301^ Yorkshire Ripper. Dat orgenPe man legendarische t her^ tbe Ripper van ruim Jaar geleden in Lon- anne>" ïaar *an8 nagebootst n vanfft *n bet noorden van En ig ne-lan<l- tocb z*et er- 2 ton,rs de Paar honderd mannen bsidie' vrouwen die voor het begin Mensen wachten bulten voor het gebouw van de Old Bailey om het proces tegen de Yorkshire Ripper bij te wonen. van Sutcliffe's proces op het trottoir stonden te wachten, „ongevaarlijk" uit. Voor de twintig beschikbare plaatsen op de publieke tribu ne in de rechtszaal stonden ze ker tachtig mensen zorgvuldig op z'n Engels in de rij. Wie achter het net viste maar er wat geld voor over had om toch in de zaal aanwezig te zijn kon terecht bij een van de drie ondernemende heren, die de hele nacht op wacht hadden gestaan. Zij mochten als eer sten naar binnen, maar ver kochten prompt hun zitjes aan de hoogste bieders. Er zijn wel 300 buitenlandse correspondenten in Londen en een veel groter aantal binnen landse verslaggevers. Maar in de zaal konden maximaal 82 inktkoelies op de perstribune bij elkaar. Sonia Sutcliffe, echtgenote van de Yorkshire Ripper, zat ook in de zaal. Met haar moeder, op gereserveerde plaatsen, dichtbij Peters advocaat. Ze waren lijkbleek en staarden recht voor zich uit. Tussen het publiek op de tribune bevon den zich familieleden van de twee meisjesstudenten, die door de ripper vermoord wer den in de Noordengelse steden Bradford en Leeds. Verder waren er de twee vrouwen die hij gepoogd heeft om het leven te brengen. Vrachtwagenchauffeur Sut cliffe, zelf afkomstig van Bradford, wordt zoals bekend beschuldigd van moord op dertien vrouwen in Noord-En- geland, tussen 30 okotber 1975 en 17 november 1980. In die periode heeft hij ook zeven po gingen tot moord op vrouwen op zijn geweten. Zijn arrestatie door de politie van Sheffield dateert van 2 januari 1981. Tot ieders verbazing heeft Sut cliffe vandaag die misdrijven allemaal bekend. In het begin klonk zijn stem vrij vast. Hij sprak met een zangerig Noor dengels accent. Enkele ogen blikken later kon je echter haast niet meer verstaan wat hij zei. Het ging over de der tien moorden; Sutcliffe ont kende dat hij die vrouwen op zettelijk gedood had. „Het was telkens doodslag", zei hij. „Doodslag?", de borstelige wenkbrauwen van de gestren ge rechter Boreham (62) rezen hoog over zijn brilleglazen. „Doodslag, op grond van ver minderde toerekeningsvat baarheid", voegde de Yorkshi re Ripper er snel aan toe. Er ontspon zich spoedig een juridisch gesprek tussen de rechter, het openbaar ministe rie en Sutcliffe's verdediger, waarvan de meeste leken in de zaal weinig begrepen, tot de rechter te kennen gaf „Houdt er maar mee op, want ik wil wat gaan lunchen. Straks pra ten we er verder over". Na de lunch duurde het gruime tijd voordat rechter Boreham de knoop doorhakte en de zaak Sutcliffe verdaagde tot volgen de week dinsdag. Dan wil hij een jury in de zaal hebben, omdat hij de zaak niet verder in zijn eentje denkt af te kun nen handelen. Dan zullen ook vier dokters aanwezig zijn om in aanwezigheid van de jury een medisch oordeel uit te spreken over de beklaagde. Daarna zal de jury hem be rechten wegens de dertien moorden, waarvan hij zelf be weert, dat het „geen moord maar doodslag" was. IEL AVIV Israëlische gevechtsvliegtuigen hebben giste- ln voor de vierde achtereenvolgende dag aanvallen uitge- berd op Palestijnse bases in het zuiden van Libanon. Het bornaamste doelwit was het middeleeuwse kasteel Beau- een Palestijns bolwerk. Volgens een woordvoerder van ie Israëlische luchtmacht zijn gebouwen en stellingen die ■borden gebruikt bij de beschieting van dorpjes in het door JL troepen van majoor Haddad beheerste gebied vernietigd, nder dat er slachtoffers zijn gevallen. v raëlische vliegtuigen zouden gisteren ook opnieuw zijn ver henen boven de door Syrische troepen belegerde stad Zahle. aar er werd niet, nets als eergisteren, tot een beschieting van onddoelen overgegaan. Een militaire zegsman in Tel Aviv -o ilde niet nader ingaan op beweringen, dat