AZ loopt op laatste benen Vuurwerk in Galgenwaard lichtpunt bij Utrecht—Ajax meubel MAGERE ZEGE WEST DUITSLAND PORT ~Krol Rummer 1 In Italië h? Jappel twee laar bij HSV I eyenoord ril Kaczor h efinitief ER &ZN Halve finales CORVER MOET DUEL ONDERBREKEN Vijftien dagen naar Japan, Taipei, Hong Kong en China Hoofdrol Kelderman (De Graafschapbij behalen van derde periodetitel LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 APRIL 1981 PAGINA 17 he waa ram -m tskathe Kochten rembe: nlands ■Wt beiderajj )ME Ruud Krol is gisten Italië gekozen tot voetballer het jaar 1980. De voor Na- uitkomende Nederlandse rnational kreeg met 103 nmen één stem meer dan >erto Pruzzo van AS Roma.i de derde plaats eindigde de elman van Juventus, Dino ff, met 60 stemmen. c beva beleii moeter iden) ai moetei lartegei hun g< anderei jpgelegd ucturel^ erlandi de relil EN Ernst Happel it gisteren in Aken zijn idtekening gezet onder contract, dat hem twee als trainer bindt aan inburger SV. De 55-jarige itenrijker krijgt een idsalaris van 30.000 k (33.000 gulden), min- dan de ruim 25.000 gul netto, die hij nu maan- Jks bij Standard Luik [tvangt de zesde club die Happel Ier zijn hoede krijgt. Eerder hij trainer bij ADO, Feye- d, Seviila, Brugge en Bndard Luik. Met deze clubs 1 hij zesmaal kampioen en verde hij vier nationale H,tiPvVJFers- In de iaren dat Happel n zuUeïFeyenoord werkte- wonnen v1 1 Rotterdammers de Europe- onde?! en wereldbeker. Verder Kor**J® Happel ook nog trainer het Nederlands elftal dat in Argentinië als twee- jeindigde bij de strijd om het reldkampioenschap. het bis- 2 ef heeft ssi voor zes iiiljoen naar uventus URIJN Juventus Turijn pft Paolo Rossi van Lane- Bsl Vicenza gecontrac- trd. Juventus betaalde tor Rossi een bedrag van ie miljard lire (ongeveer B miljoen gulden) en staat trder drie jonge spelers !i Lanerossi af. entus zal echter nog een moeten wachten voordat Rossi kan opstellen. De valler is betrokken geweest het omkopingsschandaal in ilië en is in verband daar- |e tot het vooijaar van 1982 ichorst. Rossi meldt zich fce zomer bij Juventus en be lt dan met de training. ifinst mamo Tiflis FLIS Tiflis, de tegen- onder van Feyenoord - vol- Éde week woensdag - in het irnooi om de Europese com- fctie met 3-1 (2-0) gewonnen I) Spartak Moskou, David 'lani scoorde tweemaal Dynamo. ttTERDAM Nadat (renoords directeur Peter 323 Iphan met zijn reis naar ilgarije het suuces heeft mekt dat hij Jeliaskov la via Sofia) kon aantrek- Q, doet hij thans pogingen I spits Jupp Kaczor. uitge- oei nd door net Westduitse :hum, definitief aan te en kken. De onderhandelin- i (of over de transfer zijn ge- nd. Haarlem scoorde tweemaal maar dit doelpunt in wording werd wegens buitenspel afgekeurd. Piet Huyg kopte hoog boven Metgod in. Doelman Treljtel stopte de bal maar niet afdoende zodat Leljs- ner kon scoren. Evenwel in buitenspelpositie. ALKMAAR - AZ '67 heeft tot dusver de boot nog boven water kunnen houden, maar het een maand geleden nog fiere vaartuig begint wel steeds meer lekken te verto nen. Tot inclusief gistera vond in de bekerwedstrijd tegen Haarlem behoefde er nog niet serieus te worden gehoosd, maar slagzij maakt het nog steeds als zodanig geldende vlaggeschip van net vaderlandse voetbal steeds meer. En de proble men lijken nog lang niet aan hun einde. Neem maar eens het steeds groter wordende aantal blessu res in de zo geruime tijd volle