inisters willen trote vervuilers dineer vervoleen £eidóc6oma/nt Rotterdam discrimineert niet in huisvestingsbeleid Nieuwe verkiezingen in België toch nabij tegen jaar geen brood In gemeentebelasting ERJARINGSTERMIJN LICTEN VERLENGEN" VN-hulpconferentie voor Afrikaanse vluchtelingen succes Brezjnevs oplossing komt te laat Proces tegen Bani-Sadr BESTANDWANKELT ROND ZAHLE ORTE LEVENSDUUR KABINET- EYSKENS VERWACHT weer ENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 11 APRIL 1981 >verioop. vi i breedte i dubbelbegl Tige achter n goed on< C._^7 C Iderkast, rq ers, badkt 2e toilet, 1 overloop, amer, do.ui' 0 IAAG De ministers 1 liter (justitie) en Gin- 3' milieuhygiëne) willen tieuwe verjaringster- v instellen voor milieu- en. Met een wijziging e wet op dit punt zou "omen kunnen worden »te vervuilers die pas ,i»ge tijd ontdekt wor- jiroals in het geval Lek- rk en Volgermeerpol- niet meer strafrechte- luvervolgd kunnen wor- In een gisteren verschenen r\ota schrijven de ministers het „zeer onbevredigend" te vin den, dat er onvoldoende moge lijkheden zijn om op te treden tegen milieuvervuilers als de strafbare feiten, zoals het ille gaal storten van afval, verj aard blijken te zijn op het mo ment dat ze ontdekt worden. Voor de meeste milieudelicten geldt een verjaringstermijn van twee jaar. In zeer ernstige gevallen, dan is er sprake van een misdrijf, is de verjarings termijn zes tot achttien jaar. Ginjaar en De Ruiter merken in de nota verder op, dat de praktijk heeft uitgewezen dat voor het opsporen van milieu delicten heel wat meer man kracht nodig is dan tot nu toe werd ingezet. Een verdere uit breiding van de mankracht achten de ministers echter ge zien de beperkte overheidsfi nanciën niet haalbaar. 071 is •ENEN Om, zoals hij pane be#f zee4 voor het goede in met kas»! leven te blijven vech- uche enin, is het niet alleen voor ikkapeif Loenense warme bakker im Harmsen (59) maar voor zijn vrouw en ne- kinderen sinds gister- in een heel stuk moei er geworden. Want in dracht van de gemeente >eldoorn legde een deur- tarder beslag op een ot aantal winkelstuk- i en allerlei andere huis- idelijke goederen van irmsen. De bakker heeft t vanaf 1972 nagelaten lj meentelijke belasting te talen. Het bedrag aan rschuldigde belasting- iGB" nningen was daardoor •gelopen tot ruim 1.850 ilden. zijn weigering de gemeen- ijke fiscus ter wille te zijn, is bakker Harmsen heel nsequent. Hij betaalde niet een geen hondenbelasting wegenbelasting, maar ver- ies ook aanslagen voor de •olbelasting en hinderwet ar de prullenmand. In wa renwetrechten zag de bakker evenmin brood. Gistermiddag verscheen voor de deur van de middenstan der dan ook een vrachtwa gen, waarin uiteindelijk voor om en nabij de 3000 gulden aan goederen verdween. Deze in natura betaalde be lasting zal volgens de deur waarder binnenkort worden geveild. Volgens de gemeen telijke belastinginner, de comptabele, wijst de ervaring uit dat de opbrengst van de geveilde goederen altijd lager uitvalt dan de geschatte waarde. Bij de verwerving van het particulier goed van de war me bakker ging de politie' overigens niet bepaald zacht zinnig te werk. De deurwaar der werd geflankeerd door een tamelijk grote met hon den en wapenstok bewapen de politiemacht. Bianca Harmsen (18) die haar ouders in de winkel helpt werd door drie man overmeesterd, in de boeien geslagen en ter kal mering in een politie-auto ge zet. Later moest het meisje zich onder behandeling van de dokter stellen, omdat haar polsen waren gezwollen. De bakker en zijn 24-jarige zoon Willibrord werden bij verras sing overmeesterd en naar buiten gewerkt. De