Aanvaring in De Zijl te wijten aan laksheid" Informatie-avond herindeling Maredijkbuurt IERGELUKING PRUSPEIL EVENSMIDDELEN X TIJDENS RECHTS ZITTING BLIJKT: Trouwgaragebedrijf aan Leidse Boommarkt bereikte hoogste punt boven antieke cab's mm Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. UlMMt LEIDEN Eind deze zomer begint de dienst gemeentewer ken met het vernieuwen van de riolering in de Maredijk buurt. In verband hiermee wordt ook het wegdek van een aantal straten opnieuw ingedeeld. Vanavond houdt de ge meente hierover een een informatiebijeenkomst in het ge bouw van speeltuinvereniging aan de Maredijk. Aan de orde komt dan de manier waarop de straten worden in gedeeld. Het gaat over het plaatsen van fietsenklemmen, de plaats waar parkeervakken aangelegd worden, het aantal par keervakken en dergelijke. De gemeente zal haar plannen voor leggen en ter discussie stellen. De bewoners van de Piet Hein- straat zijn om half acht welkom, de bewoners van de Maredijk tussen de Aloëlaan en de speeltuin en van de Poelgeeststraat zijn om half negen aan de beurt. advertentie NIEUWSTE ONDERZOEK prijspeil medio februari 1) %S bedrijf of 3* tb <5* '<e> organisatie: e4 Dirk van den Broek/ Bas van der Heijden 100 100 Jac. Hermans Prijsslag 102 2) 102 102 Edah 103 100 Maxis-Trefcenter 105 102 Albert Heijn 107 101 Hoogvliet 108 101 De Boer 108 103 Konmar 109 101 Fred v.d. Werff 110 104 Vendet 111 103 Simon 111 110 V&O 113 107 Profimarkt (Zu«iHoii»nd) 117 102 Profimarkt (Gio«nwoudi) 117 108 Centra 117 109 Vivo 1 120 112 4-6 120 112 Végé 121 109 Spar 122 111 Co-op 122 113 A 0 2000 126 111 Kroon/K-markt 128 114 1) 100 bij goedkoopste der onderzochte bedrijven 2) te weinig gevraagde merken in het assortiment Voor verdere gegevens: Zie Consumentengids april '81 PA^A D/ REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 7 APRIL 1981 PAGINA 5 „Leiden bekijk het maar!" In de Leidse Waag wordt deze maand de fototentoon stelling „Leiden bekijk het maar!" gehouden. De wet houder van maatschappelijke aanlegenheden en volksge zondheid P.H. Schoute (twee de van rechts) opende gister avond de tentoonstelling. Een gedeelte van de exposi tie is ingeruimd voor de deel nemers aan een fotowed strijd van amateurfotografen. Leden van de LAFV (Leidse Amateur Fotografen Vereni ging) hebben voor deze ten toonstelling een groot aantal foto's gemaakt van en over Leiden, de inwoners, de pro blemen en karakteristieke punten. Het fotofeest in de Waag is financieel mogelijk gemaakt door een subsidie van de gemeente. De ten toonstelling is tot 26 april te bezichtigen van twee tot vijf uur, zaterdag en zondag van twaalf uur tot vijf uur en op koopavonden van zeven uur tot half tien. LEIDEN De aanvaring, die enige tijd geleden in De Zijl plaatshad, is te wijten aan laksheid van de huur der van de losgeslagen dekschuit, een 35-jarige inwoner van Haarlem. Dit meent de officier van justitie De Vos Van Steenwijk. De kapitein van het schip dat tegen de losgeslagen dekschuit voer en vervolgens mid den in het vaarwater zonk, werd gis teren door de kantonrechter vrijge sproken. Door de aanvaring is de Zijl gedurende enige dagen voor het scheepvaartverkeer gestremd ge weest. De aanvaring gebeurde 's avonds, ter wijl er nog enig zicht was. Een met ijze ren damwanden beladen dekschuit was midden op het vaarwater komen te lig gen. Een binnenvaartschipper merkte het obstakel niet tijdig op, waardoor de aanvaring ontstond. Een deel van de zware vracht stortte in het water. Door de plotselinge drukvermindering kwam de dekschuit omhoog en sloeg op het dek van het binnenvaartschip, dat averij kreeg. De schade was dermate groot, dat het schip (163 ton) langzaam maar zeker onder water