ondanks vele lassamoorden chter Duarte" „VU Schmidt bekritiseert Weinberger tand Zahle Tien kandidaten in eerste ronde Franse presidentsverkiezingen Haig praat in Madrid over militaire samenwerking ropaganda Moskou tegen Solidariteit op volle toeren shington: grote wapen- tnsporten naar Polen 1 1 Brezjnev: economie grootste uitdaging voor Oost-Europa 'ENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 APRIL 1981 PAGINA 13 DAN 1.000 BURGERS EL SALVADOR GEDOOD rent: tmo Di ee als JGTON Ondanks nassamoorden door VOOrb^ van El Salvador p Verenigde Staten achter de regering lent Duarte staan". Ivoerder van het van buitenlandse Washington zei, dat natie zal worden over de moordpar- de afgelopen da- bij zeker tiental wellicht meer dan ihuldige burgers zijn gekomen. De woordvoerder, die voort durend probeerde het Salva doraanse leger van de gru weldaden vrij te pleiten, wilde niet ingaan op eventu ele gevolgen van de moord partijen voor de Amerikaan se hulp aan El Salvador. Volgens de woordvoerder heeft het geweld de VS eigen lijk gesterkt in de mening, dal president Duarte, die als een midden-figuur wordt be schouwd, moet worden gehol pen. Alleen met een aanzien lijk versterkt leger kan vol gens Washington het geweld worden gekeerd. In een verklaring van het Sal vadoraanse verzet, die is uitge geven in Quito (Ecuador), wordt verklaard dat de dui zendkoppige bevolking van twee dorpen in El Salvador le vend door het leger is begra ven, toen de toegang tot de grot waarin zij hun toevlucht hadden gezocht werd gebom bardeerd. Het bericht is in El Salvador zelf ontkend noch bevestigd. leSDP spoedig De Britse So cratische Partij, op- ir uitgetreden socia- I vinden dat Labour Ir links afwijkt, heeft [naakt 43.566 beta- te hebben, die hun al gestort hebben. irsconferentie deelde dgers mee, dat het jde SDP is voor het het jaar te beschik- 100 leden per afde- pn totaal van onge- 10. T, JERUZALEM i Zahle als in Rei st bestand dat woen- de Libanese presi- 'kis werd afgekon- nu toe gerespec- pwijl geregelde Li- iligheidstroepen in ihle positie kozen christelijke leger- stad en de belege- fiërs, trok het Rode JU stad binnen om de R gewonden op te ha- internationale be- van de Verenigde frankrijk en Israël neer duurzame op- e vinden voor het lussen de christelij- lezen ging intussen aar leverde niets MH0P ^IWlische leger heeft af- heindu.tri. nacht een groot- imthiMn 9 janval uitgevoerd te- tijnse bases ten noor- de Libanese haven- is. Israëlische com- epen vernielden, al- Faëlische opperbevel, J* a, munitie-opslag- CROIn twee tanks. Onder Energiekjrs zijn twee slachtof- 20-22 -Uen. Hoe groot het ichtoffers onder de tl is, is niet bekend. PARIJS Aan de eerste ronde van de presidentsverkiezin gen in Frankrijk zullen op 26 april tien kandidaten mee doen, zo heeft de Constitutionele Raad, die belast is met het verifiëren van de geldigheid van de kandidaturen gisteren bekendgemaakt. Naast de vier hoofdkandidaten president Valery Giscard D'Estaing, de socialist Frangois Mitterrand, de gaullist Jacques Chirac en de communist Georges Marchais bleken van de zestig gegadigden er slechts zes aan de criteria te voldoen. Onder hen bevinden zich drie vrouwen. Vandaag begint officieel de verkiezingscampagne. De Constitutionele Raad liet behalve Chirac nog twee gegadig den uit de gaullistische beweging toe, de voormalige oud-pre mier Michel Debré en een gewezen adviseur van president Pompidou én Chirac, Marië-France Giraud. Aan de linkerkant doet naast Mitterrand en Marchais de leider van de met de socialisten verbonden links-radicalen, Michel Crepeau, mee. Van uiterst links