sderlandse ijshockeyers k redelijk niveau Delheij verrast in skifhead ido Dielis deregelmatigstevan alle bandstoters -ces KNMV 3 Zege Piquet met allure £inig strijd kampioens m Heizame winst damesploeg Vergissingen van Mario van Gisteren ORTTRIBUIME glKS GROTE NEDERLAAG TEGEN RUSLAND: 10-1 FORSE BOETE VOOR STALBAAS CHAPMAN Spaanse autocoureur verongelukt LEIDSE COURANT MAANDAG 13 APRIL 1981 PAGINA 15 OLM Neder- Isteren in Stock- het toernooi om i?ngen'®reld^am pioen- j: 6-12 de A-poule van iet ee«an met een ne- ran 10—1. Geen ;hte, want het net de titelhou- and bood geen ins. Desondanks i Nederlandse »t enige voldoe- ugkijken hoe lat ook klinkt de entree tus- rkste ijhockey- wereld. Jdie voor de eerste nd onder de leiding ich Gustav Bubnik, jiet alleen een enor- ]en werklust, maar uitstekende spe- ^De bekwame hand 't kwam duidelijk tot irmee natuurlijk niet ardt. dat Nederland superijshockey naar in de beginpe- 4 wel dat de ploeg wiiveau toch redelijk i na afloop: „We len goede start en ff enkele goede kan- fe s jweede periode wer- idigingsfouten ge- veel doelpunten de laatste periode vermoeidheid mee. - - Willem Klooster (links) komt de door twee Russen belaagde doelman Ted Lensen te hulp. terwijl bovendien de conditie van net ijs niet optimaal was". Dat euvel werd ook aange voerd door de Russische coach Tichonov, die bovendien de objectiviteit van de scheids rechters in twijfel trok. Scoreverloop: eerste pertode: 1.02 Sjalimov (assistent Sjepe- lev) 10; tweede periode: 7.28 Maltsev (Golikov) 20, 11.28 Drosdeskij (Pervoekhin) 30, 12.44 Khomoejov 40, 15.44 Maltsev (Drosdetskij) 5—0, 17.22 Van Wieren (Pluymers) 51; derde periode: 0.29 Kroetov (Petrov) 61, 3.19 Skvortsov 71, 5.18 Maltsev (Drosdetskij) 8—1, 8.00 Petrov 9—1, 17.38 Zloektov (Skvort sov) 10—1. Canada heeft voor de eerste grote sensatie gezorgd door een van de favorieten vor de wereldtitel, Finland, met 43 te verslaan. De Finnen zijn daardoor vrijwel uitgeschakeld voor de finale. Het was een zeer hard ge vecht, waarbij de Canadezen door intimidatie hun tegen standers volkomen uit hun spel haalden, de harde body- checks, in Canada een nor maal wapen, braken de weer stand van de Finse ploeg reeds In de eerste periode. In twee periodes slaagden zij er dan ook niet in tot scoren te ko men, Canada riskeerde alles om doelpunten te voorkomen en handhaafde daardoor de stand van 20. In de derde periode, met nog tien minuten te spelen, scoor de Finland eindelijk door Markku Kiimalainen, maar di rect daarna vergrootte John Ogrodnich de marge weer: 3 1. Het werd zelfs 41 door Rick Green, waarna Finland in de slotfase de stand nog een redelijk aanzien kon geven door treffers van Jorma Sevon en Tapio Leva. West-Duitsland heeft in zijn eerste wedstrijd tegen Zweden (in poule B) een verwachte ne derlaag geleden, 42 via de periodestanden 11, 03, 10. Tsjecho-Slowakije ver sloeg de Olympische kampioen Verenigde Staten met 102 (4—1, 3—0, 3—1). De Tsje chen, die met elf spelers aan traden, die voor de eerste maal deelnemen aan een wereldkampioenschap, namen revanche voor de nederlaag van 73 tijdens de Olym pische Spelen. Karei Delheij, de verrassing van dê sklfhead. AMSTERDAM Bij het bekend worden van de uitslag van de skifhead, een lange af standswedstrijd voor skiffeurs over 7.5 km op de Amstel, was de verrassing groot. Niet de veelvoudige Westduitse wereldkampioen Pe ter Michael Kolbe was winnaar, maar de Ne derlander Karei Delheij. Kolbe leek aanvankelijk regelrecht op de zege af te gaan. Hij liet elf skiffeurs achter zich. Voor in het veld handhaafde echter de als vierde ge starte Karei Delheij van „Teta" uit Eindhoven zich met opmerkelijk gemak. Hij passeerde zijn directe rivalen Goebel (De Hoop) en Florijn (Die Leijthe) en legde de 7500 meter als snelste skif- feur af. Zonder problemen ging dat niet. De voor hem gestarte Mark Emke van RIC gaf hem tijdens het voorbijlopen te weinig