Verzet tegen kabeltelevisie in Alkemade Ook Ons Huiswordt aanzienlijk uitgebreid 1 V7< A Voorschotense gemeenteraad beschikt over lot watertoren Manifestatie® tegen kernenergie BEWONERS VOELEN NIETS VOOR „VERPLICHTE VRIJWILLIGHEID" IN KADER ACCOMMODATIENOTA ZOETERWOUDE ,cto iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir Waarschijnlijk geen chemisch afval op illegale stortplaats Wisselbeker voetbaltoernooi voor Elckerlyc-meisjes f'c Mevrouw Romei jr- nieuw raadslid REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 APRIL 1981 ALKEMADE „Het kabeltelevisiesysteem is prachtig, maar de prijs veel te hoog", dat was in het kort de teneur tijdens de gistera vond gehouden woelige overlegavond in „De Alkeburcht" tussen woningbouwvereniging „Alkemade" en de aangeslotenen op de di verse gemeenschappelijke antenne-inrich tingen (G.A.I.) in Alkemade, die door zo'n 150 belangstellenden bezocht werd. De emoties laaiden flink hoog op toen de in groten getale aanwezige eigenaars van premie- koopwoningen aan het woord kwamen. Zij hebben hun centraal antennesysteem afgekocht en dachten nu levenslang van alle financiële sores af te zijn. Bij de komst van kabeltelevisie echter wordt hun centraal systeem vervangen door signaalontvangst met behulp van kabelte levisie met alle financiële consequenties van dien. Die financiële consequenties bedragen f 17,50 per maand bij ontvangst van het totale pakket, te weten 7 televisienetten en 18 F.M.- zenders. Indien zij het bij het oude willen hou den (dus alleen Nederland één en twee F.M.- zenders) betalen zij 8,50 per maand. Het was duidelijk dat de in „De Alkeburcht" aanwezigen in meerderheid niet zaten te sprin gen om uitbreiding van ontvangstmogelijkhe den c.q. het betalen van een vaste maandelijkse last. Zij waren er niet over te spreken dat er in Alkemade nooit een enquête over de wenselijk heid van kabeltelevisie gehouden is. Volgens mr. Seinstra, die het Centrale Antenne Systeem Plassengebied vertegenwoordigde, echter zou de betrouwbaarheid van een dergelijke enquête sterk in twijfel getrokken moeten worden, om dat er ten tijde van de beslissing nog vrijwel niets te zeggen was over de prijsconsequenties. Eigenaars van premiekoopwoningen stelden dat het gemeentebestuur niet het recht heeft de met hen gesloten overeenkomst eenzijdig te verbreken. „Eerst werden we vrijwillig ver plicht een centraal antennesysteem te nemen en nu om op kabeltelevisie over te gaan", werd onder luid applaus opgemerkt Hierop trachtte mr. Seinstra de aanwezigen er van te overtuigen dat alles zoveel mogelijk op vrijwillige basis geschiedt. „Uw centraal anten ne systeem kan gehandhaafd blijven, zolang de meerderheid van de aangeslotenen dat wil". Het bleek dat de minderheid dan toch kabelte levisie kan krijgen, maar indien de meerder heid besluit tot opheffing van het centraal an tennesysteem (tegen terugbetaling van de tech nische gebruikswaarde), moet de rest mee. Heeft men slechts behoefte aan Nederland één en twee diverse F.M.-zenders, dan kan men een filter op de ontvangstmogelijkheden ne men. Omdat deze mededelingen nogal wat dei ning veroorzaakten, moest voorzitter Verhaar dringend verzoeken „chaos te voorkomen". Bewoners van huurwoningen vonden dat hun stem onvoldoende te beluisteren viel tijdens de bijeenkomst. Zij wilden wel eens weten welk bedrag van hun huur tot nu toe voor het cen traal antennesysteem bestemd is. Na veel ge harrewar bleek dat niemand van de woning bouwvereniging eigenlijk precies wist hoeveel de huurders aan het huidige systeem betalen. Een van de huiseigenaren stelde: „Al zou ik nog als enige overblijven, dan moet het cen traal antennesysteem voor mij blijven". Mr. Seinstra echter zei dat dit niet juist is, omdat „gemeenschappelijk eigendom" juridisch bete kent dat een dergelijke overeenkomst bij meer derheid van stemmen ontbonden kan worden. De administrateur van de woningbouwvereni ging, de heer Kret, zegde toe dat te zijner tijd alle