^>nsumenten Kontakt: Medisch monopolie doorbreken m Nederlandse couturiers tekenen bruidsjapon voor Lady Diana Nü met filter toch een lucky! FR/flMK (dOI/FRS üy VuCUTW-aow- Duo bekent 134 inbraken in kerken relijksperikelen Sfiis van16'S0' Vakbonden eisen forse rijksbijdrage aan Kiltunnel Voor bloemen en bacon ze worden er niet beter op, als je er mee gaat Vooruitzichten voor donderdag. Droog en tamelijk zonnig. Middag- temperatuur ongeveer 15 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min. temp.: omstreeks 5 graden. Max. temp.: omstreeks 16 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur. 95 procent Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent iNLAND LEIDSE COURANTDINSDAG 14 APRIL 1981 PAGINA 13 'jMJf Mi •ÜUv/ BOETIEK FRANK GO VERS De Stichting Konsu- >ntakt (KK) vindt het „ui- lelijk" dat in de komende iriode al het mogelijke tan om de „volstrekt domi- ositie" van van de medi- ingenorganisaties wordt doorbroken. Van groot gewicht hier bij vindt KK dat niet alleen de (con sumenten )organisaties veel meer be trokken worden bij de besluitvor ming rond dit voor de consument zo belangrijke terrein, maar dat activi teiten zoals opgezet door de Stichting Algemene Gezondheidsvoorzienin gen (STAG) ook kansen tot ontplooi ing krijgen door een daarop gericht overheidsbeleid. Deze wensen van Konsumenten Kontakt vormen een onderdeel van een „pakket aanbevelingen" voor het komende kabi net, dat gisteren onder de tiotel „Geen woorden maar daden" in Den Haag werd gepresenteerd. KK is ook zwaar gekant tegen het vragen van eigen bijdragen voor medische voorzieningen. Het Konsumen ten Kontakt acht het onjuist medische voorzieningen afhankelijk te stellen van. het inkomen. Immers, juist mensen die de medische zorg het harst nodig hebben, zoals bejaarden en invaliden, worden voor hoge uitgaven geplaatst. KK wil dat het nieuwe kabinet der aard- gasprijzen en de olieprijzen ontkoppelt, juist omdat de lagere inkomens door die koppeling worden getroffen, en er in de afgelopen jaren ook sprake is geweest van ondercompensatie. „Daarom moet de aardgasprijs op het huidige niveua worden bevroren". Vastelling van de aardgasprii- zen dient een politieke en publieke zaak te zijn. SCHOONHOVEN WIL TON VOOR TNO-ONDERZOEK SCHOONHOVEN De gemeenteraad van Schoonhoven heeft gisteravond besloten een ton uit te trekken voor een onderzoek van TNO naar de loodverontreiniging in die stad. Vóór het geld wordt uitgegeven wil men echter uitvoerig worden geïnfor meerd over de aard van het onderzoek. Aanvankelijk dacht het college van B W een startcrediet van 20.000 gulden voor het onderzoek uit te trekken, maar dat bleek veel te weinig. Het centrum van Schoonhoven is ernstig verontreinigd door lood af komstig van een loodwitbedrijf. IN HARDBOX 2Q/2.75 BREDA Twee inwoners van Brussel hebben bekend dat zij in Nederland en Bel gië vele inbraken hebben ge pleegd in kerken en pasto rieën. In België sloegen zij 102 keer toe, in Nederland 32 maal. Het tweetal pleegde de inbra ken tussen november 1980 en half februari van dit jaar. Toen werden ze na een dief stal in een pastorie in het Westbrabantse Kruisland met gestolen goederen aangehou den tijdens een verkeerscon trole in België. Volgens de rijkspolitie in Breda had hun buit van de 32 inbraken in Ne derland een waarde van 100.000 gulden. Een klein deel daarvan is teruggevonden. De twee mannen hebben verteld dat zij er 's avonds op goed ge luk op uit trokken en zich spe ciaal richtten op kerken en pastorieën in dorpen en buurt gemeenschappen. Kraakpoging NS-dienstwoning verijdeld GRONINGEN Vijftien agenten van de Groninger gemeentepolitie hebben af gelopen nacht met de wa penstok een poging verij deld van vijftig jongelui om een dienstwoning van de Ne derlandse Spoorwegen te kraken in het