!eid6c OowuvntEM k VS bereid om Rusland Aveer graan te leveren H {tnofe Brand verwoest skibaan en vijf hectare Wassenaars duingebied USM Militairen Nunspeet weigeren M.E. te helpen lLS moskou druk op polen verder vermindert - - wtmmmtmm BIJNA DRIE TON SCHADE Brezn jev roept op tot vreedzaam gebruik van ruimte vy w Onrust rond Haagse „vlooienmarkt" Zaterdag 18 april 1981, 71e jaargang no. 21942 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersclijk, 34,2312 DD Leiden. Chef-redacteur: Wim Bui|teweg. Advertenties (excl BTW) 10,52 per mm. Telefoontjes losse nummers: 10,65 cent. Postbus 11.2300 AA. tel 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur J J. Hallewas, 10.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 149.55; jaar 1186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). tegen consumptie ^Bsdieren Wereldberoemde sterren als Randy Crawford en Charles Aznavour treden vanavond op in „Tien jaar Ahoy" (om 20.27 uur op Ned. II). Morgenavond tragi-komische zedenschets ,3rutti, Sporchi e Cattivi" over Italiaans a-sociaal gezin (om 21.40 uur op Ned. II). HET WEER Koud Droog weer met zonnige pe rioden. Middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Matige, aan de kust vrij krachtige, noordoosten wind. Morgen zon op: 06.35. Zon on der: 20.44. Hoogw03.17 en 15.27. Laagw.: 11.12 en 23.24 [CISCO Een voorstel om ingerige vluchtelingen in staat ich te goed te doen aan het inden- en katten heeft in San n storm van protesten ontke- je zijde van dierenliefhebbers. je werd gedaan door de geeste- n O'Connor, die de protesten (ijk zegt te vinden. O'Connor iter is van de afdeling armen- het bisdom San Francisco leen brief aan de Francisco Sta- |ty dat de staat jaarlijks honder- iguldens uitgeeft aan het doden jgen van honden- en katten die I zonder baas zijn. Hij zei daar- irontrust te zijn over berichten [mese vluchtelingen in de V. S. jn schuldig maken aan het con- lan honden en katten. Rouwdienst voor Joe Louis Las vegas is gisteren een rouwdienst gehouden voor de op 66-jarige leeftijd plotseling overleden oud-wereldkapm- pioen boksen in het zwaarge wicht Joe Louis. Aan de dienst werd deelgenomen door ander anderen Frank Sinatra en Mo hammed Ali. Joe Louis wordt volgende week dinsdag begra ven op de nationale militaire begraafplaats Arlington. Nabestaanden van de omge komen mijnwerkers ondersteu nen elkaar op weg naar een bijeenkomst, waar de directie nadere mededelingen doet over het gebeurde. Oudste Griekse tempel blootgelegd ATHENE Griekse en Britse archeologen hebben in Lefkanti op het eiland Euboea resten van een tempel gevonden die wel licht de oudste is die tot dusver in Griekenland is ontdekt. Het heilig dom zou dateren van 1100 voor Chr. De tempel heeft aanzien lijke schade opgelopen als gevolg van bouwwerk zaamheden die zonder toe stemming van de oudheid kundige dienst zijn uitge voerd. Deskundigen zijn van oordeel dat de tempel is opgericht op de plaats van het graf van een held. Westduits leger zou niet paraat zijn BONN Het Westduitse le- ger is volgens het gerenom meerde weekblad Der Spiegel maar gedeeltelijk operationeel. Er is onvoldoende munitie en de nieuwe bommen en raket ten werken niet zoals het moet. In geval van nood, aldus het blad, komen tanks, vliegtui gen, marine- en artillerie-een heden zo snel zonder munitie te zitten, dat de bevelhebbers niets anders rest dan om de in zet van kernwapens te vragen. Het blad baseert zich op ver trouwelijk commentaar van de chef van de generale staf van de Bundeswehr, Jürgen Brandt, op de defensiebegro ting voor 1981. anie gep ASHINGTON/WAR- •y :HAU De Amerikaanse 'esident Reagan zou bereid *ntejn binnen twee weken het •aanembargo jegens Rus- ga a]nd in te trekken als Mos- 4e t ju de druk op Polen blijft irminderen. Ook zou Reagan bereid zijn met d^ Sow- jets te gaan praten over het beperken van de kernwapens in Europa, ofschoon het nog wel enige tijd kan duren voordat daarover feitelijke besprekingen kunnen worden geopend. Duidelijk is dat Was hington bereid is „goed gedrag" van Mos kou ten aanzien van Polen te belonen, al dus de Amerikaanse woordvoerders. In Bydgoszcz hebben vertegenwoordigers van de 3,5 miljoen zelfstandige boeren in Polen en een delegatie van de regering gisteren hun officiële bekrachtiging ver leend aan het