tie-RAF schept loplosbaar dilemma Y oedsel rantsoenering in Polen eind deze maand Israël en PLO sceptisch over Europees initiatief Socaat: 'RAF-hongerstaker klinisch dood' Ut Crippen en Young zijn kerngezond Opnieuw melding massamoorden in El Salvador Cardin wil iskopen t'tetci r» Verfloof) lonsteffiiuj IDA 20, Israël steunt Libanese christenen Vrees voor Paasrellen in Brixton FBI: Enkele kinderen in Atlanta door ouders vermoord INLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 APRIL 1981 PAGINA 15 irlemrtH 128. iNRUitfDRT Volgens de advo- RQEVRde RAF-gevangene Sigurd al negen weken alle voed- rt, is zijn cliënt klinisch advocaat heeft gisteren in K™"! de Westduitse regering er- (of onuldigd geen overlijdensacte kllken. af te geven, uit angst dat er onlusten München hebben RAF-sympathi- zullen uitbreken. santen geprobeerd een trein te laten ontsporen. Niemand is gewond ge raakt. Ook is een aanslag gepleegd op Debus is juridisch nog in leven, om- het Geologisch Instituut in Hamburg, dat de artsen nog hersenactiviteit Daar werd voor een miljoen gulden waarnemen; zijn hart staat echter stil. schade aangericht. karn tel. 02i doceriW mimL/ f 3 jaa Brie» sen Mc k. Huuij onlng j geen orrespondent Ami )2 of oin Vree) ööËn«Met spanning den li in de Bonds- op „uur U", uw p waarop een SlOCpqlF-gevangenen len k|s twee maan- horioahongerstaking ■men a de gevolgen -72495.,jg 2a) overlij- ■ndheidstoe- enkelen van zodanig, dat ;e gebeurte- r moet wor- oten. De re in in Viest- len door sym- van de hon en de rellen l toen het ge- g dat een van enen was over- Èwaarschijii- uldige voor- >an wat er aan wachten staat het werkelijk Dt. l i situatie doet den- jaren '74-'75 toen r-Meinhofgevange- Js massaal in hon ingen, wat uitein- lood van Holger evolg had. Nog al- 'n traumatische er- el voor de autori- zich herinneren >lf van geweld hier van was, als voor degenen voor wie Meins' ster ven een sleutelgebeurtenis was die hen definitief in de armen van het terrorisme dreef. Ook nu weer staan beide par tijen onverzettelijk tegenover elkaar. De hongerstakers, die weinig te verliezen hebben en doordrongen zijn van een sterk saamhorigheidsgevoel, hebben er zelfs een sterfgeval voor over om hun eisen kracht bij te zetten. Voor de justitie zijn deze eisen echter volstrekt onaanvaardbaar, wat leidt tot een „collectieve onbuigzaam heid tot aan de dood" aan bei de kanten. Behalve een aantal verlangens die niet onredelijk zijn en die de verscherping van de situa tie niet rechtvaardigen (toe stemming voor lijfelijk contact met bezoekers, de aanleg van grasperken op de binnenplaat sen etc.) zijn het vooral twee eisen die in het centrum van de problemen staan. In de eer ste plaats willen de RAF-leden behandeld worden als krijgs gevangenen op wie de bepalin gen in de Conventie van Ge- nève van toepassing zijn. In williging van deze eis zou be tekenen dat West- Duitsland de RAF beschouwt als gelijk waardige tegenstander, in plaats van als gewone, zij het politiek gemotiveerde crimine len. Dit is voor een rechtstaat als de Bondsrepubliek uiter aard onaanvaardbaar. Over de tweede eis, dat alle RAF-gevangenen op één plaats worden samengebracht en met elkaar kunnen com municeren, is meer discussie mogelijk, al wordt hij ook met kracht van de hand gewezen. De autoriteiten vrezen dat zij daarmee een massale bevrij dingsactie (een van de hoofd doelen van de RAF) in de hand werkt; dat op die manier een „generale staf" wordt ge vormd die vanuit de cel terro ristische activiteiten in Duits land stuurt en coördineert (zoals indertijd in Stutgart- -Stammheim); dat het daar door nog moeilijker wordt om individuele RAF-leden van hun opvattingen af te brengen en dat er in het buitenland over een „concentratie-kamp voor politieke gevangenen" zal worden gesproken. Het