oi weer en jn miljoen litenlanders Smaak Caballerofiffer. CDA boos op Europese christen-democraten Treinkaartje wordt 10 proeent duurder Aantal abortussen bij Nederlandse vrouwen in twee jaar fors gestegen fieidoeOouta/nt IS 1981: A Conflict in Straatsburg Plan voor toeslag topambtenaren wekt beroering Directeur maakt Ogem 2,4 miljoen lichter Tunnel Schiphollijn als speelterrein LAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 APRIL 1981 PAGINA 13 Ook al wordt het gedurende de Paasdagen niet echt warm, achter glas zal het in de strandpaviljoens zeker uit te houden zijn. Gisteren was dit ook het geval, zij het dat e liefhebbers nog ruimte beschikbaar was. G/LEIDEN r en een miljoen e toeristen zullen de komende paas- n voor druk bezet- volle hotels en el- [les. De Amster- f verwacht, gezien ■dat Pasen erg laat l zelfs zo'n drukte Men in het centra- l de Randstad niet kt zullen kunnen •s moeten worden WV Den Haag- Scheveningen is wat gematig der in haar prognose. Hier verwacht men het zonder pri- vé-adressen te kunnen stellen. En wel omdat de afgelopen twee jaar een tendens onder de paasgasten tot ontwikke ling is gekomen om tijdig te bespreken. Anders ligt het in Noordwijk. De VVV in de bloemenbadplaats heeft een dringend beroep op de Noord- wijkse bevolking gedaan kamers beschikbaar te stellen om de ver wachte toevloed van toeristen te kunnen opvangen. De Noordwijkse VVV spreekt over topdagen en naar verwachting zal de drukte nog wel even aanhouden. De meeste in de Bollenstreek vertoevende toeris ten zijn afkomstig uit Duitsland en Frankrijk. De Politieverkeerscentrale in Drie bergen gaat er vanuit dat het va kantieverkeer in de loop van van daag al op gang komt. Goede Vrij dag is immers in de ons omringen de landen een feestdag en dus voor velen een vrije dag. Het Neder landse woon-/werkverkeer ge voegd bij de buitenlandse toeristen- stroom zal morgen leiden tot een extra drukke ochtendspits, aldus de politie. Ook daarna kan het nog lange tijd druk blijven. Doordat rijkswaterstaat morgen geen werk zaamheden uitvoert zal de stagnatie in hoofdzaak ontstaan bij de beken de knelpunten. Zaterdag zal de ver keersdrukte naar verwachting af nemen en ook eerste paasdag wor den geen problemen verwacht. Tweede paasdag daarentegen zal naar men aanneemt zeker bij goed weer een druk tot zeer druk verkeersbeeld opleveren. In de kuststrook met zijn bloembollen- velden en zijn Keukenhof zullen de auto's zich tot onafzienbare kettin gen aaneenrijgen. Wat de campings in deze regio be treft kan op het ogenblik nog niet van een drukte worden gesproken. Ondanks de late Pasen is het kam- peerseizoen nog zeer „vers" en het valt niet te verwachten dat kam peerders hun toevlucht tot de ber men moeten nemen. Niettemin be gint de Camping Ockenburg vol gens de VVV „al aardig vol te lo pen" en zijn het voornamelijk cara van-kampeerders die daar neer strijken. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAu Als minister Tuijn- man (Verkeer en Waterstaat) van de Tweede Kamer zijn zin krijgt, wordt een treinkaartje per 1 okto ber bijna tien procent (9,8) duur der. De prijs van een tram- of bus kaartje gaat dan elf procent om hoog. Aanvankelijk zouden de ta rieven slechts 5,8 procent stijgen, maar de minister heeft er vier pro cent bovenop gelegd om met dat geld naar verwachting 25 mil joen gulden per jaar een aantal knelpunten op de NS-lijnen te kun nen opheffen. Het ziet ernaar uit dat het Tuijnman in de Kamer opnieuw de nodige moei te zal kosten zijn plannen erdoor te krijgen. De oppositie is tegen een ex tra verhoging en ook het CDA staat er kritisch tegenover. Woordvoerder Cornelissen: Zeker gezien de daling van de koopkracht is deze verhoging fors te noemen. Hij voegde er echter aan toe dat met het CDA pas over de extra verhoging (boven het inflatie percentage) valt te praten als Tuijn man kan aantonen dat met het extra geld de knelpunten inderdaad worden weggewerkt. De VVD is akkoord met de plannen van Tuijnman. Tuijnman wijst er in zijn brief aan de Kamer op dat binnen de exploitatie- cijfers van de NS is geen ruimte is te vinden voor het opheffen van de knelpunten. Meer reizigers deden het tekort vorig jaar met 69 miljoen gul den dalen, maar dit ging op aan de dekking van tekorten van het streek vervoer en aan nieuwe voorschriften voor arbeidsvoorwaarden en milieu maatregelen. Windauto Eén van de inzendingen van de expositie over zuinige auto's, die momenteel in Drunen wordt gehouden, is deze op windkracht