Bewoners protesteren tegen vestiging van snackbar bistrotheek Landbouwinstanties enthousiast over mogelijkheden aardwarmte REGI0(J0UR)NAAL REGNM JOURWAAL Gemeente laat Vrolijk slechte conditie Alkemadelaan voelen Pleidooi voor meer verkeersmaatregelen op Ambachtsherenweg Uniek popfestival in Midas Boete voor winkel dievegge REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 APRIL 1981 PAGINAj AÏ De gewraakte panden aan het Noordeinde. ROELOFARENDSVEEN Bewoners van huizen aan het Noordeinde hebben in een open brief aan de raadsleden en het college van Alkemade nogmaals geprotesteerd tegen de komst van een snackbar annex bistrotheek. De voor naamste bezwaren van de omwonen den zijn de te verwachten stank-, ge- luids- en verkeersoverlast. Ook vreest men baldadigheid en waardeverminde ring van de huizen. De grieven van de bewoners vloeien voort uit de gewijzigde bestemming van de be treffende panden, nadat bouwvergunning was verleend voor twee woonhuizen en een bijbehorend bedrijfgebouw. Het colle ge gaf pas toestemming voor de bouw van een bedrijfsruimte nadat projectontwikke laar P. van Ruiten een huurovereenkomst kon overleggen met een bedrijf dat zowel de woonhuizen als het bedrijfsgebouw zou gaan beheren. De omwonenden vragen zich af op welke gronden B en W deze eis (koppeling) nu hebben laten varen. Zij menen dat B en W slechts één of geen bouwvergunning zouden hebben verleend indien men geweten zou hebben dat er een bistrotheek én een snackbar zouden worden gevestigd. Omdat de bewoners moeilijkheden verwachten als beide hore cagelegenheden gevestigd worden, vraagt men de gemeente bijzonder kritisch te werk te gaan. De brief is door 24 personen ondertekend. Regionale brandweer wedstrijden ROELOFARENDSVEEN Ruim 300 brandweerlieden zullen zaterdag deelnemen aan de regionale brandweer- wedstrijden. De wedstrijden worden gehouden bij de ge meentelijke werkplaats aan de Korte Goog en bij de werkplaats van de woning bouwvereniging aan de Spoorstraat. In totaal 29 Zuidhollandse korpsen zullen aan de wed strijd deelnemen. De start van het gebeuren vindt plaats om kwart voor acht. Dan worden 18 brandweerofficieren, die als jury zullen fungeren, door burgemeester B.J. Bolten ont vangen op het gemeentehuis. De jury beoordeelt de indivi duele brandweerlieden, waar na de totalen opgeteld worden en de prijzen door de burge meester onder de korpsen zul len worden verdeeld. De prijs uitreiking vindt om half vijf plaats. De organisatie van de wedstrijd is in handen van de brandweer van Alkemade. iiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir ALKEMADE De gemeente Alkemade zal mr. M. Vrolijk, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, tijdens diens werkbezoek maandag, de slechte conditie van de Al kemadelaan laten voelen. De aankomst van de heer Vrolijk en gezelschap is aan het Pad- degat (veerpontje tussen Woubrugge en Roelofarendsveen). Vandaar vertrekt men per bus naar het gemeentehuis. De route voert over de Alkemadelaan. Een weg die er niet al te best bij ligt en waar de gemeente de aandacht op wil vestigen. De heer Vrolijk zal het aan den lijfe ondervinden, zo meent men. De heer Vrolijk zal tijdens zijn werkbezoek bezoeken brengen aan het laboratorium voor de weefselkweek aan de Sotaweg, het Remonstrantse kerkje in Oude Wetering, derde potentiële tuin bouwgebied in Nieuwe Wetering, de monumentale boerderij van de heer Noorlander in Oud Ade en de vuilstortplaats aan de Hoogmadeseweg. Ook maakt het gezelschap een rondrit door de gemeente. Het werkbezoek wordt afgesloten met een bijeen komst van de gemeenteraad. