^Deelname Zuidafrikaanse aikoren kan juist positief werken op rassenprobleem Noodplan voor parkeren op Noordwijkse boulevard 'Sluipweg-probleem' nabij SJC-sportpark iog niet opgelost Omwonenden Borgerstraat „tot het bittere einde" tegen woningbouwplan fwijks eum politie- eau J Guyt (SGP)l twee Hooiberg afgebrand Katwijkse automobilist reed in op studenten Woningbouw Buitenhof- Oost ernstig vertraagd LEIDSE COURANT DINSDAG 14 APRIL 1981 WIJKS VVV-BESTUUR IN COMMENTAAR OP PROTESTEN K Het bestuur [atwijkse VVV, or ga- in het jaarlijkse „Tu- U koorfestival, is van 'lat de deelname van Idafrikaanse koren istival niet in het po- iel rond de rassendis- in dit land mag jetrokken. Zeker niet gieken dat er aan de ng van de koren - ir één blank koor |tieke motieven ten liggen. Een onder- J VVV-directeur Ver in Zuid-Afrika heeft Jiet VVV-bestuur uit- dat het hier gaat om r initiatief en fonds- dm de reis naar Ne- c'kunnen bekostigen. i vólgens het VVV-be- li^t zijn deze koren te op een festival met |,,Een wereld van ap" in het vaandel, isatie van het „Tulip tiVal" is eerder van at'deelname van de n positieve werking {enen op het rassen- t in Zuid-Afrika, dan g van de koren die op de slotmanifesta- it festival op vrijdag zamenlijk op zullen jrote lijnen het com- Ivan >VVV-voorzitter Plas bp de protesten Breed Comité" tegen Afrikaanse deelname "ulip Time Festival. I-bestuur is niet al- lurgesteld over de fcn het, Breed Comité. |week een alternatief orgariiseert, maar problemen met de I van het Katwijkse "an burgemeester en Het Katwijkse ge- Jstuur heeft in een stadium al aangekon- jfficiële ontvangst van en de openingsavond llen bijwonen. VVV-directeur Chr. Verplancke: „..geen politieke motieven..." de gemeentelijke beslissing be rust op „communicatiestoor nissen en misverstanden". Het VVV-bestuur heeft het Zuid- Afrika-comité dat protesten, aankondigde, de pas afgesne den door de Zuidafrikaanse koren op te laten treden tij dens besloten kooruitvoerin gen. Het comité was namelijk van plan om bij de Raad van State protest aan te tekenen tegen het verlengen van een ver gunning voor de uitvoeringen van de Zuidafrikaanse koren. Voor een besloten bijeenkomst voor koren en genodigden is zo'n vergunning evenwel niet vereist. Verdere actieplannen van het comité heeft de VVV- directie kunnen voorkomen door te dreigen met een kort geding. Volgens VVV-woord voerder Van der Plas is het gebruike lijk dat de openingsavond en prijsuitreiking, met het oog op plaatsgebrek, alleen toeganke lijk is voor koorleden en geno digden. Zolang de voorraad Strekt kan iedereen, ook leden van het „Breed Comité", een plaatsbewijs-op-naam krijgen. Leden van dit comité zullen wél moeten beloyen geen ac ties te zullen beginnen tijdens de uitvoering. „We zijn nu eenmaal aan onze gasten ver plicht ordeverstoringen zoveel mogelijk uit te sluiten", aldus mr. Van der Plas. Alhoewèl een dergelijke be slissing afhangt van de VVV- leden, lijkt het niet erg waar schijnlijk dat dé Tulip Time- organisatie volgend jaar Zuid- Afrika van deelneming zal uit sluiten. Van der Plas beschul digde het Brede Comité giste ren in bedekte termen van se lectieve verontwaardiging door fijntjes te attenderen op deelname in het verleden door Oosteuropese koren. De huidi ge „Tulip Time"-organisatie is in elk geval niet bereid een re latie te leggen tussen (rassen politiek en het Katwijkse ko renfestival, zo luidt een ver klaring van het VVV-bestuur. NOORDWIJK Wanneer mag er wel en wanneer mag er niet op de Noord-Boulevard