warte markt interferon ïï!f efc g Nieuw reddingsplan voor afgeslankte" Van Gelder inder toeristen n verwacht Aangepast bouwen kan 15pet energie sparen )in/eer rif- Stichting oneens over matiging van niet-cao-inkomens Nederland formeel buiten fraude met landbouwgif Miljoenen guldens schade na brand bij Shell-Pernis ENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 21 APRIL 1981 PAGINA 5 HÉf) HOOP PATIËNTEN T TOT WINSTBEJAG ïDAM Er is een zwarte ontstaan in interferon, het ei- met succes kan worden toege- ;en bepaalde virusinfecties en en ook bij de bestrijding van ge vormen van kanker. Interfe- door het lichaam zelf wordt gceerd, kan ook buiten het li- vorden bereid. De produktie is |en moeilijk en duur proces revolutionaire ontwikkelin- dit terrein zijn aangekondigd. vierdaagse TNO-congres over on in Rotterdam is bekend ge- dat sommige wetenschappers jl willen trekken uit de publi- >nd het middel en uit de wan- in patiënten. „Een betreurens- fe ontwikkeling", aldus van- Kari Kantell uit Helsinki, de imste producent van een van rferonsoorten. Igens Kantell dringend nodig dat met hoden worden ontwikkeld om interferon op grote schaal te produceren, hetgeen in de toe komst mogelijk wordt door middel van geneti sche manipulatie. Als voldoende van deze bio logische stof voorhanden is, kunnen in zieken huizen uitgebreide proeven worden genomen om de werking van interferon vast te stellen. Prof. A. Rörsch, lid van de raad van bestuur van TNO, zei in zijn openingstoespraak dat on danks de gunstige resultaten die tot nu toe be reikt zijn, de uiterste voorzichtigheid geboden is. Om teleurstellingen bij patiënten te voorko men, mogen niet te gauw conclusies worden ge trokken. En ook al zou interferon het wonder middel tegen bepaalde soorten kanker blijken te zijn, de preventie van deze ziekte mag niet vergeten worden. Verbetering van het milieu en verandering van onze leefstijl kunnen er in belangrijke mate toe bijdragen het aantal slachtoffers van kanker te verminderen. Het congres in Rotterdam is het eerste dat ooit aan dit menselijk eiwit ontdekt in 1957 is gewijd. De belangstelling is groot. Meer dan vijfhonderd deskundigen uit 27 landen zullen deze week met elkaar de vorderingen bespre ken die zij bij het onderzoek naar de werking van interferon hebben gemaakt. Zoetei tto-opi terij oorziti iren standi EUKENHOF FA VORIET: •rdag JO BEZOEKERS arlande fphen ar 'ol uit rerstee£ "lAG (5.000 1 ilter St{ werd ndam, i derdt hon wi eede Naar schat- buitenlandse l, 75.000 minder dan rwacht, hebben het rij varfi paasweekeinde Krui&k aan ons land ge- oude /an hen kwam 50 //oudj-Duitsland, 20 uit h huidk, 10% uit Enge- wordeiiwijl 5 uit de Vere- oysius/tten en Canada was een //^vervliegen. Tijdens fs een dagen van het re- r 1976 verbleven er len buitenlanders in Vorig jaar wa- EKBO.OOO bezoekers van en pensions in het Zuidhollandse kust- de grote steden za- iagavond al nagenoeg ^dagavond was ook i deze provincies alle mte bezet. Bezoekers MH^toen nog meldden bij in Den Haag en Lei- Fden verwezen naar Op tal van wegen ontstonden giste ren files. Hier een beeld van de si tuatie op de weg Amsterdam Utrecht. april in-Turken n toevlucht kgebouw *1 Vier Christen- bezinnen in totaal intig personen bisteravond laat hun t gezocht in de Ont- skerk in Rijssen [>e Christen-Turken g voor uitwijzing. ministerie van justitie negatief beslist over ilaanvraag, willen zij geding tegen de Staat hen. Ze willen voorko- ze na afwijzing van invrage door de poli ten aangehouden, zoals in Enschede is ge- Omdat zij voor hun in de kerk toestem- )ben gekregen van de eerde gemeente, laat e hen (voorlopig) on- Utrecht, de Veluwe, Noord- Brabant en Zeeland. Het Nationaal Bureau voor Toerisme noemt het opmerke lijk dat het zogeheten „ver- blijfstoerisme" (langer dan twee dagen) in zowel de Ne derlandse als de buitenlandse toeristenstroom een groter aandeel had dan men gewend is. Dat er beduidend minder dagjesmensen op de been wa ren had behalve hiermee wel licht ook te maken met het weer, dat ondanks het zonne tje aan de koude kant bleef. Vooral in Drente, Overijssel en op de Veluwe hadden veel mensen voor meerdere dagen geboekt. De vele attractie-punten in Nederland hebben niet over