HongerstakerSandsjiu in acuut levensgevaar eldkamp cht zich i eer eschaad NAVO wil snel met Sovjets gesprek over kruisraketten Benzine zaterdag twee cent duurder Poolse oud-premier Pinkovski uit politburo gezet Van Agt: weinigen beseffen zware taak koningin Minizege Oranje op voetbaldwerg Maat- problemen? Islam: Hond zoenen mag Donderdag 30 april 1981 71 e jaargang no. 21951 oeicUe (Bm DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND J'Uitgave Weslerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) Fl. 0,52 per mm. Telefoontjes Fl. 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal Fl. 49,55; jaar Fl. 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). nummers pi QgS Mies Bouwman in gesprek met entertainer en kindervriend Danny Kaye (om 19.25 uur op Ned. I). Reportage over recla me-en publiciteitscampagnes van PvdA, VVD, CDA en D'66 in „Kiezersgunst-reclame kunst?" (om 20.35 uur op Ned. I). Veel bewolking en af en toe regen. Later enkele buien. Middagtemperatuur circa 12 graden. Matige en aan de kust nu en dan krachtige westen tot noordwesten wind. Morgen zon op 06.10, zon onder 21.05. Scheveningen hoogwater 1.19 en 13.43 uur, laagwater 9.23 en 22.01 uur. gin Beatrix DEN HAAG „Weinigen beseffen ten volle hoe zwaar de taak van het staatshoofd is, vooral in een tijd, waarin de inrichting van de staat en van de maatschappij in ster ke mate ter discussie staat, evenzeer als vele waarden die ons uit het verleden zijn aangereikt". Dit heeft minister-president Van Agt vandaag voor radio en televisie gezegd in zijn toespraak ter gelegenheid van de officiële viering van de verjaardag van koningin Beatrix. In zijn gelukwens sprak sprak premier Van Agt waardering uit voor de ma nier waarop koningin Beatrix haar taak als staats hoofd in het eerste, „verre Van Agt van gemakkelijke" jaar heeft vervuld. Hoewel de schijn werpers van de publiciteit bijna onbarmhartig schijnen op zuiver persoonlijke zaken van de koningin, aldus Van Agt, wil zij geen geïsoleerde positie in ons midden inne men. Van grote betekenis acht zij ongedwongen ont moetingen met de bevolking. Gratis PTT-enveloppen onrechtmatig gebruikt DEN HAAG Het GPV-Tweede Kamerlid Verbrugh vindt dat de Federatie van Verenigingen van Hoger PTT-personeel alsnog 2200 gulden in rekening moet worden gebracht voor het gebruiken van porto-vrije dienstenveloppen van de PTT. De federatie zou deze enveloppen hebben gebruikt voor het rondzen den van een wervingsbrochure. Voor de adressering zou zij gebruik hebben gemaakt van het bestand van de personeelsadressen van de PTT. Verbrugh heeft er bij staats secretaris Smit-Kroes op aange drongen herhaling van deze gang van zaken te voorkomen. Jongeman rijdt met automobiel hotel binnen LOENEN De 22-jarige H.H. uit Zutphen heeft gisternacht op een wel zeer opmerkelijke manier zijn entree gemaakt in het hotel van zijn vader te Loenen. Hij stuurde zijn automobiel dwars door de voorgevel van het pand, die vrijwel geheel werd weggeslagen. H. had vol gens de politie geen rijbe wijs en was de macht over het stuur verloren. De jongeman 'liep niet meer dan enkele schram metjes op. HAAG Oud-minister Veld- i heeft in een telegram aan de mi- rs van justitie, volksgezondheid jciale zaken gevraagd ervoor te n zorgen dat er geen publieke con- worden getrokken uit de pers ten over zijn betrokkenheid bij en malversaties bij ziekenhuis- rojekten. Dr. Veldkamp be- zich erover dat hij in de krant lezen dat er tegen hem een ge lijk vooronderzoek was inge- s de oud-minister is er geen sprake t van hoor en wederhoor. Door