Zelf marktkoopman zijn op Haagse Vlooienmarkt deTijd aaseieren zoeken sp Duinrell HP Ontroerende volksikonen ^dens de Paasdagen De tijd wisselt van spoor Veel antiek in Gouda d0ENE SINGER-MUSEUM LAREN ge rente en uw geld blijft agelijks opvraagbaar.* NMB JENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 APRIL 1981 PAGINA 11 Flevohof te Biddinghui- wordt morgen door cretaris Smit-Kroes 'keer en waterstaat lartsein gegeven voor derlandse kampioen en heteluchtballonva- wedstrijden gaan |ot en met 20 april. Nederlanders doen i wedstrijden ook bui lders mee, onder meer den, Engeland, Zwit- d en Frankrijk. De Ne- Ir die het hoogst wordt Nederlands en. Bij elkaar gaan er lonnen de lucht in. Tij de wedstrijden worden imonstraties parachute- jen gegeven. EN EN isaki Z irste Paasdag wordt weer de inmiddels /lonele eierzoekwedstrijd op het recrea- r> trum Duirell in Wassenaar gehouden. ivensgrote paashaas Dumpy, bijgestaan luisje en Dompy, hebben duizenden eie ren verstopt en nodigen alle kinderen van vier tot en met tien jaar uit ze te komen zoeken. Het startsein wordt gegeven om 14.00 uur in de speeltuin van Duinrell. De prijs om Duinrell bin nen te kunnen is 4,75 gulden. I/ stuk? mSTEEL DE WIJENBURGH TE ECHTELD nooit g sigen o >riand. onencentrum in kasteel ontwe/ijenburgh in Echteld kastenle Betuwe) viert zijn snzeoijrig bestaan gedurende u zqasdagen met een col- ikonen die sterk afwij- iek HOOfan de meesterwerken l vaste collectie van De w>r»h vormen- |at om een particulieren collectie volksikonen. De een voudige, doch meestal zeer oprechte volksikonen uit de 18e en 19e eeuw worden door experts als min of meer serie matige devotie-nijverheid ge zien. Maar het zijn vaak deze simpele ikonen die de groot ste ontroering oproepen en die voor vele liefhebbers het eerste kqntakt met de Ikonen zijn. Een bezoek aan de Wijenburgh is wellicht te com bineren met een bloesemtocht in de omgeving van Echteld. De collectie is te zien van Goede Vrijdag tot en met Tweede Paasdag van 10 uur 's morgens tot 10 uur 's a- vonds. Wla altijd al eens een dagje marktkoopman had willen zijn kan zaterdag terecht op de Haagse Vlooienmarkt. Misschien heeft iemand wel Inte resse in de spullen die tijdens de grote schoon maak op zolder boven water zijn gekomen. Want zo gaat het toch meestal: de ene helft van de mensheid zoekt naar wat de andere helft morgen bi| de asbak wil zetten. In deze tijd van bezuinigingen is het prettig om voor een zacht prijsje Iets op de kop te tikken waarnaar men al zo lang heeft gezocht. Of om een leuke prijs te maken voor Iets dat toch de deur uit moest. En dat kan. Voor twintig gulden huurt men voor een hele dag een kraampje. Belangrijk, maar een uitda ging voor een dagje koopmanschap, Is dan natuur lijk dat de aangeboden waar aantrekkelijk wdrdt aangeprezen. Den Haag heeft als locatie voorlopig gekozen voor de Houtrusthallen, maar voor de zomermaanden wordt nog een geschikt terrein gezocht. De eerste Haagse Vlooienmarkt vindt zaterdag plaats tussen 9.00 en 17.00 uur. De toegangsprijs is een rijksdaal der. Voorlopig zijn ook vast de data 2 en 16 mei vastgesteld. En vrijwel zeker Is dat ook op 23 en 30 mei en 6 juni een vlooienmarkt wordt gehouden. Het Singer-museum in La ren viert zijn 25-jarig be staan met „De tijd wisselt van spoor", de grootste tentoonstelling die in zijn bestaan is gehouden. De expositie geeft een beeld van het leven in ons land tijdens de eeuwwisseling in al zijn facetten. Amerikaanse schilder H. Sin- schonken. grafische vormgeving, grafiek ger zich in ons land vestigde. Schilderkunst, beeldhouw- en tekenkunst, industriële kunst, fotografie, theater en vormgeving, kunstnijverheid Zijn vrouw Anna Brugh liet het muziekleven komen in de ten- en architectuur. De ruim acht- museum bouwen, waaraan zij toonstelling uitgebreid aan