Den Haag alle nten Feyenoord ontneemt Excelsior beloning '67-AJax ji „topper" §1 de laatste n minuten JOETENNU ECHT '^EGRADATIEVOETBAL DENKEN" 'IG De volledig uit de «pen woede van een aan- supporters toont weer dat betaald voetbal een opgeklopte bedoening oties die worden opge- rschrijden geregeld de het toelaatbare, evenals isen van veel voetballers. Inhouding op financieel Bsen de gewone - en de latschappij is lang als ik geslikt. Nu overal de It gaat, dicht moét, blijkt eveel voetballers jaren te j>en verdiend. De gevol- van zijn zeker voor de be spelers allesbehalve aan- IWant wie levert er met (ilach vijftig procent of xijn salaris in? is dat voor die paar vedetten if de vette jaren al achter zich Ijk naar Wim van Hanegem. laar Aad Mansveld. De ras-Ha- een enorme verdienste voor iag. Daar is iedereen het wel Lspelers, toeschouwers én be- insveld zelf is het er volledig lat er bezuinigingen worden Maar een minder salaris be- als een belediging. In het geval er duidelijk sprake van een di et je een vedette (al dan niet op ideze tijd beschouwen als uit gangspunt van je begroting, of zoals nu als sluitpost? Voetbal zonder vedetten is ten dode opge schreven. FC Den Haag dreigt zonder Mansveld een ambtenarenclub te worden. Droog, zonder smaak. Dat beseft de lei ding van de club ook, dus wordt er toch nog gezocht naar andere wegen. Een sponsor bijvoorbeeld, al vraagt trainer Martin van Vianen zich af of dat te verko pen is ten opzichte van met name de ge meente. Het aannemelijkst is, zoals altijd, de middenweg. Mansveld zal moeten ac cepteren, dat hij in salaris terug gaat, maar dat hij desondanks de best betaalde speler van FC Den Haag blijft. Ook het pu bliek zal dan tevreden' zijn, want de manier waarop dat zich zaterdagavond presen teerde voor, tijdens en na het verloren duel met MVV (2-3) liet aan duidelijkheid niets te wensen over. De trouwe suppor ters maakten er een langdurige demon stratie van ten gunste van Mansveld. Dat was erg aardig, maar later ontaardde die bijval dermate, dat er weinig Jol meer aan te herkennen viel. Vandalisme Het is moeilijk te achterhalen in hoeverre de nederlaag tegen MVV heeft bijgedra gen tot de escalatie van het vandalisme. Feit is wel, dat het met FC Den Haag in gestadig tempo de verkeerde kant op gaat. Zelfs met Mansveld erbij. De na zijn schorsing weer teruggekeerde libero leek weliswaar de enige, die niet gebukt ging onder de ontwikkelingen, maar had zoals Van Vianen terecht opmerkte in optimale puur' jlste tien minuten probeerde AZ'67 de ach- weg te werken. Kees Kist deed daartoe ook maar Piet Schrijvers stak in formidabele naai kon hij nog net met zijn linkervoet een voorkomen. - Het ging beide ploegen niet fst maar om het voorkomen van erdoor werd de op papier abeo- ir AZ'67 - Ajax - ook nog een Jject -zo'n saai duel (op de laat- inuten na toen de Alkmaardere chtten de eerste verfiespartij in petitie te ontlopen) dat de big AZ, Klaas Molenaar, eigenlijk houwers in het voor de eerste seizoen uitverkochte stadion in uitnodigen in zijn magazijnen gebruiksartikel uit te zoeken, i te verliezen domineerde zo- er risicoloos, langzaam en bo- slecht werd gespeeld. Eén nent van Arnesen was genoeg jereeks van AZ te onderbreken op Europees voetbal voor Ajax poaches konden diep in de excuus- «vuJbbh. Winnend trainer Aad de Mos, vVi\\\VPin komst vijfmaal achtereen com- vergaarde. kon wijzen op het ont- j- de geblesseerde Ophof en Schoe- ieKifcet feit dat steunpilaar Wim Jansen g£j)t een dijbeenblessure moest afha kt hij Tshen-la Ling buiten de ploeg in laten. De Mos wilde er