belangstelling te klagen gehad. Absolute topper was ook dit jaar weer de nationale bloe mententoonstelling De Keu kenhof. waar 130.000 bezoe kers (vorig jaar 70.000) de lo ketten passeerden. Het dieren park Wassenaar trok 20.000 bezoekers tegen vorig jaar 25.000. Naar Avifauna, in Alp hen a.d. Rijn, togen 14.500 toe risten (vorig jaar 17.000). Volgens de rijkspolitie heeft het verkeer in de periode van donderdag- tot en met zondag avond steeds redelijk kunnen doorstromen. De langste files ontstonden gisteren. Om half zes gisteravond stond er op de A-12 in totaal 30 kilometer aan file tussen Maarsbergen en Vleuten/De Meern. Ook op de A-2 stonden enige tijd lange fi les bij het verkeersplein Deil en bij de Lekbrug in Vianen. Tgi Harde tfim gevechten bij Dodewaard Tachtig politieman nen van de Mobiele Eenheid hebben gistermiddag na soms zeer harde gevechten enige honderden demon stranten verwijderd bij de kerncentrale in Dodewaard. Eén betoger raakte ern stig, enkele anderen werden licht ge wond. De demon stratie vormde het sluitstuk van een kampeer-week op enige kilometers af stand van Dode waard dat bedoeld was om kracht bij te zetten aan de eis om de centrale te sluiten. Op de foto een beeld van de versperring die de betogers hadden opgeworpen op de toegangsbrug tot het bedrijf. UTRECHT De vestiging van Van Gelder Papier in Velsen kan met de helft van het personeel (vierhonderd in plaats van acht honderd man) en zonder noe menswaardige steun van de over heid blijven doordraaien als de produktie wordt geconcentreerd op het maken van zogenaamde witpapierspecialiteiten. Dit is de kern van een nieuw plan van de ondernemingsraad van Van Gelder-Vel- sen, dat vandaag is gepresenteerd. Het plan is opgesteld in samenwerking met staffunctionarissen van de papierfabriek. Het plan betekent volgens de voorzitter van de ondernemingsraad, M. Redelijk heid, dat er weer toekomst is voor Van Gelder-Velsen. „We zijn er vanuit gegaan dat we niet op steun van de overheid hoe ven te rekenen, en daarop is het nieuwe plan gebaseerd. De behoefte die er is aan witpapierspecialiteiten en de toezeggingen die wij op dit gebied van de afnemers hebben, maken het mogelijk dat de fa briek in afgeslankte vorm kan blijven doordraaien". Daarbij is het wel nodig dat de huidige produktie in Velsen kan wor den voortgezet tot 20 mei, aldus de heer Redelijkheid. Werkgevers willen deel van parttimers uit ziekenfonds UTRECHT De Zie- kenfondsraad behandelt donderdag een een voor stel van de leden-werk gevers om mensen met een deeltijdbaan die niet voldoen aan bepaalde voorwaarden, uit te slui ten van de verplichte zie kenfondsverzekering. De werkgevers willen de parttimers alleen verplicht verzekeren, als ze per week meer dan acht uur in één dienstbetrekking werken. Ze zullen dan een minumumpremie moeten gaan betalen die wordt be rekend over veertig pro cent van het bruto mini mum (jeugd-)loon, inclu sief vakantietoeslag. Als dit voorstel erdoor komt, wat nog lang niet zeker is, zullen er naar schatting 120.000 mensen van de verzekering worden uitge sloten. Van hen blijven er als medeverzekerde van ouders of echtgenoot 70.000 toch gratis verze kerd. De overige 50.000 zullen zich op een andere 'veel duurdere ma nier moeten verzekeren. Het aantal verzekerden dat de minimumpremie moet gaan betalen wordt geschat op 75.000; de meeropbrengst van het voorstel van de werkge vers op 32 miljoen. DEN HAAG De Stichting van de Arbeid, overlegorgaan van de werkgevers- en werk nemerscentrales, is verdeeld over het besluit van minister Albeda (sociale zaken) van 31 december 1980 om de niet-cao-inkomens in 1981 aan banden te leggen. Albeda wilde een matiging van de niet-cao-inkomens berei ken, zoals dit ook gebeurt bij de cao-inko mens, die dit jaar worden getroffen door een gedeeltelijke loonmaatregel. De werkgevers en de vakcentrale voor hoger personeel MHP vinden het principieel onjuist dat de minister de vrijheid om individuele ar beidscontracten af te sluiten doorbreekt. Zij wijzen erop dat de loonmaatregel dit jaar alleen een beperking van de prijscompensatie en de vakantietoeslag inhoudt, maar dat de contract vrijheid blijft bestaan. Die vrijheid dient dus ook voor niet-cao-werknemers te