rij dende „auto". Onafhankelijk uit welke richting de wind komt, kan deze constructie bij windkracht vier een snelheid halen van vijftien kilometer per uur. Een beetje gevaarlijk misschien bij het passeren van fietsers? BlNNEN de christen-democratische fractie in het Europese parlement is een stevig conflict ontstaan tussen de Neder landse CDA'ers en de rest van de groepering. Voor een reis naar EL Salvador heeft de fractie de Nederlander Vergeer gepasseerd voor het leiderschap van de delegatie, omdat hij kennelijk een te negatief standpunt inneemt tegenover het regiem van dit door ernstige tegenstellingen verscheurde land. HET was voorspelbaar dat er binnen ae Europese christen democratische fractie ooit een dergelijk conflict zou uitbre ken. Vergeleken bijvoorbeeld met de Westduitsers kunnen de Nederlanders als radicaal gekenschetst worden. Het Ne derlandse CDA is ook vrij sceptisch begonnen aan het „Euro pese avontuur"; men ging er tevoren al vanuit binnen de overige christen-democraten een voorhoederol te moeten vervullen. Nu dat op een conflict is uitgedraaid is het zaak dat de Ne derlandse CDA'ers in Straatsburg en het CDA-bestuur het er niet zonder meer bij laten zitten. Voorkomen moet worden dat de indruk ontstaat dat de Nederlandse groep hiermee voor eens en voor altijd is ingepakt. Maar nog belangrijker is de zaak waar het nu om gaat. Vergeer wilde tijdens de reis in El Salvador ook spreken met dissidente christen-democraten in dat land. De rest van de delegatie wil zich beperken tot christen-democraten die het Salvadoriaanse regiem steunen. VERGEER heeft laten weten dat de tien Nederlandse Euro parlementariërs in de christen-democratische fractie zich na der zullen beraden over hun functioneren binnen de fractie van de EVP, de Europese Volkspartij. Zij hebben alle reden de kwestie zeer hoog op te nemen. DEN HAAG Het aantal abortussen bij in Nederland wonende vrouwen is sinds het najaar van 1979 fors ge stegen. Vergeleken met 1978 zijn er vorig jaar 38 procent meer abortussen gepleegd. Het zogenaamde „abortus toerisme" uit Duitsland en België nam in die periode af met ongeveer veertien pro cent. Totaal ondergingen in ziekenhuizen en klinieken 55.200 vrouwen een abortus. Een en ander blijkt uit cijfers van Stimezo (Stichting Medi sche Zwangerschapsonderbre king) die gisteren in Den Haag bekendgemaakt werden. Bij de Nederlandse vrouwen komt de stijging neer op dertig procent, bij vrouwen uit Suri name en de Antillen op meer dan een verdubbeling (110 procent) en bij vrouwen uit landen als Marokko en Turkije op 62 procent. Het aantal abor tussen bij vrouwen uit minder heidsgroepen ligt gemiddeld vijf keer zo hoog als bij Neder landse vrouwen. Als oorzaken denkt Stimezo aan de onzekere economische vooruitzichten waardoor vrou wen voor een abortus kiezen, aan onvoldoende voorlichting over anti-conceptie en aan de aversie die de laatste tijd is ontstaan tegen het gebruik van de pil. De nadelen van dit anti-conceptiemiddel hebben volgens Stimezo een oneven redige aandacht gekregen in tal van publikaties. Gevolg van die ontwikkeling is dat velen zijn overgestapt op an dere 'en minder betrouwbare middelen van anti-conceptie, waardoor overigens ook het aantal geboorten is toegeno men. Stimezo mening dat een aantal vrouwen bewust voor de pil afwijst „en dan het risico neemt van een abortus eens in de tien jaar". Het wetsontwerp dat abortus toestaat in noodgevallen is vol gens Stimezo niet op de prak tijkervaringen gebaseerd. Om abortus wordt veelal niet ge vraagd omdat men in nood verkeert. „Abortus, zo blijkt in de praktijk van de abortuskli nieken, is voor de vrouwen meestal een laatste correctie op de anti-conceptie", aldus Stimezo, „en dat is een ont wikkeling die zich zal voort zetten". VERGEER MAG NIET NAAR EL SALVADOR DEN HAAG Het CDA is boos op de ove rige leden van de fractie van de Europese christen-democratische partij (EVP) in het Europees Parlement. De reden is dat de Ne derlander Willem Vergeer niet is aangewe zen om deel uit te maken van een delegatie van het Europees Parlement, die binnenkort een bezoek aan El Salvador brengt. Voor het EVP maken een Duitser en een Italiaan de reis mee. Volgens het CDA is Vergeer, als vice-voorzitter van de fractie, verantwoordelijk voor de bui tenlandse betrekkingen. Bovendien heeft hij, door een bezoek, verleden jaar, al contacten in El Salvador. Van dat bezoek bracht Vergeer een genuanceerd rapport uit, waarin hij voor de christen-democraten