rixton: onisch, bynisch, ongedurig, ronder illusie SUPERSPEURDERS ZOEKEN WEER NAAf DUISTERE FIGUREN OP DE ACHTERGR! hobby var jgelijk midden van „skinheads" die de leer van het Nationale Front beleiden, aanmerkelijk gevaarlijker. Na het geweldscarnaval is Brixton deze week een miniatuur politiestaatje geweest. Hermandad was alom tegenwoordig. De geur van geschroeid rubber was uit de lucht verdwenen en de autowrakken waren maandag al weggesleept. De sporen van het geweld werden met ongelooflijke snel heid uitgewist. Overal klonk maandag en dinsdag het geklop van hamers, waar eta lages werden dichtgespijkerd die nog maar zo kort geleden waren leeggeplun derd. Levensmiddelenwinkels ontliepen de dans van de plunderaars, waaruit kan wor den afgeleid dat er in Brixton geen honger wordt geleden. De belangstelling van de plunderaars, die hun werk volgens getui gen met grote blijmoedigheid ten uitvoer brachten, ging voornamelijk uit naar kle ren, schoenen en juwelen. Ze staan er dit weekeinde op z'n paasbest op. Een zeker recht Bij Amerikaanse stadsopstanden van der tien jaar geleden bleek er een grote belangstelling onder plunderaars te be staan voor televisietoestellen en meubilair. Er werd toen zelfs een zeker recht gecon strueerd, een „compensatie noodrecht", dat het stelen van televisietoestellen bij voorbeeld aanvaardbaar maakte, omdat het oude toestel thuis via hoge afbeta lingssommen al diverse malen was betaald of, bij wanbetaling, geconfisqueerd. Nee, zo lang men maar geen politie-uni- form aantrekt en op een kluitje achter op- roerschilden gaat staan, is Brixton niet minder onveilig dan Victoria Station op het spitsuur. Wel is er overal in de Engelse steden wat later dan elders een toe name van agressie en geweldpleging die tien jaar geleden nog stormen van veront waardiging zou hebben veroorzaakt. Maar als men weet dat Detroit in één gewoon jaar meer dan duizend moorden turft, dan valt een droeve oogst van ruim 600 moor den in Engeland in 1979 wel mee. In dat jaar waren er 1.170 gevallen van verkrach ting en bijna 100.000 geweldplegingen die beperkt bleven tot lichamelijk letsel. Maar er gebeuren, in de nieuwe agressiegolf, dingen die Brit 'èn buitenlander doen gru wen. De 81-jarige vrouw die vermoord werd om een bedrag van vijf pond sterling; dat klinkt als een oud Amerikaans verhaal. Het stelen van de boodschappen van be jaarden door vaak zeer jonge bandieten; dat is het gedrag van aasgieren. De pogin gen, .in Newcastle, om een teenager tij dens een voetbalwedstrijd met benzine te overgieten en te cremeren; dat is criminele waanzin. Zelfs Lord Home, ex-premier, en de defensiestrateeg Lord Chalfont moes ten aan den lijve constateren dat het geweld niet discrimineert. Forse bloedneus Maar, dat agressie en vaak ongemotiveer de geweldpleging toenemen is nauwelijks nieuws. Brixton werd nieuws, omdat de gevestigde orde, gesymboliseerd door de politie, er een forse bloedneus kreeg. Nu roepen uiterst conservatieve Lagerhuisle den, zeg maar reactionairen, dat de kleur lingen versneld moeten worden terugge zonden naar de voormalige koloniën, of, bepleiten ze de creatie van een para-mili taire strijdmacht om opstandige stadsge westen te bestormen, te bezetten en te pacificeren. Die geluiden klinken hyste risch. Het is ook opmerkelijk hoe weinig premier Margaret Thatcher, in haar barse beoordeling van het tegen de politie ge pleegde geweld, te zeggen had over de agressie tegen de door haar veroordeelde agressors. In de afgelopen achttien maan den zijn er meer dan duizend gevallen van racistisch gemotiveerd geweld tegen kleurlingen geweest. Geweldpleging tegen de politie kan vrijwel nimmer worden goedgekeurd, zeker niet in Engeland. Maar toen minister van binnenlandse za ken William (Willy) Whitelaw na een in spectie van het slagveld van Brixton de loftrompet stak over het optreden van de politie moet hij, als opperhoofd en toe zichthouder van alle Britse politiemannen, tenminste geweten hebben dat discrimina tie van politiezijde tegen jonge