Straks Paperwhite-narcissen van Hollandse kom-af I glastuinbouw volop werk Man de winkel 81 pp en tuinbouw/binnenland Veiling inteken van Pasen Gemak dient de mens /nt Lekker lopen op leuke schoenen Reizende „stappers" LEIDSE COURANT^/ DINSDAG 21 APRIL 1981 PAGINA 11 De afgelopen week stond de bloemenhandel in het teken van Pasen. Dat betrof zowel de aanvoer als de prijzen. Een aan voer voor sommige produkten zoals freesla, troschrysanten, gerbera en irissen met ongeveer een derde méér dan in de zelfde week van het vorig Jaar, voor andere produkten waar onder trosanjers, anthuriums, geplozen chrysanten, gerbera en gladiolen wat de prijs betreft weinig verschil. Doch hierbij moet rekening worden gehouden dat vorig jaar Pasen een week vroeger viel en dat telt wel meel De CCWS had afgelopen week een totale aanvoer van 52.834 bos of stuks met opbrengst van 19.543.936 tegenover 37.622.064 bos of stuks vorig jaar en omzet van 11.581.677,39. En dat is niet gerlngl Gelukkig dat het koele weer nog enigszins afremmend werkte, maar de aanvoer mocht er wel zijnl Het meest opvallend was de freesia ruim 16 miljoen tegen ruim 10 vorig jaar. Het areaal freesla moet dan ook wel heel sterk zijn uitgebreid om tot een dergelijke produktle te komen. Merkwaardig is dat de gemiddelde prijs desondanks gelijk was aan die van vorig Jaar, namelijk 18 cent, maar de toppers met 69 cent waren nu Iets lager. Er kan wel worden gesteld dat de prijs onbevredi gend was. Het Is gelukkig dat de handel alle krachten inspande om de enorme bloemen- en plantenaanvoer te verwerken, want ook de planten trokken sterker aan, zij het minder sterk dan bij de snijbloemen het geval was. De eerste dagen van de paasweek deden het ergste vrezen voor de prijzen, gezien het toen enorm gestegen aanbod. Uiteindelijk viel het toch nog mee. De belangstelling voor rozen, chrysanten, anthuriums en tro sanjers was bevredigend en dat demonstreerde zich in de prij zen. Als geheel Is er sprake van een matig beeld en de prijzen wa ren geen uitschieters tot dusver. Verwacht kan worden dat deze week de aanvoer wel wat minder groot zal zijn en de prij zen te wensen over zullen laten, gezien de vakantie-uittocht die de handel afremt. Van de gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig Jaar vermelden we: Amerikaanse anjers 25 (25), trosanjers 31 (24), anthurlum 2,05 (1,43), snijgroen 24 (14), troschrysanten jaarrond 54 (38), geplozen 64 (57), freesia 18 (18), gerbera 31 (23), gladiolen 55 (22), irissen 11 (22), leliekelken 45 (35), lelie- takken 52 (36), cymbldlum 41 (41), Idem klein 11 (25), grote rozen 51 (28), idem klein 38 (24), sonla 48 (26), bellnda 33 (25), red garnette 30 (17), tulpen 11 (13). De Importbloemen waren van groter omvang dan vorig Jaar. Nu ruim 400.000 tegen 145.000 vorig jaar. Het waren voorna melijk de trosanjers die werden aangevoerd, de statlce was I sterk beperkt met een gemiddelde prijs van 79 cent tegen 33 1 vorig jaar. De potplanten blijven fors op peil met een totaal van bijna an derhalf miljoen stuks, tegen ruim een miljoen vorig Jaar. De belangstelling blijft goed. Ook de perkplanten waren aan zienlijk groter In aantal. Teneinde de verdere ontwikkelingen I bij de CCWS na te gaan, worden maandag 27, dinsdag 28 en woensdag 29 april des avonds In de veilingkantine besprekin gen gehouden met de leden. Middels een brochure is een en 1 ander nader toégelicht. In handelskringen Is ongerustheid geuit over de plannen die zouden bestaan dat de CCWS gaat deelnemen aan export van I bloemen en planten. I Waarschijnlijk zal ook hieromtrent door het Bestuur een toe lichting worden gegeven. De besprekingen zijn ook bedoeld als voorbereiding voor de algemene ledenvergadering, welke donderdag 21 mei In De Brug te 's-Gravenzande wordt gehou den. Een met imitatie-luipaard overtrokken schoen met pla teauzool. Kortelings nog in de mode, nu een museum stuk. In opdracht van het Engelse glide (Craft Council) en de be zoeker kan