Actrice kreeg meerdere brieven van Hinckley 2Belgische partijen tegen verkiezingen Stakingen in folen voorlopig an de baan Britten praten over toekomst Hongkong Bloemen voor Beatrix Madrid zet extra militairen in tegen terrorisme ANSLAG LEVERT REAGAN POLITIEK VOORDEEL Thailand op rand van burgeroorlog LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 APRIL 1981 PAGINA 15 NEW HAVEN De Amerikaan se actrice Jodie Foster (18) heeft herhaaldelijk brieven gehad van John Hinckley, de man die afge lopen maandag een aanslag heeft gepleegd op president Reagan van de Verenigde Staten. Volgens de actrice, die dit gisteren liet we ten, heeft hij in die brieven nooit gezinspeeld op geweld. De Ameri kaanse federale recherche (FBI) verklaarde gisteren een niet ver zonden brief van Hinckley aan Jodie Foster te hebben gevonden, waarin hij de aanslag op presi dent Reagan aankondigde. Volgens Jodie Foster waren de brie ven van Hinckley vooral liefdes brieven, op de inhoud waarvan zijn niet verder in wilde gaan. Verder kreeg zij brieven, waarop alleen JWH of John Hinckley geschreven stond. Hoeveel brieven zij in totaal heeft ontvangen wilde Jodie Foster niet zeggen; de afgelopen maand in ieder geval vier. Jodie Foster, be kend uit de film „Taxi driver" en momenteel student aan de universi teit van Yale, heeft de brieven overgegeven aan de FBI. De actrice wilde niet ingaan op de vraag of zij een verband ziet tussen de aanslag op Reagan en een scene uit de film „Taxi Driver", waarin de mannelij ke hoofdrolspeler (Robert de Niro) spreekt over zijn plannen „een poli ticus te vermoorden". Op de marinebasis Quantico bij Washington is men gisteren begon nen met een psychiatrisch onder zoek van John Hinckley. Wordt hij toerekeningsvatbaar bevonden, dan zal hij zich voor de rechter moeten verantwoorden voor de aanslag van maandag. 1SHINGTON De aanslag van afgelo- maandag op president Reagan van de renigde Staten lijkt het Witte Huis, in strijd met het Congres over de begro- gs- en belastingvoorstellen, politiek voor- •1 op te leveren. De sterk gestegen popula- iukken van de president werd gisteren in poli- met 14 md ter rekken m brak koude onder Sahe- n sliep. tieke winst omgezet, toen de Senaat afzag van het plan om bijna twee miljard dollar minder te korten op sociale programma's dan de president had voorgesteld. Zestien conservatieve Democratische senatoren steunden de plannen van de regering, die met 40 tegen 59 stemmen werden aangenomen. In het overwegend Democratische Huis van Afge vaardigden zal de president het echter niet zo gemakkelijk krijgen. Met name zijn voorstel om de inkomstenbelasting met dertig procent in drie jaar te verlagen, zal daar op weerstand stuiten. Woordvoerders van de Amerikaanse regering verklaarden gisteren, dat de behande ling van de verleden maand ingediende begro- tings- en belastingvoorstellen door de aanslag op de president niet zal worden vertraagd. Wel moet men de strategie veranderen, omdat de president van plan was onder de Congresleden een krachtige persoonlijke campagne te voeren om zijn voorstellen aanvaard te krijgen. Met een bezorgd gezicht hoort de leider van de staatsgreep In Thailand, generaal Sant Chitpatima de berichten aan, die een van zijn ondergeschikten hem komt mededelen. BANGKOK Thailand staat op de rand van een burger oorlog. Premier Prem, van wie aanvankelijk gezegd was, dat hij was gearresteerd, is niet van plan om zich goed schiks te laten afzetten en heeft de samenzweerders gecon fronteerd