Driehonderd gulden boete voor Alphense politiecommissaris Gemeentebestuur acht vaststellen van prioriteitenlijst volstrekt zinloos Subsidie voor nieuwe initiatieven in Nieuwkooi Eremetaal voor 50 jaar arbeidzame modelleur MET 'BLACK OUT' DOORGEREDEN NA NACHTELIJKE AANRIJDING Goud voor schrijven en Zwijgen1 Vijfde Parkenloop Gemeente Delft wil geen geld slaan uit studentengrap Benoeming nieuwe wethouder in Alphen Bijna drie eeuwen oude molen onthoofd REGIO LE1DSE COURANT DONDERDAG 30 APRIL 1981 PAGINjJ(J|TE DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense politiecommissaris J. Volwerk is gisteren door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot 300 gulden boete en voorwaar delijke ontzegging van de rijbevoegdheid. De heer Volwerk stond terecht op verden king van doorrijden na een ongeval in de nacht van 3 op 4 maart. De commissaris die zijn eigen verdediging voerde, verklaarde ten tijde van de aanrijding met een fietser een black out te hebben gehad. De 52-jarige politieman zag tijdens de zitting af van ho ger beroep. Hij zal ondanks zijn veroorde ling zijn werk in Alphen aan den Rijn kun nen blijven doen. „Ik voelde me niet zo lekker, maar ik ben toch 's avonds op aandrang van kennissen naar een feest in Avifauna gegaan. Daarna ben ik nog even met vrienden "mee gegaan voor een kopje soep. Ik ben vervolgens naar huis gegaan, maar ik kan me er helemaal niets meer van herinne ren. Het enige dat ik weet is, dat ik 's morgens door een vriend uit bed ben gebeld", zo ver klaarde de 52-jarige commissaris tegen politie rechter mr. B.J.R. Buisman die hem overigens verweet ondanks zijn grieperigheid toch zo lang te zijn blijven hangen op het feest. Overigens waren noch de politierechter, noch de officier van justitie geïnteresseerd in eventueel alcohol gebruik tijdens het feest. Uit een onderzoek van de rijksrecherche is ge bleken dat de heer Volwerk diep in de nacht langs een vrij ongebruikelijke route naar huis reed. Op de Bijlen heeft hij zonder dit te mer ken een fietser aangereden. De fietser wiens ^onverwachte capriolen ook bijdroegen tot het ongeval, raakte niet gewond. De heer Volwerk heeft de volgende dag de beschadiging aan zijn auto niet opgemerkt. Hij parkeerde de volgende twee dagen als gebruikelijk zijn auto in de ga rage van het politiebureau. Een hoofdagent die door een getuige van het ongeval was ingelicht, ontdekte de beschadiging aan de auto en bracht de zaak aan het rollen. Het onderzoek is in overleg met het Alphense gemeentebestuur, de politiestaf en de heer Volwerk, uitgevoerd door de rijksrecherche. De heer Volwerk twijfelt niet aan het feit dat hij de aanrijding veroorzaakt heeft. „Maar, ik zou zeker gestopt zijn, als ik me dit gerealiseerd had. Als ik bewust zou zijn doorgereden, zou ik toch de volgende dag geprobeerd hebben om de zaak recht te zetten. Ik ben namelijk geen on sportieve vent." De politiecommissaris sloot op zettelijkheid verder uit door vast te stellen, dat hij na het ongeval geen pogingen heeft onder nomen om eventuele sporen (beschadigde auto) De officier van justitie, mr. A.J. Dek stelde ter zitting vast, dat voor een veroordeling op grond van art.30 lid IA van de Wegenverkeerswet sprake moet zijn van een zekere bekendheid met de strafbare feiten. Op basis van een arrest van de Hoge Raad kan iemand, die zich niet realiseert dat hij een aanrijding veroorzaakt, niet veroordeeld worden voor het doorrijden. „Maar, dat de heer Volwerk zich nu niets meer herinnert van het ongeval, wil niet zeggen dat hij zich er destijds niet van bewust was." De of ficier eiste een geldboete van 300 gulden of zes dagen hechtenis en 4 maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid met een Ëroeftijd van twee jaar. 