Zelf vloerbedekking leggen IN EN OM DE KAS binnen de perken Waterleiding te kort EN TUINBOUW/HOBBY Sterke prijsdalingen door groter aanbod en groeiend sortiment JWE LENTE... Sla goedkoop, maar komkommers doen het deze week goed Prijzen paprika niet „gebukf'onder grotere aanvoer dan in 1980 Betere distributie noodzaak voor afzet bloemen en planten neerolie nder vet, aar met estoplosser IIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Kwast blijft goed ledrukt wc-papier HET BINNENHOF ZATERDAG 18 APRIL 1981 PAGINA Voor de meeste „overige" gewassen was er sprake van dalen de prijzen, in sommige gevallen zelfs een sterke prijsdaling. De belangrijkste oorzaken zijn het groter wordende aanbod en het groeiende sortiment. Een uitzondering vormde bloemkool. Voor de „zessen" trok de prijs aan naar 4.60 per stuk. Na de feestdagen zou de prijs voor dit gewas wel eens flink kun nen duikelen. Zo'n prijsduikeling maakten de aubergines mee, want op donderdag 16 april daalde de gemiddelde prijs naar 3.55 per kilo. In de tweede week van april lag de gemiddelde prijs nog op 6.75 per kilo. Het sterk toegenomen aanbod is er de belangrijkste oorzaak van dat de prijs zo sterk daalde. De aanvoer van andijvie groeide, het gevolg was dat de prijs met zo'n 9 dubbeltjes per kilo daalde. De gemiddelde prijs kwam op 1.86 per kilo te liggen. Een verdere prijsdaling ligt in de lijn der verwachtingen. Spinazie moest ook een flinke veer laten, door het op gang gekomen aanbod van natuurspinazie groeide het totale aan bod flink. De gemiddelde prijs daalde van 2.24 naar 1.10 per kilo. De prijs lijkt in snel tempo verder te dalen. Radijs kreeg er ook flink van langs, de gemiddelde prijs per bos daalde van 71 cent naar 38 cent. Er wordt op een aanhoudend ruim aanbod gerekend, vlak na de feestdagen zal de prijs waarschijnlijk tegenvallen. De tomaten daalden in prijs, dit was niet zo verwonderlijk gezien de tot nu toe uitzonderlijke hoge prijzen. Voor de A-l-export werd er 5.91 per kilo be taald. Bij de vleestomaten werd er voor de sortering QBB 7.11 per kilo betaald. De aanvoer is groeiende, de prijzen zullen geleidelijk dalen. temt u ook altijd wat te lezen mee naar de WC? Waar- hijnlijk zegt u van niet, maar doet u het toch. Want zo zijn i-lezers: ze vinden dat lezen op een wc eigenlijk niet ort. pakken bij hoge nood besmuikt een boekwerk en 36 |kken zich voor een kwartier tot een half uur terug. Het is .rjdelijk dat de volgende toiletganger lelijk met de stukken Dat beseft de lezer drommels goed, maar hij zit nu een- 'ev°lal met zijn leesbehoefte, hij kan eenvoudigweg zijn wc- Jp niet stilstarend doorbrengen. J2x;Bodegraven zit een groot Bureau dat zich onder andere jzig houdt met het uitvinden van originele geschenken. ispe -Bin^ns Boetes is eigenaar en directeur van dat bureau. Dag dag uit piekert hij over nieuwe cadeaus en cadeautjes, de in ingewikkelde opgave, die hem overigens best is toever- n: zbuwd. Zo vond hij onlangs een oplossing voor het lee- 22. irobleem op de yyc. Hij benaderde moppenkampioen Max ilveriilleur en vroeg toestemming diens moppen te gebruiken -26 ior afdruk op toiletpapier. Max vond het idee leuk, maar -16 in kennelijk moeilijk uit zijn hoofd zetten dat zijn creaties 35 ior anderen besmeurd zouden worden. Het ging niet 29 ior. En Boetes verzon iets anders. Minder lang leesbaar jrlijMiswaar, maar daarentegen duidelijk imago-verhogend 24x|or de eigenaar. Hij brengt binnenkort wc-papier op de -38 prki, bedrukt met initialen. Dit jaar nog kan de consument 33 fri echte eigen papier op de wc hangen. „Bekakter kan het 13 ©t", is Frans Boetes van mening. 