"ulpentelers illen vrije hand IN EN OM HET HUIS IN EN OM DE KAS Achttfën karaats modebeeld '81 Eigen arts voor zieke tiener Efficiënter werken bij „Westland-Zuid" Potplanten en freesia rezen pan uit pftENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 13 APRIL 1981 PAGINA 11 |ode van 1981 heeft het naar zich toegetrokken. |n gouden knopen, cein- borduursels, appllqués, deurige schoenen, en in of een geheel goud- g T-shirt op een (mini- Daarnaast een goudle- ick bij een witte nappa goudkleurige bikini's ludlamé zonnepakken of lis. Stroken en volants japonnen worden met goudleer afgebiesd, zodat ze omkrullen. Bij dit alles horen natuurlijk gouden sieraden, al Is het er maar één, bijvoor beeld uiters modieuze lange oorbel tot op de schouder. Zeer flatteus is ook een smalle goudkleurige haarband, met daarop een teer vlindertje. Sommige modeontwerpers la ten hun mannequins heel bre de gouden haarbanden dra gen, die bijna een turban zijn. Een armband die lijkt op een lauwerkrans wordt hoog op de onderarm gedragen; brede, bolle gouden armbanden ver sieren de pols. Voorts Is er een agressieve folklore stijl In de sieradenmode te noteren, ontleend aan de cultuur van oude volkeren uit Zuid Ameri ka, zoals de Azteken. In die tijd waren armbanden en han gers van 24 karaats goud. De moderne kopieën kunnen eveneens van zuiver goud worden gemaakt, hoewel van minder gehalte (18 karaats). Grove kettingen van goud of goudkleurig metaal gaan sa men met leren of zijden koor den waaraan belletjes of bal len bengelen. Heel mooi zijn ook de hangers aan gekleurde zijden koord, onderbroken door gouden ringetjes. De op vallend grote oorbellen staan bij de juwelier ook al in het te ken van de Zuid Amerikaanse symboliek. Ze worden inge legd met koraal, jade en voor al amber, goud en zelfs leer banden als handboeien, een halssieraad als een hondeband en oorbellen als Moderne sieraden, geïnspireerd op voortbrengselen van oude culturen etringen. Kettingen en armbanden zonder sluiting; asymmetrisch als het hele modebeeld. 15 jaar, is lang. Te lang vindt ze zelf. Ze i zo'n een meter tachtig steekt daardoor ^It boven bijna af haar klasgenoten uit. Boven- voelt ze zich niet lekker. Ze heeft vage buik en. Tenslotte stuurt haar moeder haar naar de 'Jj-ts. Deze vindt niets verontrustends, maar vjst haar wel door naar de internist. Ook deze -dateert na uitgebreid onderzoek geen enkele ««ing. De buikpijn heeft niets te betekenen, het en psychosomatisch verschijnsel; vroeger tde men dit „zenuwen", groot deel van mijn adolescenten-patiënten —1 met klachten die het uiterlijke betreffen", Ulddr. L. van Benthem, kinder- en tienerarts bij v.L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam. Dit zie- iOJfils is een der weinige die een speciaal „tie- oreekuur" heeft. „Als je even doorpraat kom fjjpfwel achter waar ze mee zitten. Adolescenten 1 Bn zichzelf vaak te groot te dik. te mager, te .jof ze lijden onder puistjes. Dit uit zich dan in klaarbare buikpijn, hoofdpijn of iets van dien Het is ook eigenlijk vreemd dat een adoles- j die feitelijk net de kinderarts is ontgroeid, in Jevoeligste levensperiode geen speciale bege- lg heeft. Huisarts en internist hebben elk ei- Jerrein. Maar de (chronisch) zieke adolescent =)t in zijn geestelijke en lichamelijke groeipe- 3e een specifieke opvang en begrip. Geestelijk t hij in tussen kind en volwassenene. De Ame rikanen hebben al lang een echte adolescenten- geneeskunde, maar wij In Nederland zijn geen koplopers. In Duitsland Is men ook al volop met tienergeneeskunde bezig". Het is niet altijd fijn een tiener te zijn. Het heen en weer geslingerd worden tussen het volwassen (wil len) zijn en het (nog) kind-zijn maakt een tiener on zeker. Daardoor wordt hij vaak dwars, moeilijk voor zichzelf en zijn ouders, wanhopig en dikwijls heel angstig. Het leven raast voorbij, het stelt hem eisen, thuis, op school en op het sportveld of in het zwembad. Hij wil meedoen en soms toch en soms toch weer niet. Hij zet zich af tegen zijn om geving, staat vaak innerlijk niet achter de daden van zijn vrienden maar wil toch geen spelbreker zijn. Een zieleoproer, dat zich uit