rond Zahle Syrische ij chtdoelraketten van Russische makelij zijn opgesteld. Washington werd bekend dat de Verenigde Staten de Sovjet- lie hebben gevraagd haar invloed in Syrië aan te wenden in n poging, het geweld in Libanon te stoppen. Verder werd eegeddeeld, dat in het ministerie van buitenlandse zaken een :a#isisteam is gevormd, dat de situatie in Libanon voortdurend in t it oog houdt en naarstig langs diplomatieke wegen naar een dlossing voor de problemen zoekt. Militairen van het geregelde Libanese leger liggen achter zandzakken vlak buiten de christelijke stad Zahle om de activiteiten van de christelijke militia In de gaten te hou den. Terwijl in Nederland (en niet alleen daar) nog maar nauwelijks Iets te merken valt van de lente, laat staan van de zomer, zijn de modeontwerpers in New York al druk bezig met de collectie voor de komende winter en herfst (brrrCouturier Bill Haire wil de vrouw in die seizoenen gekleed zien in bijvoorbeeld (links) een in metaalkleur geborduurd jack op een in zwaar velours uitgevoer de japon waarvan de wijde rok tot halverwege de kuit valt. De mannequin rechts is gehuld in een tweedelig pak van mohair met hoge col boven en „kraakleren" laarzen onder. SCHMIDT IN SAOEDI- ARABIË: Geen wapens, wel olie BONN Bondskanselier Schmidt is er tijdens zijn be zoek aan Saoedi-Arabië in geslaagd de toezegging van zijn gastheren los te krijgen, dat zij West-Duitsland van olie en krediet zullen blij ven voorzien, hoewel Bonn zich niet wil vastleggen op de door de Saoedi's vurig ge wenste levering van West- duitse Leopard-tanks. Dit heeft Otto Lambsdorff, mi nister van economische za ken, verklaard. Lambsdorff vergezelde Schmidt tijdens diens twee daags bezoek aan Saoedi-Ara bië, dat gisteren werd afgeslo ten. Een woordvoerder van Schmidt verklaarde dat de Bondskanselier zijn gastheren te kennen had gegeven dat Westduitse wapenleveringen aan landen die niet tot de NAVO behoren, op dit mo ment niet gelegen komen. Het is maar zeer de vraag of het Westduitse parlement zijn goedkeuring aan zo'n transac tie zou hechten, aldus Schmidt. Overigens blijft Sa oedi-Arabië grote belangstel ling houden voor de Westduit se tanks. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Het geïllustreerde Westduitse mil joenenweekblad Stern publiceerde in okto ber 1978 de eerste aflevering van een nieuwe serie onder de titel „Wir Kinder vom Bahn- hof Zoo". Het was het authentieke relaas van het meisje Christiane F., dat aan twee verslaggevers van het blad uitvoerig en on opgesmukt had verteld hoe zij als 12-jarige in Berlijn aan de drugs raakte tot zij op haar veertiende bij heroïne belandde, prosti tutie moest bedrijven om aan geld voor de „stuff" te komen en volkomen aan de zelf kant van de maatschappij kwam te staan. Vrienden en bekenden zag zij rondom haar kapotgaan, enkelen stierven. Slechts met de grootste moeite lukte het haar om van haar verslaving los te komen en om weer een „normaal" leven te leiden. De journalisten van het blad, dat toch wel het een en ander gewend is, konden niet vermoe den dat zij door dit verhaal miljonair zouden worden, evenals Christiane zelf, die in de op brengst deelt. Het weekblad werd echter grif gekocht en het later uitgebrachte boek „Chris tiane F.", dat in het Nederlands de ondertitel „Verslag van een junkie" meekreeg, stond na het verschijnen al spoedig aan de top van de bestsellerlijsten en prijkt daar tot op heden nog steeds. Meer dan anderhalf miljoen exemplaren zijn alleen al in de Bondsrepubliek verkocht; in vele landen verschenen vertalingen. Het kon niet uitblijven dat de filmindustrie zich op het verhaal zou storten. Sinds enkele weken draait dan ook in honderden Duitse bio scopen voor volgeboekte zalen, voornamelijk bezet met jongeren, de gelijknamige rolprent, waarin de levensloop van het jonge meisje in overwegend sombere beelden en kleuren wordt afgeschilderd. Kortom: Christiane F. is een fe nomeen geworden dat miljoenen tieners in zijn ban houdt. Het verhaal (in boekvorm) wordt verslonden, zelfs