zich ook enigszins de lengte voorstellen van Ge neraal Thumb, een Ameri kaanse dwerg, die trouwde met de Engelse Lavlnla War ren. Toen hij In 1864 aan Ko ningin Victoria werd voorge steld, droeg hij een hoge laars, passend in een kinder schoen, maatje 20 sluitingen boven de enkel. Ze groeien vaak uit tot de zoge heten Stivalette, het laarsje met open teen en hiel, zoals de „dienstertjes" in Oosten rijk die dragen. Voor zee, zon en vakantie blijven houten sandalen in trek. En voor een avond stappen dachten de leerlingen van beide scholen aan textiel vlechtwerk, riemp jesbouwsels, parachutezijde, en textiel met een mix van goud of zilver, dat licht weer kaatst, zo'n beetje als het flakkeren van kleuren in de Disco. TINY FRANCIS liri midden Zuid-Holland ie eon stichting opgericht die ^B^^Joel heeft de belangen van de arbeidsvoorzieningen in Jinbouw en het beleid daarin te behartigen. Voor deze ^^^ie is een full-time kracht aangetrokken in de persoon luver W- van der Hoorn. Zijn taak is ondermeer een duidelijk r. hm iP te geven van het werk in de tuinbouw aan die men- ,c!°okdie geen werk hebben. Met de huidige werkloosheid -l- YJ het m°9e,ijk zijn om arbeidsplaatsen in de tuinbouw :n tikje^Nederlanders aan te vullen. Wie geïnteresseerd is of :t overheb heeft, kan zich in verbinding stellen met W. van der :n gclodcjn postbus 218 Bleiswijk, tel. 01892-722. Drvanallj t is nog sl dc bclanj donder t' lijter dezil vlierbcss tdelljks worden we in Nederland geconfronteerd met Is somberder wordende werkloosheidscijfers. Niet alleen intal werkzoekenden neemt toe, maar anderzijds neemt iantal vacatures sterk af-. In de glastuinbouw is evenwel landenvol werk te vinden en zeker in de voorjaarsperio- /anneer de kassen weer vol staan met opgroeiende bloe en groentegewassen, die ieder hun eigen specifieke ver ing vragen. Mjds is het specialistisch werk, dat alleen met groot vak- chap tot een goed resultaat kan worden gebracht. An- Ijds kan iedereen die graag met natuurprodukten wil wer- p aan de slag. Desondanks is er ieder jaar een tekort aan Dende arbeidskrachten, hetgeen zich vooral In het voor as ««manifesteert. Wanneer eenmaal de schoolvakanties aan- en wordt dit tekort tijdelijk opgevangen, waarna in de nieuweft- en winterperiode het tekort verder afneemt naarmate nt atuurprodukten zijn geoogst of op een lager pitje worden arbeidsvoorzieningsbeleid heeft al een reeks van jaren de i aandacht. In de jaren zestig (1966) is daartoe in het tland een speciale commissie Personeelsvoorziening op- iht, die is begonnen met het onderzoek naar mogelljkhe- jom in het personeelstekort te voorzien. Diverse wervings- is liepen echter op niets uit. In 1975 bracht een stuur- ip, Ingesteld door de minister van Sociale Zaken aanbeve- in uit, die het personeelstekort zouden moeten oplossen, iddels werd langs allerlei wegen getracht te voorzien In de lljks toenemende arbeidsbehoefte. Daartoe werd een ge it gemaakt van ondermeer buitenlandse arbeidskrachten, licht mede onder invloed van deze omstandigheden Is er is veel verbeterd in de glastuinbouw. De aanbevelingen voor zover toepasbaar uitgewerkt. De technische voorzle- |en zijn aangepast en ook is er een hernieuwede Stichting zegel toneelsvoorziening Westland aktlef werkzaam In dit ge- Blastuinbouw in het Westland Is één van de modernste ter Bid. Op allerlei fronten heeft men de innovatie ter hand ge ien. Het personeelsaspect is daarbij een steeds belangrij- rol gaan spelen. Enquêtes onder de tuinders gehouden ben de behoefte aan voldoende personeel vorig jaar no^ duidelijk aan het licht gebracht. afschr°r Om het leven te veraangenamen en te vergemak kelijken komen er steeds nieuwighe den voor huisman en huisvrouw op de markt. Op de onlangs gehouden Internationale Huishoudbeurs In de Amsterdamse RAI waren heel wat aardige din gen te zien, zoals het Toolstar op bergsysteem van Curver bestaande uit onderbak met draagbeugel en losse opbergbak, waarin al het ge reedschap