na de i JPiets aan toevoegen. „Ik bespreek et D1Jng en het bestuur". Ling had zich de laat in Amsterdam gemeld voor ver- t kahet trainingskamp In Wassenaar. Hij ,pg per auto achterna gesneld maar ^ete niet ontlopen. Hij kreeg woor den met Aad de Mos die hem resoluut naar huis stuurde. Ling, die dit seizoen toch al van weinig waarde voor zijn ploeg is geweest, dus ook afwezig. Georg Kessler moest Peters en Spelbos we gens een schorsing missen, een mindere kwa litatieve aderlating dan Ajax kreeg te verdu ren. De coach van de Alkmaarders draaide er niet om heen. „Als je de kansen laat liggen en Ajax gebruikt er een, verlies je. Het is onze eigen schuld hoewel ik moet wijzen op het feit dat ook in het buitenland, zie Ipswich Town en FC Köln, in de competitie punten verspelen vanwege het Europees voetbal. Je kunt van deze ploegen ook geen tempo verlangen. En als er dan ook nog een doelman van het for maat Schrijvers onder de lat staat, is het on begonnen werk. Een normale doelman laat er ten minste twee door, Schrijvers houdt ze". Onwaardig Inderdaad waren Schrijvers' reacties verba zingwekkend. Hij redde voor Ajax de winst in de slotfase toen AZ onstuimig aandrong. Maar toch, alle verzachtende omstandigheden ten spijt, had AZ het publiek meer moeten bieden. De ploeg staat vele punten voor op de ranglijst en had het risico van een nederlaag moeten aanvaarden. Dat deed AZ niet. Het ontwikkelde geen tempo, speelde slordig en had zich als voornaamste taak gesteld te voorkomen dat Ajax zou scoren. Ajax deed hetzelfde en zo ontstond een duel dat de naam topper onwaardig was. Toch moest zowel Treijtel als Schrijvers bij tijd en wijle zijn capaciteiten tonen als hun de MAANDAG 13 APRIL 1981 PAGINA 13 vorm zijn ploeg meegetrokken. Nu maakte FC Den Haag geenszins de indruk dat de laatste graspol moest worden omgeploegd om een goed resultaat te behalen. En om dat MVV meer inhoud had, leidde dat dus tot verlies. Na afloop werd er her en der opgemerkt dat de perikelen rond alle contract bespre kingen aan geen enkele ploeg onopge merkt voorbij gaan. Met andere woorden, FC Den Haag was met het hoofd niet vol doende bij het werkelijke voetbal. Zal best, maar datzelfde FC Den Haag stond na negentien minuten wel riant voor met 2-0. De opdracht om zoveel mogelijk bal len tussen verdediging en invaller-doelman Baetsen te laten vallen, werd uitstekend uitgevoerd. Met name door Mansveld (I), die daarmee aan de basis stond van de twee treffers van Melis. Dromenland „De ploeg heeft toen te lang in dromen land verkeerd", merkte Van Vianen op, als reactie op de onwerkelijke terugval. Het begon allemaal met een onbegrijpelijke te rugspeelbal van Albertsen, in de twintigste minuut. Hij lepelde de bal over zijn eigen verdediging, maar in het centrum en veel te zacht voor doelman Havenaar. Van Sta veren (vervanger van de geblesseerde Schapendonk) pikte de bal op en tikte eenvoudig 1-2 in. Voorstopper De Vroedt toonde zes minuten later, dat hij nog net komt kijken op dit niveau, ledereen weet, dat Van Marwijk (uitblinker bij MVV) op de rand van het .strafschopgebied naar bin nen kapt om dan sterk met links te kun nen uithalen. De Vroedt blijkbaar nog niet, want hij dekte aan de verkeerde kant waardoor de soepele spits keihard kon „spetteren". Havenaar reageerde niet (2- 2). MVV trok het spel steeds opvallender naar zich toe. zonder overigens echt sterk te worden. Coach Van der Hart (hij speelde ooit met collega Van Vianen bij Holland Sport) doceerde de rust in zijn ploeg en met begaafde voetballers als Gerrie Müh- ren gaat dat erg gemakkelijk. FC