lerste paal entrum gebouw als gegoten zit omité pakt viering! vijf mei groots aan Uj het Werkteater staat acteur centraal Fiorgehik ïaar roor Diogenes Lintjesregen Gifslangen expositie geopend rogr.ovei 'erbrech arle. 10, 3. tv-sei lal prog issiepro nus.pro i Glua 3.45 Joj 3d in elij 05 Infoij Zo gaat het nieuwe ge bouw aan de Witte Singel eruit zien. Drs. H. Antvellnk giet de eerste paal. LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 APRIL 1981 PAGINA 3 Tunesische film In het jongerencentrum Stats aan de Haarlemmer- straat 73 wordt dinsdag 5 mei de Tunesische film Sej- nane vertoond. De film speelt zich af in Tunesië in 1952 ten tijde van de Franse overheersing. Hoofdper soon is Kemal, afkomstig uit de kleine bourgeoisie die probeert een bijdrage te leveren aan de strijd om de onafhankelijkheid. De film is Arabisch gesproken en Nederlands ondertiteld. De filmvoorstelling begint om acht uur. Toerfietsen De Leidse toervereniging Swifttoer houdt zondag 3 mei de traditioneel geworden Oranjetocht over 25 en 50 kilometer. Er zijn twee rot/fes uitgezet door de Bollenstreek. Voor jeugdige fietsers (8 tot 13 jaar) wordt een speciale jeugd groep geformeerd. De starttijd is tussen negen en tien uur vanaf het clubhuis aan de Admiraal Banckertweg. Het in schrijfgeld bedraagt drie gulden vijftig (onder de 16 jaar een gulden reductie). Voor inlichtingen: J. Hoogenboom 071 - 892883. Muziektheater Het LAK geeft 9, 10, 16 en 17 mei een cursus muziek theater. De cursus, waarin geëxperimenteerd wordt met allerlei soorten instrumenten, zang en expressie wordt gegeven door conservatoriumstudent Paul Fre- riks. Muzikale- of toneelervaring is niet vereist. De cursus wordt gegeven in het Lak-theater en zal worden afgesloten met een korte voorstelling op het Lakfeest op 31 mei. De kosten van deelneming bedragen 15 gul den. Informatie en opgave (voor 5 mei): tel. 124890. Kinderfilm „Het paardenmeisje" is de titel van de kinderfilm die woensdagmiddag 6 mei wordt vertoond in het K&O-ge- bouw aan de Oude Vest 45. De film gaat over de vriend schap tussen het meisje Irka en het paard Raya. De toe gangsprijs bedraagt drie gulden. De filmvoorstelling begint om half drie. Pianoconcert De Amerikaanse pianist John Corrigan geeft woens dag 6 mei om kwart over acht een piano-recital in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest. Hij speelt wer ken van Bach, Medtner, Copland en Liszt. De toegang sprijzen bedragen 4 gulden en 4,50. Voor het bespreken van plaatskaarten: tel 141141. Schoonheidsverzorging Vormingscentrum Troef start woensdagavond 6 mei een cursus schoonheidsverzorging voor meisjes vanaf zeventien jaar. Het is een cursus voor meisjes, die het leuk vinden om met make-up bezig te zijn en er meer van willen weten. De cursus wordt gegeven door een schoonheidsspecialiste. Op het programma staat onder meer: leren vaststellen wat voor huid iemand heeft, schoonmaken van de huid, epile ren, opmaken en informatie wat gezonde voeding met een gezonde huid te maken heeft. De deelneemsters moeten zelf een spiegel en een haarnetje meenemen. Aanmeldin gen bij Troef, Noordeinde 2a. telefoonummer 130494. De cursus wordt van acht tot tien gegeven. De kosten zijn drie gulden per keer. In tal van gemeenten ontvingen vele personen gisteren ter gelegenheid van Koninginnedag een koninklijke onderschei ding. De eretekens wer den in Leiden uitgereikt door burgemeester Goe- koop in de burgerzaal van het stadhuis. LEIDEN „Je moet ervan houden", is de eerste gedach te bij het aanschouwen van de vele gifslangen op de Atrox-gifslangententoonstcl- ling