)e ikoon, een projectie van en visie op de geloofswereld MET DANK heveningen in teken n Oranjefoto's sportprogramma advertenties. brieuen BEROEPEN zeepost £cïdóc6ouftg/ni lezers POSITIE IN WEERSELO fS I unlink ''ïff.it hiost« "t W HSHiltH j Trsa^H werkers en werksters (en jam mer genoeg ook priesters), die meent dat de grens der teleur stellingen is bereikt Ze vindt dat er gepraat moet worden over de situatie van de r.-k. kerk in Nederland. Hoewel ik terdege besef dat er geen roos kleurige situatie bestaat, dacht ik dat er meer gebeden moest worden in plaats van gepraat. Er zijn al te veel oeverloze en heilloze discussies geweest, waar niemand beter van ge worden tó. Het leidt alleen maar tot quasi vernieuwingen die het begrip R.-K. verdoeze len. Pastorale werkers en werk sters zouden zich naar gewe ten bezig moeten houden met de vraag wat ze eigenlijk aan het doen zijn! In plaats van ge- loofs-inzicht te brengen, lijkt het er op, dat ze steeds meer verwarring en vertwijfeling rondstrooien. De vrijheden die genomen worden, worden veelal niet gesanctioneerd door Rome. Vandaar de enor me geloofsterugval! Naar mijn mening houdt R.-K. op de eer ste plaats in biddend bezig zijn en niet vrijblijvend praten of (her)vormen, want dan onder graaft men het fundament van zijn eigen kerk. Als men zich R.-K. noemt, dan moet men zich ook R.-K. opstellen, zon der constant te ageren tegen de uitspraken van de paus. Laat men zich ook vooral posi tief opstellen ten opzichte van de kerk van vandaag. Het lijkt me al moeilijk genoeg! J.H.M. Bisjot, LEIDEN NEDERLANDSE HERVORM DE KERK Beroepen te Koudekerk aan de Rijn: J.L.Ravesloot te Heemse Aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Eek en Wiel: A.Christ, cathe- geet-hulpprediket te Leiden GEREFORMEERDE GE MEENTEN Beroepen te Katwijk aan Zee J. van Haaren te Amersfoort. Bedankt voor Bodegraven in combinatie met het Dovenpas- toraat R. Boogaard te Leiden. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moot zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver- mek!. Argentinië ms. „Rubens" 24 april Australië ms. „Sydney Express" 21 april Brazillè ms. „Rubens" 24 april Canada ms. „C.P. Hunter" 21 april India ms. „Slgal" 17 april Israél ms. „Slgal" 17 april Japan ms. „Rhine Maru" 17 april Tanzanlë ms. „Monsoon" 24 april Ned. Antillen ms. „Hollandla" 17 april Suriname ms. „Bilstein" 21 april Ver. Staten van Amerika ma. .Ameri can Accord" 22 april Zuid Afrika (Rep.) ms. „City of Dur ban" 21 april Programma afdeling Leiden Paaszaterdag 18 en Paasmaandag 20 april. Zaterdag Bekerprogramma: poule A: Kic- kers'69 - De Sleutels 2 (14.00 uur); Woubrugge - Alphla. B: WSB - Kagia Maandaq 2; SVOW - Hazerswoudse Boys 2. C: Kagia - RCL 3; Unitas Lelden - Ter Leede 3 (14.00 uur). D: KRV - Rijns- burgse Boys 3; Valken'68 - MVKV.,E: TAW - Koudekerk 3; LSW70 - Us- ser Boys 2. F: SVLV - Stompwijkse Boys; Meerburg - Abbenes. Competitie Interregionaal: Alphla - KRV (12.00 Eerste klasse: Lugdunum 1 - Mon ster (12.00 uur); Ter Leede - 's Qra- venzande (12.00 uur). Tweede klasse: Siveo'60 - Lugdunum 2 (11.00 uur); Abbenes - Honselersijk (13.00 uur); Hazerswoudse Boys 1 - Maasdijk (14.00 uur); Hazerswoudse Boys 2 - KRV 2 (12.00 uur). Competitie Tweede klasse: SJZ - ZLC; JAG - HVZ. Met