Jeste ijshockey duel evert weer verlies Ongunstige loting Bettine Yriesekoop Speedway moet de show stelen Sportcentrum in Zoetermeer DRT LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 APRIL 1981 PAGINA 17 ENBURG Een ek spelend Nederland gisteravond laat niet n voorkomen dat ook 8e wedstrijd voor het ceytoernooi om het Ikampioenschap in n verloren ging. Fin- iat in de eerste ont- lg Nederland met 12 iet ijs speelde, trok nu -2 de winst naar zich ederlandse ploeg, die in de wetenschap dat lies degradatie uit de A- zo goed als zeker was, fel op het ijs, maar ui- Dnfortuinlijk. John de die optrad als begin- kn, begon zeer onzeker •d al na 32 seconden ge- ra door kimalainen, die |re blunder van de Am- pse speler afstrafte (0 et een enorme inzet e Nederland deze tegen- overwinnen. De combi- klopten redelijk een van enkele omzettin- de ploeg. Aanvoerder fieren, die in een eerder n zijn misnoegen keri- ad gemaakt over de ver- rs Peternousek en Hille zijn aanval, had met pidooi bij Bubnik blijk- ucces gehad. Tegen de Finnen acteerden Klooster en de Nijmegenaar Homburg in de eerste lijn als verdedigers. Inderdaad kon de befaamde aanval met Janssen, Van Wie ren en De Heer zich nu meer op vooruitstrevende acties concentreren. De verdediging sloot beter aan en de passing was redelijk voldoende ver zorgd. Dat kwam tot uiting in de achtste minuut toen De Heer (Nederland speelde toen wel met twee man meer) de gelijkmaker aantekende (1 1). Het gaf de ploeg een vleug meer zelfvertrouwen, Num- melin bracht in de eerste pe riode Finland weer op een voorsprong bij een nummerie- ke meerderheid (12). In de tweede periode dreigde even een herhaling van Stockholm toen Nederland acht treffers tegen zich zag gescoord. Arbe- lius was al na twee minuten succesvol met het derde Finse doelpunt en er leek een lichte paniek in de Nederlandse ge lederen te ontstaan. Slechts van korte duur echter, vooral door het stimulerende werk van aanvoerder Van Wieren (hij liet wel drie kansen lig gen) en in de tweede lijn van Ron Berteling, een van de con- stantste Nederlandse spelers in dit toernooi. De Finnen hielden wel enige pressie, maar durfden toch niet alles op de aanval te zet ten. De uitvallen van Neder land kregen in de 36e minuut een beloning. Mari Saris on derbrak een Finse aanval en na een solo verschalkte hij ook doelman Kamppuri (23). Af stoppen kon Nederland de Finnen echter niet. Het felle offensief, waarmee Finland de derde periode opende, kreeg gevolgen. Jorma Sevon bracht Nederland in feite de doods teek toe. Na zeven minuten onophoudelijk beuken be zweek de verdediging en schoot Sevon de vierde bres (24). In de beste wedstrijd van Nederland in het toernooi tot nu toe werd men daardoor geconfronteerd met de ver wachte degradatie. Of er zou een wonder moeten gebeuren, door te winnen tegen de Vere nigde Staten, West-Duitsland en Finland. En dat is vrijwel uitgesloten. West-Duitsland won in Gothenburg het duel tegen de Verenigde Staten met 6—2. De periodestanden wa ren 3—0, 0—1, 3—1. Stand degradatiepoule: 1. Finland 4 3 0 1 6 26—14 2. Ver. Staten 4 3 0 1 6 25—22 3. W.-Duitsland 4 2 0 2 4 24—20 4. Nederland 4 0 0 4 0 13—32 GOTHENBURG Voor het ijshockey- en tafeltennis- centrum in Zoetermeer gaat in december van dit jaar de eerste paal voor dit project, waarvan de kosten 6 miljoen gulden bedragen, de grond in. De bouw van het project zal ongeveer pegen maanden duren, zodat verwacht wordt dat in september 1982 het centrum in gebruik kan worden genomen. Er komt een ijshal met een toeschouwerscapaciteit voor 3500 mensen, twee tafeltennishallen (1 wedstrijd- en een oefenhal), een gymnastiekzaal, een zaal voor overnachtin gen, een restaurant en tevens zullen de bondsbureaus