deTijd De prinselijke reisgids van KNAC-Pullman dsQj^ENE Kaartend wachten op overgave van de trein Vriberende waterbedden en kakkerlakkenvallen BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 APRIL 1981 PAGINA 14 (J IT Reisgidsen waarin leden van ons Koninklijk Huis een voorwoord schrijven moeten zelf ook van goeden huize komen. Prins Bernhard kweet zich van deze taak voor het nogal exclusieve gezelschap van KNAC-Pullman. Zijn beeltenis, inclusief anjer - foto Max Koot - siert de brochure „Natuurreizen '81". De touroperator dankt deze bijdrage aan de vele natuurrei zen, die op het programma staan, o.m. naar een aantal be dreigde paradijzen, waar het wild op de laatste benen loopt. ZKH gaat er van uit, dat het toerisme geen extra-bedreiging vormt voor deze gebieden, maar de natuurbescherming ten goede zal komen, als men zich ter plaatse heeft georiënteerd. Het programma voert de deelnemers naar verre gewesten als de Galapagos-eilanden, Kenia en Tanzania (safari's), Surina me, Indonesië, India-Nepal (ornithologische reis), onder des kundige begeleiding van mensen als dr. E. F. Jacobi, A. J. J. J. M. van Hooff, Han Rensenbrink en prof. dr. ir. R. A. H. Legro. Soms groeien de reizen uit tot complete expedities. De verre .en langdurige tochten komen al gauw op zo'n 5000 tot 8500 gulden per persoon. Ook de culturele reizen staan op hoog ni veau. Voorbeeld: een Nijlcruise o.l.v. Pierre Janssen tussen Cairo en Assoean, met onderweg bezichtiging van tempels, rotsgraven, pyramiden enz. Prijs 4745,- compleet, reisduur tweeëneenhalve week. Eon vibrerend waterbed met regelbare temperatuur, een kakkerlakkenval, waterfau teuils en waterbanken voor in do huiskamer, een vuilaf- stotend preparaat dat koffie en soep als kwikdruppels van kleding doet afrollen, een open.-haardventilator die niet meer stroom ver bruikt dan de gemiddelde gloeilamp. Ziedaar een greep uit de nieuwe snufjes die te zien zijn op de Inter nationale Huishoudbeurs, die morgen begint en tot en met 12 april wordt gehouden in de RAI in Amsterdam. bezuiniging: Hoewel er vol gens de organisatoren meer onderwerpen aan bod komen dan ooit tevoren, Is het dit maal vooral de bedoeling te demonstreren hoe men ook met een bescheiden budget plezierig kan leven. Grote belangstelling verwacht men dan ook voor de tentoonstel ling „een kijkje in de voorde lige keuken". Twintig comple te keukens, In prijs variërend van 2000 tot 6000 gulden kunnen de bezoekers daar op hun gemak met elkaar verge lijken. Verder is er een grote show van baby- en kleuterar tikelen en allerlei spellen en spelletjes. Veel plaats Is ingeruimd voor bod. vakantie en recreatie waarin vertegenwoordigers van aller lei landen met elkaar wedijve ren om de gunst van de va kantieganger. Een en ander wordt opgeluisterd met het optreden van folkloristische dansgroepen en wijnproeve rijen. Ook de vakantie In ei gen land komt uitgebreid aan DAGTOCHTEN NEDERLAND „Dagtochten in Nederland" is de titel van een brochure, samengesteld door de Algemene Vereniging van VVV's en het Nationaal Bureau voor Toerisme. Wie zich tijdig wil bezinnen op de mo gelijkheden voor een groepsreis, treft in dit programma bijna tachtig suggesties aan. De arrangementen zijn toegespitst op groepen, die begeleiding krijgen van een VVV-hostess. De mensen die voor verenigingen, scholen, bedrijven, clubs enz. een dagtocht moeten voorberei den, doen er verstandig aan, zich zo'n gids aan te schaffen op de (grotere) VVV-kantoren. Met de hele ploeg alle huifkarren in Ommen afhuren, het kruis- boogschieten beoefenen, een kaas boerderij of planetarium bezoeken, het