komen Arlette Laguiller van de Trotzkisten en Huguette Bouchardeau van de Parti Socialiste Unifie, terwijl de milieubeschermers hun kandidaat Brice La- londe dank zij de steun van Giscard toegewijde burgemeesters zagen toegelaten tot de eerste ronde. Bij de schifting van de kandidaten zijn de politieke komiek Co- luche, de vertegenwoordiger van het uiterst rechtse Nationale Front", Jean-Marie Le Pen, verscheidene linkse gegadigden en milieubeschermers en talrijke op zichzelf staande ijveraars uit de boot gevallen. Opnieuw moord in Baskenland BILBAO - Leden van de Bas- kische afscheidingsbeweging ETA hebben gisteren opnieuw een politieman om het leven gebracht en drie andere agen ten verwond, van wie een ern stig. De Spaanse autoriteiten hebben verklaard bevreesd te zijn voor het uitbreken van een nieuwe golf van geweld in Baskenland. Een busje met acht politiemensen op weg naar een controlepost even buiten Bilbao werd vanuit een passerende wagen beschoten. Circusleeuw grijpt meisje ORISTANO - Een circusleeuw klein circus, dat zijn tenten heeft een 17-jarig Italiaans had opgeslagen in een dorpje meisje ernstige verwondingen toegebracht, toen zij haar arm door de tralies stak om het beest té aaien. Antonietta Sac- cu bracht een bezoek aan een op het eiland Sicilië. Toen zij bij de leeuwenkooi aankwam wilde zij het circusdier, dat half in slaap tegen de tralies aanlag, over de kop aaien. Biggs kan worden uitgeleverd BRIDGETOWN Ronald Biggs, de beruchte Britse treinrover die vorige maand uit Brazilië is ontvoerd en sindsdien op Barbados gevan gen zit, kan worden uitgewe zen naar Engeland. Dit is gis teren door de hoogste rechter van het Caraïbische eiland be kend gemaakt. Biggs heeft nog twee weken de tijd om tegen het vonnis in beroep te gaan. Voor zover bekend heeft En- eland nog niet officieel om liggs' uitlevering verzocht. Dior gaat Chinees Een onmiskenbare Chinese invloed was waarneembaar bij de presentatie van Dior's prêt-è-porter collectie voor de komende winter. Een veekleurige avondjurk van chif fon, met rond de heupen een zwart satijnen band en een hoed van de zelfde stof. Claude Montana baarde opzien met een witte pofbroek van ivoorkleurig ve lours, met bijpas sende laarzen, blou se en cape. Ook dit geheel, dat wordt gecompleteerd met een bijzondere witte hoed, maakt deel uit van een prêt-è- porter collectie voor de komende herfst en winter. 'DIALOOG MET MOSKOU VOORTZETTEN' BONNBondskanselier Schmidt van West-Duitsland heeft gisteren in een te levisie-interview indirect kritiek gele verd op de Amerikaanse minister van defensie Weinberger. Schmidt zei dat er geen verschil van me ning is tussen president Reagan en minis ter van buitenlandse zaken Haig enerzijds en de Europese bondgenoten anderzijds over de noodzaak van herbewapening van de NAVO, gepaard aan onderhandelingen met de Sovjet-Unie over vermindering van strategische wapens in Europa. Maar, er zijn niet-gekozen Amerikanen, daarbij duidelijk doelend op Weinberger, die in terviews weggeven en zeggen dat de NAVO haar bewapening moet modernise- De Westduitse Bondskanselier Helmut ren voordat er gepraat kan worden met Schmidt maakte gisteren In het parlement de Sovjet-Unie. Weinberger toonde zich, bekend dat hij vast wil houden aan de dia- zoals bekend, na het NAVO-beraad in 'oog met Moskou. Bonn deze week afkerig van een gesprek met de Sovjet-Unie zolang de Russische dreiging over Polen blijft hangen. Schmidt liet gisteren 'in het'Westduitse parlement weten vastbesloten te zijn de dialoog met Moskou en Oost-Berlijn voort te zetten ondanks de huidige spanning in de Oost-West-betrekkingen