uitzondering van de duels met daarachter de vermelde tijd beginnen bovenstaande wedstrijden om 14.30 uur. Bekerprogramma: Poule A: Alkmanla Valken'68 (16.15 uur). B: Klckers'69 - DOCOS 1 (14.00 uur). C: KRV (zon dag) - Iduna 1 (12.30 uur); Alkmanla (zondag) Unitas Leiden (14.00 uur). D: Altlor - Randstad Sport (15.00 uurh SVLV SJC (14.00 uur). Eerste klasse: ZLC - VTL; VNL - VNA; Warmunda - Unitas Leiden; Oranje Groen - ASC; Leidse Boys - Klckers'69; Alphla Alkmanla. Bovenstaande wedstrijden beginnen om 14.30 uur. Interregionaal: DUNO - NSV46 (11.30 uur); Alkmanla Zwart Wit (11.30 uur). Eerste klasse: Unitas Lelden - KRV (14.30 uur); Klckers'69 - Randstad Sport (11.30 uur). Tweede klasse: Altlor DOCOS 1 (11.30 uur); UDO 2 - DOCOS 2 (14.30 uur); SJZ 2 Alkmanla 2 (11.30 uur). Bekerprogramma: poule A: Alphla 1 Hazerswoudse Boys 1 (11.30 uur). B: Lugdunum 1 - LFC (10.00 uur). C: Stompwijkse Boys - Iduna 1 (11.30 uur). D: UDO 1 SJC (11.30 uur). DEN HAAG Het Interna tionale Jeugd Paas Hockey Toernooi van HDM kent ook dit jaar een sterke bezet ting. Het evenement zal op 17,18 en 19 april worden ge houden op het veldencom- plex aan het Theo Mann Bouwmeesterpad te Den Jeugdtoernooi HDM tijdens de Paasdagen Haag. De aanvang is iedere dag om 10.00 uur en de toe gang is gratis. De kleine moeite van het aan brengen van een nieuwe abonnee belonen wij graag met een fraai miniatuur van het Vredespaleis feft noteer m.i.vals nit abonnee van de Leidse Courant I Adres Postcode/Plaats j Betaalt wordt per maand (automatische afschrijving) U per kwartaal J Stuur mij als dank voor de moeite 1 een miniatuur van het Vredespaleis naar: Naam. Adres Postcode/Plaats_ Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. IN FEITEN DE BESTE Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. LEIDSE COURANT 2.86 4.16 7.97 13.80 IEL O De zicht- 18.50 naakte projectie van lerlijke visie op de i pc wereld, c.q. beleving: 1fiQ vhrijft antiquair en a net W Morslnk J-JJjJ Twentse Weerselo o in f°n> °P bouT®" 3-19 rde voorstelling van 7.80 ij, Maria, de aposte- heiligen. Vaak wor- )5 penen ook wel „het op de eeuwigheid" ld, maar die kwalifi catie is Morsink te alge meen, te „afgesleten" ook. waardoor hij haar liever niet gebruikt Tot en met 9 mei heeft hij in een van de prachtige Stifthui- zen, waarin hij sinds enkele maanden woont, een (ver koop) expositie'ingericht van een 50-tal Russische ikonen, waarmee hij de mensen ken nis wil laten maken met dit fenomeen uit het orthodoxe geloofsgebied, dat niet alleen Rusland omvat, maar dat zich uitstrekt over de hele Balkan, Griekenland, Klein Azië en sommige delen van het Mid den-Oosten. De ikonen. die Jan Morsink tentoongesteld heeft, zijn na genoeg allemaal huisikonen, dan wel ikonen, afkomstig uit kleinere kloostergemeen schappen. Direct valt op - al was het alleen maar door het ongebruikelijke formaat, meer breed dan hoog, een ikoon, waarop de graflegging, vooraf gegaan door de krui safname is afgebeeld. Een 18e eeuwse voorstelling, afkom stig uit de omgeving van Mos kou. Een ingetogen schilde ring, die opvalt door de inten siteit van de gebruikte kleu ren en waarop de gestorven Christus is afgebeeld als ie mand, die reeds deel lijkt te hebben aan het Nieuwe Le ven, sereen als hij ligt op een