met een ultimatum. Hij wordt gesteund door een heden van luchtmacht, marine en leger. Hem getrouwe troepen hebben het militaire deel van de lucht haven van Bangkok omsingeld. Prem zelf, die de hoofdstad heeft kunnen ontvluchten, is doende om een leger om zich te verzamelen. Volgens inlichtingen uit militaire bronnen begint het leger van generaal Sant Chitpatima, die de staatsgreep leidt, snel uiteen te vallen, terwijl pantsertroepen, die Prem trouw zijn gebleven, langzaam vanuit het noordwesten, waar zich ook de koning be vindt, naar Bangkok oprukken. Zij zouden de hoofdstad tot op 100 km genaderd zijn. Prem heeft duidelijk de steun van koning Bhumipol en konin gin Sirikit, die, kort na het uitvoeren van de staatsgreep, de hoofdstad hebben verlaten en zich nu in Korat bevinden. ENHEID SOLIDARITEIT 1NIGSZINS AANGETAST Ier zul- Vij we-'; ijheids-j IARSCHAU In Polen d vloogkn de de stakingen voorlo- nogu van de baan: de landelij- r coördinatiecommissie daaromL, Solidariteit heeft het uk van^ weken geleden uitgege- :aarten.;n stakingsparool inge- van de^jtken met uitzondering :nd na-, $T de noordwestelijke pro- acie Bydgoszcz, waar het luid- irm van kracht blijft, j ons naken f derhandelen zijn nodig ge lest om zover te komen. Het sluit betekent w de lijn Walesa, die erigens tijdens het urenlan- beraad veel ongezouten kri- k te verduren heeft gehad. namelijk sterk rdeeld. Het kwam zelfs r dat een van de leden, 1 viazda, zijn ontslag aanbood, toe, ,t niet ontvankelijk werd rklaard. Ook de perschef Solidariteit, Karol Modze- nrski zou zijn functie hebben ergelegd. Er worden voorts gingen gedaan om Anna ten- AI- alentynowicz uit het afde- |gSbestuur van Solidariteit i achten janSk te zetten. De passa- jaii-g Anna, wiens ontslag spul- het at alles aange- et leger lij lachend e' i kame-jn< dat, zouden ASHINGTON De Verenigde Staten hebben besloten alle fi- nciële hulp aan de Sandinistische regering van Nicaragua te wegens de hulp die het land verleent aan guerrillanbwe- igen in het buurland El Salvador. Het hulpprogramma van 75 ljoen dollar was al geschorst, nadat zestig miljoen was ver- ekt. De regering in Washington wil dit geld terugvragen. Het iluit zal politieke gevolgen hebben voor de rest van Midden- lerika en een slag voor de gematigden in de Nicaraguaanse tring die getracht hebben het afglijden naar links tegen te ?s over uit de n boer- i de als kraandrijfster op de Lenin- werf geleid heeft tot de grote staking in augustus vorig jaar, heeft nogal wat kritiek op Wa lesa en dat is haar niet in dank afgenomen. Sedert woensdag is in Polen het vlees op de bon. In de af gelopen maanden was het al tot lange rijen voor de levens middelenzaken gekomen. Daaraan hoopt de regering einde te maken, De Europese Gemeenschap heeft gisteren haar goedkeu ring gehecht aan de verkoop van meer dan een half miljoen ton voedsel aan Polen tegen een korting van 15 pet. Inmiddels is de Poolse vice- premier Jagielski uit Parijs naar Washington vertrokken, nadat hij van Frankrijk de verzekering had gekregen, dat het steun zal verlenen aan Po len om de economische crisis op te lossen. Nu de toestand rond Polen iets verbeterd is, overweegt de Amerikaanse regeringf de op heffing van het graanembargo tegen de Sovjet-Unie. 