aangeslotenen per Gemeenschappelijke Antenne Inrichting XG.A.I.) geënqueteerd zul len worden, maar dat men er rekening mee moet houden dat lang niet alle G.A.I.'s nog vol doen aan de huidige eisen van de P.T.T. Vervolgens kwam het verwijt ter sprake dat het systeem van kabeltelevisie eigenlijk nu ver ouderd zou zijn, omdat er over enkele jaren on gekende mogelijkheden komen op het gebied van sateliet voor wereldontvangers. De aanwe zigen werden in zoverre gerustgesteld dat de nieuwste mogelijkheden voor de komende 15 jaar ook op de geplande kabel kunnen. Naar aanleiding van vragen over de te ver wachten prijsverhogingen deelde mr. Seinstra mee dat de 17,50 en de 8,50 vast staan tot 1 januari 1982. Daarna is het streven de jaarlijkse verhogingen beneden de 4% te houden. Echter, indien de deelname minder zou blijken dan 60% dan moet het maandelijks te betalen bedrag aangepast worden. Overigens staat nu al vast dat Alkemade enige super onrendabele ge bieden telt, dit zijn: Zevenhuizen Noorderhem- weg, hele Zuidweg en de Galgenkade. Deze ge bieden komen dan ook niet in aanmerking voor kabel-t.v. Kaageiland krijgt waarschijnlijk ka- bel-t.v. via de gemeente Haarlemmermeer, te zamen met de Buitenkaag. Onderhandelingen hierover zijn gaande. Tot slot deelde de directeur Openbare Werken, de heer Peter, nog mee dat de vaste eenmalige uitgave voor een abonnement in later stadium, dus als de aansluiting gerealiseerd, maar verze geld is, 65,- extra zullen bedragen. Ongeveer op 1 juni starten de werkzaamheden. Vanaf die tijd is een duidelijke voorlichtingsfolder voor iedere inwoner van Alkemade beschikbaar. Voordien wordt nog een algemene info-avond georganiseerd. Onder applaus merkte een van de aanwezigen op dat de overlegavond onvoldoende voorbe reid was door met name de woningbouwvereni ging en dat een aantal kritische vragen niet of onvolledig beantwoord waren. Aan „Ons Huis" moet voor een ton worden vertimmerd. ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse gemeenteraad buigt zich morgenavond andermaal over de oplossing van de akkommodatieproblematiek in de dorpskern van Zoeterwoude. In de ver gadering van maart is het voorstel van burgemeester en wethouders aangehou den omdat de drie frakties nogal wat vraagtekens hadden gezet bij het voor stel, voornamelijk waar het betrof de uitbreiding van verenigingsgebouw Ons Huis. Aan vrijwel alle wensen is thans tegemoet gekomen, zodat ver wacht wordt dat de raad het krediet van 3.250.000.- beschikbaar zal stel len. Uit een door de hervormde jeugdraad op gesteld verhuurschema van zaalruimten blijkt dat voor „Ons Huis" met name be hoefte bestaat uit aan uitbreiding met twee kleinere zaalruimten. Voor deze ver bouw is een kostenbegroting opgesteld. Onder aftrek van eigen middelen en zelf werkzaamheid resteert nog een bedrag van f 100.000.-. Het nader gevoerde over leg heeft geresulteerd in een schriftelijk voorstel aan de hervormde jeugdraad. Dit voorstel houdt in dat ten behoeve van de nietgedekte verbouwkosten een renteloze geldlening tot een bedrag van 100.000.- beschikbaar wordt gesteld. De eerste vijf jaar behoeft geen aflossing plaats te vin den. Te rekenen vanaf 1 januari 1987 is een jaarlijkse aflossing verschuldigd van f 4.000.- waarbij vervroegde aflossing mo gelijk is. Het college van kerkvoogden heeft inmiddels ingestemd met het voor stel al dient nog wel goedkeuring verkre gen te worden van het Provinciaal Colle ge van Toezicht van de Nederlands Her vormde Kerk in de kerkprovincie Zuid- Holland. Met betrekking tot de aankoop van ge bouw 't Centrum aan de Schenkelweg heeft het gemeentebestuur nogmaals een gesprek gehad met het parochiebestuur dat nog steeds eigenaar van het pand is. Een en ander heeft geresulteerd in een nader uitgebracht bod om 't Centrum te kopen voor de prijs van 150.000.