rtob Baan hoofdtrainer dj Cyprus- Nederland Grote inbreng van Nederlandse delegatie op ministersconferentie portfederaties (gen vaste Griekenland WCT gaat alleen verder likeur verliest irt geding Protest tegen terugzetting tafeltennisdames afgewezen Waterpolo- en zwem jeugd naar buitenland Van Wimersma Greidanus chef de mission voor Olympische ploegen Tweede nederlaag Ceulemans Bochum verrast Borussia Dortmund )RT LEIDSE COURANT ZATERDAG 11 APRIL 1981 PAGINA 11 19 Evenals tijdens de inter enen Cyprus in Groningen zal nt-bondscoach Rob Baan ook juitwedstrijd tegen Cyprus op 51 als hoofdtrainer optreden, tijvers, die officieel pas per 1 I de KNVB in dienst treedt en bntract overigens nog steeds jjeft ondertekend, wil zijn hui- ierkgever Beringen niet in de laten nu de Belgische eerste- r volop in de strijd om de de- ie is gewikkeld. I heeft zelf gemeld niet met het Nederlands elftal naar Cyprus te wil len. De briefwisseling die het sectiebe- stuur betaald voetbal met Beringen heeft gevoerd om de Belgen te bewe gen de nieuwe bondscoach alsnog vrijaf te geven, was volstrekt overbodig. Rij vers zal wel zijn stempel drukken op de eerste selectie van 22 spelers, die pas na Pasen bekend wordt gemaakt. Ook met de uiteindelijke keuze van het team zal met Rijvers overleg worden gepleegd. Baan zal, teruggekeerd van Cyprus, ge woon als assistent- bondscoach bij de KNVB blijven functioneren. Bij zijn aanstelling had Rijvers gezegd meer voor een praktijkman (Baan heeft het ClOS-diploma) te voelen. De naam Spitz Kohn, thans nog werkzaam bij Go Ahead Eagles dat wegens financiële problemen zijn trainer aan het einde van dit seizoen moet ontslaan, is veel vuldig genoemd als opvolger van Baan. Rijvers en Kohn hebben ook bij FC Twente als een succesvol duo geope reerd. Baan evenwel: „De KNVB heeft mij niet laten gaan toen ik naar FC Den Haag wilde vertrekken. Ik denk niet dat er in die houding een wijziging is gekomen. Bovendien is er met Rijvers nog geen woord gesproken over een eventuele vervanging van mij als zijn directe medewerker. Ik heb een con tract dat in 1982 afloopt, dat dien ik ge woon uit". Na de bespreking met het sectiebestuur betaald voetbal in Zeist gistermorgen is Kees Rijvers onmiddellijk met zijn club Beringen afgereisd naar een trainings kamp als voorbereiding op de wedstrijd, van morgen, wanneer Beringen op be zoek gaat bij Club Brugge. Beringen staat samen met Berchem op de onder ste plaats. HENK WAGEMAN 'ANNE De internationale sportfederaties zijn geen ander van het plan om in de toekomst, na 1984, de iische Spelen steeds in Griekenland te houden. De (jkheid daartoe is besproken tijdens de vergadering Ai internationale sportbonden in Lausanne en de verte- iordigers waren vrijwel eenstemmig tegen. Een beslis ser de vaste huisvesting zou eventueel genomen kun- forden bij het Olympische congres van september in j-Baden. federaties hebben ook moeite met de amateurregel. Niet regel 26 zelf betreft, wel wat de toegevoegde bepalin- ;aat. De internationale sportbonden vinden het, gezien verschil dat er tussen de sporten bestaat, onjuist dat x één kam wordt geschoren. Zij zouden liever zien dat federatie zelf aanvullende regels vaststelt, die dan na- wel in overeenstemming moeten zijn met de bepalingen Internationaal Olympisch Comité. lanne vergaderde ook het dagelijks bestuur van het IOC. int een,^ter ^uan Samaranch zei dat het voorstel van Los Angeles zwart £*kbal en tennis °P het programma te plaatsen gedeeltelijk nen P-LJÏVaart^- Beide takken zullen als demonstratiesport in het ^"i^ima