ruimte, waar door Delheij met zijn riem de wal raakte en vol ledig stil kwam te liggen. Desondanks bouwde Delheij een voorsprong op van twintig seconden ten opzichte van de Westduitser. Hette Borias maakte haar come-back in het skifveld. Ontdaan van de dwang om te moeten presteren, zoals bij de Olympische Spelen, vlin derde de Utrechtse skiffeuse op de zege af, daarbij haar mede-Moskougangster Lily Meeu- wisse (De Laak) en Jos Compaan (Willem II) het nakijken gevend. Laatstgenoemde staakte ove rigens voortijd de strijd wegens ziekte. treffsDe logica zegevierde. Ludo Dielis reker„vierdaagse van Hechte!" de regelma- inuutrter van alle bandstoters, verloor als varhts éénmaal (van Ceulemans) en pro- creegdus zijn Europese titel. De hantering i afar alle spelers als verderfelijk bestem- van toesysteem kon hieraan geen afbreuk ivisie 3n echt op zijn zesde Europese kampioen- finnii ïstoten. De Vlaming werd in het Belgisc- Atlet ds onderonsje stevig aan de tand ge- a ste0orstond het examen met glans. De ab- e^irschappij van (je Belgen in deze spel- ats j benadrukt door de tweede plaats van d, da Raymond Ceulemans. De grootmeester revan cheerde zich voor zijn zwakke opening (twee neder lagen) door het hoogste toernooimoyenne (16.44) te bereiken. Tegen het geweld van de Belgische tandem moesten Christ van der Smissen en Jos Bongers het loodje leggen. Van der Smissen werd derde en verzekerde zich van een startbewijs voor het wereldkampioenschap (7 t/m 10 mei) in het Spaanse Murcia. De Brabander liet in de knusse arena een slagvaardige indruk achter, hetgeen tot uiting kwam in de opvijzeling van zijn uit oktober 1976 daterend nationale record toernooigemiddel- de van 12.72 naar 12.97. Jos Bongers sloot zijn de buut op Europees niveau af met de vierde plaats. Bongers heeft een sleutelrol vertolkt. Allereerst dompelde hij Ceulemans kopje onder door hem in de voorronde te verslaan. Vervolgens haalde hij hem door een remise tegen De Sutter en een zege op Wildförster weer boven water. Door die resulta ten promoveerde Ceulemans alsnog op moyenne naar de eindronde. In de finale stond de Nijmege- naar aan de basis van de boeiende ontknoping. Door de resultaten van zaterdagavond - nederlagen van Dielis en Bongers tegen resp. Ceulemans en Van der Smissen - begon het kwartet met evenveel matchpunten aan de slotronde. Van der Smissen stond er het best voor. Bij een overwinning op Ceu lemans mocht hij een beurt toegeven op Dielis. Op zijn beurt mocht Dielis bij een zege op Bongers acht beurten verspelen aan Ceulemans. Bongers was uitsluitend gebaat bij een remise tussen Ceule mans en Van dér Smissen en een eigen zeqe op Dielis. Door toedoen van Bongers kreeg de climax een zeer aantrekkelijk karakter. Terwijl Ceulemans ge nadeloos Van der Smissen van tafel veegde, nam Bongers Dielis op de Korrel. In kansloze positie (18- 131 na vijf beurten) ontdeed hij zich voor de eerste keer in het toernooi van de wat verlegen indruk, die zijn spel zo kenmerkend deed verschillen van dat tijdens de nationale titelstrijd in Lith, waar hij het Nederlandse bandstotersgilde met doeltreffend aanvalsspel zo nadrukkelijk naar zijn hand had ge zet. Met grote produktiviteit bracht hij de zich veilig wanende Dielis alsnog in het nauw: 125-152 na ze ven beurten. De wereldkampioen driebanden, die door de explo sie van zijn opponent even van zijn stuk was ge bracht, voelde de bui hangen en sloot ijlings de de fensie. De produktie van Bongers haperde terstond en Dielis overbrugde het gat naar de streep. Na elf beurten was hij aan de finish, ruimschoots voldoen de om zich Ceulemans van het lijf te houden en op moyenne als rechtmatige kampioen uit het op hoog peil staande toernooi te voorschijn te komen. tai c ilel iRT De kam- te dps van de KNMV, emtfP het circuit van rarer gehouden, zijn len fn geworden waarin ,8. Hlwlal ontbrak, f, vk id. pc-klasse leek Martin Rheden op een zege 1 d0i