kan allemaal in onze elf provincieën. Premie voor toeristen in Spanje Toeristen die in Spanje voor meer dan 300 gulden aankopen doen, kunnen in het vervolg tien procent korting krijgen zo is in Madrid bekendgemaakt. De maatregel is onderdeel van een cam pagne om het toerisme aan het land te bevorderen. Bij de kassabon krijgt de toerist een voucher. Levert hij dat bij het verlaten van het land bij de grens in, dan krijgt hij eentiende van de prijs terug. Peeltocht Deurne De echte wandelaars hebben zondag weer de mogelijkheid om mee te lopen met de (inmiddels twintigste) Peeltocht, die door de wandelvereniging St. Willibrord uit Deurne Jaarlijks wordt georgani seerd. De tocht loopt door een van de mooiste stukken van het Peelland. Deelnemers kunnen kie zen uit vier wandelingen, die in afstand variëren van vijf tot twintig kilome ter. Men kan starten van 10.30 uur tot 13.30 uur vanuit de kantine van het St. Willebrord Gymnasi um aan de weg Deurne- Asten, ongeveer 15 minu ten verwijderd van het NS-station Deurne. Voor diegenen die met de trein gaan is er een reductiere geling van de NS. Men reist heen en gaat gratis terug 'met een voordeel coupon dje na de tocht wordt verstrekt. KORTWEG OUDE RADIO'S In het ste delijk museum De Lakenhal In Leiden wordt tot en met 10 mei een aantal radio's uit de periode 1923 tot 1950 ge toond. Zij maken deel uit van de collectie van de Leldenaar L. A. J. van Berge Henegou wen. Het museum Is geopend van 10 tot 17 uur en op zon en feestdagen van 13 tot 17 PINOKKIO Honderd jaar geleden schreef Carlo Collodi „Pinokkio". Ter gelegenheid van dat feit wijdt de Centrale Billotheek in Rijswijk tot 28 april een tentoonstelling aan dit beroemde kinderboek. Het museum is geopend op maandag, dinsdag en don derdag van 13 tot 17 en 19 tot 21 uur, op woensdag van 10 tot 17 uur, op vrijdag van 10 tot 17 en van 19 tot 21 uur en op zaterdag van 10 tot 12.30 uur. DELFT „De stad Delft Cultuur en maatschappij van 1572 tot 1667" Is de titel van een tentoonstelling die tot err met 24 mei te zien is in het stedelijk museum „Het Prin senhof" in Delft. Geopend van 10 tot 17 uur, op zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur. MONDRIAAN Tentoonstel lingen op grote schaal van te keningen van Piet Mondriaan zijn schaars. Er is er nu een te zien in het Gemeentemu seum In Den Haag. Men treft er 131 werken aan waaronder ook aquarellen en schilderijen uit Mondriaans New Yorkse tijd. De tentoonstelling duurt tot en met 31 mei en het mu seum is 'geopend van 10 tot 17 uur, maar op zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur en op woensdag ook nog van 20 tot 22 uur. GEKKEN In het nieuwe In loophuis Cliëntenbond (Prin segracht 10) In Den Haag is tot en met 20 april der ten toonstelling „Alle gekken kij ken" ingericht. Ze gaat over honderd jaar psychiatrie en tien jaar Cliëntenbond. KOOL Koolkwekers en - handelaren in Broek op Lan- gedijk (West-Friesland) hou den zaterdag van 10 tot 17 uur open dag. De open dag wordt gehouden naar aanlei ding van de bewaarschool- vaktentoonstelling die daar morgen en zaterdag in de Broeker Veiling wordt gehou den. Elsevier publiceert nieuwe onthullingen over het oorlogs verleden van Aantjes. „Hij te kende de volgende verbinte nis: ik verplicht mij te allen tijde zonder enig voorbehoud en zo nodig met achterstelling van persoonlijke belangen, de beweging van Adolf Hitler te dienen." Elders de vraag of de sluiting van onzer kerncentra les nabij is. „Het parlementaire dralen heeft de anti-kernener gie-beweging in de kaart ge speeld en extra gemotiveerd. Politiek, technisch en juridisch lijkt