kunnen worden opgenomen. Het betekent dat er voor vier honkbalploegen en voor zestien heren en da- I; 40. I Staassecretaris G.C. Wallis de Vries van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. PALMA DE MALLORCA De Ne derlandse delegatie bij de ministers conferentie van de Raad van Europa over sportzaken te Palma de Mallor- ca keert met voldoening huiswaarts. Vooral de inbreng van de staatsse cretaris van het ministerie van CRM, G.C. Wallis de Vries, was groot, niet het minst op de na afloop gehouden persconferentie, waarbij hij achter de bestuurstafel de be langrijkste woordvoerder was op het „vragenuurtje". Veel van wat in de vergaderingen was besproken, is te rug te vinden in het slotcommuni qué, dat nd behandeling van de reso luties werd uitgegeven. Over drie jaar zal de vierde ministersconferen tie over sportzaken in april of mei worden gehouden op Malta. Tot de belangrijkste punten, die in de resoluties werden vastgelegd behoren: 1. de oproep aan de sportorganisaties regels op tge stellen voor deelneming aan internationale sportevenementen zonder enige vorm van discriminatie op raciale, godsdienstige of andere de verwerping van zogenaamde „zwarte lijsten" voor sportmensen, daar deze een inbreuk betekenen op de indi viduele rechten van de mens; 3. de onafhankelijkheid van de sportor ganisaties te waarborgen. De conferentie heeft, niet ongevoelig voor de gevaren, die vercommercialise ring van de sport met zich brengt, de Europese sportsponsoringcode, waaron der de signatuur staat van de voormali ge secretaris-penningmeester van de Nederlandse Sport Federatie, dr. Wil lem van Zijll met veel instemming aan vaard. Tevens heeft de raad zich uitge sproken voor meer faciliteiten voor de vrouw in de sport, niet alleen als beoe fenaarster, maar ook op het bestuurlij ke vlak* Dit geldt eveneens voor immi granten om hen meer te integreren in het sportleven van het land waarin zij verblijven, alsmede voor gehandicapten voor wie meer mogelijkheden dienen te worden geschapen om sport te kunnen beoefenen. Deze steun dient niet alleen van financiële aard te zijn, maar ook op het technische vlak van de sport te lig gen. De dialoog tussen de politiek en de sport zal en vooral de Nederlandse vertegenwoordiging, waarin ook de nieuwe secretaris penningmeester van de NSF, dr. Wim de Heer zitting had, is daarvan een groot voorstander de komende jaren dienen te worden geac tiveerd. Dit vooral om in geval van in cidenten (steeds werd daarbij gewezen op Afghanistan en de Spelen van Mos kou) niet voor verrassingen te worden geplaatst. Sport en politiek dienen een basis te vinden, waarop regelmatig overleg plaats heeft. Misverstandeor zoals in het verleden, kunnen daardoor worden beperkt of zelfs geheel verme den. In de komende jaren zal een groot aan tal zaken, de sport betreffende, in stu die worden genomen. Onder andere wat betreft de professionalisering in de sport, de spo^t voor kinderen, voor de familie en voor oudere mensen. DEN HAAG Prof. dr. van Wi mersma Greidanus zal optreden als chef de mission van de Neder landse ploeg bij de Olympische Zo merspelen van Los Angeles en de Olympische Winterspelen van Se- rajewo in 1984. Tjeerd van Wimersma Greidanus, hoogleraar in de faculteit der genees kunde aan de rijksuniversiteit van Utrecht, zal met ingang van 16 juni aanstaande in functie treden. Van Wimersma Greidanus (44) heeft vooral in de roeisport vele functies vervuld. Hij is momenteel nog secre taris van de technische adviescom missie voor het herenroeien van de Koninklijke Nederlandse Roei