Machinepech scha- aar'j echter in de eindfa- Bre"face uit. De overwin- ovöpaardoor naar Frans fit Heerhugowaard. iwas er ook voor het strafüer Ven-Troeyen uit 86 In het veld van 24 PeM viel het tweetal in Btste ronde in zeer veeitositie uit. ^anj training kwam Hans -2, fl Castricum met zijn recll Morbidelli ten val. Hij liep een hersenschudding op en werd in een ziekenhuis in Haarlem op genomen. De Japanner Akira Watanabe en de Belg Harry Everts zijn winnaar geworden van de twee manches van de Grote Prijs van Oostenrijk, tellend voor hèt wereldkampioenschap mo torcross in de 125 cc-klasse. Na de wedstrijd op het circuit van Launsdorf, de derde voor het wereldkampioenschap, voeren Watanabe en de Belg Mare Velkeneers de ranglijst van de competitie om de wereldtitel aan. Kees van der Ven toonde zich in Makkinga verreweg de sterkste motorcrosser in de in- Kees van der Ven ziet er niet zo aantrekkelijk uit maar dat had hij er voor over om in Makkinga de beste mo torcrosser te worden. ternationale 500. Hij won voor 6000 toeschouwers op het cir cuit Prikkedarh beide man ches. De enige buitenlander, die zich enigszins kon mengen in de strijd van de Nederlan ders, was de Fin Tapani Pikka- rainen, die in het klassement over twee manches als vierde eindigde. Wil Hartog is gisteren in Le Castellet tweede geworden in de zevende uitgave van de grote „Moto Journal 200". Winnaar werd de Fransman Marc Fontan, die de twintig ronden aflegde met een ge middelde van bijna 140 km per uur. Boet van Duimen werd in de finale vierde mBEKER VOLLEYBAL DUV> ,00|tURT In het volleybaltoernooi ntebeker heeft het Nederlandse in Klagenfurt zijn eerste lewonnen. Turkije werd met 3- (15-13, 15-8, 8-15, 15-11). an Oranje kwam uiterst moel- itand. De Turkse meisjes hadden jehele eerste set de leiding. Bij 'den van 2-6 en 9-13 riep coach 2—2Haar zijn zestal (de spelverdeel- 8 de Boer en Els Mulder-Kruis en Aters Carolien Keulen, Martje de ke Pinkster-Dijk en Linda Benne) naar de kant. Na die laatste time-out maakten de Turkse meisjes nerveus ge worden door hun eigen goede spel geen punt meer. De inmiddels ingezette Elien Braaksma serveerde met twee aces de set uit. Zoals in alle sets nam de Turkse formatie ook in de tweede een voorsprong, maar de opslag van Joke de Boer zette de ach terstand (2-4) in een voorsprong van 8-4 om. Even gemakkelijk als de tweede set werd gewonnen, ging de derde verloren. De In zijn eentje opererende bondscoach had inmiddels ook alle andere wisselspeel sters (op de lichtgeblesseerde Noor San- berg na) de kans gegeven. Na 5-1 voor de Turkse ploeg in de vierde set namen zijn zes het sterkst gebleken speelsters het ini tiatief over. Via 6-6 en 11-8 ontstond de eindstand 15-11. De Nederlandse herenploeg is in de Portu gese plaats Viana do Castelo het toernooi om de Lentebeker met en nederlaag tegen Finland (15-9, 15-11, 12-15, 7-15. 4-15) begonnen. WASSENAAR Mario van Gisteren ia de laatste tijd niet erg gelukkig in de rensport. Afgelopen woensdag werd hij tweemaal geklopt. Met Lady Maxine dacht hij gewonnen te hebben en zocht hij de winnaarsring met zijn paard op. De ontwikkeling van de finishfoto moest echter uitkomst brengen. Mario van Gis teren was verslagen. Zaterdagmiddag ging hij met Sir of England de winnaars- ring in. Hij bleek weer tweede te zijn. Ca ruso, met de Nederlandse kampioensjoc key Kevin Davies, had hem met een neusje verschil verslagen. Teleurgesteld ging Mario van Gisteren de winaarsring uit. „De volgende keer ga ik alleen de winnaarsring in als het een heel duidelij ke overwinning is". In de eerste ren van het matige draf en renprogramma stelde de favoriet Redress danig teleur en kwam ver achter het veld als laatste binnen. Eigenaar Groot uit het Brabantse Veldhoven:„Redress is tot twee keer toe in de touwen gereden. Bovendien raakte hij geblesseerd. Op papier had hij deze koers natuurlijk nooit mogen verlie zen". Later