kleurlingen in Zuid-Londen aan de orde van de dag is. Het jongste nummer van „The British Journal of Criminology" bevatte er toeval lig een forse studie over. De gemiddelde blanke politieman leunt zwaarder op een zwarte dan op een blanke verdachte. Dat komt door zijn opvoeding en ook door zijn conditionering. Onder de Londense politiemannen heerst aanzienlijke verbittering na de Slag van Brixton. Die verbittering is er niet alleen omdat de politie in de straatgevechten de zwaarste klappen heeft gekregen, maar omdat ze achteraf ook nog beschuldigd werd (door lieden die de politie typeert als rode exploitanten van armoede en dom heid), door „provocatie van massale aan wezigheid" de oorzaak van de ellende te zijn geweest. Daar kunnen de politieman nen met hun pet niet bij. Eén jonge bobby, die er zeker van zegt te zijn dat Molotov cocktails, verborgen in asemmers, in Brixton waren binnengesmokkeld, is ner veus kwaad over het feit dat zijn vriend, de 26-jarige Dennis Ozoles, met een schedel breuk in coma in het ziekenhuis ligt: dat hij zelf één behaard en een onbehaard been heeft door een Molotovcocktail en dat een andere collega zich maandenlang koest zal moeten houden omdat door een benzine bom het kruis uit zijn broek werd gebrand. Het was volgens hem geen wonder dat een aantal politiemannen leden van de Rastafarian-sekte omlaaghaalde aan hun lange liturgische haartooi en ook met ste nen ging gooien. Kanonnenvoer Courtney Laws, een politicus voor vrede en vooruitgang in Brixton, was kwaad om dat irritante figuren als Rudy Narayan en Ted (Rooie Ted) Knight volgens hem de licht-ontvlambare Westindische jongeren als kanonnenvoer in de slag tegen de poli tie hadden gebracht voor het bevorderen van hun eigen revolutionaire doelstellin gen. Ted Knight eist nu dat alle arrestan ten uit de Nacht van Brixton amnesty wordt verleend, omdat zij, in de denkwe reld van Ted Knight, rechtmatig verzet hebben gepleegd tegen „onderdrukkers". Een leger van 150 superspeurders van Sir David McNee zoekt naar de duistere figu ren op de achtergrond die het oproer vol gens de politie zouden hebben georgani seerd. Bij de 164 stadsopstanden in Ame rika in 1967 werd ook steeds door de poli tie gezegd, dat die uitbarstingen het ge volg waren van een sinistere samenzwe ring en dat ergens, op een onbekende plek, een duivelse dirigent van volksoproer met de vinger aan een magische drukknop zat. Dat kon later van bevoegde zijde wor den tegen gesproken. In het op 1 maart 1968 verschenen rap port van de zogenaamde commissie-Ker- ner over de Amerikaanse opstanden, wordt ook gezegd, dat deelnemers aan het geweld zich steevast richtten tegen de plaatselijke symbolen van de (rijke, mach tige) Amerikaanse maatschappij, het Ame rikaanse gezag, uiterst zichtbaar vertegen woordigd door de politie en tegen eigen dommen in hun eigen getto's. Zij wierpen zich nimmer in de strijd tegen blanke per sonen. Kan dat in Brixton ook het geval zijn geweest, behalve dat Brixton geen klassiek getto is? Diep gekwetst Bijna iedereen heeft grieven in Brixton, maar de kleurlingen staan er het slechtst op. En ze lijden zwaarder dan wie ook on der de last van de werkloosheid en het moet hen diep gekwetst hebben, dat Mar garet Thatcher zo maar uit de lucht de kreet plukte dat de werkloosheid niet één van de primaire oorzaken van de onlusten kon zijn geweest. Zowel Thatcher als Whi telaw had kunnen weten, dat Peter Walker drie jaar geleden in de Guardian schreef: „Als de conservatieven werkelijk de ras- senbetrekkingen willen verbeteren dan zullen zij voor de dag moeten komen met een programma ter bevordering van rede lijke huisvesting, werkgelegenheid en be hoorlijk onderwijs voor onze gekleurde be volking. Het is onbegrijpelijk dat wij falen in een opdracht die relatief zo licht is". Pe ter Walker zit nu in het kabinet van Marga ret Thatcher, waar hij behoort tegen te sputteren. Maar op één of twee mannen na is Thatchers kabinet een club van pan toffelhelden. De zwarte bevolking van Brixton