zoon werd, omdat hij enige weer stand bood, voor verhoor naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Terwijl in de oven het brood lag te verbranden klaarde de deur waarder met hulp van enkele assistenten zijn bittere kar wei. „Het is toch zeker godge klaagd wat hier gebeurt. Als dat nou democratie is. Maar luister goed, van mij mogen ze hun gang gaan. Alles mo gen ze van me afpakken, al les wat ik in mijn leven doe is. eerlijk", aldus bakker Harmsen, die kon rekenen op het meeleven van de buurtbewoners. Warme bakker W. Harmsen levert al jaren een grimmig gevecht tegen wat hij noemt de ambtelijke molen van Apeldoorn. Op de eerste plaats zo liet hij weten, om de toekomst van zijn bedrijf, van zichzelf en van zijn gezin veilig te stellen. Gered Dertien Japanse zeelui brachten het er gisteren heelhuids van af, nadat zij een tijd lang hadden rondgedobberd op de Chinese Zee. Hun vracht boot was daar In aanvaring gekomen met een Amerikaanse kernonderzeeër. Twee opvaren den zijn vermoedelijk verdronken. Volgens de Amerikaanse marine hebben noch de kernreac tor noch de Polaris-raketten aan boord van de onderzeeër schade opgelopen. De Amerikaanse regering heeft zijn spijt betuigd over het inci dent. GENEVE De VN- conferentie voor hulp aan Afrikaan se vluchtelingen die deze week in Gene ve is gehouden heeft voor ongeveer 527 miljoen dollar (ruim een miljard Nederlandse gul dens) aan hulptoe zeggingen opgele verd. Hoewel in dit bedrag ook eerdere toezeggingen en ge regelde bijdragen aan de VN-vluchte- lingenorganisatie zijn opgenomen, hebben de deelne mende landen in ie der geval genoeg nieuwe gelden toe gezegd voor de uit voering van het lo pende programma voor 1981 van het Hoge Commissa riaat voor de Vluch telingen voor Afri- De conferentie is be legd om extra gelden te verkrijgen voor de snel groeiende stroom vluchtelingen aldaar, die van ruim een mil joen vluchtelingen in 1975 is aangegroeid tot vijf miljoen in 1981. De meeste vluchtelingen wonen in Somalië, dat als ge volg van de oorlog met Ethiopië 1,3 mil joen vluchtelingen telt. Veruit het groot ste deel van de bijdra gen zijn afkomstig van de Verenigde 'Staten en West-Euro pa. Nederland heeft 22,5 miljoen gulden toegezegd. De Russische president Brezjnev heeft deze week in Praag gewezen op het belang van een goede economie als middel om de steeds maar weer oplaaiende crises in Oost-Europa te gen te gaan. Hij noemde het de belangrijkste uitdaging waar op de Oosteuropese staten een antwoord zullen moeten ge ven. Zonder Polen met name te noemen gaf Brezjnev daar mee een van de voornaamste oorzaken aan van de Poolse crisis. Deze brak immers uit naar aanleiding van de verho ging van de voedselprijzen in juni vorig jaar. Het is echter de vraag of de Oosteuropese bureaucratieën wel in staat zijn een economisch beleid te voeren dat tege moet komt aan de (consumptie)wensen van het publiek. De Sovjet-leider vindt dit kennelijk van wel, ook al heeft de centraal geleide planeconomie in de Oosteuropese landen na de oorlog tot nóg zoveel catastrofes geleid. INDIEN de Poolse leiders er in slagen de economie weer in het gareel te krijgen en daarbij hun greep op het land weten te behouden, zullen de Russen hun Poolse buren vermoede lijk wel met rust laten. Maar hier doet zich nu juist een vi cieuze cirkel voor. De machthebbers in Polen en andere sa tellietstaten blijken die macht tot nu toe niet te kunnen aan wenden voor een bevredigende economie. Premier Jaruzels- ki deed gisteren in het parlement een beroep op zijn landge noten om de stakingsvrijheid te beperken (van met name uiteraard Solidariteit), zodat de