in de Ton Menken Ijs hal aan de Vondellaan. De tentoonstelling 's werelds grootste volgens de organi satoren werd gisteren geo pend en tot en met 17 mei kan iedereen, die meer wil weten van deze min of meer gevaarlijke dieren in de hal terecht Op de tentoonstelling zijn in de diverse kooien zestig gifs langen te bekijken. Het doel van de tentoonstelling is meer informatie te geven over deze weinig beminde diergroep. Zo wordt gebruik gemaakt van video en nauwkeurig geïllu streerde folders zijn voorhan den. De vooroordelen ten op zichte van de gifslang moeten ontzenuwd worden, vinden de organisatoren. „Deze dieren worden vaak ten onrechte be lasterd en als levensgevaarlijk bestempeld. Maar in Amerika vallen meer doden door blik seminslag dan door gifslan gen", wordt opgemerkt. De vraag is of dat voor de gifslang pleit. Te meer wanneer bij de vitrine van de Lanspuntslang valt te lezen, dat deze soort jaarlijks 3000 slachtoffers maakt in Brazilë, maar dat door verbeterde medicijnen dit aantal is teruggebracht tot 100. Op de tentoonstelling zijn on der meer te zien: een Ameri kaanse boomadder, een ko ningscobra, een koraalslang (fraai donkerrood gekleurd) en een Texaanse ratelslang. Deze laatste slang heeft nog wel eens de neiging het de hoofd personen in westerns uit de ja ren vijftig en zestig moeilijk te maken. De tentoonstelling is geopend van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds. Een kaartje kost zes gulden, terwijl kinde ren van vier tot twaalf jaar en 65-plussers drie gulden beta len. dament voor het centrumgebouw gelegd. Het gebouw is over ongeveer tweeëneenhalf jaar klaar. De hoor- en werkcollegezalen bie den plaats aan in totaal 850 studenten. Verder krijgen het theater van het Leids Academisch Kunstcentrum (250), het talenlaboratorium, het audio-visueel centrum, een boekwinkel, een postbalie en restauratieve voorzieningen plaats in het nieuwe gebouw. „Van het stedebouwkundige aspect wordt veel verwacht. Het lijkt een aanwinst voor het stadsgezicht te gaan worden. Het gebouw be hoort licht uit te stralen naar de omgeving. Ik hoop, dat in het centrumgebouw ook na beëin diging van de werkdag vele activiteiten zullen plaats hebben," aldus Antvelink, voordat hij gisteren de eerste van de in totaal 320 palen 'maakte'. Aanvankelijk werd een ontwerp gemaakt voor niet bijster fraaie hoogbouw van ongeveer hon derd meter, in combinatie met laagbouw. Bij de bevolking riep dit plan veel weerstanden op. Het hoge gebouw zou horizon-vervuilend zijn. Het aanvankelijke plan besloeg circa 2 hectare grond aan de westzijde van het Doelenterrein. Toen echter in 1979 de Doelenkazerne vrij kwam, werd een deel van de grond door de universiteit gekocht. De totaal beschikbare grond bedraagt thans 4 hectare. Maar liefst vijf architectenbureau's zijn bij het maken van het nieuwe Witte Singel/Doelen- complex-plan ingeschakeld. Zij hebben ieder een ontwerp gemaakt van een afzonderlijk deel van het totale complex. Voor het ontwerp van het gedeelte, dat gisteren van start ging, zijn de architecten Ahrens en Kleijer verantwoorde lijk. EIDEN Het Leidse Vijf Mei Comité jeft een groot aantal activiteiten op het jDgTamma staan om vijf mei te vieren. I bedoeling van het in februari opge- Ihte comité is om jaarlijks uitgebreide ndacht aan de bevrijding te besteden Jndat de gemeente er te weinig aan ft". Het comité financiert de actlvitei- onder meer met een subsidie van '7 gulden van de gemeente, jrgen opent burgemeester C. Goekoop om le uur de tentoonstelling „Kunstenaars Overzet". De tentoonstelling wordt in de