'e rechtbank vonniste conform. ALPHEN IN DE GREEP VAN HET GELDGEBREK ALPHEN AAN DEN RIJN Volgens het col lege is het volstrekt zinloos om een prioriteiten lijst voor de periode '82-'86 vast te stellen. Die zinloosheid is een gevolg van de geringe finan ciële ruimte die Alphen op dit moment heeft. Bovendien ziet het er niet naar uit dat de ge meente de komende jaren meer financiële arms lag zal krijgen. Het college zal de raad derhalve voorstellen één of twee projecten in de planpe riode te gaan aanpakken. Daarbij maakt vooral het nieuw te bouwen stadskantoor een grote kans. De vaststelling van een prioriteitenlijst is nodig om een overzicht te hebben van projecten waarvoor men in de komende jaren kredieten moet verlenen. De raad stelt een dergelijke lijst op. De vorige prio riteitenlijst van de gemeente Alphen telde ongeveer dertig zaken. Dit jaar zou er opnieuw voorrang ge geven worden aan bepaalde projecten. De raad zou in haar vergadering in mei overgaan tot de samen stelling van de lijst. Volgens het college heeft het echter geen enkele zin, omdat het geld eenvoudig ontbreekt. Bovendien neemt de vaststellingsproce dure te veel tijd in beslag. Indien je de projecten toch nummers zou geven, wekt dat alleen maar val se hoop, zo stelt het college. Het gemeentebestuur zal de raad derhalve voorstellen één of twee projec ten aan te geven die afgehandeld dienen te worden. Eén van die projecten is waarschijnlijk het nieuwe stadskantoor. Binnen het Alphense gemeentehuis kampt men met een enorm ruimtegebrek. Ambte naren hebben onlangs hun grieven daarover schrif telijk kenbaar gemaakt. Overigens ziet het er niet naar uit dat de financiële situatie van de gemeente Alphen volgend jaar zal verbeteren. Het komend verwacht men een nog geringere bijdrage uit het gemeentefonds. Ook de verwachte i len jaarlijks tegen. In 1977 waren de re minder dan gepland en een jaar later was er een tegenvaller van ongeveer vijf ton. Door de geringe financiële armslag is men genood zaakt te bezuinigen en een aantal zaken uit te stel len. In sommige gevallen is dat echter onmogelijk. Eén van die gevallen is het zogenaamde „aankle den van woonwijken". Om te voorkomen dat hui zen leeg blijven staan, omdat de riolering wegens geldgebrek niet kon worden aangelegd, zullen er in die gevallen machtigingen worden gegeven. Onze correspondent In De Zilk, H.A.Turnhout ontving gisteren uit handen van burgemeester F.Winkel van Noordwijkerhout een eremedaille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De heer Turnhout kreeg de koninklijke onderscheiding opgespeld tijdens een bijeen komst in het Zilkse dorpshuis De Duinpan. De heer Turnhout heeft zich ruim 20 jaar verdien stelijk gemaakt als dag- en weekbladcorrespon dent en redacteur van het parochieblad Kerk venster. Actief In het amateur-toneel regisseer de hij niet alleen een aantal toneelstukken, maar schreef hij ook het toneelstuk „Waarom zweeg je zolang". Dit toneeldrama Is in den lan de niet minder dan 503 keer op de planken ge bracht. Vierde Or anje expositie geopend RIJNSBURG De burge meester van Katwijk, mr. C.A. Bos, heeft gisteravond onder grote belangstelling de vierde Rijnsburg-Oranje