Bond. De benoeming van Van Wimersma Greidanus is tot stand gekomen na een voor het Nederlands Olympisch Comité kenmerkende procedure. Persoonlijkheden, die het NOC aan vaardbaar achtte, werden gevraagd zich kandidaat te stellen. Het bestuur in het NOC heeft uit de op deze ma nier verkregen kandidaten de uitein delijke keuze gemaakt. Een enigszins verrassende, als men zich realiseert, dat Greidanus zijn enige Olympische ervaring opdeed als coach van de roeiers bij de Spelen van 1968 in Mexico. Vier jaar eerder miste hij To kio, omdat de ploeg, waarvan hij coach was, bij de laatste selectie af viel. Het hele circus, dat de laatste keren rond de Winterspelen werd opgebouwd, heeft hij nog niet van nabij meegemaakt. Desondanks heeft het NOC gemeend hem de eindver antwoordelijkheid voor zowel de Zo- mer-als de Winterspelen te kunnen toevertrouwen. De mogelijkheid, die zijn voorganger Bram Leeuwenhoek werd geboden om aan de hand van Quarles van Ufford stage te lopen bij de Winterspelen van Sapporo in 1972 heeft het NOC blijkbaar niet voor handen gehad in het geval Greida? nus. „Wat dat betreft kan men zeg gen, dat ik in het diepe word ge gooid", aldus de Utrechtse hoogle raar. ortwereld g naar srniveau feit, d^QUIL De Italiaan Silvano Contini heeft de prof-wie- dnstmojfk van Baskenland gewonnen. Hij had injiet eindklasse- isl 40. £recies één minuut voorsprong op zijn landgenoot Beccia. Kc5; 41?EN De Oostduitser Andreas Letz heeft het wereldre- elde'n slfw'cbtbe^en 'n de bantamklasse (tweekamp) gebracht op het venogram. nauwk("TALJE Zweden heeft de kortebaanzwemwedstrijd te- I2-Ö3. Sovjet Unie gewonnen met 194 tegen 148 punten, wit In flAAG In de landelijke klassen van de Nederlandse I; 42. K< balcompetitie werden gisteravond twee wedstrijden ge- d2t Ke Heren, eerste divisie: Anguilla-Arnhem Eagles 60-74. Da- Ke; romotie-divisie: JRC Boxtel-Juventus 61-51. I; 46. 'M De Nederlandse badmintonploeg tot en met 23 jaar -d5 •net 4-3 verloren van West-Duitsland. •1; 49. VE Nederland is tijdens de landenwedstrijd van het Ixf2 Keprs hippique in Genève op de met Frankrijk gedeelde Weel plaats geëindigd. De overwinning ging naar Groot-Brit- i 51. .1 Ke5l 1 i h4; 56. SS. mmers 22e in training AIRES Jan Lammers bezette gisteren na de officiële training op het circuit van Buenos Aires, morgen de Grote Prijs van Argentinië voor formule 1- is wordt gehouden, de 22e plaats. nn ATS maakte Lammers een tijd van 1.47,17. De Brazi- Nelson Piquet was met een Brabham het snelst: 1.42,66. Je was de Fransman Alain Prost met Renault (1.42,99) en 'de Argentijn Carlos Reutemann met Williams (1.43,93). heeft de band met de federatie verbroken. WCT maakte in Dallas bekend volgend seizoen niet meer te zullen deelnemen aan de serie Grand Prix-toer- nooien. De Amerikaanse profgroep heeft meegedeeld niet te kunnen voldoen aan twee voorwaarden die de federatie verplicht stelt. WCT wil niet garanderen dat zijn toernooien volledig buiten de Grand Prix-kalender zullen vallen en bo vendien is de organisatie niet van plan zijn werk op het gebied van het management te sta ken. WCT heeft vier seizoenen meegewerkt aan de organisatie van Grand Prix-toernooien. De laatste jaren droeg de organisatie uit Dallas zorg voor acht van die evenementen. De overeen komst met de federatie liep tot december 1981, maar feitelijk eindigt de samenwerking deze week, want het WCT-toernooi van Houston is het laatste van de acht Grand Prix-toernooien. Manager Mike Davies van WCT stelde dat zijn organisatie in maart tot overeenstemming was gekomen met de