ffgerzaal van het stadhuis gehouden en is vanaf de opening elke dag tot en met vijf mei van elf uur tot negen uur geopend. De toegang is gratis. Er zijn onder meer werken van Mari Andriessen een klein model van de Dokwerker Leo Braat, Truus Menger en John Readecher een maquette van net monument op de Dam in Amster dam te zien. Zondag 3 mei wordt er on der auspiciën van de Anne Frankstichting om acht uur een lezing over Anne Frank in de synagoge aan het Kort Levendaal, hoek Korevaarstraat gehouden. Voor dinsdag 5 mei staan verschillende activiteiten op het programma, die in het Groot Auditorium van het Rijksuniversiteit aan het Rapenbrug 73 plaatsvinden. Om half één een vertoning van de film „Strijd", opgenomen en toege licht door de heer Kleibrink. De toegang is gratis. Om twee uur begint een lezing van mevrouw drs. M. Schwegman over „Vrou wen en (anti)fascisme van 1930 tot 1945". Om drie uur de voordracht „Universiteit in oorlogstijd" door prof. dr. A. Cohen. Om vier uur start er een forumdiscussie over „Moeten fascistische organisaties verboden worden". Forumleden zijn mr. C. van Dam (CDA), H. Roethof (PvdA), mr. F Kappeyne van de Coppello, mr. T. Boekman, drs. H. van der Berg en als voorzitter prof. dr. N. Berkhof. Ook rondom het stadhuis wordt volop aan dacht aan vijf mei besteed. Om twaalf uur begint het uitdelen van het Zweedse witte brood met beleg en koffie onder muzikale begeleiding van „The Old Black Horse Sa loon Band'Vanaf twee uur tot vier uur tre den vijf muziek- en majorettepeletons in de Breestraat op. De feestelijkheden worden vanaf zeven uur op de Korenbeursbrug be sloten met muziek van het zigeunerorkest „Lautari". Koffie en wijn ziin tegen betaling verkrijgbaar. Dit duurt tot half elf. Vanaf 4 mei is het boekje „De Raadsheren- buurt Leiden 1940-1980" te koop bij de stichting Welzijn, de vereniging Raadshe- renbuurt en op de tentoonstelling in de Bur gerzaal van het stadhuis. In het boek wordt een beschrijving gegeven van het verzet in de Raadsherenbuurt. Het boek werd vorig jaar door de vereniging gemaakt, maar raakte al snel uitverkocht. De kosten bedra gen 6,50. De rijksuniversiteit gaat een onderzoek in stellen naar de precieze omvang van het verzet in Leiden in de peroide 1940-1945. ijatoerli dl. 11.1 Les 51ÏIDEN De bouw van het centrale fa- 52: T,5teitengebouw van de Rijksuniversiteit gisteren op het Doelenterrein officieel start gegaan. Het 'centrumgebouw', larvan de bouwkosten vijfentwintig iljoen gulden bedragen, gaat deel uitma- in van de letterenfaculteit. Drs. H. Ant- ^llink, voormalig hoofd van de dienst ite Ho#mtelijk beleid en bouwzaken van de liversiteit, stuurde gisteren een giganti- he boor in de grond, waarna het gat met ton werd gevuld. Aldus wordt het fun- nagazii aal proi7 1 1 Journt L/ V 1IDEN „1981 dreigt een moeilijk jaajr te worden. We Hen alle zeilen moeten bijzetten om de stichting door de mende tijden heen te loodsen, als ons dat al zal lukken". 0 Un 4t schrijft de heer D.E. Krantz, voorzitter van de stichting enfiim^0geneS( de organisatie die zich inzet voor het herstel van historische stadsbeeld van Leiden. De financiële proble- or de provincie Zuid-Holland en het ministerie van volks- isvesting en ruimtelijke ordening. restauraties die men thans onder handen heeft, verlopen alle nu» un orspoedig. Het onderzoek naar de kwaliteiten van De Latijnse Suhz, looi is voltooid, zodat de eigenlijke restauratie spoedig kan be- °,ksky nnen. Tijdens het onderzoek werden in het pand drie putten i"#ch c ngetroffen. In een van deze putten werden resten van huis blad aangetroffen, waarvan