de kreet: Dodewaard gaat dicht, niet ver weg meer." Een pleidooi ook voor de verho ging van de abonnementsprijs van dagbladen, nu ze in de rode cijfers raken. „De abonné betaalt niet eens de redactie kosten. Ook in de krantewe reld geldt: wie een goed pro- dukt wil, moet ervoor betalen. In die stelregel ligt het behoud van de kwaliteit van onze hele pers." Het omslagartikel gaat over de Poolse vakbondsleider Walesa. „Als het moet, neemt Solidariteit de verantwoorde lijkheid om te regeren. De hei lige maagd zal me waarschu- ,wen als het tijd is." De Haagse Post over de moordpoging op Reagan: „Van hoe gering politiek belang zo'n mislukte aanslag ook is, ze geeft toch aan waar de eigen lijke bron van de crisis in de eerste plaats gezocht moet worden, niet in het vijandige buitenland, maar in de Vere nigde Staten zélf." Elders zegt Rusland-specialist dr. P. Vol- ten: „De ontspanning is de Russen tegengevallen. Brezn- iev heeft de handelsovereen komst waarop hij had gehoopt, niet gekregen. Zijn positie te genover de binnenlandse lage re systemen is er niet op voor uitgegaan. De poging om het technologisch vermogen van Amerika op militair gebied aan banden te leggen, js niet gelukt. Dat is eigenlijk mijn hele pleidooi: Kijk eens hoe moeilijk zo'n Breznjev het heeft. Een discussie voorts tussen twee Nederlandse cri- monologen. Prof. Hulsman: „De man wiens eigendom ver nield wordt en die als eigen rechter optreedt, daar heb ik niks op tegen. Dat is gezond voor hem. Ik begrijp werkelijk niet v/at daar het probleem van is. Er wordt toch nu ook al een heleboel uitgeknokt, ge scholden, uitgepraat." Een in terview tenslotte met cabare- tièr Jaap van de Merwe. „Er zijn waarschijnlijk een hele- .boel vrouwen die onderdrukt worden, maar er bestaan ook een hoop mannen die daar on der te lijden hebben - mis schien wel meer. Mannen worden toch ook verkracht, al gaat dat op een andere manier dan bij Vrij Nederland constateert in een artikel over het failliet van de bezuinigingen: „Geen enkele regering zal er aan ont snappen pensioenfondsen, le vensverzekeringsmaatschap pijen en banken te verplichten tot investeringen in (door de regering noodzakelijk geachte) projecten." Aandacht ook voor de wijze waarop minister De Koning het roemruchte Am sterdamse Tropeninstituut on der curatele stelt „We vinden het goed dat hij gebruik maakt van zijn rechten als geldgever om op een behoorlijke manier de resultaten van een te- grote en verkeerd gebruikte zelf standigheid van het instituut teniet te doen." Nieuwe hoofd redacteur van de Volkskrant wordt volgens het blad niet Ton Planken, maar Harry Lockeveer, al vijftien jaar so ciaal-economisch redacteur bij de krant. „Onder hem kan de redactie allerlei aardige din gen tegemoet zien: educatief verlof, gerichte opleidingen, deeltijdarbeid en betere hono reringsmogelijkheden." In de sportrubriek dreigt Kees Rij vers: „Ik heb de indruk gekre gen dat je bij de KNVB niet vervelend mag zijn, dat je ei genlijk moet doen wat zij wil len. Ze willen niet iemand die lastig is. Maar ik wil bonds coach worden met een zekere kans van slagen. Ik heb liever nu ruzie van over een jaar. Nu moet alles maar worden uitge vochten." De Tijd praat met Surinaamse president Chin a Sen. „Het is uitgesloten dat het eind 1982 verkiezingen worden voor een parlementair systeem zoals we hadden. We zullen andere vor men van democratie moeten zoeken, want de parlementaire democratie is niet de enig za ligmakende." Esn interview ook met de beruchte, onlangs gearresteerde treinrover Ro nald Biggs. „Waar dienen ge vangenissen voor? Volgens mij om mensen