Zege is een felicitatie waard" rankrijk slordige winnaar NDSCOACH ROB BAAN NA MAGER SUCCES OP CYPRUS 4RT LEIDSE COURANT/ DONDERDAG 30 APRIL 1981 PAGINA 11 I REEP DOOR BELGISCHE REKENING Typisch beeld uit het duel tus sen Frankrijk en België. De sier lijke Didier Six (Fra) is ongrijp baar voor zijn tegenstander Renë Vandereycken (links) pniei Zizo centi |j tgevi veste j aarai dient - w instei gevir en a illeni s ve waa ken IJS België is niet zonder verlies in de >ese kwalificatiegroep r het toernooi om het dkampioenschap. "ban overigens hebben ransen, die in Parijs •2 wonnen en daardoor ;rote stap voorwaarts i, minder gedaan dan in hun mogelijkheden frankrijk was niet al- sterker, het schiep zich tchttal puike kansen, België slechts drie. rendement van goed Jal lag veel te laag. De °pktiviteit bleef ver bij de kwaliteit, die de Fransen toestond Qtplooien. Rocheteau 'jpame had in de afron- ïn zeer slechte avond rdoor bleef de score is het doelsaldo dat zo grijk kan zijn, sterk teerd voor de Belgen, bij België mis op het inveld. In plaats van Moer in een sleutelrol de kleine aanvoerder, :httien jgar geleden al in Jde Pare de Princes te- rankrijk speelde, als een vlek in het elftal. Ver- "en en Vandereycken en het gat opvullen dat Moer steeds weer liet En dat was tegen de oetige Fransen een bijna gelijkheid. Om Wilfried *"oer werd geen ploeg gebouwd, maar door hem een middenveld gesloopt. Frankrijk, dat nog steeds maar twee verliespunten heeft, maar nog naar Dublin en Brussel moet, heeft de ge durfde verjongingsingreep van Hidalgo goed doorstaan, beter gevoetbald zonder twij fel dan in Rotterdam, maar daarbij ook zeer veel mede werking gekregen van een letterlijk en figuurlijk stram en krakend Belgisch elftal. Op de weg naar Spanje is zo wel voor Hidalgo als voor Thijs nog veel en moeilijk werk te doen. Frankrijk be hoeft een organisator in zijn verdediging, België een ander middenveld. Michel Hidalgo wilde laten aanvallen en Frankrijk moest aanvallen. Het bomvolle Pare des Prin ces (46.194 toeschouwers, 900.000 gulden recette) sloeg namelijk al in de eerste minu ten volledig stil door een schitterend Belgisch doelpunt. Daardoor werd tfouwens ook meteen duidelijk waarom Hi dalgo voor de aanval had ge kozen. Ook Frankrijks beste selectie heeft geen koele rusti ge verdedigers en zeker geen consequente mandekkers. Vercauteren kon daardoor vrij aannemen op het mid denveld en rustig Vanden- bergh opzoeken. Lopez had de Belgische spits verlaten en de oude Marius Tresor, terugge haald voor Specht, dacht niet aan rugdekking. Van zestien meter kon de aanvaller van Lierse zijn hoek uitzoeken, hij koos die rechts beneden. Gevaarlijk Slechts met anderhalve spits had België in de vijfde mi nuut al een voorsprong. Daar had coach Guy Thijs niet van durven dromen. Zijn spelers, uit Brussel weggestuurd om één punt te halen, trokken zich een stapje terug en leg den daarmee op slag alle goe de kaarten in handen van de Fransen. Tigana, Giresse en Genghini kunnen namelijk sierlijke, maar ook gevaarlijke acties op het middenveld be denken en uitvoeren. Wat Larios en Lacombe in Rotterdam niet konden, een rechte weg naar het doel vin den, lukte dit middentrio wel. In samenwerking met Roche teau en Six maakte het ope ningen. De Franse aanval had bovendien het voordeel dat Millecamps snel geblesseerd raakte. Vóór zijn vervanger, de Wolf, de plaats in het hart van de verdediging had over genomen, lag de gelijkmaker al achter Peurd'homme. een vrije trap van Genghini raak te de lat, de strompelende Millecamps kon zich niet ver plaatsen, de rechtlijnige Soler wel. Preud'homme ging te laat naar de hoek waar met een tijdige reactie nog heel veel had kunnen worden be reikt, 1-1. De Franse hanen pikten snel door. In persoonlijke duels soms hard (Janvion, Roche teau, Tresor) maar ook in hun aanvalsdrift. Dat leverde een puike treffer op van Six na een pass van Rocheteau en na een goed half uur