zijn al lemaal argumenten waar vraagtekens bij geplaatst kun nen worden. Zeker als men bedenkt, welke geestelijke en lichamelijke gevolgen een langdurig verblijf in de „Si- cherheits Trakt (veiligheids vleugel) kan hebben: gevange nisruimten waarbinnen de RAF-leden weliswaar een schijnbaar redelijke bewe gingsruimte en faciliteiten hebben, maar die hermetisch van de buitenwereld zijn afge sloten en waar alle bewegin gen via tv-monitoren worden gevolgd. Dit heeft het begrip „isolatie-foltering" in het le ven geroepen, welke door Am nesty International scherp wordt bekritiseerd. (Overigens moet vermeld worden dat RAF-leden weigeren met an dere dan geestverwante ge vangenen te worden samenge bracht). Kunstmatige voeding De hongerstaking van de 25 RAF-leden heeft ook weer eens levensgroot het probleem van kunstmatige, gedwongen voeding opgeworpen. In te genstelling tot Engeland waar in deze gevallen niet wordt in gegrepen, schrijft de Duitse wet voor dat de gevangenisarts verplicht is voor het leven van de gevangene te waken, even tueel met gebruik van kunst matige voeding. Zo'n behande ling moet echter voor alle be trokkenen acceptabel zijn. Deze bepalingen zijn zo vaag dat de arts de Zwarte Piet in de politieke strijd tussen over heid en hongerstakers krijgt toegeschoven. Grijpt hij te vroeg1 in, dan is het foltering; handelt hij te laat, dan heeft hij zijn plicht verzuimd. Het is dan ook begrijpelijk dat een aantal artsen in Berlijn, onder steund door hun vakorganisa ties, gedwongen voeding afwij zen en de vrije wil van de hongerstakers accepteren. El ders is het anders; daar wor den gevangenen al wekenlang dwangmatig gevoed, met alle risico's en onwaardige tafere len van dien. Dit heeft te ma ken met de federale opbouw van de Bondsrepubliek; het gevangeniswezen is een aange legenheid van de betreffende deelstaat en dat maakt het hele probleem nog ingewik kelder. Het feit dat de RAF-gevange- nen gelijktijdig en met dezelf de eisen hun hongeractie be gonnen, duidt erop dat er in middels weer een goed func tionerend communicatiesys- Een aanslag op het Geologisch Instituut In Hamburg heeft zeker voor een miljoen gulden schade aangericht. De actie wordt toegerekend aan sympatisanten van de RAF-leden die in Westduitse gevangenissen in honger staking zijn. teem is opgebouwd. Dat blijkt ook uit aantekeningen die vo rig jaar bij een huiszoeking in Heidelberg zijn gevonden en waarin sprake is van een wel doordachte strategie. Teke nend is een passage uit een brief van een RAF-gevangene: „De hongerstaking is het her stel van onze mogelijkheden tot ingrijpen en is noodzakelijk voor de mobilisering daarbui ten in de „scene". Ook de „be keerde" terrorist Volker Spei- tel heeft eens uitvoerig uit de doeken gedaan hoe onder lei ding van het trio Baade- r-Ennslin-Raspe via een mas sale propaganda en eenzijdige beïnvloeding, o.m. door het begrip „isolatie- foltering" de emoties in binnen- en buiten land doelbewust werden be speeld, teneinde een nieuwe toeloop van sympathisanten te krijgen die op hun beurt deels weer bereid zouden zijn om terroristische acties te onder nemen en de gevangen-zitten- den te bevrijden. „Mobiliseren, solidariseren, radicaliseren". Gezien de rellen en aanslagen van de afgelopen tijd leidt het geen twijfel dat deze oude strategie ook nu weer met suc ces wordt gevolgd. De dood van een gevangene zou de verhitte atmosfeer waarschijn lijk nog in hoge mate aanwak keren met onvoorspelbare ge volgen. Het zijn dan ook niet zozeer de concrete eisen van de hongerstakers, waaraan de overheid best wat tegemoet zou kunnen komen, maar de strategie erachter waartegen die overheid machteloos is. Of zoals een politicus zei: „De hongerstakers zijn geen offers, maar actief handelende men sen". HOUSTON Een nader medisch onderzoek heeft