heeft wei nig geduld met maatschappelijke con structiewerkers die met plantsoenen, muurschilderingen en bingo-avonden de buurt in toom denken te kunnen houden. Cynisme en ironie zijn de zelfverdedigings wapens van de straatwijze kleurling. Als West-Indiërs en de „Paki's" door de skin heads worden aangevallen er is een nieuwe Engelse bloedsport die „Paki-as- hing" (Pakislaan) wordt genoemd dan vinden ze bij de politie nauwelijks gehoor. Hoe zouden blanken reageren wanneer zij, bedreigd door kleurlingen, van de politie het advies kregen om na zonsondergang maar binnen te blijven en goed op de kin deren te passen? En de kleurlingen voelen zich gekrenkt wanneer de skinheads „Zim babwe" roepen en de grommende aap na bootsen wanneer een zwarte voetballer het veld betreedt. Dezelfde vragen Amerika kende de lange hete zomers. De kranten begonnen erover als de zon weer begon te branden op het asfalt van de getto's en op de overbevolkte ziekenhui zen in de Amerikaanse binnensteden. De opstanden werden vrijwel steeds geboren uit een sfeer van bezorgde, maar nieuws gierige verwachting. De directe aanleiding, de lont, was zelden ver te zoeken: een confrontatie tussen een blanke politieman en een zwart kind dat onder een openge zette brandkraan verkoeling zocht, of een gerucht over een kind, doodgeschoten door de politie tijdens het stelen van een brood. Het getto raakte altijd overspannen tijdens die lange hete zomers. En over spannen mensen, zo is bekend, gooien steevast hun eigen ruiten in. Na de stadsopstanden tijdens de lange hete zomers doken de Amerikanen altijd in een collectief gewetensonderzoek. Ze in ventariseerden de oorzaken. De Otto Ker- ner-commissie schreef monumenten over stadsrebellie en de oorzaken daarvan en dat gebeurde ook door een commissie on der presidium van dr. Milton Eisenhower over Amerikaans geweld in het algemeen. De vragen die toen dertien jaar geleden aan de orde werden gesteld, stonden deze week in de Engelse kranten: Wat is er gebeurd? Waaróm is het gebeurd? Of, zoals de Londense Evening Standard uit riep: Why. Why! Lord Scarman zou die Amerikaanse stu dies eigenlijk moeten lezen, want ze verga ren nu stof in bibliotheken. Er staan boeiende dingen in over „de politiek van het protest", over de politie in haar be trekkingen met kleurlingen, over de „typo logie van de stadsopstandeling" en over de cultuur van de armoede. Maar Lord Scarman heeft daarvoor geen tijd. William Whitelaw heeft tot grote haast gemaand. Gelukkig heeft Lord Scarman beloofd, zijn taak breed op te vatten, want anders kan hij zich beperken tot de mededeling dat na Brixton ook Notting Hill, Lewisham, Lady- wood en een serie andere vulkanen, in min of meer willekeurige volgorde, tot uitbar sting zullen komen. Met geld valt er niets op te lossen, zo verklaarde Margaret That cher kil in haar commentaar op Brixton. Wat dan? Een goed gesprek? Brixton heeft weinig illusies! BERT VAN VELZEN inkame siaapkjf Het was warm. Het leek bij- e toiiepe metro spoedde zich door ine| onder de aarde van Vic- voe,Pimlico, waar ik altijd aan moet denken, dook onder de ir naar Vauxhall en liep via tar Brixton, het eind van de ixto'n wist ik maar weinig. ir Brixton, zo lang Chelsea ooo Jno9 be3taan e" men Michael -ustiek3en struikelen in de hei van Tter erf Voordat Brixton met Molo- jkamerl, groot glasgerinkel en plun- iiaapkalragisch carnaval van geweld jvist ik van Brixton weinig it daar een lugubere strafge- ind, waarvan de stenen aan en het cement met een worden weggeschept. Een voorbeeld van een der vele ruïnes waarin het geloof in achter) tot leven komt. Ik wis! ook gehejop de route lag naar Herne mejggjpgid Harris op de Goede 3grofe 1953 een P?9'n9 deed om, °P een fiets één kilome- gen in 1.08 min., een snelheid km per uur. Ook dat lukte ir, zo kort na het oproer, niet sllend uit. In Harlem ben ik lauwd geweest voor het vege metrostation van Brixton zag 3l uit en het lag op korte gf- Princess of Wales, een half- aarvan de naam weer actueel zodra Lady Diana is