dit en ik in eer en goede naam ernstig ad, zegt Veldkamp, die tegenover NP gisteravond uitdrukkelijk ver- e dat hij niet bij een frauduleus Idaal in de gezondheidssector betrok- as. „Wat in de kranten staat wordt door de feiten gedekt". Navraag bij 'iscale inlichtingen- en opsporings- >t (FIOD) leerde dat deze dienst nog is ingeschakeld bij het onderzoek mogelijke belastingontduiking van t van Veldkamp. Hij heeft het Al- ?n Dagblad om rectificatie gevraagd e door dit blad gepubliceerde „insi- en overweegt gerechtelijke stap- •gen dit blad. if/RSV rlaagt prijs fensieorder 1HOVEN Het Daf/RSV-consor- is bereid onder voorwaarden de teprijs voor de levering van 841 'oertuigen te verlagen, zo is gister- 1 staatssecretaris Van Eekelen nsie) aangeboden. Morgen neemt abinet een beslissing over de de- iorder. bekend zijn zowel Daf/RSV als de ikaanse firma FMC kandidaat voor iljoenenorder. Om het prijsverschil 'MC te verkleinen, wil Daf/RSV in rijsberekening nu uitgaan van een kostprijs. Voorwaarde is echter, dat gering financieel bijspringt, als de ijs later hoger uit blijkt te vallen. Vernuftelingen Waartoe het menselijk vernuft al niet leiden kan. De Japanse dame links zal nooit meer een lekke band krij gen op haar rij wiel dat voorzien is van lichtmeta len „spaken" met rubber dop jes. De hoog- werkende tele foontechnicus rechts krijgt nooit meer last BELFAST Mgr. John Magee, persoon lijk afgezant van de paus, heeft gistera vond voor de tweede maal vergeefs ge probeerd de IRA-gevangene Bobby Sands in de Noordierse Maze-gevangenis te be wegen zijn hongerstaking op te geven. Bij zijn vertrek uit de gevangenis wilde hij geen enkele verklaring afleggen. Hij heeft ook een bezoek gebracht aan drie collega's van Bobby Sands, die hem in zijn hongerstaking begeleiden. Francis Hughes, die gisteren 46 dagen had gevast, gaat snel achteruit en het is zelfs denk baar dat hij Bobby Sands, die op 1 maart is gaan hongeren, zal inhalen in de race naar het graf. Twee andere hongersta kers, Raymond McCrees en Patsy O'Ha- ra, beginnen vandaag aan de 40ste dag van hun campagne. Er werden gisteren barricades opgeworpen en neergehaald in een katholiek ghetto van Belfast. Er was sporadisch geweld. De pro testante tegenhanger van de IRA, de Verde- digingsbond Ulster (Ulster Defence Associa tion) dreigde de republikeinen te laten zien dat ook zij van gewelddadige methoden af weten en bereid waren op de vuist te gaan wanneer, na de dood van Bobby Sands, een geweldrequiem zou worden opgevoerd. Mgr. Magee heeft Bobby, zo wordt gemeld, vergeefs in naam van de Heilige Vader ge smeekt met de hongerstaking op te houden. Ook de drie hongerende medestrijders van Bobby Sands hebben dit pleidooi van Mgr. Magee urenlang aanhoord. Humphrey Atkins, minister voor Noord-Ier- land in het kabinet Thatcher, verklaarde gisteren dat er van Britse zijde geen conces sies zullen worden gedaan om het leven van Bobby Sands te redden. Mgr. Magee heeft woensdag meer dan drie uur lang met de drie lotgenoten van Bobby Sands gepleit. Klaarblijkelijk heeft Magee pogingen aange wend om met het gezag van de paus een einde te maken aan de crisis. Oranje NICOSIA Oranje behaalde gisteren in Nicosia een benauwde overwinning van 1-0 op de voetbaldwerg Cyprus. De vreugde over het doelpunt van debutant Kees van Kooten (nr. 9) was terecht. Maar het totaalbeeld van de wed strijd gaf eerder aanleiding tot diep nadenken dan tot uitbundig feestvieren. De weg naar de eindronden van het WK'82 in Spanje is nog steeds niet geheel afgesloten, maar mede door de zege van Frankrijk gisteravond op België (3- 2), dat bovenaan staat in groep 2 waarin ook Nederland is ingedeeld, heeft het stroef draaiende Oranje nog een barre tocht voor de boeg. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De kans is groot dat de NAVO-minis- ters van buitenlandse zaken komende week in Rome zullen besluiten tot spoedige hervatting van de onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie over wederzijdse beperkingen van de middellange afstandsraketten in Europa. Dit is het resultaat van grote politieke druk vanuit de Westeuro- pese bondgenoten op de regering Reagan. In een aantal Europe se landen van de alliantie dreigen immers grote politieke pro blemen rond de plaatsing van de Amerikaanse kruis- en Pers- hing-II-raketten, indien de Amerikanen niet tegelijkertijd ernst maken met de onderhandelingen over beperking van het voor genomen maximum aantal van 572 projectielen. De NAVO schat thans het aantal Russische SS-20 raketten op 220. Meer dan de helft daarvan zou op West-Europa zijn gericht. Het idee van onder meer CDA-fractievoorzitter Lubbers om vooralsnog met zestien kruisraketten akkoord te gaan voor Ne derland, lijkt binnen de NAVO niet helemaal onbespreekbaar. Een leidende AmerikaanseNAVO-fuctionaris in Brussel zei gis teren de voorkeur te geven aan dit aantal boven een intern NAVO-conflict, dat nog schadelijker zou zijn voor het Westen. Bezoek paus kost Zwitsers 2,4 miljoen BERN Het bezoek dat de paus van 31 mei tot 5 juni aan Zwitserland brengt, kost onge veer 2,4 miljoen gulden. Het geld wordt opgebracht door een collecte en door een al ge starte inzamelingsactie. Een woordvoerder van de Zwitser se bisschoppenconferentie ver zekerde dat er voor het bezoek „geen belastinggeld verspild zal worden". Op de vraag waarom de paus zijn reis niet zelf betaalt, antwoordde hij dat de paus door de bisschoppen zelf is uitgenodigd. Oranjeverenigingen brachten tonnen op ARNHEM De actie Troons wisseling, zoals dit door ruim 1800 Oranjeverenigingen in ons land gedurende een jaar is gevoerd, heeft ruim een kwart miljoen gulden opgebracht. Het geld is gisteren in het pro vinciehuis in Arnhem beschik baar gesteld aan de voorzitters van het Koningin Juliana- fonds en het Prinses Beatrix Fonds, fondsen die zich res pectievelijk richten op wel zijnswerk en de nazorg van poliopatiënten. k particuliere inten per mement" IICHT De ledenverga- van de landelijke huis- vereniging heeft zich in uitgesproken voor een m systeem van honore- ?en abonnementsvergoe- lie ook voor particuliere ten moet gelden. Tot nu talen particuliere patiën-' ir verrichting. Met een- abonnementsysteem 11e patiënten is een beter cht mogelijk van het to- intal patiënten per huis- etgeen nodig is voor het ngsbeleid en het ver- n van de praktijk. Hier- ou ook de betaling van illsommen bij het over- van een praktijk kun- ervallen. 1 aalweigeraar op 1 mei el uit HAAG De 25-jarige weigeraar A. Klappe iventer, die in Arnhem J orarrest zit, mag mor- et Hnis van Bewaring j en om een toespraak iden op een 1 mei-ma- latie. left het hoog militair ge- hof in Den Haag giste- ikend gemaakt. Op 2 mei Klappe zich weer bij de genispoort melden. Het r het eerst dat de militair ële autoriteiten een weigeraai toestemming zijn cel een dag te ver- PRUS KAN TWEE KEER PER MAAND OMHOOG (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Op aandrang van de grote oliemaatschap pijen heeft minister Van Aardenne (economische za ken) besloten dat de prijzen van benzine en andere olie- Erodukten voortaan twee eer per maand aangepast kunnen worden. Aanstaande