graftombe, klaar om in de lijkwade te worden gewik keld. Dat is Pasen, althans datgene wat er aan vooraf gaat. Pasen, dat in de orthodoxe kerken veel intenser, blijmoediger ge vierd wordt dan in de wester se kerken. „Het Paasfeest stijgt daar boven alle andere feesten uit", zegt Morsink. „Het is het leven over de dood heen, de Verlossing. Dat beleeft de oosterse kerk veel intenser dan wij". Mysterie doxe kerk, waarachter zich een heilige der heiligen be- vipdt. waaraan de „gewone" gelovige geen deel heeft. Het is ook het mysterie, dat opge sloten ligt in deze op hout ge schilderde voorstellingen, waarvan de composities vast liggen, althans voor wat de basisprincipies betreft, maar die individueel toch weer ver schillen, waardoor het geen onpersoonlijke schilderingen zijn, ook als is in de meeste gevallen de schilder onbe kend gebleven. „Het gaat om het koloriet", zegt Jan Morsink, de kleurge- ving of wel het effect van de gezamenlijke kleuren van de ikoon. Het hiërarchische decoratie- schema, dat aan de ikoon ten grondslag ligt, is afkomstig uit de Byzantijnse kerken, dat daar omstreeks de negende eeuw ontstond. Bovenin de kerk, meestal in de koepel of in de absis bevonden zich schilderingen van Christus en Maria, daaronder de feestda gen, gebeurtenissen uit het le ven van Jezus en Maria, ver band houdende met de mens wording van God. De onder ste afdeling werd opgevuld met apostelen, profeten e hei ligen. Deze „afdeling" bevond zich het dichts bij de priester en de gelovigen en vormde als het ware een verbinding met de mensen in de kerk. „Je moet wat van de liturgi sche achtergrond afweten", zegt Morsink, die verder ver telt dat het ikonen schilderen behoorde tot een van de ker kelijke ambten. Het artistieke hoogtepunt lag rond 1370 toen Theophanus, bekend als Theo de Griek, naar Novgorod kwam en daar grote invloed kreeg, die misschien nog werd overtroffen door de schilders Ouuris Pantocrator, albeheerser. Een rijk georna- rde Ikoon uit Zuid-Rusland. Het is deze geestesgesteldheid, die zichtbaar wordt in de iko nen, de ikonostase, de wand van de ikonen in de ortho Een bijzondere, grote Ikoon: boven de kruisafname met op de achtergrond de poorten van Jerusalem; op de voorgrond de graflegging van Christus. gen, de overbekende Andrej Roeblev (circa 1370-1450), wiens ikonen o.a. ten voor beeld worden gesteld op het latere Stoglav-concilie van 1551. Het palet van deze Roe blev wordt in louter superla tieven beschreven. Gefascineerd Via een priester van de As- sumptionisten kwam Jan Morsink in aanraking met de orthodoxe en Byzantijnse ri tus, en allengs raakte hij er door gefascineerd. Nauwgezet gaat zijn vinger langs de soms ragfijn geschilderde panelen om een detail aan te wijzen, zoals de mandorla, waarin de verrezen Heer wordt afge beeld. Het is de naèstasis, het type ikonen, waarop het Paas- evangelie wordt afgebeeld: Christus' nederdaling ter hel le, waar hij de aartsvaders op wekt uit de dood, waarna hij tert hemel vaart en plaats neemt te rechter hands Gods. Toch is de collectie van Mor sink in Weerselo niet utslui- tend opgebouwd uit ikonen, die betrekking hebben op Pa sen. Er zijn twee ontroerende stukken bij, die Christus laten zien wanneer hij voor de ho gepriester Kajafas staat en een, waarop hij volledig al