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ZOETERWOUDE Dc verkeersremmende maatregel in de Ambachtsherenweg kon gisteravond maar nauwelijks de goedkeuring wegdragen van de raadscommissie openbare werken. De aanvankelijke plannen de Ambachtsherenweg grondig te reconstrueren zijn na de inspraakavond op 25 fe bruari volledig teruggedraaid. Thans komt ter hoogte van perceel Ambachtsherenweg 37 een verkeersdrempel met ta- ludstrepen. Aan beide zijden van de drempel worden biel zenbloembakken geplaatst terwijl de doorrijbreedte drie meter bedraagt De kosten bedragen 9500,—. De heer Straver van Progressief Zoeterwoude blijft voorstander van méér verkeersremmende maatregelen. Ook N. Minekus van het CDA vindt één maatregel te weinig. Overigens blijft wel de versmalling nabij het kruispunt met de Burgemeester Smeetsweg (overigens wordt het gedeelte tussen de brug over de Noordbuurtsevaart en de nieuwe Burgemeester Detmersweg thans „Dirk van Santhorstweg" red.) gehandhaafd. Omdat diverse werkzaamheden niet gelijktijdig uitgevoerd zul len worden, zal reconstruering van genoemd kruispunt 81.500,meer gaan kosten. De verkeersveiligheid nabij de Loethe zal worden verbeterd middels plaatsing van het bord dat duidt op spelende kinderen en door het aanbrengen van een gele markeringstreep op de trottoirband aan beide zijden van de weg tussen Ons Huis en de bocht ter hoogte van perceel Loethe 1. Verbreding van het daar gesitueerde voetpad vond geen genade in de ogen van de com missieleden. Met name het verkeer dat zorgt voor bevoorrading van de aan het Watertje gelegen bedrijven zal dan moeilijkhe den ondervinden. Mevrouw A. Kolff had er geen vrede mee en constateerde dat de voetganger, zoals zo vaak gebeurt, opnieuw moet wijken voor de auto. De acties om meer bezoek aan het zwembad te entameren had dan wel de instemming van de raadscommissieleden. Doch e- venals de vertegenwoordigers van de raadscommissie financiën had men gisteravond nogal wat moeite met de doelgroepen die waren gepland voor de vroege avonduren. Na enige discussie kon men zich wel vinden in een gemengde trimgroep op woens dag en een doelgroep van dezelfde samenstelling op vrijdag. Op de speelweiden van het zwembad, dat zaterdag 16 mei open gaat, zullen diverse speelattributen worden geplaatst om meer recrea tieve mogelijkheden te scheppen. Gedacht wordt nog aan een publiektrekkende openings-activiteit. Met betrekking tot het verkooppunt kon wethouder A. van der Heijden nog geen mede delingen doen. Het voorverkooptarief van 25,had de volle instemming van de commissie. Vanaf 13 april zullen de kaarten verkrijgbaar zijn. Het ligt in de bedoeling voor die tijd een goede reclamecampagne te voeren. Met betrekking tot het plan „Gemiva" werd medegedeeld dat er goede hoop bestaat dat de bezwaren die de heer J. de Jong heeft ingediend in onderling overleg opgehelderd kunnen worden. Bij de rondvraag wees de heer Minekus op de situatie die kan ont staan indien binnen afzienbare tijd bruggetjes worden aangelegd tussen het voetpad nabij de Burgemeester Detmersweg en de zgn. andere burgemeestersstraten. Het blijkt dat enkele bewo ners een strookje gemeentegrond gemakshalve maar bij hun ei gen tuin hebben getrokken. Weinig gelukkig was de commissie met de reclamezuilen die het dorp (ont)sieren. Gezocht wordt naar een meer aanvaardbare oplossing. ALPHEN AAN DEN RIJN Jongerencentrum Midas staat vandaag en morgen bol van Alphense popmuziek. Maar liefst twaalf uit Alphen afkomstige groepen zullen verspreid over deze twee dagen concerten geven. De organisatie van het unieke festival is in handen van Midas. Indien de kwaliteit van het gebrachte werk dat toelaat, is een plaatopname van de Alphense groepen niet uitgesloten. Het Alp hense popfestival begint vanavond om zeven uur. De groepen die dan optreden zijn: Fairplay (rock), Clojoos (punk), Spunk 'n Queasy (soft-rock), Glone (jazz-rock) en The Product (rock). Morgen worden de optredens verzorgd door: Kuat (latin-rock), Point Seven (rock), Trash (funk-rock), Rocks off (punk-rock), Second Circle (rock), Nagasaré (jazz-funk) en Fake (rock). ECONOMISCHE ZAKEN WACHT OP VOORSTEL TNO OVER DEMONSTRATIE PROJECT LEIDEN Van verschillende zijden in de land- en tuinbouwwereld is grote