geparkeerd worden? En als er wel geparkeerd wordt, moet daarvoor dan gelegenheid zijn aan de land- of aan de zeezijde van de Noord wij kse promena de? Admiraal (VVD/Gem. Belang) stelde deze vragen in de ver gadering van de verkeerscom- missie gisteravond. Het fraaie voorjaarsweer had in het afge lopen weekeinde vele bezoe kers naar de badplaats gelokt en daardoor was men met de problematiek van het parke ren op de boulevard levens groot geconfronteerd. Hoewel de borden met het parkeerver bod reeds op de boulevard wa ren geplaatst, bleek dit voor vele automobilisten geen be letsel om toch hun wagens op de promenade achter te laten. „Als er eenmaal auto's staan is er' geen houden meer aan", deelde brigadier Baljeu, chef van de verkeersafdeling van de Noordwijkse politie mee. Daarom had men zakken over de verkeersborden heenge trokken, want het is te dol om het parkeren te verbieden en toch auto's te laten staan zon der er tegen op te treden. Het euvel is alleen te voorkomen als permanent van 's morgens vroeg tot 's avonds, enkele po litiemannen op de boulevard zouden kunnen surveilleren. Daarvoor heeft men geen per soneel genoeg en om redenen van bezuiniging mag er ook geen overwerk worden ver- richt, bleek uit de toelichting van de verkeersdeskundige van de politie. Admiraal wilde weten hoe het gemeentebestuur de problema tiek in de zomermaanden dacht op te lossen. Mr. Bonni- ke bleek van mening, dat het parkeren op de boulevard zich vooral demonstreerde in het voorseizoen. De buschauffeurs willen hun touringcars bij zich houden als zij met hun passa giers gaan koffiedrinken in de etablissementen aan de boule vard. „Anders komen ze niet en rijden door naar elders". Verschil van mening bestond er in de commissie of de bus sen aan de land-, danwel aan de zeezijde dienen te worden neergezet. Verkeerstechnisch is de zeezijde het meest wense lijke, deelde korpschef Van den Bout mede. Burgemeester mr. Bonnike daarentegen at tendeerde óp estetische rede nen, die het gewenst zouden maken om de bussen aan de landzijde neer te zetten. Tot 1 iuli is het parkeren aan de landzijde toegestaan. Admiraal brak een lans voor het maken van een „noodplan" voor de zomermaanden. Afgelopen zondag was het al zo, dat de Northgodreef volgeparkeerd stond. Burgemeester mr. Bon nike zag de noodzaak van een dergelijk plan niet direct zit ten. „Op het Wantveld is par keerruimte genoeg om de klap op te vangen en over die en kele topdagen in de zomer maanden komen we ook wel heen". KATWIJK De bouw van 27 eenge zinswoningen aan de E.A. Borger straat (een onderdeel van de Open Ga tennota) kan door een aantal inge diende bezwaarschriften maanden lang worden opgehouden. Dit bleek gistermiddag tijdens een hoorzitting van de raadscommissie voor stadsont wikkeling en openbare werken, waar een aantal omwonenden verklaarden „tot het bittere einde" te blijven pro testeren tegen bepaalde onderdelen van het bouwplan. De bezwaren heb ben hier vooral betrekking op de toe komstige parkeersituatie en het ver minderde aantal zonuren als gevolg van de hogere gevels in het nieuwe woonblok De bouw van het nieuwe Wijkje rond de E. A. Borgerstraat/Buitensluisstraat speelt al ruim vijf jaar en het momenteel ter discussie staande bouwplan is opgesteld in nauw overleg met de toekomstige bewoners. Het heeft in de Open Gatennota Katwijk aan Zee de eerste prioriteit gekregen en de sloop van een aantal huizen in deze buurt, waar ook vandaag weer druk aan wordt gewerkt, doet vemoeden dat de realise