Afstand houden en voor zichtig met de caravan Genscher: Moskou wil praten zonder voorwaarden vooraf Haig benadrukt Russische dreiging Volkstelling in Groot-Brittannië rustig verlopen 5.000.000 Gazelles Nadelen bij hooggeplaatste remlichten STRAKS MET DE WAGEN OP VAKANTIE? Verkeersfouten worden duurder Parijszien metdestadsbJt Betere garantie o op VAG-occasions L' Doeksen vaart minde naar Terschelling BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 6 APRIL 1981 PA' MOSKOU/BONN De Sov jet-Unie blijkt bereid te zjn géén voorwaarden vooraf te verbinden aan onderhande lingen met de Verenigde Sta ten over beperking van kernwapens voor middellan ge afstand in Europa. Zij wil ook op korte termijn over deze zaak met de Ame rikanen rond de tafel gaan zitten. De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Hans- Dietrich Genscher, verklaar de het afgelopen weekeinde in Bonn dat deze concessie van de Russen een van de belangrijkste punten was die uit zijn besprekingen van de afgelopen week in Moskou naar voren zijn ge komen. Enige tjd geleden had presi dent Brezjnev in een rede al gezegd dat de Sovjet-Unie be reid is over bevriezing van deze wapens met de Verenigde Staten te praten. Maar het Westen was er tot dusver steeds van uitgegaan, dat het „bevriezingsvoorstel" van Brezjnev een voorwaarde vooraf was voor het beginnen van echte onderhandelingen over beperking van deze wa pens. Dat is het niet, zo was Gen scher gebleken. Het Westen moest het zien als een aanvul lend voorstel. De NAVO-lan- den zagen tot dusver niets in het idee van bevriezing omdat zulks de Sovjet-Unie zou be voordelen, die de laatste tijd een forse voorraad middellan- ge-afstandswapens heeft aan gelegd. De NAVO wil zich eerst veilig stellen met wapens die een antwoord kunnen ge ven op de beruchte SS-20 van de Russen, door zich uit te rus ten met wapens die hieraan gelijk worden geacht, met name de nog in het produk- tiestadium verkerende kruis raketten en Pershing-II. Aangezien de NAVO-landen al bereid zijn gebleken tot spoedige besprekingen over deze zaak, staat volgens Gen scher niets een snel begin van de onderhandelingen, die in Genève gevoerd zullen wor den, meer in de weg. De Westduitse bewindsman zei verder dat de Russen ook be reid zijn het beginnen van zul ke onderhandelingen niet af hankelijk te stellen van ratifi cering van het Salt-verdrag door de Verenigde Staten. Hij had voorts zijn Russische gastheren nog eens ernstig ge waarschuwd voor de zeer ern stige gevolgen van een eventu ele interventie in Polen. Ook de Russische aanwezigheid in Afghanistan had Genscher aangevoerd tussen Oost en West. Zijn gastheren hadden hem beleefd aangehoord, maar er geen blijk van gegeven erg onder de indruk te zijn geko men. JERUZALEM Bij zijn aankomst in de Israëlische hoofdstad Jeruzalem heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Alexander Haig gisteren verklaard dat zijn rondreis door het Midden-Oosten ten doel heeft de Russische drei ging in het gebied het hoofd te bieden en de vrede daar te bevorderen. Net als in Egypte, dat de Ame rikaanse minister zaterdag be zocht, heeft Haig in Israël ge sproken over stationering van Amerikaanse troepen in de Si nai, als de Israëliërs zich daar in april 1982 terugtrekken. Haig wees erop dat hierover verschil van mening bestaat tussen Israël en Egypte. De Arabische landen hebben lie ver niet dat daar Amerikaanse militairen worden gestatio- RONDREIS MIDDEN-OOSTEN neerd; Israël is hier wel een voorstander van. Volgens de akkoorden van Camp David zouden VN-troe- pen de vrede in de Sinaï moe ten bewaren, maar men is er vrijwel zeker van dat de Sov jet-Unie daarover haar veto zal uitspreken. Moshe Dayan, die zich zaterdag officieel kan didaat heeft