worden ge handhaafd. De vakcentrales zien echter niet dat de minister rechtsongelijkheid schept. Werkgevers en werknemers zijn het erover eens dat er onbillijkheden kunnen ontstaan, doordat het nu al vier jaar bij niet-cao-inko mens wettelijk verboden is bepaalde secundaire arbeidsvoorwaarden in te voeren, die bij andere niet-cao-inkomens en cao-inkomens al veelvul dig voorkomen. De werknemersvertegenwoor digers vinden dat ook bij niet-cao-inkomens de 26 gulden prijstoeslag verplicht in de loonscha len moet worden verwerkt, zoals bij de cao-lo nen is gebeurd. Werkgevers en MHP willen dat reis- en onkostenvergoedingen kunnen worden aangepast, en FNV en CNV zijn het hiermee eens als dat ook voor cao-werknemers is ge beurd. Eensgezind is men het over de wense lijkheid van vervroegde uittreding op 62-jarige leeftijd. In het advies wordt nog eens de irrita tie tot uitdrukking gebracht over het feit dat minister Albeda zijn besluit genomen heeft zon der het advies van de Stichting af te wachten. Vasolastine uit fondspakket? UTRECHT Een com missie van de Zieken fondsraad wil het om streden geneesmiddel Vasolastine niet meer door het ziekenfonds la ten vergoeden. De raad zal over dit voorstel donderdag een besluit nemen. Op aandringen van patiënten heeft staatsecretaris Veder- Smit (Volksgezondheid) het niet-geregistreerde geneesmid del vorig jaar niet verboden. De commissie betreurt dit en wil Vasolastine nu uit het zie kenfondspakket halen. SCHIPHOL Als Ethiopië en enkele andere Afrikaanse landen met Nederlands ont wikkelingsgeld gefinancier de ondeugdelijke bestrij dingsmiddelen ontvangen, dan is de Nederlandse rege ring hierin politiek en ook materieel geïnteresseerd. Formeel staat zij er echter buiten omdat het juridisch een zaak is tussen het ont vangende land en de leve rancier. De Ethiopische regering heeft intussen bij het ministerie van ontwikkelingssamenwerking een klacht ingediend tegen het bedrijf Kollum Chemie. Dit bedrijf zou een bestrijdings middel tegen ziekte van kof- fieplanten hebben verdund met kalk, waardoor in Ethio pië, maar ook in Kenia Tanza nia en Zimbabwe, de koffie- oogsten dreigen te mislukken. Het bedrijf ontkent met het bestrijdingsmiddel te hebben geknoeid. ROTTERDAM Op de raffinaderij De brand werd aanvankelijk door de be- van Shell in Rotterdam-Pernis is za- drijfsbrandweer flink onderschat. Pas terdagavond brand uitgebroken waar- drie kwartier na het uitbreken van de bij voor miljoenen guldens schade is brand waarschuwde de directie de Rot- aangericht. Er deden zich geen per- terdamse brandweer. De brandweercom- soonlijke ongelukken voor. De brand mandant besloot om de ruwe olie in de ontstond 's avonds om elf uur door kolom te laten uitbranden, maar hij een lekke verbinding in een destilla- sloeg groot alarm toen de pakking bleef tie-kolom voor ruwe olie. lekken en er gevaar ontstond voor in storting van de distilleerkolom. Dat zou met de talrijke tot de top gevulde olie tanks in de buurt rampzalige gevolgen hebben voor de woonwijk in de nabije omgeving. Explosies bleven echter uit en omdat het ruwe olie betrof deden zich ook geen chemische reacties voor. Even na half vier werd het sein brand meester gegeven. Brand bij Esso ROTTERDAM Op de Esso-raffina- derij in het Botlekgebied is vanoch tend even na negen uur brand uitge broken. De brand is ontstaan bij een bodempomp voor stookolie. Esso heeft assistentie gevraagd van de Rotter damse brandweer, die middelgroot alarm gaf. Er deden zich vanochtend geen persoonlijke ongelukken voor; de oorzaak van de brand was nog niet bekend. In het Paasweekend heeft ook in de Shell-raffinaderij in Singapore, in om vang de derde ter wereld, een hevige brand gewoed, na blikseminslag in een Vijf uur had de brandweer nodig om de brand meester te worden. Het nablussen opslagtank van 35.000 m3. duurde tot zondagmorgen, het herstel van de schade zal maanden duren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de ruimtelijke ordening wordt volgens de Algeme ne energieraad te weinig aandacht geschonken aan energiebesparing. Het ontwerpen van een woning en het plannen van een nieuwbouw wijk (of zelfs het bouwen van een nieuwe stad) zou energie-zuinig moeten gebeuren. In een advies