expositie in het Rijnsburgse gemeentehuis geopend. Hij deed dit na een muzikale in leiding van een gezelschap onder leiding van Peter Bontje. Mr. Bos benadrukte het nut van exposities, die hij als com municatiemiddel geschikter vindt dan bijvoorbeeld kunst programma's op televisie. Van de voorzitter van het Rijns burg-Oranjecomité, de heer D. Heemskerk, kreeg de Katwijk- se burgervader een bloemstuk. Ook voor de muzikanten was er een dergelijke bloemenhul de. De exposite duurt tot en met 9 mei en is op werkdagen tijdens kantooruren open e- venals woensdag van zeven tot negen uur 's avonds en zater dag van een tot zes uur 's mid- Alphen krijgt vierde apotheek ALPHEN AAN DEN RIJN Alphen krijgt binnenkort een vierde apotheek. De nieuwe vestiging komt in het win kelcentrum aan de Concertweg. De nieuwe vestiging aan de Concertweg is noodzakelijk omdat de apotheek in Ridderveld het veel te druk heeft. Oorspronke lijk lag het in de bedoeling de vierde apotheek in de nog aan te leggen wijk Herenhof (deelgebied E) onder te brengen. Daar de Ridderveldse apotheek de drukte moeilijk kan verwerken, heb ben B en W besloten nu reeds een vergunning te verlenen. LEIDEN De Oranjevere niging en atletiekvereniging De Bataven-Leiden houden zaterdag de Parkenloop. Deze prestatieloop, die voor de vijfde keer in successie wordt georganiseerd, begint om twee uur. Gestart wordt vanaf het SVLV-terrein in Voorschoten. Dit sportpark is gelegen aan de Juliana van Stolberglaan. Voor de lopers zijn voldoende kleedgelegenheid en douches aanwezig. Deelnemers kunnen kiezen uit vier afstanden: 2,5, 5 (inschrijfgeld een rijksdaal der), 10 en 15 kilometer (in schrijfgeld 3,50 gulden). Voor de grootste ploeg die zaterdag van start gaat is een wisselbe ker beschikbaar. Bij aankomst worden de tijden bekend ge maakt Inlichtingen: 01717-6689. Ook de Boskoopse atletiekve reniging AV '47 is op 2 mei in organisatorische zin actief. Op de atletiekbaan aan de Hooge- veenseweg zal een conditietest van twaalf minuten worden gehouden. Inlichtingen bij mevr. A. Brand-Wiezer, 01727- 4019. PROFESSOR IN HOGER BEROEP DELFT De gemeente Delft ziet af van haar eis tot scha devergoeding aan drie studenten en professor dr. H. Duparc van dc Technische Hogeschojol in Delft. De „studenten grap", een geënsceneerde ontvoering van professor Duparc begin december vorig jaar als protest tegen de invoering van de twee-fasenstructuur in het hoger onderwijs, heeft de gemeente circa 20.000 gulden gekost Een en ander als ge volg van het groot alarm, waardoor een grootscheepse en daardoor dure zoekactie van de politie op touw is gezet Professor Duparc is inmiddels in hoger beroep gegaan tegen de vijfhonderd gulden boete, die hem wegens zijn vrijwillig aandeel in de ontvoering door de Haagse rechtbank is opgelegd. Hij en de drie studenten zijn veroordeeld wegens „medeplegen van valse aangifte". Een journalist had, toen hij van de ontvoering hoorde, de politie ingeschakeld. Dit deed hij echtet zonder te weten, dat het niet om een echte ontvoering ging. De studenten waren dus medeplichtig aan het doen van valse aangifte. Zij kregen daardoor ook 500 gulden boete opgelegd evenals de pro fessor. Het verschil met de boete van de professor was, dat zij 250 gulden boete voorwaardelijk kregen. De rechter zei nog de boetes laag te willen houden, omdat rekening was gehouden met een eis tot schadevergoeding van de gemeente. Subsidie voor Chili— manifestatie