van NIJB en NTTB er worden ondergebracht. Indien een en ander gerealiseerd is, zal vermoedelijk met de Tsjechische oefenmeester Gustav Bubnik een contract voor drie jaar kunnen worden afgesloten. Voorlopig zal hem nu een contract van een jaar worden aangeboden, met dien verstande dat hem slechts negen maanden zal worden uitbetaalt. De Tsjech kan namelijk zo lang er geen ijshal is, niet de door hem gewenste zomertrainingen geven en „dan wordt hij voor ons te duur", aldus de NIJB-voorzitter Schweers. Met het in gebruik nemen van het nieuwe sportcentrum is deze barrière opgeruimd. De onderhanden lingen met Bubnik zijn nog steeds gaande, maar „vast staat wel dat hij blijft", aldus Schweers. De NIJB-preases deelde verder mee dat het toernooi in de b-poule definitief in 1982 in het Oostenrijkse Klagenfurt zal plaatsvinden. „Wij steu nen daarin Oostenrijk, maar voor 1983 stelt Nederland zich kandidaat. Jan Janssen tracht tegen de Finse doelman Kamppuri te scoren. Ruime zege dames Ter Leede LEIDEN In de eerste klasse van de damesvoetbal competitie heeft Ter Leede een ruime 0-4 zege behaald bij SVLV. Valken'68 speelde gelijk tegen Alphia 2: 1-1. In de tweede klasse won Alk- mania met 1-0 van Sportief en klopte Lugdunum 2 Ab- benes met 3-2. Voor de beker speelde Lugdunum tegen LFC en won met 3-0. Ter Leede kwam bij SVLV aan de leiding via een treffer van Paula Brouwer. Nog voor rust vergrootte Gaby Knol de voorsprong. Na de thee (of was het limonade?) maakte Mieke Tersteeg er 0-3 van, waarna wederom Gaby Knol de eind stand op 0-4 bepaalde. Valken'68 nam de leiding te gen Alphia 2 via een goal van Janneke Varkenvisser. Lucie van Woerden bracht de ploe gen weer op gelijke hoogte: 1- 1. In de tweede klasse boekte Alkmania een verdiende zege op Sportief. Wendy van Rui ten zorgde voor de enige tref fer en Conny Bartels was dichtbij een tweede doelpunt, maar haar schot belandde op de lat. Lugdunum 2 was iets sterker dan Abbenes en won met 3-2. Wilma van der Luit en Moni que Wassenaar zorgden voor de Abbenesser goals. Voor de beker speelde Lugdu num tegen LFC. Dankzij tref fers van Angelein Zegers, Rie- neke Rietveld en Tineke Ba- velaar won de thuisploeg met 3-0. Gelijkspel Meerburg LEIDEN Er werd één competitieduel afgewerkt in de tweede klasse van de af deling zaterdag. Meerburg en Kickers'69 speelden ge lijk. Voor de beker speelde Abbenes tegen SVLV. De Voorschotense ploeg won en plaatste zich voor de volgen de ronde. Ook voor de beker ontmoette Stompwijkse Boys Sc Lisse 2, dat de Stompwijkers met 2-4 klop te. Meerburg en Kickers'69 speelden met 1-1 gelijk. Voor Meerburg scoorde Kees Hage naars, terwijl voor de Kickers Jan Klein de juiste weg naar het doel vond. Abbenes kwam tegen SVLV via een strafschop van Kees Kattenberg aan de leiding, maar moest toestaan dat Henk Lelieveld de gelijkmaker in tikte: 1-1. Stompwijkse Boys redde het niet tegen Sc Lisse 2. Dit on danks doelpunten van Jan Groenewegen en Ed Knijnen- burg. UVS klopt Lugdunum LEIDEN UVS heeft be slag gelegd op de derde plaats in het Zilveren Molen Tournooi. De ploeg van trai ner Gerard Désar klopte Lugdunum met 1-0. In een saai duel zorgde Wil Hens- kens voor de enige treffer. De goal van Henskens was overigens het enige noemens waardige wapenfeit uit die eerste helft. In de tweede helft verscheen UVS nauwelijks meer voor het doel van de te genstander. Lugdunum kreeg een fraaie kans toen Ted van Berkel Henk Landwaart op gelukkige wijze in de luren legde, maar alleen voor Groe nendijk leverde hij een slap schot af. Ook nadat Van Ber kel het veld was uitgestuurd (aanmerkingen op de leiding) behield Lugdunum het beste van het spel. Pracht werd na een fraaie solo gestuit door Groenendijk en Sjardijn