Poolse partijleiding uitgedaagd door basis ii liest iljard 3 Ambtenaren mogen met 62 gaan „VUT-ten" Shell ontdook boycot jegens blank Rhodesië G*G special sizes [koord over jiaal plan fPhilips VERGAANDE DEMOCRATISERING GEEIST Knokpartij bij café Maat- problemen? Autodief op heterdaad betrapt Paasweekend 19 en 20 april. v s y -!eicUe @omo/rit Donderdag 16 april 1981, 71e jaargang no. 21940 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdi|K. 34.2312 DD Leiden. Postbus 11.2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro bank N V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J J. Hallewas, ■j Chef redacteur: Wim Bui|teweg. Advertenties (excl. BTW) f 0.52 per mm. Telefoontjes f 0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 149,55; taar 1186.70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). losse nummers: 0.65 cent. Reportage over nieuwe vuil- verbrandingsfabriek in Rijn mond-gebied in „Achter het nieuws" (om 22.25 uur op Ned. II). Aandacht voor achtergron den van vrouwenstakingsdag maart jl. in „Ot...en hoe zit het nou met Sien" 21.55 uur op Ned. I). (om HET WEER Droog weer met zonnige pe rioden. Koude nacht, middag- temperatuur van 8 graden op de Wadden tot dertien in Lim burg. Matige noordoostenwind. Zon op 06.40, onder 20.41 uur. Scheveningen hoogwater 03.07 en 15.14 uur, laagwater 10.57 en 23.18 uur. ders vinden zeer betrouwbaar Nederlanders vinden dat zij 11 andere volken, meer positieve negatieve eigenschappen hebben, uit een onderzoek van het studie- roor vredesvraagstukken van de universiteit. i der ondervraagden vond Neder- trouwbaar, terwijl ruim de helft rond van Rusland, China en de ibliek. Maar tien procent achtte erk van toepassing op de VS. énderde van de ondervraagden ierlanders „hardwerkende men- tjl ruim de helft dat wel vond van vpubliek, China en Rusland. De Staten werd door 22 procent vre- genoemd, terwijl zeven procent usland vond. Pulitzer-prijs terug WASHINGTON De Amerikaanse krant The Washington Post heeft de Pulitzer-prijs, die maandag was toe gekend aan een mede werkster van dit blad, Janet Cooke, terugge stuurd, nadat gebleken was dat haar bijdrage was verzonnen. Janet Cooke's artikel ging over een achtjarig jongetje dat aan heroïne was verslaafd. Als ge volg van deze affaire heeft de journaliste ont slag genomen. De Pulitzer-prijzen worden jaarlijks in de Verenigde Staten toegekend voor de beste journalistieke prestaties. De prijs bedraagt 1000 dollar. Janet Cooke KNMI gaat weer van vijf dagen voorspellen DE BILT Het KNMI is van plan nog deze zomer de weersvoorspellingen uit te breiden van drie naar vijf dagen. Volgens een woordvoerder van het weerin- stituut kan men tegenwoordig zo'n tijd vooruitkijken door de vorderingen die het Europese centrum voor weersvoorspellingen de afgelopen tijd beeft gemaakt op dit ge bied. In dit centrum werken meteorologi sche instellingen van een aantal Europese landen samen om zo een betere en verdere kijk op het weerbeeld in Europa te krijgen. Het resultaat daarvan is dat het KNMI bin nenkort aan het begin van de week het weerbeeld voor het volgende weekend al kan samenstellen. Dode en gewonden na brandstichting ROTTERDAM Bij een brand aan de Witte de Withstraat in het centrum van Rotterdam is vanoch tend een nog onbekende man om het leven gekomen. Zeven mensen moesten in ziekenhuizen worden opgenomen. Zij liepen verwondin gen op doordat zij in paniek uit de ramen sprongen. Drie van hen moeten voorlopig nog in het zie kenhuis blijven. De politie en de brandweer hebben aanwijzingen dat het gaat om een geval van brandstichting. Toen de brand uit brak waren er ongeveer dertig mensen in het drie verdiepingen s 'tellende pand, waarin ook een bar Het lichaam van de nog onbekende man wordt door de brandweer uit het is cevesbed Het vuur taeenn on volledig uitgebrande pand gehaald. ?en overtap. P Het Nederlands-Duitse _i Es tel Hoogovens/Hoesch) 1980 het grootste verlies gele- jn geschiedenis: 488 min gul- i in het crisisjaar 1977 werd een