ITF over verlenging van de overeenkomst. „Nu echter", voegde hij er aan toe, „worden nieuwe voorwaarden gesteld en omdat die voor ons onvervulbaar zijn, heeft men ons in feite gedwongen er uit te stappen". Raymond Ceulemans: verlies tegen Jos Bongers. Ir dammers aan de leiding Na de partijen voor de tweede ronde van het ternooi om het Nederlands kampioenschap, hebben pelers met drie punten de leiding. Dat zijn Clerc, Bas- iet, Scholma en Van der Wal. Oud-wereldkampioen I Wiersma kwam opnieuw niet verder dan remise, dit- )i tegen Scholma. pn tweede ronde: _i-Van den Borst 1-1; Bastiaannet-Clerc 1-1; Van der Kooij-Beerepoot 1- a.dcr Wal-Jansen 2-0; Bies-Boom 1-1; Wierma-Scholma 1-1. HECHTEL Christ van der Smissen heeft zich gis teravond als eerste geplaatst bij de laatste vier in de strijd om het Europees bil jartkampioenschap bandsto ten. De Brabander won in de vierde ronde moeiteloos van de Italiaan Oddo. Na hem volgde uit dezelfde groep A titelhouder Ludo Dielis. Raymond Ceulemans leed in groep B zijn tweede nederlaag. Nadat de Belg donderdag van zijn landgenoot De Sutter had verloren, bleek in de derde ronde ook de Nederlander Jos Bongers te sterk voor hem. Door een knappe overwinning in slechts zeven beurten op de Westduitser Wildförster greep Ceulemans later op de avond alsnog zijn laatste kans. Uitslagen: Derde ronde: Groep A: Oddo-Dielis 70-200/11; Arenaza-Zenkner 125- 200/24. Groep B: Bongers-Ceulemans 200-194/29; Grethen-De Sutter 200- 187/26. Vierde ronde: Groep A: Oddo-Van der Smissen 59-200/13; Dielis-Zenk- ner 200-30/10. Stand: 1. Dielis 3/6/96/15,00; 2. Van der Smissen 3/6/80/14,63; 3. Zenkner 4/4/87/7,16; 4. Oddo 3/0/31/6,25; 5. Arenaza 3/0/36/5,38. Groep B: Wildförster- Ceulemans 72-200/7. HAAG Mr. R.R. Portheine, president van de arron- nentsrechtbank in Den Haag, heeft de vordering van pspikeur P.E. Bron uit Boijl tegen de Stichting Neder- te Draf- en Rensport afgewezen. Bron was, door de yan appèl van de NDR, voor een periode van zeven Dit den ingaande 15 februari de rijvergunning ontnomen. idien was hem tot 1 juni de toegang tot alle wedstrij- («rainingsbanen ontzegd. ortheine wees de vordering af en veroordeelde bron in de van het kort geding. In zijn overweging van het vonnis de president van de arrondissementsrechtbank dat hem een marginale toetsing toekomt. Mr. Portheine was ver- i mening dat de NDR slechts dan zou handelen in strijd ide trouw door Bron aan de straf te houden wanneer de m appèl in redelijkheid niet geacht zou kunnen worden stellen van de bewuste strafmaatregel te hebben kunnen maten n. Jes wkrljgl DORTMUND In de West- toeschouwers zagen VfL Bo- en vrijwel in het rustsignaal duitse Bundesliga heeft Bo- chum voor een verrassende bracht Pinkall de stand op 2-0. russia Dortmund gistera- overwinning van 3-1 zorgen. Een kwartier na de hervatting vond voor het eerst in dit werd het 3-0 door Abel en pas seizoen op eigen veld verlo- De gasten namen kort voor de in de slotfase scoorde Abramc- ren. Bijna veertigduizend rust een voorsprong door Bast zik voor de Thuisclub. WK hockey half januari KUALA LUMPUR Het toernooi om de wereldbeker hockey voor heren, dat was vast gesteld van 29 december tot en met 12 januari in Bombay, zal later in de maand januari worden gespeeld. De Indiase hockeybond, die de organisatie van dit toernooi al voor een da tumverandering had ge waarschuwd, maakte gis teren in Kuala Lumpur bekend dat er nu half ja nuari zal worden gespeeld. De preciese data zullen in de loop van de maand mei bekend worden gemaakt, na overleg met de