LEIDERDORP De raads commissie voor beleidsplan ning financiën en belastin gen behandelde gisteravond een verzoek van de Chili Groep Leiderdorp voor een financiële bijdrage voor het organiseren van een cultu- reel-informatieve manifesta tie rond Chili en Latijns Amerika. Volgens de door de groep ingediende begro ting zou deze manifestatie, die op 9 mei a.s. in het jeugd- en jongerencentrum Sjelter wordt gehouden, 1.280,- gaan kosten. De meningen bleken verdeeld over de vraag of dergelijke manifestaties ieder jaar voor subsidie in aanmerking zouden moeten komen. De burgerlid Fokker vroeg zich af, of de Leiderdorpse bevolking na de manifestaties van 1978 en 1979 zich niet al voldoende bewust van de situatie in Zuid Ameri ka was. Het PvdA-raadslid G. Hewitt bestreed deze opvat ting. Een krappe meerderheid vond tenslotte dat het subsidie moest worden verleend. De commissie Cultuur moet zich nog over deze subsidie-aan vraag uitspreken. ALPHEN AAN DEN RIJN Mr. D.W.F. van der Schil den is benoemd als opvolger van wethouder J.W. Haan stra. Hij werd gisteravond met een meerderheid van 25 stemmen gekozen. De heer Van der Schilden gaat, evenals wethouder Haan stra jarenlang heeft gedaan, de portefeuille ruimtelijke orde ning, stadsontwikkeling, wo ningbouw, economische zaken, gezondheidszorg en openbaar vervoer beheren. Zoals bekend is de heer Haanstra met in gang van morgen benoemd tot burgemeester van Stede Broec. ""ÏUTC De uit 1797 stammende molen van de familie Vrolijk de Heimanswetering op de grens tussen Woubrugge Alphen ondergaat een reparatie. De hele bovenkant var molen is aan een restauratie toe. Het is de tweede restaura- tie die de molen in zijn langdurig bestaan ondergaat. De®md YO eerste opknapbeurt werd in 1954 uitgevoerd. Gistermorgen0® "J®" 1 werd de molen door een enorme kraan onthoofd. Het her-1* ]^e. stelwerk gebeurt in opdracht van de Rijnlandse molen-'nderd stichting en wordt uitgevoerd door de Hoogmadese aanne-n V.'J J' mer Verbij, die zich heeft toegelegd op het restaureren van®" in d molens. Het karwei zal drie tot vier maanden in beslag ne-1®11^- men. De totale kosten van het werk bedragen ruim 2 ton.®15 de Pz Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland heeft subsidie'vrouwe verleend. AVJ i voor >erd op «rnaan een i Israël orden g t troepe der dj NIEUWKOOP Nieuwkoop heeft dit jaar 25.000,- te delen aan welzijnsinstellingen, die met nieuwe initiatie! komen. Tijdens de vergadering van gisteravond stelde gemeenteraad van dit bedrag 900,- beschikbaar vo< jazzsociëteit, 3.016,- voor de V.I.D.O.-afdeling, 650,- het overlegorgaan Noorden en 900,- voor de Nieuwkoow Vrouwenraad. De subsidie-aanvraag van de stichting „Opj Huis Nieuwkoop" wordt in de loop van het jaar nog nader bekeken. p Het college van B en W had voorgesteld het bedrag in drie fais in de loop van het jaar te verdelen onder de aanvragers. DitPt voorkomen dat het geld alleen zou gaan naar de instellingen, er het eerst om vroegen. Zowel D. Boonstra (CDA) als Peter Swart (D'66) vroegen zichl wat de toetsingscriteria waren voor het al dan niet honored^ van subsidie-aanvragen. Zij hadden namelijk gezien in het v<x| stel van B en W initiatieven als „nieuw" werden bestempeld, <r al twee jaar door de gemeente worden gesubsidieerd. Wethouder mevrouw Van der Most stelde dat het bij het c um „nieuwe activiteiten" gaat om initiatieven, die niet in de f ventarisatie van het Wlzijnplan zijn opgenomen. Op de vr