verdween. De schipper van het binnenvaartschip werd ervan beschuldigd, dat hij er niet alles aan gedaan heeft om een aanva ring te voorkomen en dat zijn handel wijze in strijd is met goed zeemanschap. De huurder van de dekschuit werd verweten, dat de dekschuit niet goed vast zat en dat op het schip geen lich ten ontstoken waren. Een passerende schipper had de ver dachte Haarlemmer erop geattendeerd, dat de landvasten, waarmee hij het schip aan de wal vastmaakte veel te dun waren en dat er ongelukken van zouden komen. „Dat was tijdelijk. La ter heb ik de liinen vervangen door goede landvasten aldus de verdachte. Diens raadsman beriep zich op een pas sage uit het wetboek waarin staat, dat een schip niet verlicht hoeft te worden als het vaartuig een verlichte ligplaats heeft. „Maar dan hebben we het na tuurlijk niet over straatverlichting, wat hier wel het geval is geweest", aldus de officier, die de verdachte schuldig acht te en een boete eiste van in totaal 220 gulden of acht dagen hechtenis. De kantonrechter doet te zijner tijd schrif telijk uitspraak. „Ik heb het schip niet op kunnen mer ken. Dat komt ook omdat ik net onder de brug vandaan kwam en het obstakel juist in een bocht lag. Een donkere massa tegen een donkere achtergrond. Bovendien heeft de brugwachter mijns inziens verkeerd gehandeld door de losgeraakte schuit weer vast te gaan maken., Hij had in plaats daarvan de brug moeten versperren", aldus de an dere verdachte, de schipper van het binnenvaartschip. Op het laatste mo ment had de kapitein de motor op „vol le kracht achteruit" gezet, maar het mocht niet meer baten. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde wel wettig, maar niet overtuigend bewezen en vroeg zodoende vrijspraak voor de binnenvaartschipper. De kantonrechter vonniste conform de eis. Overigens heeft de schipper al aanzienlijke „straf" achter de rug. Het schip was rijp voor de sloop. Met zijn pogingen een nieuw schip op de kop te tikken, waren negen weken zonder derving van inkomsten gemoeid. doei •ger, to het is de ctweek i musei jouda :onven n het rdt er bezoe eilige e betr< Co Hoogi en onaangename plek |om te bouwen; daar aan de kant van de [flessehals in de Leidse oommarkt, maar het noest toch gebeuren. Terwijl stenen en het pannebier op palets naar boven werden gehesen, was de uitrukkende brandweer, met blauwe zwaailichten en I onharmonieus ■samengaande sirenes, er tot stilstaan gedoemd. En zo ging dat nu eigenlijk al een maand of acht door, „omdat men er niets voor voelt die stomme ouwe rotschool aan de overkant weg te slopen", zei oude baas De Jong, die zich begin vorig jaar uit de rijdende business terugtrok om alles verder aan z'n zonen Ron en Ed over te laten, ofschoon hij als zwalkende, bedrijvige figuur in lange zwarte regenjas en met de eeuwenoude hoed op het hoofd nog dagelijks te zien is tussen het glanzend lakwerk dat feestelijke trouwstoeten opluistert. chei en de derinj nderh igen d iepen. inderd Nu wordt er dan toch de laatste hand gelegd aan de commerciële parel die de opgepoetste kroon van zijn, door hem verlaten, bedrijf siert. De jongere generatie staat er nog met vier benen midden in en allemaal keken ze gistermiddag naar het hoogste punt dat bereikt ol con was. Daar wapperde gisteren de vlag die de lading dekte van een werkej staaltje ondernemingsdurf, verkfl Hier wordt in beton en metselwerk, met spanten en binten, cement en hout het aangename (het verplaatsen van bruidsparen) met het nuttige (het straks verhuren van kantoor- en woonruimte) verenigd: Ed de Jong voor de in de steigers staande garage aan de Boommarkt. beneden rijden de limousines blinkend af en aan om trouwlustigen en hun verwanten naar de oorden van ernstig