de honderd nummers belichten Het was de tijd waarin de haar verzamelingen heeft ge- orde, maar ook letterkunde, de Nederlandse kunst uit een tijd met uieenlopende en el kaar opvolgende stromingen en opvattingen tegen de ach tergrond van maatschappij- vernieuwende ontwikkelingen, verstedelijking en industriali satie. Singer is van dinsdag tot en met zaterdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur en op zon- en feestdagen van 13.00 tot 17.00 uur. De tentoonstel ling is deze week geopend en blijft te bezichtigen tot 29 juni. PAASVUREN In Twente gaat Pasen gepaard met kleu rige folklore. Het algemeenst zijn de paasvuren die op Eer ste Paasdag na zonsonder gang in vele Twentse steden, dorpen en buurtschappen op laaien. PAASSTAAKHALEN En Denekamp is op Eerste Paas dag om 13.00 uur het „paas- staakhalen" te zien. Vanaf het landgoed Singraven slepen groepen zingende jongelui een boom naar de Paaswei, waar de „Judas van 'n daorp" de overeind gezette en van een teerton voorziene „paas- staak" bij opbod verkoopt. KONINGSVOGELSCHIETEN In Limburg begint het ko- ningsvogelschieten weer. Men kan er op Tweede Paasdag vanaf 17.00 uur getuige van zijn in Thorn (aan de Weyers- weg). STRAATMUZIEKFESTIVAL De „Parel van Brabant-trop- hee" is de prijs voor de beste muzikant(en) van het straat muziekfestival dat Eerste Paasdag van 13.00 tot T7.00 uur wordt gehouden in het centrum van Oisterwijk. BIJENMARKT Ruim twee honderd volken worden aan gevoerd op de bljenmarkt die zaterdag van 8.00 tot 12.00 plaatsvindt in Kesteren (ten zuiden van Rhenen). AZTEKEN „Indianen van Mexico, Azteken in 't verle den, Nahua's van heden" is de lange naam van een ten toonstelling die van vandaag af te bezichtigen is in het Rijksmuseum voor Volkenkun de in Leiden. Het museum is door de week te bezoeken van 10.00 tot 17.00 uur en op zon- en feestdagen van 13.00 tot 17.00 uur. PAASFIGUREN In Galerie De Pomp aan de Dorpstraat in Warmond wordt op Eerste en Tweede Paasdag (14.00 tot 17.00 uur) een expositie ge houden van paasfiguren van brooddeeg en met de hand beschilderde eieren. ACHTER SPIEGELS Met de tentoonstelling „Achter spiegels" laat het Afrika Mu seum In Berg en Dal (bij Nij megen) zien hoe men in het zwarte werelddeel het onheil trachtte te bestrijden met beelden en andere voorwer pen die daarvoor werden ge bruikt. Het museum is dage lijks geopend van 9.00 tot 17.00 uur maar op zon- en feestdagen van 11.00 tot Spijkerbeeldjes waren voorwerpen die in Afrika werden 17.00 uur. De tentoonstelling gebruikt ter bestrijding van kwade geesten (Afrika Mu- blijft staan tot 31 oktober. seum, Berg en Dal). In Gouda wordt zaterdag, zondag en maandag de 52e Grote Antiekbeurs gehouden waarop ondermeer een uit gebreide verzameling ge reedschappen en medische gebruiksvoorwerpen van de hand wordt gedaan. Maar er is ook een ruim aan bod van meubelen, klokken, poppen, speelgoed, schilde rijen, aardewerk, tapijten, ma ten en gewichten, zilver, tin, juwelen, tegels, religieus an tiek, bronzen beelden, pren ten, kristal, naaigerei, ramme laars, horloges en nog veel meer. De antiekbeurs, die wordt gehouden in het schouwburgcomplex Kunst min aan de Boelelaan 67, is geopend van 11.00 tot 18.00 uur. ,aat de postcode toch ook op uw nieuwe CSU visitekaartjesdrukken? ~>p< >H stripi VÏB Kapitaalmarkt-Renterekening i voor de maand april. ie NMB Kapitaal- markt-Rentereke- l geeft een rente die half procent boven gemiddelde rende- op aflosbare Ne- ïdse staatslenin- ligt. Een hoog ren- l74fent dus. gei =rzwat Idopijani *Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Folder met uitge breide informatie bij elk NMB kantoor ver krijgbaar. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De NMB denkt met u mee. Elsevier zegt over de verkla ring van Den Uyl dat hij on der Van Agt wil dienen: „Bin nen het CDA wordt voorals nog weinig waarde toegekend aan deze knieval. Hij wordt gekenschetst als een publici- teitspraatje voor de vaak. Een half jaar geleden zou men het serieus hebben genomen; nu niet." Voorts aandacht voor de denkbeelden van professor Emmerij, voorzitter van de SER-commissie, die studeert op betaald verlof voor ieder een. „Toen ik in 1955 uit Ne derland vertrok, was het stre ven erop gericht een hoger in komen te halen met minder werk. Toen ik in 1976 terug kwam, zat iedereen in zak en as omdat er minder werk was. Ik begrijp dat niet, want dat is toch fantastisch. Dat wilden we toch." Een interview ook met de Amerikaanse defensie minister Weinberger. „Ik vind dat de mogelijkheid van mili tair ingrijpen in crises aanwe zig moet zijn. Anders kun je je argumenten onvoldoende kracht bijzetten. Dat is in de praktijk gebleken uit het on vermogen van Amerika be paalde gebeurtenissen in de wereld te controleren of te voorkomen." Deze kritiek ten slotte van commandant J. Jan sen van de rijkspolitie: „Het rijbewijs wordt te vlot gege ven. Men leert de toekomstige automobilisten sturen, maar geen autorijden. Het verkeers gedrag is om te huilen. De ver antwoordelijkheid bij de be stuurders is ver te zoeken." Het blad heeft een lijvige ver- kiezingsgids. De Haagse Post portretteert het hardnekkige Mao-isme in Nederland. „De wens naar een andere maatschappij wordt ge woon geëxploiteerd ter meer dere eer en glorie van een stelletje schriftgeleerden die veilig achter de boeken van daan mensen inzetten voor hun experimenten." Deze kri tische kanttekening bij de ge slaagde vlucht van het Ameri kaanse ruimteveer. „In laatste instantie gaat het erom dat de ruimte op het ogenblik in hoog tempo wordt gemilitariseerd. Bij tal van militairen schijnt de vreemde overtuiging te hebben postgevat, dat de su permacht, die het in de ruimte voor het zeggen heeft, ook op aarde de lakens zal gaan uitde len. Het is dezelfde vergissing die in alle fasen van de bewa peningswedloop is gemaakt." Een groot artikel ook over fe ministen op het platteland. „Weet u wat ze met die vrou wen zouden moeten doen? Een groot kamp bouwen in de pol ders en ze daar een week op sluiten." Een reportage ten slotte over bunkers. „Ik pro beer mijn leven helemaal zelf in te delen. Ik wil plezier heb ben en helemaal vrij zijn. Maar nu ben ik weer gebon den omdat ik van de sociale dienst een uitkering moet ont vangen." Vrij Nederland interviewt mi nister Albeda. „Het drammeri ge, gelijkhebberige dat ook in de rooie vrouwen zit, heeft zich bij de PvdA op geweldige manier gewroken. Deze ver kiezingen winnen wij. Wij hebben verantwoordelijkheid gedragen in moeilijke jaren. De PvdA koos de gemakke lijkste weg, bleef langs de kant. Zij zullen verliezen." De neger-auteur James Baldwin praat over de door hem voor stelde val van het blanke im perium. „Het cement dat im periums bijeenhoudt, is niet de macht van de wapenen. Dat lijkt misschien zo, maar impe riums blijven bestaan zolang de mensen erin geloven. Als mensen er niet meer in gelo ven, is het voorbij. Jij hebt een slaaf zolang ik denk dat ik een slaaf bèn. Maar die tijd is voor bij." Elders neemt Gert van der Hoest, wegbereider van Verolme, afscheid van zijn chef. „Ik geloof, dat veel jour nalisten nu en in de toekomst heimwee zullen krijgen naar zulke figuren. Nu zijn er indu striëlen en politici, die praten wel veel, maar om hun ge dachten te verbergen. Verol me zei wat hij dacht." De bijla ge portretteert de vrouwen in de Tweede Kamer. In De Tijd een groot artikel over etherpiraten. „Vijftigdui zend vrije radio's en een paar handen vol vrije teevee's in de lucht, het feit dat piraten zich desnoods laten veroordelen en voor maanden laten inslui ten dit alles inspireert de ministeries slechts tot een ge decideerd: het mag niet. Het