kan hangen. Tot 1 juli Introductie van basis-set prijs 29,95 daarna 34,95. Leuk ge schenk voor Va derdag. Voor Moederdag (ook van Curver) hoek- standaard voor de badkamer: vier ronde planchet- tes, zeepbakje, tandenborstel houder, en dubbel handdoekenhaak je 69,95) Alle spulletjes bijeen op weinig plaat- sinnemend bad- kameaccessoire. Sfeermakerje voor gasten: Tefal Raclette-Grill „Ta- rentaise", voor het grillen van hapjes, groente en fruit, nootjes met diverse kaas soorten. Het zijn acht bakjes met Pfte bekleed met een snoer van 1.70 meter. Prac- tisch ook is een waterslot ter voorkoming van overstroming van wasautomaten en afwasmachines (inl. Ocean BV Dieren). Rearoller om fijner thuis te verven door apar- Paperwhite-narcissen zijn nog immer een populair arti kel. Geen wonderl Als men de bollen in november in bloei wil hebben, kan een kind de was doen. Men plant ze in aarde of, zoals dat meestal gebeurt, op grind en de pot met bollen kan met een in de vensterbank. Geen gezeur van eerst vier of meer weken in een koele, donkere kast of buiten opkuilen. Pa- perwhite's groeien en bloeien haast „vanzelf". Men moet er alleen voor zor gen dat de wortels voldoende vocht kunnen opzuigen. En dan kan het bijna niet mis gaan. Import Nu is het zo, dat deze narcis sen in Holland niet geteeld kunnen worden. Het is na tuurlijk bij herhaling gepro beerd, maar succes bleef uit. De bloembollenexporteurs die dit artikel in hun pakket wilden opnemen, waren wel gedwongen de bollen te im porteren. Aanvankelijk had den alleen telers in Zuid- Frankrijk het monopolie van deze cultuur. Omdat de bol len daar vaak op verschillen de hoogten werden geteeld, kreeg men nog al eens te ma ken met grote verschillen in bloeitijd. Want de bol die op een paar duizend meter hoogte is gegroeid, legt de bloem nu eenmaal later aan dan de exemplaren die in een warm dal werden geteeld. Veranderingen Daarin is verandering geko men toen Israël, mede op ad vies van Hollandse kant, zich op de teelt van Paperwhites ging toeleggen. De Israëlies hadden de vingers er al gauw goed achter en leveren nu al vele jaren prima kwaliteit van deze narcissen. De Hollandse handelaren waren bereid daar een goede prijs voor te betalen. Ze móésten ook wel, want dit artikel is ergens an ders nu eenmaal niet verkrijg baar. De kans lijkt groot dat het al leenvertoningsrecht van de Franse en de Israëlische te lers aangevallen zal worden. En als het zo ver komt, dan heeft de Sassenheimse nar- cissenveredelaar Jaap Lee- nen dat op zijn geweten. Hij Is er nl. in geslaagd de hand te leggen op enkele typen van Tazetta-narcissen, een- Sassenheimse kweker gaat verlopen, gaat het die kant wel op. Hij ziet goede ver koopmogelijkheden voor deze bollen. Niet alleen in de herfst om voor Kerstmis bloe men in huis te hebben, maar men kan ze in het voorjaar bijv. ook in bloembakken op balkons planten. Na het po ten heeft men slechts'enkele weken op de bloei te wach ten. Zo kan men doorgaan, al zal de behoefte aan bloeien de narcissen in de zomer maanden vermoedelijk niet zo groot zijn. Zodra de „R" weer in de maand is, neemt de belangstelling voor de bol- bloemen vaak weer toe. Vermeerdering Wat de vermeerdering van alle narcissenbollen betreft, gaat men bij de fa. Leenen nieuwe wegen inslaan. Men past een methode toe die af geleid is van wat men noemt „dubbel schubben". Men noemt deze manier „parte ren". Met behulp van een machientje - de holmachine voor hyacinten stond hiervoor model - worden de narcissen- bollen in kleine stukjes ver deeld. De brokjes worden op een bepaalde wijze weer aan de groei gebracht. Op die manier kan men voor sommi ge soorten komen tot een vermeerdering die viermaal zo groot is als met de tot nu toe toegepaste culturmetho- den. Cultuurmethoden Op de vraag wat er nu pre cies gebeurt met de „gepar- teerde" bollen wordt de heer Leenen erg zwijgzaam. Hij wil alleen kwijt dat de stukjes bol de eerste fase moeten door brengen In een cel