werd het zelfs 3-1 door weer Soler. De voortdurend van vleugel plaats weg-zwervende links buiten kreeg daarbij echter alle medewerking van doel man Preud'homme, die de bal stuntelig tussen een arm en een been liet doorglippen. Opgeladen Frankrijk, dat de eerste helft had afgesloten met de allure van een superieure ploeg en de Belgen van hot naar haar liet rennen, zag een opgeladen tegenstander uit de kleedka mer terugkomen. Een elftal bovendien dat van Cluytens meer een aanvaller dan een middenvelder wilde maken. Daar bovenop kwam Gerets veel meer los, wilden Vercau teren en Vandereycken het werk oppakken dat Van Moer liet liggen en dat was niet weinig. België gooide bovendien wat meer kracht in de strijd om dat het allang duidelijk was geworden dat Scheidsrechter Sanchez Arminio de kaarten niet in de zak had zitten. Hij gaf na een kwartier toch een waarschuwing, aan de Wolf (neerleggen van Rocheteau), maar toen hadden de Belgen alweer wat ilusies gekregen. Dankzij Ceulemans.die vlak voor doel een pass uit het middenveld van Van Moer had mogen aannemen en van enkele meters gewoon niet had kunnen missen. De strijd tussen de betere voetbalploeg, de Fransen, en het werkelftal, België, was nog niet voorbij, maar het ware voetbal was toch snel weer aan de winnende hand ondanks sterk verdedigen van Gerets die Six aan zich bond. Elders lukte dat de Belgische verdedigers, mede doordat de grensrecher helemaal geen kijk had op buitenspel, niet zo best. Daardoor kwamen er vrije kansen voor Six en Ro cheteau (drie). De twee aan vallers echter hadden veel meer tijd en ruimte nodig dan de Belgen hen wilden bieden. Frankrijk hield, het was dui delijk uit de scoringsmogelijk- heden die ontstonden, greep op het middenveld. Het elftal van Thijs wilde het midden veld overslaan om zijn tot vier gegroeide aantal aanval lers met lange trappen te vin den. Dat lukte incidenteel, maar achter Cluytens, Ceule- mans, Vandenbergh en Ver- heyen was niets. Daarom kwam België gisteravond in Parijs geen stap dichterbij Spanje, dat alvast een zeer slecht arbitraal trio naar Pa rijs had gestuurd om het voor deze Belgen toch al zo moeilij ke voetbal nog een stukje moeilijker te maken. Scoreverloop: 5. Vandenberg 0-1, 13. Soler 1-1, 23. Six 2-1, 32. Soler 3-1. 51. Ceulemans 3-2. De Wolf (Bel) kreeg een gele kaart. Scheidsrechter Arminio (Spa). Toeschouwers: 46.194. Frankrijk: Dropsy; Janvion, Lopez, Tresor, Bossis; Tigana, Giresse. Ge- ghini, Soler, Rocheteau, Six. België: Preud'homme; Gerets, Meeuws, Luc Millecamps (De Wolf), Renquin; Vercauteren, Vandereyc ken. Van Moer, Cluytens; Ceule mans, Vandenbergh. Ierland, dat in dezelfde groep is ondergebracht als Neder land, heeft gisteren via een vriendschappelijke wedstrijd ,het zelfvertrouwen opgevij zeld. De Ieren wonnen in Du blin voor 8000 toeschouwers met 3-1 van Tsjecho-Slowa- kije. De ruststand was 1-0. Voor de Ieren scoorden Mo- ran (2) en Stapleton. De Tsje chische schutter was Masny. Ierland: Macdonagh, Langan, Oleary, Moran, Devine, Daly (Whe- lan), Martin, Grimes, Walsh, Staple ton, Occallaghan. Tsjecho-Slowakije: Seman; Bar- mos, Jakubec, Macela (Jure-Mik), Radimec. Kozak, Nemec (Bicovsky), Berger, Masny. Licka, Nehoda. Zege Joegoslavië SPLIT Joegoslavië heeft gisteren in Split in een wedstrijd in groep 5 met 51 van Griekenland ge wonnen. De ruststand was 3—0. Joegoslavië - Griekenland 5—1 (3—0). 7. Sljivo 1—0, 23. Halilhodzic 20, 43. Pantelic (str), 50. en 57. Vujovic 40 en 50, 76. Kostikos (str) 5 Stand groep 5: 1. Italië 4 8 8—0 2. Joegoslavië 4 6 124 3. Griekenland 5 6 67 4. Denemarken 4 2 55 5. Luxemburg 5 0 015 Noord-Ierland In Belfast versloeg Noord- Ierland met het kleinst mo gelijke verschil Portugal: 1 0. Het was een wedstrijd in groep zes van de voorronden van het wereldkampioen schap. Noord-Ierland behaal de uit vijf duels zes punten en staat nu in deze groep tweede achter Schoüand. Noord-Ierland - Portugal 1 0 (00). 