27 70- e lente brengt dit jaar een nieuw geluid op de grasmat gazon. Met het oog op de toenemende vraag naar ge- le grasmaaiers hebben verschillende fabrikanten name- aantal nieuwe grasmaaiers ontwikkeld die weer als van- it de hand bediend moeten worden ep minder lawaai ma- hun voorgangers. Je elektrische en motormaaier heeft de handgedreven ltenzich goed staande kunnen houden. Nu steeds meer men- u el|dekken dat trimmen net zo goed in de eigen tuin kan ge- ika£ais 0p de trimbaan is de vraag naar de ouderwetse hand- weer groeiende. rs ien heeft zo'n handmaaier het voordeel dat hij geen dure aisl uit de jerrycan of uit het stopcontact slurpt maar niet 8 |an een paar zweetdruppels van de maaier nodig heeft, nu? slijping van de messen in de kooi maken de nieuwe ge- at (jhandmaaiers minder luidruchtig en ook doeltreffender. <e|j|maaièrs waar een aparte grasvangbak bijgeleverd kan m, Ook zijn er beschermplaten die voorkomen dat laaghan- ^uidlakken en bloemen tusssn de messen komen wanneer er jf, «struiken of bloembedden wordt gemaaid, nt voor het milieu staat ook in de tuinbouw centraal. Waar nee min of meer gedachteloos allerlei insecten met chemi- lav^iddelen bestreden werden, wordt tegenwoordig steeds )or<pbruik gemaakt van biologische bestrijding. Ook komt het er >t deze twee methoden worden gecombineerd. De chemi- g dint wordt dan zo veel mogelijk beperkt en men probeert et M gebruik van gezonde en tegen bepaalde kwalen resis- ds jestendige) rassen zoveel mogelijk schade te voorkomen, it. prdelingsprogramma's van bijna alle land- en tuinbouwge- piaj wordt al rekening gehouden met resistentie tegen ziekte, hcfdeling wordt bedoeld het door kruisen en uitzoeken van ludij nieuwe rassen ontwikkelen, die bepaalde gewenste ei- ippen bezitten. Nieuw is dat de veredeling nu ook reke nt houden met resistentie tegen insecten en andere dier- asieten. Ien jaar geleden begon de Wageningse onderzoeker de Ponti met het eerste proefobject in ons land: de resis- egen spintmijt in komkommer. Hij heeft in de wereldcol- an ongeveer 800 komkommerrassen gezocht naar die die een natuurlijke weerstand tegen de voor de plant lijke spintmijt vertonen. Niet meer dan tien rassen bleken rstand te bezitten. kruisen en te selecteren is De Ponti erin geslaagd uit in rassen planten te ontwikkelen waarop de spintmijt zich dan half zo snel vermenigvuldigt als op de bestaande Een aantal particuliere veredelingsbedrijven begonnen de nieuwe eigenschap van de plant door in de bestaande rassen aan te brengen zodat de Neder- ij-jiuinuoi die zijn komkommerplantjes bij deze bedrijven komkommerrassen kan telen die een natuurlij- tegen spintmijt hebben, bestaande rassen die die weerstand nog niet hebben wel andere eigenschappen die men wil handhaven; een en een goede smaak. Wat voor de de amateur; probeer uit de tuin zo gezond c Tijdens de Paasdagen ligt de handel plat en zal er een pas op de plaats gemaakt moeten worden. Voor de Pasen is er op de meeste bedrijven in een koortsachtig tempo geoogst, om deze stilstand van de handel te kunnen overbruggen en om aan de sterke vraag voor de feestdagen te kunnen voldoen. Na de feestdagen zal de handel zich langzaam normaliseren. Dit wordt dan veroorzaakt door het feit dat er voor, tijdens en na de feestdagen door veel Europeanen een tijdelijke trektocht wordt georganiseerd. Door het mooie weer van de afgelopen periode herstelde de aanvoer van komkommers goed. Het toegenomen aanbod zorgde wel voor een prijsdaling, maar deze bleef binnen de perken. Door een terugval in de aanvoer in de tweede week van april vlogen de prijzen omhoog, toch waren de prijzen, on danks hef toegenomen aanbod, in de afgelopen week zeer be vredigend. De sortering 61/76 daalde van 1.44 naar 1.30 en de sortering 41/51 daalde van 1.19 naar 91 cent per stuk. Vorig seizoen lag de prijs voor beide sorteringen op respectie velijk 98 cent en 79 cent. Deze gunstige prijsvorming werd mede mogelijk door de afgenomen concurrentie van Grieken land. De export van dit land liep in de tweede week van april met ruim 600 ton terug. Roemenië, Bulgarije en België expor teerden samen in dezelfde week zo'n 120 ton meer, maar dit beïnvloedde de afzetkansen voor de Hollandse komkommer niet. De belangstelling van Engelse zijde nam af, maar daar stond tegenover een groeiende export naar Frankrijk en Scan dinavië. Na de feestdagen neemt het aanbod ongetwijfeld toe, gezien de te verwachten concurrentie wordt