- te be talen per 1 april 1982. Dit voorstel is door het kerkbestuur ter goedkeuring aan het Bisdom voorgelegd; het wachten is thans op antwoord. De bedoeling is om 't Cen trum voor een symbolische prijs van één gulden over te dragen aan een nog op te richten stichting, waarvan het bestuur wordt gevormd door vertegenwoordigers van de twee muziekverenigingen drum band VIOS en de Sint Jans fanfare. De destijds door de muziekverenigingen op gestelde begroting tot verbouw van 't Centrum is door de afdeling gemeente werken nader bijgesteld in verband met een aantal niet-voorziene doch noodzake lijke reparaties aan het gebouw. De totale verbouwkosten worden thans inklusief de aankoop van meubilair geraamd op f 237.000.-. Het college van burgemeester en wethouders stelt de gemeenteraad voor in deze verbouw een gemeentelijke bijdra ge a fonds perdu beschikbaar te stellen van 125.000.-. Er resteert dan nog een bedrag van 112.000.- tot welk bedrag de nieuwe stichting onder verlening van ge meentegarantie een geldlening moet aan trekken. Dit is het maximaal te lenen be drag. Wanneer de leden van de muziek verenigingen namelijk kans zien door middel van zelfwerkzaamheid de ver bouwkosten lager te doen uitkomen, kan uiteraard worden volstaan met een lager leningsbedrag. Inmiddels hebben de mu ziekverenigingen al laten weten met deze voorstellen akkoord te gaan. De KPJ zal in de nieuw te bouwen ak- kommodatie in het plan Westeinde III een geheel eigen ruimte krijgen van 100 m2. Deze ruimte is bedoeld ten behoeve van een aantal kleine aktiviteiten alsmede op slag van materialen en samenstellen van het clubblad. Ook de tafeltennisvereni ging „Zoeterwoude" zal onderdak vinden in de te bouwen sporthal. De bedoeling is dat ook voor deze vereniging een afzon derlijke tafeltennisruimte beschikbaar wordt gesteld. Voor het totale akkommodatie-gebeuren acht het college een bedrag van f 3.250.000.- noodzakelijk. De besteding van dit gevraagde krediet ziet er als volgt uit: bouw sporthal inklusief grondkosten met tafeltennisruimte en een onderkomen voor de KPJ 2.875.000.-; aankoop van gebouw 't Centrum 150.000.-; beschik baarstelling gemeentelijke bijdrage a fonds perdu in de verbouwkosten 't Cen trum f 125.000.- alsmede een gemeentelij ke renteloze lening aan de hervormde Jeugdraad t.b.v. verbouw van „Ons Huis" f 100.000.-. Het volledige bedrag van drie en een kwart miljoen gulden kan beschik baar worden gesteld uit een zestal reser vefondsen. De exploitatie-opzet van de sporthal is met een jaarlijks bedrag van f 234.000.- sluitend. Aan inkomsten zijn geraamd 80.000.- onderwijsvergoeding; f 54.000.- verhuur sporthal; 20.000.- ver huur tafeltennisruimte; 10.000.- verhuur ruimte KPJ en 70.000.- baropbrengst. Daar tegenover staat een uitgavenkant van 120.000.- aan personeelslasten; f 45.250.- energiekosten; 20.000.- aan klein onderhoud en vervanging inventa ris; eenzelfde bedrag aan algemene kosten f 28.750.- aan afschrijving. De exploitatie van gebouw 't Centrum zal er volgens ra ming als volgt uitzien: inkomsten huurop brengst drumband VIOS 6.300.-; huur opbrengst Sint Jans fanfare 3.200.-; huuropbrengst muziekschool 4.300.-; verhuur diversen 6.500.- en barop brengst 26.000.-. De uitgaven bestaan uit kosten van beheer 10.000.-; energiekos ten 10.000.-; onderhoud 10.000.-; di versen 3.000.- en de jaarlijkse rente en aflossing van de aangegane geldlening op basis van 25 jaar annuïteit 13.300.-. Indien de gemeenteraad morgenavond akkoord gaat met de voorstellen zal, na goedkeuring door Gedeputeerde Staten, bevorderd worden dat de plannen voor de bouw van een sporthal zo spoedig moge lijk verder worden voorbereid. De Werk groep Akkommodaties Dorp, die zich enorm heeft ingezet voor de verwezenlij king van de akkommodatie, zal daarbij mogelijkerwijze in een andere organisatie vorm een belangrijke rol spelen. Voorschotel sportcommii houdt vast aan plan Goederaad VOORSCHOTEN missie sport en i blijft achter het plat sporthal/tennishal raad staan. De ra missie voor openba ken heeft dit plan zen op planologiscl den. De grote hal n men naast de sporthal vlak bij