75. Armstrong 10. Stand groep 6: 1. Schotland 5 8 62 2. Noord-Ierland 5 6 52 3. Portugal 4 5 41 4. Israël 6 3 28 5. Zweden 4 2 15 Koeweit Het nationale voetbalelftal van Koeweit heeft zich giste ren in eigen land geplaatst voor de Aziatische eindronde in het kwalificatietoernooi voor het wereldkampioen schap van 1982. De laatste wedstrijd in de Aziatische groep 3 tegen Zuid-Korea le verde een overwinning van 20 voor Koeweit op. it druk d dan e comi stillo Vene: i: „Ik aak te1 oppen Naar de con iatuur :e belai aor de >ppen' >ok in ïcht ge IOSIA Bondscoach Rob m heeft aan zijn opdracht iaan. Twee keer moest hij :n Cyprus zelfstandig ope- :n en beide keren was Cy- is de ondankbare tegenstan- Gold voor de thuiswed- [jd nog het excuus dat het kste elftal niet geformeerd i worden, omdat hij geen [Joep kon doen op de buiten- ders, in Nicosia had hij ,r zijn zeggen voldoende ijaliteit. „Er geldt geen en- excuus", riep hij voor het in. Maar de benauwde zege van 1-0 geeft aan, dat Oranje op zijn sterkst nog steeds een middelmatig team is. Waar Frankrijk het doelsaldo opvij zelde door zeven keer te sco ren, daar bleef Nederland, met grotendeels paniekvoetbal ste ken op een doelpunt. Nog steeds liggen de wereldkam pioenschappen in Spanje in het bereik, maar na de zege van Frankrijk op België (3-2) betekent het doelsaldo een ex tra punt. Die heeft Oranje la ten liggen. voor de scheidsrechter stoot de Cyprioot Pantziaras zijn knie in de onderbuik van Kees Kooten. Kooten, die met een schitte rende kopbal doelman George Pantziaras versloeg. Een snel vervolg bleef echter achterwege, mede doordat de rechterkant van Oranje faal de. Ling paste zich snel aan het Cypriotische niveau aan en ook Arnold Mühren liep zich te vaak in solistische toeren vast. Daardoor bleef Oranje op halve kracht voor uit gaan en als doelman Schrijvers op slag van rust een schuiver van Demetriou niet uit de hoek had wegge haald. was de schade niet te overzien geweest. Heilloos Ook bondscoach Rob Baan begreep dat Oranje op deze wijze aan een heilloze zaak bezig was. Na rust, toen Rep de kruising van lat en paal had geraakt, liet Baan Simon Taharnata warrn lopen. Maar waar iedereen een wissel met Ling verwachtte, verbaasde Baan vriend en vijand door Rep te vervangen. Notabene één van de betere Neder landse spelers. Baan: „Ik vond dat John niet uit de verf kwam. Wel moet ik hem nageven, dat hij in de eerste helft ruimte maakte voor Ho- venkamp die daarom vrij kon oprukken. Met Simon hoopte ik iemand in het veld te brengen die een mannetje voorbij kon komen. Dat is niet gelukt". Oranje bleef klungelen. Het middenveld faalde op alle li nies. De opmerking van Baan dat niet hij kon verliezen, maar alleen zijn spelers, die kwalitatief zoveel meer in huis hadden, ontkrachtte hij door juist de kwaliteit met Rep uit het veld te halen. Het peil daalde daarop tot een bedroevend niveau. Di- mitriou was nog het dichtst bij een treffer en ook invaller Theophanous (voor Mavrou- dris) onderstreepte dat Cy prus zich tegen dit Nederland niet kansloos achtte. De 5000 toeschouwers die de moei te hadden genomen het Ma- karios-stadion op te zoeken, voelden dat perfect aan. De Cyprioten lieten de emoties Hoog opspringend zal Kees van Kooten de bal net over de lat koppen. de vrije loop en op zulke mo menten is de thuisclub het gevaarlijkst. Machteloos stond Oranje te kijken. John Metgod, speciaal in het team opgenomen om vanuit de tweede lijn genadeloos uit te halen, bewees opnieuw dat hij op het middenveld erg kwetsbaar is. Zijn eerste schot viel pas na 75 minuten voetbal, uit een vrije trap die nog te zwak was om de ach terlijn te halen. In plaats van te strijden voor een positief doelsaldo, vocht Oranje voor lijfsbehoud. In wanhoop. Kostas Talianos, de Cypriotische coach, zette met Lagos voor Theophanous nog een extra aanvaller in. Met angst en beven verwerkte de Nederlandse trainersbank de laatste minuten. In de kleed kamer