waar men- temperatuur en luchtvochtig heid exact in de hand moet kunnen houden. Anders krijgt men gegarandeerd last van schimmelvorming en andere narigheid. En voor de rest? Wij hebben vijf jaar moeten zoeken en tasten om de juiste wegen te vinden. Dat heeft ze veel leer geld gekost. Daarom voelen we er weinig voor om de „know how" die zij met veel moeite hebben verkregen, nu zo maar aan de grote klok te gaan hangen. Maar wie zijn narcissenbollen wil laten „parteren" en in de eerste fase wil laten opkweken, kan bij de fa. Leenen terecht. wandelingetje door de stad en je komt ze al tegen: legio -Jes met opschrift: „woonerf", „winkelerf", „stadserf", >m, de opmars der erven Ze zijn niet altijd welkom bij ewoners. Over woonerven ontstaan verbitterde burenru- omdat de ene helft van de straat bij de gemeente ijvert een woonerf, terwijl de andere helft ervan ervan gruwt, ctles voor en tegen zijn niet van de lucht. Men ziet zich de ouwde sfeer ontnomen, voelt zich in zijn wijk niet meer Vaak zijn de bewoners bang dat de brandweer in geval nood met groot materiaal niet bij de huizen kan komen wegversperrend „straatmeubilair", dat soms vreemd ge- I ook nog monsterlijk van vorm is. In een straat, omge- 1 tot woonerf, verrijzen her en der „neergegooide" ronde <notte zuiltjes van kiezelbeton. Lelijk ogende sta-in-de- i, waartussen lukraak een paar zitbanken zijn geplaatst liefhebbers om naar dit onartistiek gerommel te kijken, nerf! Bewonderd begeerd, gesmaad, verheerlijkt, ver- De term op zich klinkt niet kwaad. Onwillekeurig schie- >eelden in gedachten van een eigendom, een samenbun- ~*~(g van een groep mensen, winkels, een eigen bedoening ■™*r elkaar van bewoners die ook sociaal met elkaar optrek- Maar die knussigheid blijft in vele gevallen steken bij het rd. Met een ratjetoe van grof uitgevoerde bloembakken in ■■■orm van een Italiaanse graftombe, annex bank, wonderlij- edachtenspinsels van projectontwikkelaars, wordt de ge- iheid niet Bevorderd. Veiliger voor kinderen? Vergeet 't r. Automobilisten, die niet met de situatie ter plaatse op (oogte zijn, steken nietsvermoedend een straat in, die hal- rege opeens gebarricadeerd blijkt met obstakels én ge leerde wagens. Ze schrikken, begrijpen dat ze er niet door ten en rijden met een vaart achteruit. Moet daar maar t een kind staan, dat geen rekening houdt met zulke on zachte manoeuvres Het loopt of speelt immers op een nerf ihten over dit rijgedrag groeien aan. Mensen die lange ja- gelukkig en wel in een bepaalde straat gewoond hebben Jh verhuizen door de ecologische ingreep die hun hele om- ""ng verandert. Dit geldt vooral voor oude wijken met smalle ten. Bij nieuwbouwprojecten ligt het anders. Hier houdt ii-» vanaf de eerste steenlegging rekening met het verschijn- "woonerf, dat déêr heel leuk en functioneel kan zijn. FRANCIS Cynthia Echberger maakte een vlechtwerk in de vorm van een uitgeholde schoen met een sleehak. Je kunt niet zeggen dat de hoge hak er helemaal uit Is, maar „in" kan je haar toch ook niet noemen. Tenminste niet bij jonge, modebeuste mensen. Dit blijkt wel uit he initiatief dat het modecentrum voor schoen en Lederbranche heeft genomen om de eerlin- gen van de MTS Fototechniek te Den Haag en de leerlingen van de „Academie voor Beel dende Kusnten" van Rotter dam uit te nodigen hun visie op de schoenmode neer te zetten. Ze kozen grotendeels voor sandaletten en lage hak- sandalen, verdeeld in drie groenen: de elegante de sportieve en de schoen voor de zeer jonmge man of vrouw. Aandacht voor de hiel van Marlies van Adrlghem in deze luchtige linnen zo- mer-molières. Maar alle ontwerpen verschil len qua opbouw en concep tie alleen maar in details. De hakken zijn plat gehouden of onder de schoen zit een uitge holde sleehak. De sportieve sandalen hebben uitgespro ken hielpartijen, het accent ligt dikwijls echter op hoge te wisselrol met spatvanger: weegt 60 gram, geschikt voor de doe-het- zelver. Dat is ook de vise-Grip lang- bekklemtang