Den Haag liep veel achter de bal aan, dekte na de rust wel korter, maar kwam er eigenlijk niet meer aan tegen een betere opponent. MVV schiep zich enkele goede kansen en kwam door een prachtige actie van Van Bommel aan de winst. De lange Limburger mocht in de 79e minuut vanaf de midden lijn half FC Den Haag passeren en zijn voorzet belandde bij de opgekomen ver dediger Maas. Die trok iedereen naar zich toe en schoof de bal toen naar links op Mühren. Met de buitenkant van de linker voet maakt de middenvelder het karwei af (2-3). FC Den Haag probeerde het nog even met Mansveld voorin, maar verder dan een door hem met het hoofd geschampte bal leverde het offensiefje niet op. Waarmee de Hagenaars op alle fronten in de proble men zitten. „We zullen nu echt aan degra datievoetbal moeten gaan denken", ver zuchtte Van Vianen, wijzend op de komen de wedstrijden tegen FC Twente (uit) en Feyenoord (thuis). En inderdaad, de toe komst ziet er somber uit voor FC Den Haag dat ook de normale toeschouwers nauwelijks meer aan zich kan binden. Tweeduizend mensen zaten er zaterdaga vond in het Zuiderpark. Tegen die achter- ROTTERDAM Een uur heeft Excelsior de hoop kunnen koesteren aan het duel met Feyenoord een punt te kunnen overhouden. Op die beloning konden de Kralingers, gezien het spel, ook aanspraak maken. Excelsior had verrassend de leiding genomen door uitblinker Piasmans, die na een combinatie met Ernst en Rutjes doelman Hiele kansloos passeerde. Vanaf de aftrap maakte Feyenoord gelijk maar kreeg daarbij wel de assistentie van doelman Bru- nings. Hij kreeg de bal uit een schot van Notten niet klemvast en de wegspringende bal werd door Kaczor ingeschoten. Excelsior bleek niet de mindere van Feyenoord, dat vooral in in defensief opzicht geen sterke indruk maakte. Excelsior kreeg en kele mogelijkheden maar miste een afmaker. Hiele had de groot ste moeite met een inzet van de handige Ernst en kon niets doen dan de bal wegstompen. Nijssen reageerde echter te gehaast en kopte hoog over. Het inzetten van Bouwens voor de „zwemmende" Troost werd Excelsior fataal. Bouwens liet eerst een kopbal los waarmee Bruinings moeite had maar was twee minuten later succesvoller. Na een pass van Van Deinsen kwam hij op vijf meter voor het doel vrij en scoorde. Vlak daarvoor had Excelsior een unieke kans gemist toen Ernst na een dieptepass van Piasmans alleen op Hiele afging. Hij schoot naast. Excelsior voelde dat het de achterstand kon wegwerken. Nijssen moest het veld ruimen en zijn vervanger Zwaan kreeg direct een uitstekende kans maar benutte die niet. Feyenoord kwam In veilige haven door een fout van Van der Munnik. Uit zijn pass belandde de bal bij Stafleu, die ineens kon doorgaan. Precies op tijd legde hij de bal voor het doel waar het voor Notten een eenvoudige zaak was raak te schieten. Excelsior probeerde door het Inzetten van Van Daele nog wat aan de stand te veranderen maar ook deze oud-Feyenoorder kon weinig gevaar stichten. Bouwens moest nog wel bij een schot van Zwaan op de doellijn redding brengen en Hiele tikte een vrije trap van Struis in de laatste minuut tot hoekschop. Scoreverloop: 10. Piasmans 10, 11. Kaczor 11, 59. Bouwens 1—2, 69. Not ten 13. Scheidsrechter: Weerink. Toeschouwers: 10.000. Gele kaart: Van der Padt (Excelsior). Eicelsion Brunings; Pattinama, Van Vliet, Van der Munnik, Van Tour. Ernst, Struis, Rutjes (Van Daele); Nijssen (Zwaan). Van der Padt. Piasmans. Feyenoord: Hiele; Wijnstekers. Staf leu, Troost (Bouwens), Brard. Van Til, Notten, Van Delnaen, Budding, Kaczor (Peters). Vermeulen. Aad