belangstelling getoond voor de mogelijkheid om aardwarmte te ge bruiken voor kasverwarming (zie LC van gisteren). Woordvoerder Og- gel van het Landbouwschap in Den Haag: „Wij juichen dit uiteraard toe. Zo is er een mogelijkheid om minder afhankelijk te worden van gas". Alle ogen richten zich nu op het minis terie van Economische Zaken, hèt mi nisterie als het gaat om onderzoek naar mogelijkheden om minder afhankelijk te worden van olie- en gasgebruik. Het ministerie heeft in het verleden zoals bekend al een heel scala van projecten gesubsidieerd, zoals onderzoek naar wind- en zonne-energie, naar biogas installaties eri naar isolatie-oplossingen in de ruimste zin van het woord. „Het wachten is op een voorstel van TNO om een Demonstratieproject te starten. Tenslotte moeten boringen bewijzen of de seismologische waarnemingen van TNO kloppen", aldus een woordvoer der. Aan de hand van het proefproject zouden weer proefprojecten kunnen worden opgezet in groter verband. Het ziet er echter nog niet naar uit, dat gegevens van TNO spoedig tot concrete brandstofbesparingen zullen leiden in met' name de glastuinbouw In Zuid- Holland. Een enkele warmwaterbron in bijvoorbeeld Maasland daar wordt aardwarmte betrekkelijk dicht bij de oppervlakte vermoed kost circa 12 miljoen gulden. Dat is echter slechts een raming. Stichting Energie Anders in Hoek van Holland becijfert een der gelijke geldverslindende operatie op circa 20 miljoen gulden. Met de warm te, die zich in de bodem bevindt in be paalde waterdoorlatende grondlagen, zouden (afhankelijk uiteraard van ver schillende factoren als productiviteit, temperatuur en installaties) 10 20 hectare kassen kunnen worden ver warmd. Ook zou de via heet water op gepompte warmte kunnen worden ge bruikt om enkele duizenden huizen te verwarmen. Het is nog niet bekend tot wat voor prijsvoordelen een dergelijk project kan leiden. Verwacht wordt, dat in aanleg de warmteproductie duurder is, maar op de lange termijn toch iets goedkoper blijkt te zijn. Een en ander behoeft nog veel onderzoek, zo blijkt uit de informatie van TNO. Radio-activiteit De aardwarmte wordt niet zoals meest al wordt verondersteld geproduceerd door de gloeiende kern van de aarde, maar juist door het uiteenvallen van radio-actieve elementen enkele tiental len kilometers diepj in de bodem. Die vrijkomende warmte kan een hoger (minder diep) gelegen waterreservoir verwarmen. Onderzoek heeft aange toond dat in Nederland elke kilometer dieper in de grond ongeveer dertig gra den warmtewinst oplevert. In vulkani sche gebieden ligt dat uiteraard anders. Daar kan elke kilometer dieper wel en kele honderden graden temperatuur verschil te zien geven. Het principe van aardwarmte winnen in Nederland is op het eerste gezicht heel eenvoudig, yanaf de „begane grond" wordt water geïnjecteerd op zo'n drie kilometer diepte. Daarna wordt het bijvoorbeeld één kilometer verderop, als het warme waterdoorla tende steenlagen is gepasseerd, weer opgezogen. Probleem is dat het water dan veel gevaarlijke zouten bevat die zich op grote diepte bevinden. Die moeilijkheid kan worden opgelost door gebruik te maken van warmtewisse laars. Dat betekent dat de warmte via een geleidingssysteem wordt overge dragen op andere buizen, waarin zich schoon water bevindt. Niet waarschijnlijk De onderzoekers van TNO verwachten niet dat het particulier initiatief zich gauw met aardwarmte zal gaan be moeien. „Gezien de zeer hoge aanvang- sinvesteringan, de risico's en de lange tijd, voordat je je geld eruit hebt, is deelname van particulier initiatief niet waarschijnlijk", aldus de onderzoekers. TNO gaat er dan ook van uit, dat het exploiteren van afval- en restwarmte in de meeste gevallen goedkoper is dan aardwarmte. Woordvoerder Oggel van het Landbouwschap weet nog zo net niet of het particulier initiatief niet te porren is vooj- een dergelijk project. Het Landbouwschap zelf is geen parti culiere