in lichamelijke klachten zonder medische grond. Ze komen voort uit een diep onbehagen. Aandacht „Zieke tieners hebben meer aandacht nodig" zegt de arts, ze reageren ook anders op het „ziekzijn". Daarom hebben we een Werkgroep Adolescenten- geneeskunde opgericht, die kijkt wat er aan de hand is. Veel artsen en specialisten zijn opgeleid In het diagnostiseren en behandelen van ziekten van volwassenen. Daar tegenover staat het kleine kind met zijn kwalen, dat is een unieke eeenheid, die van de kinderarts naast zijn medische kennis en kundigheid, een aparte kunst van benaderen en behandelen vraagt. Precies zoals de internist zich In zijn omgang met de volwassen patiënt, die hem consulteert met graagte concentreert op diens specifieke noden en behoeften, maar de wereld van ouders, schreeuwende kinderen, bedwateraars en stotteraars bewust uitsluit. Weg bij kinderarts De kinderarts zorgt voor het jonge kind totdat de puberteit zich aankondigt. Bij het eerste teken daarvan moet een kind dat bijvoorbeeld jarenlang met zijn astma of bronchitis bij de kinderarts is ge weest, overschakelen op de internist. Dat is dan meestal rond zijn twaalfde jaar; een hele overgang. Naar de mening van de Werkgroep zit hier een leemte. Want naast die astma, worden er meteen hogere eisen aan een individu gesteld (school, keuze opleiding, houding in het gezin). De internist is er In zijn praktijk niet op Ingesteld deze verwik kelingen bij het ziektebeeld te betrekken. Zijn taak is afgerond: het stellen van een diagnose of de door de kinderarts ingezette behandeling, voort zetten. Dan kunnen er problemen bij komen die om intensiever begeleiding vragen. Het beeld van de tiener van 12-20 wordt ook bepaald door een toenemende mondigheid. Hij gaat zich anders kle den, komt misschien in aanraking met druggebruik en de „nieuwe sexuele moraal", die hem voor een keuze stelt waaraan hij misschien wel maar vaker nog nog niet toe is. Bij zijn huisarts vindt hij niet altijd gehoor, bij zijn ouders soms nog minder. Zo'n zieke verwarde tiener mag niet in een vacuum terechtkomen. Wanneer de adolescentengenees- kunde in Nederland meer voet aan de grond krijgt, kan ze bij bijzondere gelegenheden samen met de hulsarts dingen regelen. De suikerzieke puber (die nogal eens voorkomt) heeft wel bijzondere voor lichting nodig. Hij heeft het toch al niet makkelijk met zijn dieet, staat een beetje buiten zijn vrien dengroepje en moet toch moet precies weten wat hij doen en laten moet. Laatst is er nog een suiker ziek meisje overleden door te grote activiteit. De ouders zijn vaak ten einde raad. In onze Werk groep zit eén psycholoog die zich in het bijzonder op dit soort zieken richt. We hebben al groepjes van zo'n 6-8 suikerzieke tieners opgericht, die el kaar wekelijks vinden". Brandende vragen In de adolescentie kunnen dezelfde ziekten voor komen als bij andere leeftijdsgroepen, maar de diagnose is dan vaak aanleiding voor het treffen van bijzondere maatregelen. Er moet echter tijd en aandacht zijn voor het beantwoorden van mis schien verzwegen, maar toch brandende vragen. Vragen over gevolgen van de ziekte, levenskansen, contacten met niet-zieken, wel of niet verantwoord trouwen. Uitbouw van het team tot een team be handelaars zoals dit in Finland bestaat: pediater internist-gynaecoloog—psycholoog, eventueel aan gevuld met een psychiater of maatschappelijk wer ker, zou volgens de Amsterdamse tienerarts dan ook bijzonder wenselijk zijn. Helemaal ideaal noemt hij een polikliniek waar alle in het ziekenhuis aangemelde adolescenten onder coördinatie van de tienerarts zouden kunnen worden behandeld. TINY FRANCIS Tulpentelers tegen Inter ventieregeling. (commissionairs in de bloembollenwereld len de laatste tijd hun lol wel op. De han- lis traag, om niet te zeggen: lusteloos. En zou dan ook zwaar overdreven zijn om te reren dat de heren commissionairs dage- met grote stapels koopbriefjes bij de hui- SJke haard terugkeren. De exporteurs, noch binnenlandse broeiers buigen vandaag jr onder de kooplust. De zeer slechte bol- ^menprijzen van eind maart en begin april |ben op de bloembollenhandel nog eens extra domper gezet. E