hun .streken af te leren. Nou, dat is bij mij toch prima gelukt? Ik heb sinds 1963 geen trein meer beroofd. Ik ben al vijftien jaar op een nette manier voortvluchtig. Dus mijn heropvoeding en re habilitatie zijn volledig gelukt Wat moet ik nog in een gevan- fenis?" Elders zegt kandidate ■inda Williams voor het Euro visie-songfestival: „Je handen bijvoorbeeld, dat is een pro bleem. Waar moet je die laten? Maar we zijn het erover eens, dat ik geen standjes en bewe gingen moet instuderen, dat ik gewoon moet doen wat ik over „Het beschamende fias co" van een Delftse instru mentenfabriek, die in Gronin gen voor werkgelegenheid zou gaan zorgen. DE NIEUWE UNIE De Nieuwe Linie komt met een themanummer dat groten deels gewijd is aan de media. Daarnaast een kritisch artikel over de steeds stijgende rente. „Gezien de onwrikbaarheid van de situatie, is het vrijwel zeker dat we voor een lange periode opgescheept zitten met zowel een hoge, wellicht nog verder oplopende rentestand, een even hardnekkige inflatie en een toenemende werkloos heid. Het systeem lijkt nu echt aan het einde van zijn Latijn". Het blad gaat in op de bezet ting van zijn gebouw door sympathisanten van de RAF- gevangenen. „Ze hebben ge speeld voor een muis die brult, en daarna volledig bakzeil ge haald. Een stelletje dolgedraai de chaoten, is het algemene oordeel, en de logische conclu sie is dan dat de mensen waar voor zij actie hebben gevoerd, ook een stelletje chaoten zou den zijn." Elders de vraag hoe de basis beweging kan strijden tegen schending van de mensenrech ten, ook in Nederland. „In Christus, de vernederde en vertrapte, is deze wereld ge red; zij is niet meer kapot te krijgen, maar staat definitief ten dienste van de armen en geringen. Dat is de Bijbelse analyse van de werkelijk heid." De Groene Amsterdammer over Reagan: „Met zijn herstel mag hij erop rekenen enige tijd als vader des vaderlands te kunnen regeren. Maar het is onwaarschijnlijk dat de vader liefde lang zal duren als de ge volgen van zijn economische plannen eenmaal worden ge voeld." Het blad waarschuwt naar aanleiding van de steeds grimmiger wordende kraak- oorlogen: „Nu de paraplu van het recht steeds verder wordt dichtgeklapt ten aanzien van bepaalde groepen, blijkt opeens hoe zwak hun politieke; rugdekking is. Het lijkt alsotf er twee van elkaar los staande politieke systemen beginnen te groeien: het grond- en het praathuis". Een kritisch arti kel ook over het spreidingsbe- leid voor buitenlanders in Rot terdam. „De stadsvernieuwing v/ordt op die manier een hef boom om de buitenlanders de wijken uit te krijgen. Een groot verhaal tenslotte over de macht en de onmacht van de psycho-analyse. „De mensen praten nu wel eindeloos veel over hun eigen ziel, maar zijn eigenlijk nog net zo weinig in staat tot contact als vroeger. De zelfverwerkelijking neemt vaak zeer narcistische trekken aan. Het gaat steeds om ik, ik, ik." Hervormd Nederland over de aanslag op Reagan: „Als hij nu op het punt van wapenbezit te bekeren zou ziin, is al iets ge wonnen. De bestrijding vap het geweld in de wereld kan voor de president dicht bij huis beginnen." Kamervoor zitter Dolman zegt in een in terview: „Het is heel goed mo gelijk dat de mensen vinden dat de politiek faalt Dat zou dan tot uitdrukking moeten komen in het opkomstpercen tage bij de verkiezingen op 26 tinei. Ik kijk daarom met meer spanning uit naar de opkomst dan naar de uitslag. Een vraaggesprek ook met Lewan- dowski van het Poolse Solida riteit „Ons probleem is dat we niet weten hoe we met de re gering moeten onderhandelen. De gesprekken met haar leve ren totaal