zaterdag wordt al van deze nieuwe regeling gebruik ge maakt. De benzineprijs gaat dan twee cent omhoog. Su- perbenzine gaat maximaal 163,6 cent kosten en normale benzine 158,2 cent. De prij zen van dieselolie en petro leum gaan 1,6 cent per liter omlaag. LPG wordt 0,8 cent per liter goedkoper. De re den van de nieuwe prijsver hoging is dat de dollar een dubbeltje in waarde is geste gen. Het berekeningssysteem is verder zodanig gewijzigd dat benzine nu per maand vier in plaats van drie cent per liter omhoog (of omlaag) mag. Per keer mag benzine nu ten hoogste twee cent duurder worden. Het nieuwe systeem heeft voor de oliemaatschap pijen het voordeel dat de Ne derlandse prijzen wat meer in de pas gaan lopen met die op de wereldmarkt. Tevens is er meer kans dat hevige prijs- schommelingen ook in Neder land tot uitdrukking komen. Voorheen mochten de prijzen namelijk slechts één maal per maand gewijzigd worden, waardoor de prijsbewegingen automatisch wat werden afge vlakt. ADVERTENTIE GROENMARKT 30 DEN HAAG 070-647392 n Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummeV 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. WARSCHAU Op de giste ren gehouden zitting van het Centrale Comité van de Poolse communistische par tij is de voormalige premier Jozef Pinkovski uit het Po litburo gezet en vervangen door twee Poolse arbeiders. Het hoogste orgaan van de partij telt nu elf leden. Het resultaat van de bijeen komst en met name de veranderingen die in de top zijn doorgevoerd voldoet echter bij lange na niet aan de verwachtingen die de ra dicale leden aan de basis van de partij koesterden. Deze hadden aangedrongen op radicale zuiveringen om groot scheepse vernieuwingen mo gelijk te maken. Het vertrek van Pinkovski die vorig jaar augustus werd benoemd om het hoofd te bieden aan de on rust in het land, maar na zes maanden de plaats inruimde voor Jaruzelski, werd ver wacht. Niemand van de voor standers van de harde lijn. zoals minister van buitenland se Zaken Olszowski is uit het politburo verwijderd. Volgens partijleider Kania is de benoe ming van de twee arbeiders in het Politburo, de mijnwerker Gerard Gabrys en de fabriek sarbeider ,Zygmunt Wronski de eerste stap naar uitbreiding van de provincale vertegen woordiging in de partijtop. DJAKARTA De Islamitische leer verbiedt iemand niet zijn hond te zoenen, als hij meteen daarna zeven keer zijn lippen wast. Dat verklaarde de Indonesische Mohammedaanse rechts geleerde Hamka, nadat de zangeres Anita Serawak uit Singapo re „gelovig" stof had doen opwaaien door in een tv-uitzending haar hond Lobo te knuffelen. Hamka zei dat een lichaamsdeel dat met een hond in aanraking is geweest, zeven keer gewassen moet worden, waarvan één keer met aarde. Als de zangeres dat gedaan heeft, is er volgens Hamka geen enkele Mohammedaan se wet overtreden. Botha houdt meerderheid KAAPSTAD De regeren de Nationale Partij van de Zuidafrikaanse premier Bot ha heeft gisteren bij de (blanke) parlementsverkie zingen opnieuw de absolute meerderheid behaald. Van morgen kon de partij al re kenen op 85 van de in totaal 165 zetels in het parlement. moeten prijsgeven aan de ex treem rechtse Herstigte Nasio- nale partij, hoewel die, naar het er vanmorgen uitzag, geen zetel zal behalen in het parle ment. Ook de progressieve Fe derale partij heeft Botha stem men gekost. De progressieven stonden vanochtend op 19 ze tels. Wel heeft Botha's partij in di- Ruim eenderde van de kiezers verse districten flink terrein is thuisgebleven.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1