gesteld voor de Is raëlische verkiezingen, heeft verklaard dat er Amerikaanse troepen in het midden-Oosten moeten worden gestationeerd om de Russische dreiging te gen te gaan. In dat verband heeft Haig in Caïro gesproken over het gebruiken van Egyp tische bases. Hiervoor zouden echter geen officiële contrac ten mogen worden opgesteld, om de Arabische landen niet tegen de haren in te strijken. Functionarissen in Washing ton hebben gezegd dat Haig zich ook in wil zetten om een eind te maken aan de strijd in Libanon. De Amerikaanse be windsman en zijn ambtenaren worden steeds op de hoogte gehouden van de ontwikkelin gen in dat land. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britten zijn gisteren ge teld. Alle huisgezinnen in Groot-Brittan nië hebben zorgvuldig een uitgebreide vragenlijst ingevuld, die was opgesteld door Roger Thatcher, het hoofd van de Bevolkingsdienst maar geen familie van de Britse premier. Vandaag zijn de lijs ten weer opgehaald. Op het niet of on nauwkeurig beantwoorden van de vra gen staan boetes van maximaal 250 gul den. Feit blijft, dat Britten met tegenzin informatie over zichzelf onthullen, ook wanneer de gegevens alleen bestemd zijn voor officiële statistieken. Het kan tot 1984 duren, voordat de gegevens zijn toevertrouwd aan computers. Daarna worden de ingevulde formulieren voor 100 jaar weggeborgen achter slot en grendel. Volgens Thatcher zal niemand de formulie ren kunnen inzien. De vorige volkstelling, tien jaar geleden, deed nogal wat stof opwaaien. Met name de toenmalige liberale leider Thorpe noemden de vragen een aanslag op de heilige Britse privacy. Dat het rond de telling van gisteren rustig bleef is te danken aan het feit, dat men de vragenlijst aanzienlijk heeft inge kort. Zo hoefden vrouwen niet langer de datum van hun huwelijk en de geboortedata van hun kinderen te vermelden. Alle vra gen in verband met ras, etnische oorsprong en datum van aankomst in het Verenigd Koninkrijk waren weggelaten. De Noordie ren stond het vrij al dan niet hun godsdienst te vermelden. Voor de inwoners van het Verenigd Ko ninkrijk die geen Engels verstaan, waren in het Italiaans, Turks, Grieks en de diverse talen van India en Pakistan gestelde vragen beschikbaar. Betogers in— Zürich PI krijgen hunAI ZÜRICH De betogi Zürich in het afgelop met een zekere regel r een slagveld hebben derd, hebben een van sen ingewilligd gekreg^^ krijgen een eigen jeu^^ trum. Dit centrum was den jaar gesloten omd volgens de autoriteitei veranderd „in een toeV oord voor kleine misd| en drugsverslaafden". |Tll ma; Onlusten in roei I SI zwarte voorst^ Johannesburg JOHANNESBURG straten van Tembisa, f 7^ van Johannesburg, zijn! ren duizenden zwarte US ners in opstand gekomtl gooiden met stenen, kmj auto's in brand en plundl een drankzaak. De o' geldheden braken uit na" politie gepoogd had eenWni ging, waarin geprotekt 1 werd tegen huurverh ri uiteen te drijven. Heisslerin 1 i "me hongerstakif/* toestand slefc FRANKFORT Een ontvoerders van de vocyees ge voorzitter van het x Re. duitse verbond van wa vers, Schleyer, de tot acL veroordeelde Rolf Hr verkeert, volgens zijn caat, in acuut levensgevi— gevolg van een hongerst] Heissler is nu overgef naar een ziekenhuis. Nieuwe tarieven Hoek Harwich HOEK VAN HOLLAND De Stoomvaartmaat schappij Zeeland heeft de nieuwe zomerdienstrege ling gepubliceerd. Speciaal met het oog op het duur dere pond kunnen auto mobilisten die in het hoog seizoen per dagboot een „gezinsreis" ondernemen, twee kinderen tot dertien jaar gratis laten meerei zen. Nieuw is de passage- prijs waarbij van elk NS- station in Nederland naar Engeland gereis kan wor den. Dat betekent letter lijk dat men vanaf Delfzijl ofd Maastricht voor slechts 112.