akkoord, dat voorziet in de erkenning van de eerste onafhankelijke vakbond van boeren in de geschiedenis van Polen. De partijen konden na een hele nacht onderhandelen tot een ak koord komen dat een sluitende formule oplevert voor registratie van de boeren- vakbond. De boeren hebben er op hun beurt mee ingestemd de leidende rol van de communistische partij in Polen te er kennen. De boerenbond heeft de naam „Land-solidariteit" gekregen. Direct na de ondertekening is de bezet ting van het overheidsgebouw in Byd goszcz, die een maand heeft geduurd, beëindigd. Brixton heeft weinig illusies Zo'n dertig jaar geleden was Brixton een kal me. totaal blanke voorstad van Londen met vriendelijke stra ten. die in het Victoriaanse tijd perk een zekere roem genoten; vriendelijke stra ten waarin gene raties nijvere En gelsen zijn opge groeid met een ingebouwd talent voor kalmte en het kweken van rozen. Het idylli sche beeld is in tussen grondig veranderd: eenderde van de bevolking is kleurling; zij en de blanken worden al jaren geconfronteerd met armoede, af zichtelijke huisvesting en geringe onderwijsmogelijkheden. De buitenwereld heeft van deze gedaanteverwisseling wei nig geweten. Totdat het afgelopen weekeinde de vulkaan tot een uitbarsting kwam. Onze correspondent Bert van Velzen keerde begin deze week terug naar het slagveld, zocht naar de achtergronden van de orgie van geweld en ontkwam niet aan de voor de hand liggende vergelijking met het geweld in en de volksopstanden tijdens de lange hete zomers in Amerikaanse steden. Brixton was op dat moment tamelijk rustig, likte zijn wonden. Maar de vulkaan rommelt weer. Prettige Paasdagen in Brixton? Of nieuwe rellen, Paasrellen? Voor een impressie vanuit de geschon den Londense voorstad zie de voorpagina van onze bijlage Finale. Verder in onze bijlage: Corry Vonk, „het mini-meisje uit de re vue", wordt tachtig jaar. Rosemary Ro gers: van matig betaalde secretaresse tot miljonaire. Dodenstad Weissensee, een joods eiland in Oost-Berlijn. Vandalisme, snelle stijger in de criminele top-tien. Be langrijke doorbraak bij produktie interferon. WASSENAAR Circa vijf hectare duingebied en een kunst-skibaan zijn gister middag tussen één en twee uur verloren gegaan bij een grote brand in het Wasse- naarse recreatiepark Duin- rell. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Hoe de brand is ontstaan is onduidelijk. Vermoed wordt dat kinderen met vuur heb ben gespeeld vlakbij de kunststof skibaan, die is af gedekt met het droge en daardoor uiterst brandbare piasave, een product waar bezems van worden ge maakt. Directeur van Duin- rell graaf Van Zuylen van Nijevelt schat de schade on geveer op een kwart miljoen gulden. De grootste verliezer is echter de eigenaar van de skibaan, de Stichting tot Bevordering van de Skisport in Nederland (SBSN). De andere skibaan van de Nederlandse Reisvere- niging Holiday liep geen scha de op. Rond kwart over één gister middag werd de plezierige stemming in het recreatie- en vakantiepark Duinrell (circa 1500 bezoekers) wreed ver stoord door de dikke rookwol- MOSKOU De Russische president Leonid Breznjev heeft gisteren de wereld opgeroepen te voorkomen dat de ruimte wordt „gemilitariseerd". Hij verklaarde dat de ruimte vrij moet blijven van „wapens van welke soort dan ook". De uitlatingen van de Russische president volgen drie dagen na de geslaagde vuurdoop van de Amerikaanse Space Shuttle Co lumbia. De Russische nieuwsmedia hebben hierover voorname lijk gemeld dat het om een ruimteschip gaat dat voor overwe gend militaire doeleinden is ontworpen. De Vernigde Staten zelf hebben er steeds de nadruk op gelegd dat de missies van het ruimteveer vooral civiele doeleinden dienen. Breznjev, die zijn rede uitsprak ter gelegenheid van de uitreiking van onderschei dingen aan Russische kosmonauten, liet weten dat zijn land „nog altijd een overtuigd voorstander is van het tot stand brengen van een zakelijke internationale smamenwerking op ruimte- vaartgebied". Intussen gaat in het Amerikaanse ruimtecentrum Houston de „ondervraging" nog steeds door van de astronauten van de Co lumbia, John Young en Robert Crippen. Hun twee collega's die in september de tweede proefvlucht met de Columbia zullen on dernemen, luisteren daarbij aandachtig toe. V j Wegen tjokvol paasverkeer