door kinderen vanaf een jaar of tien, die zodoende in detail op de hoogte ra ken van terminologie en rituelen rond het drugsgebruik. Verontruste ouders, vooral op het platteland, lijden eronder dat het meisje Christiane kennelijk meer autoriteit dan zijzelf bezitten en vrezen voor het geestelijk en licha melijk heil van hun kroost. De toeloop van miljoenen Duitse jongeren naar de „Bahnhof Zoo"-film bracht het departement van Jeugd, Gezin en Gezondheid in Bonn er echter zelfs toe om een officiële stellingname te publiceren. Daarin laat minister Antje Huber, reagerend op de aantrekkingskracht van de rolprent en de bezorgdheid van veel ouders, zich zeer positief over de film uit, die volgens haar een preventieve werking heeft. In de Bondsrepubliek stierven vorig jaar 410 mensen als gevolg van drugsgebruik; ongeveer 50.000 personen zijn eraan verslaafd. Het lijkt zeer onwaarschijnlijk dat een jongere door de film op de gedachte kan worden gebracht deze weg te gaan. De beelden zijn zo somber en grauw, de aftakeling van Christiane is zo af schrikwekkend en het „genot" van het „high" worden blijft zo volstrekt op de achtergrond, dat de film zelfs een voorlichtingsfilm van het ministerie van mevrouw Huber had kunnen zijn. Inmiddels is het „Christiane-effect" zo sterk dat „Bahnhof Zoo", het sombere station in het hart van Berlijn, een soort van bedevaartsoord voor jongeren is geworden, hoewel heroïnehandel en prostitutie er allang zijn verdwenen. Nietemin incasseert men er gretig de inkomsten die door Christiane's ontboezemingen over dit trefpunt van de jeugd in Berlijn zijn gaan vloeien. AMI VAN VREE '^taking Duitse staalindustrie lijkt afgewend (Van onze correspondent) )NN De dreiging van omvangrijke stakingsacties in de estduitse metaalindustrie is op het allerlaatste moment afge- i :nd. In Sindelfingen werd voor het gebied rond Baden Wür- ramberg een akkoord bereikt, dat onder andere voorziet in een g Dnsverhoging van 4,9 procent. Hoewel deze overeenkomst als i overwinning voor de vakbeweging moet worden beschouwd de werkgevers in andere gebieden, waaronder Noordrijn- 'estfalen, er ernstige bezwaren tegen hebben, moet toch wor- n aangenomen dat het akkoord ook daar, mogelijk met gerin- aanpassingen, wordt overgenomen. urinaamse ministers opgestapt \RAMARIBO In Suriname hebben twee ministers uit het ibinet van premier Chin A Sen hun aftreden bekendgemaakt, it gaat om de ministers Van Dijk (Landbouw) en Adhin (Op- uw). In Paramaribo is niet gezegd waarom de bewindslieden n afgetreden, juist twee dagen voordat de regering en legerlei- ig tijdens een grote 1 mei-bijeenkomst bekend zullen maken, ilke politieke koers Suriname de komende jaren van plan is te an varen. Dodstraf geëist tegen 220 rechtse Turken z (KARA In het proces tegen de Turkse oud-vice-premier paslan Turkes en 219 aanhangers van zijn extreem rechtse 1 ationalistische Actie Partij", zal de openbare aanklager tegen rie 220 verdachten de doodstraf eisen. De uiterst rechtse Tur- n worden beschuldigd van gewapend verzet tegen de staat en t streven naar de omverwerping van het grondwettelijke be- gsstu. lei ormr rouwen met bijtend zuur bewerkt IULOUSE In de omgeving van het Zuidfranse Toulouse bben acht vrouwen gisteren brandwonden opgelopen, nadat bede1 onbekende man hen van achteren had benaderd en een inetend zuur over cle rug en benen bac* gegooicL Op deze wijze J 1 de afgelopen dagen in de omgeving van Toulouse zeker aalf vooral jonge vrouwen aangevallen. Volgens de politie c J»l de „vrouwenhater" gebruik van fosforzuur. G hervat voedselexport naar Sovjet-Unie 1USSEL De Europese Commissie in Brussel heeft, nu de renigde Staten het graanembargo tegen de Sovjet-Unie heb- n ingetrokken, de op verzoek van Washington afgekondigde ,j perking van de voedselexport naar de Sovjet-Unie ongedaan naakt. beperking werd een jaar geleden ingevoerd, nadat president ter het graanembargo had ingesteld als vergelding voor de issische inval in Afghanistan. Vooral Frankrijk heeft baat bij t nieuwe