- per persoon middenin Londen kan staan. Fiets achter en opzij beter verlichten VOORBURG De fiets- verlichting moet aan de achterzijde en van opzij verbeterd worden. Dit mag tot op zekere hoog te ten koste gaan van de verlichting naar voren. Met dit standpunt rea geert de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) op de ontwerp- normen voor fietsverlich ting van de Internationa le Organisatie voor Stan daardisatie, de ISO De ISO-normen zijn gericht op een grotere sterkte van de koplampen, maar uit het oogpunt van de verkeers veiligheid verdient dit niet de voorkeur, aldus de SWOV. Het aantal fietsers dat van achteren wordt aangereden, is bij duisternis op onverlichte wegen groter dan op wegen met verlich ting of bij daglicht. Daarbij komt een aanzienlijk deel van de fietsers om het leven als gevolg van een botsing in de flank. De fietsverlich ting moet daarom meer naar achteren en opzij uit- sralen dan nu het geval is, meent de SWOV. DEN HAAG Met de Paasdagen in zicht (over een kleine maand is het zo ver) is het wellicht dienstig nog eens te benadrukken dat afstand houden in het autoverkeer een vaag be grip is. Een paar meter is meestal ruim voldoende, maar in een noodgeval is het niets. Zeven meter lijkt heel wat: wie een propje pa pier weggooit, weet dat het een minimale afstand is. En toch rijden zo auto's achter elkaar met 140 kilometer per uur. Als de voorste een beetje onverwacht remt is de ideale kettingbotsing ge boren. Ik reageer heel snel, denken bijna alle automobilisten van zichzelf en misschien is dat ook wel zo. Niettemin is de kortst denkbare reactietijd nog altijd een halve tot 0,7 se conde. En in die korte tijd rijdt een auto met een snel heid van tachtig kilometer per uur om en nabij de elf tot vijftien meter. Er is eens een enquete gehou den over die reactie-snelheid. De meeste ondervraagden waren van mening dat ze an derhalf tot twee seconden no dig hadden voordat het rem pedaal onverwachts kon wor den ingetrapt. En dat klopt aardig met de praktijk. Wat de meesten zich niet realise ren is, dat dan bij een povere snelheid van vijftig kilometer per uur 25 meter wordt afge legd en het dubbele bij 100 km per uur. De ondervraag den dachten dat men binnen zeven meter al wel zou stil staan en de helft kwam tot tien meter. Ver bezijden de harde werkelijkheid dus. Twee factoren De vraag is natuurlijk: hoe veel moet de afstand tussen jezelf en de voorligger dan wel zijn? Er is geen vast ant woord op te geven. Teveel factoren spelen mee: de kwa liteit van de remmen, de snel heid en ook de lichamelijke en geestelijke conditie van de autorijder. Maar enkele me ters is in ieder geval te wei nig. Het is een van de rede nen voor Veilig Verkeer om de actie „Houdt afstand" te gaan voeren. Onvoldoende af stand houden is de oorzaak van veel botsingen. Van de in totaal 296.369 ongevallen met doden, gewonden en-of alleen materiële schade waren in 1977 26.251 ongevallen te wij ten aan te dicht achter elkaar rijden bij bijna 10 procent daarvan waren doden en ge wonden te betreuren. Van de ongevallen vorig jaar was vol gens de Algemene Verkeers dienst van de Rijkspolitie meer dan de helft (54 procent) het gevolg van onvoldoende afstand houden. Het overgrote deel van deze ongelukken, namelijk 80 procent, gebeurde op de linker-rijhelft. De caravan Ook onderdeel van het Veilig Verkeer actie-programma is het waarschuwen voor het ondeskundig rijden met een caravan. Het merkwaardige is namelijk dat meer dan de helft van de ongelukken die Afstand houden en oefenen! gebeuren met personenauto's met aanhangers (caravans, boottrailers en vouwwagens) op de rechte stukken van gro te wegen worden gesigna leerd. Bovendien gaat het vier maal vaker mis bij het afda len van een helling dan bij het