'S staken hulp Nicaragua u vijf kapers Garudatoestel omgekomen IKARTA De enige luchtpiraat, die de bestorming van een kaapt Garudatoestel op de luchthaven van Bangkok, over- ifd heeft, is nu ook dood. Bij de bestorming lieten al meteen ie kapers het leven. De vierae overleed, zwaargewond, in een kenhuis en een vijfde werd gevankelijk weggevoerd. Deze ort ook niet meer tot het land der levenden. Jenemende kritiek op Deng Xiaoping DNGKONG Het verschijnen tegen Deng Xiaoping gerichte ■r uurkranten in Peking en Sjanghai, is voor de Chinese leiders n aanleiding voor toenemende zorg. Jlgens het in Hongkong verschijnende tijdschrift zijn deze uurkranten een uitvloeisel van toenemende kritiek van de zij van het leger tegen de pragmatische politiek van de „sterke de partij, Deng Xiaoping. (Van onze correspondent RogerSimons) LONDEN De Britse minister van Buitenlandse Zaken Lord Carring- ton is momenteel in Peking, waar hij praat over de toekomst van Hongkong. De toekomst van Hong kong is een onderwerp, dat de (hoofdzakelijk Chinese) miljoenen bevolking van dit eiland ten zeerste aangaat. Het eigenlijke Hongkong werd destijds door een Chinese kei zer voor eeuwig afgestaan aan de Britten. Ruim 80 jaar geleden heeft Groot Brittannië zijn kroonkolonie Hongkong uitgebreid met een stukje van het Chinese vasteland, dat toen door Peking voor 99 jaar verpacht werd aan Londen. Zonder dat deeltje „nieuw Grondgebied", zoals de En gelsen het noemen, zou Hongkong niet leefbaar zijn. De erfpacht van het zogenaamde „nieuwe Grondgebied" eindigt op 30 juni 1997. Maar het is een overeen komst die door communistisch China niet officiëel erkend wordt. Naarmate de tijd verstrijkt, maakt de bevolking van de Britse kroonkolonie Hongkoqg zich dus meer en meer ongerust over wat met haar gaat gebeuren. Lord Car- rington, die er dinsdag op doorreis was, heeft nog geprobeerd de zakenlui, bankdirecteuren en industriëlen gerust te stellen. Hongkong is Groot Brittannië's voor naamste en rijkste overblijvende kolo nie. Haar bevolking vertrouwt het moederland echter niet helemaal, voor al omdat de Conservatieve regering van Londen nieuwe wettelijke maatre gelen gaat nemen in verband met het bezit van de Britse nationaliteit. De meeste inwoners van Hongkong zijn hun automatisch recht om zich in Groot Brittannië te vestigen, al sinds 1962 kwijt. Zij vrezen, dat de nieuwe Britse wetgeving hun speciaal statuut en hun internationale veiligheid nog meer zal aantasten. Volgens Londen is al die vrees onge grond. Groot Brittannië gaat uit van het standpunt, dat de Chinese Volksre publiek zoveel voordelen heeft bij Hongkongs aanwezigheid, dat ze een status quo zal accepteren. In dat geval kan Hongkong in de 21ste eeuw voort bestaan, alsof de erfpacht niet verstre ken is en Peking het eeuwige Britse be zit van het eiland stilzwijgend accep teert. cent haar buitenlandse munt uit Volksrepubliek haalt r Chinees-communistische ban) verse rode firma's gevestigd, die er lus tig handel drijven. Het is een nijvere commerciële en industriële burcht, die door communistisch China niet alleen geduld, maar zelfs in leven gehouden wordt. Peking heeft dus goede financiële re den om Hongkong Brits en welvarend te laten blijven. De bevolking van de kroonkolonie zal echter pas gerust ge steld zijn als China zwart op wit garan deert, dat over 16 jaar niets zal veran deren. In afwachting daarvan stelt ze alles in het werk, om goede maatjes te blijven met haar grote buur. Vluchtelingen uit de Volksrepubliek worden zonder pardon weer uitgele verd. Schmidt verwerpt moratorium Sovjet-Unie BONN Bondskanselier Helmut Schmidt heeft gis teren in de Bondsdag het Sovjetvoorstel van een mo ratorium op kernwapens in Europa, beslist van de