op de middag kon de Braban der lachen. In de tweede afdeling van de Kemptonparkprijs nam zijn paard Green Galore met Frans Vandeuren de leiding en stond deze niet meer af. Voor het vaststel len van de winnaar was ook in deze ren de ontwikkeling van de foto nodig. Arkelshof Royal werd tweede voor Lady of Eire en Imponente. Vlak na de start van de draverij voor leer lingpikeurs viel Rob van Stam van de sulky en ging Tasja P er alleen vandoor. Het duurde zeker twintig minuten voordat op nieuw gestart kon worden. Tasja P ging enkele ronden alleen over de baan. Ten slotte kwam paardenvanger en trainer Cees de Leeuw in actie om Tasja P tot stil stand te brengen. Geheel volgens de ver wachting won Jan van Dooyeweerd jr met Stefano Hanover voor Showgirl en Sir White. Het internationaal hoofdnummer werd ge wonnen door Nubar van Echten met Wim van Buytene. Ai snel na de start nam deze combinatie de leiding en sloeg in de slot fase een aanval van Ronny W, drievoudig winnaar achtereen, met Manus Bouwhuis prachtig af. Mac Buitenzorg met Wim Geersen werd derde voor Rainier Gallant. ARTHUR VAN RIJSWIJK BUENOS AIRES De Brazi liaan Nelson Piquet heeft gis teren in Buenos Aires de he gemonie van de Williams-stal doorbroken. In de derde Gro te Prijs van het seizoen zege vierde de Brabham-coureur op het circuit van Buenos Ai res en voegde daarmee ne gen punten toe aan zijn totaal in het klassement om het wereldkampioenschap. In dat klassement moet de 28-jarige Piquet, die gisteren zijn vier de Grand Prix-zege binnen haalde, de beide Williams-rij- ders nog laten voorgaan. Pe triomf in Buenos Aires, waar ongeveer 100.000 toeschou wers aanwezig waren, was echter van groot allure. Pi quet trok zich niets aan van het feit dat de plaatselijke „held" Carlos Reutemann zijn 39e verjaardag graag met een overwinning wilde vieren. De Argentijn heeft gedurende de gehele race geen kans gekre gen om Piquet van de eerste positie te verdrijven. Op de vooravond van de Grote Prijs van Argentinië raakten de gemoederen in het besloten formule 1-wereldje weer eens danig verhit. Lotus-baas Colin Chapman liet zich hierbij niet onbetuigd. Nadat was besloten dat de revolutionaire Lotus 88 ook in de derde Grand Prix niet mocht starten, trok Chap man fel van leer tegen alles en ledereen in het formule 1-ge beuren. De 52-jarige stalbaas deed er later nog een schepje bovenop en vertrok zaterdag per vliegtuig naar de Verenig de Staten om daar de lance ring van de Space Shuttle mee te maken. Het gedrag van Chapman was voor Jean-Marie Balestre, de voorzitter van de internationale autosportfedera- VIGO De Spaanse autocoureur Antonio Lastra Ro driguez ia gisteren tijdens de veertiende „San Telmo Rally" om het leven gekomen. De 27-jarige Lastra Rodriguez slipte op een door de regen nat geworden wegdek en kwam tegen een boom tot stilstand. Zijn zwager Benjamin Gonzalez, die naast hem in de auto zat, liep geen ernstige ver wondingen op. De rally werd gewonnen door de Spanjaard Juan Pi neiro. tie (FISA), aanleiding om Chap man een forse boete op te leg gen: 100.000 dollar (ongeveer 235.000 gulden). Als reden voerde Balestre aan, dat Chap man „het wereldkampioen schap in een slecht daglicht had gesteld". Elio de Angelis, de eerste cou reur bij Lotus, trok zich weinig aan van het gedoe rond zijn stalbaas. Hij stuurde de con ventionele Lotus 81 naar de verdienstelijke zesde plaats in een race, die vanaf het begin tot het einde werd beheerst door Piquet. Alan Jones, de huidige wereldkampioen, had de beste start. Hij moest in de eerste ronde zijn Braziliaanse tegenstrever al laten passeren. Piquet heeft de leiding daarna niet meer afgestaan. Jan Lammers reed dit seizoen voor het eerst een wedstrijd uit. Met de ATS legde de blon de Nederlander beslag op de twaalfde en voorlaatste plaats, met een achterstand van twee ronden op de winnaar.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15