bestijgen. De ANWB heeft 250 ongeval len nader bekeken waarbij Nederlandse vakantiegangers met caravan, trailer of boot wagen betrokken waren. On geveer 58 procent van die on gevallen gebeurde op een au toweg of een vrij drukke se cundaire weg. Opvallend was dat bij één op de drie onge lukken met combinaties er geen sprake was van een an der voertuig. Oorzaak is o.a. het te snel de helling afdalen, ook de niet zo steile helling. Op een gegeven ogenblik gaat de caravan slin geren en wordt een onhandel baar ding. Hoe dat komt weet men niet precies. Vaak rijdt men met een caravan die voortdurend op de grens van stabiliteit zweeft en dan hoeft er maar een kleinigheid te ge beuren (windvlaag, iets te scherp sturen, verschuiving van de lading) en het gaat mis. In 15 procent van de ge vallen gebeurde het ongeluk nadat men was ingehaald. Daardoor ontstond een zui ging waarop men niet ver dacht was. Vijf procent van de caravanrijders in het bui tenland had nog nooit eerder met zo'n combinatie gereden, zelfs niet even geoefend bij huis. Daarom dient men voor al op de volgende punten goed te letten: 1. De caravan goed, d.w.z. op de as, beladen en nagaan of de kogeldruk niet te hoog of te laag is; 2. Nooit met te hoge snelheid rijden; 3. Bij aankoop erop letten dat het ledige gewicht van de ca ravan niet meer is dan zestig procent van dat van de tre kauto; 4. Controleer de caravan vooral op de banden (en de spanning), de remmen en de veren; 5. Ga thuis de hellingspercen tages na voordat men naar het buitenland gaat; 6. Oefen van te voren. Wat heb ik nouaanm'n fiets hangen? ZOETERWOUDE De fiet- saanhangwagentjes worden steeds populairder, zeker nu de vakanties in eigen land aan belangstelling winnen. Ook het aanbod van fietsaan- hangwagentjes, aangepast aan Nederlandse eisen, wordt SAteeds groter. Het bedrijf „Het wapen van Zoeterwou- de" (Wwatertje 8 in die plaats) brengt een nieuw mo del op de markt, demontabel voor vervoer per auto of trein of voor berging bij kkeinbehuisden. Het eigen gewicht (zestien kilo) is erg gunstig t.o.v. het laadvermo gen (zestig kilo). Het nieuwe wagentje (mandkar) bestaat uit een dompelverzinmkte mand met ingelaste stalen kokers voor bevestiging van wielen en trekstang. Het ge heel is in- en uit elkaar te of los te draaien, (inf. tel. halen door drie bouten vast 01715 1331) AMSTERDAM Deze maand kwam bij Ga zelle de vijfmiljoenste fiets van de montage band. Volgend jaar bestaat Gazelle negentig jaar, en in dit verband is het vermeldens waard dat de miljoenste fiets werd geprodu ceerd in 1954, de tweemiljoenste in 196^, de driemiljoenste in september 1973, de viermil- joenste vier jaar nadien en nu dus de vijfmil joenste. In de fietsenbranche gaat het goed, en zeker bij Gazelle, waar momenteel per dag 1.500 fietsen de deur uitgaan. De fabriek heeft een voorspoedig 1980 achter de rug. Er werden 300.000 fietsen afgeleverd. Twintig procent daarvan was bestemd voor de export, voorna melijk naar Westduitsland en België. Ook werden bij Gazelle in 1980 bijna 10.000 hand gemaakte racefietsen en -frames gebouwd, waardoor het bedrijf tot een der grootste op dit gebied in Europa behoort. DEN HAAG De nieuwe tarieven voor verkeersover tredingen zullen per 1 april ingaan. Deze krant berichtte al dat fout parkeren 35 gul den gaat kosten, een tientje meer dan nu. In de Staats courant stond een voll:edige tarievenlijst. Daaruit een greep: mand die zonder rijbewijs rijdt, komt dat op 150 gulden te staan, een verlopen rijbe wijs op 30 gulden. De boete voor autorijden met twee gladde banden bedraagt 100, met drie banden 140 en met vier gladde banden 170 gul den. Voor het rijden zonder autogordels moet 80 gulden betaald worden, door rood licht kost 110 gulden. Een ge