hoeve". Drs. Engelen toonde verbaasd over de door de commissie vo bare werken. Er is vooroverleg geweest. missie sport en recrea tot taak de gemeent adviseren en mag zichL litiek opstellen omdaC functionele commissi! gemeenteraad heeft ei I jaar een principe uitsp daan, waarna de raads.Maai sie sport en recreatipkschi kon praten met de spP maa Goederaad. echte Irzeile Bij het voorstel tot hetmeer van een principebesgewat bouw van de tennis- eden R hal waren tekeningen r scht ge gelegd. De commisard (c sport en recreatie kwi waai niem tot de conclusiëpper commissie voor openbi „Ma ken ten onrechte meeiaren i alle besprekingen geh< daar zijn. Het heeft ontbrflaker de commissie voor o werken aan het bijhou de besprekingen en hi ken van de tekeningei De aanleg van steiger Kerksloot ten behoeve kleine bootbezitters wo traagd door het ontbrej medewerking van de 1 woners. Er komt thi hoorzitting voor die be waarbij goede informs strekt zal worden. In oj men de aanlegsteiger^ heer en onderhoud bij| tersportvereniging ten. Zeer tegen de wens f commissie sport en recÉ komt er rondom h naamde bobbelbad zwembad Het Wedde hek. Dit bad wordt iii mermaanden buiten ;J gesteld en alleen een Ijl ongelukken dan voo^l omdat het bad zonder \ji| zomer doorgaat. Ook jjl een hek tussen de rnicfl baan en het zwembadje zwemmers wel mogenj maar golfers niet zondE ling mogen zwemmei komt er een afscheidi bielzen tussen het ter| het horeca-gedeelte zwemgedeelte. VOORSCHOTEN De gemeenteraad van Voorschoten zal zich komende vrijdag in de raadsvergadering zeer waar schijnlijk het doek laten vallen voor de oude watertoren aan de Papelaan. Renovatie van deze uit 1911 daterende wa tertoren (die al enige tijd niet meer in gebruik is) is aan zienlijk duurder dan sloop, en aangezien de watertoren niet wordt beschouwd als een onvervangbaar monument is het niet aannemelijk dat er veel stemmen zullen opgaan voor het behoud van de toren. Na de sloop zal op de plaats van de watertoren weer groen moe ten komen, beplanting die moet passen bij het omringende pol derlandschap. Het landschap zal daarmee enigszins worden her steld. Het bestemmingsplan Dobbewatering, dat ter plaatse van kracht is laat eigenlijk geen andere bestemmingen toe. Ook is het niet goed mogelijk om de grond ergens anders voor te ge bruiken in verband met de aanwezigheid van de hoofdtrans- portwaterleiding in de grond. De Monumentenraad beschermt geen watertorens en zal daar voorlopig ook niet toe overgaan. Als de gemeente toch tot res tauratie had besloten had er van die kant niet op subsidie hoe ven te worden gerekend, een extra argument om niet tot restau ratie over te gaan. De kosten van de renovatie zouden ongeveer 435.000 gulden bedragen, dat is bijna vijf keer zoveel als de kos ten van de sloop en groenmaken, die ongeveer 90.000 gulden zullen gaan bedragen. Aangezien er twijfels bestaan over de be tonconstructie kon het bedrijf dat de mogelijkheid tot restauratie heeft bekeken niet meer dan tien jaar garantie op een restaura tie geven. D© Voorschotense watertoren. Naast de watertoren staan er op het terrein, dat eigendom is van het waterleidingbedrijf ook nog een machinekamer en een dienstwoning. Het machinegebouwtje, dat ook niet meer in ge bruik is zal eveneens worden gesloopt. De woning zal gehand haafd blijven en blijft eigendom van het waterleidingbedrijf, dat de rest (terrein met toren en machinekamer) om niet overdraagt aan de algemene dienst van de gemeente Voorschoten. ALPHEN AAN DEN RIJN Het is vrijwel uitgeslo ten dat zich chemisch afval bevindt op de illegale stortplaats die pas is ontdekt op het terrein van de Ne derlandse Spoorwegen achter het Rietveldse pad in Alphen. Het gaat om een oude kwelput die tussen twee spoorlijnen ligt, op korte afstand van het vuil-over- laadstation. Een aantal particulieren, vermoedelijk huisgezinnen en kwekers van de nabijgelegen volkstuintjes hebben hier de laatste tijd regelmatig vuil gestort. Het gaat om een ge