dig fit blijvende spelersgroep. Gisteravond ontbrak in het met veel pijn en moeite ge wonnen duel met Haarlem (pas in de laatste minuut kwam de verlossende derde treffer, waardoor het 3-1 werd) Peter Amtz wegens een liesblessure. En ook de nog wel meespelende Hugo Hoven- kamp is bepaald niet honderd procent fit al verhindert zijn knieblessure hem vooralsnog niet in het veld te staan. Niet inzetbaar is op dit moment Kees Kist die worstelt met mentale en fysieke problemen (ook lies), waardoor de voor malige Europese topscorer voorlopig ook niet bruikbaar is. En het vormverlies van Kurt Welzl, die Kist aan het begin van het seizoen uit de basis verdreef, vervolgens zijn plaats weer kwijt raakte maar weer terugkwam, baart de lei ding van AZ ook grote zorg. Maar nu het echt nodig is, is Kist niet beschikbaar. Dat geldt - in ieder geval op nationaal niveau ook voor voorstopper Ronald Spelbos. De (ex-)international liep gis teravond zijn derde gele kaart op en kan enige weken op de tribune gaan zitten. Waarmee Georg Kessler, de trainer van AZ, ook wordt opgezadeld met een defensief probleem. Het toch al niet altijd even be trouwbare centrale duo Met god/Spelbos, dat gisteravond door het naar de rol van even knie van de Alkmaarders din gende Haarlem soms voor erg grote problemen werd gesteld, zal uit elkaar moeten worden gehaald. En dat kan de solidi teit van het hart van de AZ- Overbelasting Maar met het schetsen van de verdedigende en aanvallende problemen zijn nog niet alle moeilijkheden van de huidige lijstaanvoerder van de Neder landse competitie verteld. Ook het hart van de ploeg, de mid denlinie, kampt met overbe lasting en vormverlies. Het was tekenend dat bescheiden spelers als Balm en Van Leen, hoe talentvol ze ook wellicht zijn, AZ '67 gisteravond vooral in de tweede helft confron teerden met inboetende con trole op de gang van zaken. Waarbij alleen Kristen Ny- gaard zich op een redelijk ni veau handhaaft. Zowel Jan Peters als Jos Jonker begint steeds verder verwijderd te ra ken van zijn topvorm en de vervanger van Arntz, Ronald Weijsters, heeft wel voldoende techniek in huis, maar ont beert de buffelaarseigenschap- pen van de man die hij ver ving. Resteren Pier Tol en Ed die Treijtel. Tol etaleert welis waar niet meer de scherpte die hem eerder dit seizoen tot in ternational deed uitgroeien, maar kan dit manco door hard werken nog grotendeels ca moufleren. Ondanks een rib- blessure bewees hij dat door tegen Haarlem de eerste tref fer op zijn naam te brengen. Maar het stagneren van ande re raderen in de ooit zo soepel draaiende Alkmaarse machi nerie ziin ook van invloed op zijn spel. Hoewel Kessler zich over hem het minst zorgen be hoeft te maken. Luidkeels Dat moet de verantwoordelij ke technische man van AZ wellicht wel over Eddie Treij tel. De oud-Feyenoorder, die enige weken geleden vlak voor de tweede Europa Cu pontmoeting tegen Lokeren luidkeels klaagde over de zijns inziens te lage aanbieding die AZ hem voor volgend seizoen had gedaan, doet er beter aan voorlopig maar even zijn mond te houden. Tegen Haarlem opereerde hij dermate onzeker dat hij zich vooralsnog maar beter kan richten op zijn werk als bal- lentegenhouder. Dat deed hij onvoldoende bij Haarlems aansluittreffer kort na de pau ze, waarbij het derde talent van trainer Hans van Doorne- veld, Ruben Leysner, van Treijtels foutieve taxatie ge bruik kon maken om de