als gevolg van de Russische inval in Afghanistan en de crisis in Polen. Schmidt bevestigde verder dat de Russi sche president Brezjnev dit jaar een be zoek zal brengen aan Bonn. Hij waar schuwde de Russen andermaal voor een interventie in Polen. Hij meende dat de Polen in de toekomst het best geholpen kunnen worden door een klimaat van sa menwerking in Europa in stand te hou den. Ex-leerlinge bruidsmeisje lady Diana LONDEN - De 5- jarige Clementine Hambro is op 29 juli een van de vijf bruidsmeisjes bij het huwelijk van prins Charles en haar vroegere kleu terjuf, lady Diana. Clementine, een telg uit een bank iersfamilie, zat op de Londense school waar lady Diana tot voor kort als kleuterleidster werkte. Het oudste bruids meisje is de dochter van prinses Margaret uit haar huwelijk met lord Snowdon, de 17-jarige lady Sa rah Armstrong-Jo nes. De twee bruids jonkers, 8 en 11 jaar oud, zijn peetkinde ren van Charles. De bruidstaart voor 29 juli wordt, aldus Buc kingham Palace, ge maakt door de hotel- school van de ko- Clementine Hambro, het Jongste van de vijf ninküjke marine. bruidsmeisjes van lady Diana. MADRID Alexander Haig, de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren in Madrid met de Spaanse premier, Leopoldo Calvo Sotelo, gespro ken over de militaire samenwerking en de Spaanse toetreding tot de Navo. Het verdrag over vier Amerikaanse militaire, bases in Spanje loopt in september af. In afwachting van Spaanse toetreding tot de EG en de Navo zou het, in plaats van met vijf jaar zoals gebruikelijk, verlengd kunnen worden met anderhalf jaar. Spanje wil daar voor wel grotere militaire kredieten, dan de 250 mil joen gulden die het nu jaarlijks krijgt. In een persconferentie heeft Haig, die momenteel een rondreis maakt door het Midden-Oosten en West-Europa, gezegd te betreuren dat zijn uitlatingen na de mislukte staatsgreep van 23 februari in Spanje verkeerd zijn begrepen. Haig heeft toen gezegd dat het om een interne Spaanse aangelegenheid ging. Gisteren benadrukte hij dat de Verenigde Staten de Spaanse democratie zullen blijven steunen. Gistera vond is Haig naar Groot-Brittannië gevlogen, waar hij zal praten over het Midden-Oosten en over een strategie tegen de Russische expansiedrift. ^^est-I li0:;.; DEN Dat de Russische propagan- |chine tegen Polen op volle toeren draaien, blijkt overduidelijk uit de neen felle aanval in het jongste num- ran het invloedrijke literaire Russi- blad Literatumaya Gazetta op de and Solidariteit In dit blad wordt So- Iteit ervan beschuldigd betrekkingen 'louden met fascisten in Engeland t-Duitsland. Het artikel, onder de Samenzwering tegen Polen", staat contrast met de ogenschijnlijk ver zoenende toespraak die partijleider Brezj nev hield tijdens het partijcongres in Praag. Het bewuste artikel is ondertekend door de Londen se correspondent Vladimir Simonov van het blad en gebaseerd op een vraaggesprek met de historicus Da vid Irving, auteur van een reeks boeken over Nazi- Duitsland. Het merkwaardige is nu echter dat aan het Engelse ministerie van buitenlandse geen Russi sche correspondent met de naam Vladimir Simonov bekend is. De historicus Irving die het gesprek op de band heeft opgenomen, zei desgevraagd dat het arti kel in Literatumaya vele onjuistheden bevat In het artikel waarschuwt Simonov „dat door het Westen in toenemende mate een brute inmenging wordt gepleegd in de interne aangelegenheden van Polen, die volgens een van tevoren opgesteld plan geschiedt. Volgens Simonov had Irving hem verteld dat hij (Ir ving) aan het hoofd stond van een organisatie die geld inzamelde voor Solidariteit