schatte hoeveelheid van twintig vrachtwagens huisvuil. De poltie heeft inmiddels in samenwerking met de spoorweg politie een onderzoek ingesteld naar de herkomst van het afval. Er zijn een aantal adressen op enveloppen gevonden die zeer waarschijnlijk toebehoren aan de illegale storters. Tegen hen zal proces-verbaal worden opgemaakt. Een voorlopig onderzoek heeft inmiddels al uitgewezen dat er geen giftig afval in de kwelput is gestort. Niettemin zal één en ander toch nog chemisch worden geanalyseerd om daarover abslolute zekerheid te krijgen. Het afval zal waarschijnlijk naar het vuil-overlaadstation worden over gebracht om vervolgens via legale weg te kunnen worden verwerkt. De kwelput zal worden afgedekt om herhaling van de particuliere illegale stort te voorkomen. ALKEMADE Op de voetbalvelden van D.O.S.R. en Alkmania is gisteren het Paas- voetbaltoernooi gehouden. De 21 deelnemen de elftallen waren verdeeld in twee jongens en twee meisjespools. De finale van de meis jes werd uiteindelijk gestreden tussen de St. Bavoschool uit Oud Ade en de St. Jozef school te Roelofarendsveen; eindstand 0—0; uiteindelijk wonnen de meisjes van SL Bavo na het nemen van strafschoppen. De eindstand bij de meisjes werd: 1. St. Bavo school, Oud Ade; 2. St. Jozefschool, Roelofa rendsveen; 3. De Schakel, Oude Wetering; 4. Gerardusschool, Roelofarendsveen. De finale van de jongens werd gestreden tussen de St. Jozefschool en School Ter Does uit Hoog- made, gewonnen door St. Jozef met 10. Hier door mag deze school meedoen met de streekfi- nales volgende week woensdag in Noordwijk. Tijdens deze streekfinales voetballen de kam pioenen van Noordwijk, Katwijk, Leiden, Alp hen aan de Rijn en Roelofarendsveen tegen el kaar. De winnaar van deze wedstrijden gaat te zijner tijd naar de landelijke finale te Zeist De eindstand bij de jongens werd: 1. St. Jozef school, Roelofarendsveen; 2. School Ter Does, Hoogmade; 3.De Schakel, Oude Wetering; 4. De Wegwijzer, Oude Wetering. De wissel-sportiviteitsbeker van de gemeente Alkemade werd gewonnen door de meisjes- ploeg van Elckerlyc. De prijzen werden uitge reikt door de vice-voorzitter van de K.N.V.B.- afdeling Leiden, de heer Van der Neut onder het toeziend oog van wethouder H. van Duyke- ren en de organisator van het toernooi, Ab Mastenbroek, die en passant gisteravond win naar werd van de N.C.R.V. televisie-quiz „Wat een kunst". aan t ALPHEN AAN DEN RIJN Het Alphens Overlegtotwi tegen de Kernbewapening houdt zaterdag een maniftr nii tegen de kernbewapening. zelf i geve Een belangrijk onderdeel van de manifestatie is een forteldi cussie waaraan onder andere deelnemen de kamerlede&en. Boer (CDA), mevr. W. Jabaaij (PvdA), H. Waltmans (PPinem spreksleider is burgemeester M. Paats van Alphen. Hetensli van de discussie in het terugdringen van de rol van de Iqenlij pens in de komende vier jaar. Aan de manifestatie wordlar w werking verleend door plaatselijke musici. Voor de khmaa wordt een poppenspel vertoond. Tevens staat een expositrdt. de kernbewapening op het programma. De manifestatitnooc plaats in De Bron aan de Troubadourweg en begint om eiken ih no er dc KOUDEKERK AAN DEN RIJN Mevrouw Z. Ro Sennema (VVD) is gisteravond geïnstalleerd als lid gemeenteraad. Zij neemt hiermee de plaats in, die is komen door het vertrek van de heer C. Kammeraad meen Belang Koudekerk). De groepering van de heef1j'tL meraad kon uit eigen gelederen geen kandidaat lr1 vandaar dat de vrijgekomen raadszetel ging naar der"?* met de meeste reststemmen: de VVD. [7. Ie is De raadsleden toonden zich enthousiast over de plannenPs^u levisie-opnamen te maken van de festiviteiten rond Kof ve nedag, die dan via het kabelnet zullen worden uitgeï F Voor deze opnamen stelt de gemeenteraad een kredir. t 1.000,-- beschikbaar. Het nieuw aan te leggen park bij „Den Toll" gaat het „Hcjj®' j park" heten. Tot deze naam besloot de gemeenteraad vond in meerderheid. 1

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4