wed strijd nieuwe impulsen te ge ven. Die vooral van Haarlem se zijde moesten komen. Want nadat AZ '67 in de eerste helft een aantal goede mogelijkhe den had laten liggen om de treffer van Tol in de 29e mi nuut van uitbreiding te voor zien werd de Alkmaarse titel- pretendent na de rust bijna ge- gêneerd door de leider van de eerste divisie. Die in Martin Haar niet alleen een betere ausputzer bezat dan AZ in Metgod, maar op basis van in dividuele kwaliteiten, samen hang in de ploeg en een portie durf en brutaliteit het heft grotendeels in handen nam. Niet mopperen Waarbij AZ bepaald niet mocht mopperen dat scheids rechter Weerink 'al in de 20e minuut van het eerste bedrijf een treffer van Leysner had afgekeurd. De motieven van de leidsman waren overigens niet geheel duidelijk. AZ bleef deze tegenvaller bespaard, e- venals het een uitschakeling in het bekertoernooi niet be hoefde te ondergaan. Hetgeen echter bepaald niet de eigen verdienste mocht worden ge noemd. Bij de stand van 2-1 zou een Haarlemse treffer verder be keren voor het team van Van Doorneveld betekend hebben. En de Haarlemmers, die tegen Feyenoord een ronde eerder al stuntten en AZ in de eerste ontmoeting al knap op 1-1 hadden gehouden, hebten er de kansen voor gehad. Zoals Ruud Gullit, die pas twintig minuten voor het einde werd ingezet, omdat hij medisch ge zien niet in staat werd geacht zijn geblesseerde lies een hele wedstrijd te belasten. De don kere Haarlemmer kreeg een minuut na zijn binnenkomst een heel riante kans na op nieuw mistasten van het duo Spelbos/Metgod, maar hij kon zijn schot, geheel vrijstaande voor Treijtel, niet de juiste richting meegeven. Net zo min als Gullit tien minuten later DEN HAAG De lo ting voor de halve fina les van het toernooi om de KNVR-beker had het volgende resultaat: PSV - Ajax en Go Ahead Eagles - AZ'67. PSV en Go Ahead spe len dus eerst thuis, op 15 april. De returns worden op 5 mei ge speeld. De finale is op 28 mei (Hemelvaarts dag). na Richard van der Meer, die net als enige van zijn ploegge noten blijk geeft van ver schijnselen van overbelasting, knap te hebben uitgespeeld- daarin slaagde. Het bleven op die manier plaagstootjes voor' AZ, dat evenwel opgelucht de. eindstreep haalde. Met dank; zij een ludiek grapje van Hans; van Doorneveld, die zijn doel-; man Edwin Metgod liet wisse len met libero Martin Haar/ zelfs nog een score van 3-1/ Want uit de inzet van Peters: één minuut voor het einde kon; pseudo-doelman Haar de bal; slechts toucheren. Het gaf AZ een geflatteerde- score, die de zorgen niet zaT wegpoetsen. „Het wordt alle-, maal te veel", verklaarde Hudo Hovenkamp van AZ na afloop. „Het spelen van drie wedstrijden per week de laat ste tijd gaat ons toch opbreken. Ik begin nu bewondering te krijgen voor de Engelsen, die: dat doorlopend doen. Maar we blijven op drie fronten strij-; den, de UEFA Cup, de landsti tel en de KNVB-beker. Waar bij we in ieder geval kampioen moeten zien te worden". Dat zal gezien de voorsprong die de Alkmaarders nu hebben waarschijnlijk wel gebeuren. Maar dat de dubbele bekeras piraties voortijdig worden af gebroken moet tot de reële mogelijkheden worden gere kend. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 29. Tol 1-0; 48. Ny- gaard 2-0; 49. Leysner 2-1; scheids rechter: Weerink; toeschouwersr 12.000. gele kaarten: Spelbos(AZ) en i. Peters, Nygaard, Jonker. Welzl, Haarlem: E. Metgod; Masefield, Haar, Huyg. Van Leen; Verkaik, Van den Ban, Balm; Leysner, Hendriks, Nijdam(Gullit). UTRECHT Het is FC Utrecht weer niet gelukt om Ajax te bedwingen. In een stampvol stadion Galgen waard waar op de tribunes weer onregelmatigheden plaats vonden, verloor FC Utrecht met 21 na een erg matige wedstrijd. Vooral de thuisclub, die het zonder de geblesseerde Gerard van der Lem moest stellen, speelde onzeker en erg onrustig, waardoor Ajax steeds op het juiste moment de aanvallen kon ontregelen. De wedstrijd was nog maar nauwelijks begonnen toen Charles Corver beide ploegen weer liet inrukken. Massa's vuurwerk werden op het veld gesmeten en onder die om standigheden achtte Corver het niet toelaatbaar om te spe len. Nadat de raddraaiers tot de orde waren geroepen, kon de wedstrijd worden hervat. Het vuurwerk van de eerste minuten was overigens het enige lichtpunt in de eerste helft, waarin zowel FC Utrecht als Ajax weinig goed voetbal liet zien. Het was een soort van schaak voetbal, dat op het middenveld werd uitgevoerd in een bijzon der laag tempo. In de 37e mi nuut nam Ajax de leiding toen Lerby, die vooraf een gele kaart had opgelopen wegens te ADVERTENTIE Uw krant met Japan Air Lines en METRO :en vijftlendaagse reis naar 'the land of the rising sun'. Ja- >an dus, het land van de rijzende zon is het doel van deze inieke reis, die uw krant in samenwerking met Japan Air Jnes en reisbureau METRO organiseert van maandag 8 tot in met maandag 22 Juni 1981. Vlet alleen de Japanse hoofdstad Tokio, maar ook de ha venstad Kyoto, het eiland Taipei, het dynamische Hong (ong en een driedaagse tour naar China (Kanton) staan tij lens deze Verre Oosten-tour op het uitgebreide program- na. Oe prijs van deze reis Is 4880,- p.p. op basis van een ?,0J toreepersoonskamer (wijzigingen voorbehouden). Toeslag !rms tonpersoonskamer 425,- p.p. (tijdens de trip naar China s geen één-persoonskamer beschikbaar). Minimum aantal: 10. Belangstellenden voor deze vakantie-tour kunnen een ult- Qebreld programma aanvragen bij Sijthoff Pers Reisorgani- Mtle te Den Haag. Tel. 070-635918. veel praten tegen Corver, uit een vrije schop van Arnesen de bal langs Van Breukelen kopte. Ook na dit doelpunt kon Utrecht niet los komen en daar Ajax het wel geloofde, was de rust een „verlossing". Na de rust had Van Hanegem plaats gemaakt voor de licht geblesseerde Jan Monster. Ook dit bracht weinig verbetering in het wel fel maar fantasie loos aanvallende spel van de thuisclub. Een levensgroot misverstand in de defensie van Ajax was er de oorzaak van dat Carbo na een verre trap van Flight de gelijkmaker kon inkoppen. Nog geen mi nuut later stond Ajax al weer op voorsprong toen Wildbret zich in een verre pass vergiste en Lerby Schoenaker in stel ling bracht, die niet faalde: 1 2. In de slotfase ging FC Utrecht feller in de aanval. Carbo en de voor Van der Vlag ingeval len Van Tamelen kregen nog een goede kans. Maar Carbo schoot naast en Van Tamelen zag zijn inzet door de voet van Schrijvers gestuit. Aan de an dere kant verzuimde Kieft om de voorsprong van Ajax groter ■te maken. Scoreverloop: 37. Lerby 0—1; 70. Carbo 1—1; 71. Schoenaker 1—2. Scheidsrechter: Corver. Toeschou wers: 20.000. FC Utrecht: Van Breukelen. Du Chatinier; Wildbret, Van der Vlag (Van Tamelen), Flight; Tervoort, De Kruijk, Van Hanegem (Monster); Carl», Van Veen, Wouters. Ajax: Schrijvers; Boeve (Zwamborn), Ziegler, Jansen, Ophof; Rijkaard. Ar nesen, Lerby; Ling (Hamberg), Kieft, Schoenaker. NEC In een slechte wedstrijd heb ben NEC en PSV met 00 gelijk gespeeld. Een uitslag waarmee de Nijmegenaars, die wel wilden maar niet konden, tevreden waren, maar voor de Eindhove- naars die wel konden maar „Naar de kleedkamers", wijst scheidsrechter Charles Corver. Na vijf minuten FC Utrecht—Ajax was hij genoodzaakt het duel te onderbreken omdat Plet Schrijvers met vuurwerk werd bestookt en ook elders met dat spul werd gegooid. niet wilden, toch enkele vraagtekens moet hebben, opgeleverd. PSV, dat met een vierde plaats op de ranglijst nog alle voor uitzichten op een plaats in het UEFA-bekertoernooi heeft leek dat eventuele toekomstige Europese voetbal gisteravond echter ver uit de gedachten te hebben gebannen. Het ontbre ken van René van de Kerkhof en Ernie Brandts mag niet als excuus gelden want PSV moet desondanks meer kwaliteit kunnen opbrengen dan degra datiekandidaat NEC dat vier basisspelers miste. De eerste 20 minuten leek de thuisclub eindelijk eens' haast te zetten achter de noodzaak wat punten te verzamelen, maar meer dan een door Wild schut van de lijn gehaalde bal kwam NEC niet. Na deze pe riode zakte het niveau beden kelijk. Scheidsrechter Bakker hield de aanvoerder van NEC, Mulderij, voor het onderuit halen van een tegenstander, het geel voor. De tweede helft was van nog mindere kwaliteit. Een volle dig gebrek aan zelfvertrouwen aan Nijmeegse zijde deed de schaarse kansen verloren gaan en in de laatste tien minuten moest NEC zelfs nog oppassen dat PSV niet alsnog met de - onverdiende - winst zou gaan strijken. Enkele goede reddin gen van de wisselvallige Schellekens zorgden er in de slotfase voor dat NEC een puntje veroverde. Scheidsrechter: Bakker. Toeschou wers: 2000. Meyers (Sal- fischberger), Janssen; Heisper. PSV: Doesburg; Jansen, Stevens, W. van de Kerkhof. Wildschut; Poort vliet. Van der Kuijlen en Huh (Koe man); Koster, Valke, Postuma. Stand: AZ '67 Feyenoord Utrecht PSV MVVtC Sparta NAC Excelsior NEC 23 45 78—19 24 36 52—25 24 32 4626 24 30 43-22 23 29 63—45 24 28 45—36 24 24 37—43 24 23 47—55 24 22 49—49 24 22 25—32 24 21 37—55 24 20 33—44 23 17 33—47 24 17 27—39 24 17 37—54 23 16 29—42 24 15 27—45 24 14 27—55 TIRANA West-Duitland heeft gisteren in Tirana een magere overwinning be haald op Albanië: 2—0. De ruststand was 1—0. Het betrof een wedstrijd in groep 1 van de voorronden voor het toernooi om het wereldkampioenschap 1982 in Spanje. Het werd dit keer geen blama ge voor „die Mannschaft" maar het gaat te ver om te zeggen dat West-Duitsland een wedstrijd van hoge kwaliteit afleverde. De bij Barcelona spelende Bernd Schuster was de enige veldspeler, die een opmerkelijke rol vervulde. Hij bevestigde dat door beide tref fers te maken: de eerste in de beginfase (na negen minuten) en de tweede twintig minuten voor het eindsignaal. Voorts verdedigde Günther Schuma cher het Duitse doel op voor beeldige wijze. Hij stond de ge lijkmaker van Albanië, vlak voor het rustsignaal, tot twee maal toe in de weg. Scheidsrechter Wencl (Tsj.) en er waren 30.000 toeschouwers. AMERSFOORT Met een knipoog naar competitielei der Jan Huijbregts heeft De Graafschap zich gisteravond verzekerd van de derde pe riodetitel in de eerste divi sie. De Doetinchemmers kre gen van Huijbregts voor de derde periode een gemakke lijke wedstrijdenreeks voor