Polen eindelijk weer eens tijd zouden kunnen besteden aan hun werk. Zijn pleidooi zal waarschijnlijk niet in goede aarde vallen. Ondanks zijn her vormingsgezindheid hebben hij en andere Poolse leiders in de ogen van Solidariteit hun krediet verspeeld. De vrije vak bond zal wél op basis van een zekere gelijkwaardigheid wil len samenwerken met de regering, maar zoiets gaat Moskou weer veel te ver. Voor wat Polen betreft kan dan ook alleen maar als conclusie gelden dat de Sovjet-leider met zijn 'medi cijn' om aan de economie prioriteit te geven ter bezwering van de sociale onrust, te laat komt. BUITENLANDERS VERLIEZEN KORT GEDING ROTTERDAM Het beleid van de ge meente Rotterdam om buitenlanders over verschillende woongebieden in de stad te spreiden is niet discriminerend. Dit bepaalde de president van de recht bank in Rotterdam gisteren in een kort geding dat elf belangenorganisaties van buitenlandse werknemers en Suri- namers hadden aangespannen. Hun eis om het Rotterdamse spreidingsbeleid te verbieden vond bij de rechtbank geen gehoor. Volgens de president is het spreidingsbe leid juist gericht op het scheppen van meer kansen op goede huisvesting voor de niet Nederlandse inwoners van Rotter dam. Het aanwijzen van een aantal wij ken waarnaartoe de buitenlanders uit de stadsvernieuwingsgebieden kunnen ver huizen heeft niets te maken met rassen discriminatie, zo betoogde de president. „De vrijheid van vestiging blijft in Rotter dam basis van het beleid. Het is geenszins gebleken dat vestiging elders is de stad belemmerd wordt", aldus het vonnis. De nota „leegloop en toeloop" stuitte vori ge maand op grote weerstand bij organisa ties van buitenlandse werknemers in Rot terdam. Woonvergunningen zouden aan buitenlanders worden geweigerd als de concentratie buitenlanders in bepaalde ge bieden de 16-procentsnorm was over schreden. De organisaties vrezen een aparte behandeling van buitenlanders op het terrein van huisvesting. Volgens de rechtbankpresident is dat echter niet het geval. In het vonnis wijst hij er bovendien op dat er over de kwestie nog geen raads besluit is genomen. TEHERAN De Iraanse president Bani-Sadr zal zich naar alle waarschijn lijkheid voor een islamiti sche revolutionaire recht bank moeten verantwoor den voor zijn rol bij de bloedige -incidenten die zich begin vorige maand op de universiteit van Te heran hebben voorgedaan. Bani-Sadr wordt er door zijn tegenstanders van beschuldigd op die dag zijn volgelingen te hebben aangespoord geweld te gebruiken tegen ordeverstoor ders, toen hij daar een toe spraak hield. Bij de gevechten die uitbraken werden min stens veertig mensen gewond. De Iraanse openbare aankla ger Ardabili, die het onder zoek naar de onlusten leidt, heeft verklaard dat ook Bani- Sadrs politieke tegenstanders, premier Rajai en vice-premier Nabavi berecht zouden wor den. Bani-Sadr heeft gewei gerd commentaar te leveren op het onderzoek van Ardabi li, omdat „het volk zelf wel weet wat er tijdens de bijeen komst van 5 maart is ge beurd". De ayatollah Kho- meiny zou akkoord zijn ge gaan met het onderzoek dat nu tegen de president wordt inge steld. Tabak In het Turf-Schip in Breda werd gistermiddag een tentoonstelling geopend over ta bak, parallel lo pend aan de Bre dase Kunst- en Antiekbeurs. De tentoonstelling werd geopend door mevrouw E.C. Luns die on der meer liet zien hoe men vroeger de tabak in on sjes voor de klant afwoog. BEIROET In Beiroet en Zahle wordt het jongste bestand, dat woensdag van kracht werd tussen het Syrische leger en de christelijke milities sinds gistermiddag niet meer goed nageleefd. Beide partijen bestoken