ring niet lang meer op zich zal laten wachten. De direct omwonenden gooien nu met een groot aantal bezwaarschriften echter roet in het eten en de onwrikbare standpunten die tijdens dó hoorzitting werden ingenomen maken een snelle oplossing niet aannemelijk. Woordvoerder E. Pompe van de bewonersvere-* niging „Buitensluis" is met de huidige gang van zaken bijzonder ongelukkig. „Bij de presentatie van de Open Gatennota was er niemand die be zwaar maakte tegen de bouwplannen in dit ge bied en het indienen van bezwaarschriften op een moment dat de realisering zeer dichtbij is, komt op mij over als ongefundeerd tegen het plan aantrappen. Ik ben niet onder de indruk van de argumenten die vanmiddag zijn ge bruikt en. durf zelfs te beweren dat deze tot stand zijn gekomen uit onbekendheid met de ontworpen tekeningen." De heer Pompe zei verder dat de bewoners van het gebiedje E.A. Borgerstraat/Buitensluisstraat al lang genoeg hebben moeten wachten op de vervulling van hun wensen en dat vertraging van de bouwplannen alleen maar tot gevolg kan hebben dat er nog meer gegadigden voor een koopwoning zullen afvallen. VIJK Het blijkt filijk een afdoende te vinden voor de htiek van de 'sluip- jngs het sportpark Enige tijd geleden pa comité bestaande f Ars van de pupillen I voetbalvereniging tontrusting uit over ^rlijke verkeerssitu- de ingang van het ik. Er wordt daar .|K Een commissie it vertegenwoordi- gemeente.en het tap Oud-Katwijk zal i bezighouden met de van een Katwijks Dit museum zal frorden ondergebracht huidige politiebureau, 'oorstraat, dat met de Dg van het korps naar Heinlaan binnen af- tijd leeg komt hissie die de totstand- van het Katwijkse zal gaan voorberei- kat uit wethouder J. J. sten (voorzitter), de fin van der Plas )ö-4tjren en twee vertegen- I trs van Oud Katwijk. I? n jongerencentrum 't krijgt over 1978 en rpaiMillende subsidies. De 46 ie voor cultuur en re- Itelde voor deze twee gjS^ectievelijk f 4.394,53 gyO,- als renteloos voor- 8.392,44 extra be- U"- De begroting voor Vd verder vastgesteld gulden. lukraak geparkeerd en daar door wordt dit gedeelte van de Lageweg onoverzichtelijk en gevaarlijk voor de over- stekende fietsertjes. Boven dien wordt van het wegge deelte een druk gebruik ge maakt door automobilisten, die hun weg naar het cen trum van het dorp willen be korten of eropuit zijn de stoplichten op de kruising Gooweg-Van de Mortel straat mis te rijden. Door de gebruikers van de sluipweg wordt over het algemeen hard gereden en ook dit was de comité-leden een doorn in het oog. „Sluit af die weg", was de wens van het comité. In de gisteravond gehouden vergadering van de raadscom missie voor verkeerszaken heeft men zich gebogen over een nieuw plan voor de oplos sing van de problematiek aan de Lageweg. Doodgewoon af sluiten is namelijk geen haal bare kaart, omdat de weg ook gebruikt wordt door agrariërs, die naar hun landerijen gaan of er vandaan komen. Bespre kingen met de provincie, die zeggenschap heeft over de weg, hadden duidelijk ge maakt, dat deze autoriteiten bedenkingen hadden tegen al te drastische belemmeringen, die het verkeer over de sluip weg in gevaar zouden kunnen brengen. Het plan dat gisteravond op ta fel lag, voorziet in een dusda nige versmalling van de weg, dat hier en daar slechts ruimte overblijft voor het verkeer uit één richting. Tegenliggers moeten dan wachten. Verder zullen haakse bochten snel heidsbeperkend werken, ver wachtte men. Een en ander zou er toe moeten bijdragen, dat de weg voor het sluipver- keer