aan minister Van Aardenne schrijft de raad dat dit ondermeer kan door de gevels van de woningen naar het zuiden te richten, het grootste raamoppervlak aan de zuidkant van de woning te maken en zoveel mogelijk zoninval toe te laten. Verder zouden windinvloeden zoveel mogelijk tegengegaan moeten worden door het plaatsen van wind schermen van bomen en struiken. Ook het gebruik van bouwmaterialen die - weinig energie vragen voor hun produktie en het verkleinen van het buitenoppervlak van de woning kan energie besparen. Via deze maat regelen kan het energieverbruik in de wo ning met zeker 15 procent omlaag worden ge bracht. Bij de bouw van woningen zou vol gens de raad rekening gehouden moeten wor den met overtollige warmte die vrijkomt bij plaatselijke of regionale industrie Op landelijk gebied moet er volgens de ener gieraad een energieplan komen waarin ener gievoorziening en ruimtelijke gevolgen opge nomen moeten zijn. Ook op provinciaal ge bied dient zo'n plan te komen, met daarin o.m. mogelijkheden van gebruik van afval warmte en toepassing van stadsverwarming. Politie schiet onschuldige in de nek AMSTERDAM De Am sterdamse politie heeft zon dagmorgen vroeg een zes tienjarige jongen, die er aan vankelijk van verdacht werd betrokken te zijn ge weest bij een straatroof, maar daar niets mee te ma ken bleek te hebben, in de nek geschoten. De jongen werd niet ernstig gewond opgenomen in een zieken huis. Bij de straatroof werd een 36- jarige man door vier onbekend gebleven jongelui tegen de grond geslagen en van zijn polstasje beroofd. Surveille rende agenten zagen vlak daarna een jongen uit de strui ken komen en hard weglopen. Na enkele sommaties en een waarschuwingsschot werd en gericht op hem geschoten. De jongen wist te ontkomen, maar meldde zich later in het zie kenhuis, waar hij door de poli tie werd verhoord. Daarbij bleek dat hij niets met de overval te maken had. Nederlandse milieugroepen sturen protestbrief naar Westduitse overheid DEN HAAG Enkele Ne- derlandse milieuorganisa ties hebben de ministers van binnen- en buitenlandse za ken van de Bondsrepubliek een open protestbrief ge stuurd over het optreden van de Westduitse politie op Goede Vrijdag tegen verte genwoordigers van deze groeperingen. De politie heeft vertegenwoor digers van deze organisaties op Goede Vrijdag vastgehouden, geregistreerd en ondervraagd, omdat ze foto's namen van de lozingspunten van Bayer in de Rijn. Het fotograferen diende ondermeer als voorbereiding op de watervervuilingsweek van 21 tot 28 mei in een aantal Europese landen. De fotogra ven waren van de Nederland se Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, de Stichting Rein Water, de Vereniging Milieudefensie en een Duitse Milieugroep. AANHOUDEND KOUD DE BILT - Ten westen van de Britse eilanden handhaaft zich een krachtig hogedrukgebied. Het zorgt voor een aanhouden de aanvoer van koude lucht over de Noordzee naar onze omgeving. De temperatuur komt overdag niet hoger dan een graad of 10. Een storing, die in deze stroming meetrekt veroorzaakt morgen mogelijk een bui. Overigens wordt een wisselende bewolking ver wacht. De koude lucht is in middels ook tot Zuidwest-Eu ropa doorgedrongen. Het bin nendringen van de koude lucht bracht vannacht in Zuid- -Spanje en het Westelijke Mid dellandse Zeegebied enkele re gen- en onweersbuien, terwijl in het Noorden van Spanje zelfs enkele sneeuwbuien vie len. Vooruitzichten voor donder dag: Wisselend bewolkt en la ter enkele buien. Aanhoudend te koud voor de tijd van het jaar. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld: voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min. temp.: omstreeks 2 gra den. Max. temp.: omstreeks 9 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam onbew. 12 De Bilt r.bui 11 Deelen l.bew. 11 Eelde l.bew. 11 Eindhoven h.bew. 11 Den Helder l.bew. 10 Lh. R'dam l.bew. 11 Twente h.bew. 11 Vllsslngen l.bew. 10 Z.-llmburg onbew. 11 Brussel h.bew. Frankfort zw.bew. Genève zw.bew. Helsinki zw.bew. Innsbruck geh.bew Klagenfurt regen Kopenhagen l.bew. Lissabon onbew. Locarno geh.bew Londen h.bew. Luxemburg l.bew. Las Palmas onbew. Beiroet n.ontv. TeLAviv zw.bew. Tunis Lbew.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5