leid dier onbeheerd in de auto achterlaten, de sleutel in het stopcontact laten, de mo tor even draaiende houden of dubbelparkeren (terwijl u bij voorbeeld even en winkel in stapt), kost voor elke overtre ding 45 gulden. Rechts inha len over de vluchtstrook om een file in te halen wordt be boet met 110 gulden, geen voorrang geven met 80 en hinderen bij afslaan met 90 gulden. PARIJS Het Parijse stadsbusbedrijf RATP wijst sij kort bezoekers uit binnen- en buitenland op de mogelj heid Parijs te „doen" per stadsbus. Voor zeventien var 55 lijnen is een apart vóuwblad gemaakt, waarop alle zienswaardigheden van de lijn zijn aangegeven. Op uitgebreide routestrip staat wat waar te zien valt en in marge zijn enkele bijzonderheden vermeld. De vouwl den zijn te verkrijgen op de grote metrostations en hirec ben tot titel: „Cette ligne vous fait visiter Paris". uur prgi redi to; VOORBURG Hooggeplaatste remlichten kunn' nut hebben als aanvulling op de gewone remsigi] len. Maar het gebruik heeft opok nadelen en die v gen volgens de Stichting Wetenschappelijk Ondfi/ri zoek Verkeersveiligheid SWOV momenteel nog r zwaarst Omdat voor het remsignaal verschillende systemen w< den gebruikt, kan een juiste reactie bij de achterop li mende automobilist worden bemoeilijkt. Als veel wage de de extra lichten gebruiken, dreigt het remsignaal de auto's zonder die lichten minder op te vallen. Tegenover deze nadelen staat dat het remsignaal beter f zien is. In verkeersstromen heeft men heeft men bovel dien meer kans op te merken dat verderop in de wordt geremd. De voordelen zijn belangrijk genoeg i kunnen een verbnetering van het remsignaleringsssj teem betekenen. Maar dan moeten zij ook uniform i volledig worden toegepast, meent de SWOV. 1 26 LEUSDEN De VAG-organisatie (Audi en Volkswagei^ heeft de garantievoorwaarden voor alle merken occasiowj^ belangrijk verbeterd. Nu krijgt de koper een volledige gjfc, rantie over een periode van drie maanden na afleveridm, tot een maximum van 10.000 km, omruilmogelijkheid 1|e klachten binnen vijftien dagen mits de wagen in die peri^ de niet meer dan 1.500 km. gereden heeft en tenslotte hP recht van arbitrage. !^ai ivo Wanneer een koper meent dat de uitvoering van de garalen tie reden tot klachten geeft, kan hij zich schriftelijk wel tv den tot de importeur van Audi en Volkswagen. Kan klacht niet in der minne worden geschikt, dan kan hij bi vendien als hij lid van de ANWB is, het oordeel vfij deze organisatie vragen. De importeur stelt zich garant dl, de dealer de uitspraak van de ANWB zal nakomen. De g|(^ rantie op VAG-occasions betrteft het herstellen of vervS gen van defecte onderdelen, inclusief het arbeidsloon hie|*|j voor. HARLINGEN De firma Doeksen, de particuliere ari derij die de veerdiensten tussen Vlieland, Terschelling ie. Harlingen onderhoudt, heeft besloten de sneldienslwt met veerboot Kogelwieck het komende seizoen (1 mei in september te beperken. rin De afvaart van 07.00 uur naar Terschelling komt te v Uc vallen en op diensdag zal de Kogelwieck helemaal nIC1 varen. Deze maatregel is een min of meer logische voo zetting van de gang van zaken en een gevolg van e bezuinigingsoperatie. Doeksen dreigde door in moeilile' heden te komen door stijging van de olieprijzen en }ge. feit dat deze slechts voor een klein deel mochten word doorberekend. r Verkeer en Waterstaat wilde wel helpen, maar alleen t°' de provincie Friesland en de beide eilandgemeent jer eveneens een deel van het tekort zouden dragen. 1 |oc weigerden, omdat de veerdienst volgens hen deel uler maakt van het openbaar vervoer en daarom geheel c »r der het ministerie valt. Er kwam geen geld en dus mofhe Doeksen de afvaarten inkrimpen. oo

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6