spoorweg hoofdstation in Groningen. Er zijn drie arrestaties ver richt. De dienstwoning in een bo venverdieping van het sta tionsgebouw wordt opgeknapt Vorige maand verliet de laat ste bewoner het pand. De groep krakers werd midden in de nacht ontdekt door een pa trouillewagen van de politie, die assistentie liet aanrukken. De krakers weigerden weg te gaan, waarop de politie de me nigte met de wapenstok uiteen joeg. Een gearresteerde jonge man werd naar een politiewa gen gevoerd, een tweede kra ker, die de band van de wagen lekprikte, werd eveneens gearresteerd, evenals een der de die de tweede aanhouding trachtte tegen te houden. De krakers probeerden het drietal te ontzetten door op de wagen te zitten. Opnieuw vielen over en weer klappen. Later werd de eerste arrestant vrijgelaten wegens voldoende gebrek aan bewijs. Iter van Bert legt vooralsnog een grotere telling aan de dag voor honden dan voor rsonen. Nu kan het feit, dat zij krap vier jaar is, ier toe bijdragen. Op een dergelijk punt in zijn t de mens de dingen nu eenmaal nog loepzuiver, [s ontwaart men dingen in eikaars ogen, die er niet jen zwoele zomeravond met een klare ©mei is dan reeds voldoende om zelfs een jlde welzijnswerker tot romantisch gestotter te p, dat hij achteraf met de beste wil van de wereld I verantwoorden. bde van dwaling ligt voor de dochter van Bert log ver van haar kinderbed. En voorlopig zit ze h op de stoep vóór haar woning, waar ze met de lit de buurt honderduit praat over het kleingoed, r overzichtelijke leventje telkens weer tot de rand I", informeert ze dan, „is het jou nou ook jen, dat mijn jurk lang niet zo mooi is als die van jn de bovenburen? En waarom heb ik nog steeds lispop, die „mama" zegt?". schudt de droeve kop en laat zijn oren dig vieren tegen zijn vale huid. Natuurlijk is het k allang opgevallen, dat de mensen de goederen Je onrechtvaardig verdelen. De één alles, de ander len hij zijn baas een paar keer had afgeblaft, jr te weinig hapklare brokken in zijn voederbak rerd hij prompt zonder eten naar zijn mand 1 En een dag later wilde hij gezellig bij de centrale ling gaan liggen, maar met een grauw en een ^ras hij naar de keuken getrapt. Sindsdien houdt hij ^pid en zijn vochtige ogen op oneindig. Want aan het IF: Bn de reis wil hij graag een geinig zerkje op het r erkhof en dat krijgt hij alleen, als hij zich van jitaar onthoudt. Zoveel begrijpt hij ook nog wel van erselen van zijn baas, die ondanks zijn grote bek |timentele grijsaard is met een verrassend krein ije kijkt dromerig naar de neus van de hond, die is van onbestemde verlangens." En ze denkt: ben ik nou geen hond? Dan zou ik de hele dag tafel kunnen liggen in plaats stomme matjes voor juffrouw Hoedeman". dat denkt zucht ze even diep als haar broze Ier, die haar levensvlam al jaren bedenkelijk ziet in. En in stilte hoopt ze, dat het uiteindelijk il toch weer op zijn pootjes terecht komt. moment wordt eeri raam boven haar schoven en roept een vrouw met schelle stem: boven komen. We gaat eten", nog. Ze staat op en aait nog één keer de op. „Tot morgen", zegt ze, „kom je morgen weer spelen?" Het dier knikt en sluipt weg met de t lissen zijn benen, fel informeert Bert met stuitend enthousiasme: „Zo En met wie ga jij later trouwen?". Ze legt haar )el behoedzaam naast het bord en kijkt hem id aan. „Wat een onmogelijke vraag", denkt ze, jeet die man er toch weinig van", chter bereid om hem die stommiteit te vergeven, anvankelijk heeft ze zelf ook verondersteld, dat de •an een man een fluitje van een cent w$»s. Tegen de een dergelijk verlangen haar zou bekruipen, Ie ze slechts op een vrije woensdagmiddag naar enhuis in de stad te gaan. Op het lijstje bij de lift trst uitvogelen op welke etage de afdeling was. En daar zou een verkoopster lijnlijk aan haar vragen: „Wat had u in