uitgewe zen dat John Young en Robert Crippen, de astronauten van het dinsdag veilig op aarde teruggekeerde ruimteveer Co lumbia, kerngezond zijn. De beide mannen zullen overigens pas volgende week weer in het openbaar verschijnen, de ko mende dagen wordt met deskundigen van de NASA de vlucht van de eerste space shuttle van minuut tot minuut doorgenomen. In de commentaren naar aanleiding van de vlucht van de Co lumbia wordt er algemeen op gewezen, dat de VS op ruimte- vaartgebied andermaal een grote voorsprong hebben genomen op de Sovjet-Unie. Wat de gevolgen hiervan zullen zijn is na tuurlijk niet te zeggen. Wel wordt opgemerkt dat een aantal be langrijke akkoorden tussen de Verenigde Staten en de Sovjet unie over het gedrag van de beide grootmachten in de ruimte werd afgesloten, toen de VS ofwel een achterstand op de Sovjet unie snel inliepen ofwel een voorsprong hadden. Zo stamt een verdrag dat het in een baan om de aarde brengen van zware vernietigingswapens verbiedt uit 1967, toen de VS met hun Ge mini's de Sovjet-Unie op het gebied van de bemande ruimte vaart voorbij streefden. In 1968, toen het Apollo-project van de grond kwam, werd een overeenkomst voor hulpverlening aan ruimtevaarders in nood gesloten en in 1973 een verdrag over schadevergoeding na het neerkomen van kunstmanen of gedeel ten daarvan, juist toen de Amerikanen op de maan waren ge land en met het Skylab het ene ruimterecord na het andere ves- tigden. SAN SALVADOR Na de berichten van verleden week over door het leger van El Salvador gepleegde massamoor den onder de burgerbevolking, waarbij mogelijk meer dan 1.000 mensen om het leven zijn gekomen, is gisteren op nieuw melding van massamoord gemaakt. Volgens ooggetuigen hebben veiligheidstroepen in de stad Soya- pango dertig mannen uit hun huizen gehaald en op straat dood geschoten. Volgens een woordvoerder van de junta zijn de dertig burgers in een vuurgevecht met de politie omgekomen. Ook uit het naburige Guatemala komen berichten over moord partijen op grote schaal. Verschillende dorpen en gehuchten zouden door militairen zijn uitgemoord en platgebrand. In Washington is becijferd, dat de Amerikaanse wapentranspor ten naar El Salvador het totaal van de wapenleveranties aan het verzet in het land ver overtreft. De komende weken zal nog meer materieel worden overgevlogen, waarmee het offensief van het Salvadoraanse leger tegen de guerrilla's kracht kan worden bijgezet. Blanke vrouw schiet zwarte staker dood PRETORIA Een blanke vrouw heeft gisteren in de Zuid- afrikaanse stad Pretoria een neger doodgeschoten, die haar auto met stenen bekogelde. De neger maakte deel uit van een grote groep stakende zwarten, die auto's bekogelden toen de directie van hun fabriek had laten weten dat zij, als zij gisteren niet weer aan het werk gingen, ont slagen zouden worden. De staking is een protest tegen de weige ring van de directie, de vakbond van zwarten te erkennen. tovitsj ïl in VS TON Sovjet-di- .^im Sjostakovitsj, i overleden Sovjet- wil asiel in de VS Dit hebben func- van het State De- éegedeeld. at de 42-jarige diri- 19-jarige zoon Di- anist is, in de ko- :n uit West-Duits- VS worden ver- idden zondag na ig met het Sovjet- t iie-orkest het ge- rlaten. Pierre Cardin, de °arijse couturier, is t voor het zeker zo restaurant Maxim's Dse hoofdstad. De fenaars, Louis en dable, willen het dat zij vijftig jaar ')ben gehad, van de De koopprijs van at in 1893 als een •ethuis voor koet- dopend, is niet be- disconto De Belgische jink heeft met in- andaag haar öffi- into met één pro- lagd tot vijftien [et record van zes- werd op 31 stand gebracht doeling de Belgi- op de wissel- dersteunen. crachtige verhoging [even en door maat- de nieuwe pre- Eyskens, om de jan te pakken is de frank eningszins fi WBURGCOMPLEXl KUNSTMIN I