niets op. Het wordt de hoogste tijd dat de partij mensen zich met politiek gaan bezighouden, en niet met de economie." De alpiniste Saskia van den Stoel praat over haar uitsluiting van een expeditie naar de Mount Everest. „De jongens worden door die man nentaal aangemoedigd er in derdaad mannenwerk van te maken. En dan zie ik weer een heleboel ongelukken ge beuren." PIET SNOEREN Abe Sahetapy schreef in het boek „Minne sti voor de KMS" het verhaal over de kaping va de trein in Wijster in 1975, de daarop volgendi rechtszaak en de toestand zoals die na deze in\ grijpende gebeurtenissen ontstond. Hij was zelf één Van de Zuidmolukse jongeren die op 2 december 1975 de trein tot stilstand brachten en de passagiers in gijzeling namen. Het boek verschijnt binnenkort Vandaag deel\ twee in onze serie met verhalen uit het bo van Abe Sahetapy die op bet ogenblik een vangenisstraf van veertien jaar uitzit in Veen-1 huizen. DEEL 2: De Afloop en de Rechtzaak 1SHIP maa renigd strij es-en EIS N» 'St' e L< De trein met de passagiers die door zeven Zuidmolukkers^ in gijzeling werden gehouden stond van 2 tot en mei december op die eenzame plek in het Drentse land hoogte van Wijster. Na dagenlang onderhandelen, veel telefoongesprekken tussen de bezetters van de trein en het beleidscentrum brak de nacht van 13 op 14 december aan. Een koude nacht waarin Molukkers en gegijzelden probeerden onder zoveel mogelijk dekens warm te blijven. Voor Abe Sahe tapy een lange nacht waarin hij toch nog enkele uren sliep. Uren waarin waarschijnlijk de passagiers niet bewaakt werden. De bezetters wisten al dat de gijzeling de volgende dag afgelopen zou zijn. In de vroege ochtend van 14 de cember pakten de Zuidmolukse jongeren hun spullen Ze controleerden of hun wapens wel ontladen waren stapelden wapens en munitie naast hun zitplaatsen op. Ze spraken over hun strijd en de verbondenheid die die strijd met zich bracht voor hen. „Wij voeren geen uitzichtloze strijd en beseffen ook dat er straks moeilijke tijden komen, wanneer wij ons verder zul len inzetten voor deze strijd tegen onderdrukking. Wij ten ook dat wij tegen fascistische en bloeddorstige vijandenl vechten, die op allerlei mogelijke manieren onze vrijheids-i strijd monddood willen maken, gesteund door de imperia listische wereldmachten. Daar wij zo met elkaar zaten te praten over de strijd vloogjj, de tijd om. Het was een idee van mijn kameraad om nogL van eventjes te gaan kaarten. Het was niet zo'n gek voorstel van hem, en wijst daarom L ook op de gelatenheid van ons allemaal onder de druk van tee we het moment. Wij stelden toen voor om met geld te kaarten. sfc Wie dit niet had moest het maar op de bon zetten van deuj^e, winnaar. Later zou hij dan het geld krijgen. Lachend naT men wij het voorstel aan. De passagiers keken ons verbaasd aan, toen wij daar luid ruchtig en lachend zaten te kaarten. Zo speelden wij ons laatste potje kaart tot het tijd was om ons gereed te maken, vóór de overgave. Na onze spullen weer gecontroleerd te hebben ging ik naar de veldtelefoon om contact op te men met de mensen van het crisiscentrum. Het was toen al bijna 12 uur. Ik kreeg een van de contactpersonen dat mijn kameraden en ik klaar waren en dat de contact-* personen konden komen. Hierna nam een kameraad het woord tot de passagiers en zei, dat ze rustig op de plaatsen moesten zitten tot wijzelf straks het sein geven dat alles voorbij is.. Wij gaven één van de passagiers, die altijd al een leidingge vende figuur was in de dagen dat wij hier samen zaten, de opdracht om op te letten. Wel voegden wij er nog dat er nog springstoffen