gedachten? it blond of zwart zijn?". Schouderophalend zou ze den: „De kleur is niet belangrijk, juffrouw. Als hij il een snorretje heeft". Want peetoom Leo had er en dat kleedde hem prima af. tfdeling „mannen" had je ze voor het uitkiezen, vol hadden ze er in voorraad. Leuke mannen, die op Bassie en Adriaan leken. Maar ook sterk ide exemplaren met jeugdpuistjes of zeiloren, •chter dwaalde er langs, van tijd tot tijd stilstaand aardige knaap met „Kema-keur" steels in de knijpen. Am al iets gevonden?", hoorde ze de verkoopster zich roepen, „kunt u een keus maken?", k nog even rondkijken?", vroeg ze hoopvol. „Ga uw gang", zei de verkoopster grootmoedig, „ik wil )l even op attent maken, dat we zojuist een nieuwe I, nding hebben binnengekregen. Import uit de 'ei jde Staten. Die zijn mét zes cilinder automobiel, ad in de tuin en een 600 liter frigidaire. Die komen nder 'u 0ok een man, die 's morgens een beschuitje voor eert en thee op bed brengt?", vroeg ze zacht, want Bd Bert ook altijd en dat leek haar wel wat. leg even en riep er haastig achteraan: „En hij moet iken. n Vjjf uur thuis zijn", want ze wilde onder geen het risico lopen, dat hij net als Bert vier keer per kantoor belde, dat het wat later werd en dat ze geen rekening met hem hoefden te houden, en nog wat", voegde ze er aan toe, „heeft u er )orraad, die piano speelt? Meneer Van Spronsen hoog speelt ook altijd, als hij thuis is. Dat vind ik mooi". i", zei de verkoopster, „we hebben één man in d, die beschuitjes smeert. Maar die kan ik u niet in. Die is van ver vóór de oorlog en is er van het itaan in het magazijn niet beter óp geworden. Ik zeg gevaar eerlijk. Ons magazijn is namelijk aan de vochtige iet u. Hij is een beetje gebladderd achter de oren. neusje", zal ik maar zeggen", ik naar Loesje en vervolgde: „Waarom neemt u iard boiled exemplaar uit de collectie van 1981? Die n een vijfmaal gelagerd hart en kunnen tegen een J. En dat is in deze tijd van kernwapens en fervuiling geen overbodige luxe, zou ik zo denken". I knikte bedachtzaam en vroeg: „En speelt hij piano, thuis is?". rkoopster lachte en riep: „Het idee alleen. Alsof een (aar tegenwoordig tijd voor heeft. Nee, juffrouw: ik l ijWel een man aanbevelen, die mooie platen draait", peg abrupt en dacht met gesloten ogen na. „Wacht '9 enJven", zei ze, „we kunnen er natuurlijk wel één voor vel^ouwen. Dat is gewoon een kwestie van een chip d'r de andere erin. Maar ik waarschuw maar liever van i", hoorde het kind op dat moment roepen, „zit je dromen? Het lijkt net alsof je met je gedachten s anders bent. Heb je eigenlijk gehoord wat ik je i Ik vroeg: „Met wat voor man wil jij later trouwen? Kun je toch wel netjes antwoord op geven". Ikte aarzelend en fluisterde: „Ik zou het liefst met linde man willen trouwen, pap", ichudde het hoofd en herhaalde. „Een blinde man, i. Waar is dat nou weer goed voor? Waar haal je die at 5 vandaan, meisje?". ■ïugoéest even glimlachen om zoveel onbegrip. zei ze vastberaden, „als ik met een blinde man hug<x heb ik ook meteen een hond". 07-16 ROTTERDAM De districtsafdelingen Zuid-Holland van CNV en FNV hebben er vandaag bij de Tweede Kamer met klem op aangedrongen vast te houden aan de toezeg ging van de regering dat zij twee-derde deel van de exploitatietekorten van de Kiltunnel bij Dordrecht voor haar rekening neemt. De tekorten (dit jaar 20 miljoen gulden) han gen als een molensteen om de nek van Dord recht en omliggende gemeenten. Volgens de FNV moet de toezegging van de re gering als een minimum worden beschouwd. Daarnaast moeten de lagere overheden jaarlijks nog acht miljoen bijdragen in het exploitatiete kort. Eind april houdt de Kamer zich bezig met de problemen rond de Kiltunnel. De provincie wil de eigen bijdrage bekostigen uit een opcentenregeling op de wegenbelasting. Deze