is adembenemend. Een artikel ook over Godslastering. De Arnhemse officier van justitie: „Ook al is het kerkbezoek en het lidmaatschap van de grote re kerken teruggelopen, dat wil niet zeggen dat ook die godsdienstige gevoelens vrij wel zijn weggeëbt. Het blad werpt een blik achter de schermen van het Catshuis. „Om te beginnen de sherry. Daar gaan verhalen over.... Niet te geloven. En die zijn écht niet waar. Ze drinken 's ochtends een rondje licht-clco- holisch, en 's middags. Drie kwart drinkt trouwens jus." Een gesprek tenslotte met de Israëlische diplomaat en theo loog Lapide. „Premier Begin heeft één ding gemeen met veel Europese christenen. Door de bijbel voor politieke doelen te misbruiken, bevindt hij zich in uitstekend christe lijk gezelschap. Maar de bijbel kent, anders dan Begin be weert, geen heilige grenzen, geen heilige steden; alleen hei lige plichten." DE NIEUWE UNIE De Nieuwe Linie heeft een themanummer over de jonge ren van nu. Eén hunner over de maatschappij: „Het parle ment is geen buffer, het is be- sodemieterij. Zolang dat niet doorgeprikt wordt en alle mensen maar achter die parle mentaire democratie aan blij ven lopen, verandert er vol gens mij geen bal. Wat Ik op den duur wil, is helemaal geen parlementaire democratie, he lemaal geen nette vorm van kapitalisme." Een ander over religie: „Ik zou misschien kun nen berusten in de mogelijk heid God als een zelfcriticus te beschouwen, iemand die in me zit en helpt bij zaken waar ik zekerheid in wil hebben, of die me terechtwijst. Voor mij is dat een individuele God; ie dereen heeft dan ook een an dere, die niet ergens in een kerk laat vertellen hoe ik moet leven." De Groene Amsterdammer waarschuwt Den Uyl dat hij ongeloofwaardig wordt. „Het is aan links, inclusief de PvdA, om de uitdaging aan te nemen. Dat kan niet samen met Van Agt of met Lubbers. Als de messen in de verkiezingscam pagne niet alsnog worden ge slepen, wenkt slechts het moe ras van verveling, apathie en angst." Het blad signaleert dat zich in Polen veranderingen voltrekken. „De vakbond Soli dariteit heeft in steeds sneller tempo elementen overgeno men uit de heersende stijl van politiek bedrijven. Hoe groot is niet de afstand tussen de on derhandelingen in Gdansk, vorig jaar, die in volle open baarheid temidden van de sta- kenden werden gevoerd, en de geheime manoeuvres bij de onderhandelingen in War schau?" Elders de vraag of er in Nederland geen buffercul tuur voor Surinamers moet komen. „De stap van geen Hollander zijn tot ineens vol bloed Hollander zijn is op kor te termijn gezien te groot. Ze ker voor hen die echt in Suri name geworteld zijn. In die buffercultuur-fase, in wezen een strijdcultuur, gooi je zoveel mogelijk van jezelf erin." In Hervormd Nederland zegt de kinderarts T. Stahlie: „Ver rassend is hoeveel inzicht klei ne kinderen al hebben in hun situatie, niet rationeel, maar bijna intuïtief en ik ben onder de indruk - gekomen van hun creativiteit. Misschien kun je op dit terrein van kind-vijan digheid spreken. Hoe ouder kinderen worden, hoe meer de creativiteit blijkt te zijn onder drukt." In een dubbelinter- view komt onder meer de Amerikaanse onderhandelaar Paul Warnke aan het woord. „Het probleem is dat je niet op een objectieve manier kunt be wijzen dat Amerika en Rus land wapens genoeg hebben. Het is niet te meten. Je kunt het niet vergelijken met je buik voleten. Aandacht ook voor de groep Samen Delen uit Kampen. „Wanneer ie mand meer begaafd is, kan dit juist géén aanleiding zijn om meer te verdienen. Hij of zij heeft dan immers altijd al meer mogelijkheden, ligt al voorop bij de minder begaaf den." Een artikel tenslotte over de noodzaak van een op vangcentrum voor uitgetreden sekteleden. „Het zijn vaak mensen met storingen die hun

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11