hoelang „nieuwe activiteiten" dan wel als „nieuw" blijven j den werd geantwoord, dat dit zou duren totdat de nieuwe s dieverodening er zou zijn. Deze verordening ligt reeds in cept gereed. fct gaat uw). Ii afget tijd* £lke po hn var De heer en mevrouw Hoogervorst. ZOETERWOUDE RIJNDIJK Het vorm gevende werk dat Jan J. Hoogervorst 50 jaar lang verrichtte bij de kleiwarenfabriek „Nieuw Werklust" in Hazerswoude is door de Koningin op de juiste waarde geschat. Gistermorgen speldde burgemeester Hou- dijk van Zoeterwoude hem namens de vor stin de eremedaille in zilver op de nog im mer fiere borst. Dat de Zoeterwoudse bur gervader veel moeite had met het aanbren gen van het weerbarstige speldmechaniek kon Jan Hoogervorst niet deren. „Ik ben er erg blij mee", bekent Hoogervorst in zijn woning aan de Bonifatiusstraat 13 in Zoe terwoude" Rijndijk, waar familie en vrienden gisteren samenstroomden om hem te feliciteren en het eremetaal te bewonderen. De medaille komt eigenlijk een jaar te laat want Jan Hoog ervorst hield het in juli 1980 al voor gezien bij de fabriek toen hij de pensioengerechtigde leef tijd bereikt had. „Ik wist al dat mijn baas, de heer Blanken toen een aanvraag voor me had ingediend voor een lintje maar door de troons wisseling is het allemaal wat later geworden", aldus Hoogervorst. De in Zoeterwoude geboren en getogen Jan Hoogervorst zette op 15-jarige leeftijd zijn eer ste schreden op het keramische pad. „Ik heb eerst een jaartje gewerkt bij oude pottenbakker. Daar heb ik onder meer bloempotten gemaakt. Die pottenbakker hield er echter mee op en toen ben ik de fabriek ingegaan. Daar werkten toen nog 150 man. Ik ben als overzetter begon nen, dat is de man die de ovens vult met het aardewerk. Het was hard werken, vele uren per dag en ook nog op zaterdagmorgen, maar heb er altijd plezier in gehad. Anders was natuurlijk geen 50 jaar bij hetzelfde bedrijf bleven", meent Hoogervorst. Behalve oven ter was Hoogervorst ook nog werkzaam drainagebuizenstomper, een beroep dat op eerste gezicht lijkt thuis te horen in het het r je fictieve beroepen waar ook bijvoorbeeld stratemaker op zee deel van uitmaakt. Hoogt t vorst hield zich echter in die hoedanigheid zig met het aanbrengen van verbindingsstu ken (kragen) in afvoerbuizen. Op 62-jarige lef tijd werd Jan Hoogervorst modelleur, vorr ver van onder meer de dakpannen die bij tauraties moeten worden vervaardigd vol de originele modellen. Het gemeentehuis Doorn bijvoorbeeld is door de Hazerswoudse briek van een nieuwe authentieke dakbede [ej oods Und r tOU olg'n king voorzien. „Nieuw Werklust is sterk krompen en is zich helemaal op restaurat gaan richten. Ik heb in die 50 jaar het p neelsbestand zien teruglopen van 150 tot 6 Ik heb heel wat mensen zien komen Vroeger stonden er 13 kleiwarenfabrieken de Rijn- en Veenstreek. Er zijn er weinig or" gebleven", mijmert Hoogervorst. „Veel technische vooruitgang is er op de briek niet geweest, het is altijd handwerk bleven. Dat had ook zijn nadelen want sjouwde je soms een beroerte aan al die zwi stukken steen", meent Hoogervorst. Jan Hoogervorst is na zijn pensionering niet een vacuüm terecht gekomen. „Ik heb veel plezier van mijn vrije tijd. Ik teken schilder graag en daar heb ik nu veel meer voor", aldus de gelauwerde Zoeterwoudenaa 'ULO' bben onbi inji de Oakl d gai vjG hf 1USSE renigf inge perkir maakt bepe e'irter h jissisch nieu ote ho

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4