heffing is volgens de FNV door een bij drage van het rijk voor een groot deel niet no dig. Dé jaarlijkse tekorten van de tunnel vloeien voort uit de bouwkosten die veel hoger waren dan aanvankelijk geraamd en uit het veel min dere gebruik van de tunnel, waardoor minder inkomsten uit de tolheffing zijn verkregen. Weer vlaggetjesdag in Scheveningen SCHEVENINGEN Vlagge- tjesdag wordt weer in ere her steld. De feestelijke start van de haringrace vanuit Scheve ningen, die sinds 1979 door het haringvangstverbod was afge schaft, is op zaterdag 30 mei rondom de Eerste en Tweede Binnenhaven in Schevenin gen. Na de toestemming om dit jaar weer een vlaggetjesdag te houden is een commissie onmiddellijk druk in de weer gegaan om een feestelijk pro gramma samen te stellen. De havens staan op deze dag cen traal van 's morgens elf uur tot 's middags vijf uur. AMSTERDAM De bruidsjurk die Lady Diana Spencer zal dragen op de dag dat zij door prins Charles van Engeland het jawoord te geven prinses van Wales wordt, houdt de gemoederen van de Engelse modewereld danig bezig. Drie „toppers" uit Nederlandse cou- ture-wereld, Fong-Leng, Edgar Vos en Frank Govers, hebben zich op ons verzoek opk eens gebogen over de vraag: Hoe zou ik de toekomsti ge vorstin van Engeland op haar bruiloft graag gekleed willen zien. EDGAR VOS (telt ook leden van de Nederlandse koninklijke familie on der zijn clientèle): „Ik heb gekozen voor een echt vrouweljke jurk, die ook een beetje statig is in verband met haar toekomstige functie als koningin van Engeland. Aangezien de huwe lijksfoto's over lange tijd nóg zullen worden gepubliceerd, is mijn ontwerp niet él te gedateerd modieus, eerder een beetje klassiek-romantisch, een stijl die Lady Diana nogal schijnt aan te spreken Het materiaal is een zware zijden soie- sauvage met een lijfje van zijden or ganza. Midden-voor en midden-achter zijn daarin plooien verwerkt in een visgraatmotief. De schouders krijgen een breed effect door de grote pof mouwen, die op de hand smal uitlo pen en worden gesloten met een lange rij knoopjes. De laag aangezette, wijd klokkende rokstrook loopt aan de achterkant uit in een lange sleep. Een diadeem (uit familiebezit) heeft een sluier van zijden tule. FONG-LENG, bekend om de creaties waarin o.a. Mathilde Willink opzien baarde, heeft (natuurlijk) een heel an dere opvatting. Zij wil de prinselijke bruid hullen in een toilet waarin die als het ware met plissés wordt om huld. Voor de stof nam Fong-Leng heel zachte mousseline de soie, met mou wen en décolleté uit geplisseerde zij den organza. De japon die de naam „Spring Flower" (Lentebloem) meek reeg, is volgens Fong-Leng „op gebouwd uit plissés in de vorm van bloembladeren; vanuit een ranke stengel rijk ui teen waaierend tot een voorjaarsbloem FRANK GOVERS: Had hoogstwaar schijnlijk de wat traditionele instel ling van Engeland en het Engelse ko ningshuis in gedachten. Hij koos een „aangepast" en (dus) traditioneel ge waad voor de aanstaande bruid: Een japon in Victoriaanse stijl, vervaar digd uit beige taft en kant. Een smal lijfje met hoepelrok. Hij noemt zijn ontwerp heel laconiek: „Cumberland Wedgwood". Een maand lang toeren door Engeland en daar reclame maken voor Nederlandse produkten. Met deze opdracht vertrokken gisteren 23 speciaal opgeleide gastvrouwen vanaf het Centraal Station in Den Haag voor de tocht over het Kanaal. In Engeland zullen zij o.m. bloemen en bacon in de belangstelling aanbevelen. Van bloemen steeg de export de laatste drie jaar van 5,9 miljoen stuks naar 41,1 miljoen stuks. In dezelfde periode veror berden de Britten ruim 22 miljoen kilo bacon meer dan in 1977. De promotietrip is een initiatief van het ministe rie van landbouw en visserij. EDGAR VOS FONG LENG

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13