organisatie, maar wel een in stantie waarbij de glastuinbouwers be trokken zijn. Het schap heeft in samen werking met de overheid en het be drijfsleven een flink aantal projecten uitstaan om te kijken hoe de energie kosten het best in de hand te houden zijn. Zo is daar het DENAR-kasproject in Rijswijk, waar geprobeerd wordt via allerlei glas- en kunststofconstructies de isolatie van kassen optimaal te ma ken. Ook doet het Landbouwschap in Brabant bij Geertruidenberg mee aan een project om de afvalwarmte van de electriciteitscentrale te gebruiken. Rest nog bij deze korte opsomming het vori ge week aangekondigde project van een onderzoeksinstituut van het minis terie van Landbouw en het bedrijf Zeg waard in Delft om via een onlangs uit gevonden procédé biogas en compost te maken uit tuinbouwafval en het is dui delijk dat particulier initiatief en over heid hand in hand kunnen gaan, wan neer er reële kansen zijn op succes. A Een jaar geëist wegens oplichting ALPHEN AAN DEN RIJN Wegens diverse gevallen van oplichting en flessetrek- kerij heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam gisteren een ge vangenisstraf van één jaar met aftrek van voorarrest geëist tegen de 29-jarige M. J. uit Alphen aan den Rijn. In april 1978 had J. zich een auto toegeëigend van zijn werkgever, een handelaar in onroerend goed, omdat hij naar zijn zeggen nog geld te goed had. Om dezelfde reden had hij een etage van een pand van zijn werkgever verhuurd, waarbij hij vijfdui zend gulden sleutelgeld op streek. In 1979 deed hij zich samen met een ander voor als eige naar van een hotel, dat gere noveerd was. Voor dit hotel bestelden de mannen grote hoeveelheden goederen, voor al elektrotechnische artikelen als kleurentelevisies, zonne banken en dergelijke. Deze ar tikelen werden niet of slechts gedeeltelijk betaald. De totale schade van deze praktijken wordt geschat op vier tot vijf ton. De rechtbank doet 16 april uit- DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN De Haagse politierechter heeft een 23-jarige Alphense ver oordeeld tot honderd gulden boete, wegens het plegen van winkeldiefstallen. De rechter hield er rekening mee dat verdachte een socia le uitkering heeft. De officier van justitie consta teerde dat verdachte geen za ken had gestolen die noodza kelijk voor het levensonder houd zijn en eiste derhalve tweehonderd gulden boete. In een zelfbedieningszaak had de Alphense kans gezien zonder te betalen de deur uit te gaan met twee lakens, drie slipjes, vier washandjes en twee bad lakens. Zij heeft bekend ook in een andere zaak diefstallen te hebben gepleegd. De Alphense kwam in financiële moeilijk heden door het overmatig ge bruik van alcohol en drugs. Fancy Fair In het Trefpunt aan de Herenweg 80 in Warmond wordt vanavond en morgenavond een fancy fair i houden ten behoeve van muziek- en toneelverenigi Sint Matthias. Alle vertrouwde spelletjes zijn weerL aanwezig, zoals het Rad van Avontuur en de grabbelA ton. Ook zijn er enkele nieuwe attracties en wordt de uitslag van de loterij bekend gemaakt De fancy fair l vanavond vanaf 19.00 uur geopend en morgen vanaf, 13.00 uur. Contactavond Handbalvereniging MMO uit Hoogmade houdt vanavond een contactavond in Huize van der Ploeg aan de Kerk-1 straat. De leden en donateurs van de club kunnen cfel avond doorbrengen met kaarten en sjoelen waarmee enke-m leleuke prijzen te verdienen zijn. Bovendien zijn er prijzenm te winnen bij de verloting. De opbrengst daarvan komt ten! goede aan de clubkas. Muziekuitvoering Muziekvereniging „De Heerlijkheiduit Hoogmade geeft morgenavond haar jaarlijkse muziekuitvoering in het Cultureel Centrum De Schuur aan de Kerk-)Ui straat Aan dit concert zullen de Harmonie-kapel, de Drumband en de Majoretten meewerken. Het muzika le gebeuren start om kwart over acht Na afloop volgt'Ff een „gezellig samen zijn", dat opgeluisterd wordt door „Cosy Music". De entree voor niet-leden bedraagt 5 