met clip voor alles en nog wat, zoals splitpennen trek ken, dikke draden buigen en afge broken sleutels uit het slot peute ren. De haaiebek klemt alle werk stukken vast zo dat men de han den vrij heeft om te schroeven, of een object uit moeilijk bereikba re plaats (zelfs niet zichtbare plaats) te voor schijn te toveren. „Dirty stop" (AA- BAA Import-Ex- port-Bussum 24,85) is een mi lieuvriendelijke spuitbus van de Japanse fabriek Chitose. Erin zit een vloeistof die bij verstuiving vuil en vloeistoffen van de onder grond losweekt. Koffie en vette soep rollen als kwikdruppels van japon of stoelbe- kleding af. groep waartoe ook de Pa perwhite's behoren. Hij is er zeker van dat deze typen in Holland wel zullen groeien en bij de consument even goede resultaten zullen geven als die van de concurrentie uit Zuidelijke landen. Andere methoden Leenen is, wat de teeltmetho den betreft, afgestapt van de orthodoxe manier. Hij plant de bollen van de twee Tazet- ta's nl. niet in het najaar, maar in de vroege lente. Dat gebeurt ook al om te voorko men dat het kruid van deze narcissen in de winter af vriest. Paperwhite's plegen nl. bij najaarsplanting zo vroeg aan de groei te gaan dat een deel van het blad voor de winter al boven de grond staat. Dat kan men hier na tuurlijk niet hebben. De bol len blijven bij de heer Leenen dan ook in de wintermaanden gewoon in de cel liggen, al vraagt het natuurlijk wel spe ciale voorzieningen om de bol al die maanden „in rust" te houden. Daar is een aparte schuurbehandeling voor no dig en in Sassenheim meent men die gevonden te hebben. Jaar-rond-bloei Daar is men trouwens al een stap verder gegaan. De heer Leenen is er van overtuigd dat hij de twee Paperwhite- typen, die hij nu in cultuur heeft, straks het gehele jaar rond in bloei kan laten ko men. Gewoon een kwestie van de bollen prepareren en ze vervolgens programmeren. De stengel van beide soorten wordt niet hoger dan zo'n centimeter of dertig en dat is voor potcultuur een mooie lengte. Als ze langer worden, moet men de stelen vaak met veel kunst- en nog meer vliegwerk overeind hóuden. Straks dus het gehele jaar door bloeiende Paperwhite's als-potlant? Als het allemaal volgens de plannen van de De 8a8senheimse narcissenveredelaar Jaap Lëenen met een pot van de nieuwe Paperwhite-narcissen waarvan de bollen in Holland met een aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid wel geteeld kunnen worden. schoen van zwarte lak, be- wlt lint en met een wit/zwart sa- strlk op de neus. In 1890 gemaakt, In de mode Kinderschoentje van ivoorkleurige wol. Het stamt uit rond 1820 en was waarschijnlijk bedoeld voor een jongen die naar zijn eerste partijtje ging.. show, Britse schoe- 1790" heeft in En- al heel wat kilometer- De expositie Engelse ste- bekijken en stak in Kanaal naar Neder- Tot 31 mei is in het Kostuummuseum aan Vijverberg te zien op hoentjes de Britten tweehonderd jaar rondgelopen. Boven- dien geeft de tentoonstelling stelle hakken, klompschoenen een uitstekend beeld van de en smurflaarzen. De tentoon- schoenmode door de jaren stelling is georganiseerd door heen, want mode is altijd in- Ralph Turner van de Crafts ternationaal. Men kan dan ook Council, terwijl de Nederlan- zien dat er niets nieuws is on- der Jan Jansen, onze enige der de zon, dat de vrouwen schoenontwerper, er het zijne vroeger ook al gek waren op toe deed recente ontwikkelln- gouden muiltjes, op queenie- gen in de schoenproductie In hakjes, met juwelen bezette Nederland erbij te halen. Het Northamton Museum stelde het merendeel van het histori sche schoeisel beschikbaar en dat Is erg leuk, want nu kun nen we zien in welke laars ene Tommy Weston geheten, in 1933 de Derby won en hoe Sir John Hunt gelaarst was tij dens zijn beklimming van de Mount Everest. Als experi ment smeedde juwelier en e- delsmid Davld Watkins eens geblauwde stalen sandaaltjes Standaard voor de badkamer

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11