hand gewezen. handelingen over kernwapens voor meddellange afstand tus sen de Sovjet-Unie en de VS zullen worden hervat „zonder het begin van de SALT-onder- handelingen af te wachten". Tijdens een wandeling door Luik worden konlgin Beatrix en prins Claus, vergezeld door prinses Paola en prins Albert, omstuwd door de enthousiaste Luikse bevolking. LUIK Koningin Beatrix en prins Claus hebben gisteren tijdens hun drie daags bezoek 'aan België een bezoek ge bracht aan de industriestad Luik. Zij werden vergezeld door prins Albert, de broer van koning Boudewijn, en prin ses Fabiola. Op het stadhuis van Luik, waar het ko ninklijk paar vanaf het oude paleis van de prins-bisschoppen naar toe was gewan deld, bood koningin Beatrix de burge meester rode rozen aan voor in de stad sparken. Zij ontving op haar beurt een kristallen glasservies. Beatrix en Claus kregen een uiteenzetting over de stads vernieuwing in Luik en Eindhoven, twee gemeenten die nauw samenwerken. Het strenge protocol werd even onderbroken toen het zoontje van een gemeente-ambte naar spontaan een zelfgemaakte tekening in Beatrix' handen duwde. 's Middags maakten Beatrix en Claus een wandeling door het centrum van Luik. De koningin kreeg zoveel boeketten aanbo den van belangstellenden, dat ze met een arm vol bloemen op het stadhuis terug kwam. In Brussel bood de koningin, in plaats van het traditionele contra-diner, een avond aan in het Munt-theater. Daar voerde het Nederlands Danstheater drie stukken op. MADRID De Spaanse re gering heeft gisteren beslo ten 2000 extra militairen in te zetten in de strijd tegen de Baskische afscheidings beweging ETA. Het besluit tot het inzetten van militai ren nasst de al sterk opge voerde politiemacht volgt op de mislukte militaire staatsgreep van vijf weken geleden. Het ministerie van binnenlandse zaken weiger de het preciese cijfer op te geven van het totale aantal militairen dat nu bij de be strijding van het Baskisch terrorisme is ingezet De Spaanse socialisten hebben vraagtekens geplaatst bij de omvang van het aantal militai ren dat bij de terreurbestrij ding wordt ingezet. De Spaanse bisschoppen van de drie Baskische provincies hebben in een herdelijk schrij ven gewaarschuwd tegen het inzetten van het leger. Zij spreken in de brief de vrees uit dat een confrontatie tussen het leger en de ETA „een nieuwe militaire coup kan uit lokken, waardoor een dicta tuur wordt gevestigd en het Baskische gebied opneuw krijgt te maken met een mili-, taire bezetting" (zoals na de Burgeroorlog het geval was, red.). Opgeschrikt door de poging tot militaire staatsgreep heeft het Spaanse parlement gisteren- een wetsontwerp aanvaard waarmee beoogd wordt de de mocratie in Spanje beter te verankeren. Personen die aan zetten tot schending van de. grondwet zullen worden be schuldigd van militaire rebel lie. Opstand in Russisch ziekenhuis MOSKOU Patiënten hebben in januari in de Russische stad Tsjernjchovsk, dicht bij de grens met Polen, een psychiatrisch ziekenhuis overgenomen en het personeel gegijzeld, zo is in Moskou bekend geworden. Ze deden het als protest tegen de zware doses gedragsveranderende medicijnen. De actie werd beëindigd toen de directie van de inrichting beloofd had de klacht te onderzoeken. Vervolgens werden de patiënten gesla gen en naar onbekende bestemming weggevoerd. In het betrok ken ziekenhuis zijn ook wel dissidenten ondergebracht had ge- et er bij terzijde i dat dvocaal voor di Moluk- ge- (Van onze correspondent Mare de