zag een schot vanuit kansrijke po sitie naast gaan. I SAD - Bettine Vriesekoop is door de ITTF :schat als de tiende speelster van de wereld. Op 'plaatsingslijst voor het persoonlijke WK wordt voorafgegaan door Aziatische speelsters en de tse Jill Hammersley. Bij de heren is het Aziati- overwicht iets minder groot. Na Klampar ■jfde) en Bengtsson (zesde) staan nog vijf Euro- "nen op de plaatsingslijst bij de eerste zestien, tine Vriesekoop (19) wordt door de Chinese leer- beschouwd als de voornaamste westelijke be- van de voorspelbare Aziatische suprematie, eens zozeer haar opmerkelijke progressie, die heb- de Chinezen stap voor stap op video vastgelegd, vooral haar ongelooflijke mentaliteit. Die hebben leren waarderen en bewonderen tijdens verblijf van Vriesekoop in Peking en vrezen die Novi Sad. oktober dreigde een einde te komen aan de veel- carrière van de Hazerswoudse. Twee maan- China met acht kilo lichaamsverlies plus het feit ouderlijke woning was afgebrand kon ze psy- niet verwerken. De geestelijke ineenstorting een kwestie van afwachten. Vooral toen ze kort haar HAVO-studie opgaf. Vriesekoop: „Ik voel de dat ik moest kiezen. School en tafeltennis, die com binatie werkte na China niet meer. Dan was ik zeker in elkaar geklapt". Twee weken later nam ze tegen alle verwachtingen in deel aan de open Nederlandse kampioenschappen in Den Haag. Daar sloeg ze in de finale tegen de naar Duitsland overgewaaide Yang-Ying voor korte tijd alle Chinese frustraties van zich af. De overwinning had een heilzame uitwerking. Vol goede moed ging ze on danks haar fysieke handicap aan de slag voor de top- 12, het Europese hoogtepunt in dit seizoen. De presta ties in Joegoslavië en Frankrijk tijdens de open kam pioenschappen waren verbluffend. In beide sterk be zette toernooien reikte ze tot de laatste vier. In het Hongaarse Miskolc werd die lijn begin februari tijdens de top-12 doorgetrokken. Vriesekoop speelde een uitstekend toernooi en kwam in de eindstrijd tegen de Britse Jill Hammersley een fractie tekort om de eindzege op haar naam te brengen. Voor de derde keer binnen vier jaar legde ze beslag op de tweede plaats. Na de top-12 ging Vriesekoop door een dal van sportie ve ellende. De open Tsjechische kampioenschappen werden overgeslagen, in de competitie werd ze tegen Amsterdam en Valkenswaard van tafel geveegd. Trai ner Bakker: „Die terugval hebben we bewust ge creëerd. Dat was puur noodzakelijk om hier op de WK opnieuw in topvorm te zijn. Maandenlang had ze op het topje van haar kunnen gespeeld. Dat had ze nooit tot Novi Sad kunnen volhouden. Daarom hebben we bewust gas teruggenomen. Veertien dagen lekker niets gedaan, alleen conditioneel het een en ander bijgehou den, geen batje aangeraakt". Na die periode werd de selectiegroep dagelijks keihard onder handen genomen in het Avanti-centrum in Ha- zerswoude. Vier tot zes uur trainen per dag vormde geen uitzondering. Hoewel aan de gedegen voorberei ding van Vriesekoop niets mankeert, lijkt de tweevou dig Europees jeugdkampioene geen lang leven bescho ren in de individuele strijd. Als tiende geplaatst stuit ze in de achtste finales op Zhang Deying, nummer een op de wereldranglijst, nummer een geplaatst en wereld kampioene in 1979 in Pjong Jang. Tactische analyses van het spel van de 29-jarige Chinese speelster waren praktisch niet mogelijk, omdat ze uitsluitend in het dubbel in het landentoernooi in actie kwam. Mocht Vriesekoop evenwel deze horde nemen, dan wacht haar een nog sterker geacht struikelblok: Qi Baoxiang. Deze 19-jarige aanvalster wordt algemeen beschouwd als de opvolgster van Zhang Deying. Haar spel in het landentoernooi maakte op de tegenstanders een ont moedigende indruk. In het gemengd dubbel