en dat hij een bank rekening voor de vakbond in Londen had geopend. Irving zei dat dit waar was. Hij voegde eraan toe dat Simonov, „duidelijk een agent van de KGB", zich niet geidentificeerd had. Simonov schreef verder zat Irving tijdens het interview onder het portret van een lachende Adolf Hitler zat en het Naziblad Volkischer Beobachter aan het lezen was. Irving liet gis teren weten dat er drie schilderijen in zijn studeerkamer hangen, twee van legergene raals uit de Pruisische oorlog en een van zijn vader, die, volgens Irving, in geen enkel op zicht op Hitier lijkt. Inderdaad hangt er ook een ingelijst exemplaar van de Volkischer Beobachter aan de muur, maar als curiositeit. MNGTON De Sovjet-Unie heeft ongeveer honderd tran» elikopters, vijftig tot honderd transportvliegtuigen en vijf- !*^rd tot duizend piloten en technische specialisten via Tsje- '■ttwakije naar Polen overgebracht, zo hebben Amerikaanse 12 jngskringen vanmorgen meegedeeld. iegtuigen en helikopters werden vorige week vrijdag gevlogen Legnice, het Sovjetrussische militaire hoofdkwartier in het zuid- li van Polen. Dit gebeurde bij nacht, waarschijnlijk om de Poolse ng om de tuin te leiden, aldus de officiële kringen. Iche luchtstrijdkrachten zijn woensdag begonnen aan een lucht- Joefening in het zuidwesten van Polen. De Amerikaanse televi- atschjappij NBC deelde gisteren mee dat de manoeuvres bombar den en beschietingen van doelen op de grond omvatten en dal igen meededen van de meeste landen van het Warschau Pact licopters die naar Legnice werden overgevlogen worden, aldus •erikaanse regeringskringen gebruikt bij het bezetten van vlieg- i en belangrijke verkeersknooppunten. Ondanks de .als gerust- i beschouwde verklaring van Brezjnev in Praag is de militaire igheid, aldus de Amerikaanse regeringskringen, in en rondom op hoog niveau gebleven. f y je;' 4 ÉÊBrmm ^6! its i ;sr Lech Walesa, Hflblk 1: Hf m leider van Soli dariteit, laat In Gdansk aan fc. t Ja, Sm medaille zien v ■Wf S die hem zojuist la opgespeld door een verte genwoordiger van een Ameri- kaans-Pools dub uil waar dering voor zijn activiteiten. PRAAG President Leonid Brezjnev heeft vanmorgen voor zijn vertrek uit de Tsjecho'slowaakse hoofdstad Praag gezegd dat de economische problemen in de jaren tachtig de grootste uitfdaging aan Oost-Europa zullen zijn. In een rede tot het Tsjechische partijkader zei Brezjnev dat de Oosteuropese lan den htm productiviteit moeten vergroten en hun economisch bestuur dienen te verbeteren als men de problemen van de ko mende tien jaar het hoofd wil bieden. wanbeheer uiteindelijk hebben geleid tot de geboorte van de onafhan kelijke vakbond Solidariteit, maar zijn boodschap was duidelijk. De Poolse premier Jaruzelski heeft vandaag in het parlement een eco nomisch noodprogramma ontvouwd. Naar verwacht zal het parlement ook spreken over een wet die de censuur in Polen ingrijpend zal beperken. De onafhankelijke vakbond Solidariteit heeft de Poolse regering uit genodigd onderhandelingen te openen met het voltallige bestuur. De vakbond werkt vandaag en morgen een nieuwe beleidslijn uit met be trekking tot de Poolse regering. Lloyds moet Shell verloren olie Salem vergoeden (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het Britse Hooggerechtshof heeft giste ren een vonnis geveld, dat verstrekkende gevolgen kan hebben voor de internationa le scheepvaart Assuradeurs van Lloyds werden door het gerecht veroordeeld tot ver- foeding van de schade, die heil geleden heeft door het verlies van 180.000 ton ruwe olie die ooit aan boord was van de tanker Salem, een schip dat op 17 januari 1980 