EG-besluit, omdat het de Sovjet-Unie nu spoedig een a|Kte hoeveelheid besteld graan kan leveren. e< rte, (Van onze speciale verslaggever in Belfast Bert van Velzen) BELFAST De argeloze wande laar wordt in het commerciële hart van Belfast toegelaten via veilig- heidssluizen, waarin men door niet onvriendelijke geüniformeerde lie den in het kruis wordt getast, om dat bij voorkeur daar explosieven en ander wapentuig door geschool de geweldplegers wordt meegedra gen. Een van die fouilleurs is een kleine man van nog geen anderhal ve meter die, om duistere reden, tot de overtuiging is gekomen dat ik een goed protestant ben en hij laat me nu zonder bevoelingen door. Hij maakt steevast een geslaagde grap. Gisteren vertelde hij dat hij ieder een die langer is dan hijzelf, als mismaakt beschouwde. Maar later op de dagzoen ik hem in de kroeg zag zittenvVas hij pisnijdig om de aandacht die Bobby Sands in krant en op beeldbuis krijgt en boven dien ook nog geestelijke troost van de Ierse pauselijke afgezant John Magee, terwijl door bomexplosies kreupel en verminkt geworden mensen geen woord van mededo gen uit Rome vernemen. De kleine fouilleur zei dat hij geen traan voor Bobby Sands zou laten. Hij zei te kunnen stikken van woedende droefheid als hij dacht aan Linda, die een week lang onbeschrijflijk heeft geleden toen een bom de Bayardo-bar veranderde in een helse grot. Er zijn geen tranen voor Linda meer. De paus, zo verklaarde de veiligheidsman met stemverheffing, was door de af vaardiging van monseigneur John Magee naar het waterbed van Bobby Sands een erelid van het Ierse Repu blikeinse Leger geworden. Hij was zeer kwaad. Die woede was algemeen in het pro testante Ulster, terwijl de katholieke republikeinen natuurlijk hun anti-cle- ricale natuur verloochenden en ver telden dat de paus iets van hun doel stellingen had begrepen. Radio Vati- cana probeerde woensdag een hoop goed te maken en Radio Ulster gaf er veel zendtijd aan. Hongerstaking was naar binnen geslagen terreur, zo moet ongeveer in een Engelstalig commen taar van Radio Vaticana zijn gezegd. Kardinaal Basil Hume, die hongersta kingen veroordeelt als een vorm van geweld, werd rijkelijk geciteerd. De primaat van Ierland, Tomas O Fiaich kon niet worden geciteerd, want die veroordeelt alleen maar het gevange nisregime van Long Kesh (na dit pro test heeft het gevang groter lijden ge kend dan de bedelaars in de riolen van Calcutta) en O Fiaich zit in Ar magh midden tussen de republikeinse guerrilla's en hij kan niet, zoals Basil Hume, terugkeren naar de ecclesiasti sche kalmte van de kathedraal van Westminster. Tijdens zijn bezoek aan Ierland heeft de paus in Drogheda alle vormen van Iers geweld veroordeeld. Het geweld dat door mannen die Gods woord ver kondigen, wordt gepleegd. Het geweld van politici. Het geweld dat mensen verwoest in bittere armoede en in stukjes gevangenissen met onzichtba re muren, ghetto's als de Falls, Ardoy- ne, Shankill Road, Short Strand, Ballymurphy. John Magee, zo werd vanuit Rome verzekerd, was niet ge komen om de IRA morele steun te ge ven. Hij sprak woensdag met de mi nister voor Noord-Ierland, Humphrey Atkins, die van tevoren had aange kondigd dat de hongerstakende Bobby Sands op de 60e dag van zijn grote vasten, niet op concessies van de zijde van de Britse regering mocht reke nen. Hij zei ook dat de monseigneur hem mocht komen vertellen wat hij met Bobby Sands had besproken. Of was er sprake van een laatste poging om Bobby Sands van de hongerdood te redden? We weten het niet. Mis schien is er zelfs nog een allerlaatste kans, wanneer Bobby in een coma is weggezonken en zijn familie, zijn moeder of zijn zuster Marcella, de art sen vragen om hem niet te laten ster ven. Het commerciële hart van Belfast is een andere wereld dan de zieke pro testantse of katholieke ghetto's. In Ar- doyne, een klein katholiek ghetto, heeft een IRA-man me voorgelicht over knieschijfverpletteringen als di- ciplinaire maatregel; over een inter nationale terreur-hogeschool waarin hij een meisje