leen gelaten - is afgebeeld in het Hof van Gethsemane. Vanzelfsprekend is er (meer malen) de ikoon, waarop Je zus als albeheerser wordt af gebeeld, Christus Pantocrator, waarvan palmetten-versiering wijst op Servische invloeden. Het ontslapen van Maria, is weergegeven in een 18e eeuwse ikoon, waar achter de Moeder Gods Chrisus is afge beeld met haar ziel reeds op DONDERDAG 16 APRIL 1981 PAGINA 7 Laatste kans voor Noord-Ierland? Bij de verleden week donder dag gehouden tussentijdse ver kiezingen in het Noordierse district Fermanagh-South Ty rone ging de keus tussen de IRA-hongerstaker Bobbie Sands, katholiek, en Harry West, een protestante Unio nist In de commentaren werd gesproken over een keus voor of tegen het terrorisme. Dit geeft echter een scheef beeld. Door de overwinning van de hongerstaker moet de IRA, nog afgezien van het constitu tionele vlak (aansluiting bij Ierland of niet), met een poli tiek verantwoord beleid ko men. Door deze overwinning is het wellicht mogelijk, dat het gesprek met wapens wordt omgezet in een discussie rond de tafel. Het is te hopen dat politieke groeperingen in Ul ster het gesprek met de terro risten aanknopen. De vraag of de overwinning van de IRA-hongerstaker wer kelijk een keus van de mensen voor het terrorisme is geweest, moeten de politici de komende jaren beantwoorden. Het is wellicht de laatste kans die Noord-Ierland heeft. F.H.M. Scheffer Den Haag, tijdelijk verblijvend in Dublin, Ierland. Herindeling bisdommen In de rubriek Kerk en Wereld stonden de afgelopen weken berichten naar aanleiding van een mogelijke herindeling van de bisdommen in Nederlandse r.-k. kerkprovincie. Dit plan, dat overigens reeds op de bis schoppensynode vorig jaar in Rome werd besproken, stoelt op de gedachte, dat de leiding van de kerk na een herinde ling meer nabij de mensen zal kunnen functioneren. Hetgeen ook volgens uitspraken van diverse bisschoppen met de huidige bezetting een onmoge lijkheid is. Wat mii tegen staat is de nog al neerbuigende houding van bisschop Bluyssen van Den Bosch, een tegenstander van de herindeling. Deze bisschop laat zich volgens mij te veel leiden door ideologieën van om hem heen gevormde raden en commissies, terwijl deze ideeën in duidelijke tegenstel ling zijn met de tijdens de bis schoppensynode gemaakte af spraken. In het bisdom Den Bosch is er nu een groepering pastorale Twee (buitenste) panelen van een reisikonastase uit midden-Rusland. Afgebeeld zijn de engelen Michaël en Gabriël (bovenste twee vakken), de vier evangelisten Matthëus, Johannes, Marcus en Lucas. de arm in gezelschap van de twaalf apostelen. Er is een Lijdensikoon, waarbij Jezus is geschilderd in bijzijn van zo wel de goede als de slechte moordenaar, terwijl een ande re stuk de Moeder Gods van Kazan (Kazanskaja) laat zien, waarbij het Christuskind een arm verborgen houdt. „Iko nen gaan over de tijden heen", zegt Jan Morsink ter wijl hij aandacht vraagt vooi een reeks ikonen, waarop hei ligen staan afgebeeld: Nico- laas, Andreas. Een kleine, maar krachtige geschilderde volksikoon laat de engel Mi chaël zien, terwijl een ander een afbeelding bevat van Jo hannes de Voorloper of wel Johannes de Doper. Ook be vinden zich feestdagenikonen onder de in Weerselo geëxpo seerde stukken, waarbij één de