speelt Vriesekoop al jaren sa men met de Pool Andrezj Grubba. Hoewel dit duo een internationaal gevreesde combinatie vormt en dit sei zoen de beste uitslagen maakte, werd het niet geplaatst in dit WK. Sterker, het werd ingedeeld in de onvoor deligste groep en ontmoet uitgerekend in de eerste ronde de Europese kahipioenen van Bern 1980: Ilona Uhlikova en Milan Orlowski. Voor Grubba en Vriese koop aanleiding een niet al te overtuigend protest te laten horen, dat uiteraard geen weerklank vond. In de finale van het toernooi voor landenteams revan cheerden de Chinese heren zich voor de nederlaag van twee jaar geleden in Pjong Jang, die Hongarije verras send de wereldtitel opleverde. De titelhouder werd in Novi Sad duidelijk gemaakt, dat die nederlaag een ver gissing was. Hongarije werd met 5-2 onttroond. De gedetailleerde uitslag van de finale van de heren was: Shi Zhi- haoIstvan Jonyer 17-21, 21-23, Cai ZhenhuaTibor Klampar 21- 16. 21-10, Xie SaikeGabor Gergely 21-17, 22-24, 22-20, Shi Zhi HaoKlampar 21-15, 17-21, 10-21, Xie Saike—Jonyer 21-15, 21-19 Cai Zhen Hua—Gergely 21-16, 14-21, 21-15, Xie Saike—Klampar 15-21, 21-16, 21-15. Het Prinses Irenesport- park in Rijs wijk is binen- kort het to neel van speedway wedstrijden. punt; 2. Kasparov en 7; 4. Gheorghiu en en 1 afg.; 6. Portisch 5.5 en Petrosjan 5.5 en 1 afg., 8. en Beljavski 5 en 2 afg.; 5 en 1 afg.; 11. Smejkal 5; en Torre 4 en 1 afg.; 14. 3.5 en 2 afg. Boksen in Rotterdam afgelast DEN HAAG De internationale profbokswedstrijden, die maandag in de Menkenhal in Rotterdam zouden worden gehou den, gaan niet door. Promotor Henk Rühling heeft daartoe be sloten omdat hij geen mogelijkheid ziet een goede vervangende hoofdpartij te brengen. Aanvankelijk zou Rudi Lubbers in de hoofdpartij uitkomen tegen de Spanjaard Avenamar Peralta. Lubbers heeft zich wegens psychische moeilijkheden echter af gemeld. De Zwarte coach Britse poloploeg LONDEN Oud-waterpolo-international Piet de Zwarte (33), die deel uitmaakte van het team dat bij de Olympische Spelen van Montreal brons veroverde, wordt trainer van het Britse wa- terpoloteam. Hij is de eerste trainer, die deze functie op profes sionele basis gaat uitoefenen. Tenniswinst van McEnroe LOS ANGELES De als eerste geplaatste John McEnroe heeft .het 75.000 dollartoernooi van Los Angeles cp zijn naam ge bracht. Hij won in de finale met 6-7, 6-3, 6-3 van Sandy Mayer. Inn 1 60 pi 1.20 2.10 2.50 kop- 59.30. KOERS 2000 m: 1. Ria S (Mw 1.23.8, 2. Rob Alkestis, 3. Su- i 5.00 pi 1.70 3.10 1.30 kop- trio 85.00. IDE KOERS 1609 nv 1. Single Kromkamp) 1.17.8, 2. Tira- 13. Renette Dear Inn 2 50 pi 1.30 1.20 1.7Ó kopp B> 25.20. Niet gestart Ranulf B. ■TE KOERS 2900 m: 1 Scotch Jck (JJ. Hendrikx) 1.22.3, 2. 13. Pinocchio i 1.40 pi 1 20 4 40 kopp 20 70 |JDE KOERS 2000 m: 1 Rok- s (R P. Ham) 1.21.1, 2. Pan- I. Rix Inn 6.90 pi 2.50 2.60 7.70 kopp t 289.20. |E KOERS 2000 m: 1 Tippy Bouwhuis) 1.23.2, 2. Topper in 5.90 pi 1.70 2.00 1,50 kopp 114.00 KOERS 2020 m: 1. Ulysses llH.W. Schoonhoven) 1.24.9, 2. Fortuna, 3 Une Pay Dirt, n 2.50 pi 1.30 1.70 1 80 kopp i 120 10. Niet gestart Uman LlSATOROMZET: nog /I Itste jcOU Jan Timman I zijn partij voor de 1de en voorlaatste ronde let internationale schaak- ooi in Moskou tegen Tor talon. de Philippijnen afgebro- ilauw.jTimman bleef daardoor met 3.5 punt en twee partijen. Hij heeft hangpartij tegen MOTORSPEKTAKEL HERLEEFT IN RIJSWIJK EN ROTTERDAM RIJSWIJK Speedway krijgt in Ne derland eindelijk de injectie waarop het gezien de successen van onze land genoten Frits Koppe, Henk Steman (beiden uit Voorburg), Henny Kroeze (de zesvoudige nationale kampioen uit Zinderen) en Rudi Muts (de Hilver summer die momenteel als prof voor het Engelse Wimbledon