er een vrij stabie le markt verwacht. De prijs zal wel lager komen te liggen, maar naar verwacht zal hij wel gunstig af blijven steken bij de prijs van vorig seizoen. Op donderdag 16 april zakte de prijs voor de sla in elkaar. Voor de lichte sla werd er 15 cent per krop betaald en de zwa re sla bracht 42 cent op. Op zich is dit niet zo vreemd omdat de afzetmogelijkheden kort voor de feestdagen steeds moeilij ker komen te liggen. De binnenlandse markt gaat dan de bo ventoon voeren. Naast een groter binnenlands aanbod was het opvallend dat België kans zag om aanmerkelijk grotere hoeveelheden sla op de Duitse markt af te zetten. In de eerste week van april 490 ton, in de tweede week van april liep dit op naar 620 ton. (vorig seizoen 105 ton). Hieruit valt af te leiden dat België een belangrijke concurrent is voor de Hollandse sla. De belangstelling van Engeland was wat gegroeid, naar Scandinavië en Oostenrijk werd echter minder geëxporteerd. De aanvoer lijkt gelijk te blijven of wat af te nemen, de prijs lijkt sterk afhankelijk van het weer, lagere prijzen zijn daarom niet uitgesloten. Gevarieerd aanbod: wit op zwart Door zelf vloerbedekking te leggen krijgt men ongeveer vijf procent korting op de aankoopsom, want de term „gratis ge legd" moet in financiële zin vertaald worden. Het levert dus geldelijk gewin op, maar het is geen koud kunstje. Met enig overleg vooraf zal het evenwel best lukken en indien men be schikt over goed gereedschap, is het nog een leuk karweitje ook. We laten de keuze van de soort bedekking bij de navolgende tips achterwege. Wanneer het om vervanging van oude vloer bedekking gaat, moet deze laag eerst van de ondervloer ver wijderd worden. Omdat er meestal vloerplaatjes („gehard" zachtboard) liggen, moeten de achterblijvende lijmresten op geruimd worden. In de schone ruimte wordt het tapijt vervol gens uitgerold; het afsnijden op maat moet over het alge meen zodanig gebeuren dat er vijf centimeter extra overblijft. Indien de kamer belegd wordt met meerdere banen moet de vleug dezelfde kant uitwijzen. Dit kan men controleren door er met de hand overheen te strijken. Met voeten en handen kan de bedekking op de juiste plaats worden geschoven en het afsnijden langs de plinten moet exact op maat gebeuren. De naden moeten precies tegen elkaar aan komen te liggen en als dat in eerste instantie niet lukt, is het gebruik van een rei onontbeerlijk. De banen worden dan ongeveer vijf centi meter over elkaar gelegd en langs de rei nauwkeurig afgesne den. De naden moeten gelijmd worden; men kan er ook spe ciaal kleefband onder leggen (naderhand met een verwarmde strijkbout het tapijt aandrukken). Voor dit onderdeel van het karwei is een kniespanner nodig en ook voor het rondom aanspannen. Bij gebruik van lijm mag enige tijd niet op de naden gelopen worden. Andere gereedschappen nodig bij het zelf leggen zijn: schaar, duimstok en spatel (voor de lijm). Zelf vloerbedekking leggen? Uitstekend, maar niet op deze manier. „Het bloemverbruik moet krachtig worden bevorderd, tenein de de kwekers van planten en bloemen een betere prijs te kunnen bezorgen. Het voortdurend groeiend aanbod maakte genoemde taak in het afgelopen jaar niet gemakkelijk. Er werd op het terrein van de marketing, de bevordering van af zet en spreiding van de export niettemin een verheugende voortgang bereikt. Er wordt door het VBN daartoe nauw sa mengewerkt met het Bloembureau Holland, het Bedrijfsschap voor de Groothandel in Bloemkwekerijprodukten en het Pro- duktschap voor Siergewassen, langs welke lijnen in de nabije toekomst de beoogde groei van het bloemenverbrulk kan worden bereikt". Dit wordt geconstateerd in het thans verschenen jaarverslag van de Vereniging Bloemenveilingen in Nederland (VBN). In de achter ons Jggende tien jaar heeft de Nederlandse bloemiste rijsector zich zeer sterk ontwikkeld. Zowel de veilingomzet als de export verviervoudigden in deze periode. De ontwikkeling Is niet alleen bereikt door een vergroting van het verbruik van de bloemen en planten, in