werd Baan na afloop uitbundig door dé officials gefeliciteerd. „Ja", verklaar de de bondscoach opgelucht, „deze zege is een felicitatie waard. Je weet dat het hier erg moeilijk wordt als je voor de pauze niet met 3-0 voor staat. Na de hervatting was het zaak de rust in het veld te bewaren. Door de beuk erin te gooien vraag je op Cy prus om een oorlog en de Bulgaarse scheidsrechter Yossifov had de kwaliteiten niet om de wedstrijd dan nog in de hand te houden. Ik vind dat de spelers het slim hebben gespeeld. Het was misschien niet mooi, maar de zege was hel belangrijkste". Lekker Debutant Kees van Kooten vond dat hij een lekkere eer ste helft had gespeeld. „Na de hervatting kwam ik er wei nig meer aan te pas, omdat niemand meer over de vleu gel kwam. Het was niet meer dan logisch, dat er gewisseld werd. Dat het Rep was maakte voor mij niet zoveel verschil". Ook aanvoerder Ruud Krol, die na afloop in navolging van Michel Platini bij Frankrijk, geëerd werd als de beste man van het veld, geloofde niet dat de komst van Taharnata het spelritme grondig bedierf. „Er was gewoon geen ruimte meer om over de vleugel te spelen. Cyprus hield iedereen achter". Het klonk als een verwijt aan de tegenstander. Hugo Hovcnkamp, één van de betere spelers, ging zelfs zover door de Cyprioten waanzinnig voetbal te ver wijten. Maar ook Oranje's op treden kon zijn goedkeuring niet wegdragen. „We hebben vanaf het middenveld ver zuimd door te stoten naar de aanval. Daardoor ontstond er te weinig mankracht naast Kees van Kooten". Johnny Rep nam de wissel nogal laconiek op. „Ik had voor mezelf niet het gevoel dat ik lekker draaide, maar ik had de wissel ook niet ver wacht. Ach, ik vond het ei genlijk nog niet zo erg ook. In zo'n wedstrijd kun je net zo goed op de bank zitten." Waarmee Rep nog eens aan gaf, dat Oranje's prestatie op de zwarte pagina's van het KNVB-boek terecht zal ko- Baan probeerde na af loop nog wel de schuld vraag bij de Cyprioten te leggen. „2^e probeerden alleen maar de schade zo beperkt mogelijk te hou den". Het klonk weinig geloofwaardig. Hij mag het team nu overdragen ,aan Kees Rijvers, die vol gens de KNVB-officials snel zijn contract zal te kenen. Rijvers had ge zegd geen ambtenaar in Zeist te willen worden, en daarom met tekenen nog even te willen wach ten. Maar bij het zien van videobeelden van dit duel, zou hij een kan toorbaan misschien tóch prefereren. Scoreverloop: 30. Kees van Kooten 10. Scheidsrechter: Jossifov (Balg). Toeschouwers: 5000. Nederland: Schrijvers; Wijnste kers, Krol, Stevens, Hovcnkamp; Metgod. Van de Kerkhof, Mühren; Ling, Van Kooten, Rep (Taharnata). Cyprus: G. Pantziaras; Luka, Kalo- theou, Papadopoulos, Erotikritou; N. Pantziaras. Kounnas. Demitriou; Vrahimis, Yiamgoudakis, Mnvrou- dis (Theophanous, daarna Lagos). HENK WAGEMAN Stand groep 2: België Ierland Frankrijk Nederland Cyprus Griekenland als professional de kost verdient. Oranje's wapenfeiten spreken daaro ver duidelijke taal. Nadat Van Kooten een treffer eerst afgekeurd zag wegens duwen van de tegenstander, kopte de Deventer spits na een fraaie trap van Hovcnkamp eerst rakelings over en teis terde vervolgens de lat. Rep zag zijn voorzet net voorbij gaan en ook Hovcnkamp was met een loeier dieht bij een doelpunt. Dat verlossende doelpunt viel pas na een half uur spe len, toen Rep de bal opnieuw op het hoofd legde van Van eerste, zo belangrijke xktuelp bleef langer achter- men e dan goed was om het oek Jmato povere Cyprus snel loemeij een grote nederlaag te aarin in. Zo logisch als Baan uitgewkcuze van het elftal had ;rkt. Bakt, zo moeilijk maakte zichzelf. Alleen r links, waar de - gocd voor lionecrde, leverde enig ct. Dement op. Met een spits degeneces van Kooten ligt de ken Jvan Oranje in het straf- s echtpgcbicd van de tegen- wetbofler. Van Kooien heerste t overt lucht tegenover zijn be- ndergap Papadopoulos, die in d

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11