twaalf grote orthodoxe feestdagen weergeeft, terwijl in het middengedeelte de Anastasis centraal staat. Van zelfsprekend is er een mini- tieus geschilderde jaarikoon. De verzameling van Jan Mor sink bevat hoofdzakelijk 17e en 18e eeuwse ikonen, hoewel er ook stukken van recentere datum aanwezig zijn. Zoals gezegd: een hoofdthema is niet in deze tentoonstelling aanwezig. Wél datgenen, wat aan elke ikoon ten grondslag dient te liggen; de geloofso verdracht, waardoor de ikoon zo'n bijzondere plaats kon in nemen in het oosterse chris tendom en een liturgisch voorwerp werd dat deel uit maakt van de eredienst. Zoals Jan Morsink al zei: ikonen gaan over de tijden heen. De expositie is geopend tot en met 9 mei, van woensdag t/m zaterdag van 11.00 tot 18.00 uur en volgens afspraak. KLAAS GOiNGA lijk moest mr. Pieter van Vollenhoven het zelf ook even Applaus voor de wlnnser. ININGEN De Am- foto-journalist Pie- sen jr. heeft giste- heveningen, waar hij gemeld uit handen Pieter van Vollenho- liet tat Oranje-Wisselobjec- p Wiving, nog eens duide- -5. iAnnen horen waarom pen Fze eeT te beurt is ge- Fotograaf en voorzit- "Ju. i de jury Max Koot be- n bij I namelijk de winnende 'Waarop prinses Juliana Zltteis Bernhard te zien zijn ït afscheid van het B le vorstenpaar, hardop k n „fantastische foto". journaliste A. Herenius- Kamstra, voormalig hoofd van de afdeling perszaken van de Rijksvoorlichtings dienst W.P. van den Berge, auteur Fred Lammers en de directeur van de Stichting Scheveningen Bad drs. H. van de Weg hadden het niet ge makkelijk, omdat het aantal inzendingen (zeshonderd) en de kwaliteit van de foto's gro ter was dan voorgaande jaren. Op de foto-tentoonstelling, die tot drie mei dagelijks van elf tot vijf uur gratis is te zien in het informatiepaviljoen van icx M,, fee mensen zijn precies i goede moment op de ige plaat vastgelegd, in alle opzichten een persfoto en dat komt ioor het gebruik van de J ins. Hierdoor komt het ipaar tegen een on achtergrond te staan >r de twee personen eer naar voren worden d". Het Oranje-wisse- Sef is een prijs die toegekend voor de >ersfoto van de konink- Unilie. Hij werd voor de keer uitgereikt. Met ken nersblik volgt mr. Pistor de muzikale verrichtin gen ven Pie Beck. de Stichting Scheveningen Bad op het Gevers Deijnoot- plein wordt dat nog eens dui delijk weergegeven. De tweede prijs ging dit jaar naar Cor Mulder, die een foto van prinses Irene en haar ge zin schoot. De derde prijs was voor Eric Dikker met een portret van prinses Margriet Die foto kreeg mr. Pieter van Vollenhoven ook vergroot en op bureauformaat aangeboden al was de kleurendia in spie gelbeeld afgedrukt in vergelij king met de foto die op het Gevers Deijnootplein hangt. Het was niet de eerste keer dat Eric Dikkers aan de wed strijd deelnam. Hij won twee keer eerder (in 1971 en 1976) het Oranje-Wisselobject Om het gebeuren fotografisch te laten eindigen mocht mr. Pieter van Vollenhoven zelf een verwoed amateurfo tograaf met een ouderwets uitziende camera een groeps foto van de prijswinnaars ma ken. Hoewel het de eerste keer mislukte, kwamen ze tenslotte toch nog lachend op de gevoelige plaat terecht Twee minuten na de klik was daarvan het resultaat al zicht baar.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7