aan de deur zaten. Niemand kon dus weglopen of wij moesten het horen. Het vertrouwen deze mensen was zo groot dat wij toen al onze wapens munitie achter hebben gelaten bij hen, toen wij met z'n al len naar voren gingen om de contactpersonen te begroeten. Het was een moment dat ik nooit zal kunnen vergeten. Al les ging door mij heen, van woede tot de machteloosheid. Na gebeden en uit de bijbel gelezen te hebben, brachten j1; wij de contactpersonen naar het gedeelte waar de passa- giers zaten en ging een'van hen ook samen met gebed voor. Miin kameraden en ik pakten toen onze spul len en wapens bij elkaar en brachten toen alles naar voi Toen één van de passagiers nog vroeg hoe het met die plosieven zat, zei één van mijn kameraden lachend, dat het allemaal nep-spullen waren. Daarop nam ik contact op met de mensen van de post, dat wij naar buiten zouden komen, Het was zonnig weer buiten die middag, maar wel erg|k< koud. Ik zelf had drie truien en een jas met sjaal aange trokken. Toen wij allen buiten stonden zagen wij het leger van alle kanten opduiken. Rokend, zingend en lachend ekt. Di gingen wij hen tegemoet. Toen wij precies tegenover elkaar stonden, hief een kame raad van ons de Mena-Muria kreet aan, ten teken dat, al waren wij gevangen, wij de Molukse strijd wel zouden voortzetten. Een voor een, met een tussenpauze van vijf minuten, den wij geboeid afgevoerd in aparte wagens. Dagen spanning waren voorbij. Wie wist wat er nog komen zou? Vragen en nog eens vragen waarop het antwoord ontbrak. De toekomst zou leren hoe die vragen beantwoord zouden worden. Dat het niet gemakkelijk was, stond al vast. Een ding wisten mijn kameraden en ik zeker: De strijd gaat vermoeid door, hoe dan ook!!!" derhai iest on sluit b ïg voc erigen rdeeld r dat viazda it niei rklaari n Soli< vski zc 3 ergele) gingen alentyi igsbesti lansk i laire S st sluit 2 nerika jering Naar Assen Abe Sahetapy geeft in het boek uitvoerige gegt de sfeer die er heerste bij de telefoongesprekken uit de trein met het beleidscentrum, dat in een nabijgelegen boer derij was gevestigd gedurende de gijzeling. Hij vertelt over m zijn zwerftocht langs verschillende plaatsen waar hij, ge scheiden van zijn kameraden, gevangen werd gehouden tot de rechtszaak tegen het zevental in Assen begon. „Ik kreeg te horen dat er drie dagen voor onze zitting ren uitgetrokken, en dat ik de tweede dag moest verschij nen. Ik kon de eerste dag dus rustig via de radio en kranten volgen. Vantevoren wist ik al hoe deze zitting aflopen, en met die gedachte was het eigenlijk voor niet meer nodig om naar de zitting te gaan, maar de drang om toch even uit de sleur te zijn, deed mij toch het besluit nemen naar Assen te gaan. De eerdere gesprekken die ik met mijn advocaat had ge had, waren ook niet zo van groot belang, omdat het mij om ging, dat toch straks de politieke feiten niet terzijde zullen worden gelegd. Het zou er straks op neer komen dat de kriminele feiten op de eerste plaats kwamen. Ik verzoende mij dus ook met die gedachte en het vermoe den dat de straf levenslang zou zijn, wat betekent dat hel 20 jaar zou worden. Daar ik dat ook kenbaar had gemaakt aan mijn advocaal wist hij dat ik geen enkele moeite zou doen om me voor de zitting nog druk te maken over het feit dat ze onze Moluk se strijd af zouden kraken. Mijn gedachten waren meer ge richt op het weerzien met mijn kameraden, dan op de zit ting zelf." Volgende keen Het waarom en wat eerder gebeurde. U Vlj LKAR1 kaapt ïfd hee )NGK< lurkrai aanle Igens RUSSI u Bel, rste g< tke pa it,' tovraaj orden um-rec kat ^itlsch

Leidse Courant | 1981 | | pagina 14