ar resultaat behaald. Toen 1 voor 416 miljoen gulden in de rs. In 1979 verloor het concern nln gulden. ^972 ontstaan uit een fusie tussen 3 en Hoogovens, verklaart het re- uit de ernstige structurele proble- Europese staalindustrie. Het uit- n de crisistoestand, de crise mani- le beperking van de staalproductie hebben de rendementen niet kun- teren, aldus het concern. Het resul- der nadelig beïnvloed door een re- van 147,2 min voor extra afschrij- a herstelmaatregelen. EN De vakbonden en de di- Philips hebben vannacht een Ikkoord bereikt over een sociaal de reorganisatie van de stafaf- "in Eindhoven waar ongeveer 6000 Irerken. jwordt dat circa 1000 banen door de an verdwijnen. Afgesproken is nu principe geen gedwongen ontslagen Jen. Mocht dat volgens Philips, toch dan wordt opnieuw overleg ge it de bonden. Afgesproken is verder gelijkwaardig vervangend werk lensen van de stafafdelingen wordt Lijn dergelijke functies niet voor in mag in overleg met de betrokke- 1 Qilagere" baan worden aangeboden, f 1 O we^ met ^e^lou<^ van ^aar zijn WARSCHAU Ongeveer vijf honderd gewone leden van de Poolse communistische partij uit heel het land hebben gisteren op een vergadering in de noordwes telijk Poolse stad Torun gepleit voor verstrekkende democratise ring van de Poolse communisti sche partij. Ook zijn de ideologi sche grondslagen van de partij ter discussie gesteld. De afgevaar digden hebben verder geëist dat Stefan Olszowkski uit het polit bureau, het hoogste bestuursor gaan van de partij, wordt verwij derd. Hij wordt gezien als een vertegenwoordiger van de harde pro-Moskou lijn en leidde vorige week de Poolse delegatie naar het partijcong choslowaakse partij. In een resolutie die bijna unaniem werd aangenomen wordt uitgespro ken dat de autoriteiten directe ver kiezingen invoeren tijdens het ko mende partijcongres in juli. Het Poolse persbureau heeft inmiddels melding gemaakt van de „onge hoorde betrokkenheid van de partij leden bij de voorbereiding van het komende congres van de partij". De Poolse vakbond Solidariteit heeft gisteren scherp gereageerd op de bekendmaking dat de voedsel rantsoenering verder zal worden uitgebreid. Het hoofdkantoor van de bond in Gdansk liet weten dat het plan zonder vooroverleg is be kend gemaakt. De plaatselijke afde lingen van Solidariteit gaan de zaak nu bespreken en binnen tien dagen zal de bond zijn standpunt bekend maken. Pagina 15: Vervolg. Boris laat Julia uit Een. opmerkelijk tafereel op de Prater Hauptallee in Wenen, waar de Deense dog Boris aan de wandel ging met zijn kleine bazin, Julia. De hond kon het wan delingetje best waarderen; dat hij al kwis pelend zijn bazin met zijn staart tegen het hoofd sloeg kon hem weinig schelen. DOCUMENTEN WIJZEN UIT ft c «den zijn zeer tevre- ]het behaalde resul- r daar dit sociaal orden gebruikt als voor plannen die ;n worden opgesteld reorganisaties concern. iwba (leen me emew Honderd 51M[ vindt zichzelf in re- andere volken be- ischfl- 8 procent ons vrede- AéwWAO wwp tffr/ de andere kant ziet procent van de Ne ons als „hardwer- DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Jan Nico Scholten (CDA) heeft de beschikking gekregen over een groot aantal documenten van de douane van de Afrikaanse republiek Mozambique, waaruit blijkt dat het olie-em bargo jegens het blanke minderheidsregime in Rhodesië, buurland van Mozambique, tus sen 1966 en 1976 is ontdoken. Ruim 200 tank schepen hebben in die jaren olie en oliepro- dukten afgeleverd in de haven van Lourenfo Marquez, het huidige Mapoeto, bestemd voor Shell-Mozambique. Een belangrijk deel van die lading is doorgevoerd naar Rhodesië. De werkgroep Rhodesië-boycot van de Tweede Kamer, waarvan Scholten voorzitter is, heeft besloten de Koninklijke, de Nederlandse houd stermaatschappij die een 60 pets belang heeft in de Koninklijke/Shell Groep, te verzoeken de vragen naar de mogelijke betrokkenheid van Nederlanders bij die ontduiking alsnog te be handelen. Eerder had de Koninklijke laten we ten hier niet op