rijdt) recht heeft. Naast de speedwaybanen in Vee noord en Amsterdam heeft nu ook de gemeente Rijswijk een vergunning af gegeven voor zes wedstrijden in het lo pende jaar. De Stichting Toertochten van initiatiefnemer Bob dc Jong zal zich met de organisatie belasten. De be staande atletiekbaan in het Sportpark Prinses Irene zal voor het nieuwe doel worden aangepast, maar niet opgeof ferd. De eerste wedstrijd is op zaterdag 10 juni aanstaande. Speedway zal dan als een familiesport worden gepresen teerd in de vorm van een 'Country Night' met live muziek, paarden en an dere showelementen. Ook het sportpa leis Ahoy' ziet een grote toekomst in speedway als evenement voor het hele gezin en introduceert op dinsdag 8 de cember het indoor-speedway in ons land, als onderdeel van een internatio nale competitie. Het rijden op beton vormt voor de rijders geen problemen. In 1982 volgt dan van 5 t/m 7 februari een Indoor Motorsport Gala met alle soorten motorsport omlijst met een groot showprogramma. Speedway mocht zich vlak voor de oorlog en zelfs erna tot de jaren zestig in een gro te populariteit verheugen in Nederland. Daarna zakte de interesse in het vervoer middel motor in het algemeen. Terwijl deze meest spectaculaire tak van de mo torsport in Engeland inmiddels is uitge groeid tot de tweede kijksport, kende ons land het vorige jaar slechts vijf wedstrij den in de twee enige plaatsen waar dat toen mogelijk was: Amsterdam en Vee noord. De nationale titelstrijd trekt jaar lijks zesduizend toeschouwers en de strijd om de Gouden Helm in het Olympisch stadion 15 tot 20.000 bezoekers. De Neder landse speedway-top is smal, bestaat slechts uit vier rijders met ver daarachter alleen de jeugd. Die smalle top is er echter in geslaagd op het Europese continent de vijfde plaats te bezetten. De strijd om het wereldkampioenschap begint het komen de weekeinde in vier verschillende lan den (met de finale op 5 september in Lon den) en tegenwoordig is ons land een wel kome deelnemer. Maar nog altijd moeten Henny Kroeze c.s. de voorronden in het buitenland rijden, hetgeen het thuisland bevoordeelt. Mogelijk dat dat in de toe komst anders kan. Oude tijden Dank zij het enthousiasme van de beken de rallye-navigator Bob de Jong, die zijn vele onderhandelingen met wethouder Hillenaar van Rijswijk en met de Regio nale Milieudienst Centrum Randstad be loond zag met de reeds genoemde vergun ning, kunnen in Rijswijk de oude tijden weer herleven. Vroeger kenden de wed strijden bij het oude speedwaystadion bij de Hoornbrug in Rijswijk steeds een vol huis. Beroemd waren The Flying Dutc hmen en de Windmolens. Bob de Jong: „In Engeland ben ik, net als Peter Bonthuis en Jan Leupe van Ahoy', speedway-gek geworden toen in het Wembley stadion voor 90.000 toeschou wers een WK-finale plaatsvond. Er gaan miljoenen aan prijzengeld om en de sfeer is uniek. Hier wil ik datzelfde zien gebeu ren. We mikken duidelijk op het hele ge zin, vooral op de jeugd. Vandaar een to taalpakket en niet alleen speedway en verder niets. Een wedstrijdavond kent vele 'heats', duels die elk maar een mi nuut duren. Van verveling kan dus nooit sprake zijn, er is constant afwisseling, nieuwe sensatie. Voor 10 jui hebben we een vierlandentoernooi met onder andere Engeland en Amerika. Rijders van wereldklasse zoals John Louis, Doug Wyer, Bruce Penhall en Bobby Schwartz komen zo goed als zeker". Het programma in het sportpark Prinses Irene vermeldt verder (onder voorbe houd): 4 juli Windmolens Rijswijk-Wim bledon, 22 juli Nederland-Italië, 15 augus tus Nederland -Rusland, 19/20 september de strijd om de Gouden Naald van Rijs wijk, 17/18 oktober Nederland-Polen. HERMAN JANSEN Frits Koppe

Leidse Courant | 1981 | | pagina 17