een deel aanzienlijk ouder is dan de hooi zelf. vereniging houdt woensdag 6 mei een algemene ledenverga- i8.i3jring aan de Bachtstraat 594. isje ing l d w opm JIDEN Helmert Woudenberg, ze 8 ank en René Groothof Schroder, drie onv teurs van het Werkteater, spelen van- iet vond in het LAK-theater 'De huisbe- an J« larder' van Harold Pinter. Dat is in >ekor verre merkwaardig dat het Werktea- sn be jarenlang zelfgemaakte produkties m Ni eft gespeeld, maar de laatste tijd een toom zondere interesse aan de dag legt t wi or geschreven toneel. De groep spe- er s voelt zich na tien jaar toneelprak- m< k sterk genoeg om geschreven drama 'nS. ar hun hand te zetten en niet om- ïistii teerd door stuk, maar ook door aiani rje en theatertechniek slechts als een *5',r* theatermachine gebruikt te wor- zetti: a. By het Werkteater staat de acteur Ultzt ïtraal. us v it geeft een stuk als 'De huisbewaarder' ïten ;h een bijzonder aspect. Pinter is, on- nt vnks de schijn van het tegendeel, geen Z0J] 'Hstisch toneelschrijver. Zijn tekst en eii<n scènes zijn metaforisch, dat wil zeg- 1gdat zij beeld zijn voor iets anders. Het |scn grip 'feit' is bij Pinter zeer beperkt. De ïeste informatie krijgt de toeschouwer 'U1_ n de personages die zich altijd bij uit- '1}p®1 k subjectie'f betonen, omdat Pinter ze fijd presenteert in hun verhouding tot de andere personages. Wat iemand zegt en hoe iemand zich gedraagt hangt dus af van de omstandigheid tegen wie hij praat of wie hij bij zich heeft. Pinters toneel gaat in het bijzonder over relaties, over de verhoudingen tussen mensen, maar is daarvan vooral één grote metafoor. 'De huisbewaarder' is een mooi voorbeeld van dit Pinteriaanse relatie-toneel. De plaats van handeling is een rommelige ka mer in een waarschijnlijk groot huis. Daar woont een eenzelvige Anton die de taak op zich heeft genomen dit huis voor zijn agressieve broer Mick, die eigenaar is, op te knappen. De man neemt een zwerver in de kamer op. Zowel de broer als de man bieden de zwerver aan huisbewaar der te worden, maar keren zich uiteinde lijk tegen hem. 'De huisbewaarder' kent dus drie verhou dingen waarvan die tussen de zwerver en de man, gebaseerd op een territorium- strijd, op het meest directe niveau het boeiendst is. Opvallend is het dat Pinter alle drie de figuren presenteert als men sen die dingen zullen doen, maar er nooit aan toekomen. In de versies van 'De huisbewaarder' die ik tot nu toe gezien heb, was de zwerver altijd een indringer, iemand die een vin ger kreeg en de hele hand ging nemen. In de opvatting van Woudenberg, de anima tor van de Werkteater-produktie, is de zwerver het slachtoffer, de speelbal van de twee broers die over zijn rug heen hun eigen strijd uitvechten. Vandaar de zeer vriendelijke Jongkind (de zwerver) van Woudenberg, die nauwelijks agressief of geniepig was. Bij de voorstelling die ik van de 'Werk- teater-Huisbewaarder' zag, viel mij echter niet zozeer het gevecht van de twee broers op als wel het volslagen isolement van de drie figuren. Niet hun onderlinge verhouding overheerste, maar hun gebrek aan communicatie, hun psychische ge- mankeerdheid. Misschien is dat een gevolg van de psy chologiserende intrepretatie door Wou denberg van het stuk, die mijns inziens te gen de aard van Pinter ingaat, maar die desondanks een boeiend resultaat heeft opgeleverd. Het LAK is vanavond uitver kocht. Morgen staat 'De huisbewaarder' in het Theater aan de Haven in Schevenin- gen. Renè Groothof Schröder en Helmert Woudenberg in 'De huisbewaarder'.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3