interna tionale hockeyfederatie. Vooral door de deelne mende lande uit Europa werd tegen de oorspronke lijke data bezwaar ge maakt. Het had betekend dat de ploegen in de druk te van de Kerstdagen naar India hadden moeten rei zen. DEN HAAG De internationale tafel- tennisfederatie heeft laten weten dat het protest van Nederland tegen de te rugzetting van het damesteam bij het aanstaande wereldkampioenschap in Novi Sad is afgewezen. Voorzitter Roy Evans van de ITTF stelt in een brief, dat de terugzetting van Neder land ten gerieve van Zuid-Korea overeen komstig de reglementen is geschied en dat het dagelijks bestuur, noch de jury d'appel de bevoegdheid hebben daar iets aan te veranderen. Zelfs het totale bestuur zou in een dergelijk laat stadium niets meer kun nen doen, aangezien in het andere geval de indeling van de landen helemaal op nieuw zou dienen te geschieden. Desondanks wil Evans Nederland de kans geven de zaak zelf voor te leggen aan het voltallige bestuur. Maar dan niet op basis van de klacht dat de reglementen onjuist zouden zijn geïnterpreteerd, maar op fjrond van een andere overweging. Name- ijk dat het Nederlands damesteam te sterk zou zijn voor de tweede categorie. Evans schrijft, dat hij niet weet of zijn mede-bestuurders hiervoor iets zullen voelen, maar vraagt tegelijkertijd of de NTTB een vertegenwoordiger beschik baar wil houden om de vergadering op maandag 13iapril in Novi Sad toe te spre ken. DEN HAAG Conny van Bentum, Annemarie Ver stappen en Hans Kroes voe ren de Nederlandse ploeg aan, die op 18 en 19 april in het 50 meter-bad in Kopen hagen aan de jaarlijkse achtlanden-jeugdzwemwed- strijd met voorts België, Groot Brittannië, West- Duitsland, Spanje, Zweden, Denemarken en Italië deel neemt De Nederlandse ploeg bestaat uit: Meisjes: Joke Santbergen (De Devel), Judith Anema (Laga), Marijke de Groot (Zwemlust H), Conny van Bentum (DWK), Miranda Tijhuis (De Dinkel), Petra van Staveren (De Steur), Annemarie Ver stappen (BZV Solar), Kitty Oude Nijeweme (De Dinkel), Esther Christenhusz (HZC Weusthag), Laura Leideritz (AZPC), Ingrid Pais (Orca), Marja Engel (HPC). Jongens: Patrick Tummers (Hoens- broek), Engel Vrieling (ZCG), Pieter van de Braber (AZPC), Peter de Goeij (De Rog), -Ed- sard Schlingemann (Zevenhui zen), Hans Kroes (HPC), Ron nie Baars (VZC Ritmeester), Tormod van Riessen (Zeven huizen), Marcel Tijink (De Dinkel), Erik Rieken (AZC), John Oud (West Friesland), Petro Stalman (ZKE '71), Paul Goedemoed (BZPC), Robert Nispeling (De Devel). De Nederlandse jeugdwaterpo- loploeg (tot en met 18 jaar) neemt met Pasen deel aan een zeslandentoernooi in Regens burg met voorts Joego-Slavië, Frankrijk, Italië, Spanje en West-Duitsland. De Neder landse ploeg, die onder leiding staat van Rob Schouten, be staat uit: Wilco van Twist (Merwede), André de Jeu (AZC), John Jansen (Njord), Rolf Wagenaar (AZPC), Mar tin van Rhee (Ravijn), Erik Hoek (Ravijn), Paul Waleson (HZC De Robben), Arnold Nonnekes (Rotterdam), Ewoud van Winsen (AZC), Arend Mosterd (AZPC), Marcel van Rhee (Ravijn), Wilco van der Zeeuw (LZ '86) en Sybren Henstra (Ravijn). Sportprijsvragen DEN HAAG De resultaten van de sportprijsvragen van de afgelopen week zijn: Lotto 14 Eerste prijs: 666.666,67; tweede prijs: 15.317,20; derde prijs: 1.235,20; vierde prijs: 40,30; vijfde prijs: 16,30. Toto 14 Eerste priis: 33.378,90; tweede prijs: 794,70; derde prijs: 90,80. Toto-gelijk 14 Eerste prijs: 2.050,00; tweede prijs: 782,10; derde prijs: 39,50; vierde prijs: 3,60. m

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11