de meeste Westeuropese landen, maar ook door een versterking van de Nederlandse marktpo sitie op bepaalde markten. Uit een VBN-structuuronderzoek Is gebleken, dat in de ko mende jaren het verbruik in Europa en de bioemlsterljsector In Nederland zal worden vergroot. De stijging zal evenwel niet meer zo explosief zijn als in de achter ons liggende jaren. Op korte termijn zal deze groei voornamelijk worden veroorzaakt door een verdere stijging van het gebruik in de ons omringen de landen, met name door het feit dat in bepaalde landen de Impulsmarkt zich thans begint te ontwikkelen. Het beleid is er op gericht om, zo mogelijk samen met onze buitenlandse col lega's, het verbruik op de impulsmarkt verder te stimuleren. Op langer termijn zullen de verder afgelegen markten een be langrijke rol moeten gaan spelen. Het beleid om de zogenaamde afstandsmarkten te ontwikke len, is er dan ook op gericht, de afzetmogelijkheden op langer termijn veilig te stellen. In het afgelopen jaar is duidelijk ge worden dat de recente explosie van energiekosten kan lelden tot structurele veranderingen in de Westeuropese tuinbouw. Hierdoor lijken de verhoudingen tussen de verschillende marktpartijen op genoemde markt zich te wijzigen. Om toch te kunnen voldoen aan de te verwachten groei in het Europese verbruik, is het van groot belang zo snel mogelijk In te spelen op deze veranderde markten. De sterk gestegen energiekosten hebben niet alleen grote invloed op de produk- tie, maar uiteraard ook op de transportkosten. De zeer intensieve distributie van Nederlandse bloemen en planten kan door de sterk gestegen transportkosten ernstig worden belemmerd. De marktmogelijkheden voor Nederland se bloemen en planten kunnen alleen worden benut, wanneer deze distrlbutiek-knelpunten kunnen worden opgelost. Opti malisering van de distributie is nu meer dan ooit noodzakelijk! Dit gëldt niet alleen voor de fysieke distributie van bloemen en planten, maar ook voor de structuur en de dichtheid van de afzetpunten zowel nationaal als internationaal. In Nederland spelen de regionale veilingen een belangrijke rol In de distri butie. De regionale veilingen kunnen door middel van een actief sor- tlmentsbeletd hun positie voor de regionale afzet nog verter- ken. Vooral Internationaal zal gestreefd moeten worden naar een verbetering van de distributie. Naar mening van het V8N Is dat primair een taak van de handel. In samenwerking met de handel wordt bekeken welke mogelijkheden aanwezig zijn, om doorbraken In distributie te verwezenlijken. Het oplossen van deze distributieproblemen wordt van vitaal belang ge noemd voor de verdere ontwikkeling van de bloemistprijsector In Nederland voor de komende jaren. Ook In de algelopen week was er sprake van een gezonde belangstelling voor een gezond produkt zoals de paprika. Oil kwam In de prijsvorming duidelijk tot uitdrukking. De aanvoer van groene paprika's Is al enkele weken groter dan vorig jaar. Toch gingen de prl|zen er de afgelopen week niet onder ge bukt. De prijs daalde wel. maar het verval bleef te overzien. De gemiddelde prijs voor de groene paprika's kwam op 5.62 per kilo te liggen (vorig seizoen 5.56). Voor de rode papri ka's, waarvan het aanbod begin april goed op gang kwam, waren de resultaten zonder meer goed. In de tweede week' van april liep de gemiddelde prijs op naar 10.55 per kilo. In de afgelopen week trok de prijs zelfs nog verder aan en kwam op 10.80 per kilo te liggen. Door de aanmerkelijk kleinere concurrentie In de eerste week van april (ruim 400 ton minder van Italië) kon de Hollandse export met 100% groeien naar 96 ton (vorig seizoen 82 ton). In de tweede week van april nam de concurrentie van Italië, Spanje en de Canarlsche Eilanden weer toe. Een opvallend gunstige ontwikkeling In deze situatie was de groeiende export naar Engeland. De export naar En geland Is op het ogenblik groter als die naar West-Dultsland. De aanvoer neemt toe en de prijzen zullen geleidelijk dalen. ter-spray" is een andere n voor een drastisch ver- Lrde - al jaren