HEI lh zien de tulpentelers de toekomst kenne- naar nog met veel vertrouwen tegemoet. Want e Haaj voorstel van de vereniging. De Tulp om RDE I interventieregeling In het leven te roepen, akte geen schijn van kans. Nog nooit zijn totter^akgenoten zo „en masse" naar de Kring- na tefladeringen gekomen en nog nooit eerder een zo grote meerderheid „neen" tegen voorstel. b massaal de tulpentelers ter stembus zijn "bgen, blijkt wel uit het feit dat 801 bedrij- ij de presentielijsten tekenden die samen wO stemmen uitbrachten - het aantal stem- [r per bedrijf hangt af van het areaal dat |T» teelt - en zij vertegenwoordigden niet ider dan ruim drieduizend ha tulpen. Dat zeggen: royaal de helft van de oppervlakte vandaag met tulpen is beplant. Het Is dus )aald geen handjevol kwekers geweest dat voorstel afwees. mag aannemen dat dit een besluit is Ir een reeks van jaren. Aan het compone- fttö'||van het voorstel is vele maanden gewerkt Hlfr.rV studiegroep-zus en commissie-zo. Jurls- van diverse ministeries hebben er uitvoe- aan moeten knutselen, want men wilde t het risico lopen dat men in Brussel zou ?uwej9en dat het allemaal in strijd was met de G-bepalingen. Vandaag is het trouwens niet duidelijk of Brussel wel groen licht zal geven, ai verwacht men wel op korte ter mijn een beslissing. Geen haast meer Men behoeft daar nu trouwens geen haast meer mee te maken. Alle moeite, tijd en geld die aan het opstellen van het plan Is besteed, Is vergeefs geweest. Men kan niet aannemen dat zij die het allemaal van de grond hebben getild, met man, macht en geestdrift weer aan de slag willen gaan als het de tulpentelers straks onverhoopt minder naar den vleze zal gaan. Dan zal men éérst willen weten hoe de vakgenoten er over denken voor men alles weer overhoop gaat halen. Men zal er weinig voor voelen om te gaan dweilen met de kraan openl Uniek Veel belangstelling dus op de Kringvergade ringen en een mate van eenstemmigheid die men nog nooit eerder registreerde. Maar ook in een ander opzicht waren de Kringvergade ringen uniek. In het verleden sleepte men vaak een pakhuls-vol-emoties mee naar de vergaderingen en werd meerdere malen het verstand door het gevoel overheerst. Men sloeg elkaar om de oren met harde verwijten en bezorgde soms uitdrukkingen die men in het eerste het beste woordenboek tevergeefs moet zoeken. Nu niets van dat alles. Voor- en tegenstan ders bestreden elkaar op waardige wijze, al viel er natuurlijk wel eens een hard woord. Uitzondering In slechts één Kring bestond een duidelijke voorkeur om wel over te gaan tot het In het leven roepen van een Interventieregeling. Dat was in de Kring Noordoost-Nederland, waar om de kwekers van de Noordoostpolder, Gro ningen en Friesland zijn gebundeld. Merk waardig genoeg dat men hier. waar" de tulpen teelt voor een niet gering gedeelte In handen is van landbouwbedrijven, wel voor maatrege len voelde. In alle andere kringen wees men het voorstel af. Het meest overtuigend gebeurde dat In het Noordelijk Zandgebied, waar men de teelt centra Breezand en Anna Paulowna vindt. De voorstanders leden hier een verpletterende nederlaag. Aantal tegenstemmers: 464, terwijl men maar een handjevol, nl. 58 voorstanders telde. Ook in de andere Kringen - Bloembol lenstreek, Kennemerland, West-Friesland en Zuidwest-Nederland - voelde een forse meer derheid er niets voor om weer maatregelen in huis te halen. Optimist of realist? En dat In een tijd waarin de omstandigheden voor de tulpentelers bepaald wel eens floris- santer zijn geweest. Getuigt dat nu van opti misme of van realisme? In de komende twee Jaar zal het antwoord op die vraag zeker wor den gegeven! :schrt,Laadkuilen", waarvan itland-Zuld er 34 heeft. De nieuwbouw van velling „Westland-Zuld" In 's-Gra- venzande verkeert In zijn laatste fase. Hier en daar nog wat „groen" aanbrengen, een enkele kopersloods aftimme ren en het karwei is geklaard. Men bouwde er 10.000 m2 hal bij, zorgde voor goede behuizing van de handel en legde maar liefst 34 laadkui- len aan. Deze faadkuilen, ok wel op zijn Engels „dockshel- ters" genoemd, maken het mogelijk de vloer van de vrachtauto op dezelfde hoog te te