en nadien vrolijk samenzijn op de voorziene hoogtijdag te brengen; boven werken de mannen van de veel aannemende Jan van Rhijn en Zn. uit Katwijk zich de rambam om alles voor „de bouwvak" klaar te kunnen krijgen. Echt feest; met dat hoogste punt in de wind en zo „Ach nee; met dit vastzittende verkeer om je heen, krijg je eerder de zenuwen", mopperde De Jong senior, met de vetrand onder z'n hoedlint; terwijl de gehelmde brandweerlieden, geklemd tussen bussen en ander wegvervoer, hun gesperde tijd zaten te verbeiden, totdat de kolossale kraanwagen z'n bouwmaterialen gelost zou hebben. „En Leiden maar branden": mompelde men rondom; terwijl De Jong, contractueel, voortging met bouwen. Leiden op z'n smalst, zou je kunnen zeggen. Ron de Jong, later: „Hoe kun je nou zo'n stad promoten; met Leiden Modestad, Leiden Bloemenstad, Leiden huppeldepup? Dat doen ze nou wel, de laatste tijd; maar dat is hetzelfde als een doodzieke patiënt nu en dan zuurstof toedienen; redden doet het toch niet! Die fleurige therapie is voor Leiden, met al het gekrakeel van inspraak hebbende groeperingen, clubjes van niets anders om handen hebbende gefrusteerde lieden, niet voldoende". Ik klauterde desondanks gistermiddag, met de dood in m'n schoenen (en onder de besmettelijke witte „bouwvegen"), het ene na het andere laddertje op en daarna weer af. Alsof de Satan me had uitgedaagd, z'n rijk te komen overzien. Met op de hoge achtergrond de grillige en soms dubieuze contouren van de binnenstad. Ik stond vlak onder de trotse driekleur van het traditionele pannebier, terwijl boven me door balancerende bouwlieden, nog verre van beneveld, ijskoud een smeedijzeren constructie werd gevlochten die het overkoepelende dak zal moeten schragen als de tijd op weg naar de eerste oplevering daarvoor rijp is. Enfin, ik zal het nu eindelijk maar vertellen: gespecialiseerd trouwautobedrijf en old timer-verhuur De Jong heeft, temidden van de bliksemflitsen der economische recessie, bijna de vaste wal van de inmiddels zuurpruimende toekomst bereikt. Aan de Boommarkt. En dat zegt toch wel wat. DEN Burgemeester C. koop, die donderdag na aanrijding in het zieken- 5 moest worden opgeno- n, is gisteren uit het Aca- nisch Ziekenhuis ontsla- zal nog twee weken volle- rust moeten houden, rdat hij weer aan het werk De eerste paar weken zal leer Goekoop daarna voor te dagen aan de slag gaan. Leidse gemeenteraad heeft burgervader gisteren via telegram beterschap ge- ist. jokverbod aan ïiversiteit IDEN Roken blijft let- lijk en figuurlijk een ■e" zaak. Discussies over al dan niet toestaan van en in gebouwen zijn k op het emotionele af. ook in de universiteits- d gisteravond, die echter eindelijk toch, zij het met geringe meerderheid, in- nde met een algemeen kverbod in openbare mten. In de universitaire liotheken, vergaderzalen, en en gangen wordt ro- i taboe. Wie daar toch een aret of ander rookwaar teekt, loopt het risico n een boete. aan de wensen van rokers h tegemoet te kunnen ko- n moeten speciale rooklo- en worden gecreëerd. De itandkoming van het rook- bod is uitvloeisel van een •lie, die is ingediend door raadslid mevrouw C.A. de oot waarin zij erop wijst dat universiteitsraad wel een 'tie heeft aangenomen arin wordt gepleit voor be- rking van het gebruik van nkerverwekkende stoffen de laboratoria, maar dat de ad het gevaar van de overal orkomende tabaksrook oit heeft ingezien. voorzitter van het college n bestuur, de heer Cath, was »en een rookverbod omdat, meende hij, er nog geen ittelijke bepalingen zijn die t roken kunnen verbieden, 'er de veiligheid dan wel veiligheid van het rook uit- azen in de omgeving van de et-roker is de discussie nog volle gang. Mevrouw De r°ot vond echter „veiligheid 1 welzijn zeer dicht bij elkaar «en". J In augustus '80 ging de eerste paal soppend in een klein stukje kaalslag. Heidens werk volgde daarop, aan de Marktenroute, waar dagelijks behoorlijk wat locaal ingesteld randstadverkeer z'n alternatieve (dus omgeleide) weg moet vinden. Ron de Jong, 37 jaar en een maand of zeven getrouwd („als laatbloeier"), is nog lang niet uitgeblust, maar zou iets dergelijks als hij het eerder geweten had nooit hebben gedaan. Hij runt, samen met enkele jaren jongere broer Ed, voornamelijk de old- timerverhuur. En dan is er nog zus Loes die het onroerende en wasgoed beheert. Beproefd familiebeheer. Samen doen ze nog „Samantha's", in de horecasfeer. Ook daarover vallen, in het kader van de hinderwet en de bepalingen inzake nachtvergunningen en omwonenden en Pieterswijk-hobbyisten, boekdelen in folio-formaat te schrijven. Dan maar liever terug naar de mobiele, ronkende trouwerij-voorziening. Al loopt die verenigingsliefhebberij-op- langere-termijn enigszins terug, toch zien de De Jongs er nog aardig wat broodbelegging in. Ze hebben al „lijnen" opgesteld staan: de zwarte en de blauwe lijn. Dat gaat over Amerikaanse sleeën in de showroom beneden, en over de bijeengekochte London Cabs, de Engelse taxi's die in Londen zijn uitgeboerd maar het op het vaste land nog steeds erg goed doen. In het geheel zwart, of met flinke streken lichtblauw er doorheen. Ron de Jong is daar terecht erg trots op. Hij onderhield al jarenlang stevige connecties met het geïsoleerde Britain en kocht op. De kansen stegen naarmate op het eiland de behoefte aan liquide middelen steeg. Dubbeldekkers kwamen „from over there" naar Rotterdam en doorstonden een continentale keuring. Hetzelfde gold voor de „cabs", de taxi's, en de wagens van hoge klasse, zoals Rolls Royce's en Bentley's, Jaguar's en zo meer. Ron haalde ze naar Leiden. En nu zit hij in Zuid-Holland gebakken, met de grootste collectie antieke trouwauto's. Ouwe auto's zijn Ron's enige hobby. Hij adverteerde een half jaar, elke week, in Engelands grootste autoblad. „En nu pas heb ik de hand kunnen leggen op twee antieke FX- drietjes met drie deuren dus Austin. Ik heb er nu één, een „high loader", een hoog-lader, met een imperialtje: die reed van London Airport, Heathrow, naar de stad, en niet meer. Op en neer; dat is een soort „Schiphol-taxi". Made in de jaren '50. Cabjes om te zoenen. Onverwoestbaar. Uiteraard; want het is Engels. Klop maar eens op dat spatbord: staal hè Maar het raakt steeds schaarser. Bij toeval, via via, kan ik waarschijnlijk de hand leggen op een echte „pre-war cab", een vooroorlogse Engelse taxi, die ook „open" kan; een soort Landauette dus. Een puur museumstuk (anno 1933), dat zelfs in Engeland bijna niet meer te vinden is. Daar heb ik nu een jaar of vier naar gezocht". De Jong in plaatwerk. Onverveerd. Maar de belegging schiep ook andere mogelijkheden. Naast de nieuwe garage aan de Boommarkt staat een van decennium tot decennium vernieuwd pand, in bezit van De Jong, dat, van bar tot bar gaande, nu een bestemming als origineel Italiaans restaurant krijgt. Un certo Dino krijgt daar over enige weken de handen vrij. Een Italiaan die, samen met z'n vrouw, al ruim 20 jaar in Zwitserland en Frankrijk volop smaakbepalende ervaringen heeft opgedaan. Je kunt er, na de opening, geen pizza krijgen; want het heet geen pizzeria. Maar het wordt zonder meer „qualité". Voor ongeveer 40 personen. En dan: in De Jongs oude, afgedankte garage aan de Garenmarkt wordt over enige tijd een (vermoedelijk) Hollands bistro-restaurant gevestigd; „Op één van de meest gunstige plekken van de binnenstad", vindt Ron de Jong.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5