in El Salvador een verzoe nende functie voorstelde. Bovendien pleitte hij voor een voorzichtige houding tegenover mili taire regimes. Het rapport is waarschijnlijk de voornaamste reden voor het uit de delegatie la ten van Vergeer. Zijn opmerkingen waren vooral voor de Westduitse christen-democraten veel te progressief. Het komt volgens waarne mers in Straatsburg steeds vaker voor, dat de meningen van de „progressieve" Nederlandse christen-democraten botsen met die van de overige leden van de fractie van het EVP. DEN HAAG Het plan van het Rotterdamse bestuurscollege om gemeentelijke topambtenaren een salaristoeslag tot 18.000 gulden per jaar te geven om wat tegenover de bezuinigingsmaat regelen te stellen, heeft nogal wat beroering gewekt. Zowel de PvdA-Tweede Kamerleden Van Thijn en Van de Anker, als ge meenteraadsleden van Rotterdam en vertegenwoordigers van politieke partijen, vinden het plan onrechtvaardig ten opzichte van de lager betaalde ambtenaren. Volgens de kamerleden houdt de beoogde maatregel het risico in dat het trendbeleid (inkomens ambtenaren volgen inkomens be drijfsleven), wordt doorbroken. Zoals bekend ging de PvdA- fractie van Rotterdam al akkoord met de verhoging. De ambte narenbonden herhaalden gistermiddag in gesprek met het ge meentebestuur, dat de toeslag ook moet gelden voor lager be taalde ambtenaren, die moeilijk te krijgen zijn, zoals bijvoor beeld personeel van de reinigingsdienst. WADDINXVEEN De poli tie heeft gisteren twee be drijfsdirecteuren aangehou den, die het Ogem-concern voor 2,4 miljoen gulden heb ben opgelicht. Een van de twee mannen was directeur van drie BV's in Katwijk en Waddinxveen die deel uitma ken van Ogem. De andere heeft een BV in Amsterdam. De laatste stelde op verzoek van de Ogem-man valse factu ren op die uit de kas van het concern werden betaald. Ogem heeft zijn malafide di recteur inmiddels ontslagen. SCHIPHOL De luchthavenpolitie van Schiphol heeft de laatste tijd regelmatig jongeren moeten ver wijderen uit de tunnelbuis van de nieuwe spoorlijn Schiphol - Leiden - Den Haag. De jeugd blijkt de buis een aantrekkelijk speelterrein te vinden. Volgens de luchthavenpolitie zijn de spelletjes van de jeugd levensgevaarlijk. Hoewel de rezigerstreinen pas op 31 mei officiéél gaan rijden, worden er nu al regelmatig proefrit ten gemaakt, waarbij de treinen vaak op hoge snelheid de tunnel inrijden. Een paar dagen geleden heeft, aldus de luchthavenpolitie, een machinist zijn trein tijdens zo'n proefrit tot stilstand moeten brengen omdat er twee jonge ren in de tunnelbuis liepen. Prinsje jarig Prins Maurits, zoon van prin ses Margriet en Pieter van Vollenhoven, wordt morgen dertien jaar. ADVERTENTIE Zonnig en droog DE BILT (KNMI) - Rond een hogedrukgebied dat vanaf de Noorse zee naar onze omge ving trekt stfoomde in de loop van donderdag een nieuwe hoeveelheid droge en koude lucht vanuit Skandinavie via Denemarken naar ons land. Deze lucht werd voorafgegaan door een zone met laaghan gende bewolking welke zich in de nacht van gisteren op van daag j.l. boven ons land be vond. De verwachte nacht vorst bleef daardoor uit. In te genstelling tot deze nacht moet in de nacht van morgen op overmorgen op nachtvorst ge rekend worden, welke op veel plaatsen op daarvoor gevoelige plaatsen zwaar kan zijn. De oorzaak hiervan zijn de lang durige opklaringen welke sa menhangen met de nadering van het bovengenoemde hoge drukgebied. Het ziet er naar uit dat dit hogedrukgebied in de loop van zaterdag via onze omgeving zuidwaarts zal trek ken waardoor het op deze dag zonnig en droog gaat worden met middagtemperaturen tus sen de 10 en 14 graden en wei nig wind ondanks de betrek kelijke lage temperaturen dus een fraaie dag. De vooruitzich ten op iets langere termijn zijn echter minder gunstig. Op za terdag lijken de weersomstan digheden bij opklaringen en een wat toenemende zuidwes ten wind en middagtempera turen tot rond 15 graden nog redelijk gunstig. Tijdens de ko mende Paasdagen komt ons land echter onder invloed van een nieuw hogedrukgebied bo ven de oceaan in een noorde lijke stroming terecht hetgeen het begin kan worden van een periode met tamelijk koud weer met wolkenvelden maar geen regen van betekenis. Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Lh. R'dam Vllsslngen Z.-Limburg temp temp eleg onbew. 22 10 Brussel Frankfort Londen onbew. 18 Luxemburg onbew. 20 «bew. 20 12 Casablanca h bew. Las Palmas h.bew.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13