Mansveld, teleurgesteld over de contractbespre kingen en het verlies tegen MVV. Harry Melis zet FC Den Haag al na zeven minuten op 1-0. grond is praten over salarissen trouwens helemaal een vreemde zaak. DICK HOFLAND Scoreverloop: 7. en 19. Melis 1-0 en 2-0, 20. Van Staveren 2-1, 26. Van Marwijk 2-2, 79. Mühren 2-3. Scheidsrechter: Ram. Toeschouwers: 2000. FC Don Haag Havenaar; Korevaar. Mansveld. De Vroedt. Jansen; Albertsen. Schoenmaker (Pen). Bouma, Van Delft; Melis, Treling. MVV: Baetsen; Maas. Busk, Dijkstra. Colombain; Quaden, Van de Poppe, Mühren; Van Bommel, Van Marwijk, Van Staveren. zer stond er te ver vandaan om dat te kunnen constateren. Kortom, hij floot zwak. Inmiddels had de mobiele eenheid het aan de stok grekegen met de luidruchtige aanhang van Ajax, van wie een deel niet heeft gezien dat Arnesen 35 minuten na de rust uit een pass van Molenaar - voor het eerst na een half jaar in actie - de bal ineens op de schoen nam: 0-1. „Toen hebben w© alles of niets ge speeld", zei Kessler. Toen pas. Het was te laat. Schrijvers ontnam tweemaal Kist een scoringskans, greep met een onwaarschijnlij ke reactie een indraaiend schot van Rijkaard en behoedde zijn ploeg voor de gelijkmaker. „Dit verlies moet je kunnen accepteren en dat doe ik ook", zei Kessler die bezorgder was over de blessure die Arntz tegen het einde opliep. Hij moest van het veld worden gedra gen. De enige die de juiste diagnose stelde, was Hugo Hovenkamp. Hij zel:„Laten we nou niet zeuren. Ajax was minder slecht. Het zette ten minste nog één kans In een doelpunt om en wij lieten ze liggen. Dat Peters en Spelbos er bij ons niet waren, maakte niets uit. Je mag toch veronderstellen dat we voor hen redelijk goede vervangers hebben HERMAN VAN BERGEM Scoreverloóp: 80. Arnesen 0-1. Scheidsrechter: Keizer. Tóeschouwers: 18.000 (uitverkocht). AZ'67: Treijtel; v.d.Meer, Reljnders, Metgod, Hoven- kamp; Arntz, Weljsters (v.d.Dungen), Nygaard, Jonker; Welzl (Kist), Tol. AJAX: Schrijvers; Molenaar, Jansen (Zwamborn), Zie- gler. Boeve; Arnesen, Jensen, Rijkaard, Lerby; Kleft, Hamberg (Vanenburg). Zwak Tot overmaat van ramp floot Jan Keizer weer eens lachwekkend. Zo stond hij er met zijn neus bovenop toen een rush van Arnesen eerst werd gestuit door Weijsters die hem met beide armen vastgreep en Treijtel ook nog eens een duit in het zakje deed. Keizer deed of hij niets zag en misschien was dat ook wel zo. Volgens de spelers van AZ zou de door Ziegler uit het doel gewerkte inzet van Tol achter de doellijn zijn weggewerkt maar Kei fensies in de fout gingen. Een fraaie pass van V.'elzl bereikte Arntz die in vrije positie In het zijnet schoot. Treijtel reageerde razendsnel toen Wim Jansen subliem de vrijstaande Boe ve - een opmerkelijk sterke wedstrijd spelend - van een doelpunt afhield. Het waren kleine oplevingen in een wedstrijd die van gezapig heid en ondermaats spel aan elkaar hing en helaas aantoonde dat het er met het vader landse voetbal niet bepaald opwekkend voor staat. De duo's plakten in de mandekking als gluton aan elkaar en toen Kist na de rust werd inge zet voor Welzl - Kessler:„Hij is aan rust toe, mist de scherpte van weleer" - veranderde er niets. Kist kreeg enige riante mogelijkheden maar door zijn lange afwezigheid mist hij het gevoel voor de bal. Tol liet zich nauwelijks zien en daar Ajax met Kieft en Hamberg (later vervangen door Vanenburg) evenmin tot ef fectieve daden kwam en de aanvoer van ach teraf aan beide zijden minimaal was, is het duidelijk dat er van spektakel geen sprake kon zijn.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13