bekende - lolie (Lubra Rapid), die j Ankerslot BV in Hengelo pp de markt is gebracht, aaat volgens de fabrikant een „wonderbaarlijk" lel dat vetloos smeert, puperactief is als kruipo- pest oplost, corrosie ver- |rt en vocht verdrijft. Jieuwe „wonderolie" Is g bij het smeren van n (waarin overigens nim- vettige smeermiddelen bn worden gedaan, om- iet dan een nog grotere irboel wordt door stof voor fijne instrumenten, jen, de schrijfmachine, rische treintjes, de alle- se piepjes van de fiets Er zit een injectieslange- oor moeilijk bereikbare sen aan en het kost per r> 5,90. Het verlengen van koperen waterleidingen is voor de gemid delde doe-het-zelver altijd een riskant karwei geweest, waar voor je minimaal een behoorlijke soldeertechniek en gespe cialiseerd gereedschap nodig had. Onder de merknaam Su per Fast - een Nederlands fabrikaat - is er nu een serie knel- koppelingen op de markt, waarmee moeiteloos en zonder risi co iedere gewenste verlenging tot stand kan worden ge bracht: iedereen die een moer kan aandraaien mag in staat worden geacht, ermee te kunnen werken. En dat niet alleen aan waterleidingen, maar bijvoorbeeld ook aan dunwandige cv-pijpen, wat bijzonder van pas kan komen als men er eens een radiator bij wil hebben. Het systeem, dat onlangs het goedkeuringscertifikaat van de KIWA heeft gekregen, vraagt niet meer dan de volgende han delingen. De pijp wordt op juiste lengte gezaagd, ontdaan van bramen en in een fitting gestoken tot aan de stootrand. De bijbehorende wartelmoer kan dan handvast worden aangezet, waarna hij alleen nog maar over een lengte van óón omwen teling nagetrokken dient te worden. Uiteraard zijn behalve rechte koppelingen ook knie- en T- koppelingen verkrijgbaar, evenals afwerkmateriaal voor aller lei doeleinden. Het verlopen naar verschillende pijpdiameters is daarbij geen probleem, daarvoor zijn speciale fittingen ver krijgbaar. Het is dus sterk gevarieerd materiaal, waarvoor per eenheid dan ook gevarieerde prijzen worden berekend. Op 't eerste gezicht zijn die prijzen bepaald niet aan de lage kant, maar daar staat tegenover dat een werkbezoek van de lood gieter - die overigens ook deze koppelingen wel gebruikt - aanzienlijk duurder uitkomt. Zelfs als ze na het gebruik goed schoongemaakt zijn, worden verfkwasten een beetje stug. zeker als ze ge durende geruime tijd ergens in een werkkast worden bewaard. De oude schilders hadden daar een eenvoudige oplossing voor, die in een ge wone huishouding ook zeer bruikbaar is: ze hingen de kwasten in een bakje met lij nolie. Die kwasten blijven dan niet alleen soepel, ze gaan ook langer mee. Lijnolie is nog steeds te koop, in de verfwinkel of bij de dro gist (ongeveer acht gulden per liter). Een liter is zeker genoeg om er een plastic bakje (koelkastdoos bijvoor beeld) mee te vullen, waarin met enig overleg wel tien kwasten passen. Die kwasten krijgen na het gebruik uiter aard eerst een schoonmaak beurt met terpentine en even tueel daarna nog in een sopje van groene zeep. Daarna worden ze in het bakje ge hangen, bij voorkeur vrij staand van de bodem, zodat de haren niet krom gaan staan. De wijze van ophangen is af hankelijk van de bescf\ikbare ruimte. Denkbaar is een standplaats op een schapje, met daarboven een latwerkje in de muur, waaraan de kwasten met haakjes, schroe fogen en draad - wat men maar wil - bevestigd kunnen worden. Een stukje plastic, dat over het geheel wordt gelegd, voorkomt dat er stof in de kwastenbak terecht komt. Bij hernieuwd gebruik is het voldoende, de kwast even af te nemen met een lapje. Al leen bij het gebruik van som mige beitssoorten en conser veringsmiddelen is het raad zaam, de kwast eerst weer even te spoelen in terpentine en daarna goed droog te ma ken. De ervaring zal zijn, dat het schilderen met zo'n in lij nolie geconserveerde kwast soepeler gaat dan men ooit voor mogelijk had gehouden. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Frasla't «ara uit du ka* Bedrukt toiletpapier met eigen monogram

Leidse Courant | 1981 | | pagina 21