Koninck) RUSSEL Koning Boudewijn a België voltooit vandaag zijn Tste gespreksronde met de poli- tke partijleiders na de ontslag- jt, avraag afgelopen dinsdag de ta het rooms-rode kabinet Mar- os. Het staat nog niet vast dat !t staatshoofd het regeringsonts- f zal aanvaarden. Gebeurt dat el, dan zullen mogelijkheden orden onderzocht voor een een- om-rechtse regering, een natio- kabinet of een christen-demo- sch minderheidskabinet. Van vervroegde verkiezingen (die nor maliter pas over twee jaar zouden zijn) verwacht vooralsnog geen der partijen een oplossing. Koning Boudewijn heeft tijdens zijn ontvangst van alle partij-, vakbonds- en werkgeversvoorzitters op het ko ninklijk paleis een dringende oproep gedaan om alle geschillen opzij te zet ten en „oorlog te voeren, oorlog tegen de ineenstorting van onze economie". Waarnemers menen echter dat de be staande politieke geschillen in België veel te groot zijn om een soort „crisis kabinet" waarin alle maatschappelij ke geledingen vertegenwoordigd zou den zijn, mogelijk te maken. De so cialistisch minister van economische zaken Willy Claes suggereerde giste ren dat er alsnog een combinatie mo gelijk i^om de bezuinigingsvoorstel len van de christen-demokratische CVP-premier Martens en die van de socialistische partij (SP). Claes zelf kondigde gisteren een prijzenstop voor één maand af en verwezenlijkte daarmee voorlopig een van de tegen voorstellen van de SP op het plan van premier Mariens om de index- -koppeling (gedeeltelijk) los te laten. Volgens minister Claes maakt een prijzenstop feitelijk de automatische prijscompensatie in de lonen overbo dig. Weliswaar is de prijzenstop maar van korte duur en geldt ze niet voor olie- en zuivelprodukten, maar de be windsman meent dat zo'n tweezijdige aanpak van het matigingsbeleid kan worden uitgebouwd tot een breder akkoord tussen rooms en rood. In dat geval zou voor een vijfde achtereen volgende maal een kabinet-Mariens kunnen optreden. gen het economisch „rampenplan" gekeerd waarmee premier Mariens et voorbije weekeinde voor de dag kwam. De loonindexering (die de eerste minister doorbroken wil zien) is door ACV-voorzitter Houthuys „een fundamenteel element in de so ciale politiek" genoemd. Voor de ka binetscrisis had het ACV de schoning van de loonindex nog „bespreekbaar" genoemd, maar die bereidheid is ver dwenen na het plotselinge voorstel van de minister-president om het centraal akkoord te verbreken in verband met de „rampzalige ontwik keling van de economie". Britse militairen aan Perzische golf BEIROET Vierduizend Britse militairen staan gevechtsklaar in de oliegebieden rond de Perzische Golf. Ze kunnen bij een crisis onmiddellijk ingezet worden als de sheiks en emirs van de oliestaten daar om vragen. Dit is gisteren meegedeeld door de Britse minister van defensie, die momenteel een reis maakt door de olielanden. Premier Thatcher heeft onlangs in Washington verklaard dat haar land bereid is deel te nemen aan de bescherming van het gebied te gen een Russische inval. De olielanden vinden echter dat dit hun eigen zaak is. Lancering Space Shuttle op 10 april CAPE CANAVERAL De waarnemend directeur van NASA, Alan Lovelace, heeft gisteren op een korte persconferentie op Cape Canaveral bekend gemaakt dat de Space Shuttle op 10 april gelanceerd zal worden. Deze eerste lancering van het ruimteveer kan alleen door onvoorziene omstandigheden of on gunstige weersomstandigheden worden tegengehouden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15