Charles prima disco danser Zijn komend huwe lijk met lady Diana Spencer weer houdt de Britse prins Charles er op zijn reis door Au stralië niet van, het gezelschap van vrouwelijk schoon te zoeken. Hier danst hij tijdens een feest in Sidney met de vrouw van de minister van on derwijs van de deelstaat Nieuw Zuid-Wales. De prins werd alom geprezen voor zijn disco-danskwalitei ten. JERUZALEM Noch Israël, noch de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO, zien veel heil in de missie van de Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken Van der Klaauw. Van der Klaauw, voorzitter van de EG-ministerraad, heeft morgen een gesprek met PLO-leider Yasser Arafat over de oplos sing van het Midden-Oostenconflict. Volgens een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken is het Euro pees initiatief tot mislukken gedoemd, omdat daarin „geen rekening wordt gehouden met Is raels essentiële nationale belangen". Ook Ara fat heeft vraagtekens gezet bij het initiatief. De PLO juicht het Russische voorstel toe, waarin alle betrokkenen worden opgeroepen deel te nemen aan een vredesconferentie. Abu Iyad, na Arafat de voornaamste man van El Fatah, de belangrijkste guerrilla-groep bin nen de PLO, heeft gisteren tegenover de leden van het Palestijnse parlement in ballingschap opgeroepen tot de vorming van een speciale eenheid om de Amerikanen „de stuipen op het lijf te jagen en hun belangen in de Arabische wereld te ondermijnen". JERUZALEM De Israëlische premier Me- nachem Begin heeft gisteren toegegeven dat Israël hulp verleent aan de christelijke stad Zahle, die al twee weken wordt belegerd door de Syriërs. „Wij hebben geen dag wer keloos toegezien. Wij hebben hulp ver leend", aldus de Israëlische premier tijdens een vraaggesprek voor de tv. Hij weigerde bijzonderheden over de steun te verstrek ken, maar noemde het een morele plicht van Israël de christelijke minderheid in Liba non te verdedigen. Gealarmeerd door de toenemende schendingen van het bestand tussen Syrische troepen en christelijke Falangisten is de Libanese regering gisteren voor het eerst sinds elf dagen weer bij eengekomen. In een zeldzaam vertoon van eensgezindheid hebben de Libanese ministers overeenstemming bereikt over een programma voor oplossing van de huidige crisis. Het pro gramma wordt gesteund door zowel de pro-Sy- rische als de pro-Falangistische ministers. Ame rikaanse en Franse voorstellen voor een VN- vredesmacht werden verworpen. WARSCHAU De voedselrantsoene ring waarover in Polen wordt gespro ken heeft betrekking op onder meer bo ter, meel en rijst. Zij zou moeten in gaan op 1 mei, maar officiële woord voerders spreken elkaar hierover te gen. In verband met de komende voedsel rantsoenering heeft de aartsbisschop van de Poolse stad Katowice, Cseslaw Domin, een beroep gedaan op de bevol king van Breda om levensmiddelen in te zamelen voor de zieken, kinderen en bejaarden van zijn bisdom. Breda heeft vriendschapsbanden met Polen op gebouwd nadat het na de oorlog door de Polen was bevrijd. Volgens de Amerikaanse krant The Bos ton Globe hebben vijftien westerse landen toegestemd in een nieuwe regeling van de Poolse schuld, waarbij ervan wordt uitge gaan dat de Sovjet-Unie jaarlijks 2,5 mil jard dollar zal bijdragen. De schuld van Polen aan het Westen wordt geschat op 27 miljard dollar. In Washington werd ge zegd dat „de Sovjet-Unie haar deel zal moeten leveren, of zij dit nu prettig vindt of niet". Een nieuwe overeenkomst over de Poolse schuldbetalingen is noodzakelijk omdat het niet-betalen een crisis zou ver oorzaken in het westerse banksysteem. In het anti-Russische klimaat dat momen teel in Polen heerst zijn opnieuw in Polen beschuldigingen geuit aan het adres van de Sovjet-Unie naar aanleiding van de zo genaamde Katyn-massamoord op Poolse