uit Zürich had geleerd hoe zij van een koekoeksklok een hel se bom kon maken (koekoek, koekoek en boem) en hoe republikeinse vrou wen smokkelwaar naar de gevangenis van Long Kesh brengen. Zijn verhaal was cynisch en van een morbide hu mor. Ik ben trouwens gaan geloven dat een mate van cynisme en galgen humor de Noord-Ieren buiten de psy chiatrische inrichtingen houdt. De IRA-man in Ardoyne vertelde hoe be zoekers van de IRA-gevangenen in Long Kesh worden vernederd door cipiers, die hun lijven afzoeken naar smokkelwaar. Grimmige vrouwen met harde gezichten steken haar vin gers in de grotten en spelonken van vrouwen die dertien kinderen hebben groot gebracht en die ervan verdacht worden wapens en explosieven mee te voeren. Zij worden zelfs onderzocht als de rode vlag uithangt en mannen krijgen een protestantse vinger van een gevangenisbewaarder in hun ach terste om daarna diezelfde vinger, on- gereinigd in hun mond te krijgen bij het aftasten van de wangzakken. Zeg niet: Bert, je gaat te ver. Want dit is de duivelse, onheilige waarheid. Bel fast is het steengeworden toneel van het absurde. Het domein van de dui vel. Het Europa Hotel zit boordevol jour nalisten, die dit doorgaans bedaarde en dan verlies lijdende etablissement hebben veranderd in een asiel voor lieden met onherstelbaar zielelijden. Taxichauffeurs, die volkomen ten on rechte door buiten hun landsgrenzen opererende journalisten tot socio-poli- tieke deskundigen worden gepromo veerd, komen vertellen dat ze je voor 350 gulden plus benzine en een hap eten naar Londonderry willen bren gen, terwijl een retourtje met de trein nog geen 20 gulden kost en je op de spoorbaan rustig kunt lezen en naden ken over de psychologie van het geweld of waarom er ineens een com pacte piano in mijn hotelkamer stond. Dat internationale leger wordt niet door de anti-revolutionaire Noord-Ie ren bemind. Daar zijn de stoottroepers die overal verschijnen waar narigheid is en die dan ook in gevechtskleding komen. Daar zijn geharde journalistes met sigaretten in beide mondhoeken die Florence die aan de balie staat la ten huilen. Italianen die hun pers weeën celebreren en Ieren die in her oïsche dronkenschap de zaak aan vreemdelingen uitleggen. Er zijn aas gieren neergestreken in Belfast. Ze zitten in het woord van Graham Greene als geknakte paraplu's in rot ten van twaalf op de daken te wach ten op een festival van geweld. Bel fast is het domein van de duivel. En er is niets aan te doen. Sihanouk sluit zich aan bij verenigd verzet PEKING Het voormalige Cambodjaanse staatshoofd prins Norodom Sihanouk heeft in Peking officieel bekendge maakt, dat hij deelneemt aan een verenigd front, waarin het verzet tegen de door Vietnam gesteunde regering van Cam bodja is gebundeld. Naast de aanhangers van Sihanouk ma ken leden van de Rode en de Vrije Khmer deel uit van het naar schatting 35.000 man ster ke verzetsleger. Waarnemers in Peking zijn er verbaasd over dat de drie tot voor kort onderling zeer verdeelde ver zetsgroepen het nu wel eens zijn kunnen worden. In Was hington wilde woordvoerders van het ministerie van buiten landse zaken de mogelijkheid niet uitsluiten dat de VS, als het verenigd verzetsfront van Sihanouk van de grond komt, zullen overgaan tot militaire hulp. VS leveren India geen splijtstof meer NEW DELHI De Verenij- de Staten hebben India laten weten dat zij geen splijtstof meer zullen leveren voor de kerncentrale in Tarapur bij Bombay. Beide landen bestuderen mo menteel hoe zij een eind kun nen maken aan een dertigjari ge overeenkomst voor nucleai re samenwerking, krachtens welke de VS het uranium le veren voor de in India ge bouwde kerncentrale. De Amerikaanse wet tegen de verspreiding van kernwapens uit 1968 verbiedt de levering van splijtstof of nucleaire uit rusting aan landen als india, die het internationale verdrag tegen de verspreiding van kernwapens niet hebben on dertekend en ook geen inter nationaal toezicht op nucleaire installaties aanvaarden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5