brengen als de vloer van de veilinghal. Zo kan met be hulp van een heftruck zeer snel geladen worden. Voor de wagens die langszij geladen worden, zijn eveneens pas sende voorzieningen getrof fen. De totale nleuwbouwinveste- rlng bedraagt tien miljoen gulden. Dankzij de nieuwe opzet loopt de handel: de teelt niet meer voor de voe ten en omgekeerd. BIJ het steeds maar groeiende pro- duktenpakket van „Zuid" is dat een hele goede zaak. De laadkuilen kunnen door alle exporteurs gebruikt worden. Zo brengt de Investering het hoogste rendement op. Voor de op „Zuid" gevestigde han del betekent de moderne transportaccommodatie erg veel. Voor de handelaren die op de veiling slechts enkele partijen moeten ophalen, le vert het natuurlijk ook tijd winst op. De potplanten en freesia rezen afgelopen week de pan uit aan de bloemenveilingen. Het waren niet alleerrde milde weersom standigheden die daartoe bijdroegen, maar ook de komende feestdagen en de hoop en verwachtingen dat hierdoor de prij zen wat omhoog zouden komen, deed de bloemenvloed rijzen. Helaas lang niet alle goede verwachtingen zijn in vervulling ge gaan, ook al zijn er wel produkten die het niet kwaad deden. De CCWS had afgelopen week een totale aanvoer van bijna 40 miljoen bos of stuks produkten, tegen 33 miljoen in dezelf de week van het vorig jaar. Het omzetbedrag lag met tegen de 15 miljoen gulden ook rond de 2 miljoen gulden hoger. En dat bedrag dekt toch niet voldoende de 7 miljoen méér aanvoerl Er was een opvallende potplantenstroom, 1.151.519 stuks met een totaalopbrengst van 2.652.119,79 tegenover 550.936 stuks en omzetbedrag van 1.135.778,40 in dezelfde week van het vorig jaar, drievoudig dus in aantal doch de helft méér omzetbedrag. Dan de freesia, bijna 13 miljoen met opbrengst van gemiddeld 18 cent, tegenover bijna 10 miljoen en gemiddelde prijs 24 cent vorig jaar. De prijzen staan dus wel onder zware druk! Gelukkig ziet de handel aardig kans om de produkten te ver werken, ook al gaat het soms met veel moeite en dat doet de prijs geen goed. Weliswaar gaat de vergelijking met de week van het vorig jaar wat mank, omdat toen pasen achter de rug was en de aanvoer meer gematigd. Toch zijn er In dit voorjaar sterke wisselingen in de gang van zaken, mede als gevolg van het milde klimaat, terwijl uiteraard de toenemende produktle van bloemen en planten zich even eens laat gelden. Van een aantal produkten, zoals de anjers, het snljgroen, tul pen en rozen lag de gemiddelde prijs iets hoger. Maar als ge heel vielen de prijzen voor de snijbloemen de laatste weken toch bitter tegen en vergroot de zorgen Inzake de verhoogde gasprijs. Van de gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van dezelf de week In het vorig jaar signaleren we: Amerikaanse anjers 34 (31), trosanjers 32 (35), anthurlum 2,21 (2,24), snijgroen 21 (18), troschrysanten jaarrond 59 (58), geplozen chrysanten jaarrond 70 (68), freesia 18 (24), gerbera 26 (31), gladiolen 47, leliekelken 57 (42), lelietakken 69 (49), cymbydium 43 (49), Idem klein 31 (29), rozen groot 47 (43), idem klein 33 (32), so- nia 43 (41), melinda 29 (31), red garnette 25 (26), tulpen 13 (17). Wat de Importbloemen betreft, namen de anjers in hoeveel heid toe met gemiddelde prijs van 32 (43), trosanjers 44 (47), kleine rozen 38 (25), statice In geringe hoeveelheid 1,28 (47). Zoals opgemerkt, vond een explosie plaats In de aanvoer van potplanten een bewijs, hoezeer die teelt zich heeft uitgebreid! Gelukkig wordt de export steeds meer van betekenis en naast Duitsland is ook Engeland een behoorlijk afzetgebied aan het worden. Het is niet onwaarschijnlijk dat de aanvoer van potplanten zich nog wel zal blijven uitbreiden. Het Is een geluk dat aan de CCWS daarmee terdege rekening is gehouden, juist omdat de potplanten heel wat meer ruimte vergen, zowel in het vervoer als bij verwerken in het veilingge bouw. De perkplanten zijn dit seizoen heel wat ruimer aan de markt gekomen dan voorgaande jaren. De CCWS had afgelopen week een aanbod van bijna 200.000 stuks, het dubbele van vorig jaar met een aanzienlijk hoger opbrengst.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11