officieren in 1943 tijdens de Tweede We reldoorlog. Volgens de Russische partijk rant Pravda rakelen anti-Sovjet elemen ten binnen de vrije Poolse vakbond Soli dariteit de moord (op vijftienduizend Poolse officieren in het Russische plaatsje Katyn) op. De Pravda schrijft dat extre misten binnen de Solidariteit-afdeling Si- lezië gedreigd hebben wraak te nemen op actieve communisten in dat gebied. Wes terse historici hebben altijd gesteld dat de massamoord in Katyn het werk is geweest van de nazi's. (Van onze corres pondent Bert van Velzen) LONDEN Vrees voor nieu we uitbarstingen van geweld in de Zuid Londense voorstad Brixton heeft geleid tot de beslissing om een massademonstra tie uit te stellen, die voor Eerste Paasdag op het programma stond als solidariteits betuiging met op roerlingen die in de „Nacht van Brixton" werden gearresteerd. De kans op nieuwe ongeregeldheden tijdens het paas weekeinde is niet denkbeeldig. Rudy Narayan, een in Guyana geboren jurist met een ui terst ontvlambare persoonlijkheid en een grote welspre kendheid, ver klaarde gistera vond dat de de- monstratie niet doorgaat. Maar an dere leden van de ijlings opgerichte Verdedigingsbond Brixton", waarvan Narayan de voor zitter is, zeiden dat er hoe dan ook de monstraties zullen zijn. Narayan is van oordeel dat de arr- restanten niet mo gen worden ver volgd. Dat is ook het oordeel van Ted Knight, leider van de gemeente raad van Lambeth, waaronder het ver pauperde stadsge west Brixton valt, zei gisteren op een bijeenkomst van jonge socialisten, dat in Lambeth een „bezettingsle ger" van politie is neergestreken. Knight, die de bij naam „Rooie Ted" draagt, eist de on middellijke terug trekking van de gDlitiemacht uit rixton. Hij zei, dat de politie een „sur veillance-apparaat had opgebouwd zoals men dat ziet in concentratie kampen". Hij be schuldigde de poli tie opnieuw van het moedwillig provoceren van de onlusten in Brixton door intensieve pa trouilles tijdens de aan de rellen voor afgaande week. ATLANTA Enkele van de 23 zwarte kinderen die de afgelo pen maanden in de Amerikaanse stad Atlanta zijn vermoord, zijn volgens een functionaris van de FBI „gedood door hun ou ders". Volgens de agent zou het hierbij om drie of vier slachtof fertjes gaan. Eerder had de directeur van de FBI, Webster, ver klaard dat zeker drie of vier van de moorden bijna zijn opgelost. De mededelingen van de FBI-functionaris en -directeur nebben in Atlanta grote opschudding veroorzaakt. Volgens stedelijke au toriteiten is het onderzoek nog lang niet zo vergevorderd als de FBI doet voorkomen. VAN DER KLAAUW: SovjetUnie gebruikt aardgas mogelijkals politiek drukmiddel (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) sluit de mogelijkheid niet uit dat de Sovjet Unie leveringen van gas aan West Eu ropa, die vanaf 1985 zullen moeten be ginnen, zal gebruiken als politiek drukmiddel. „Een beperkte afhanke lijkheid, zoals thans voorzien, is voor Nederland echter acceptabel, gezien de mogelijkheid tot terugval op de eigen aardgasreserves", aldus de minister in antwoord op vragen van het Kamerlid Verbrugh (GPV). Van der Klaauw geeft het Kamerlid te kennen dat minister Van Aardenne dit standpunt ook onlangs bij een bezoek aan de Verenigde Staten te kennen heeft ge geven aan generaal Haig. Omdat de Russi sche gasleveringen al onderwerp van in ternationaal overleg uitmaken wijst Van der Klaauw een afspraak tussen Europese landen om niet meer dan vijf procent van hun energiebehoefte uit de Sovjet Unie te betrekken af. Van der Klaauw zegt op de hoogte te zijn van Amerikaanse bedenkin gen tegen leveringen van gas uit de Sovjet Unie aan West Europa. Deze zijn echter noch in Den Haag noch in Brussel (bij de EG) direct kenbaar gemaakt

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15