veel minder aantrekke lijk wordt. „Het is de bedoe ling van de reconstructie een landweg te creëren, zoals de Nachtegaalslaan en de andere weggetjes in de buurt?" lichtte een van de verkeersdeskundi- gen toe. Het plan voorziet verder in het parkeervrij maken van de ingang van het sportpark en de aanleg van een tweetal par- keerterreintjes met een totale capaciteit van honderdentwin tig auto's. In de commissie wa ren nogal wat twijfels over het effect van het plan. Ook hikte men tegen de kosten aan. Een volledige uitvoering zou vol gens de ambtelijke deskundi gen op circa'200.000 komen- en dat kan bles op dit moment niet trekken. Daarom werd aan een uitvoering in fasen ge dacht. De discussie liep uit op het be sluit om het plan ter nadere bestudering in handen te stel-, len van de ambtelijke ver- keersdeskundigen. Ook zal het besproken worden met het be stuur van de- voetbalvereni ging SJC, deelde burgemeester mr. Bonnike mede. TER AAR Achter een boerderij aan de Ter Aarse Ringdijk is gistermiddag een hooiberg afgebrand. Dankzij een gunstige wind richting en het ingrijpen van de brandweer kon de boerderij behouden blijven. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De brand in de hooiberg brak gistermiddag om half vijf uit. De Ter Aarse brandweer die binnen 15 minuten ter plaatse was, bestreed het vuur met as sistentie van de brandweer uit Aarlanderveen en Alphen aan den Rijn. Het nablussen duur de nog tot half tien 's avonds. De boerderij liep alleen schroeischade op. KATWIJK/DEN HAAG De Haagse politierech ter heeft een 19-jarige Kat- wijker veroordeeld tot driehonderd gulden boete en voorwaardelijk drie maanden gevangenisstraf met proeftijd van twee jaar. De officier van justi tie stelde alle aanleiding te zien om onvoorwaardelij ke gevangenisstraf te eisen tegen de Katwijker, maar wilde de persoonlijke situ atie van verdachte niet uit .het oog verliezen en kwam tot een eis van duizend gul den boete met voorwaarde lijke gevangenisstraf. De jongeman, die van een uit kering moet rondkomen, werd verweten dat hij mnet een ge stolen auto op een groepje jon gelui was ingereden. Dit was gebeurd op de Noordwijkse Hoogstraat. Volgens de Kat wijker had hij helemaal niet hard gereden, maar de studen ten, op wie hij was ingereden, hadden het tegenovergestelde verklaard. Zij konden door snel opzij te springen aan overrijden ontkomen. Overigens bestreed hij ook de betreffende auto te hebben ge stolen. De verdedigster conclu deerde tot vrijspraak op enke le punten en zij betoogde ver der het het hier de bekende kwestie tussen studenten en burgerij had betroffen. Herbenoeming burgemeesters RIJNSBURG/VALKEN- BURG Bij koninklijk be sluit zijn voor een nieuwe ambtstermijn benoemd de bur gemeesters van Rijnsburg en Valkenburg. Drs W.K. de Roos in Rijnsburg (CDA) en de heer N. van 't Wout (CDA) in Val kenburg. De panden aan het Jaagpad, die onder de slopershamer zullen vallen. LEIDERDORP Het woningbouwpro gramma in Buitenhof-Oost loopt kans ern stig te worden vertraagd. Oorzaak hiervan is de slechte financiële positie van het rijk als gevolg waarvan de contingenten wo ningwetwoningen slechts mondjesmaat door het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening worden toegewe zen. Deze mededeling deed wethouder A. H. Meerburg (CDA) tijdens de gisteravond ge houden raadsvergadering. Een suggestie van het PvdA-raadslid F. Leijnse dat de vertra ging vooral te wijten was aan de slechte voor bereiding van het college wees de heer Meer burg verontwaardigd