elkaar weer met raket en machinegeweervuur. Na de bemiddelingspoging van Frankrijk heeft nu Koeweit met verscheidene Arabische landen contact opgenomen met het doel een vredesplan op te stellen voor Libanon. Bij de Israëlische acties in zuidelijk Libanon in de nacht van donderdag op vrijdag zijn zeker tien mensen om het leven geko men. Een Nederlandse kamerdelegatie is gisteren naar het ge bied vertrokken voor een bezoek aan het gelegerde Unifil-batal- jon. Ook zullen de kamerleden Ploeg (VVD), Van der Stoel (PvdA), Wisselink (CDA) en Wolff (CPN) ontmoetingen hebben met vertegenwoordigers van de elkaar, bestrijdende partijen in Libanon. Partijen leggen voorbestaan NSM contractueel vast DEN HAAG Na langdu- rig overleg tussen de rijkso verheid, de gemeente Am sterdam, vakbonden en scheepsbouwondernemingen RSV en ADM is gistermid dag de officiële overeen komst voor de voortzetting van de NSM-werf in Amster dam ondertekend. De over eenkomst maakt een voorlo pig einde aan de vele maan den durende onzekerheid on der het personeel (400 werk nemers) over de toekomst van de werf en eigen baan. De belanghebbende partijen zijn overeengekomen dat ieder 25 procent van de aandelen op zich neemt. Op de aandelen- kwestie (het Rijk wilde aan vankelijk zijn belang helemaal terugtrekken), dreigde de overeenkomst voor de. NSM eerder stuk te lopen. Zoals be kend verleent de overheid dertien miljoen gulden steun, en draagt de gemeente Am sterdam zes miljoen bij in de redding van de werf. Na het overleg gisteren werd bekend gemaakt dat de beleidscom missie scheepsbouw zal gaan onderzoeken of de NSM te vens in aanmerking komt voor algemene ondersteunende sub sidies. RSV garandeert werk aan de NSM voor 200.000 uren per jaar tot september 1982. De overeenkomst gaat 1 mei 1981 m^l deurer n onze correspondent Mare de Koninck) e" USSEL Het Belgische kabinet-Eys- nÜÜL' ^at deze weck *n groot politiek ru- etage* r aantrad, heeft slechts geringe le- eiier o' dansen. Waarnemers in de Brusselse rde Straat zijn het alleen oneens over de ag of de rooms-rode coalitie nog vóór ifXj *ort na de zomer uiteen zal spatten. val van het kabinet-Martens over de ^^festie van de prijscompensatie en de hnatie van een „nieuw" kabinet waar alleen de premier en de minister van i '5.1 lanciën werden vervangen, heeft een P€ kloof zichtbaar gemaakt in de JXfi Jtste regeringspartij, de katholieke P van de voorzitter en ex-premier Leo idemans. t °orzitter van de CVP-Kamerfractie Blan- kaert blijkt tot het uiterste te hebben gepro beerd het premierschap van de conservatie ve econoom Eyskens te voorkomen. De fractieleider - die net als ex-premier Mar tens tot de vakbondsvleugel van de CVP be hoort - heeft daartoe niet alleen formateur Eyskens met dreigende telefoontjes be stookt, maar zelfs het paleis gebeld om ko ning Boudewijn de regeringsvorming te doen beletten. Deze actie is door partijgenoten toegeschre ven aan de „oververmoeidheid" van Blan- kaert, maar na" afloop van de debatten over de regeringsverklaring onthielden meerdere CVP-parlementsleden openlijk hun steun aan de nieuwe regeerploeg. Gifmenger Een en ander gaf de overige politieke par tijen volop gelegenheid om de christen-de mocraten te kijk te zetten. Liberaal opposi tieleider Declerck noemde Tindemans een „heilige geest", omdat hij als de onzichtbare CVP-leidsman zijn rivaal Martens van het politieke toneel heeft getild om er geestver want Eyskens voor in de plaats te zetten. Martens zat de afgelopen week weer als simpel Kamerlid in de banken, en kreeg van velen betuigingen van meelijden te ver duren. Hoe gammel de regeringssamenwerking