DRIEBERGEN De doorgaande Nederlandse wegen zaten gisteren de hele dag door tjokvol met paasverkeer. Op tal van plaatsen deden zich kilometerslange files voor. Pas rond zes uur 's avonds was de drukte geluwd. Bij de grensovergang De Poppe op de weg Oldenzaal - Ben- theim stond gisteravond rond tien uur nog steeds een file van zo'n vier kilometer. Het betrof hier Nederlandse automobilisten die de paasdagen in Duitsland wilden doorbrengen. Elders in het land waren gisteravond laat geen files meer. ken, die door de brand werden veroorzaakt. Binnen twee mi nuten was een busje met per soneel gewapend met schuim- blussers bij de brand, die ont stond bij de kunst-skibanen. Ook de Wassenaarse brand- weer was met vrijwilligers en beroepsspuitgasten vlot ter plaatse. De brandweer kreeg nog hulp van toegesnelde kampeerders, die de dikke rookwolken hadden zien op stijgen. De camping was vol ten tijde van de brand. Door dat de wind uit het oosten kwam en dankzij de buffer die wordt gevormd door een strook loofbomen hebben de circa 6000 bezoekers geen ge vaar gelopen. Tegen twee uur kon het sein „brand meester" worden gegeven. De brand weer heeft daarna nog circa een uur besteed aan het na blussen, zodat gloeiende deel tjes geen kans meer kregen het vuur weer op te doen laaien. De eierzoekwedstrijd die begint om twee uur 's mid dags op eerste Paasdag, gaat gewoon door; zij het op een ander terrein. Bij een duinbrand op Terschel ling zijn gistermiddag even eens enkele hectaren natuur terrein verloren gegaan. Een Wassenaarse brandweerman tijdens het nablussen. 2e PAASDAG Aanvang 20.30 uur. DORPSHUIS RIJPWETERING DEN HAAG In verband met dreigementen aan het adres van Frans Senf, de organisator van de vandaag te houden „vlooienmarkt" in de Houtrust- hal, heeft de Haagse politie afgelopen nacht extra gesurveilleerd rond dit complex, omdat ernstig re kening werd gehouden met acties. In de loop van gisteren zijn herhaaldelijk telefonische bedreigin gen geuit, waarin verwezen werd naar het tijdstip van twee uur vannacht. Tot vanmorgen vroeg hadden zich echter geen moei lijkheden voorgedaan. Terwijl binnen het gebouw van de Hout- rusthal twee bewakers van de Nachtveiligheidsdienst met vijf honden de wacht hielden, was een ploeg plakkers in de stad be zig met het overplakken van biljetten, die eerder die dag waren aangebracht. Daarop was aangegeven dat de Vlooienmarkt was afgelast. Deze affiches bleken echter het werk van de tegenstan ders van deze markt te zijn. Marktkooplieden die oneerlijke concurrentie vrezen hebben be zwaar gemaakt tegen de nieuwe markt. Overigens heeft de Cen trale Vereniging voor de Ambulante Handel zich van eventuele acties gedistantieerd, na het sluiten van een compromis met Frans Senf. NUNSPEET Soldaten van de twaalfde geneeskundige compagnie, gelegen in de Generaal Winkelmankazer ne in Nunspeet, hebben la ten weten niet inzetbaar te zijn bij toekomstig optreden van de M.E. en de mare chaussee. Meer dan 75 pro cent van de soldaten hebben hun handtekening gezet on der een lijst van eisen, waar uit dit blijkt. Aldus meldt het weekblad van de VVDM. De compagnie vermoedt, dat zij de volgende eenheid zal zijn, die wordt ingezet. Enkele actieve VVDM-ers in de ka zerne hebben daarom de handtekeningenactie op touw gezet. De lijst bestaat uit drie punten: verwerping van legerinzet bij sociale conflicten: hospik ken zijn wel inzetbaar bij grote rampen verwerping van legerinzet in Nijmegen solidariteit met de De Goe de, die zich tegen het ME-op- treden uitsprak. Bovendien besteedt de VVDM in haar blad uitvoerig aan dacht aan het inzetten van dienstplichtige militairen „Demonstranten zien de ge wondenverzorgers als verleng stuk van de ME. Sommige hos pikken op hun beurt zien het verschil niet in tussen hun tas met pleisters en de wapenstok Daarom is het een verkeerde zaak om militairen in te zetten voor een taak waar zij niet voor dienen. Dat geldt zeker voor dienstplichtigen, die niet zelf gekozen hebben voor het werk, maar verplicht in dienst moeten", aldus staat in het VVDM-blad te lezen. Het artikel besluit met: „Mili tairen die tientallen jaren geen oorlog meer hebben gevoerd, zouden nu hun eigen landge noten in elkaar moeten slaan of dat mogelijk maken?"

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1