te willen ingaan, omdat het vol gens president-directeur De Bruijne niet op de weg van de werkgroep ligt om strafrechtelijk onderzoek in deze zaak in te stellen. Volgens Scholten is dit ook niet de bedoeling, maar hij vindt het onthullend dat de Koninklijke ver wijst naar de Britse tak van de groep, terwijl De Bruijne in de jaren '65-'68 directeur was van Shell-Mozambique en het dus onwaarschijnlijk is dat hij niets van de ontduiking heeft afgewe ten. In een gisteren gepubliceerd rapport van de VN staat dat het instellen van een volledige econo mische boycot tegen Zuid-Afrika alleen op pa pier mogelijk is omdat sterke belangen een der gelijke boycot nooit zullen toestaan. Het rapport handelt ook over de mogelijke gevolgen voor de zwarte buurlanden van Zuid-Afrika. LEIDEN Twee groepjes mannen raakten gistera vond tegen sluitingstijd slaags in café Zijlpoort aan de Haven. Eén van de vech tenden moest met lichte ver wondingen naar het AZL. De uit respectievelijk drie en vier mannen bestaande groep jes kregen het rond een uur vannacht aan de stok. De aan leiding tot de knokpartij is niet bekend. De politie vermoedt dat er problemen waren ont staan over het sluiten van het café. ADVERTENTIE GROENMARKT 30 DEN HAAG 070-647392 ADVERTENTIE '&Cólióomv ^o&dau^Svuiv. HOLIDAY INN... IS IN Tennis is in Zomer tennisabonnement 250.- Inlichtingen Marja van Reijssel Tel. 071—769310 LEIDEN Een 23-jarige Leidenaar werd gisteravond door de politie op heterdaad betrapt bij het stelen van een auto. Het voertuig stond geparkeerd in de J. Poststraat. De Leide naar had met een hamer een zijraampje van de auto van Duitse makelij ingeslagen. Op het moment dat hij achter het stuur had plaatsgenomen om de vierwieler te starten, werd hij betrapt door de politie. De man is meegenomen naar het bureau en wordt daar tot op heden vastgehouden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummet 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. Mededeling aan onze abonnees Op Goede Vrijdag 17 april 1981 zullen onze kantoren om 16.00 uur GESLOTEN zijn. Directie Sijthoff Pers advertenties J BLOEMEN HOUDEN VAN MENSEN (van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - De centrales van ambtenarenorganisaties zijn gisteren in het periodieke overleg met minister Wie gel overeengekomen dat het overheidspersoneel vanaf 1 oktober a.s. op 62-jarige leeftijd met vroegtijdig pensioen kan gaan (de VUT-regeling). Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds zal de uitvoering van de regeling overne men van het ministerie van binnenlandse zaken en ook mede-financieren. De ambtenaren hebben de minister ook duidelijk gemaakt, dat zij in het najaar de zogenaamde nacalculatie onverkort gehand haafd willen zien. Gebeurt dit niet, dan valt met hen niet te pra ten over de voorgenomen beleidsaanpassingen van het kabinet, die ook inwerken op de ambtenarensalarissen. Het kabinet wil dit jaar geen „nacalculatie" d.i. het exact uitvoe ren van de salarisverhoging voor de ambtenaren overeenkom stig de gemiddelde verhoging in het bedrijfsleven. Het kabinet wilde dit „afkopen" met een verhoging met een half procent De bonden willen hiervan niet weten. Daarbij gaat het meer om een principiële dan om een materiële zaak. Het zal namelijk slechts enkele tienden van een procent uitmaken, maar de bonden vre zen, dat eenmaal toegeven een gevaarlijk precendent zal schep pen. Examen geschiedenis en staatsinrichting voortaan schriftelijk DEN HAAG Het eindexamen geschiedenis en staatsinrichting van vwo, havo en mavo zal met in gang van het ko mende schooljaar ook een verplicht centraal schrifte lijk examen om vatten. Dit heeft staatsse cretaris De Jong van onderwijs gisteren meege deeld. Tot nu toe is alleen een schoolonderzoek verplicht. De vra gen voor het exa men worden lan delijk opgesteld. Besturen van bij zondere scholen, die bezwaren heb ben tegen een on derwerp van het schriftelijk exa men, kunnen ont heffing vragen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1