ge- >ub was onbeschadigd, in te- ot de établissementen Wind- in de George, die volkomen varen en waarvan de ramen olie ogen de zonnige straat in- is de ruggegraat van de kern er hangen aan beide zijden fan zijstraten. Railton Road is iet eerste gezicht een vrolijke raat, zo werd me verteld, had zekere renommee als boule- «cheve-schaatsrijders en als pgedirkte prostituées. Ook lts voor drugs. Een wat lou- met een Westindisch elan. drukke straatmarkten, was ;n wat versleten manier mooi. iar geleden was Brixton een blanke voorstad van Londen ijke straten, die in het Victo- erk een zekere roem genoten, trots de namen droegen van k, Chaucer en Spenser in een haamde dichtershoek, waarin lijvere Engelsen zijn opge- een ingebouwd talent voor iet kweken van rozen. Lord George Scarman, die 70 an de zomer, en die volgens luinieren en wandelen als zijn ssies koestert, wandelde lag al door het gekwetste Ion, het gebroken glas kner Brixton is arm, maar Brixton is géén getto. Blanke én zwarte mensen bewonen dezelf de straten en zij kennen de vrees niet die de blanke man of vrouw in de Amerikaan se getto's kan bevangen. Het is een feit dat Brixton tamelijk dik in de misdaad zit. Engelse mobiele eenheden hebben er drie jaar gewerkt om de statistiek van straat roof tot redelijke proporties terug te schroeven, maar als ik mag kiezen loop ik liever in Brixton dan in Belfast. Om maar te zwijgen over Harlem, New York. Er zijn mensen die in Harlem onvrijwillige „contri buties" betalen aan jonge zwarten in leren jasjes en op paratroepers-schoenen, die zich voorstellen als oprichters van een plaatselijke Zwarte Panters-afdeling. Het tarief is steevast lager dan het honorarium van de tandarts en zeker, als het helemaal spaak zou lopen, de neurochirurg. Er zijn- mensen die in Harlem hun gouden horloge hebben weggeschonken aan een dreigend uitziende zwarte man, nadat deze slechts had opgemerkt dat het een buitengewoon mooi horloge was, en dat het hem goed zou staan. Zulke triomfen van psychologi sche straatterreur komt men in Brixton niet tegen. En in het raam van de Princess of Wales staat nog steeds geen bordje „Voor Blanken Verboden", zoals er, na de moord op Martin Luther King, in kleurbe- wuste Amerikaanse gettokroegen een „Blacks Only"-beleid werd gevoerd in te- rugtraps-discriminatie. Het is dus niet nodig om met een helm op of een kogelvrij vest aan naar Brixton te reizen, ofschoon het altijd verstandig blijft te voorkomen om al te laat in de avond als een kanunnik, kanon of Godsmajoor uit de Princess of Wales te worden gezet, na am pele demonstratie van grote capaciteit in pens en portefeuille. Want dan zou de man met de riant uitgebouwde pet, die daar zijn radio in laat spelen, zich wei eens over geld en versierselen kunnen ontfermen na discreet vertoon van een mes. Maar dat soort dingen kan overal gebeuren. Daar voor behoeft men zich niet naar Brixton te begeven. Rond Upton Park, waar West Ham United het elegantste voetbal speelt dat in Engeland wordt vertoond, is het te Psychologische straatter reur pend onder zijn schoenen, om de eerste indrukken op te doen voor een sectie op de grimmige evenementen van het week einde. Hij is voorzitter van de inderhaast gevormde regeringscommissie, die een onderzoek moet instellen naar de achter gronden van de geweldsexplosie. Het moet Lord Scarman opgevallen zijn, hoe vriendelijk de sfeer in Brixton was. Hoe aanminnig de vrouwen naar kinderen in hun rijtuigjes lieten lucnten in de zon en hoe zwarte én blanke mensen in bonte mengeling op straat liepen alsof er niets was gebeurd. Als er in Brixton wordt ge vochten, is het bij voorkeur tegen de poli tie. Onder de Londen se politiemannen heerst aanzienlijke verbittering na de slag: niet alleen omdat zij in de straatgevechten de zwaarste klappen hebben gekeregen maar ook omdat ze achteraf door be paalde lieden wer den beschuldigd de oorzaak van de ellende te zijn ge weest door „provo catie" van massale aanwezigheid".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13