gezet en hebben daar maxi maal van geprofiteerd. Gis teren werd het periodekam pioenschap veilig gesteld met een overwinning van 2-1 op SC Amersfoort Voor De Graafschap telde al leen de winst. Dat was aan het spel duidelijk te merken, want overtuigen kon de ploeg niet Aangezien de thuisclub weinig meer dan een grote dosis goed willendheid te bieden had, werd het op Birkhoven een er barmelijk slechte wedstrijd. Een hoofdrol was weggelegd voor middenvelder Bob Kel derman van De Graafschap. Hii zette halverwege de eerste helft zijn ploeg met een eigen doelpunt op achterstand, maar na de gelijkmaker van Hein Schreur smaakte hij het ge noegen van de beslissende treffer. Dat hij van de warrig leidende scheidsrechter De Schepper ook nog zijn derde gele kaart moest incasseren, nam de jeugdige Doetinchem- mer op de koop toe. „Als de nacompetitie begint, heb ik mijn schorsing er al op zitten. Dus wat dat betreft kwam die gele kaart op tijd", aldus rea geerde Kelderman. De Graafschap heeft zich dan wel geplaatst voor de nacom petitie maar afgaande op de wedstrijd tegen SC Amersfoort lijkt de ploeg geringe promo tiekansen te nebben. Ondanks de aanwezigheid van gerouti neerde spelers als Cornelis, Van Zoest en Rietveld speelde De Graafschap onsamenhan gend. Het ontbreekt de ploeg aan een leider. Dat werd tegen SC Amersfoort vooral duide lijk nadat een voorsprong was genomen. De Doetinchemse spelers konden niet de beheer sing opbrengen om de bal in de ploeg te houden. Er sloop onrust in het team maar, ge lukkig voor De Graafschap, ontbrak het SC Amersfoort aan de kwaliteiten om dat uit te buiten. De zege kwam moeizaam maar verdiend tot stand. De Graaf schap creëerde de beste kan sen. Onvoldoende beheersing op beslissende momenten en de goede vorm van Amers- foorts doelman Rini Sprangers hielden de ploeg van trainer Viermaal gaf scheidsrechter De Schepper een gele kaart. John Trentelman (De Graaf schap) kreeg geel wegens aan merkingen op de leiding, zijn ploeggenoot Henk Pieneman (derde kaart) omdat hij Van de Boog onderuit had gehaald, Kelderman (derde kaart) eveneens wegens aanmerkin gen op de leiding en van SC Amersfoort kreeg Jaap van Pelt de gele kaart voor een overtreding tegen Koenders. De Graafschaps trainer Huib Ruygrok noemde het behalen van de periodetitel een pak van zijn hart Een begrijpelijke uitspraak omdat zijn ploeg de laatste weken in een vormcri sis verkeert Scoreverloop: 36.Kelderman (eigen doel) 1-0, 44.Schreur 1-1, 51.Ke!der- man 1-2. Scheidsrechter De Schep per. Toeschouwers: 4600. In de eerste divisie werd eveneens gespeeld Cam buur - Heracles 2-1; S.Poell 0-1, 23.Peltzer 1-1, 35.v.d Meer 2-1. Scheidsrechter Gans. Toeschouwers: 4500. Haarlem Fortuna S Volendam Den Bosch De Graafschap SVV Cambuur Telstar Veendam Helmond Sp. 27 42 80—18 26 35 51—28 27 33 43—31 26 32 43—32 27 32 36—29 27 31 41—32 26 30 41—36 27 27 36-34 25 26 36—39 26 26 24—26 26 25 33—28 25 24 31—37 26 24 30—36 26 22 38—48 26 21 27—38 24 18 38-51 26 18 19-36 27 17 18—41 26 13 21—46 De Graafschap winnaar 3e periode. f Fortuna S 8 12 176 Haarlem 8 11 16- 4 Volendam 8 11 1511 Heerenveen 8 11 1311 DS '79 8 10 11—7 Amsterdam 7 9 87 Den Bosch 8 9 12—11 Telstar 7 8 10-11 Cambuur 8 7 119 SVV 8 7 10—10- Amerafoort 8 7 6—11 Vitesse 6 6 7—7 Eindhoven 8 6 710 Helmond Sport -8 6 7—12 8 6 12—17 8 4 4-13 Voor de derde periode worden nog

Leidse Courant | 1981 | | pagina 17