opzettelijk tot zinken ge bracht werd voor de kust van Senegal. Dit boos opzet was niet onmid dellijk bekend. Eerst werd verondersteld, dat de tanker vol olie naar de zeebodem ge gaan was. Later lekte evenwel uit, dat de lading was gelost in het Zuidafrikaanse Durban. Vervolgens werden de respec tievelijke tanks gevuld met zeewater. Pas daarna bracht de bemanning het schip tot zinken. De bemanning werkte voor Amerikaanse en Zuidafrikaan se zakenlieden, die de Salem speciaal voor olievervoer naar Durban gekocht hadden. Deze grootste zwendel in de mari tieme geschiedenis zou wel licht nooit uitgelekt zijn, als één van de bemanningsleden niet te weinig geld had gekre gen naar zijn zin. Hij bracht de zaak naar buiten. Aangezien Lloyds en andere assuradeurs de olie voor haar volle waarde hadden verze kerd tegen diefstal op zee, be sliste het Hooggerechtshof dat de eigenaar van de uit Koe weit afkomstige en voor Italië bedoelde olie, Shell, een ver goeding van 24 miljoen pond (135 miljoen gulden) moet worden uitgekeerd. Van dit bedrag wordt overigens weer 14 miljoen pond afgetrokken, omdat Shell dit bedrag als schadevergoeding heeft ont vangen van Zuid-Afrika, dat heeft toegegeven dat de be wuste olie via Durban het land is binnengekomen. Verwacht wordt, dat de Lon dense assuradeurs in beroep gaan bij het Britse Hogerhuis, de enige instantie die wijzigin gen kan aanbrengen in het gisteren gevelde vonnis. De maritieme verzekeraars vre zen dat het Hooggerechtshof een voor hen uiterst nadelig precedent geschapen heeft. De assuradeurs menen, dat ze geen schadevergoeding ver schuldigd zijn, omdat de olie gestolen is door de eigenaars van het schip, en niet door de bemanning, waardoor de claim zijn grond verliest. Bovendien was de olie, volgens Lloyds, niet verzekerd voor een reis naar Durban. Volgens de rechtbank is Shell er evenwel in geslaagd aan te tonen, dat iedereen, ook de bemanning, in het complot zat. Een van de betrokkenen is een Neder landse scheepvaart-directeur, die in maart werd aangehou den en mogelijk aan Groot- Brittannië, dat een arrestatie bevel tegen hem heeft uitge vaardigd, wordt uitgeleverd. Lord Russell, schrijver „Gesel van Swastika", overleden HASTINGS - De rechtsge leerde lord Russell of Liver pool (85), schrijver van het boek „De gesel van de Swas tika", waarin de Nazi-misda den worden veroordeeld, is overleden. „De gesel van de Swastika" handelt over de misdaden van de Nazi's in de concentratie kampen. Het werd in 1954 ge publiceerd toen lord Russell assistent advocaat-generaal (een hoge militaire rechter) en juridisch adviseur inzake Duit se oorlogsmisdaden was. Toen de minister van justitie hem vroeg het boek niet te publice ren omdat dit onverenigbaar zou zijn met zijn hoge justitiële ambt, weigerde lord Russell en nam ontslag. Het boek werd een bestseller. Tutu's paspoort weer ingetrokken JOHANNESBURG HM paspoort van de Zuidafri kaanse bisschop Desmond Tutu zal opnieuw worden ingetrokken. Premier Pieter Botha van Zuid-Afrika heeft dit gisteravond herhaald tij dens een verkiezingstoe spraak. De bisschop, een vooraan staand tegenstander van de apartheid, is gisteravond na een vijfweekse reis door West- Europa en de Verenigde Sta ten in Johannesburg terugge keerd. Het eerste wat hij zei bij zijn aankomst was: „Ik heb mijn paspoort nog". Desmond Tutu heeft tijdens zijn reis ge probeerd de Westerse landen over te halen om economische sancties te nemen tegen zijn land. Dit is voor de Zuidafri kaanse regering aanleiding om, voor de tweede keer, Tu tu's paspoort in te trekken

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13