gul- den. Rt Muziekuitvoering (2) I Ai Ook muziekvereniging DSS uit aarlanderveen geeft mor gen een concert. Deze uitvoering wordt gehouden in de /a-»»—< briekshal van de firma Blom aan de Dorpsstraat. De fanfa-<tl\ re, drumband en majoretten starten hun show om 20.00 Our House activiteiten De Noordhollandse popgroep The Rousers treedt vana-y. vond op in het Alkemadese jongerencentrum Our Hou-- se. De band speelt voornamelijk new wave-achtige mu®j ziek. De Rousers brachten reeds enkele v4USJ uit Het optreden in Roelofarendsveen begint om ne-rf gen uur. Het Veense publiek kan zich zaterdag opma-Jl ken voor de komst van Drs.P.. De pianist, cabaretier, j, tekstschrijver en econoom Polzer heeft zich door zijn?- vele elpees, dichtbundels en televisieoptredens eeur y" unieke plaats verworven in de Nederlandse amuse-® mentswereld. The Rousers in 'Our House' „De onbetaalbare loodgieter99 x^'^hon Jk. ^ditn laan 'Var «woc hoq per< com van zich aan Hoewel de naam ander doet vermoeden bestaat de toneel-nu vereniging „Nieuwe Kracht" reeds 45 jaar. Morgen treed «Het de Rotterdamse vereniging op in De Ridderhof in Koude-zoni kerk. Het op te voeren spel heeft de titel „De on betaal baretne\ loodgieter" meegekregen. Een klucht in drie bedrijventace over een familie die te maken krijgt met een erfeniskwes tie. De loodgieter biedt uitkomst, maar dat heeft wel van misverstanden tot gevolg. Kaarten voor de voorstel ling onder auspiciën van de Ridderhofkring, zijn beslistrr niet onbetaalbaar. Voor /5 kan iedereen vanaf 20.15 uurKI genieten. Blaaskwintet Parnassos Het bekende blaaskwintet 'Parnassos' geeft zondag morgen een concert in de kapel aan de Noordwijkse Hoofdstraat. Op het programma staan werken van Haydn, Danzi, Pierné, Beethoven, Francaix en Arnold. Toeganskaarten voor het concert dat om 13.00 uur be- W gint, kunnen onder meer telefonisch besteld worden; 01719-11835. ^•w Kindertheater De werkgroep WOUW organiseert zondag weer kinder theater in Ons Huis aan het Kosterpad in Zoeterwoude. De£^ toneelgroep Cactus uit Amsterdam speelt dan de voorstel'-V/. ling „Pop- en werksterren". Het gaat om een tuttige zange res die na een ontmoeting met een werkster ertoe overgaat om rock and roll-liederen te gaan zingen in plaats vanrC\ smartlappen en een popster wordt. Het eindigt ermee dat V ze samen optreden. De voorstelling is bedoeld voor kinde ren van 6 tot 12 jaar maar volwassenen zijn ook welkom. Het stuk wordt om half drie opgevoerd. De entree bedraagt /2 )E> fllei Musicerend echtpaar Henk Vos (fluit) en Sara Vos Strumphler (harp) ge- nS< ven zondag een concert in de Hervormde Kerk van Voorhout. Sara Vos is harpiste bij het Amsterdamse Concertgebouworkest Haar echtgenoot is een leerling"0™ van Hubert Barwahser. Op het programma staan werhi; ken van onder anderen Rossini, Bizet Mozart en Ibertt( De toegangsprijs van het concert dat om drie uur be-net gint, is 3 gulden. Kinderen, 65-plussers en CJP-houdersnaai betalen de helft van deze prijs. oek< ït k oir teen Toneelvereniging Heil speelt zondag in het A7pAenseiem Hooftstraattheater een bewerking van „Huis Clos" vanl Jean-Paul Sartre. Spelers zijn: Glenn Durfort, Marieke van van der Pol en Ria Marks. De voorstelling begint om half ne-Jmt &n- lier, tam De Lofstem Ter gelegenheid van haar 55-jarig bestaan geeft zang vereniging „De Lofstem" morgenavond een concert in^Tic de gereformeerde kerk aan de Dorpsstraat in Aarlan- derveen. De toegatig tot bet concert dat om acht uurf'^ze begint is gratis. Het Boskoops kamerkoor en de blokt-* ve luit groep werken aan de viering van het elfde lustrum' Huis Clos Lenteklokjes Kinderkoor „De Lenteklokjes" geeft vanavond weer een voorjaarsconcert in de Bron aan de Alphense Troubadour- weg. Met het huiskoor van „De Hooge Burch" uit Zwam- merdam brengt het koor een uitgebreid repertoire. Het concert begint om acht uur. )E1S ets*

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4