van de hand. Hij wees daarbij op de problemen die het college bij de definitieve invulling van de wijk had onder-' vonden, zoals de slechte marktsituatie en de eis van de provincie voor een grote woning dichtheid. De vertraging in Buitenhof-Oost zal ook con sequenties hebben voor de nog te ontwikke len wijken Buitenhof-Midden en -West. De heer Meerburg verwacht, dat op zijn gun stigst in 1985 in het middengedeelte kan wor den begonnen. De raad ging akkoord met het voorstel van het college het Ingenieursbureau voor Geotechniek en Geodesie Fugro te Leid- schendam een onderzoek naar de bodemge steldheid in Buitenhof-Midden en -West te laten doen. Met het besluit tot aankoop van het pand Jaagpad 10 van de NV Nederlandse Durisol zette de raad opnieuw een stap naar een sa nering van het woningbezit in het oude deel van Leiderdorp. Over de wijze waarop de sa nering van dit deel van het Jaagpad tot stand komt bestaat nog onzekerheid. Of er premie- A-woningen dan wel woningwetwoningen op de plaats van de te slopen woningen zullen worden gebouwd hangt af van de vraag wat de bewoners zelf kunnen opbrengen, zo deel de wethouder Meerburg mede. Hij vreesde dat het voor premiebouw een te duur project zou worden. De gemeenteraad heeft zich niets aangetrok ken van de protesten van de ambtenarenva- korganisaties tegen de instelling van een per- soneelsraad. Fundamentele kritiek was er uitsluitend van de heer Leijnse die meende dat de nieuw in te stellen raad maar een slap aftreksel was van de ondernemingsraad in het particuliere bedrijfsleven. In -een vorm van werkoverleg zag hij meer heil. De andere fracties inclusief Leijnses partijgenoot G. He witt, hadden eveneens hun twijfels over het functioneren van een personeelsraad, maar wilden hun goedkeuring daaraan niet ont houden. Nieuwe voorzitter D'66 Noordwijk NOORDWIJK Tot voorzit ter van de afdeling Noord- wijk van D'66 is benoemd Willy J. C. Melgert. De heer Melgert, die van 1970 tot 1973 voor D'66 zitting had in de ge meenteraad van Voorschoten, woont sinds medio 1973 te Noordwijk aan Zee. Hij is daar onder andere bestuurslid van de Stichting Kulturele Aktiviteiten Noordwijk (SKAN). Verder behoorde hij tot de initiatiefnemers van de Aktie Noordwijk-Boven Volta waarvan hij tot voor kort vice-voorzitter was van de ge lijknamige Stuurgroep. In het dagelijks leven is de heer Melgert directeur van de Centrale Stafafdeling In- en Externe Communicatie T.N.O. De nieuwe voorzitter van D'66 verwacht dat zijn partij met, minstens twee zetels in de ge meenteraad vertegenwoordigd zal zijn, na de verkiezingen van 1982. De politieke impas se, waarin de gemeente Noord wijk is geraakt bij de behande ling van het raadhuisplan en het verkeerscirculatieplan, te kent volgens hem de verstar ring, waarin de nu al in de ge meenteraad vertegenwoordig de partijen (CDA, VVV, PvdA en PPR) zijn gekomen. De in breng, die D'66 thans reeds heeft door het uitbrengen van zwartboeken over genoemde gemeentelijke plannen, kan naar zijn mening zeer verhel derend werken. Bromfietser in de sloot LEIDERDORP Een 19-ja- rige bromfietser uit Rijpwe- tering is gisteren op de krui sing Nieuweweg/Leidscweg in de sloot gereden. De bromfietser liep hierbij ver wondingen In het gezicht op. De jongen wilde rechts afslaan en remde hiertoe iets bij. Om onduidelijke redenen miste hij toch de bocht en belandde in de sloot. De bromfietser is voor onderzoek overgebracht naar het Academisch Zieken huis.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7