is, blijkt voorts uit de uiterste vijandige woor denwisseling tussen de CVP en de Vlaamse en Waalse socialistische coalitiepartners (PS en SP). Een Franstalig PS-partijblad noem de Tindemans "de gifmenger van de Brus selse Tweekerkenstraat (waar het CVP-par- tijbureau is gevestigd) die een sluipmoord op Tindemans zelf kwam tijdens het Kamerde bat in aanvaring met SP-fraktievoorzitter Toeback, die de CVP-leider van politieke valsheid had beticht. „Ik zeg het u hier, gij zijt de valserik", riep Tindemans terug, zon der echter een solide uitleg te kunnen geven over het waarom van de kabinetscrisis c.q. premierverwisseling. Tindemans laat de vertolking van zijn standpunten veelal over aan voorzitter Eric van Rompuy van de invloedrijke CVP-jon- geren. De 33-jarige Van Rompuy die vol gens veel waarnemers zorgvuldig wordt voorbereid op een toekomstig minister schap, partijvoorzitterschap en premier schap, legt alle verantwoordelijkheid voor 's lands politieke malaise bij de socialisten, die vergaande besparingen op de overheidsuit gaven en de lonen blijven afwijzen en daar mee de economie ten gronde richten. Volgens van Rompuy is de overgrote meer derheid in de CVP het regeren met de so cialisten kotsbeu. Indien premier Eyskens in de maand mei nog geen akkoord heeft bereikt met de vakbonden over een door breking van de automatische prijscompensa tie, dan moet de regering ontslag nemen en nieuwe verkiezingen uitschrijven. Daarmee zou de theorie worden bevestigd, dat de voorbije kabinetscrisis een opstapje is geweest naar een Rooms-blauw kabinet, dat eveneens onder^iding van de multi-inzet- bare Eyskens kan staan. Rotterdamse vicaris Bar voorgedragen voor bisschopsambt (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Met het oog op de komende uitbreiding van het aantal bisdommen in Nederland waartoe vorig jaar op de Bijzondere Syno de in principe werd beslo ten, heeft de pauselijke nun tiatuur in Den Haag een lijst opgesteld waarop de na men voorkomen van de Rot terdamse vicaris pater Ph. Bar en pastoor drs. A. Vree burg uit Leiden. Verder wordt door de nuntiatuur dr. B. Speekenbrink uit het diocees Den Bosch genoemd. Over deze schaduwlijst zou bij de bisschoppen deining zijn ontstaan, omdat met deze gang van zaken voorbij wordt gegaan aan het recht tot voordracht van de kapit tels (het hoogste adviescolle ge van iedere bisschop). Zoals gisteren gemeld komen de bisschoppen maandag en dinsdag bijeen om te praten over de door Rome gewenste voordracht. Het is de bedoe ling dat de bisschoppen una niem hun lijst in Rome indie nen, waarbij het vermoedelijk zal gaan om 15 tot 20 name- n.Uit welingelichte bron wordt vernomen dat de haast die Rome momenteel maakt met de opstelling van de kandida tenlijst te maken heeft met het Romeinse voornemen het aan tal bisdommen in Nederland binnenkort aanzienlijk uit te breiden. •Vooruitzichten voor zondag en maandag opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18.00 Eerst enkele regen- of on weersbuien. Later meer opklaringen en koeler. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 7. Min. temp.r omstreeks 9 gra den. Max. temp.: omstreeks 17 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Voor maandag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min. te omstreeks 4 gra den. Max. tei. (i.: omstreeks 13 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Weersgesteldheid van gisteren Weer Ma. Min Neer- tamp tamp sief onbew. 20 Eelde Eindhoven onbew. Den ^Helder m.st 2 Limburg onbew. Aberdeen onbew. Barcelona h.bew. Genève Innsbruck onbew. 21

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7